NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 111. 1907. Zaterdag 9 Februari 21e Jaargang. eHRISTELIJK- HISTORISCH Ie ding en. BmtemianiSEli Overzicht. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S, 1 OE JONGE-VERWEST te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Snippers uit de oude doos. LANDBOUW. )1)TiLBVRG' - lag 6 Maart, euur door deurw. loek houtwaren^ var 1'«na. a tinspan bij dhr. S, Noord(jke. lag 8 Maart, ndskerke, uur op hofstede Middenhof inspan als lag 14 Maart, and, door deurw. B .<11- uur by Wed. Courtin ag 22 Maart, door not. v. d. Eecken Vissenkerke 46,9822 H. icht by A. Dees, flag 27 Maart. v. Nimwegen uur Wouwerse Wz.. Abeele. ^g 26 April. euur op de hof- loor not, Hoaaug bij B. ispan als ^g 30 April, ebij' Coppooiqe door ur de inspan op nuf stede 1 Mei. door not. Loeff.uur len inspan. lag 13 Febr. at vergrooten der haven |m een 2e laad- en los- B. en W. Aanwijzing Inl. d-hr. C. v. Asperen. iag 14 Febr. het maken van een lier en het bekeien van uisluitende wegen in de noortere en Groote of polders 2 uur in hotel sreeelen. Aanwijzing 9 Segers aan de Va'cke. te Middelburg //Abdij" HaBsweert hotel Luijk Iseh HotelVlissingen ree. Eu ad 75 oent te dijkgraaf P. Wauiers. 15 Febr. 11 uur door het be- i-Noordbeveland polder den zeedijk. Eu om en van een gemetselden rij Ier en dorpels met .vegslijlen, het leveren ihotbalken enz. aan den den 42 en 44. Inl. M. laat. Aanwijzing 6 en 8 |e zeesluis. En voor b hg 21 Febr. 11 uur bij wed. Lous van het waterschap ïoogen en gedeeltelijk zeedijk tusschen de en het plaatsen van vaterkeerenden muur tusschen de dykpalen lende werken en leve- en. Het bestek ter in- puteu 's Gravenpolder. 8 Febr. 11 uur op de 2 Maart. ur zinkwerk enz. voor laming f 26850. Aan- ebr. 2—4 uur. BKN. 4.07 6.47 46.40 3.48 6.28 3.36 6.16 3.29 6.09 3.20 6.— 3.04 5.44 2.58 5.38 9.27 12.37 9.20 12.30 9.08 12.18 8.56 12.06 8.49 11.59 8.40 11.50 8.24 11.34 8.18 11.28 17 4-07 6-47 9-27 3.20 68.40 18 3.08 5.48 8.28 12-37 11.50 11.38 15 3-°5 5-45 8.35 11.35 3 5.40 8.20 2-55 5-35 8-15 11.30 11.25 lamburg, Z. Duitschl. /ia RoosendaalLage Ir meer dan 150 kilo- 10.38 11.28 1 r.40 12.38 12.54 I.IO ,sf 4 2.6 6.i7 1.266.3 3.017.25 3.42 8.2, 3.588.16 4.1 2 8.3O (1 f 1 -r' IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers0,02£. UITGAVE DER FIRMA SN' VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 8 Februari 1907. Rechter- en linkerzijde. In De School met den Bijbel wordt de vraag„Hoe komt men aan de namen „linker- en rechterzijde" en welke be- teekenis hebben deze woorden tegenwoor dig in de verschillende landen. Speelde de Godsdienst bij 't ontstaan een (groote) rol door den heer K. W„ hoofd der school te Biggekerke, als volgt beantwoord Terecht heeft de vrager dengene, die hem de vraag in de pen gaf, geantwoord, dat deze namen dagteekenen van de Fransohe Omwenteling en daarbij gedaoht aan de Na tionale Vergadering. In de Staten-Genoraal hadden de geestelijken rechts van den troon hun zitplaats, de adel zat links, de derde stand zat tegenover den troon een rang schikking dus, niet naar de partijen, maar naar de standen en in overeenstemming met de étiquette. Dooh in de Nationale Vergadering, die, althans later in de zaal der Manége naast den tuin der Tuilerieën vergaderden, rangschikten de leden zich naar de partijen, waartoe zij behoorden rechts van den voorzitter zaten allereerst ('t meest naar rechts) de voorstanders van 't ancien régime, wier aantal steeds kleiner werd, vervolgens de gematigde constitutio- neelen, a.w.z. zij, die een grondwet be geerden naar 't model der Engelsche met toekenning van een vrij groote macht aan den koning links zaten zij, die eeo eonstitutie wenschten, waarbij, met behoud der koninklijke waardigheid, alle macht gelegd werd in de handen van 't „souve- reine volk"aan de uiterste linkerzijde zaten enkelen, wien ook 't behoud van 't koningschap geheel onverschillig liet 't centrum bestond uit de meest gematigden en stemde nu eens reohts dan eens links. In de Wetgevende Vergadermg zaten rechts de feuillants en hun geestverwanten, de voorstanders der grondwettige monar chie, links de republikeinen (daar de ban ken amfitheatersgewijze opliepen, namen de heftigsten onder hen, de Jacobijnen, de hoogste plaatsen in, de gematigden, de Girondijnen, de lagere vandaar de on derscheiding in „de Vlakte" en „den Berg"), in 't midden weer de gematigden, meer naar de linker- dan naar de rechter zijde overhellende en weldra door de eerste gewonnen. Naar deze rangschikking 175 FEtTILLETOIf. DOOK SCALD1S. Sluis. II. Spinola poogde in 1599 aan dien toe stand een einde te maken es besloot de Geuzen te verdrijven; doch onder de aan voering van den wakkeren vlootvoogd Legier Pieteree deden dezen zei ven den aanval, namen of vernielden eenige Spaan- sclie galeiën en doodden en vingen vele Spanjaarden. Toen zij in 1603 zieh weder met elkan der maten, behaalden de Zeeuwsche vloot voogden Pieterz. en Joost de Moor eene nog sehittender overwinning, terwijl Spi nola zelf sneuvelde. Door Prins Maurits den 19 Aug. 1604 herwonnen, werd de stad belangrijk versterkt en tevergeefs werden pogingen aangewend om haar aan de Stalen te ontnemen. Door Coehoorn nog meer in staat van verdediging gebracht en vooral door hare inundatiën voor onneembaar geacht ging zij echter, door lafhartigheid van kolonel Lambrecktsen, in 1747, aan de Fransehen •over. Deze vijand behield haar tot den vrede van Aken in 1749. io 1794 werd de stad opnieuw, onder aan voering van Moreau, door de Franschen ingesloten. Van der Duyn gaf haar eerst over op den 24 Aug., toen zij voor een groot gedeelte was platgeschoten. Er waren toen 6000 kanonschoten op gelost en 2050 gaf men aanvankelijk de namen rechter- en linkerzijde respectievelijk aan de. regee- ringspartij en aan de oppositie. Daar de eerste uit den aard der zaak, althans vóór 1848, bijna zonder uitzondering ijverde voor 't behoud van 't bestaande, terwijl de oppositie streed voor de uitbreiding der volksrechten, voor de consequente en radicale toepassing van de beginselen der Revolutie, werd „linkerzijde" op den duur de aanduiding van die partij, welke in den geest der Omwenteling streed voor den „vooruitgang" en hoe radicaler zij de revolutionaire beginselen daarbij in toe passing wensehte te breDgen, hoe meer zij gezegd werd, „links" te houden. Tegenover links staat rechts en zoo werd „rechterzijde" de naam van de partijen, welke zieh stel den tegen 't streven van links, uit welk beginsel dan ook in de meeste gevallen uit min of meer principiëele behoudzucht want buiten oos land vindt men althans aan de Protestantsohe zijde weinig of niet principiëele bestrijding van'trevolutionaire beginsel. Dat bij ons de rechterzijde leeft uit 't beginsel des geloofs, dat m. a. w. de scheiding in reohts en links samenvalt roet de antithese, is de vrucht van den arbeid van Bilderdijk, Groen, Da Costa, Kuyper, Lohman. 't Ontstaan der benamingen „rechter- en linkerzijde" heeft dus met „den Godsdienst" niets te maken. Wat nu de beteekenis der benamingen in andere landen betreft, 't volgende. In Duitsohland bestaai de linkerzijde evenals bij ons uit sociaal-democraten en de verschillende nuances der vrijzinnigen, terwijl de con servatieven, de Duitsohe rijkspartij, de Polen de rechterzijde vormen de Room- sehe staatspartij neemt, zooals bekend is, 't centrum in. In België staan rechts de olericalen, links de verschillende nüances der anti-elerioalen. In Engeland vormen de conservatieven, de tories, de rechter zijde, de liberalen, de whigs, de linkerijde. In Amerika (V. S.) staan de republikeinen rechts, de democraten links. In de andere landen vormen evenzoo de radicaalste voorstanders van den steeds vermeerderen den volksinvloed de linker- en hun tegen partij de rechterzijde. In Romaanseh-Eu- •ropa behooren dan vanzelf tot de laatste de handhavers van 't gezag der kerk ook op staatsgebied en in zooverre die kerk houwitsers-granaten en 3000 bommen ingeworpen. Door dezen strijd werd de stad bijna tot een puinhoop gemaakt en moest zij door het bombardement een groot deel van hare openbare gebouwen verliezen. Ook het sterke kasteel werd eene ruïne, waarvan den 27 Juli 1820 de bouwvallen, voor afbraak, publiek werden verkocht. Een hoogte op eene weide wijst de plaats aan waar zich eenmaal de Bastille verhief. Tydens den Belgischen opstand, moest den 30 Oct. 1830 de zwakke bezetting voor den vyand wyken, waarop de overste Lesel de Draaibrug liet afbranden. Slechts enkele dagen werd de stad door de Belgen bezet. Zij bestreed in het volgende jaar meer malen met goed gevolg op de voorposten den vyandterwijl in het Zwin de Nederl. vlotelingen den ouden roem handhaafden bij het Hazegras. In 1858 werd het kanaal van Brugge binnen Sluis getrokken, wel een contrast met de vroegere vijandige gezindheid tusschen de beide steden. Voorts werd 't onbruikbare Paswater als Sluische haven- polder in 1861 en de eerste Zwinpolder in 1863 bedykt. Ter verdediging van de stad waren er j eertyds vier Poortende Oost-, Zuid-, Keten- en Paspoort, de beide eersten wer- j den tot in de vorige eeuw nog tot pak huizen gebruikt, maar zyn nu verdwenen, i dammen, door de grachten geworpen, gaven later toegang tot de stad. Om de plaats nu eens te bezoeken en de herinnering aan al de voren genoemde grootheid op te wekken, treden wy ze binnen aan dien kant, waar vroeger de Ketenpoort stond. draagster der waarheid is. kan dird dus ook daar zeggen, dat de antithese de onder scheiding in rechter- en linkerijde min of meer bepaalt. Duitschland. De overwinning door de zoogenaamde regeeriDgspartijen op de tegenstanders van Dernburg's kolonie-plannen behaald is eigenlijk een dubbele triumf voorden Rijks kanselier, en voor dezen alleen, geweest. Niet voor de liberalenhoe hard deze ook tegen de olericalen mogen hebben geschetterd. Het eigenaardige van 't geval toch is dat de rechterzijde versterkt, de linkerijde verzwakt uit den strijd kwam niettegenstaande de liberalen en vrijzinnig democraten (om ons nu maar eens aan een Nederlandsehe benaming te houden) er op vooruitgingen. Rekent men tot de linkerzijde de natio- naal-liberalen, de drie vrijzinnige groepen, de wild-liberalen en de soeiaal-demoeraten, dan bestaat deze uit 149 leden tegen 169 in den vorigen Rijksdag. Er zijn in den nieuwen Rijksdag drie meerderheden, waarvan er twee onder sommige omstandigheden aan de zijde der regeering zullen staan, en de derde een zuivere oppositie-meerderheid kan vormen. Er is een cooservatief-liberale meerder heid (220 stemmen) voor nationale quaes- ties, en voor alle gevallen, waarin het centrum tegenover de regeering staat. Er is een oonservatief-clericale, of liever Christelijke, meerderheid (234 stemmen) tegenover alle liberale eisehen op intellec tueel en economisch gebied en die meerderheid kan nog versterkt worden, door het afvallen van enkele reohtsehe nationaal-liberalen. Er is ten slotte een oppositie-meerder heid, bestaande uit liberalen, centrum, Polen en sootaal-demooraten, die, zelfs zonder de hulp der nationaal-liberalen, in staat is elke poging te verijdelen van de conservatieven, om de grond wettige rech ten aan te tasten. Biilow heeft nu zijn zin twee meerder heden die hem afwisselend steun kunnen bieden waartoe echter zijnerzijds groote De ketting, tusschen de beide kasteelen over de haven gespannen, wanneer oorlogs gevaar dreigde, is er niet meer. De haven zelve is sedert lang verland. Verdwenen zijn de wallen, die bijna een uur gaans in omtrek hadden. Wij vinden er nu huizen, tuinen en velden. Verdwenen is dc geduchte rij der buiten werken. door Coehoorn aangelegd. De toren van Bourgondïè, die daar heeft gestaan, was reeds in Keizer Karei's tijd gesloopt. Verdwenen is ook zooals we reeds zagen, het sterk kasteel, dat naar 't model der Bastille te Parijs gebouwd, eens met een twaalftal torens prykte. 't Bleek by de afbraak haast onmogelijk de hechte muren te sloopen. Ware althans maar die ééne toren gespaard, dje destyds nog zyn volle hoogte behouden had, als eene herinnering aan dezen Burcht, om zoo menig wakker krijgsman die er het bevel voerde, vermaard en merkwaardig ook als de gevangenis van den Hertog van Bouillon den admiraal de Coligny en Emmoraal van Egmond. Verdwenen is het aanzienlijk huis, de stichting van het adellyk geslacht van Baenst, waar de door ons genoemde Mar- garetha van York, hertog Karei's bruid, haar intrek had genomen 1 Wat thans van de stad nog over is, is niet meer dan eene schaduw van wat zy vroeger was. Maar wat herinneringen verdringen zich bij onze wandeling door haar stille straten, langs de tuinen en grasvelden, waar eertyds statige gebouwen oprezen, terwijl ons oog weidt over de oppervlakte van de vroegere haven, toen deze nog koop vaarders en oorlogsschepen droeg, toen er stuurmanskunst zal vereiseht worden. En dan de sooiaal-demooraten als be langrijk verzwakte partij teruggekregen. Voor hem is 't een mooie dag geweest. En nog mooier de nacht, welke er op volgde, toen, voor het eerst sedert de woelige Maartdagen van 1848, een koning van Pruissen op het historische balkon van het Berlijnsche slot verscheen om, zij het ook indirect, zijn ingenomenheid met de stoute daad van zijn Rijkskanselier uit te spreken. F r a n k r ij k. Frankrijk wordt wel radicaal, demo cratisch, republikeinsch geregeerd, toch bewaart het nog de heugenis echt con servatiefvaD aristocratisch-monarchale toestanden, en laat daarvoor de menschen nog opdokken ook. Zoo wordt onder meer nog jaarlijks een „pensioen" van 6000 francs uitgekeerd aan de nakomelingen van een hoveling die anderhalve eeuw geleden op een jacht partij door den toenmaligen Dauphin, zoon van den koning Lodewijk XIV, bij on geluk werd doodgeschoten. En zoo heefi nog dezer dagen de minister van buitenlaudsehe zaken een benoeming gateekend van„den PresidentderPyreneeën commissie". Nu most men weten dat deze Pyreneeën- commissie a! riagteekeDt uit de zeventiende e„u w, dus al meer dan twee eeuwen oud is. Ze werd opgericht toen de chocolade in Frankrijk werd ingevoerd toen Lodewijk XIV nog geen kleinzoon had, die zijn hovelingen in plaats van de hazen raakte toen dezelfde Lodewijk onvoorzichtig het w^ord sprak„Er zijn geen Pyreneeën meer". Haar doel was oorspronkelijk de vredes onderhandelingen te beëindigen en de se dert 1650 hangende Fransch-Spaansche grensgeschillen te regelen. Sedert twee.-ea-een-halve eeuw is de commissie met haar arbeid bezig. Toch arbeidt zij voort. Regelt grensgeschillen. Beëindigt wellicht nog steeds sleepende vredesonderhandelingen, in een tijd van louter Fransch-Spaansehe pais-en-vree. Vermoedelijk zal een en ander nog ge- ruimen tijd in beslag nemen waartoe anders de benoeming van een verschen voorzitter van de Pereneeën-eommissie nog breede en diepe wateren stroomden. Een geschiedenis van Sluis, zoowel als die van Aardenburg zou 'n boekdeel vullen en de toelichting eisehen tal van kaarten en plattegronden, waar in den loop der eeuwen, door natuur en menschenhaud, zooveel van gedaante veranderde. Wij moeten echter het stadje verder in om de openbare gebouwen eens te bezoeken en te bezichtigen. Aan de eerste beurt dan is het stadhuis, 't welk wij aan de zuidzijde der markt ont moeten. 't Is een zeer oud gebouw, waarvan de tijd der stichting onbekend is. Bij het bombardement van 1794 heeft het weinig geleden, wat wel opmerkelyk is, wyl de stad toen bijna geheel een ruïne werd. In 1548 werd er aan een muur in de voor zaal een metalen vuistje geplaatst, op eene plaat daaronder leest men„Op den 19 dach vafl Maert 1548 soo was by soepenen deser stede Jan Pauwels Cornelissen onder anderen amenden gecondemmeert te doen maken en alhier te doen stellen deser vust, uit Causen dat hij gesmeten had metvusten eenen officier ter cause van syn officier" Bij 't stadhuis staat een vrij hooge toren, die in vijf kleine spitsen uitloopt. Er werd een uurwerk en 'n klokkenspel ingebracht, het laatste van buiten zichtbaar almede een houten beeldje, gewoonlijk Jantje van Sluis geheeten, in oud Spaansche kleeding, met 'n hamer in de hand; staande naast drie bellen en sloeg op deze vóórdat de uren worden aangegeven. Deze toonen moesten Deze vuistjes zijn gedenkteekenen van in ons on„ zonderlinge vonnissen, in ouden tijd oor de Wet van sommige steden geslagen. Ook Veer e zullen wij dergelijke vuistjes zien. Wat overigens de staatkundige binueu- laodsche toestand des lands aangaat, ge looft men dat sedert Briands verzoenende circulaire en Clemenceau's verdwaalden aanval op die der bisschoppen, de achting voor Clemenceau daalt en die voor Briand in gelijke mate toeneemt. Ook in de Kamer. Men denkt dat te avond of morgen Clemeneeau, in staatkundigen zin gespro ken, er aan moet, hetgeen niet te ver wonderen zou zijn, want Frankrijk, dat zijn ministers slaohf, in dien zin dat het met hen van dezelfde familie is, slacht ook zijn ministers in deze beteekenis, dat bet er zich telkens weer op moorddadige wijze van ontdoet. Een bemestingsproef op vlas. Door den heer Ad.-Ferket Gz., leerling van den Landbouwcursus ie St. Jansteen Heikant, werd den vorigen zomer eene bemestingsproef genomen op vlas. De akker, die voor de proef dienen zou, was gelegen in de z.g. Wildelanden aan de Hellestraat onder de gemeente St. Jansteen. Hij had eene lage ligging en was ongeveer van gemiddelde vruchtbaarheid. In 1905 was er rogge gezaaid, met stoppelpenen als ODdervrueht. Voor deze gewassen was per Gentsch gemet 4/9 H.A.) bemest als volgt: In 't najaar van 1904 eene ge middelde bemesting stalmest 13500 KG.) en in 't voorjaar 130 K.G. amm.-super. (7 X 9), als overbemesting gegeven. Het proefveld was 120 Gentsohe roeden groot. Het werd verdeeld in 3 perceelen, respectievelijk groot 6'/2< l3'/2 en 100 Gentsehe roeden, die, mede per Gentsoh gemet berekend, de volgende bemesÜDg ontvingen Perc. 16600 K.G. stalmest, perc. II 6600 K.G. stalmest en 445 K.G. amm.-super (7 X 9) en perc. III 6600 K.G. stalmest, 445 K.G. amm.-super (7 X 9) en 265 K.G. patent-kali (met 26 pCti. kalk) De patent kali werd den 17den Maart uitgestrooid en ondergeëgd, de amm.-super den 5den April aangewend, terwijl het lijnzaad des ande rendaags gezaaid werd. Het kwam regel matig op en er ontwikkelde zich een gewas uit, dat vooral op perc. 3 er voortreffelijk uitzag. Toen zich in de eerste helft van de zoogenaamde spelen aangeven. In 1895 werd er eene geldleening aan gegaan ter flinke restauratie v«n het stadhuis. Op deze leening werd in 1907 een som van 1500 afgelosthiertoe was de gemeente in staat door het verkoopen aan het Rijk van het Post- en Telegraaf kantoor voor 7500 gld. Het wapen van Sluis bestaat uittwee zilveren baren op een veld vau keel, gedekt met een gouden kroon. De stad had oudtijds twee kerken voor de Hervormden, n. m. de Lieve Vromoe- kerkVan deze, staande in de nabijheid van dè Oude Kerkstraat, was in 't begin der vorige eeuw nog overig een stuk muur van den toren afkomstig, 't welk in 1820 werd opgeruimd. Zij was het oudste heiligdom en eene der eerste gehouwen der stad. Tot drie malen toe werd zij door brand geteisterd, n. m. 31 Mei 1393, 9 Sept. 1412 en 25 Jan. 1493. Het beleg van 1587 maakte haren val volkomen. De St. Janskerk was aan Johannes den Dnoper gewijd. Zij werd den 16 Sept. 1811 door brand vernield, veroorzaakt door onvoorzichtigheid van een loodgieter. Het was eene oude, schoone en ruime kruiskerk en was van een mooi orgel voorzien. Een zwaren en stompen toren had hij naast zieh. In geene kerk van Zeeland waren zoo vele praalgraven als in deze. Verscheider e groote mannen hadden er hunne rust plaatsen. Velen dezer gedenkteekenen werden door den brand vernietigd en de overigen zeer gesehonden. (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1