Kerknieuws. UIT DE PROVINCIE. De heer Boasson vraagt of ook inter nationale groepen mogen vertoond wordeD wat ook bevestigend wordt beantwoord. Gemengde Berichten. w>-d door een voorstander van de Staal mannen vervangen, het niet verder dan tot 21 Staal-mannen kunnen brengen. En dan moesten de twee afgevaardigden van Overijsel die tot rechts behooren nog hunne zetels ruimen voor twee mannen uit de linkerzijde. Hoe het zij, ons land gaat ook in dezen gewichtige dagen tegemoet. En met belangstelling zien wij daarom den loop der crisis tegemoet. Met een zeer gedunde Kamer werd Maandag de begrooting van Landbouw, Nijverheid en Handel besproken en aan genomen. De belangen van den landbouw werden daarbij niet vergeten. Dhr. Michiels v. Kesseoich had het over de boerenleen banken. Hij bracht hulde aan den minister voor zijne onpartijdigheid, goedkeurende den eisch, dat deze leenbanken in hare statuten moeten schrijven, dat zy „gods dienst, huisgezin en eigendomsrecht" als de ohristelijke grondslagen erkennen en hoopte, dat algemeen in den lande zulke leenbanken met steun van de regeering zullen worden opgericht. Het nut der boe renleenbanken is groot volgens spreker, die er over kan oordeelen. Ook over de uit komsten der boter-controle is deze afge vaardigde best te spreken. Die controle geschiedt door bekwame ambtenaren en voldoet aan alle eischen. In tegenstelling met deze beschouwing vindt de heer De Jong het jammer, dat goede en minder g e ie boter een zelfde ryksmerk kunnen dragen. Daardoor wordt afbreuk gedaan aan onze goede boter. Ook is volgens dezen afgevaardigde de boter-fabricage nog niet zooals zij wezen moet. In Friesland b.v. is nog een derde deel van de geproduceerde boter van mindere qualiteit. Daarom zou dhr. De Jong „verplichte keuringen" wil len. Het rijksmerk zij en blijve een eere- blijk. De heeren Dojes en Woltjer spraken over het hooger landbouwonderwijs. Vol gens dhr. Dojes is Wageningen daar niet geschikt voor. De landbouwschool aldaar is meer een middelbare onderwijs-icrich- ting volgens de regeering. Daarby is de levensstandaard aldaar te hoog. Zoo'n hoogere landbouwschool zou in een univer- aiteits-stad dienen gevestigd te worden. De minister gaf dezen spreker de verzekering, dat de regeering overtuigd is van 't groote belang van het hooger landbouwonderwijs. Z Exc. vleit zich dat over enkele jaren een voorstel tot stichting van een land bouw- aoademie zal worden gedaan. Nu voorloopig moet men het zien te stellen met de Rijks- land bouw-sohool te Wageningen, een in richting voor middelbaar onderwijs, doch met het karakter van hooger onderwijs. Weinig wijziging behoeft ze zelfs, om landbouwaoademie te worden. Doch dit is van later datum. Eerst moet de „ineen- sohakelingscommissie'' hare beschouwin gen ten beste geven in dezen. Ook is de ervaring met de school te Wageningen opgedaan sinds hare reorganisatie nog wel wat gering. Over de „rijksverzekerings bank'' werd ook nog een woordje gewisseld vooral in betrekking tot hare administratie. Ze was „duur, omslachtig, onpractisch en gebrekkig" volgens dhr. Laan. Voor eiken gulden die den arbeider wordt uitbetaald, heeft men een totaal van 92 cent onkosten, waarbij 63 cent voor administratie. Wel een verschil met het buitenland, zegt dhr. Laan. De administratie der bank is duur, meent de minister. Maar aan wie de schuld Zeker niet aan de directie, ook niet aan de ambtenaren. Zij werken zooals het be hoort, met ijver en toewijding. Het ligt meer aan de ongevallenwet z-lv-, Het zal wel beteren zegt Z Exe. als do ziektever zekering maar eerst ingevoerd en de on gevallenwet afgeloopen is. Daarom is het best zijn oordeel Dog wat op te schorten. Later zal dhr. Stork, die nu al over de rijksverzekeringsbank had gesproken en wel meer bepaaldelijk over de „ontduiking der ongevallenwet", den geheelen toestand dier bank bespreken bij wijze van inter pellate. De begrootiog werd daarop aan genomen en de Kamer ging tot nadere 1) ij eenroeping uiteen. Ned. Herv. Kerk. Twaalftal te Volleohove, ds. F. Ch. Geer I. eg te Joure, C. Reijnierse te Wil- helminadorp, G. Steenkamer te 's-Heer Hemiiikskinderen en 9 anderen. beroepen te Oisterwijk, P. A. Riedel le bochem te Lutjegaet, J. F. Beerens, cand. te Abcoude; te Oithuizermeeden, H. R Meeuweoberg te SlochtereD. Ds. S. G. Geertsema Beokering te Eysden, vroeger o. a. te Kats, Klevers- kerke en Schoondyke, is Vrijdag overledeD, Geref. Kerken. Tweetal te Hoogkerk, R. K. M. Hum- melen te Kapelle-Biezelinge en I. Tonkens 'te Langeslag. Het bericht van de aanneming van 'I benep naar Schoondijke door dhr. De Vries ontving de kerkeraad officieel pas Maandagavond, aldus bericht deze ons. Een daad van geloofsovertuiging. Ds Bouwman schrijft in het Friescli Kerkblad: Reeds voor eenige weken werd in de Kerkelijke bladen, gelijk onze lezers weten, medegedeeld, dat ds. K. O. KnotDerus, Herv. Predikant te Varik (Gelderland) met d" Herv. Kerk had gebroken. Tot dusver hing er over die gebeurtenis nog eenigssios een nevel. Maar thans is deze opgetrokken door de verschijning van eene brochure van zijne hane, getiteld: „Waarom heb ikmoetin breken met de Ned. Herv. Kerkuitgege ten hjj de firma G. J. Reits te Groniugt n. Ds. Knottnerus begeert vuriglijk het ambt van Dienaar des Woords in eene van de Gereformeerde Kerken te ontvangen en bereidt zich thans, vertoevende te Gronin gen, voor het daartoe noodige examen voor. De Synode van Dordrecht 1863 heeft bepaald, wat daartoe noodig zou zijn on derscheidenlijk voor drie categorieën vao predikers, n.l. die uit Gereformeerde Ker ken bmten Nedt-rland, die uit kerken van minvaste formatie, eu die uit het Neder- landsch Hervormde Kerkgenootschap. Aaogaaude laatstgenoemden nu werd het volgende vastgesteld „Predikanten uit het Nederlandsoh Her vormd Kerkgenootschap zullen, na onder zoek omtrent hun kennis der Gereform. Leer en Kerkregeering, door de Classe, gesteund door de Provinciale Deputatea, op onderteekening van het bekende for mulier, worden als Bedienaren des Woords, mits overleggende goede getuigenissen, aangaande hun belijdenis en wandel, ter beoordeeling van de Classe". (llott Ds. J. A. Klercq te Huizen, vroeger o.a. te Bruinisse en te Tholen, heeft tegen 15 Maart a s. emeritaat aangevraagd. Z Eerw. diende eerst de kerken onder 't Kruis, daarna de Chr. Ger. Kerk, en na de vereeniging de Geref. Kerken. Geref. gera. onder 't Kruis. Bedankt voor Patterson (N.-Amdoor G. H. Kersten te Rotterdam. R.-K. Kerk. De bisschop van Breda benoemde tot kapelaan te Sint Jansteen, deD heer J. Loonen, priester van het seminarie. Middelburg. Gisterenavond hield de vereeniging „Uit het Volk-Voor het Volk" eene buitengewone vergadering, welke voor ouders met hunne kinderen toegan kelijk was, in de kegelbaan der sociëteit „De Vergenoeging" alhier, ter bespreking van eene gecostumeerden optocht door kinderen op 31 Augustus a s. De opkomst was vrig groot. De heer L K. v. d. Harst J.Jz. opende de vergadering en heette de aanwezigen hartelijk welkom en hoopte dat allen de vereeniging zullen steunen by hare plannen, het doet spr. leed dat de heer Hendrikse door ziekte verhinderd is de mecedeelingen te doen omtrent de plannen, daarom zal spreker dit in zijn plaats doen. Tot het idéé om eene kinder optocht te hebben is men gekomen door mededeelingen uit het binnen- en buiten land, waar zulke gecostumeerde optochten reeds zijn gehouden. Men wil een feest thans hebben meer dan het vorige jaar, die bitter is tegengevallen, inzonderheid moet het een kinderfeest zijn, want als de kinderen feestvieren en bly zyn, zijn de ouderen ook bly gestemd. In Hoorn is reeds zulk een feest gevierd wat be trekkelijk weinig geld heeft gekost. De plannen zijn om op 31 Augustus 1907 of bij eene eventueele komst van H. M. te dezer stede eene gecostumeerde kinderoptocht te hebben en dan beelden te laten zien uit een of ander sprookje, Vaderlaod8che Geschiedenis, 'tdagelijksch leven enz. Ieder die veel van kinderen houdt, moet met ons plan medegaan. Op gymnastisch gebied is reeds steun toe gezegd, er zijn voor de ouders noodig voorbereidende maatregelen om die op tocht te maken eene groote en goed ge slaagde, om die feestdag te maken voor een feestdag in den waren zin des woords. De vereeniging zal trachten buurtcom- missiën te vormen, om dit plan ten uit voer te brengen, en het bestuur zal na tuurlijk die commissie ter zijde staan met aLle middelen die 't ter beschikking heeft. Mochten er van de aanwezigen zijn die vragen of hunne kinderen voorloopig wensohen op te geven, dan zal het be stuur die vragen beantwoorden en de kin deren opsohrijven. In Hoorn was destijds bij eene gecos tumeerde kinderoptocht te zien o. a. rondtrekkende Tirolers in nationale klee derdracht, Jan Pietersz. Koen, Huwelyks- intocht van Sneeuwwitje, Hulde aan onze Koningin, b. v. een bloemenhulde of zoo iets, Bruiloft van Kloris en Roosje, Flora de Godin der bloemen, Zigeuners op reis dit alles kan door buurtcommissiën tot stand worden gebracht. De heer W. H. Ha9selbaoh, deelde nog mede dat men ook vertoonen kan bv. van de Hindelopers, tafereelen uit de bedrijven in ODze streek eene groep van kleuren van iedere stad en provincie wat zeer mooi kan zijn en eene gepaste huldiging, of het Roode Kruis op het slagveld te Port Arthur, hoe ook de dierenbescherming werkt, kan men vertoonen wat in de praetisohe manier om aan deze optocht werkelijkheid te geven, alleen deze, dat vele zich thans opgeven om hieraan mede te doen, dan kan men tenminste vorderen, met het aan vangen van het samenstellen van die groepen. Een der aanwezigen vroeg of het niet beter is, dat er een lijst werd aangelegd van groepen die men liefst zag, wat toe stemmend werd beantwoord, evenwei mag ieder toch een groep noemen, een ander vroeg of bij de groep van Flora bekend is hoeveel personen daaraan deelnemeD, wat wordt beantwoord met 7, doch dat kan kleiner of grooter zijD, doch niet al leen schoolgaande kinderen kunnen mede doen ook ouderen. Thans vraagt de spr. of men zich wil opgeven voor dien optooht, mochten na tuurlijk niet alle een groep weteD, dan zal het bestuur hen wel iudeelea bij eene groep, in het geheel gaven zich thans 58 jongens, 50 meisjes en een groep van 10 kinderen op. Goes. In de Raadsvergadering a.s. Don-4 derdagavond te 7 uur zijn aan de orde Inge komen stukken. Vaststelling der rek. over 1906 van de fondsen der voormalige gilden, ld. te suppl kohier schoolgeld school A. Be noeming lid Armbessuur (vacature-Van Lis) (voorgedragen worden dhrn. G. A. Hajenius en J. A. Wilton v Reede). Voorstel tot wijzi ging van het Raadsbesluit van 22 Jan. I907 betreffende het aangaan eener geldleening, in verband met een schrijven van Ged. Staten. Goes. De firma Van den Bosch Co., alhier, bthaalde op de Maandag gehouden tentoonstelling van Zaaigranen vanwege de Hollandsohe Maatschappij van Land bouw te Rotterdam gehouden, vijf eerste prijzen, n.l voor: Roval Jubilee Haver, Strübes Schlanstiidter Haver, veredelde gelezen Kortloof-erwten, idem Krooo- erwteD, en gelezen Zeeuwsche Paardeo- boonen. Vlissingen. Op de werf der Kon. Mij. „De Schelde" werd heden Dinsdag de kiel gelegd voor het stoomschip „Tabanan", in aanbouw voor de Rotterdauische Lloyd. Met de mailboot welke gisterenmor gen hier aankwam had een man van uit Engeland de reis voor niets trachten mede te maken, door zich te verstoppen achter de steenkolen. Jammer voor hem werd hij tijdig ontdekt en alhier bij aankomst ter beschikking van de politie gesteld. Als een zeldzaamheid kan van hier gemeld worden dat mej. C. van Beers geb. De Groot gisterenavond moeder werd van drie kinderen 2 jongens en een meisje allen welvarend. Met 1 Maart is de klerk der poste rijen en telegraphie 2e kl. A. K. J. Huine- maa vao het telegraafkantoorteMiddelburg naar Hardenberg verplaatst. (In ons no. van 5 Feb stond abusievelijk Harderwijk!) IJzendijke. De heerMinderhoud, wacht meester aer koninklijke marechaussee aldaar, is tegen 1 Maart a s. ontslagen en op pensioen gesteld. Philippine. Terwijl Zaterdag de landbou wer Etniel de Smit onder Boekhoute, bezig was graanschooven in de dorsehmachine te steken, werd hij door zijn vrouw geroepen, die hem zoolang verving. Ongelukkig kwamen haar kleeren in udu.akiL.0 met den riem van het vliegwiel, de vrouw werd eenige malen rondgeslingerd en kwam,toen de machine stil stond, dood op den dorsch- vloer terecht. Brouwershaven. Volgens rapport van de kustwacht van Weslschouwen is het Eugelsche tweemaststoomschip Easteheap, kapitein Gilson, geladen met steenkolen van Newcastle naar Terneuzen bestemd, aan den buitenkant van Nieuwezand, vlak bij Lotte, gestrand. Het stoomschip werpt van de lading om met hoog water vlot te komen. Assistentie wordt nog nietvedangd. Reddingboolen van Brouwershaven en Burghsluis blijven bij het schip. Koudekerke. Maandagavond had de jaaarvergadering plaats van de anti-rev. kiesvereeniging altiier, in de chr. school. Ongeveer 40 leden waren aanwezig. De vergadering werd met gebed door den voor zitter dhr. G. ten Brink geopend. Dit 't verslag van den secretaris A. Aarooutse bleek dat de vereeniging thans 101 Jeden telt. Uit dat van den penningmeester bleek dat ontvangen was f60,65, uitgegeven f 65,995, zoodat een tekort was van f 5,345. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren F. Wielemaker en J. Joziasse en gekozen de heer C. Boone. Daarna hield de heer ds. v. Loon een leerrijke causerie over „de politieke partijen in ons Vader land", waarna de voorzitter nog een korte toelichting gaf op de Kieswet. De vergade ring werd door ds. Van Loon met dank zegging gesloten. Wolfertsdijk. Maandag vergaderde alhier de Geref. Jongelingsvereeniging „Samuël", tot viering van haar 4-jarig be staan. Deze samenkomst werd geopend met het zingen van Ps. 150 1 en 2. De President gaat voor in itt gebed, en leest daarna Ps. 65. Een woord vau welkom, en een „terugblik'' volgde, waarin ieder op het schoone zijner roeping werd ge wezen. De verslagen werden geleverd, welke getuigden van verminderingin leden tal een tamelijken welstand der kas en een bibliotheek, welke langzamerhand tot haar recht begint te komen. Naast enkele voordrachten werd geleverd een onderwerp over „Het Huwelijk". In 'tkort werd gesehetst a. Het huwelijk een instelling Gods of b Een mensehelijk contract; c. De gevolgen der beschouwing voor de Kerk, de Slaat en de Maatschappij d Waartoe dit ons roept. We kregen voorts te hooren, eene im provisatie over „De Ruy.er". Hij werd ons geteekend als een Vlissingsche kwa jongen, wiens hart uitging naar de zee een jongen, die zijn vaderen moeder veel zorg gaf, doch later hun eere en kroon zou zijn. Een man, die zelf in zijn hooge waardigheid van Opperbevelhebber der Nederlandsche vloot, zich zijne nederige afkomst niet schaamde, en door meerderen en minderen werd geliefd en geëerd. Een vader voor zijn volk: getrouw tot in den dood. Een leeuw waarvoor de vijand sid derde een kind van God. Een gemeenschappelijke maaltyd werd gehouden, geleid door den eere-voorzitter ds H. Elffers, door wieD ook menig vriende lijk ernstig woord werd gesproken en van wien de Jongelingsvereeniging ook mocht ontvangen het boek „Heilig is de lente des levens". Een woord van dank afn allen werd aan het einde door den voor zitter uitgesprokengezongen werd nog P-. 133 2, waarna ds. H. Elffers voor ging in dankzegging. Waarde. Voor de Ned. Herv. Ge meente alhier trad j 1. Z mdagnamiddag op dhr. J. A Hoekendijk, u t Heemstede, in het belang van de Christelijke Vereeniging lot verpleging tan lijders aan vallende ziekte. Naar aanleiding van Luc. 6 36 Weest dan barmhartiggelijk ook uu~ Vader barmhartig is", wees hij op drie eenvoudige en zeer bekende uitdrukkingen n 1. God is barmhartig, de Heer Jezus is barmhartig, en wij moeten barmhartig zjn. God is barm hartig, dat zegt nog geheel iets anders dan God is groot, heilig', verheven Dat leert de vertroostende liefde Gods kennen. De Heer Jezus was barmhartigdaarbij schil derde spreker ons met levendige kleuren den Christus te midden van lammen, door vier gedragen, kreupelen, door twee onder steund, blinden, door anderen geleid, tolle naren en zondaren. En Hy hen allen aan ziend met Zijn liefdevol oog, de handen opleggende en hen genezende, de Christus Salvator,de Redder,de Christus Consolator, de Trooster Wij moeten barmhartig zijn, dat zegt weder heel wat meer, dan goeoig, teêr, week zijn van naturedat doet de ongelukkigen een plaats innemen in ons hart. Belangrijk waren voorts de mede deelingen aangaande bovengenoemde ver eeniging gedaan. Ongeveer 10 000 lijders aan deze treurige krankheid zyn er in Nederland. Freule Teding van Berkhout uit Haarlem gevoelde zich beschaamd, toen zij voor 5 dezer ongelukkigen plaats vroeg in Duitschland, omdat er in Nederland niets voor hen werd gedaan. Zij begon den arbeid en nu is deze zoo uitgebreid, dat er bijna 400 lijders verpleegd worden in 5 inrichtingen te Haarlem en in 5 te Heem stede. Door hun eigen huisgenooten soms als lastposten beschouwd, door velen ge schuwd, heeft de christelijke liefde zich over deze ellendigen ontfermd, en treffend waren de voorbeelden van eeuwigen zegen op dit werk der barmhartigheid door den spreker medegedeeld. Ten zeerste werden de nooden dezer ongelukkigen den hoor ders op het hart gebonden, en het geringe offer van 2'/2 cent in de week, of meer of minder gevraagd om arme lijders in de gelegenheid te «tellen gratis te worden verpleegd. De stilte onder het spreken en de belangstelling, ook blijkende uit de goede collecte aan het eind der godsdienst oefening gehouden, bewezen dat de woor den van den spreker „er in" gingen. Oudeiande. Benoemd tot generale brandmeester M. Retnijnse inplaats van A. Lous welke naar Kioetinge vertrekt, en inplaats van Remijnse tot onder- brandmeester J. de Jager Wz. O.- en W.-Souburg. Maandagavond hield de vereeniging tot stichting en in standhouding van eene School m/d Bijbel hare jaarvergadering. Aanwezig waren 52 leden. De voorzitter, J. Dorleijn, opent de vergadering met het zingen van Psalm 103 1, leest Psalm 103 en gaat voer in gebed. Hierna heet hij de aanwezigen wel kom, wijst op de voorrechten, die we door de wet-Kuyper hebben gekregen en hoopt dat deze vergadering er toe moge by dr» gen om de belangstelling voor het ohr. onaer- wys te vermeerderen. De secretaris A. Melis geeft verslag van den toestand der school over het afgeloopen jaar. Wij ont- leenen daaraan het volgende In Mei werd het 4e lokaal in gebruik genomen, het aan tal leden der vereeniging is gestegen tot 126, het aantal leerlingen der school be draagt thans 164, de schooi werd elke maand door een bestuurslid bezocht, de heer Coppoolse vertrok naar Middelburg, in diens plaats werd benoemd de heer M. C. van Hekken van Vlissingen, in den vorigen zomer werd een rijtoer met de kin deren naar Domburg gemaakt, het verslag daarover uitgebracht viel algemeen in den smaak, daar op meesterlijke wijze in ge dicht de reis naar Domburg werd weerge geven. Hierna krijgt de penningmeester, J. Pouwer, het woord. Hij geeft verslag van den toestand der kas en leest de be grooting over het jaar 1907 voor, die wordt goedgekeurd. Uit deze begrooting bleek, dat de school met 'n batig saldo kan sluiten. De voorzitter zegt, dat onder deze om standigheden het bestuur, in den geest van de wet Kuyper, besloten heeft het schoolgeld te verlagen. Deze verlaging zal ingaan 1 Mei 1907 en bedragen 20 cent per kind, welke mededeeling met blijdschap door de aanwezige ouders werd vernomen. Ook de secretaris en penningmeester van het suppletiefonds brengen verslag uit. De penningmeester dringt er op aau het suppletiefonds krachtig te blijven steunen. Elke maand toch betaalt het aan de school voor on- en minvermogende kinderen, die Chr, onderwijs willen ont vangen f 18. De aftredende bestuursleden Jan Suurmond Sr. en J. Sturm worden met groote meerderheid herkozen. Eene commissie wordt benoemd voor het nazien der boeken. Nedat de voo. zitter de aan wezigen had bedankt voor de trouwe op komst en den wensch uitsprak, dat nog vele kinderen van O. en W.-Souburg, volgens hunne doopsbeloftc van de school mogen gebruik maken, sluit het bestuurs lid J. Suurmond deze gezellige vergadering met dankgebed. Borssele. Het Eng. stoom schip EU Ion is Zondagmiddag nabij deze genjeeut. ge strand. Sleepbooteo hebben vergeeis des naoht8 getraoht het schip vlot te brengen, wat echter niet mocht gelukkeu voor hedenmiddag bij hoog water. Eiland Tholen. In den laatsten tijd wordt hier een levendige handel gedrev én in rundvee. Gemeste ossen en vaarzen gelden van 38 tot 42 ot. de K.G. levend gewicht. Veel rundvee wordt hier door Belgische handelaren opgekocht, waar schijnlijk iu verband met de duurte vau varkensvleeseh tegenwoordig in Beige. De handel in varkeDS is slap en zal dit nog wel eenigen tijd blijven. Voor vette varkens levend gewicht wordt be taald ons 42 tot 45 ot. de K.G., de liohtere voor Lenden bestemd, pl in. 40 et. de K G. Biggen van pl.tp. 8 weken doen fll kfl.. Staveniase. De 56-jarige knecht A. Da a kwam Maaouagmorgen in het pakhuis v«n dhr. A. J. Verstraate met een zak ajuin op het hoofd een steenen trap af, en had daarbij het ongeluk, tengevolge der glad heid van eene trede uit te glijden eu te vallen, waardoor hij een zijnes- beeneu boven den enkel brak. In de Zaterdag alhier door ing 1 inden van het waterschap Stavenissc, don Nieuwen polder (annex Stavenisse) en den polder Zuidmoer gehouden gecombi neerde vergadering werd besloten aan Gedep. Staten mede te deelen dat er tegen het ontwerp-besluit tot wijziging van art. 17 en 18 van het algemeen reglement voor de polders en waterschappen bezwaren bestaan, en dat het, ook met het oog op de hpoge kosten, niet wensohelijk worot geacht, dat de polderbesturen door ge noemd college kunnen worden verplicht de daarbij bedoelde binnendijken le ver- hoogen en te verzwaren, Omtrent het onlangs te Amsterdam voorgekomeu ongeval door gasverstikkiug, schrijft men van deskundige zijde aan de N. Crt. „De meening van den direoteur der Stedelijke Gasfabriek, als zou geen gas ontploffing hebben plaats gevonden, omdat de vulkachel van onderen niet gesloten was en daardoor het gevaarlijke gasmeng sel zou weggezogen zijn, berust zeer zeker op onjuiste gevolgtrekkingen. „Gaslekken ontdekt men meestal in een vertrek, gelegen boven datgene waarin het aanwe zig is, en wel omdat het lichtgas de eigenschap heeft zeer snel te diffundeeren, hetzij door vloeren, plafonds. Vervolgens was in dit geval door een snelle diil'un- datie van het gasmangsel nog bevorderlijk de sterke verhitting der bovenluoht inde kamer. Volgens de mededeeling van den directeur zou er 600 liter gas per uur(>.f 1 liter in zes seconden) zijn uitgestroomd. Door een plafond van stel 10 vierkante meter is het diffundeeren eener dergelijke hoeveelheid in dien tijd zeer goed moge lijk. Dat dit gesohiedde bewijst het niet ontploffen van het gasmengsel dat boven de brandende lamp opsteeg. AaDgezóm het mogelijk is, dat ook dissociatie van gassen bij de diffusie plaats heeft gevou- den, zou, indien het gas koolzuur bevatte, de dood aan het nederdalen van dit g«» te wijten zijn, waarvoor de omstandig heden waarin de personen gevonden zijn pleiten. Ook is het te verklaren, dat toeo die personen zich onwel voelden, zij dit niet aan het uitstroomen van gas konden wijten, omdat dit grootendeels watergas was, zonder reuk, hetwelk reeds vroeger in de Watergraaf-meer een dergelijk ongeval veroorzaakte." In de boerenhuizinge van J. Hiemstra onder Herbaijum is heden brand uitge broken. Van het vee zijn 26 koeien en 4 paarden in de vlammen omgekomen. Slechts 3 paarden konden gered worden, het voorste gedeelte der huizinge bleef behouden. Een meevallertje. Een heer te Beek kocht de vorige week op een publieke verkooping een secretaire. Toen het meubelstuk thuis bezorgd was, werd het natuurlijk aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen. Men kan zich voorstellen, hoe de nieuwe eigenaar verrast was, toen hij een paar geheime laden ontdekte, en nog grooter was de verrassing, toen hij daarin pl.m. 900 gld. vond, benevens eenige papieren van waarde. Daar de bezitter het niet met zijn geweten kon overeen brengen om het gevondene te houden, toog hij naar de erfgenamen van den vorigen eigenaar en deelde het geval mee. Door een milde gift werd zijne eerlijkheid ruimschoots beloond. Ook blijkt nu, dat het mevbel eene veel grootere waarde heeft dan de som, waarvoor het thans werd verkocht. Een spoorwegbeambte, die op het rangeerterrein bij Zwolle onder een trein geraakte is aan de gevolgen daarvan overleden. Veldwachter Van Dyk te Ijlst had 't ongeluk zich met een revolver dour het rechterbeen te schieten. Hij had het wapen schoongemaakt en geladen en wiide het in zijn broekzak steken toen de haan aan zyn jas bleef haken en het wapen afging. In Halifax (Canada) zijn 6 vrouwen ernstig gewond bij een tramongeluk. Een rijtuig met 23 passagiers kwam met ra zende vaart een berg af. In hun angst sprongen 6 van de 23 passagiers eruit en bekwamen zware kDeuziogeD. Gelukkig bleef de wagen in de rails en kon, toen hij weer op gelijken grond wa°, :ot rtuaa worden gebracht.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 2