RECLAMES. Kerknieuws Schoolnieuws. ftectuszakeu. Altijd welkom te tioes. UIT OU PERS. UIT DE PROVINCIE. Gemengde Berichten. Juli in dit perceel eenige „verstorven'' stengels begonnen te vertoonen, werd het vlas geplukt. Wat die „verstorven" stengels betreft, dat verschijnsel is in den grond der zaak vermoedelijk hetzelfde, als waargenomen werd op het met patent-kali bemeste per ceel van het aardappel proefveld van den heer J. 8uy, aangelegd in de lage zand streek „de Vennen" onder de gemeente Koewacht. Zooals we indertijd mededeelden, werden op gemeld perceel de aardappelen eer rijp dan op perceel 2, wat naar de verklaring die we van dit verschijnsel gaven, veroor zaakt werd door gebrek aan opneembaar s'ikstof, vindende de met kali bemeste aardappels, die, ah een gevolg van hun krachtiger groeiproces, spoediger eene groo- tere hoeveelheid uit den grond hadden op genomen daarvan te spoedig niet meer genoeg. Evenals het kaliperceel van dit aardappel-proefveld, had het overeenkom stige perceel van het vlas-proefveld eene grootere hoeveelheid stikstof moeten ont vangen, dan ware het noodrijp worden van sommige vlasstengels uitgebleven en de opbrengst nog verhoogd. Een gevolg van het vroegtijdig uitpluk ken van het vlas was dat de zaadopbrengst gering was Deze bedroeg per Gentsch ge mot berekend voor perc. 1 44,5 K G- en voor perc. 2 89 K G. en voor perc. 3 93 KG. Behalve de zaadopbreugst zou ook de op brengst van het proefveld aan gezwingeld vlas nagegaan worden. Toen dezer dagen het zwingelen geëindigd was, kon die op brengst vastgesteld worden. Deze bleek per G»ntsch gemeb te zyn als volgtperc. 1 155,5 K.G., perc. 2 266,5 K.G. en perc. 3 405 K G. Het lijnzaad is verkocht voor fr. 22 de 100 K.G. en het gezwingeld vlas k fr. 1,32 per K.G., zoodat het zeer gemak kelijk valt een vergelijking te maken tus- schen de opbrengst van perc. 2 (dat alleen voldoende bemest werd met stikstof en phos- phorzmr) en die van perc. 3 (dat ook een voldoende hoeveelheid kali ontving). Alles is weer per Gentsch gemet berekend. N. R. Perc. 2 dan bracht op 89 K..G. lijnzaad en 166,5 K.G. gezwingeld vlas, dus voor een waarde van 0,89 X fr. 22 266,5 X 1,32 fr. 361,36 of in Nederlandseh geldf 174,54. De opbrengst van perceel III bedroeg 93 K.G. lijnzaad en 405 K.G. gezwingeld vlas de waarde hiervan bedroeg) 0,93 X fr. 22 405 x fr. 1,32 - fr. 535,60 of in Ned. geld f260,88. Perc. III heeft dus voor een waarde van f 260,88—f 174,54 f86,34 p. Gentsch gemet meer opgeleverd dan perc, II. Derhalve blijkt de aanwending van een kalihoudende meststof op de lage zand gronden der z. g. wilde landen op vlas uitstekende resultaten ©p te leveren, iets wat ons niet verwonderen kan, als we be denken dat zoodanige gronden van nature zeer arm zijn aan kali, alleen in den stal mest aan die gronden kali toegevoerd wordt (1000 K.G. matig verrotte stalmest bevat gemiddeld 6,3 K.G. kali) en een oogst aan droog vlas (met de bollen er aan) van 3000 K.G. per Gentsch gemet aan den grond onttrekt 37,1 K.G. kali tegen slechts 28,5 K.G. stikstof en 18,45 K.G. phosphorzuur. Op dit laatste punt komen we wellicht later nog wel eens terug. REMERY, Landbouwonderwijzer. Drietal te 's-Gravenbagedr. J. P. de Bie te Arnhem, dr. J. R. Callenbaoh te R )Herd am en C. 3. v. Paassen ie Haariem. (Eerstgenoemde bekwam 105 stemmen eo was candidaat van de geref. kiesvereeni- ging //Evangelie en Belijdenis"), de beide anderen bekwamen elk 87 stemmen en wa ren candidaat van de ethische kiesvereeni- ging «Geloof en Liefde". Beroepen te Donkerbroek J. J. 8. SteeD- meyer oand. te Utrecht te Jukwerd J Verheul oand. te 's-Gravenhage te Daarle J. v. Rijst te Tjerkwerd. Geref. Kerk. Bedankt voor Scharendijke door J. de Vries, cand. te Warfum. Ev, Luth. Kerk. Drietal te Kampen E. F. Herbschleb te Monnikendam, H. W. Lenderink te ZieriU/.ce en C. Staderrnann te Maastricht. Aao de universiteit te Leiden slaagde voor het voorbereidend examen godge leerdheid de heer J. N. Pattisf, geboren te Dreischor. Met leedwezen vernemen wy dat prof. dr. Bakhuis Rooseboom te Amster dam, een der weinige chr. hoogleeraren aan de Gemeentelijke Universiteit te Am sterdam, heden overleden is aan longont steking. Wie nog treurt over 't afsterven van den chr. hoogleeraar aan diezelfde hoogeschool, prof. dr, v. Melle, zal van dit bericht opschrikken en het diep be- ♦cpurQn, dat zoo kort achter elkaar twee jeugdige christen-hoogleeraren, de een in de wijsbegeerte, de ander in de scheikunde en sterrekunde, aan Wetenschap, Hooger Onderwijs, Maatschappij en Kerk werden omrukt. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld wegens diefstal: J. H. de H., 21 jreiziger, Bergen op Zoom, thaos te Middelburg iu hechtenis, tot 3 m. gev.-straf, met min dering Van het voorarrest, en C. J. den T 17 j., dienstbode, Middelburg, tot 2 m. gev -straf mishandeling, zwaar lichamelijk letsel Uil gevolge hebbende: Th. de C., 23 j., werk man, Axel, thans te Middelburg in h., tot 1 jaar en 6 maanden gev.-straf, met aftrek der preventieve hechtenis mishandelingP. M., 31 j., hvr. van J. E. D., zonder beroep, Sas van Gent, tot f5 b. s. 5 d. h., en G. L., 18 j. en L. C. L., 19 j., veld arbeiders, Krabbendijke (no 2 tevens wezens huisvredebreuk) de le tot 7 d. eD de 2e tot 10 d. gev. straf; mishandeling an een ambtmaar A. d. P., 19 j., schilder, Vlissingeo, tot 14 d. gev. str.; overtreding van rijksbelastingen (fraudu leuze invoer) F. M. G., 17 j., voermans- knecht, Maldegem (België), tot 14 d. gev. straf, met verb, verklaring der aangehaalde goederen. Vrijgesproken E. J. v. W., 29 j., land bouwer, Hontenisse, beklaagd vau op lichting. Iuzake J. J. d. B 11 j., zonder beroep, Groede, beklaagd van diefstal, is de terug gave van den beklaagde bevolen aan de ouders. Goed nieuws van iemand uit onze om geving is ons altijd welkom en wij zullen met belangstelling het volgend berichtje vau een Bergen-op-Zooinsohe lezen. Het zal eveneens voor velen onzer waardevol nieuws zijn. Mejuffrouw A. Slager, wonende Klaver straat E 165 te Bergen-op-Zoom, deelt ons het volgende mede Voor ik gebruik maakte van uw Foster's Rugpijn Nieren- pillen, klaagde ik voortdurend over een hevige pijn in het benedengedeelte van den rug, die steeds erger werd. Gebukt, kon ik zelfs mijn huiselijk werk niet ver richten en ik was dan gedwongen op mijn kniëen te gaan liggen. De urine was immsr troebel en verspreide een zeer onaangename lucht, wanneer zij eenigen tijd stond, was er veel bezinksel in. Ik had zeer weinig eetlust en het weinigje dat ik sliep, werd nog gestoord door benauwde droomen. Ik was dan ook immer aangedaan, met een vermoeid, afge mat gevoel. Ik bevond mij in een deernis- waardigen toestand, toen ik gelukkig kennis maakte met uw pillen dadelijk bij het gebruik hiervan bekwam ik verlichting en toen ik één doosje geëindigd had, greep er een algeheeie verandering bij mij plaats. De pijn verdween en ik ben nu veel sterker en flinker en gaarne zal ik diegenen, die lijden zooals ik voorheen met uw probaat geneesmiddel bekend maken. Ik ondergeteekende verklaar dat het bovenstaande waar is en machtig U liet publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. Het is rugpijn, waarmede het gevaar een aanvang neemt. Rugpijn is het eerste en zekere teeken van nierziekte. Foster's Rugpijn Nierenpillen genezen de pijn in den rug, terwijl zij de nieren in orde bren gen die zich daaronder bevinden, want inderdaad zijn het de Dieren die de pijn veroorzaken en niet de rug. Verzeker U dat men U de echte Foster's Rugpijn Nierenpillen geeft, dezelfde die Mejuffrouw Slager gehad heeft. Wij waar schuwen tegen namaak en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de hand- teekening van James Foster voorkomt. Ze is te Goes verkrijgbaar bij de firma Nathan Emanuel, en te Middelburg bij den heer Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157, Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel k f 1.75 voor één- of f 10 voor zes doozen. De Utrechtsche Dom. De schrijver „Uit de Friesche pastorie" in Het Vaderland, ds. Vos, doopsgezind predikant te Woudsend, schrijft: „Dr. Gunning heeft een voorstel gedaan, dat van ganscher harte onze sympathie heeft. Hij wil de Domkerk te Utrecht verkoopen aan de Koomsch-Katholieken. Daarvoor pleit het gel delijk motiel, dat eenerzijds het onderhoud groote souimen vereischt en de opbrengst de Hervormde Gemeente in staat stellen zou om van een gedeelte dei som meer dan één kerk gebouw te stichten, dat beter dan dit reasach- tige gevaarte voldoen zou aan de eischen van Protestantschen eeredienst, bovendien van de rente van het overblijvende geld eenige predi kantstraktementen te vinden. Uit dit oogpunt bezien was verkoop een daad van practisch belang. „Daarnaast staat nog een tweede reden van beteekenis. Deze is de oorsprong van het ge bouw. Indertijd zijn bij de reformatie een groot aantal kerkgebouwen, die vroeger voor den Roomschen eeredienst werden gebruikt, inge richt voor de Hervormde Kerk. Op zichzeli was daarin niets onbillijks gelegen. Immers die kerken waren stads (of dorps) eigendom, en waar de religie van stad of dorp veranderde, wijzigde zich ook de bestemming van het bede huis. Trouwens waar oudtijds de uitoefening van den Roomschen eeredienst eigenlijk ver boden was, kon het moeilijk anders. Dit neemt evenwel niet weg, dat waar de tijdsomstandig heden zich gansch en al wijzigden, de Room schen een moreel recht hebben. Al was zulk een kerkgebouw stadseigendom, het was toch een Roomsch gebouw (daarenboven eigenlijk ongeschikt als Protestantsche Kerk). „Te meer klemt dit, als aan zulk een kerkge bouw iets speciaals verbonden was, zooals aan de Domkerk te Utrecht. Wij gevoelen altijd juist waar wij geen belanghebbenden zijn, is o.i. dit gevoel zuiver dat er in het bezit van den Dom door de Hervormden iets onbillijks gelegen is. En wij zijn dan ook blijde, dat de kerkgemeenschap waartoe wij behooren uit sluitend kerkt in eigen-betaalde gebouwen, die dus ons eigendom zijn. Zoo gevoelen wij er dus zeer veel voor, dat de Roomschen weder den Dom te Utrecht herkregen. Doch voor het mo ment is het plan vsn dr. Gunning onuitvoerbaar omdat de Herv. Kerk den Dom niet verkoopen kan. Bij de Staatsregeling van iSoiisaanelk kerkgenootschap verzekerd het onherroepelijk bezit van de toenmaals gebruikte gebouwen, doch dat is geen eigendom. En de burgerlijke gemeente zou, indien dit bezit werd overgedra gen aan een ander kerkgenootschap, het volste recht hebben haar eigendom terug te nemen. Tenzij dr. Gunning kan overleggen een contract waarbij de burgerlijke gemeente indertijd dat eigendomsrecht heeft afgestaan of tenzij dat door den Hoogen Raad bij eindvonnis wordt be slist naar aanleiding van de procedure over de N. Z. Kapel te Amsterdam of die over de Waalsche Kerk te Rotterdam dat het eigen domsrecht is verjaard en overgegaan op de ker kelijke gemeente. „Deze eigendoms-quaestie behoort eerst op gelost, voordat sprake kan zijn van verkoop. Maar daazal de Utrechtsche gemeente een daad van billijkheid doen als zij den Dom ver koopt. Het zal billijk gevonden worden niet alleen door elk rechtgeaard liberaal, ook door elk eerlijk anti-revolutionair of christelijk-histo- risch man. Immers zij stoelen op één en den zelfden wortel des geloofs met de Roomschen. Moeten zij dan niet zeggen broeder, gij hebt de oudste brievenhier hebt gij den Dom terug. Maarindien de Roomschen soms mochten hooren, dat tegen verkoop van den Dom werd geprotesteerd, laten zij dan begrijpen, dat ieder protesteerende er geen sikkepitje van meent, wanneer in verkiezingsdagen over dien beroem den geloofswortel gesproken wordt''. Men merkt wel uit deze laatste tirade dat deze politieke predikant, een beroemd en vreemd genoeg! juist daardoor by de liberalen zoo geliefde moderne pre dikant, vermenger van politiek en gods dienst er de politiek bij sleeptzoodat men in Utrecht zal moeten oppassen, voor en aleer men op den, trouwens door dezen niet ernstig genteenden, voorslag van dr. Gun ning iogaat. Ds. Vos, nomen est omen brengt gaarne het „verdeel en beersch" in toepassing. De conclusie is dan ook al te zotals men in Utrecht niet ingaat op 't denkbeeld van den Dom-verkoop, is 't bewijs geleverd dat de anti-revolutionairen, let welde anti-revolutionairen niets meenen van hunne bewering dat zij, in staatkundigen zin gesproken, met de Roomschen stoelen op éenzelfden geloofswortel! Een conclusie, met het oog op Utrecht vooral, zoo potsierlijk, dewijl daar de zetel is van het Utreohtsehe conservatisme, dat in dr. Bronsveld zijn bezieler viuiii, eü al sedert een kwart eeuw de hand reikt aan het liberalisme, terwijl het de Chr. partijen op staatkundig erf met steeds grooter fel heid, mede door ds. Vos van Woudsend aangeblazen, vervolgt. Wat door dr. Gunning, den voorsteller, eerst als een aardigheid of bedreiging was bedoeld, krijgt door de toelichting van den Woudsendschen modernen dominé een vies bijsmaakje; en watslechtsplaatse- lijk bedoeld was, wordt zoodoende een nationaal quaestietje, waar de bladen der Chr. partijen, zich buiten hebben te houden, om 't alleen door de liberalen en de Brons- veldsche chr.-historischen te laten uit vechten. Wij kennen het spreekwoord als de vos de passie preekt en hebben geen plan otn van deze Dom-quaestie een domme quaestie te maken. Tot ons leedwezen ontvingen wij van geen onzer Middelburgsehe corresponden ten eenig bericht omtrent de feestviering van Patrimonium. Hadden wij dit kunnen bevroeden, wij zouden liever zelf gekomen zijn, dan onze lezers zoo te moeten te leurstellen, Verkoop terrein te Vlissingen. Door den minister van fioaneiën is aan de Tweede Kamer een wetsontwerp inge diend tot bekrachtiging van den onder- handschen verkoop van een deel van het z,g. „Eiland" te Vlissingen aan de Kon. Maatij. „De Schelde" aldaar, voor een som van f 76,500, met 5 pCt. voor kosten. Uit overweging dat bij het bedrijf dezer maat- schappy het nationaal belang van den scheepsbouw ten nauwste is betrokken en dat dit bedrijf een terrein voor 't op stapel zetten en doen afbopen van ateeis langere schepen op den duur niet zal kunnen missen heeft de minister het verzoek der maat schappij tot dezenonderhandschenverkoop in gunstige overweging genomen, terwijl de vertoogen van het gemeentebestuur van Vlissingen' om in het belang der gemeente het verzoek in te willigen, hem hebben doen besluiten, onder voorbehoud van de vereischte hoogere goedkeuring, dienover eenkomstig te handelen. Colijnsplaat. Donderdagavond had de jaarvergadering plaats van de anti-rev. kiesvereeniging alhier, in de consistorie kamer der Geref. Kerk. Aanwezig waren 46 van de 84 leden. Nadat de vergadering was geopend met gebed door dsn vice- voorzitter ds. Staal, deelae de voorzitter, dhr. M. Noor dyke, mede dat door den uit gever van een klein anti rev. blaadje, De Zuid-Bevelander, steun werd verzocht door het nemen van een abonnement der leden of door de vereeniging tot verspreiding van meerdere exemplaren. Wegens onbe kendheid zal dit eerst later beslist worden. Verder dat na gevoerde correspondentie ds. Prins van St. Maartensdijk zich bereid heeft verklaard otn alhier als spreker op te treden in 't belang der anti-rev. partij, waarschijnlijk op 28 Febr. a.s. in de Geref Kerk. De notulen, die nu werden gelezen, werden onveranderd goedgekeurd. De pen ningmeester gaf inzage van den stand der k»s. Bet kasgeld bedroeg aan 't begin des jaai-s f 6,30. Aan contributie wasontvangen f 28, samen f 34,30, uitgaven f 13,26, goed slot alzoo f21,04. Wegens periodieke af treding had de benoeming plaats van een bestuurslid, dhr. J. Tazelaar, die met alge- rncene stemmen werd herkozen en die her benoeming aannam. Na bespreking en rondvraag bleek de vergadering de voor keur te geven aan een lezing met debat, waarop de voorzitter besloot aan genoemde ds. Prins te doen kennis geven van den wensch der vergadering. Staande de ver gadering traden nog 3 nieuwe leden toe, zoodat het leiental nu op 87 is gebracht. Daar de tyd met 't nazien der kiezerslijst en bespreking daaromtrent verre verstreken was, werd na rondvraag de vergadering gesloten door den viee-voorzitter met dankzegging. Goes. Benoemd tot agent van politie alhier, Jan van Antwerpen, onbezoldigd rijksveldwachter te Hoedekenskerke. Het aantal ingeschrevenen voor de nationale militie dezer gemeente voor de lichting 1908 bedraagt 63, tegen 79 in het vorig jaar. 's Heerenhoek. Dinsdagavond kwamen op het fis alhier twee jongens in volle vaart tegen elkander gereden, waarbij een van hen, P. v. 't Westeinde Hz., zoodanig met zyn hoofd op het ys viel, dat onmiddellijk geneeskundige hulp moest worden inge roepen. Dr. Folmer, van Driewegen, ver leende de eerste hulp. Op het oogenblik is de jongen nog niet buiten gevaar. Nieuwdorp. Door de Geref. Vrouwen- vereeniging Dorcas" zyn 127 kleediDg- stukken vervaardigd, die uitgereikt werden onder 33 huisgezinnen. Deze kledingstuk ken zijn gemaakt door 17 leden, die gel- delyk worden gesteund door vele begun stigers. Koudekerke. De collecte, op initiatief van Patrimonium en Christelijke Werk mansbond voor de stakende werklie,den te Rijssen langs de huizen der ingezetenen alhier gehouden, heeft opgebracht de som van f36,02'/,. De adjunct-machinist M. Feij wordt morgen per Rembrandt" uitgezonden naar Oost-lndië. Geslaagd op 't te Utrecht gehouden examen voor klerk-telegrafi9t bij de Staats spoorwegen o. a. de heeren J. C. v. d. Weel te 's-Heer Arendskerke en J. P. Flohil te Gouda. (Handelsblad). Serooskerke (S.) Alhier is bij hetrooien van een boom in de kom der gemeente, een zilveren geldstuk gevondeD, dat een daalder bleek te zijn van het jaar 1686, gemunt in de stad Deventer. Het stuk is bijzonder zuiver en onbeschadigd. (Gelijk bekend is had in vroeger eeuwen iedere provinoie, iedere voorname stad zelfs, haar eigen munt. Een man te Clinge, die eenige dagen geleden van een zolder viel, is aan de gevolgen overleden. Rilland-Bath. Woensdagavond hield de kolenvereeniging //De Vrijheid" albier hare jaarvergadering. Vele leden waren tegenwoordig. Uit het verslag van den kassier J. Kouman bleek dat ontvaDgen was f 4089,30, en uitgegeven f 3978,23, zoodat er eeo batig saldo bleef van f 111,07, waaruit volgt dat de kolen van de aan deelhouders kosten f0,81s de E.L. Aan kachel kolen werden gekocht 38615 H.L. en aan anthraeiet 456s H.L. Evenals altijd was de rekening en verantwoording keurig en netjes. In de plaats van het overleden lid J. Korstanje werd een nieuw bestuurs lid gekozen. Bij eerste stemming werden 18 steramen uitgebracht op den heer W. Griep en 11 op dhr. C. Koeman alsmede 3 op dhr. J. P. J. Verplanke, leTwijl de overige 8 stemmen waren verdeeld. Bij de daarop gehauden herstemming werd dhr. W. Griep gekozen met 29 stemmen tegen 9 op dhr. Koeman. De benoemde nam de benoeming aan. Met Juni a s. zal bet 20 jaar zijn dat de vereeniging bestaat. Kruidingen. In ds verg. der kiesver. „Nederland en Oranje", gisteravond ge houden, bracht het bestuurslid Verijzer allereerst verslag uit van het verhandelde op de samenkomsten te Goes. Vervolgens werden de besprekingen over personen niet betrekking tot de kiezerslijst, in de Jan. verg. reeds begonnen, voortgezet en rapport over die werkzaamheden uitge bracht. Besloten werd de collecte aan het eind der verg. voor de stakers te Rijssen te bestemmen. Daarna leidde de voorz. het onderwerp in Bilderdijk en zijn beteekenis voor onze partij, welke inleiding in de Maarfcverg. zal voort gezet worden. Tholen. Donderdagavond vergaderde de alhier gevestigde vereeniging van de christelijke verzorging van krankzinnigen voor Zeeland, afdeeling Tholen. De ver gadering werd geleid door den voorzitter ds. Verrij die de vergadering met gebed opende, nadat vooraf gezongen was Ps. 86 6. Aanwezig bleken te zijn 37 leden. De voorzitter sprak een woord van wel kom aan allen, doch voornamelijk tot de nieuwe leden en zette 't doel der ver eeniging uiteen, terwijl hij mededeeling deed van hetgeen zij reeds verrichtte, zoo dat spr. de verwachting uitsprak dat in dit jaar nog een gedeelte der stichting zal verrijzen. Tevens wordt het lid G. de Kok en de penning™. W. Wolfopeotlyf dankgezfgd voor de vele behartiging der E langen dezer afdeeling, waardoor het ledental dit jaar zoo aanmerkelijk is uitgebreid. Besiutun wordt om zoo spoedig mogelijk een spreker te doen optreden voor de afdeeling. Uit het verslag van den secretaris blijkt dat de afdeeling oo 'l oogenblik bezat in 1906 44 leden en 7 begunstige/s ea op 't oogenblik is vooruitgegaan tot 96 ledon en 29 begunstigers. De voor zitter constateert met genoegen dezegroote vooruitgang en merkt op, dat de afdeeling Tholen in deze wel de grootste afdeeling is uit geheel Zeeland. Wegens vertrek van ds. Verrij wordt als bestuurslid gekozen de heer J. Wage naar en als afgevaardigde naar de algc- meene vergadering zal worden afgezonden de penningm. W. Wolf. Beiden namen hunne benoemingen aan. Na het ziDg'-u van Ps. 25 4 sloot de secr. ds. W. 1'. van Dijk met dankgebed. Ierseke. Donderdagavond trad alhier in de Gereform. kerk op ds. Douma van Alblasserdam ten einde eene rede te houden voor de Gereform. Jongelingsvereeniging z/Eben Haezer". Was het sprekers plan een woord te spreken over „de beste koophandel", in overleg met den voorzitter der vi-rmmiging heeft hij zijn onderwerp verandeizal een opwekk<md en aanmoedigend woord spreken tot de Jong. ver. naar aanleiding van eene oude en immer sehoone waar heid „ken U zeiven". Spreker toont met voorbeelden ontleend aan de oude Grie ken aan dat zelfkennis niet wordt ver kregen door ontwikkelingen wetenschap, doch alleen door het woord Gods. De •long. ver. mag zich niet over- maar ook niet onderschatten, ze is voor vorming van nuttige leden van kerk. staat en maat schappij ten zeerste noodig al is ze daar toe niet de eerste plaats zooals huisgezin en catechisatie. Spreker wijst de Jong. ver. op het gevaar van bots-plat mate rialisme en moedigt aan om te werken, worstelen en winnen. Multatuli moge smalend over de Jong. ver. hebben gesproken, het Liberalisme bootst de Jong ver na want men ricUt clubs op van Jonge liberalen onder den naam vati jonge garde. De ouderen dieven opbouwende critiek te oefeDen doohgeen afbrekende opdat de JoDg. ver. daaraan wijze lesse hebbe. Dan zal de Jong. ver. hoewel een plant van uitteemsehen bodem, een nuttige plaats bekleeden. De sehoone rede werd door een vrij talrijk publiek met onverdeelde aandacht gevolgd en de Jong. ver. mag met genoegen op Don derdagavond terug zien. Mr. Tideman, de gevallen liberale candidaat in Ede, heeft den heer v. d. Waals, hoofd eener chr, school te Nykerk, uitgenoodigd tot een vry debat, onderwerp door dhr. v. d. W. te bepalen. De heer v. d. W. heeft dit aangenomen. Hy zal de stelling verdedigen dat de politiek der vrijzinnigen tot ongodisterij voert, en dat daarmee geenerlei oordeel over de per sonen der vrijzinnigen wordt uitgesproken. Te Noordwijk is eeo schippers knecht die bezig was het ys langs boord los te hakken, door het ijs gezakt en ver dronken. Een anderhalfjarig knaapje te Rhenen is in een pot met kokend wasch- water gevallen. Hoewel dadelyk genees kundige hulp werd ingeroepen, is het kind onder hevige pijnen aan de gevolgen be zweken. De 28-jarige machinist van een sleepboot is bij Nijmegen over boord gevallen en verdronken. Te Erica heeft in een hotel dat met acetvleengas wordt verlicht, een ontploffing plaats gehad De eigenaar en zijn zoon, die juist bezig waren den carbidhouder te vullet), werden deerlijk aan hoofd en handen gewond. Te Haarlem wordt sedert Dinsdag vermist de 1ste luitenant Nix, men vreest dat hij met 't schaatsenrijden ergens is omgekomen. Bij een woordenwisseling le Onderdendam kreeg een 21-jarige jongeling zulk een klap met een schaats op het hoofd dat hij, echter na nog eenige dagen wél te zijn geweest, plotseling bewusteloos is geworden en zijn toestand op het oogenblik hopeloos is. Te Breukeien is een 13-jarige knaap door het ijs gezakt en verdronken. Te Boksmeer is een 2-jarig kind dat bij afwezigheid der ouders met de kleederen te dicht bij de kachel kwam in brand geraakt en trots spoedig op 'l nood geschrei der kleine toegeschoten hulp, aan de brandwonden onder vreeselijk lijden bezweken. Een taai leven. Einde December vant' het vorig jaar werd bij een koffiehuishoudec te Oldenzaal een kip verjaagd dooreen hond, zoodat men meende, dat het dier verdwenen was. Gisteren echter werd het dier uitgehongerd en doodmager terugge vonden onder een kist in den tuin, waar het dus langer dan een maand vertoefd had, trots de strenge koude, zonder eenig voed sel ie kunnen machtig worden. De eerste graankorrels na deze lange hongeTkuur smaakten het dier blijkbaar uitstekend en daardoor verkwikt, wist het aieh, hoewel met waggelenden gang, bij zijn rasge- Dooten te voegen. Een staartje. In de Neder- Veluwe richt ds. Gispen te Barneveld het volgende schrijven tot het oentraal-comité der vrijzinnigen in het district Ede, Baron van Nagel, voorzitter Ondergeteekende neemt de vrijheid, naar aanleiding van het door u in ons district rond gezonden strooibiljet ter aanbeveling van mr. Tideman, u uit te noodigen een uwer aan wijzen om op nader le bepalen dag (mil»

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 2