ru-.h ook zonder deze zou de ebr. actie aan onzen kant nog heel wat meer bun nen doen, dan tot op dit oogenblik. Men Kerknieuws. Schoolnieuws. f ,^>r>Bouw. Gemengde Berichten. ziet het wel aan Walcheren. Te Amsterdam is op 67-jarigen leeftijd overleden de heer W. Hoogenhoom, oud- majoor der artillerie. Hij was 5 Maart 1839 geboren te Noordwelle, weed 1 .luli 1860 luitenant der artillerie, 23 Juli 1873 kapiteia bij dat wapen, om 29 Juli 1884 als inajior te worden gepensionoeerd. Deze hoogst bekwame officier was in 1888-1891 de krachtige steun (hij was toen werkzaam bij het departement van Oorlog) vo >r de legerplannen van de ministers Ber- gansius en De SavorninLohman Hij wijdde een pakkende broobure aan de quaestie van den persoonlijken dienstplicht Het mocht eohter niet baten want de Brabantsche „remplaean ten partij" terroriseerde in dien tijd de coalitie en de eigen geestverwanten, zoodat zelfs van deze laatsten de „Sohaep- manDianen", die zich voor de afschaffing van den persoonlijken dienstplicht ver klaard hadden, met Dame de heeren Sehaep- mm. Borret en Vos de Wael, ten gevolge van hun agitatie bij de Kamerverkiezingen in 1891 werden uitgeworpen, wat nu wijlen lar, Haffmaos, het katholieke lid voor Venlo, onder anderen in zijn Weekblad schrijven deed dat hij „zoo blij was als de engelen". In die dagen nu was Hoogen hoom met Rooseboom, den tegen woordigen oud-gouverneur-generaal, de rechterhand van het Chr. Kabinet Mackav op het punt van de legerquaestie. Wij releveeren dit alsnog als 'n hulde aanzjnenagedachteuis Nog een opinie. Ook Het Volk, bjj monde van niemand minder dan mr. P. J. Troelstra, komt de debatten in de pers ever de beteekenis van het votum der Eerste Kamer vertroebelen. Mr. Troelstra toch schrijft Geen sociale overwegingen mogen in zake Oorlog gelden, alleen militaire ziedaar de grondtoon der debatten. Het volk, met zijn nooden, zijn lasten, zijn noodigen en nuttigen arbeid verdwijnt bij die redeneering in het niet alleen de belangen eener heerschende klasse, die weet ten slotte geen ander standpunt te hebben dan het geweld, geven den doorslag. Hik streven, om dat volk niet onnoodig te belasten, wordt hooghartig verworpendat een Regeering eenigszins onder den invloed van dat streven is gekemen, wordt haar als een doodzonde aange rekend het starre Behoud, het koudhartige Belang der welvoldane bourgeoisie werpt haar deswege den handschoen toe. Men mag hier wel zeggen zooveel vol zinnen, zoovele onjuistheden. Geen sociale overwegingen Het volk met zyn nooden en lasten De belangen der heerschende klasse Het geweld Hooghartig verworpen Het starre Behoud Het koudhartige Belang der welvoldane bourgeoisie Aanpakken! mag men hier wel roepen. Maar wie gaat daar nn tegen redeneeren Haast zou mee vragen gelooven deze heeren zeiven wat arij zeggen Met twee maten. Terecht schrijft De Nederlander Dat onder het vorig Kabinet, na de verwerping der H.-O.-wet, de Eerste Kamer ontbonden werd, was volgens de liberalen een inconstitutioueele, revolu tionaire daad, die geen rekening hield met het eigenaardig karakter der Eerste Kamer, hetwelk immers juist op langzame doorwerking der in het volk heerschende beginselen gegrond was. Prof. De Louter schreef er een der felste artikelen over, die ooit uit zijn pen kwamen. Maar lees nu de liberale pers. In het óéne blad na het andere wordt geklaagd ontbinding der Eerste Kamer kan helaas niet baten, althans niet vóór de Juni- verkiezingen, want dezelfde meerderheid zou teiugkeeren. Vaij algemeen is heter daar ©ver ééns: wanneer die ontbinding wél kon baten, dan was dit de natuur lijkste, vanzelf aangewezen weg. Doch toen onder het vorig Kabinet die ontbinding wèl kon baten, was zij een schandelijk stukje. Mett n met twee maten Het ui jest „vrijmoedig" is wel de Nieuwe Arnh. t., die in deze dageD van alge- m'ene klacht, dat die weg niet open is, i'"g eens schrijft„De meerderheid der E'.-ste Kamer, product van dr. Kuyper's revolutionair bedrijf, is haar oorsprong tronw gebleven". Ziedaar een vrijmoedigheid, die zelfs in dat felle orgaan nog een oogenblik ver bazing wekt. De moord dezer dagen ie Parijs door zekeren Soleillard op een meisje gepleegd, waarvan wij dez'r dagen melding maak ten, komt den afschaffers van de dood straf zeer ongelegen. Het licht beweeglijke Parijsche volk roept om handhaving van de doodstraf Voor dergelijke ellendelingen. Ma«r de Kamer heeft het ontwerp tot afschaffing der doodstraf al aangenomen en de Senaat staat op het punt hetzelfde te doen. Ei nu regent het adressen aan deD S-maat om behoud van de doodstraf. Het gevaar is groot, wanneer de Senaat op dit punt niet aan den algemeenen vclksbiech toegeeft, dat het volk dan zelf de doodstraf op dergelijke individuen zal toepassen! Zoo gaat ook hier weer de natuur boven de l«»r, en spot, het rechtsbesef van het Vvik met du Wreede »voeiihartigheid zijner waanwijze vertegenwoordigers. De stemme des bloeds blijkt op die wy's zelfs in het diepst gezonken chris tenland nog haar kracht niet geheel te hebben verloren. Laten de moderne theoriaten van onzen tijd, ook elders, er hun voordeel mee doen Beroepen te Oud-Beijerland J.P.Paauwe te lersekeNederlanderte Zalt- Bommel F. W. J- v. d. Kieboom te Anloo te Lochein J. Cannegieter te Borger. Aangenomen naar Oisterwijk door P. A. Riedel te Lochetn. Bedankt voor Berkenwoude door W. C. K. Hage te Nieuw-Vosmeer. Goes. Zondagavond hoopt in de groote Kerk alhier op te treden de heer Alb. G. Kruyt, zendeling te Posso. Wij wekken onze lezers op dezen grooten man te gaan hooren. Hü is van een bekend zendelingen geslacht. Zijn vader en zijn oom arbeiden rnede reeds jaren in den dienst der zending, eerstgenoemde reeds 40 jaren lang op Modjowarno.Ünze nationaleroepingjegens onze Indien mag wel wat meer tot onze consciëntie sprekenen daartoe kan ook het woord van zendeling Kruyt als middel dienen. Wie vast een en ander over den zendings- arbeid in Posso weten wil, leze het Maand bericht no. 1 en 2, (Januari en Februari) van het Nederlandsche Zendelinggenoot schap, voorzitter ds. W. Lamers 2e secr. J. W. Roskes, beiden te Rotterdam. Geref. kerken. Bedankt voor De Bilt door ds. A. v. Veele te Rotterdam. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Aarlanderveen L. de Bruijne cand. te Vüssingen. Te Leiden werd aan de universiteit bevorderd tot doctor in dn rechtsweten schap. na verdediging van „Stellingen", de heer Jacobus Anthony Fokker Ezoon, ge boren te Middelburg. Prof. W. H. Bakhuis Rooseboom. Zeer groot was gisterenmorgen de be langstelling bij de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van Prof. Dr. W. H. Bakhuis Rooseboom, in leven hoogleeraar in de anorganische en pbyeische chemie aan de gemeente-universiteit te Amsterdam. Onder de velen, die op de Nieuwe Ooster begraafplaats bijeengekomen wareD, wer den opgemerkt o.a., behalve hoogleeraren der Amsterdamsche Universiteit en der Vrije Universitei'de heeren Prof. H. A. Lorentz en Prof. F. A. B. Schreinemakers uit LeidenProf. S. Hoogewerff en Prof. A. Smits uit DelftProf. Ernst Cohen uit Utrecht; Dr. C F. J. Blooker, curator der gem -universiteit te Amsterdam Mr. J. N. van Hall, oud-wethouder van onderwijs te Amsterdam Dr. C. Hoytsema, controleur- generaal van 's Rijks muntW. Hovy D. van der Horst, directeur der Amst. gas fabrieken Dr. L. Bouwman te Loosduinen en Dr. R. Kramer te Amsterdam, als be stuursleden van de Chr. Ver. voor Natuur- eu Geneeskunde J. A. van Zutphen, als lid der Staatcom missie tot het verkrijgen van giftvrij doppenmetaal voor de diamant industrie, e. a. Aan het graf werden de verdiensten van den overledene herdacht door Prof. Dr. J. Rotgans als rector-magniticus van de Gem. Universiteit te Amsterdam, Prof. C. Ph. Sluiter namens de natuurkundige faculteit dier Universiteit, Dr. Büchner als woord voerder van oud-assistenten, assistenten, oud-leerlingen en leerlingen, dhr. Veniog Meinesz al3 reotor van het Studentencorps, Prof P. Biesterveld als plaatsvervanger van den reetor der Vrije Universiteit, Prof. Ernst Cohen namens de Physikalisoh-che- mische Abtheiluog aan de Universiteit te Heidelberg, Prof. Max Weber namens de Commissie voor het Rijksinstituut voor onderzoek ter zee te Den Helder. De aandoenlijke plechtigheid werd be sloten met een korte toespraak van Ds. N. A. de Gaay Fortman, pred. bij de Geref. Kerk te Amsterdam. Deze spreker is, met de geheele Gereformeerde Kerk, trotsch geweest op dezen man, die mocht staan in de eerste rij van de mannen der weten schap. Maar Spr. heeft hem ook gekend als man en vader, in den vollen en rijken zin van dat woordvoor vrouw en kinderen was zijn hart. In dien kring zal hii met diepe smart gemist wordan. Doch gelukkig ook de vertroostingen komen voor de we duwe en kinderen uit den wil des Heeren. Bakhuis Roozeboom was een getuige van Jezus Christus een man die voor den hemel geboren was. Hij noemde het geloof eens in een brief „het ontvallen aan zich zelf en het vallen op Jezus". En zoo ervoer hjj het zelf. 't Ontroert ons diep in 't hart, zoo ver volgde Ds. De Gaay Fortman, dat wij dezen broeder moeten weggragen. Doch wii ge voelen dat het heerlijk is, dat wij naar boven mogen zien en weten dat de ont slapene nu meer wijsheid heeft dan wy allen tezaam. Ds. Fortman besloot met eenige harte lijke woorden tot de zwaar beproefde familie en vertolkte den dank van de weduwe en haar kinderen aan allen die op eenige wijze belangstelling toonden. Heden Donderdagmorgen 9 uur hield Prof. Holleman in het laboratorium een openbare lijkrede. Rott Zierikzee. De landbouwtentoonstelling van zaaigranen enz., zal alhier worden gehouden op Donderdag 21 Februari door 3e Centrale Tentooostellings-Vereeniging „Landbouwbelang". Uitgeloofd worden de volgende prijzen 1. Kortloof-erwteo, le prijs 1'2,50, 2e prijs f 1,50. 2. Kroonerwten, le prijs f2, 2e prijs fl. 3. Schokker-erwten, le prijs f2, 2e prijs fl. 4. Chevaliergerst, le prijs f2,50, 2e prijs f 1,50. 5. Zomergerst, le prijs t 3, 2e prijs fl. 6. Probstei-haver, le prijs f2,50, 2e prijs fl. 7. De beste andere variëteit Haver, le prijs f2, 2e prijs fl. 8. Bruine boonen, le prijs f2, 2e prijs f 1. 9. Witte booneD, le prijs f2, 2e prijs diploma Bovendien een prijs van f5 voor den inzender, die voor zijne inzending de meeste bekroningen heeft verworven. lozenders moeten vóór of op 18 Februari bij den Secretaris, den heer M. C. Mulock Houwer te Zierikzee, eene schrittelijke op gaaf inzenden van; a. het product dat zij wensoheo in te zenden b. de hoeveelheid, die zij van het in te zendeu graan ten verkoop beschikbaar hebben c. den prijs, franco Zierikzee, met inbegrip van embal lage d. het netto-gewicht per H.L. de streek waar- en de soort grond waarop het verbouwd is. UIT DE PROVINCIE. De Wereldklok. Te Middelburg is op de bovenzaal der sociëteit „De Vergenoeging" door den heer August Noll, uurwerkmaker en mechanicus van Villingen in het Schwarzwald, tentoon gesteld en nog slechts enkele dagen te be zichtigen een wonderwerk van mechanisch vernuft. Deze klok, uit dof en glanzend notenhout opgebouwd, heeft nauwkeurig t aanzien eener kerk uit de vroeg-renais sance ze is in 't geheel 4,5 meter hoog, 4 meter breed en l'/a meter diep. Vooraan in 't midden bevindt zich de wijzerplaat, die een hoogst eigenaardige constructie heeft de minuut- en uurcijfers bladeren vanzelf om, wijzers zijn er niet op. Elke iniuumt slaat een engel op eene klok, elk uur de tweede eDgel. 's Morgens en 's avonds te 9 uur openen zich de deuren der kerk, de menschen in Schwarzwalder dracht be wegen zich en 'n koraal weerklinkt plechtig en als uit de verte komend. Boven de kerk deuren ziet men in den Kerstnacht eene voorstelling van de geboorte van Christus verschijnenhet genoemde koraal is dan veranderd in 't oude „Stille Nacht". In den nacht van Witte Donderdag op Goedo Vrij dag komt. een tafereel van ae kruisiging, dat van Kerstnacht vervangen, de muziek is dan ook een toepasselijk koraal, zoo ver wisselt 't weer met Paschen en Pinksteren. Boven deze schilderstukken ziet men het jaartal, de naam, datum en dag, ook alles nauwkeurig werkend. De linker vleugel of toren is evenals de rechter van oiyder ge heel glas, zoodat men 't prachtige drijfwerk kan bezichtigen. Aan eerstgenoemden toren ziet men voorts Christus zittendelk uur komen de 12 apostelen voorbij deze tiguur, buigen en ontvangen den zegen, alleen Judas (de laatste figuur) buigt uiet en gaat ongezegend voorbij. Boven deze voorstelling verandert elk kwartier eene liguur: eerst een kind, dan een jongeling voorts de figuur, die den man n el ij ken leeftijd voortelt en eindelijk een grijsaardvoorbij eene figuurlijke voorstelling van den dood in de gedaante van een skelet met de zeis tredend, gaan eerstgenoemde drie figuren ongehinderd voorbij alleen als de grijsaard passeert maait de dood driemaal met zijne zeis. In ■ten top van den toren die dit alles in 'I front heeft staat eene klok die den tijd van New-York aangeeft de tegenover staande (in den rechtertoreD) wijst den tijd aan dien men in Calcutta heeft, alzoo de twee plaatsen die 't meest verschillen met de midden-Europeesche tijd. Onder de klok van Calcutta ziet inen de symbolische voorstellingen van lente, zomer, herfst en winter precies op den tijd als die jaar getijden invallen, verschijnen. Onder dit werk staat een Kapucijner-monnik, die 's morgens en 's avonds te 8 uur eene kiok luidt boven in den koepel van dezen reohtertoren hangt ze en bengelt dooh geeft geen geluid, daar ze van hout is. De krachtsoverbrenging zou te zwaar zijn voor de roonniktiguurtoch hoort men binnen uit de kast een harmonisch klokgelui dat zeer goed getroffen is en opvallend juist t gelui van den dom eener stad als uit de verte gehoord weergeeft. De deuren ter weerzijden des monniks openen zich dan en de kloosterbroeders gaan uit de kluis naar de kapeltegelijk weerklinkt majestueus het bebende: „Gros ser Golt wit loben dir". Voorts ziet men nog boven op 't midden- stak de haan, die eiken morgen om 3 uur kraait. Tegenover dezen dagheraut staat de koekoek, die van den eersten lentedag af tot Juli zijn bekeod geroep 3 maal daags doet hooreD. Bij deze vogels, meer vooraan, staat de nachtwacht, die eiken dag van 's avonds tien tot 's nachts twee uur het aautal uren blaast dat de klok slaat. De pendant dezes is de Trompeter von Sitokingen, die 31 December 's aaohts te 12 uur een solo blaast inet muziek begeleid. Verder slaat nog vóór deze klok een tellurium dat mede door 't zelfde drijfwerk ia beweging komt en nauwkeurig den slaod der maan en aarde ten opzichte van de zon aangeeft ook ziet men daar dus wanneer er zoos-of maansverduistering is, en hoe de aarde eenmaal per dag om haar eigen as draait. Is dit al verbazingwekkend juist saam- gesteld nog meer verwondering dwingt ons af het verpuft van den maker, die 'tzoo tamenstelde, dat ook de verander lijke feestdagen Pasehen enz. elk jaar juist op tijd aangegeven worden en niet alleen dit, maar ook de maanden een onge lijk aantal dagen hebben en het schrikkel jaar een dag meer en dat een eeuwjaar gééu schikkeljaar is (in 1897 werd 'l werk voliooid). Zoo zou men dus meer dan een jaar noodig hebben om dit alles te contro leren de vervaardiger heeft echter door vernuftig mechanisme alles zoo gemaakt, dat men al deze verwisselingen in een halt uur kan bezichtigen. Zeven jaren werd gearbeid aan dit werk vier dagen zijn noodig om 't op te stellen en drie om 't weer uit elkaar te nemen. Het geheele stuk weegt 2700 K.G. en vertegenwoordigt eene waarde van meer dan f 100 000. De klok wordt elk jaar in Januari opgewonden en het kalenderwerk is berekend om 100 jaren te gaan en al het genoemde op tijd aan te wijzen. Trekken tegenwoordig bioscoop en meer vindingen van den jongsten tijd elk tot zich, nog véél meer is een bezoek aan dit kunstwerk aan te bevelen en niemand die voor den zeer geringen prijs, die als entree gevraagd wordt, dit zeldzaam stuk werk ziet, zal zich beklagen. Door de 7 z. g. uitgestotenen te Westkapelle is bij het bestuur van den polder Walcheren het onderstaand adres met bijgevoegde adressen ingediend. Weledele Heeren De ondergeteekenden nemen hierbij nog maals de vrijheid zich tot uw geacht college te wenden met het reeds herhaalde malen door hen tot u gerioht verzoek het alsnog voor hen mogelijk te willen maken hunne vroegere plaatsen als leden van het vaste korps dijkwerkers Te Westkapelle te kunnen innemen. Wel is waar is reeds herhaalde malen door uw geacht college op een dergelijk verzoek van onze zijde afwijzend beschikt, inaaj- wij hopen dit daarom nog geen reden moge zijn, ons eerbiedig verzoek van thans weder eenzelfde lot beschoren zal zijD. Volgaarne willen wij bekennen dat wij verkeerd deden eu dat het ons spijt dat wij eu onze kameraden het vorig jaar den weg der staking zijn ingeslagen om op heffing van onze grieven te verkrijgen. Sommigen onzer hebben dan ook zoolang mogelijk getracht de staking tegen te houden. Waar deze fout der staking nu echter eenmaal gemaakt was en uw geacht college alleen hen tot het werk weder wilde toelaten, die het bekende stuk wilden teekenen, bestond daartegen voor ons een onoverkomelijk bezwaar. Uw geacht college eischte daarin van ons de verklaring„wij bebbeu gestaakt zonder grieven" en ofsehoon wij thans zelf den ingeslagen weg tot wegneming der grieven moeten afkeuren, neemt dat niet weg dat er grieven bij ons bestonden, welke door den eerst ondergeteekende mondeling aan uw college ziju toegelicht, en het onderteekenen van de geëischte verklaring voor ons gelijk zou gestaan hebben met het als waarheid verklaren van wat geen waarheid was. Waar het ons dus onmogelijk was deze verklaring te onderteekenen was voor ons daarmede de weg tot het weder aan bet werk gaan afgesloten. Zeer spijt ons dit, het dijkwerk is ons lief, jaren en jaren hebben wij daaraan gearbeid. Sommigen onzer kunnen de ver dienste van den dijk tot onderhoud hutmer gezinnen zeer slecht missen en verlaDgen daarom dubbel hard weder aan het werk te rnogen deelnemen. Daarom geachte heeren is het dat wij ons nogmaals tot u wenden met het eer biedig verzoek „Wil het voor ons als nog mogelijk maken onze vroegere plaatsen iu het korps dijkwerkers in te nemen, zonder dat wij verplicht zijn te verklarenwij hebben zonder grieven gestaakt". Hopende deze bede bij uw geacht college een geopend oor moge vinden. Met de meeste hoogachting, UEd. Dw. Dn., J. BRASSER, enz. Westkapello, 14 Febr. 1907. Bij dit adres is gevoegd een adres van steun, geteekend door 20 notabelen van Westkapelle, waaronder de H.H. P. Min- derhoud Jacz., J. Moens, W. Minderhoud Pz., allen lid van den Raad, L. Aalders, predikant, P. A. Campert, arts, J. J. van Eleacker, H. d. S., M. Dieleman, onder wijzer, enz. Verder een adres van steun, geteekend door eenige ingelanden uit. verschillende plaatsen van Walcheren, waaronder de H.H. Mr. J. Loelï, notaris te Koudekerke, S. Brouwer te Domburg, enz. Ten slotte is daar bijgevoegd een adres van steun, geteekend door alle dakwerkers te Westkapelle, met uitzondering van één die daarvoor eene particuliere reden had buiten deze zaak om. Vlisslngen. Hedenmorgen had de 21- jarige zoon van C. Malipaard, besteller aan het station alhier, welke jongeling werkzaam is op „De Sohelde" het ongeluk met zijn hand aan een zaagmolen te pakken, waardoor hem drie vingers en duim werden afgezaagd. Middelburg. Door de politie alhier is op heeterdaad betrapt van diefstal van een blikje met zalm in een winkel in de Langedelft C. P. Bij ondi zoek is ge bleken dat hij meerdere diefsi tllen in dien winkel pleegde, o.m. potjes met jam. Den 8 Maart a.s. zal vo r de Recht bank alhier worden behandeld de zaak van de diefstallen aan den Q-mmolua alhier. Ritthem. Door H M. de Koningin werd aan L. Lingemanse 25 gulden geschonken ten behoeve van een nieuwe kar: De Staatscourant no. 38 bevat de statuten der VereeDiging tot stichting eu instandhouding van een school met den Bijbel te Driewegen (Z. Beveland) en de gewijzigde statuten der Vereeniging tot bevordering van Chr. onderwijs te Sluis. Brouwershaven. Het stoomschip East- cheap, dat op het Nieuwezand was gestrand, is na lossing van een deel der ladiüg heden middag vlot gesleept door de sleepbooten Wodau en Gouwzee. Hetstoomsohipisonder eigen kracht naar Teroeuzen vertrokken. In de Thoolschd gemeenten St Maar tensdijk, Seherpenisse en Poortvliet cireu leert een adres aan den Minister van Waterstaat c. s., inhoudende het verzoek om die maatregelen te willen nemen, waar door het postverkeer tusechen de eilanden Sohouwen-Duiveland en Tholen weer minstens even gimstig wordt als vóór de laatste wijziging, 1 Oct. 1906. Algemeen vindt dit request instemming, daar zich steeds, ook vootal op het eilaud Tholen, de nadeelige gevolgen der laatste ivc 'ing doen gevoelen, ook in verband uioi do vele belangen, die Tholen aan Sohouwen- Duiveland binden. (M. C.) De inaréchaussée te Heerenveen heeft prooes-verbaal opgemaakt tegen den hardrijder de N., te Lemmer. Op de hard rijderij te Knype, uitgeschreven door rijders, die nog geen prijs van f 25 of hoogerhaddeu gewonnen, won hij den prijs. Het blijkt nu, dat de N. iu 1902 te Oldemarkt een prijs van f'30 heeft gewonnen. Het bestuur van de ijsclub te Knype vroeg terugbe taling van den prijs, waaraan de N. geen gehoor gaf. Toen volgde aangifte bij de marechaussee, aan wie de N. bekende, te Oldemarkt een prijs van f30 te hebben gewonnen. (N. R. C.J Naar aanleiding van de verkeerde gevolgtrekkingen, die gemaakt zijn uit her bezoek dat Z. K. H. de Prins op 2 Febr. gebracht heeft aan luit.-generaai Kool in diens bureau op het Plein, kan uit de meest betrouwbare bron worden medege deeld, dat dit bezoek reeds vroeger derge lijke van dien aard, geen ander doel had dan een gesprek over tactisohe oefeningen op de kaart, welke onder leiding van den chef van den generalen stal' met officieren worden gehouden, en waarbij de Prins meermalen in persoon tegenwoordig was. De staking te Rijssen. Er is niet veel verandering in den toe stand te Rijssen gekomen. Alles is kalm. Dinsdag hebben nog zes arbeiders(sters) het werk hervat, waaronder vijf afvallige leden van „Unitas". Het getal werkwilligen i» thans geklommen tot 300. Het opmerke lijke geval doet zich voor, dat van een paar huisgezinnen sommige leden staken, terwijl andere leden het werk weer her vat hebben. Frisch. Eergisteren, toen het weer nog geducht koud was, kwam de bekende Hagenaar weder ter hoogte der zeesluizen aan het strand te Scheveningen zijn zeebad nemeD. Zonder beschutting van ïeutje of zoo iets, ontkleedde en kleedde hij zich in de open lucht. Met de felle vorst had hij zijn dagelijksche kuur eenige dagen onderbroken. (Avp.) Onze correspondent te Haarlem meldt, met vrij groote zekerheid te hebben vernomen dat de luitenant der infanterie Nix niet met schaatsenrijden is verdronken, doch naar het buitenland is vertrokken. NOf.) Oader de heden benoemden tot arrondi8sements-schoolopzieDer behoort het Kamerlid Th. M. Ketelaar te Amsterdam in het arrondissement Hilversum. Te Groningen zakte een negenjarig jongetje tusschen twee schepen door 't ys. Zijn neefje zat op den wal toe te kijken, maar riep niet om hulp. Eerst een kwartier later werd het lykje opgehaald. Te Steenbergen werd gisterennacht zwaar gewond en uitgeput door bloedverlies by zijn ouders thuisgebracht een jongeling met eene hevige wonde in de borst, ver moedelijk met een mes toegebraoht. Daar hij bewusteloos was, kon hy niets uit brengen en niemand weet waar en hoe hij ir aan gekomen is. Zyn toestand is zorg wekkend. De dood van den radja van Gowa. Men schrijft uit Makassar aan het Bat. Nbl. Het bericht van de wijze waarop de lang gezochte radja van Gowa aan zyn einde is gekomen, was zoo verrassend dat zy eerst geen geloof vond. De tyding van de over valling zijner schuilplaats alleen w»s al verrassend. En het verhaal van wat de luitenant Chriatoffel gedaan heeft, zou ette lijke kolommen vullen. We kunnen thans alleen het voornaamste vermelden. Zooals men weet is Christoffel in de eerste helft van October begonnen met zijn opsporing in Sawietto. Om de spionnen niet te jntimideeren door de naby beid van bloedverwanten van den radja, vroeg by de verwijdering i au Kraecg Tinggi Mali, de rechterhand van den assistent-resident Vogel te Paree-Paree en van Aroe Alitta. De heer Vogel was het niet eens met Christoffel, doch deze kreeg niettemin zijn zin. Christoffel had ook stryd te voeren om zyn opinie en dat is een van de onaai genaamste dingen. Te Pinrang b.v. is het bivak van den kapitein Van Hulstein, door wien beweerd werd dat noch de radja, noch L» Sinrang in Alitta waren. Welnu, op

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 2