Bouw- fin Weilanödü Domburg. AANBESTEDING. den Inspan NIEUWE STALEN Afloop Verknopingen, enz. Adverientiën. Hoofd der Sehool Ministerie van Financiën. VoorjaarS' en Zomerstoffen. 8(j inschrijving 1; nachten, esi irootB parlij Afpraat van tel vooriat Ara- ea Gastta, openbaar te verkoepen: DE VERKOOOPING Woensdag 24 April 1907. Een Onderwijzer i BURGERLIJKE STARD. M a rktberichten. Telegrafisch Weerbericht. Predikbeurten Ger. Kerk. Vereeiiiging voor Gereformeerd Ouderwijs te Middelburg. I Firma Wed. J. G. HEIJKAM Massee. voor den tijd van 7 jaar, UIT DE HAND TE KOOP als: Balken, Ribben, Deelen, Kozijnen, Deuren, Ramen, enz. Voorts 4000 a 5000 Dakjiannen eene groote partij Oude Zeeuw sche Steen, Waalsteen, Kleine Steen, enz. 1. Een HUIS, waarin sedert on heugelijke jaren met goed succès de Schildersaffaire is uitgeoefend met ERF, aan de Segeerstraat, wijk H no. 74 te Middelburg, groot 96 Centiaren. 2. Een HUIS en ERF met TUINTJE, aan den Segeerssin- gel, wijk V no. 54 aldaar, groot 1 Are 23 Centiaren. 3. Een HUIS en ERF met SCHUURTJE, aan den Segeers- siDgel, wijk V no. 49 aldaar, groot 1 Are 60 Centiaren. 4. Een HUIS en ERF, daarnaast, wijk V no. 50, groot 1 Are 4 Centiaren. 5. Een HUIS en ERF, daarnaast, wijk V no. 51, groot 1 Are 6 Centiaren. Zondag), ter plaatse, waar gij zulks begeert, tegenover hem in het openbaar waar te maken het door u in dat biljet beweerde: le. dat het in den jongsten verkiezingsstrijd onder ons ging over de keuze tusschen kalme ontwikkeling en teruggaan tot de priester heerschappij 2e. dat Dordt en hare predikanten, als zij maar de baas waren, hetzelfde zouden doen, wat volgens u in Roomsche landen geschied is 3e. dat onder het vorig Ministerie reeds een proefje van die priesterheerschappij te ge nieten was. Schoon hij geen „politieke dominé" is, daar is hij wel een vijand van alle leugen, onwaarheid en laster en meent hij van u te mogen verwach ten, dat gij als officieel verkiezings-comité met hem de waarheid zult liefhebben. Gelijk mr. Tideman aan dr. Kuyper, zoo vraag ik aan uWat is daarop uw antwoord Aan het postkantoor te Rotterdam is op verzoek der Duitsche justitie aange-t houden de 35-jarige H. K,, geboren te Wiillen op de Duitsche grens. Hij wordt1 verdacht de hoofddader te zijn in 'n moord, dezer dagen te Aarhaus gepleegd. Hij zou n.l. zijn beminde, een j eugdig meisj e, dat in gezegende omstandigheden verkeerde, geworgd hebben, daarna het lijk in een zak gedaan en op 10 minuten afstands van de woning in het land hebben neergelegd. Hij zal worden uitgeleverd. Door de commissie tol onderzoek van het Pachtcontract, uitgaande van de Chr. Patroonsvereeniging Boaz, zijn benoemd tot leden der subcommissie, om voor uit de pachtovereenkomst voortvloeiende ge schillen een goede agrarische rechtspraak in het leven te roepen, de heeren prof. mr. P. A. Diepenhorst van Amsterdam, mr, G. J. Sybraody van Almelo, mr. P. Dieleman van Middelburg en A. van Leeu wen van Leiderdorp. De 23e jaarvergadering van de „ver. tot Chr. Verzorging van krankzinnigen in Nederland" zal 11 April a. s. te Zwolle plaats hebben. Aan de orde komt o. a. een voorstel tot oprichting eener kliniek in verband met een op te richten leerstoel (aan de Vrije Universiteit) in psychiatrie en neurologie, kennis van ziels- en zenuw ziekten 1 Te Dussen (N. Br.) streek de vorige week onverwachts een groote sperwer neder op eenige ongelukkige, door de kou half verkleumde en door de sneeuw uit hongerende spreeuwen en wist er een te bemachtigen. Twee kraaien, die dat zagen, stortten zich op den roofvogel, en na een kort dooh zeer verwoed gevecht, waarbij de sperwer luide smartkreten uitte, moest hij vluohten, terwijl het spreeuwtje, dat blijkbaar nog ongedeerd was, in de meeste haast zijn heil zocht in de vlucht. Met leedwezen vernemen wjj dat de heer H. de Wilde te 's-Gravenhage vrij ernstig ongesteld is, zoodat voorloopig van geen spreekbeurten door hem te vervullen sprake kan zijn. Moge de heer De Wilde genadig worden opgericht. Men meldt uit Dinteloord aan de A. K. Cf. Hedenmiddag is de goederenboot van Dordrecht, kapitein Dekker, voor Dintelsas, omhoog gevaren en gebroken. Volgens Petersburgsohe bladen heeft de politie bij een huiszoeking een depot van 45 Cireassische uniformen gevonden. Daar de Circassiërs des Tsaren lijfwacht vormen heeht men groote beteekenis aan de vondst. Rainer, de moordenaar van Whiteley, die in het ziekenhuis, waarheen hij na zijn wandaad overgebracht werd, bed nummer 13 kreeg, is ongeveer hersteld van zijn wond. Binnen drie weken zal hij ver moedelijk voor den rechter kunnen ver- sshijnen. Aan zijn legaat van één millioen pond sterling voor tehuizen voor oude behoeftigen heeft Whiteley de bepaling verbonden, dat de gestichten opgericht moeten worden in gezonde streken en moeten dienen voor rustplaatsen voor man nen en vrouwen, die buiten hun schuld in den strijd om het bestaan niet geslaagd zijn. Het aantal in behandeling zijnde gevallen van meningites cerebro spinalis te Glasgow is gestegen tot 65. Gisteren kwamen er vier nieuwe gevallen en twee sterfgevallen bij. Te Belfast twee sterf gevallen (totaal nu 29) en te Leith drie. Bij een ontploffing in een dynamiet- fabriek te Ardeer, nabij Stevenson in Schotland, terwijl eenige werklieden bezig waren bevroren nitro-glycerine en zuren te ontdooien zijn drie arbeiders gedood en twee gewond. De materieele schade bedraagt slechts 100 pond sterling. De koude In de hoogere deelen van Pransch Savoje wordt het maar steeds kouder. Te Saint Pierre daalde de temperatuur 23 gr. onder het vriespunt, te St. Michel 26 gr., te Bre men 29 gr. Hen hevige sneeuwstorm heeft New-York en omstreken geteisterd, de loop der treinen onmogelijk gemaakt en de zaken verlamd. In sommige andere gedeelten van de Unie, in het bizonder in Noord-Dacota duidde de thermometer 38 gr. onder 't vriespunt aan. Het is in Spanje noodweer in de laatste dagen. Madrid ligt telkens onder desneeuw en te Malaga is het te velde staande sinaas appel- en amandelgewas verloren. Dinsdag werd de Duitsche keizer Unter der Linden op zijn middagrit in het gelaat getroffen door een sneeuwbal, dien een schooljongen een speelmakker toewierp. De jongen was verbijsterd van tehrik, maar de keizer sloeg de sneeuw af, dreigde den jongen lachend met den vinger en de jongen maakte dat hij wegkwagi, TELEGRAMMEN. Middelburg. Door de officier van Justitie werd heden 1 jaar geëischt tegen een arbeider uit St. Jansteen, wegens meineed. 's-Gravenhage. De Tweede Kamer zal 12 dezer te half 1 worden bijeen geroepen. 's-Gravenhage. Als 't ontwerp voor een gezantschapspost te Tanger (Marokko) door de Eerste Kamer is aangenomen kan de benoeming spoedig worden verwacht van ridder v. Rap'pard, thans gezantschaps- raad te Berlijn in 1899 secretaris op de V redes-Conferentie. 's-Gravenhage. De groot-hertogin weduwe van Mecklenburg Sehwerin (Marie) wordt 20 dezer alhier verwacht om eenige dagen bij haar kinderen door te brengen. Eerste Kamer. Oorlogsbegrootwig. De heer 't Hooft heeft groot bezwaar tegen de opheffing van het blijvend ge deelte, niet alleen om militaire redenen maar ook op grond van de geheel vreemde wijze waarop de Staten Generaal uitge- noodigd zijn zioh incidenteel uit te spreken over deze quaestie, die toch in de begroo ting ligt vastgesteld. Zijns inziens had hij afzonderlijke ere- dietwet de goedkeuring der f 10.000 zijn verzocht. Deze handelwijze getuigt noch van 's ministers goed inzicht en beleid, noch van diens deferentie voor de Staten- Generaal. De minister heeft een onjuiste opvatting omtrent zijne roeping, waar hij zijne plan nen doordrijft tegen de meening van alle leger-autoriteiten in. Hij plaatst zich te veel en uitsluitend in deze aangelegen heid op zijn persoonlijk politiek stand punt. De minister had moeten aantoonen niet dat het belang van het leger de maatregelen veroorlooft doch dat de belangen van den Staat zonder het blijvend gedeelte voldoende zijn verzekerd. Spr. bestrijdt de bewering dat de maatregel op zichzelf zou staan gelijk de Min'sler doet voorkomen. De maatregel staat niet op zichzelf, maar is een voorlooper tot een volksleger. De Minister is, zegt Spr., niet ontvankelijk in zijn aanvraag, lo. omdat de militiewet hem niet de macht verleent den maatregel te nemen, althans niet op de gronden door den minister aan gevoerd 2o. omdat de uitvoering er van reeds geschiedt, alvorens het daartoe be- noodigde geld door de Staten-Generaal is gevoteerd3o. omdat de minister ver zwijgt de na zich sleepende andere maat regelen die tegen ons bestaand leger- steisel ingaan. Op deze formeele gronden is spr. tegen den maatregel, doch spr. zet uitvoerig uit een dat 's ministers gedragslijn in strijd is met de bepalingen der Grondwet die voor schrijven dat er een voldoende krijgsmacht in het land zij. Spr. verwijt den minister cijfers gegeven te hebben meer bestemd om indruk te maken dan die voor juist kunnen gelden. En Spr. meent dat na de pogingen in het werk gesteld om den Minister tot andere inzichten te brengen of hem tot uitstel te bewegen een Eerste Kamer die zich haar roeping bewust is niets anders kan doen dan dezen bewindsman die zijn wil plaatst tegenover den wil der wet een tot hier toe en niet verder toe te roepen. Met volle overtuiging zal spr. tegen de begrooting stemmen. De heer v. Wassenaar v. Rozande zegt dat de onvoorbereide maatregel wegzen ding blijvend gedeelte ten aanzien der on bereden wapens het meest bezwaarljjkisen voor de bereden wapens allernoodlottigst. Wil de Minister by suppletoir crediet Diet in nader overleg treden dan zal spr., schoon noode, tegen de begrooting moeten stemmen. De heer v. Leeuiven noemt de critiek heden gehoord niet geheel ongegrond. Ter verdediging van de wegzending van het blijvend gedeelte heeft de minister geen andere maatregel in de plaats gesteld. Met dhr. 't Hooft is spr. het eens dat de minister geen gebruik van het hem overi gens toekomend recht had mogen maken om reeds voor deszelfs totstandkoming een maatregel gedeeltelijk in uitvoering te brengen. Spr. meent dat de maatregel der weg zending van 't blyvend deel had moeten gepaard gaan met de uitbreiding der marechaussee en der Ryksveldwaeht, ten einde bij binnenlandsche onlusten bereids voldoend verweer te kunnen aanbrengen. Bij den aanvang der zitting deelde de Commissie voor de Verzoekschriften mee dat een adres is ingekomen van den gezant te Stockholm, het Eerste-Kamerlid Van Heeckeren van Keil, om een onderzoeknaar de beschuldiging inzake zyn diplomatiek beleid in te stellen. De Commissie stelde voor, mede in verband met reeds vroeger door de Kamer genomen beslissingen, dit adres ter inzage voor de leden te deponeeren. De Kamer zal in deze zaak morgen beslissing nemen. Pensa, 8 Feb. Generaal Alexandrofski, die als algemeen gevolmachtigde bij het Koode Kruis in den oorlog met Japan zich naam heeft gemaakt,is heden by 't verlaten van den schouwburg door een revolver schot vermoord. De moordenaar verwondde ook nog een politieagent en een decoratieschilder van den schouwburg die hem wilden arrestee ren. Hij werd zwaar gewond in arrest ge nomen en naar het ziekenhuis gebracht, weer hy aan zjjn wonden is bezweken. Middelburg. Donderdag werd door not. Hosang publiek geveild een huis en tuin Lange Gortstraat I 323 groot 206 o.A. Kooper voor f 5500 dhr. J. van Aartsen qq., alhier. Hansweert. Door not. Schram werden heden, Vrijdag, publiek verkocht 4 Woon huizen Hoofdstraat met tuin, pero. 1, H 222 voor f1215 aan dhr. J. D'hondt te Terneuzen pere. 2, H 223, voor f 1190 aan dhr. C. Glecum te Sohorepere. 3, H 224 voor f 1110 aan dhr. G. Remijnse te Waarde en pero. 4, H 225 voor f1400 aan dhr. A. H. van der End, alhier. 's-Gravenpolder. Door not. Overman zijn Donderdag voor mej. wed. A. Ver- hage in het opeubaar verpacht voor 7 jaren, 18 pereeelen bouw- en weiland in de ge meenten 's-Gravenpolder, KloetiDge en 's-Heer Abtskerke,samen groot 6.41.10 H.A. in het geheel voor f703.94 'sjaars tegen f747.48 de vorige 7 jaren. Van 68 Februari. MIDDELBURG. Ondertrouwd: W. A. Kans, 27 j. jm. en C. Olff, 24 j. jd. H. A. Aeda, 25 j. jm. en P. Willeboordse, 25 j. jd.H. C. Ghijsen, 27 j. jm. en A. A. van Marle, 24 j. jd. Bevallen: D. J. P. de Bukviel gèb. Arnoldus, z.E. Baas geb. School meester, d,G. de Jonge geb. Klap, z. Overleden: J. A. Versluijs, 43 j., vrouw van P. Jasperse. GOES. Overleden: 7, Franeisous, 9 j., z. v. Jaoobus Walrave en Geertruida Blondel Levina Josina Brandenburg, 88 j., wed. van Daniël Johannissen. VLI8SINGEN. Overleden: P. v. d. Hof, 19 j. jm.S. Looise. vrouw van P. Roelse, 36 j.R. P. A. Vollemaere, 17 j. jd. Van 1—7 Februari. IERSEKE. Geboren: 6, Philippus Wiliem, z. v. Leendert Laurus Bom en Janna Pikaar. Overleden: 2, Levina de Boe, 71 j., wed. van Jan van de Plasse4, Klasina de Winter, 86 j., wed. van Daniël Marinus van der Vliet; 5, Aarnout Wisse, 34 j-, eohtg. van Cornelia de Dreu. V eilingsvereeniging „Walcheren" MIDDELBURG, 8 Februari 1907. Aardappelen, blauwe, f 2,35 a f 2,48 bonte, f2,20; Zeeuwsche uien f1,30 a t l,40; Holl. Koolrapen f1,40 a f1,52; Holl. Peen fl,lo; Wijker Peppeling (appel) f7,20; Kleiperen f7 a f7,24, alles per H.L.Roodekool 4 a 10, Savooijekool 1 a 7, Wittekool 2'/2, Boerenkool 1 a 1 l/z cent, alles per stuk; Andijvie f0,70 a f0,85 Per 1°° struik; Spruiten, ie soort, f 1,15 a 11,35,2e soort, f 0,70 a f 0,80, beiden per griet Veldsla 20 a 21, Karoten 4o, Rapen 23 a 30, Peen 28 a 33 cent, alles per ben Prei 5 a 6, Selderij 2 a 3, Pieterselie 2^ cent, allies per bos Bruine boonen 9 a 10, Witte boonen 12 cent, beiden per liter; Eieren f4,°5 a f4,80 per 100 stuks. VLIS81NGEN, 8 Februari 1907. Geen noteering. THOLEN, 8 Februari 1907. Tarwe f 8,50 a f 9,Haver f 6,50 a f 6,75 Karwij f èf—Rogge t' 5,50 f 6,Witte Boonen f k f Bruine Boonen f 8,50 f 8,75 Kleine Erwten f 8,a f 8,50 Kroon- erwten t'8,50 k f9,Gerst*) f8,a f8,25; Aardappelen f0,— a f0,—en Ajuin f0,k f0,70. per 100 K.G. per 50 K.G. Waar 't er niet bijstaat is de prijs per H.L. Eieren f 4,25 per 100 stuks. Boter f 0,57'/z per K.G. St. MAARTENSDIJK, 7 Febr. '07. Nieuwe Tarwe per H.L. f6,a f 7, Wintergerst per 100 kilo f8,50 a f9, Haver per 100 kilo f 0,f0, Paarden- boonen per 80 kilo fü,a f0,Witte BooneD f'13,114,Bruine Boonen f 8,25 a f 8,75 Kookerwten f -,k f 8,50 Ajuin per 60 kilo f0,a f 0,75 Aard appelen per 70 kilo fl,60 a f2,25. Waar 't er niet bij staat is de prijs per H.L. ZIERIKZEE, 7 Febr. 1907. Boter 10,70 a f0,50 per pond. Kipeieren f 0,75 a f 1,37''2 de 25 stuks. Kleine eieren 1 0,62'/2 a f de 25 stuks. naar waarnemingen in den morgen van 8 Februari, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 772.3 te Memel, laagste stand 752.6 te Dunrossness. Verwachting (tot den avond van 9 Febr.): zwakke Zuid-Oostelijke tot Zuidelijke wind, nevelige lucht, weinig of geen neer slag, 's nachts vorst, overdag lichte dooi. Heden overleed, na een langdurig en smartelijk lijden, mijn geliefde Echt genoot en der kinderen zorgdragende V ader, PIETER DE BUCK, in den ouderdom vau 40 jaar en 2 maanden, diep betreurd door mij en mijne 2 kinderen en zijne wederzijdsohe ouders en familie. De Heere, die geen rekenschap geeft van zijnedaden, doeons berusten in deze zoo zware beproeving. Wed. P. DE BUCK, geboren de Bree. Veere, 7 Februari 1907. Voor de vele bewijzen van deel neming ontvangen bij ziekte en overlijden van ons jongste dochtertje betuigen wij onzen hartelijken dank. J. OSSEWAARDE. A. J. OSSEWAARDE— De Wagemaker. Goes, 8 Februari 1907. Voor de vele bewijzen van be langstelling zoo van hier als elders, mij betoond op 4 Februari j.l. betuig ik mijn hartelijken dank. MARTINA SCHR1ER, Eohtgenoote van Lourus Gijvat. Zoutelande, 9 Februari 1907. Zondag 10 Februari. Voorm. half 10 uur: Ds. R. J. v. d. Veen. Namiddag 2 uur Idem. H. C. Z. 52. Beide beurten coll. voor de Theol. fac. der V. U. Avond 6 uur Lezing. Aan de O. L. School te Brie wegen (bij GoesZeeland wordt gevraagd een op een aanvangsjaarwedde van 1' 750 en verhoogingen volgens de wet, met vrije woning en tuin. Sollicitatiestukken vóór 21 Februari 1907 aan den BURGEMEESTER van Driewegen te Ovezand. Aan de School voor Lager en uitge breid Lager Onderwijs wordt gevraagd op een salaris van f50,— boven mi nimum en de helft pensioenbijdrage. Sollicitatiën in te zenden vóór 18 Februari aan het Hoofd de heer C. WEEDA. De Minister van Financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op 3 April as. en volgende dagen te Arnhem het vergelijkend examen voor kommies der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen zal worden gehouden ter ver vulling van 100 plaatsen, welke in 1907 of later mochten openvallen. Om tot het examen te worden toegelaten moet men ongehuwd zijn, by den aanvang van het jaar 1907 den vollen ouderdom van 22 jaar bereikt en die van 28 jaar niet over schreden hebben en de lichamelijke ge schiktheid voor den actieven dienst der belastingen bezitten. Gepasporteerde onder-olficieren, die ten minste 12 jaren als militair gediend heb ben, kunnen echter tot het examen worden toegelaten, indien zy by den aanvang van het jaar 1907 den vollen ouderdom van 34 jaar en gepasporteerde militairen die 6 jaar als zoodanig hebben gediend, indien zij op gemeld tijdstip, den vollen ouderdom van 30 jaar niet. hebben overschreden. Het examen loopt over de volgende onderwerpen a. lezen dj candidaat moet eenvoudig proza gemakkelijk kunnen lezen en be- grypen; b. schrijven het werk van den candidaat moet zyn geschreven met duidelyk lees bare hand c. rekenende candidaat moet bly k geven de vier hoofdregels van de rekenkunde te begrypen hij moet vraagstukken be treffende de toepassing dier regels op geheele en gebroken getallen kunnen oplossen, waarby tevens bekendheid met het metriek stelsel van maten en gewich ten moet blyken d. Nederlandsche taalde candidaat moet door de vervaardiging van een opstel over een eenvoudig onderwerp toonen, dat hij zyne gedachten duidelijk en zon der grove fouten schriftelijk kan uit drukken. De verzoeken om toelating tot het exa men moeten op zegel geschreven, voor 1 Maart 1907 bij' het Ministerie van Financiën zijn ingekomen en kunnen worden inge zonden door tussohenkomst van de Inspec teurs der directe belastingen invoerrechten en accijnzen, bij wie ook nadere inlichtingen te bekomen zijn omtrent de stukken, welke by de verzoekschriften moeten worden overgelegd. De Minister voornoemd, DE MEESTER. 's-Gravethage, 18 Jan. 1907. VAN in de gemeenten Biggekerke en Grijpskerke. Briefjes per gemefc worden ingewacht vóór 25 Februari bij den eigenaar, waar tevens inlichtingen te bekomen zyn. W. HARPE, Biggekerke. Te bevragen op het werk of bij C. MINDERHOUD Mz., Aaglekerke. Burgemeester en Wethouders van GOES zijn voornemens op Zaterdag 16 Februari 1007, des voormiddags ten 11 ure, op het Raadhuis in het openbaar aan te besteden, de navolgende werken PERCEEL 1. Een verbouwing van de Se cretarie en idem van de Conciërgewoning aan het Raadhuis. PERCEEL 2. Het bouwen van een Veilings lokaal achter de Koop mansbeurs. Bestek en teekening voor perceel 1 te verkrijgen a f 1,— per stel en voor perceel 2 a f 1,50 per stel op de Se cretarie der gemeente. Aanwijzing van de verbouwing Secre tarie, enz. op Woensdag 13 Februari 1907, des namiddags ten half twee ure, en van het Veilingslokaal denzelfden dag, des namiddags ten 2 uur 15 min". Nadere inlichtingen verstrekt desver- langd de Gemeentebouwmeester. Goes, 7 Februari 1907. Burgemeester en Wethouders van Goes, D. D. VAN DEN BOUT, l.-b. De Secretaris, G. A. HAJENIUS. De Notaris D. C. VAN NIMWEGEN te Middelburg, is voornemens op Donder dag 21 Februari 1907, des avonds 8 uur, op de bovenzaal der Sociëteit „De Ver genoeging" aan de Groote Markt te MIDDELBURG, in het Combinatie der pereeelen 3, 4 en 5. Alles breeder bij biljetten. Te bezichtigen daags vóór en op den dag van verkoop van 1012 en 2 4 uur, Inlichtingen verstrekt genoemde No taris, kantoor LondeDSche Kade H 53. VAN van den heer J. C. BROUWER, te Veere, zal plaats hebben op Notaris VERHULST,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 3