NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No, 117. 1907. Zaterdag 16 Februari 21e Jaargang CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed S. J. DE JON GE-VERWEST. te Goes F. P. D'HUU, te Middelburg, PRIJS DER ADVERTENTIËN UIT DE PROVINCIE. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers0,02®. UITGAVE DER FIRMA EK VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. BIJ8SEN. Ontvangen f 4,60 van de Antirev. Kies- vereeniging te Kruininge. 15 Februari 1907. Kiesrecht. Wij herinneren ook nog dat zij die elders in de Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, dit vóór 15 Maart ter sec retarie in de gemeente waar zij nu wonen, met overlegging van het voldane belas tingbiljet uit de andere gemeente moeten komen bekend maken. Onze Middelbnrgsche corresp. schrift Het leger des Heils is gewoon een van de twee-en-vjjftig jaarweben te stempelen met den naam vanweek van zelfverloo chening. Wij zouden deze de week der algemeene nooden kunnen noemen. Dinsdagavond kwam ds. Van Aalst met een Rotterdamsch dameskoor en vele licht beelden ons vertellen van de geestelijke en lichamelijke nooden van de chineezen en onze hulp inroepen voor de medische zen- 1 'ding- Van dr.- öfcte. Woensdagavond kwam ds. Goslinga van Schiedam ons vertellen van den zwaren arbeid en de ongunstige positie der Hol- landsche haringvisschers in noordelijke streken en hulp vragen voor de zending onder die visschers, die het best gediend zijn zou met een hospitaalschip naast het reeds bestaande- En Donderdagavond kwamen twee stakers uit het voor ons onbekende, maar nu zoo druk besproken Ryssen, ons ver tellen van de toestanden ginds en onze hulp vragen voor de velen, die den arbeid hebben gestaakt. Eenvoudige mannen, wier optreden als van zelf een cachet van waarheid en een voud vertoonde. Mannen op middelbaren leeftijd, van hun arbeid en hun ellende sprekende. Zij kwamen bevestigen wat door de pers reeds uitvoerig is meegedeeld en wat onze verslaggever uit hun mond nog eens navertellen zal, en uw correspon dent, die zich deze drie avonden geven kon aan den arbeid van het hooren en volgen van de beschrijving van veel ellende en veel klachten, herinnerde zich het woord in het grjjs verleden eens gesproken en nog altijd van dezelfde kracht, het woord Heeft niet de menseh een strijd op aarde In China en op de Noordzee, maar ook op de heide. Overal Middelburg. Gisterenavond trad in Schuttershof op vanwege het Steuncomité voor Rijssen een tweetal stakers. De heer Onderdijk voorzitter der Mid- delburgsche Bestuurdersbond opende de vergadering met een inleidend woord waar in hij aantoonde waarom deze vergadering is belegd. Hij betreurde het dat de heer Verveld niet op kan treden daar deze te Rijssen niet kan worden gemist, dooh in zijn plaats treden thans op een tweetal der stakers. De heer Pluimers zette in korte trekken uiteen wat de staking is. Het is 5 jaar geleden dat pogingen werden gedaan om eene organisatie tot stand te brengen, dat is toen geschiedt. Het gaat niet dat één arbeider om loonsverhoogiug vraagt bij zoo'n reuzenfabrieb. Toen dan de eerste vergadering voor de organisatie gehouden werd bleek dat er slechts 3 arbeiders zich opgaven voor vereenigen. Toen 3'/2 jaar later den patroon een zilverbeeld werd aangeboden, door de arbeiders, was er op menige lippen de bade „och dat de patroon zich over ons eens ontfermde en onze loonen verbeterde'', doch neen de arbeiders kregen een feest, door naar Amsterdam te gaan. Toen zijn de oogen opengegaan der arbeiders en inplaats dat de toe stand verbeterde, verergerde ze, het was alsof het reisje er uit moest, zij waren wakker geschud uit hun dommel, de grondstoffen werden slechter en daar om de verdienste minder, en toen alle arbeiders naar den directeur gingen klagen en vragen of de grondstoffen beter mochten worden, zeide deze er met den eigenaar over te spreken, dooh er kwam geen antwoord, wel werd er bekend ge maakt dat voortaan niet meer dan twee personen tegelijk bij den directeur moohten komen. Op de juttefabriek moet iedere arbeider zijne machine betalen, d. w. z. den spoel die f160 kost, er werd een brief, opgesteld door de organisatie om dit er af te krijgen, doch de brief kon den patroon niet bereiken want er werd in de fabriek aangeplakt een brief, dat de spoel zou verminderen tot 60 ct. en de prikkels tot 10 cent, dooh er waren arbeiders die eene neutrale organisatie niet goedkeurden, en er werd eene Chr. vereeniging opgericht „Unitas", die bleek betere levensvastbaar- heid dan de vereeniging Eendracht". Ook de vrouwen en meisjes vereenigden zich in grooten getale. Uit den boezem der Cbr. ver. Uuitas werd dan ook op eene ledenvergadering ge vraagd of het niet wenschelijk was thans aao den patroon te vragen om loonsverhqoging. Het bestuür, dec heer Verveld aan het hoofd, wendde zioh tot het bestuur van de vereeniging „De Eendracht" om steun voor dit doel, dit werd met open armen ontvangen. Ia April 1906 werd de eerste gecombineerde vergadering gehouden en de brief ging weg om 20 verhooging van loon. Veertien dagen later werd het bestuur met de oommissie op bet kantoor genoodigd en deelde de patroon mede dat over alles mocht worüen gesproken, be halve over loonsverhooging, want dat kon niet met het oog op de concurrentie met Engelsch-Indië. Dit was natuurlijk eene dwaasheid, ieder begrijpt dat dit de ar beiders tegenviel, vooral van hen die dit kleine fabriekje hebben zien groeien tot de grootste van Drenthe. Het hoofdbestuur der vereeniging werd verzocht eene bemiddeling te doen bij den patroon, doeh deze schreef terug dat alle vragen vruchteloos waren. Toen dan in Augustus de arbeiders besloten tot het uiterste, het staken, verzocht de patroon eene commissie te benoemen tot eene be spreking. Er werd eene commissie be noemd, bestaande uit een lid van De Eendracht, twee van Unitas, eea van de Vrouwen vereeniging en twee door den pa troon. Deze commissie verlaagde de20 op 5 De meisjes die f250 verdienden moesten echter 20 pCt. hebben, want deze zwoegen, voor de wevers is 10 pCt. ge vraagd voor de arbeiders die tamelijke hooge loonen hebben werd niets gevraagd, deze voorstellen werden verzonden aan den patroon, een der bazen zeide dat deze verhooging zeer billijk was doeh de firma melde terug dat er wel eenige verbete ring zou worden aangebracht, doch dan moesten er een deel de fabriek verlaten en wel de zwakste, dit was natuurlijk niet aanneembaar. De arbeiders hadden verklaard met de voorstellen der commissie mede te gaan, doch toen het antwoord van den patroon inkwam verklaarden de arbeiders deze voorwaarde niet aan te nemen, liever gebrek lijden met alle dan enkelen uit te stooten. 3 Dec. 1906 werd de staking geprocla meerd, nooit vergeet spr. dien morgen toen al de arbeiders voor de fabriek stonden om den patroon te laten zien dat men wilde binnen gaan, doeh niet kondeD. Op voorstel van den Burgemeester werd toeu eene commissie benoemd om met den patroon in onderhandeling te treden, deze verklaarde wel het comité te ontvangen, dooh wilde niet onderhandelen, eenige in vloedrijke mannen als de heeren Van Vliet en Wielenga gingen toen naai den patroon om te vragen om met het comité nog te onderhandelen, doch de patroon richtte een schrijven aan den heer v. Vliet, dat loonsverhooging niet bon worden gegeven. Toen sprak de heer v. Vliet: dan zal ik eene commissie samen stellen, bestaande uit de heeren Aalberse, Polak en Hovy. Deze kwamen tot de com missie en vroegen als de patroon bewees dat hij niet meer loon kon geven, zij dan bereid waren op den ouden voet voort te werken. Dit stemde deze toe, doch de firma weigerde ook dit aan deze commissie. Zij gaven geene inzage hunner boeken. Spr. wijst nog op den zieken toestand in Rijssen van de tuberculose. Een jongeling, die ziek was, werd door hem bezocht en dan bloedde zijn hart bij het zien van dezen lijder, die ook een fabrieksarbeider was. Hij riep de hoorders op tot hulp voor den verdrukten arbeider te Rijssen. Wel zijn er enkele aan het werk gegaan, doch deze zijn niet geor ganiseerd. De firma heeft thans een boekje uitge geven, waarin deze de schuld der arbeiders aan wil toonen, doch dit is maar aan enkele vrienden gegeven, en niet aan alle. Dhr. Vlogtman, bestuurslid der chr. ver. flUnitas"die enkele loonen schilderde zeide: Op de twee fabrieken werken 1022 arbei ders, eene afdeeling waar de grondstoffen worden getraand, verdienen de arbeiders f7 per week, in de kranerij verdienen de mannen f 6 a f 6,50 en de vrouwen f 4,50, in de spinnerij werken vrouwen die wer ken van 712 en van 17 en dan ver dienen f4,50—f5. Ook werken er meisjes die verdienen f2,10f2,50, en hooger komen deze niet. In de spoelerij, waar de pijpen en klossen worden gespoeld, dit doen jongens van 14 tot 16 jaar, die een loon hebben van f 2f 3 Ook werken er mannen die een loon hebben f5—f6,50. In de weverij, waar spr. werkt, zijn de loonen voor het zware werk, waarvan de vele bloedspuwingen die daar voorvallen, deze maken een gemiddeld loon van f7. Ook werden er loonen aangetroffen van f5,60, ook zijn er wevers die twee ge touwen bedienen, doch deze moeten dan 25 pOt. laten vallen. De firma schreef wel dak de arbeiders geen twee getouwen willen bedienen, doch dit is een leugen, zij willen wel, maar het kan niet overal, in de kranerij en pakkerij zijn de loonen door aanhouden geklommen tot f 6, doch er werden nit deze afdeelingen 2 arbeiders weggenomen, zoodat er harder moest worden gewerkt, in deze afd. werken ook vrouwen met de naaimachine die een tame lijk loon verdienen voor hen is geen loonver hooging aangevraagd, zoo vraagt spr. zou #eae verhooging van 2© pCt. zoo onbillijk- geweest zijn En dan werd dit nog terug gebracht op 5 pCt. Voor ruim 40 jaar is de firma begonnen met een kleine machine en thans is het een groote fabriek. Van en door wie, is het niet door de arbeiders, als men ziet zijne vila's zijn prachtige paarde- stallen, is dit niet eene ongekende rijkdom door de arbeiders gewrocht. Voor de staking werd er thuis nog door de vrouwen klaargemaakt, nu is wel deze arbeid afgeschaft, doch zij is toch thuis verricht alles lijdt er onder in 't huisgezin, want de kinderen krijgen niet wat ze behoeven. Deze kinderen moeten ook medehelpen. Het loon bedroeg f 0,50 f 0,55. Sommige mannen werden door deze huisarbeid ge trokken naar de kroeg, waar de firma de schuld van is. Hoe gaarne wensehte spr. dat er eens afgevaardigden kwamen nit Middelburg om de toestanden te zien. Nu heeft de firma wel geschreven dat er loonen zijn van f 18—f20, ja zelfs loonen worden uitgekeerd van f36, doch dit ligt aan de arbeiders, want hoe harder deze werken, hoe hooger deloonen der bazen zijn. Spreker hoopte dat de arbeiders van Middelburg aan de zijde van de stakenden te Rijssen zullen staan, want de toestand is er ernstig, nu zegt de firma wel dat er een 300 personen werken, doèh dit is niet zoo, het zijn er 175, ook tracht de firma wel de arbeiders over te balen tot werbeD, doch het lukt lien niet, inzonderheid gaat het personeel van het kantoor naar de vrouwen om deze over te halen, doeh deze staan aan de zijde der arbeider^. Spreker hoopte als overwicnaaz-s uit den strijd te voorschijn te komen, (applaus) De voorzitter dankte den sprekers voor hunne mededeelingen en wekte allen op tot steun voor de stakers te Rijssen. De heer v. d. Leije begon met te zeg gen dat eene werkstaking is een ramp, deze staking is eene gerechtvaardigde, mannen van verschillende politieke en godsdienstige gezinte, hebben dit aange toond, de heer Stork heeft wel geschreven dat er niets moet worden gedaan voor deze staking, want dat de firma Ter Horst deze staking het hoofd zal bieden, nu dat nemen we gaarne aan, dooh is dit een motief om niet meer te helpen zullen we aan deze raad gevolg geven moe ten die arbeiders dan werken voor het karige loon, dat ze verdienen, waar de tuberculose in die streek toeneemt, en dit komt door de kleine loonen en de slechte voeding, is dan zoo eea werkman nog minder dan een koe, die zich zat eet en een warm stal heeft, daar laat men mannen sterven in vochtige huizen, mag en uioet hier niet worden gesteund Steunt dus allen mee. Applaus. Do collecte voor de stakers bij het ver laten der zaal gehouden, bedroeg f 10,91'/2. Bij de gisterenavond gehouden in schrijving door het bestuur van de ver eeniging „Uit het Volk-Voor het Volk" voor de gecosturaeerde Kinderoptoebt, hebben zieb ruim 400 kinderen aangemeld. Door Burgemeester en Wethouders alhier is benoemd tot keurmeester van visch en schaaldieren J. van Wezel, gepen sioneerd agent van politie le klasse alhier. Baooerod tot plaatsvervangend voor zitter van den raad van beroep voor de ongevallen-verzekering te Middelburg mr. L. van Andel, advocaat aldaar. Wij vernemen, dat de Provinciale stoombootdienst op de Wester-Sohelde op 23 Maart 1907, den dag voor de „De Ruijterfeesten" te Vlissingen, op al hare lijnen retourkaarten voor den prijs vaa enkele reiskaarten zal beschikbaar stellen, ten einde voor de bewoners van Z. Vlaan deren het bezoek aan Vlissingen te ver gemakkelijken. Heirakenszand. Gisteravond is alhier eene Christelijke Jongelingsvereeniging opgericht met aanvankelijk 9 leden, waar uit een bestuur werd gekozen, bestaande uit de h.h. K. van Anken, voorz., C. Lokerse, vice-voorz,, J. Dominicus, seor. en A. Lokerse, pensiogm. In een vol gende vergadering zal een reglement worden vastgesteld. 's-Heerenhoek. Toen gisteren de bedienden van den landbouwer J. B. Werri, alhier, in den stal kwamen, zagen zij. dat een der werkpaarden het aohter- been, door een der anderen was afgeslagen. Het dier moest onmiddellijk worden afge maakt. Assurantie dekt de schade. Goes. Woensdag werd alhier eene sl| gemeene vergadering gehouden van de Afdeeling „Zeeland" der V. P. N. De voorzitter, dhr. Hanken, deelde mede, dat afwijzend is beschikt op een verzoek aan Provinciale Staten om een subsidie van f 100. Uit het jaarverslag 1906, uitgebracht door den penningmeester, dhr. Slegt, bleek, dat DOg maar 2 onder-Afdeelingen bestaan, terwijl er 7 zouden kunnen zijn, men hoopt echter op spoedige toeneming. De on der- Afd. Walcheren vooral verkeert in bloeien- deu toestand, dank zij de lezingen, die daar over pluimvee zijn gehouden ook gaat van de onder-Afd. Zuid-Beveland veel actieuit; het aantal leden der Afd. is dan ook in 1906 gestegen van 436 tot 721vier Afdeelingen v an d e Zeeu wsche Land bou w- Maatsch appij zijn begunstiger geworden tegen een bij drage van f5; de f25 subsidie, verleend aan de Landb.-Mij. Tholen voor de ten toonstelling die daar in 1906 zou zijn gehouden, dooh niet is doorgegaan, is voor 1907 toegezegd. De tekening en verantwoording, uitge bracht door den penningmeester, wees aan een ontvangst van f343.22, een uitgaaf van f303.85 en dus een goed slot van f33.37 De periodiek aftredende bestuursleden, dhrn. Hanken, Vreeburg en Slegt, werden feerkozen, evenals dhrn. Slegt en Vreeburg ale commissaris en afgevaardigde. De be grooting voor 1907 werd in ontvang en uitgaaf bepaald op f 614 25. Vlissingen. De korporaal-fourier A., van de le compagnie, 4e bataljon alhier, die sedert 2 Februari j.I. zijn garnizoen zonder toestemming had verlaten, is heden daarin teruggekeerd. De hoofdmaehinist der marine, A. Riseeeuw alhier, wordt geplaats aan boord van het instruotieschip van de werfdivisies „Van Speyk'' te Willemsoord. Voor het examen van maehinist- leerling bij de Staatsspoor is geslaagd dhr. A. J. W. Landman, alhier. In de Walchersche Courant lezen wij dat de heer Buijse te Serooskerke zal optreden met 't onderwerp: „De organisatie onzer partij". Of de heer B. te Serooskerke zal optreden is nog vrij onzeker. Op 'toogenblik is de man ongesteld. En als bij optreedt, behandelt hij een ander on derwerp^ hetgeen wij Maandag hopeo mee te deelen. 'S-Gravenpolder. In de Donderdag gehouden vergadering van ingelanden van het waterschap „'s-Gravenpolder'' is be sloten ernstige bezwaren bij de Staten in te dienen tegen de voor te stellen wijziging en aanvulling van het algemeen polder reglement. Men was het volkomen eens dat, indien zoodanige wijziging en aan vulling werd aangebracht en de binnen dijken moesten worden gebracht in een toestand, dat die waterkeerend waren, zulks zeer bezwarend voor het waterschap zou zijn en zelfs haast onuitvoerbaar. Baarland. Woensdag vergaderden In gelanden van het waterschap. Deze ver gadering werd in hoofdzaak gehouden ter behandeling van eventueele bezwaren tegen de aanvulling en wijziging van het alge meen reglement voor de polders of water schappen in Zeeland. Op verschillende gronden vond man die wijziging niet wen schelijk en billijk, en besloten aan heeren Ged. Staten te berichten dat Ingelanden daartegen ernstige bezwaren hebben. Mocht toch tot wijziging worden overgegaan, 't artikel 17 dan zoodanig te wijzigen dat alle kosten vallende op verhooging enz. van binnendijken voor rekening van de provincie worden gebracht. Rilland Bath. De hedenmorgen gehou den gemeenteraadsvergadering werd bijge woond door 6 leden. Afwezig dhr. Boot met kennisgeving wegens ziekte. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur werd be noemd dhr. J. Blok, aftredend lid, met 5 stemmen tegen 1 op dhr. Griep. De be noemde nam zijne benoeming aan. Tot leden van de commissie van schoolverzuim te Bath werden herbenoemd de aftredende leden Jan Blok, G. van Burg, Jacob Dronkers en Chr. Blok en te Rilland de heeren J. Wabeke, J. Kouman, C. Akker man en J. P. J. Verplanke. Aan de be noemden zal van hunne benoeming kennis worden gegeven. Ingekomen waren een aantal bezwaarschriften tegen aanslag in den hoofdelijken omslag van hen die waren aangeslagen volgens art. 245 le en 2e lid der gemeentewet. Aangezien nog meerdere reclames ingediend kunnen worden daar de gestelde termijn nog niet is verstreken werd besloten de behaudeling tot later uit te stellen. Verder werd na machtiging van Ged. Staten besloten een gedeelte grond voor den vastgestelden prijs te koopen voor de volkshuisvesting. De uitgestrektheid bevat anderhalve H.A. Voor de betaling der koopsom enz. zal eene leening worden aangegaan alles onder nadere goedkeuring van Ged. Staten. Op een verzoek van A. Blok om grond in erfpacht te erlangen werd afwijzend beschikt. Daar viel niet aan te twijfelen. Tijdens de beperking der wegen werd

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1