Aanbestedingen. Openbare Verknopingen. Afloop ferkoopingen, enz. Ingezonden Stukken. M a rktberichten. Telegrafisch Weerbericht. De enorme gift rau Rockefeller aan den General Educaiion tviard (32,000,(100 doll. f80,000,000) heeft in Amerika geen overweldigenden indruk gemaakt. De versohillende bladen beschouwen het eigenlijk als iets doodgewoonséen blad zegt zelfs, dat deze gift lang niet zoo aan zienlijk is als het penningske, dat in menige armenbus wordt geofferd. In het geheel schat men dat Rockefeller roor rerschillende onderwijs-inriohlingen reeds 225 millioen gulden heeft wegge schonken en borendien, anoniem, nog on- gereer 75 millioen. Alles bij elkaar dus 300 millioen. Te Moskou is 's nachts huiszoeking gedaan in een hoogere burgerschool roor meisjes. De politie rond een bom, twintig pond dynamiet en een roode rlag, waarep de woorden nationale rrijheid. Er werden acht meisjes gerangen genomen. De revo lutionaire socialisten hebben de officieren van den krijgsraad te Moskou ten doode opgeschreven. Tien candidaten voor de Wetgevende Vergadering van Transvaal zijn Zaterdag verkozen verklaard, aangezien zij geen tegeneandidaat hadden. Zij behooren tot het Volk of worden er door gesteund. Het zijn o. a. gen. de la Rey, Schalk Burger, gen. Erasmus en Cullinan, de direoteur van de Premier-diamantmijn. Een hevige strijd verwacht men te Pre toria tus9ctien R. Solomon, candidaat der gematigde Engelsohen en tan het Volk, en Fitzpatriok, oandidaat der imperialis tische Engelsehen en der mijnen. De kans voor Solomon, die tooh al menige slem van Boeren zal missen, omdat zij hem niet ten volle vertrouwen en zijn Kaffer- gezindheid vreezen, is er niet op verbeterd, nu'Bourke, onrfnaokelijke, als derde can didaat in het krijt is getreden. Evenals in Engeland beslist toeh de eenvoudige meerderheid. De voornaamste leider der onaf hankelijken is Quinn, oud-burgemees ter van Johannesburg. De Johannes- burgsehe oorrespondent van de Daily Mail zal wel gelijk hebben, waar hij zegt, dat hun politiek weinig van die der progres sieven («de Britsohe partij") verschilt. De nationalisten (de gematigde Engelsehen) noemt de correspondent de radicalen van Transvaal. Men wedt 3 tegen 1 op de candidaten van het Volk en zijn bond- genooten. In den nacht van gisteren op heden is er in het ehemisohe laboratorium van het arsenaal te Woolwich een ontploffing geweest, die aan het gebouw groote schade heeft toegebracht. Een telegram uit Colombo meldt, dat er no op Ceylon 215,000 acres land met gomelastiek-boomen beplant zijn. Vervolg Gemengde Berichten op pagina 4. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Geachte Redactie! Wil, indien het U gewenscht voorkomt, het navolgende in uw blad opnemen. Eerst een door mij ontvangen schrijven, en daarna mijn antwoord daarop. Ierseke, 8-2-'07. Den Weleerw. Heer Ds. KLOMP te Wassenaar. Weleerw. Heer Naar aanleiding van Uwe rede, den 3 Januari 1.1. te Rilland gehouden heeft de afd. „Het oosten van Zuid-Beveland", afd. B. v. N. O. besloten den 16 Febr. 's avonds te 7 uur in de dorpsherberg te Rilland eene openbare vergadering te beleggen, waarin de heer P. K. Peerlkamp van Mid delburg zal optreden met het onderwerp „Welke school zullen we kiezen voor onze kinderen, de bijzondere of de openbare We hebben de eer U dien avond tot debat uit te noodigen. Het zou onae afd. aangenaam geweest zijn U te vragen, of U by eventueel gevolg geven aan ons ver zoek verkiezing had in een of anderen avond. Doordat onze spreker echter voor eerst geen anderen dan dien avond beschik baar had, heeft zij dit niet kunnen doen. We hopen echter dat dit voor U geen reden moge wezen voor onze uitnoodiging te bedanken. Inmiddels met hoogachting, Namens het bestuur der afd. w. g. J. OOM, Secr. Hierop is door mij het navolgende ge antwoord Wassenaar, 11 Febr. '07. Aan den Heer J. OOM, Secr. v. Het oosten van Zuid-Beveland'' te Ierseke. Weledele Heer! In antwoord op uwe uitnoodiging tot debat op Zaterdagavond 16 dezer te Ril land, moet ik U zooals ook wel door U zal zijn verwacht melden dat ik aan die uitnoodiging niet kan voldoen. Als predikant heb ik, D. V., den 17en tweemaal te spreken tot de gemeente, terwijl ook wegens de heiliging van den rustdag eene eventueele overkomst my zou verplichten tot Maandagmorgen te Rilland te blijven. U gevoelt dat dit niet aangaat, waarom het my dan ook voor komt dat uwe uitnoodiging tegen dien avond, zelfs met de mededeeling dat de heer P. geen anderen avond beschikbaar heeft, wel ietwat de echreef der beschei denheid te buiten gaat. Wat de zaak zelve betreft, dan zou ik my ook op een anderen avond tot znlk pen debat niet bereid verklaren en wel omdat ik het geheel als onvruchtbaar be schouw, en wel om tweeërlei redenen lo. Om de vaagheid van het onderwerp, blijkens de te beantwoorden vraag: „Welke school zullen ive kiezen voor onze kinde ren, de bijzondere of de openbare 2o. Omdat deze kwestie niet kan beslist worden of men moet eenigermate op het zelfde standpunt staan. Want hetuitgangs- punt beslist hier alles, dewijl daardoor in 't algemeen verschillend over onderwijs, opvoeding, etc. geoordeeld wordt. Wat het eerste punt betweft meen ik heivezen te hebben met de getuigenis van drie moderne openb. schoolhoofden „dat de openbare school slechts in gemoede als de sohool hunner kinderen kan en mag gekozen worden door hen, die zich ki het godsdienstige onder de modernen reke nen" enz. Met het woord van den heer A. H. Ger hard dat „de gewone, goede openbare school, zonder dat de onderwijzer het zelfs wil, alle orthodox kerkgeloof ondermijnt'. Met het getuigenis van prof. Naber „het valt te betreuren dat op de openbare school het onderwijs in de geschiedenis, Vader- landsche en Algemeene, noodwendig on vruchtbaar is Zij schijnt mij veroor deeld tot een huichelachtig verzwijgen", dat het onderwijs in de geschiedenis voor onze kinderen niet voldoende is. Met het woord van den modernen predikant ds. B. W. Colenbrander, dat „zij (de gods dienstige modernen) de openb. school te bestrijden hebben: „Omdat wij, alsgods- dienstigen, geen godsdienstloos onderwijs mogen toelaten. Want al is dit op zichzelf iets negatiefs, het oefent een positieven invloed uit, en wel ten nadeele van bet bind. Hier geldt, wie niet voor mij is, is tegen mij". Met het woord van dr. A. Bruining, dat „het onderwijs niet mag zijn godsdienstloos. Dat is een kanker en een pest". Eindelijk met het woord van dr. A. Pierson dat de orthodoxen geen vrede kunnen hebbeu met de openbare school. Hij zegt: «Die wet (de schoolwet) is in mijn oog niet liberaal, ofschoon zij het te goeder trouw wil zijn. Zij dringt de natie in hare school een christendom op, waar van een gedeelte der natie niet weten wil. Zij drijft, onwillekeurig, propaganda voor een godsdienst, dien een gedeelte der natie verafschuwt. Dtt is tirannie. Wat verscheelt het ons of tyrannie uitgaat van een liberale constitutie of van den Paus. De Paus, zegt men, dwingt mij (R.) Katholiek te worden de Staat dwingt mij, op straffe van de zegeningen van het openbaar onderwijs te derven, modern-christelijk te worden, wachten wij ons voor tweeërlei maat en gewicht". Met bovenstaande getuigenissen, van moderne zijde, meen ik bewezen te hebben dat orthodoxen geen vrede kunnen hebben met de openbare sehool en de bijzondere moeten begeeren. Wat het tweede punt betreft, richt ik mij steeds tot degenen die met mij, min of meer, op hetzelfde standpunt des geloofs staan. Ik meen dat dkn alleen eene be spreking vruchtbaar kan zijn. Want ik ondersehrijf het woord van Prof. Chantepie de la Saussaye, Onze Eeuw '04 «Het recht of onrecht van eene richting kan men niet door een betoog uitmaken; elke levens richting hangt van een keus, een beslissing van den geheelen menseh af. Hierbij is altijd persoonlijke overtuiging in het spel". De Fransehe wijsgeer De Lamennais aeide daarom eens tot een vriend „tu regardes ce que je regarde, mais tu ne vois pas oe que je vois". Gij aanschouwt wat ik aan schouw, maar gij ziet niet wat ik zie. Mocht daarom uw Bond eene vergadering saamroepen waarin de inleider en debater schriftelijk verklaren te erkennen den Bijbel, als het Woord van God, in den zin van de belijdenisschriften der Hervormde en Gereformeerde Kerken en dienvolgens Jezus Christus als den Eeniggeboren Zoon van God, die heerlijkheid had bij den Vader, van vóórdegrondleggingderwereld, dan acht ikeenegedacbtenwisselingvruoht- baar en verklaar ik mij daartoe eventueel bereid. Heilbiddend, UEd. dn. J. G. KLOMP. (Bij uitzondering plaatsen wij deze cor respondentie, zonder ons te verplichten voor het vervolg. Ds. Klomp heeft nu eens heel breedvoerig in de Zeeuw geantwoord, en ds. Kloek deed zulks in de Goesche Crt., andere sprekers onzerzijds doen 't liever persoonlijk, dan neemt de liberale pers hun antwoorden tooh op. Wij moeten van dat gespeel niets hebben. Wij strijden op een andere manierdie van schoolstichting. Dat had men ook in het orthodoxe Rilland- Balh al lang moeten doen. En in menige gemeente op Zuid-Bevelaad (zwakke ge meenten natuurlijk uitgezonderd) is 't ont breken eeoer (desnoods Herv.) Chr. sohool een protest tegen de slaperigheid der gemeente en de mensohenvrees, zoo niet erger, van haar herders en leeraars. Red.) AI te Voortvarend Het was voor mij niet mogelijk om met enthousisiasme iets te doen voorde stakende werklieden te Rijssen waarover zooveel geschreven is en nog geschreven wordt, en dat wel om meer dan eene reden. Ik vroeg mij af is nu al het zwartgal lige dat men van de zijde der strijders, van hen die in 't belang der stakers de pen voerden, vernamen, wel waar Moet men maar altijd ingaan op allerlei gezegdes en beweringen en daarbij kwam bij mij de vrasg, mogen Christenen, althans zij die in hun banier dit woord voeren wel aan stakers'steun verleenen Is dit de taak der Cnristel. werkliedenvereeni- g'*gen En op grond dat werkstaking tegen woordig ook epidemisch is heb ik mij onthouden van steun. Want het is tegen woordig zoo gesteld indien de werklieden iets tot lotsverbetering voorstellen (hetgeen ik zeer billijk acht) en hun eisoh wordt niet ingewilligd dan maar stopzetten en het bijltje er bij neergelegd en dat is een wijze van handelen die wel wat aan bedenking onderhevig is. Mij dunkt de belangen van den patroon moeten ook wegen en voornamelijk in een tijd van moordende concurrentie zooals het ten dezen dage is. En nu over de staking te Rijssen spre kende blijkt mij langer hoe meer dat staking geheel kon worden vermeden. Indien men tenminste het schrijven van den heer Stork in de Midd. Courant van verloopen week gelezen heeft alsook in diezelfde Courant van heden Maandag 11 Febr. (zie bijvoegsel) een stukje overge nomen uit de Prov. Overijselsche en Zwolsche Courant geven mjj grond voor de bewering dat de heeren die strijden voor „reoht en billijkheid" wel wat te voortvarend zijn geweest. En zou hen voornamelijk die onder de chr. banier zich scharen willen toeroepen om vóór alie dingen toch eerst de zaken goed te onderscheiden en te onderzoeken, want het gaat toch niet aan dunkt mij, om op ge zag van eenige, al zijn het nog zulke emi- mente leiders en voorname mannen te werk te gaan. En als ik dan lees wat zooal hier en elders gedaan wordt, alsook in 't naburig dorp K., waar men n.b. een collecte langs de huizen hield, dan doe ik de vraag zijn en geen nijpender nooden dan deze? Wat wordt er b.v. gedaan door particu lieren voor hen die niet staken maar door werkeloosheid geslagen met ledige handen en velen zelfs vele weken Indien men daar het oog, in 't algemeen gesproken, op liet vallen, dan zou men daarmede een wel daad verrichten om hen voornamelijk te voorzien van de eerste levensbehoeften. En ik maak my sterk indien voor dit doel eenige mannen van reputatie zich wilden geven er nog wel kans van slagen zoude zijn. Ik heb M. de R. alleen myn bezwaren uiteengezet tegen staking alsmede dat naar mijn oordeel wel wat lichtvaardig op dit terrein omgesprongen wordt, maar bovenal wilde ik trachten het lij don te verzachten van hen die willen werken, maar niet in de gelegenheid zijn. In de hoop dat dit schrij ven daartoe nog zou m®gen medewerken, verblijf ik hoogachtend uw ab bonne, Middelburg, 11 Feb. '07- X. (Den geaehten inzender zij herinnerd dat de heer Verveld binnenkort te M. optreedt. Red.) Mijnheer de Redacteur! Laat ik even trachten K.'s billijke en alleszins prijzenswaardige nieuwsgierig heid, die uitdrukking vond in uw nummer van 12 dezer, te bevredigen. Sedert eenige dagen loopen door Mid delburg rond een drietal mannen, met inteekenlijsten, ieder in een ander deel der stad, teneinde bijdragen te verzamelen voor het u bekende doel. Voorspoedig schijnt de zaak niet te gaan de een wil niet boven aan de lyst staan een ander geeft ze terug zonder iets te zeggeneen derde wil de zaak een paar dagen in beraad houden, enz. Het comité tracht hier een spreker uit Rijssen te doen optredenof het daarin reeds geslaagd is, is mij niet bekend. Ook is nog besloten, a.s. Maandag een opgaaf in Zeeuw en Middelburgsche Couramt te zenden van de reeds by den onder- geteekende ingekomen giften. Hiermede meen ik u alle inlichtingen gegeven te hebben, die van mijn kant gegeven kunnen worden. Hoogachtend, Uw dw. L. A. E. VAN DER LEIJ. (Wy ontvingen in dank van dhr. G. M. Fey te Midd. f 3 voor de stakers te Rijssen, welk bedrag heden dnn geaehten penning meester van het Middelburgsohe Comité door den heer uitgever D'huij zal worden ter hand gesteld. Red.) Vrijdag 15 Febr. Colijnsplaat, 11 uur door het be stuur van den Oud-Noordbevelandpolder het verhoogen van den zeedijk. En om half 12 b. het maken van een gemetselden keermuur-pinantenpijler en dorpels met hardsteenen sponnwegstijlen, het leveren van eikenhouten schotbalken enz. aan den zeedijk tussohen palen 42 en 44. Inl. M. J. Krijger, Colijnsplaat. Aanwijzing 6 en 8 Febr. 1 uur bij de zeesluis. En voor b 7 Febr. 2 uur. Zaterdag 16 Febr. Goes, door B. en W. 11 uur ten Raad- huize le. verbouwing secretarie en con ciërgewoning 2e. bouwen van 'n veilings lokaal achter de koopmansbeurs. Bestek ad f 1 en f 1,50 ter secretarie. Aanwijzing 13 Febr. half 2 en Vu uur. Inl. de heer Rothuijzen. Woensdag 20 Febr. Kruiningen, door het bestuur der landbouwdorpsvereeniging levering 226,5 K.G. Rozendaalsch klaverzaad. Voorwaar den door dhr. J. Visser. Donderdag 21 Febr. 8 c h o r edoor dhr. Sterk het bouwen van een woonhuis 116 oA.een landbouw- scliuur 429 oA.een varkenshok 24 cA Aanwyzing 14 en 15 Febr. 2 uur. Bestek, enz. ad f2. Oudelande, 11 uur bij wed. Lous door het bestuur van het waterschap Baarland het verhoogen en gedeeltelijk verzwaren van den zeedijk tussohen de dijkpalen 13 en 26 en het plaatsen van een vrijstaanden, waterkeerenden muur met 2 doorritten tusscheu de dijkpalen 20 en 14 met bijkomende werken en leve ringen in 2 psrceelen. Het bestek ter in zage by dhr. L. Schouten 's Gravenpolder. Aanwijzing 14 en 18 Febr. 11 uur op de haven. Vrfjdag 22 Febr. Borssele, 10 uur door B. en W. ten gemeentehuize levering van 1000 M3. Duit- sche grint van 2 6 cM. in Maart, April, Mei en Juni vry in de haven. Biljetten voor 23 Febr. bij den bargemeester. Maandag 25 Febr. Hansweerd, 4 uur bij Menheere door dhr. Sterk bouwen van 3 woonhuizen en bijbehoorende werken. Aanwijzing 2 uur. Bestek enz. ad. fl.50 per stel. Vrijdag 1 Maart. W aarde, half 2 in het Gemeentehuis door het waterschap Waarde het ver hoogen en verzwaren van 4147 M. zeedijk met bijbehoorende werken en leveringen. Inl. dhr. J. Blok Sz. Bestek ad 75 oent bij firma Kleeuwens. Aanwijzing 22 Feb. Emanuelpolder 11 uur. Zaterdag 2 Maart. Borssele, 3 uur zinkwerk enz. voor den polder Borssele. Ramingf 26850. Aan wijzing 21 en 25 Febr. 24 uur. Donderdag 14 Febr. Baarland, half elf door not. Mulock Houwer voor dhr. J. de Jonge verpachten bij Traas voor 7 jaar 4.93.10 H.A. bouw en weiland en boomgaard. Heinkenszand, 10 uur bij de chr school door not. v. Cleef houtwaren, 5- a 7000 steenen Waalvorm enz. E* aan den stal van G. Paauwe 1 tweejarige vette os, Nationale Militie. Aflevering van manschappen A. Ter volledige oefening Woensdag 13 MaartVlissingen gemeentehuis, half 10, manschappen uit Souburg, Vlissingen, Breskens, Oostburg, RetranchementjClinge, Neuzen, Philippine, Zaamslag. Donderdag 14 Maart. Middelburg, Mili tair Tehuis half 10 die uit Brouwershaven, Bruinisse, Zierikzee, Goes, Colijnsplaat, Wissenkerke. En om 1 uur uit Arnemuiden en Middelburg. Vrijdag 15 Maart. Tholen, gemeente- bewaarschool, half 10 de manschappen uit heel het eiland Tholen en Philipsland, Ierseke, Kapelle, Kattendijke, Kloetinge Krabbendijke, IiruiningeD, Rilland-Batb, Schors, Waarde en Wemeldinge Zaterdag 1(1 Maart. Vlissingen, in voor meld lokaal, half 10 die uit Koudekerke, liiühem, Bsggekerkeen Zoutelande, Wesl- kapelb, Aardenburg, Biervliet, Cadzand, Ede en St. Kruis, Groede, Hoofdplaat, IJzendijke, Schoondijke en Waterland kerkje, Slu's, Zuidzande en Nieuwvliet. En i m 1 uur die uit de overige plaatsen uit Zeeuwsoh Vlaanderen. Dinsdag 19 Maartte Middelburg, in voormeld lokaal, half 10, die uit Dom burg, Aagtekerke en Meliskerke, Grijps- kerke, Nieuw- en Sint Joosland, Oost- kapelle, Serooskerke W), Veere en St. Laurens, Vrouwepolder, Baarland en Oude lande, Borsselen, Ellewoutsdijk, 's-Gra- venpolder en 's-Heer Abtskerke, 's-Heer Arendskerke, 's-Heerenhoek, Heinkens zand, Hoedekenskerke,Nisseen Driewegen, Ovezande, Wolphaartsdijk, Kortgene en Kats, en de overige plaatsen op Schouwen- Duiveland. B. Van hen, die bestemd zijn tot korte oefeningMaandag 27 Mei te Tholen, in voormeld lokaal, half 10, de manschappen uit de gemeenten in Zuid-Beveland, Tholen en St. Philipsland Dinsdag 28 Mei te Middelburg, in voor meld lokaal, half 10 die uit Arnemuiden, Domburg, Aagtekerke en Meliskerke, Grijpskerke, Middelburg, Nieuw- en St. Joosland, Oostkapelle, Serooskerke (W.), Veere en St. Laurens, Vrouwenpolder en die der gemeenten in Schouwen, Duive- land en Noord-Bevelaud. Woensdag 29 Mei te Vlissingen, in voor meld lokaal, half 10 die uit de overige gemeenten in Walcheren en uit de ge meenten in Zeeuwsch Vlaanderen. TELEGRAMMEN. Allemaal. Tweede Kamer. In de zitting van heden heeft minister De Meester meege deeld dat het ministerie collectief ontslag by H. M. de Koningin beeft ingediend. Alleen minister de Meester was aan wezig. De tribunes waren stampvol. H. M. de Koningin ontving heden middag den voorzitter der le Kamer baron Schimmel- penninck v. d. Oye van Hoevelaken in audiëntie. Nadat minister De Meester de regee- ringsverklaring had gedaan kwamen de leden der linkerzijde en enkele leden van reohts hem de hand drukken. De overige ministers waren wel in 't gebouw aan- weeig, doch waren niet in de zaal. De algemeene indruk was voer de Kamer niet verrassend, zoodat zonder eenige ontroering of opschudding de mede- dee iug werd aangehoord. 's-Gravenhage. He gewone audiënties der Minister* zijn voorliopig «fgez^gd. Prins Hendrik woonde heden de ver gadering van den Raad van State by. Londen, 12 Febr. De Daily Mail b: r'ebt uit Teheran dat de naderende omwenteling sfeeds dreigender wordt. Eenige plaatsen in Noord-Perzië zijn reeds in opstand. Huizen en winkels zijn gesloten en met met amunitie voorzien. Het Revolutionair Comité verklaart dat als de eischen der Nationale Vergadering niet worden ingewilligd het geheele land in op stand zal komen en een nieuwen Shah kiezen zal. Nisse. Vrijdag werd door not. Mulock Houwer voor de orven van den heer J. Kousemaker verkocht pen stuk weiland, groot 2 H.A. 36 e.A. Kooper werd de pachter dhr. C. de Nood te 's-Heer Abts kerke, voor f 1620 het bunder. (Cf.C.) Serooskerke (W.) Heden werd door de landbouwvereeniging alhier aanbesteed de levering van voorjaarsmeststoffeu. De levering van gemalen Chili en van Ammoniak-Superphosphaat werd gegund aan den Zeeuwschen Kunstmesthai del te Middelburg voor f 13 en f7,12 k f7.17; de levering van Patent-kali aan van Aar- denne te Dordrecht, voor f6,19; de le vering van opgeloste Peruguano 7x9x2 aan de Dordtsche Kuostmestmaatsohappij voor f9,25. Alles per 100 K.G. franco op den wal te Middelburg en te Veere. GOES, 12 Februari 1907. De aanvoer van granen was gering eti de prijzen onveranderd. Oude tarwe f o,a f o,Nieuwe tarwe f6,50 a f 6,9o. N. rogge f5,70 a f6,Winter- gerst per 100 kilo f8,4o a f8,90. Zomergerst per 100 kilo f8,10 a f8,50. Haver per 100 kilo 16,25 a f6,70. Bruine boonen f8,00 a f8,50. Kroonerwten f9,25 a f9,50. Groene erwten f8,00 a f8,50. De aanvoer van boter en eieren was gering. Opgaaf der marktzetters van de gemeente. Versche Boter per K.G. f 1,12 a f 1,26 middenprijs fo,6o, part. fo,per pond. Versche Eieren per 100 stuks f4,00 k f 4,60; middenprijs f 1,05, part. f o,a f 0,00 per 25 stuks. Opgaaf van de Landbouwmaatschappij. Boter f i,i2 a f1,26 per K.G., rekenprijs f 1,20 per K.G. Versche Eieren f 4,a f 4,60 per 100 stuks, rekenprijs versche eieren f4,35 per 100 stuks. V eilingsvereeniging W alcheren" MIDDELBURG, 12 Februari 1907. Aardappelen, blauwe, f2,25 a f2,56; bonte, f2,48; Uien fl,3o a f1,40; Koolrapen f1,50; Grauwe zoete Reinette i 6,alles per H.L. Bergamotte d'Esperen fo,6o a f0,65, per chip Bismarckappel 5 a 6, Roodekool 1 a 8'/2,Savooije kool 1 a 7, Wittekool 2'/2, Boerenkool 1 a i'/a cent, alles per stuk Spruiten f 1,60, per griet Andijvie fo,6o a fo,8o, per iOOstruik; Veldsla 25 Bindsla 26 a 30, Karoten 35 a 39, Peen 33 a 45 cent; alles per ben; Prei 4 a 5, Selderij l'/2 a 2, Pieterselie l'/2 cent; alles per bos; Bruine boonen 9'/2, Witte boonen, 2e soort, 10 cent, beiden per liter; Eieren f4,50 a f 4,80 per 100 st. VLISSINGEN, 12 Febr. 1907. Boter fo, a f 1,30 per K.G. Eieren f 4,80 a f 5,20 per 104 stuks. ROTTERDAM, 11 Februari. Binnenlandsche granen. De, in den loop der vorige week wederom ingevallen vorst heeft de scheepvaart opnieuw gestremd, zoodat de markt heden van aanvoer verstoken was en de omzet beperkt bleef tot enkele beschikbare partijtjes voor directe behoeften. ROTTERDAM, 11 Februari. Buitenlandsche granen vaster. Rogge, per 2100 kg. Helena f165. Gerst, per 2000 kg., 60/61 kg. Zwarte Zee f 145. Maïs, per 2000 kg., La Plata uit zeeboot f 12O cassa; Amerik. Mixed per Callisto f 122 a f 123dito dito per Potsdam fx19 gestort; dito dito per Herm f119. In publieke veiling werd verkocht ca. 250,000 kg. B.S. Donau Mats f871 a f92 contant plus I pCt. kosten uit lichter, alhier te ontvangen. AMSTERDAM, 11 Febr. Aardappelen. De prijzen waren als volgtFriescbe Magnum Bonums fo,a fo,dito Borgers fi,5o a f 2,dito Blauwe f 2,lo a f 2,60, dito Poters foa f o,dito Bonte f i,9o a f2,20, Blauwe poters f 1,a f 1,10, Zeeuwsche Eigen heimers f 1,60 a t 1,70, dito Bonte f2,20 a f2,80, dito Blauwe f 2,50 a f 2,65, Zeeuwsche Poters f 1,20 3 f 1,30, Geldersche Blauwe f 1,90 a f 2,30, Zand Eigenheimers f 2,00 a f 4,50, Bonte fo,a fo, Maltha's 6 a 8 cent per kilo. Handel flauw ROTTERDAM, 12 Febr. Ter veemarkt van heden (Dinsdag) waren aangevoerd27 paarden, 581 magere runderen, 819 vette run deren, 189 vette kalveren, 2Z2 nuchtere kal veren, o schapen, 0 varken, 107 biggen, 0 bokken, 2738 runderen 2638 ossen, 4045 vette kalveren, 3034 stieren. Prijzen runderen 26 a 37 c., ossen 26 a 37 c., stieren 29 a 32 c., kalveren 47 a 57 c., alles per 'ji kilo. Melkkoeien f i5o a f265, kalf koeien flóo a f3oo, stieren f 130 a f 250, pinken f 55 a f 115, graskalveren 00 a 000, vaarzen f70 a f155, biggen f8 a f14, paarden 1 75 a f150. Nuchtere kalverenfok- f14 a f 20id. slacht- f8 a f14. Handel koeien en ossen vlug en duur. naar waarnemingen in den morgen van 1 12 Februari, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 775.1 te Horta, laagste staöd 737.6 te Valentia. Verwachting (tot den avond van 13 Febr.): eerst matige tot krachtige, daarna afne mende wind uit Zuidelijke richting, zwaar bewolkte lucht, waarschijnlijk eerst regen. Weinig verandering van temperatuur,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 3