Buitenlandse!) Overzicht. Eectitszakeiiu RfcCLfi wes. Kerknieuws, „Men had het mij wel gezegd." „De Pinkpillen «hebben mjj genezen,'' UIT DE PROVINCIE. Goes. Onderstaande op straat gehoord. Volksmenigte voor 'n winkelruit waar de plaat uit de Groeue Amsterdammer ge ëtaleerd is. dit maakt de beslissing van de meerderheid no g niet tot een politiek votum, tot een votum uitgebracht om andere dan in de begrooting zelve gelegen redenen. Terecht voegt onze Rotterdammer hier- ain toe Zoo spreekt dus een liberaal blad aan stonds na de stemming uit, dat de minister do r bijna de geheele Kamer, op zeer weinige uit zonderingen na, veroordeeld watt. !>e uitspraak van het vonnis werd 9lechts overgelaten aan de leden der rechterzijde en den heer Van Houten. Inderdaad, zóó staat het. Zonder dat wij thans verder beoordee- lert, of de politieke oordaatheid van de h«">r»n, die deze uitspraak aan anderen overlieten, wel hoog valt te roemen. Niet winder onjuist ie de voorstelling Van de Goettche Courant alsof het hier gold een reactie van „de oude richting tegen de nieuwe", en dat „het volksleger door de Eerste Kamer (is) veroordeeld". Niet „het volksleger is veroordeeld", en niet de bezuiniging gesteld het was er ook in de toekomst een maar dat de minister een bezuinigingsmaatregel wilde doordrijven zonder de Staten-Gsneraal opening van zaken te doen, een sprong in 't duister, waarin wij voor ons wel geneigd waren met de Tweede Kamer meo te gaan, doch waarin de Eerste Kamer (en dit was o k haar rechtverklaarde den minister niet te mogen volgen. De Goettche Courant legge haren lezers de besohouwingen harer geestverwanten iu de Pers en vooral die in de Eerste Kamer v. Leeuwen, Rengers en Storkmaar eens voor. In ons vorig nummer wezen wjj op het zonderlinge verschijnsel van eigenbaat in den jongsten socialen strijd der Amster- damsche diamantbewerkers aan het licht getreden bij de verwerping van de door bondsbestuur en patroons ontworpen rege ling in zake verkorten arbeidsduur, betere loonregeling en de aanstelling van 2000 leerlingen. Voor den bondsvoorzitter dhr. Polak die zoo hard voer de aanneming van dat voorstel gestreden had eene groote teleurstelling. Ziehier hoe hij hieraan uiting geeft: Enfin, het is gebeurd. En wit er nu ook verder gebeuren moge wij wasschen onze handen in onschuld. Wij (d. w. z. de meerderheid van den Bondsraad) hebben naar ons beste weten gedaan wat wij in het belang der leden achten. Dat dezen hun belang anders zien dan wij, is hun zaak. Wij wagen het in onzen ootmoed niet, daartegen te opponeeren. De stem des volks is inimers de stemme Gods. Hier wordt derhalve ter anderer zijde nog wat anders openbaar. Maar hetge«n hij verder over de verga dering van deze socialistische mannen blootlegt, werpt een nog treuriger licht op de houding van dezen. De. Rotterdammer drukt er 't volgende uit over De eerste bijeenkomst was reeds verre van rustig doch met wat horten en stooten kon zij formeel ten einde worden gebracht. Met de tweede was het anders, en erger gesteld. Onder- geteekende kon nog uitspreken, al werd hij een maal door schel gefluit onderbroken zijn ver diende loon na ruim twaalf jaren dienst in en voor de organisatie. Biet (de tolk der oppositie) sprak natuurlijk ook uithij werd bovendien niet uitgefloten. Maar bij het verdere debat liep het mis. Er werd rumoer gemaakt, dat hoe langer hoe erger werd en eindelijk zulk een om vang nam en zoo volkomen ononderdrukbaar bleek, dat Van Zutphen, die presideerde, zich genoodzaakt zag de vergadering halverwege te sluiten. Nooit werd zulk een scène in onze vergade ringen afgespeeld. De aanwezigen namen ge woon een loopje met de geheele zaak. Hamer- geklop, vermaningen, uitbranders, niets hielp. Men riep, schreeuwde, lachte, floot, maakte herrie op allerlei manieren, zonder zich ook maar het minst te bekommeren om degenen die het woord wenschten te voeren, of om 't Bestuur dat daar op het podium't schandelijke tooneel zat aan te zien. „De leden zullen wel begrijpen, dat de Bonds raad nu te overwegen zal hebben, of't niet beter is voortaan geen bondsvergaderingen meer te houden, doch elke belangrijke zaak schriftelijk te behandelen en daarna aan het referendum te onderwt-i »en. Want als de leden in twaalf jaren nog niet geleerd hehben zich fatsoenlijk te ge dragen als er zaken behandeld worden, die hun niet bevallen, dan zou het onzin zijn te hopen, d.u dit in de naaste toekomst anders zal worden, E.i dan is het maar beter zoo weinig mogelijk gelegenheid tot dergelijke schandalen te geven. Het is niet de eerste maal dat dhr. Polak deze helden zoo afdroogt. Maar wat zal 't baten Het zal alleen de oogen van ons, arme „kapitalisten", open houden voor 't gevaar dat de maatschappij tegemoet snellen zou, wanneer zij dezen predikers van den sociaal-demooratischen toekomststaat in de armen vloog 1 Er sohijnt in Overijael weer een brutaal stukje liberalistische partij-tyrannie te zijn afgespeeld. [o een adres aan de Koningin wordt dit door de slaotatoffers meegedeeld, Het is een schande in de twintigste eeuw nog zoo dotnperig te zijn om de gewetensvrijheid, die men voor zichzelf eischt, niet mede aan den armen dienst knecht ie gunnen. In verkiezingsdagen loopen de liberalen bet land af om u te vertellen dat zij niet aan geloofsvervolging doen, eo dat bij hen van ouds de ware vrijheid is. Maar de geschiedenis leert het wel Anders! Saaksumhuizen heeft het in 1901 nog vertoond en nu komt Bergentheim er bij. Doch meu leze onderstaand adres, en late het den liberalen buurman lezen. Het is duidelijk gesteld en door eenvoudige uoensoheD geteekend. Menschen die blijk baar zelf niet, of althans gebrekkig, lezen en schrijven kunnen, die hun broodje ver dienen in 't veen, en afhankelijk zijn van hun broodheer, maar hart hebben vooronder wijs, eu ook bij de opvoeUing van hun kroost hun doopsbelofte willen gestand doen en nu deswege vervolgd worden. Aan Hare Majesteit de Koningin. Mevrouw, Ondergeteekeuden, eenvoudigen in den lande, is het waar zij met den meesten eerbied tot L' we Majesteit komen aller eerst eeoe behoefte Uwe Majesteit hunnen dank uit te spreken voor de door Uwe Majesteits regeering bun gesehoukeu wet op het lager onderwijs, laaist gewijzigd bij de wet van 5 Juni 1905 dtaatsbtno. 152). Zij hebben zich van harte verblijd in die wet en in haar wijziging, omdat nu aan hen de gelegenheid werd geboden om ook voor hunne kinderen lager onder- derwijs te kunnen krijgen in overeen stemming met wat Gods Woord eischt. Heerlijk is de vrijheid hun daarbij ge schonken en altoos zullen zij Uwe Majes teit en Uw Huis dankbaar blijven voor de gunst hierin hun bewezen. Onder de bescherming der wet hoopten zij dat nu ook spoedig de ure zoude aan breken, waarop zij huune kinderen zouden mogen zenden naar eene school, waar de Christus de kinderkens tot zich roept, en onder Gods gunst kwam het dan ook tot het oprichten eener vereeniging voor eene Cnristelijke School te Bergentheim, welke vereeniging eene school deed bouwen, die nu binneu korten tijd zal kunnen worden geopend. Dan, de door Uwe Majesteit gegeven wet willen som migen uwer ouderdauen op eene wijze krachteloos maken, die voor ons ouderhart grievend is, eo die ons noopt, in vertrouwen op uwe koninklijke gezindneid jegens uw volk, Uwe Majesteit met deze dingen in kennis te stellen. Ondergeteekenden zijn namelijk als turf- inakers, veenarbeiders en werkers in de fabriek in dienst bij «de erven Van Royen" te Bergentheim. Tot de erven behoort ouder anderen, de WelEdelGestr. Heer mr. I. A. van Royen, burgemeester der stad Zwolle, die door ons «in het veld" wordt aange merkt als een man van grooten invloed in genoemde onderneming. Zij hebben voor deze erven allen laogeren of korten tijd gearbeid, maar nu werden uit heu den 15den Januari laatstleden bij den baas J. A. van der Sanden, lid der Prov. Staten van Overijsel en lid van den geineeuteraad van Ambt Hardenberg, ge roepen de turfmakers P. Bosoh en ten Brinke. Met hen waren ook de overige turfmakers der erven tegen dien dag op geroepen. Bij twee tegelijk of ook enkelen alleen kwamen zij binnen. Verschenen bij den baas, zeide hij, zonder onderscheid alle turfmakers te hebben laten roepen, daar hij wilde weten of bij de opening van de Chr. school zij soms hunne kinderen er heen wilden zenden. De reden was, omdat hij zijn ,woord gegeven had dat ingeval men zijn kind of kinderen zond naar de Chr. school, zij geen werk meer van hem konden krijgen. P. Bosch zeide, zijne kinderen te willen zenden. Toen zeide v. d. Sanden dan mag je niet met nieuw werk beginnen, maar het oude mag je afwerken en de woning moest Bosch ook verlaten, maar daarvan werd door v. d. Sanden geen tijd bepaald. Toen heeft Bosch gezegd dat zulk eene aankondiging voor het nieuwe jaar had moeten gebeuren. Van der Sanden zeide: dat wist ik niet, maar je hadt omdat de geruchten van verbieden reeds voor nieuw jaar liepen dan zelf wel eens er naar kunnen komen onderzoeken. Bosch zeide dat hij dat niet noodig was en dat hij er niets vau aannam. Gevraagd aan E. ten Brinke of hij kin deren had die naar school gingen, zeide Brinkeik heb een kind, mijnheer, dat hoog noodig nog een jaar moet gaan. Of bij dat dau ook van de Openbare school afnam en naar de Chr. school zond Ja. Brinke had, zeide v. d. Sanden, wel de geruchten gehoord dat die hunne kinderen naar de Chr. school zouden zendeD, geen werk meer mochten doende andere ar beiders kon hij altijd ontslaan, maar de turfmakers niet en daarom zeide hij hem dit nu, voor het nieuwe werk begon, dat hij er dan niet mede mocht begiDneu. Brinke zeide, dat hij al met het nieuwe werk begonnen was. Dan moest Brinke niet verder werken met het Dieuwe werk. Brinke heeft daarop niets gezegd, maar v. d. Sanden hield nog eene heele rede, daarover, dat hij geen Christelijke opvoe ding in «het veld" wilde hebben, wel een s ciale. Ook had v. d. Sanden gezegd dat hij v&a Bosch en de anderen als vriend wilde scheiden, en was uiterlijk heel vriendelijk. Op Woensdagavond van den 23en Jan. laatstleden kwam Roelof SoholteD, de onderbaas, bij de veenarbeiders Lucas Scho- newille en Gerrit de Hoop Bz Want er waren nieuwe huurcontracten ontworpen, die zouden moeten gaan van Nov. 1906 Nov 1907, waarbij Lucas Sohonewille met 5 werd verhoogd en Gerrit de Hoop Bz. met 12,50. Met deze contracten kwam Roelof Sohollen bij hen, maar hij zeide, dat zij, die van plan waren bunne kin deren naar de te openen Chr. school te /.enden, die contracten niet hoefden te teekenen maar dau Maandagavond, 28 Jan. op het kantoor moesten komen. Luoas SohoHewille en Gerrit de Hoop Bz. hadden, omdat zij hunne kinderen naar de Chr. j-chool weuschen te zenden, daarom die contracten niet geteekend en zijn Maandag avond, 28 Jan., op het kantoor verschenen. Hier werd hun gevraagd waarom zij de contracten niet hadden geteekend zij autwoorddeD, dat dit wa9 omdat zij hunne kinderen naar de Chr. school wenschteu te zendeD, en volgens het zeggen van Scholten zij dau ook niet geteekend hadden. Toen werd hun door v. d. Sanden ge antwoord, dat zij dan met 1 April gedaan kregen. Zij mochten dadelijk wel uit scheiden als zij wilden of ander werk konden krijgen, maar met 1 April was het gedaan. Hij hoopte dat zij als goede vrien den zouden scheiden. Zij beiden hebben bij de erven gewerkt van I9tl2 af. Klaas Mennink is machinist en Harm Campagnie en Jan Hendrik Huiskes Cz., zijn fabrieksarbeiders aan de turfstrooisel- f'abriek van de «erven van Royen" te Bergentheim Dinsdagavond 22 Jan. kwam Roelof Scholten tusscheD de fabriek en de woning van Klaas Mennink, beideD, Klaas Mennink en Harm Campagnie tegen eu zeide tot hen, Harm ge moet Maandag avond op het kantoor komen en gij Klaas Mennink ook. Mennink vroeg, weet je ook Schollen wat wij er doen moeten Ja, zeide hij, het is natuurlijk over de school, of je ook van plan zijt je kinderen naar de school te zenden. Weet ge dan ook wat v. d. Sanden ons vertellen wilJa wel, hij wil je zeggen wat de gevolgen zijn als je de kinderen naar de school zendt. Nu, wij zullen er aan voldoen, zeiden zij. Maandagmorgen daarop, 28 Jan., kregen zij beiden nog een boodschap van v. d. Sanden door De Wever, dat zij van avond moesten komen, maar als zij de kinderen niet naar de school wilden zenden, was het niet noodig. Zij zijn Maandagavond gegaan. Ook J. H. Huiskes Gz. is gelijk met hen dien avond op het kantoor gekomen. Huiskes had daartoe ook Dinsdagavond een op- ontbod van Roelof Scholten gekregen, die hem, toen hij nog op de fabriek was, zeide: als je je kindereren lu^r etc vrije school wilt zenden, moet je eerst Maandag avond op het kantoor komen. Toen deze drie, Klaas Mennink, Harm Campagnie en Jan Hendrik Huiskes Gz. op het kantoor binnen kwamen, zeide v. d. Sande Jon gens, ge komt zeker op de boodschap van Scholten. Zij zeiden ja. Het is u dau ook niet onbekend .waarom ge komen moet. Als ge dau van plan zijt uwe kin deren naar de vrije school te zenden, moet je je zachtjes aan voorzien van ander werk en dan kunnen wij ons voorzien van ander volk. Mennink zeide toen Mijnheer, is het nu gezegd Kom, jongens, dan gaan wij maar. Van der Sanden zeide, ja, maar wacht eens eveo, ik zoude het ook wel willen weten V Toen zeide Mennink, nu mijnheer, ik geef mijn beginsel niet over ik ben goed beslist en zal in woord en daad toonen dat ik een man ben van een stuk. Dus als ik gezond ben, mijnheer, stuur ik de kinderen naar de Chr. school. De jongens (ul. Campagnie en Huiskes) zeiden hetzelfde. Van der Sanden zeide, gij kunt doorwerken tot den dag van de opening der school, maar ge kunt ook dadelijk weg. Mennink vroeg, maar moeten wij dan weg met April (den dag van opening) mijnheer? Hij antwoordde, ja. Zij antwoordden wij wensohen tot het laatste getrouwe arbeiders te blijven mijnheer, daarop kunt ge gerust zijn. Dat vertrouwen heb ik ook in jullui, zeide v. d. Sanden, anders zou ik wel andere maatregelen nemen. Klaas Mennink is van jongs af, ruim 28 jaren bij de erven werkzaam geweest, en is, zoolang als de turfstrooiselfabriek staat, daaraan machinist geweest, en Jan Hendrik Huiskes Gz. en Harm Compagnie zijn ruim 21 jaren bij de erven werkzaam geweest. Dit ziju de feiten, waarmede wij Uwe Majesteit komen in kennis stelieu. Dit zijn handeliogen, waardoor wij voor de moeilijke keus worden gesteld om óf van de voorrechten door de wet ons gegeven om onze kinderen Christelijk op te doen voeden, afstand te doen, óf te moeten wordeD getroffen in ons brood. Meer dan een der werkers voor die keus gesteld, kwam er dau ook toe, uit vrees voor het verlies van zijn brood en voor kommer en gebrek, zijn beginsel ten offer te brengen. Dit is hard. Wij kleine luiden moeten in den dagelijkschen arbeid het onder houd vindeD voor ons en onze gezinnen, en geen werk te krijgen, is een bittere zaak. Maar mochten wij, kleine luiden anders handelen dan wij hebben gedaan Uwer Majesteits wet verblijdde ons, gaf ons een zeer verlangde vrijheid, en nu zijn onderdanen van Uwe Majesteit bezig ons het gebruik dier vrijheid zeer te bemoei lijken, ja zelfs te ontnemen. Daardoor worden wij gedrongen, U daarmede in kennis tej stellen, en kuincn wij klagen bij Uwe Majesteit, die onze dierbare van God ons gegevene Koningin zijt, met de bede of dit onheil van ons en onze kin deren niet kan worden afgewend. Wij zijn van Uwe Majesteit de getrouwe od- derdanen. P. BOSCH. E. TEN BRINKE. —1— Dit kruis gezet in onze tegen woordigheid door L SOHONEWILLE. G. DE HOOP Bz. K. MENNINK. H. KAM PAGN IE. J. H. HUISKES. Bergentheim, 8 Februari 1907. Rusland. Het groote Dieuws,dat echter wel niemand verwonderen zal, is dat Maandagavond twee helse he machines gevonden zyn in de woning van graaf Witte. Eerst een, ver borgen in de kachel van een der vertrekken welke vroeger door de dochter van den graaf werden bewoond, maar die thans leeg staan. De houten kist, waarin de helsche machine zich bevond, was met wit linnen overtrokken. Ter vullirg van de bom had een zeer zwakke ontplofbare stof gediend. Üe veronderstelling, dat de kist door den schoorsteen in de kachel is neergelaten, wordt gelogenstraft door het feit, dat het witte linnen, waarmee de kist overtrokken was, niet vuil is. Daarna vonden Dinsdag eenige schoorsteenvegers een koord in een anderen schoorsteen zij gingen er mee naar de politie, die in de kachel, 8'aande tn de kamer van een vrouwelijke bediende, een tweede helsche machine vond, van de zelfde samenstelling als die, welke gisteren is ontdekt. Terwijl het uurwerk van de eerst ge vonden bom op half zes was gesteld, stond dat van de laatst ontdekte machine op 6 uur. Ook het linnen,waarin deze bom was gewikkeld, vertoonde geen vuile vlekken. Het verraad schuilt hier derhalve onder de bsdienden. Engeland. Het groote nieuws dat hier de politieke wereld vervult, is de troonrede. De koning opende in tegenwoordigheid van de koningin en met het gebruikelijke oude ceremonieel, de parlementszittiug. Ook de prins van Wales was tegenwoordig. De koning sprak over de ramp te King ston, het eerste bezoek van den Emir (van Afghanistan) aan Indiè en de sym pathie van Amerika. Een schaduwzijde was het conflict tusschen Hooger- eu Gagerhuis. Ik betreur zeer, dus sprak de vorst, de geschillen tusschen de beide huizen. Myn ministers hebben deze be langrijke aangelegenheid in studie geno men met het ernstig voornemeu een op lossing te vinden van de moeilijkheid. De aandacht van het parlement zal worden gevraagd voor maatregelen ter uitbreiding van 't bestuur van 't lersche volk over zijn eigenbinnenlandscheaangelegenheden en verbetering van het bestuur ook in andere, zoowel financieele als administra tieve opzichten. Ook zijn voorstellen in bewerking, betreffende het hooger onder wijs in Ierland. Het debat over het adres van antwoord op de troonrede is hierop aangevangen. Hoogeiliuis en Homerule werden 't drukst besproken. Minister Campbell Bannerman legde er den nadruk op dat een kabinet niet op den duur kan geroepen worden uit oen weg te gaan voor een Hoogerhuis dat in zijn wijze van samenstelling den wetgevenden arbeid belemmert. Er be- hooren in elk geval zoodanige verbete ringen in de betrekkingen tusschen beide buizen te worden tot stand gebracht, als noodig zijn, om ons in staat te stellen, de wenschen van het volk uit te voeren in behoorlijke harmonie. De tegenwoor dige toestand ie in hooge mate gevaarlijk en demoraliseerend. Met betrekking tot de lersche kwestie zei Bannerman dat hel lersche volk recht heelt zijn eigen binnenlandsche zaken te beheereu, zoolang het zich niet met de zaken van Eugeland inlaat en niets gedaan wordt, dat de suprematie van het parlement zou kunnen bekorten. John Redmond, de lersche nationalist, verklaarde nog, dat niets anders in staat zou zijn zelfs een betrekkelijke vrede en welvaart aan Ierland te schenken, dan een eigen parlement, met uitvoerende veran twoordelij kheid. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zuilichem D. Th. Keek te Estte Terheyde K. 'E. v. Bart te öchermerhorn. Aangenomen naar Gasselte door J. Boon stra, oand. te Tolbertnaar Poortugaal door W. K. C. Hage te Nieuw Vosmeer naar Scheveningen door H. J. de Zwart te Steenwijk. Bedankt voor Wouterswoude door J. R. v. Kooij te IJzend oom. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Venendaal H. C. Binée, cand. te Gouda. Bij bevelschrift der arrondissements rechtbank te Middelburg is naar de open bare terechtzitting verwezen J. P. de R., oud 21 jaar, onderwijzer, geboren te Krui- ningen, wonende te Kloetir ge, ter zake dat hij te Kloetinge in de op nbare school in December 1906 of Januari 907 ontuch tige handelingen heeft geple' gd met per sonen beneden den leeftijd van 16 jaieo. Aan den beklaagde is ambtshalve als raadsman toegevoegd de heer mr, F. B. Evers, advocaat te Middelburg. Mejuffrouw Johanna de Graaf, oud 20 jaren, met wie wij in briefwissel'ing zijn, woont te Gorinchem, Kortendijk no. 100. Zij leed sedert langen tijd aan bloedar moede. Wij geven hier hare photographic, gemaakt na hare genezing door de Pink pillen. Zij schreef ons Mej. Johanna de Graaf (portret Goethals) «De Pinkpillen zijn een opperbest ge neesmiddel. Men had mij wel gezegd dat zij mij genezen zouden, en zij hebben mij genezen, spoediger dan wij dachten. Ik had andere geneesmiddelen beproefd zooder baat te vinden. De Pinkpillen hebben mij een gezond uiterlijk weer gegeven. Van af den aanvaDg der behandeling voelde ik mijn eetlust terugkomen. De eetlust heelt mijne krachten doen herleven, en eenmaal in het bezit daarvan zijn al mijne kwalen verminderd en daarna geheel verdwenen. Ik heb geene steken in de zijde, geen duizelingen meer. Ik slaap goed en mijn maag is veel beter." De Pinkpillen zijn een ernBtig genees middel, zij komen stipt hare beloften na, daarom worden zij ook door allen aanbe volen die er gebruik van hebben gemaakt. De Pinkpillen genezen bloedarmoede, bleekzucht, algemeene zwakte, maagkwa len, rheumatiek, want zij verrijken en zuiveren het bloed. Zij versterken het zenuwstelsel en geven uitmuntende resul- iaten tegen zenuwziekte, zenuwverzwak king en onregelmatigheden bij vrouweD. Prijs f 1,75 de doos, f9,per 6 doozen, Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rot terdam, Hoofd-depóthouder voor Neder land en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Middelburg en omstreken bij Joh. de Roos en voor Goes en omstreken bij Gebr. Mulder, Drogerijen en Verfwaren. Z"g 't ministerie is gevallen Wat? (hard) 't ministerie gevallen 1 Zoo waarover Over z'n eige Mooier is de opmerking door een redac teur van De Telegraaf te Amsterdam opgevangen Minister Staal is gevallen. Dat was geen wonder bij die gladdigheid. Wij vernemen dat de plannen voor den aarnleg van een stoomtram Wolfaarts- dijksche Veer-Goes-Borsele, voor wat de levensvatbaarheid van deze lijn betreft, thans bij een groote stoomtramweg-maat schappij in onderzoek zijn. Jaarvergadering der bou wvereeniging «Help U Zei ven" alhier, gehouden Dinsdag avond, waar 42 van de 156 leden aanwezig waren. Door het bestuur werd verslag uitgebracht van 't gehouden beheer over 1906. De ontvangsten bedroegen f7436,18 en de uitgaven f7001,005, saldo in kas i'435.175. De schuldenlast f22600 bleef onveranderd, voor onderhoud gebouwen werd betaald f 230.74. Er traden 10 nieuwe leden toe terwijl er 6 uittraden, zoodat het ledental met 4 vermeerderde. Aan de beurt van aftreding waren dhrn. J. M. Bartelse als secretaris en D. Bruggeman als commissaris beiden werden herkozen. De lezing van Guetav Diihne gaat niet door. Naar wij vernemen stelt de hetr W. J. Vader van 's-Gravenpolder, lid der Staten van Zeeland voor het kiesdistriot Goes zich bij z\jn in dit jaar verwachte af treding niet herkiesbaar. Dinsdagavond had alhier op 't „91ot Oostende" de aangekondigde lezing plaats van den heer C. van de Linde te Biezeliuge, over Pluimvee en wat daarmee in verband staat. Dhr. Van de Linde begint met te zeggen dat, waar hij eerst voornemens was in Gies een eenigszins gewijzigde lezing te houden, hij van dit voornemen is terug ge komen, en wel omreden het verslag van zijn lezing te Kruiningen, voorkomend" iu de Goesche Courant, tamelijk onjuist is. Spr. heeft tot onderwerp „Kruisingt-n van hoenders, hasr oorsprong en bare ge volgen". Wanneer men tegenwoordig ons ohoone Zuid-Boveland doorwan lelt, d«n trekt het de aandacht dat de piuiuive»- stapel, en vo< groote verand men vroeger de ouderwetse pootjes, de b niet te vergel in den winti weinig legder aiennu zit kruisingen, invoerde met geenen deele. singen van kippen. Toch ondervinding vaar uit dat r besmettelijke resultaten te dat men zelf Bij de krui standpunt uit werken enkel op eier- en zich toe enkel vooral aan te de volgende ra Minorca of An lingen krijgt eieren, als vle hooge waarde oog op eier- aan te bevelen Wyandotte of de afstammelir welke vooral zeer gezocht voor dat de invloed uitoef* dienen ze de v genoemde rass vlieglustig, d< Wyandottes 1* de Leghorns Een zeer dc verkrijgen, wa hoen een of De Houdans zuiver heefb v verkiezende groot, althans overdekte ruin het met de aft geen te groote en z(jn tevens t* De Hondans he| andere rassen ook de afstamm ook zijn een 1 Amerikaansche legsters en got goede vleeschk beenen en wit il merkelijk hoog Om nu totgl het zeer noodi dat men prima worden verstr onder-afdeeling kwartje per st vereeniging tei veehouderij, goede rasbaan dien ontvangt i de 14 dagen een pluimvee en wa Is er aan de minder aan de Bij het broeil van de beste 14 die 's morgens laatst loopen broeien is voor a Wyandottes, begin April, rassen als Leghc April, begin broeden dan van de in de 1 broedmachines, dan kan men zeer goed doen Van veel iuv Dit moet zoo in den winter ochtendvoeder gende9 K.( stemeel, 2 K.G berieveDs 2'/2 mengsel ook go* tarwe, gemaler elk gelijke de vleeschmeel. Men kan ook 1 KG. meikei 3 K.G. gersteme aan bc?eleoswaa Is men nu lie kan men bij d voorzitter van d het vleeschmeel mits per baal g afgestuurd. Dit het groot wore controle, voor koüjk voordeel vereeniging voc kosten voor de stuk. Voor een ringen onmisba vergeten dat 1 kippen langer de derde leg is 1 dat men ze hoi men nu eeDige om door middej betering te bn de Goesche m markt volgens a zei ter der Lanc najaar en in c niet versehe, ja bestaat er geva: markt sterk acl

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 2