NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 112. 1907. Maandag 11 Februari 21e Jaargang. HISTORISCH CHRISTELIJK- VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK DE J0NGE-VERWE5T, te F. P. D'HUU, te Middelburg. Goes PRIJS DER ADVERTENTIËN eerste kamer. Ftf t> rao w uit de provincie. 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers 0,02'. UITGAVE DER FIRMA HN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 9 Februari 1907. Ewi ongevraagde bekentenis. De Goesche Courant, die soms voor tegen standers wel eens heel leelijke en kleiD- eerende namen bezigt, laat zich leelijk in de kaart kijken. Van een goed geslaagde vergadering der anti-rev. propaganda-club gaf zij, hoewel zij een expressen verslaggever er op uit gezonden had, geen verslag onder de wel eenigszins bevreemdende mededeeling dat er niets nieuws was beweerd. Wij meenden deze opmerking eerst aan politieke onkunde toe te moeten schrijven. Nader evenwel over deze zaak geïnter pelleerd, herhaalde zij deze opmerking, die nu het karakter eener uitvlucht kreeg, onder bijvoeging dat zij ook hierom geen verslag gegeven had, omdat ze voor de anti revolutionaire politiek geen propaganda wilde maken, iets wat anders naar onze bescheiden meening moeilik door het mededeelen van een oudbakken speech geschieden kan. De zaak zit, gelooven wij, zoo van onze vergaderingen zal er een verslag in de Goesche Courant verschijnen, als er bijv. eens een flater onzerzijds wordt begaan, of in ieder geval zulk een vergadering een suooesje is voor het liberalisme. Maar geen verslag zal men er van te lezen krijgen, als de vergadering flink slaagt, de menschen bezielt, en de ongemotiveerde aanvallen der tegenpartij onweerlegbaar aan de kaak stelt. Men spreekt in den kring van de vrienden der Goesche Courant wel eens van dompers en bedoelt ons dan. Ziehier eohter in dat verlicht blad zelve de domperij openlijk tot principe verheven. Zuid-Bevelander.j Het 25jarig jubileum van „Patrimonium", afd. Middelburg. Opgericht op 7 Februari 1882 mocht de afdeeling Middelburg van het Ohr. Werkliedenverbond „Patrimonium" 1. 1. Donderdag haar 25jarig bestaan herden ken. Aan den vooravond van den feestdag traden in het lokaal Bogardstraat, voor een niet al te groot publiek als feestredenaars op de heeren ds. Oosten, thans te Sche- veningen en dr. Wagenaar te Middelburg, Ds. Oosten, eerelid der Afdeeling, gedacht in warme en hartelijke bewoordingen zijn 7jarig verblijf te Middelburg, voor hem eene leer- en oefensohool, waar hij Patri moniums afdeeling zag groeien en toe nemen. Spr. had geen rede over een ac- tneel onderwerp, doch een broederlijk woord op het hart, 't welk hij uitsprak naar aanleiding van 2 Kron. 28. Daar wordt verhaald van een 4tal mannen die den moed hadden het overwinnend leger van Israël tegen te gaan en het te be wegen de 200.000 gevangenen van Juda, hunne broeders, los te iaten. Spr. wijst op de vreeze Gods, de kracht des ge- loofs, de heilige durf, de moed der liefde, de impuls van het persoonlijk initiatief en de drang der barmhartigheid, die het 4t&I mannen bezielde en gaat na hoe ook verder in de historie op tal van helden kan worden gewezen, die, in de mogend heid des Heeren, als nieuwe Azarja's en Berechja's den strijd opnamen voor des Heeren zaak. Ook de stichters van Pa trimonium waren met denzelfden geest bezield en spr. uit zijn hartewensch, dat Patrimonium en zijn Middelburgsche af deeling tot in lengte van dagen in de kracht Gods en tot Zijne eer in den strijd tegen ongeloof en revolutie mogen blijven volharden. De tweede spreker dr. Wagenaar wil de feestvierende afdeeling als cadeau op haar zilveren feest een schilderij bieden, waarop de mannen van Patrimonium zijn erebeeld. Spr. schildert hen achtereen- eigens als de mannen van den Arbeid, de Gezelligheid, den Bijbel, de Kerk, de School, de Vaderlandsche Geschiedenis, de Politiek, de mannen van Oranje, van de Orde, den Plicht, de Moraliteit, het Ideaal en van de Solidariteit. De redenaar, die bij 't begin zijner rede zich de vraag steldezal mijn schilderij lukken, zal het lijken, zal men voelen zooals door de nieuwe schilderkunst wordt gepre tendeerd, dat het beeld lijkt had de vol doening dat de gulle lach, die herhaaldelijk uit de vergadering opsteeg bewees dat men zijn beeld, zijn trekken herkende, als naar het leven geschilderd En inderdaad gaf spr. een sprekend beeld van de mannen van Patrimonium, zooals die zich in hun maat schappelijk en huiselijk leven, in hun poli tiek en vereenigingsleven vertoonen. Op fijne, humoristische wijze liet spr. nu en dan doorschemeren,wat nog, vrucht van elk menschelijk werk, aan Patrimonium en zijn arbeid ontbreekt, doch hij deed dit als de vriend, die feilen toont op werkelijk harte lijke en opbouwende manier. 'tWas laat eer men scheidde. Donderdagavond vierde men echter eerst het ware feest in de fraaie versierde zaal, waar 't dundoek van Nederland en Oranje den boventoon voerde, afgewisseld door de fraaie kleuren van het Zeeuwsche vrouwen - costuum en 'n groot aantal lampions zonder brandende kaarsen, die, zooals een dei- sprekers het uitdrukte, als proefballons waren opgehangen, opdat de aanwezigen zich nu reeds konden verbeelden, hoe fraai het zoude staan, als zij eens op het 50-jarig jubileum van Patrimonium zouden worden ontstoken. Er heerschte een gulle vroolijkheid. Geestelijke en stoffelijke spijs werd in ruime mate uitgereikt door sprekers en feesteommissie. De voorzitter der Ghr. school sprak een hartelijk en welgemeend welkomstwoord, ds. Oosten hield eeD toe spraak vol geest en leven, de afgevaardigde der Vlissingsehe zustervereeniging bracht den groet over van de Vlissingsehe Pa trimoniummannen de onder-voorzitter Maas, de heer C. Verhage als begunstiger, een der aanwezige gasten lieten zich niet onbetuigd, het oudste lid der Vereeniging gaf in poëzie een op Patrimonium toepas- selijken variant van „een vaste burcht is onze God" ten beste, zelf door hem ver vaardigd, samenspraken en andere voor drachten wisselden elkander af, zoodat de avond als het ware omvloog, tot het later uur tot naar huisgaan maande. In éen woord het was een schoone avond, die wel met gulden letteren in de jaarboeken van de Middelburgsche Afdeeling van „Patrimonium" zal worden aangeteekend. (Door vriendelijke tegemoetkoming van een vriend van Patrimonium ontvingen wij alsnog bovenstaand verslag, waarvoor wij Z.Ed. dank zeggen. Red.) Na de afbrekende critiek van den heer 't Hooft, de zakelijke bezwaren van den heer v. Leeuwen, het bescheiden protest van de heeren Vermeulen en Reekers kregen wij in de redevoeringen van de heeren Van Houten, Rengers en Stork een reeks afkeuringen van 's Ministers beleid te hooren. De heer Van Houten vooral kwam het bezwaar van den burgemeester van Am sterdam, den man van de praotijk, tegen het ontblooten van de plaatsen waar op standjes te onderdrukken konden komen, nog eens aan. De heer v. Löben Seis pro testeerde tegen de af brokkeling der leger- waarde. De heer Stork sloot zich bij de bezwaren aan, dooh had geen vrijmoedig heid de begrooting af te stemmen en ook de heer Willinge niet, doeh deze bleek dan ook de eenige die het met den Minister eens was. Aan de rede van den heer Rengers (liberaal), een hoogst onpartijdig man, zij alsnog het volgende ontleend „Overigens moet spr. tot zijn leedwezen verklaren, dat hij teleurgesteld is in het beleid van het Departement van Oorlog bij allen goeden wil om dit kabinet te steunen. Spr. heeft naar de lichtpunten gezocht, dooh kan den Minister niet aanvaarden als organisateur van ons krijgswezen, als man die zal weten^te voldoen aan de be hoeften ouzer defensie. „Het doet spr. leed dat de Minister, dien spr. persoonlijk hoogacht, zijn eigen stand punt te veel op den voorgrond schuift. Hij vergete niet dat er tegenover zijn over tuiging ook niet minder respectabele over tuigingen staan van deskundige mannen en deze leggen bij spr. het zwaarste ge wicht in de schaal. Spr. aeht het onvoor zichtig van dat Kabinet juist het Departe ment van Oorlog te kiezen tot het terrein om tot een zeer radioalen maatregel over te gaan. Is het Staatkundig geweest zoo veel gewieht te hechten aan een maatregel die tooh niet door de publieke opinie of Joor het Parlement zoo dringend noodig werd geacht?" Het staat er derhalve maar kwaad voor. Doch de redenaarstalenten, de nog te verwachten toezeggingen, de hulp van den premier en de solidariteit van het heele kabinet kan nog veel doen. De nacht van Slaal bracht (21 December) in de Tweede Kamer ook de verrassing dat de Minister zijn zin kreeg en de aan vallers afdropen. Dit kan ook heden zoo zijn. Kruiningen. Voor een kleinen kring van belangstellenden hield de heer C. v. d. Linde van Biezelinge Woensdagavond, daartoe ingeleid door den voorzitter van de onder-afdeeling Z.-Beveland van de V. P. V. (Vereeniging Pluimvee Nederland) den heer Bom van Ierseke, eene lezing over teelt en verzorging van Pluimvee met name hoenders, in Hotel „Korenbeurs". De oude Zeeuwsche kippensoort is uit gestorven. Daarom moeten door kruising van het bestaand ras weer hoenders ge schapen worden eensdeels voor de eieren- productie, anderdeels voor vleesch. Voor het vormen van goede eierleggers, vooral winterleggers, wordt aanbevolen kruising van de beste hoenders met Coehinehina hanen (liefst witte) Aodaulusiërs of Minor- cas of Witte Wyandottes. De afstamme lingen munten uit door het leggen van groote en vele eieren. Daar voor de vleeschproducten vooral tegenwoordig hoenders met witte been en gevraagd wordeD, wordt voor het vormen van goede vleesohhoenders aanbevolen kruising met Orpingtonhaan. Kruising van Houdanhaan met brahmahennen doet even zeer een goed vleeschhoen ontstaan. Onder die brahmahoenders worden twee soorten onderscheiden, de Amerikaansehe en de Engelsche. De eerste is aan te bevelen als goede eierlegger, de tweede wordt meer gekweekt voortentoonstellin gen van pluim vee. Wie dus een goed figuur wil maken op tentoonstellingen legt zich toe op het kweeken van de laatste soort, wie het om eieren te doen is geve de voorkeur aan de eerste. Wie zijn hoenderras wil verbeteren worde lid van V. P. N. Immers aan de leden van V. P. N., die jaarlijks f 1 contributie beta len, worden goede jongeroshanenverstrekt a 25 cents per stuk door het bestuur der vereeniging. Kosten van vervoer komen voor rekening van den kooper. Bovendien krijgen de leden wekelijks een blad over hoenderfokkerij op den koop toe. In de pauze gaf het meerendeel der aanwezigen zich als lid op. Ter verbetering van het ras wordt aan bevolen de beste ondur de hennen, die door den eigenaar gemakkelijk te kennen zijn, af te zonderen in een hok met een goeden rashaan. De beste leggers leggen het vroegst en het laatst in het jaar. Om goede win terleggers te krijgen moet getracht wor den in April of Mei te doen broeden. Zwaardere soorten broeden al in Mei of April. De verkregen jonge hoenders leggen dan in October of November en in gunstige omstandigheden den geheelen winter door. Aanbevolen worden Orping tons en Wyandottes. Daar het aanwenden van broedmachines voor het kweeken vaD kuikens niet onder ieders bereik ligt, beveelt de lezer aan een makke kalkoen aan te wenden, die eer 20-tal eieren kan uitbreiden. Een land bouwer die eenige kalkoenen zet (en deze kunnen gemakkelijk broedsoh worden ge maakt met bunsteieren) kon zoodoende spoedig een groot aantal jonge hoenders krijgen. Vooral mag niet over het hoofd worden gezien de voeding der hoenders. 's Morgens moeten ze, vooral in den winter, warm oohtendvoer hebben. Aan de hand van het bestaande werkje van den heer Nuijens worden eenige recepten voor ochtend voer gegeven. Een recept van den lezer, dat volgens eigen ervaring goed voldoet, is het vol gende '/4 gemalen tarwe, ')4 gemalen gerst, '/4 gemalen haver, '/4 tarwezemelen, be nevens 100% vleesohmeel. Voor 30 kippen wordt een hoeveelheid van 1 K G. ochtend voer en 2 K.G. graan noodig geacht. Voor de leden van de vereeniging wordt door den heer Honker le klas vleesehmeel beschikbaar gesteld tegen den kostenden prijs in den groothandel. «Aanbevolen wordt de kippen door andere te vervangen na een legperiode van 3 jaar. Om deu leeftijd te bepalen wordt aan bevolen de hennen van voetringen te voor zien. Aan de leden der vereenigiDg worden ze'verstrekt tegen 1 cent per stuk. Daarna komt de eierhandel ter sprake. Ook deze biedt voordeel aan de leden van V. F. N. De V. P. N. heeft zijn eigen marktzetter. Brengt men algemeen zijn eiereu bij den marktzetter der vereeniging dan zullen de eierprijzen stijgen, wat in het voordeel van den kippenhouder is. Natuurlijk moet gezorgd worden voor versche eieren. Niet versohe eieren worden door V. P. N. niet verkocht. Wat in andere provinciën met name in Friesland door V. P. N. wordt gedaaD, kan ook hier geschieden. Daarom de han den in elkaar. Eendracht maakt Macht (Goesche Crt.) Christelijke boerenleenbanken. Vrijdag is te Arnhem gehouden een vergadering van afgevaardigden van chris telijke boerenleenbanken onder voorzitter schap van Ridder De van der Schueren uit Zevenaar, voorzitter van den Nederl. Boe renbond. De vergadering was belegd naar aanleiding van het besluit gevallen in de vergadering van de Centrale Boerenleen bank te Utrecht waar verworpen was het voorstel om in de statuten als voorwaarde van het lidmaatschap op te nemen de erkenning van God, huisgezin en eigendom in ohristelijken geest. Het doel van de vergadering was nu om te komen hetzij tot aansluiting bij de Christelijke Centrale Boerenleenbank te Eindhoven of te Alk maar, hetzij over te gaan tot oprichting eener zelfstandige Christelijke Centrale Boerenleenbank. Na langdurige discussies werd aan het bestuur van den Boerenbond opgedragen een commissie te benoemen tot onderzoek, welke gedragslijn in deze het meest gewenscht is. Het 59e landhuishoudkundig eongres zal dit jaar gehouden worden te Gorin- chem op 3 dezer tot en met 6 Juni a. s. Middelburg. De vergadering van de vereeniging „Uit het Volk-Voor het Volk" is uitgesteld tot Maandagavond. Vlissingen. De sergeant Muller van het algemeen depót van disoipline, is, op zijn verzoek, overgeplaatst bij het9ereg. inf. te Utrecht. De opleiding tot milicien-korporaal en milicien-sergeant zal van dit jaar af, in verband met het wegzenden van het blij vend gedeelte, zoodanig worden geregeld, dat de korporaals op 15 Juli en de ser geanten op 1 November a.s. zijn aangesteld. Een spreekwoord zegt„Men kan van 't goede te veel hebben." Dit onder vond een landbouwer te Boschkapelle die buiten de schuur iets wilde regelen aan het drijfwerk eener dorsch mach ine, en daartoe „Piet" riep, een der knechten, die binnen'aan deu arbeid waren. Ineen oogwenk waren tien handen gereed om te helpen, want onze baas had toevallig rijf mannen in zijn dienst, die naar den naam van „Piet" luisteren. (Af. Ct Goes. De Chr. Werklieden vereeniging „Patrimonium" vergadert a.s. Woensdag avond in de consistorie der Geref. kerk Wijngaardstraat. De heer Ds. R. J. Van der Veen hoopt het onderwerp te ver volgen „het Sociale leven bij Israël", terwijl Mr. J. A. de Wilde zal handelen over „de behoeften van den mensch". Belangstellenden worden door het Bestuur vriendelijk uitgenoodigd. Scherpenisse. Vrijdag vergaderde al hier de gemeenteraad onder voorzitter schap van den burgemeester. Afwezig met kennisgeving was de heer C. A. Geuze. Na voorlezing en onveranderde vaststelling der notulen van de vorige vergadering geschiedt o.m. overlegging van een messive van Ged. Staten betreffende goedkeuring kohier van de belasting op de honden voor 1907 en van een besluit van het burgerlijk armbestuur tot wijziging der begrooting voor 1906 dier administratie. Besloten werd dit besluit goed te keuren en aan genoemd armbestuur voor den dienst 1906 een verhoogd subsidie van f 41.65 uit de gemeentefondsen toe te kennen. Verder besloot de vergadering toestemming te geven nu van den post voor onvoorziene uitgaven der begrootiDg voor 1906 over schrijving te doen op eenige posten dier begrooting tot een bedrag van f29.78, waarvoor bij de begiooting zelve de ver- eischte machtiging is verleend. Ten slotte werd 't kohier van den hoofdelijken omslag voor 1907 vastgesteld op een bedrag van f2821.08, met 246 aanslagen verdeeld over 42 klassen. Bij de Directe Belastingen, enz. is verplaatBt, met 11 Februari a.s. C. den Toom, koms. 2e kl. van Veere naar Assendelft (tijd.) 's-Heer Arendskerke. Benoemd tot gemeentegeneesheer te Beusichem dhr. L. Smit, arts alhier. Met ingang van 1 October 1906 is 't tractement van P. J. van Ham, besteller op de Kraaijertpolders te 's-Heer Arends kerke met f 30 verhoogd. Westkapelle. In de raadsvergadering van Vrijdag waren tegenwoordig alle leden. Na opening der vergadering, die tevens de eerste vergadering in 1907 is, betuigt de voorzitter zijnen dank bij een terugblik op 1906, dat er redenen tot te vredenheid te over zijn, als zijnde ver schoond van besmetltelijke ziekten,de oogst is tamelijk goed afgeloopen nogal eenige werkzaamheden, veel wordt er gellouwd, ja als in ieder geval verbetering en, ook de bloembollen-teelt breidt zieh uit, zoodat de voorzitter hieruit afleidt dat de gemeente niet is achteruitgaan, en tevens ook wat door het gemeente-bestuur is afgehandeld en hoopt in 1907 ook met den gemeente raad tot welzijn der gemeente te mogen werkzaam zijn. Alsuu worden door het nieuwbenoemde raadslid dhr. Verhulst de vereisohte eeden afgelegd waarop de voorzitter hem geluk- wenscht met zijne benoeming en hem toe- wenscht in het belang der gemeente te mogen werkzaam zijn, waarop dhrVerhulst den voorzitter bedankt en zitting neemt. Eenige ingekomen stukken, waaronder een schrijven van Ged. Staten houdende goedkeuring der gemeente-rekening dienst 1905, worden voor kennisgeving aange nomen. Op voorstel van B. en W. om aan de Commissie tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer op Walcheren, een bydrage van f 5 toe te kennen, wordt met algemeene stemmen aangenomen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1