Openbare Verkooplnpn. UIT i>E PISJ&S. LAATSTE BERICHTEN. Afloop ïefftoopingeu, enz. Marktberichten. Telegrafisch Weerbericht. LEESTAFEL. Ingezonden Stukken. werd tot drie weken ge vangenisstraf ver oordeeld, de ander onder aanneming van verzachtende omstandigheden tot 3 weken vestingstraf. In Dawson City heeft de koude den post-beambten een alles behal ve aangename verrassing bereid. Toen de post dezer dagen aankwam, waren alle zakken aan elkaar gevroren eu de brieven vormden één com pacte massa. Met de uiterste voorzichtig heid slaagde men er in, de zakken los te maken, waarna de brieven achtereenvol gens aan verschillende temperaturen bloot gesteld werden, om ze ten slotte in heete kamers te laten drogen. Ondanks al deze moeite bleek een groot aantal stukken onbestelbaar. De provincie Kazan is het centrum dei- door honger geteisterde streken in Rus land. De hongersnood en de koude hebben er noodlottiger gevolgen dan in eenige andere provincie van het groote Tzaren- rijk de wijze van hulpverleening en de on dersteuning der zwaar beproefde bevolking laten er, veel meer nog dan elders, te wensehen. Overal heersoht hongersnood, met de ziekten die daarmede gewoonlijk gepaard gaan, terwijl er nergensvoldoende hulp wordt verleend. In de meeste dor pen is de helft van den veestapel reeds verkocht, hoewel de toekomst der boeren geheel afhangt van het bezit van hun vee. Men ruilt zijn samowar, zoowel als zijn onmisbare kleedingstukkeD, voor brood en brandstoffen, terwijl de armstenenellendig- sten, na alle brandbare deelen van hun huizen en huiten verstookt te hebben in menigte gaan samenwonen in ellendige ruimten en aldus nieuwe brandpunten vau ziekten scheppen. Daar in 't gunstigste ge val de voorraden aan levensmiddelen voor één dag over drie dagen verdeeld worden, neemt de beklagenswaardige bevolking haar toevlucht tot allerlei mengsels, ter nauwernood geschikt voor varkensvoeder. Ten gevolge van de onvoldoende voeding heersehen scheurbuik, dysenterie en typhus in alle distrieten en de halve bevolking ljjdt aan oogziekten. Br komen ontzettende berichten over den verkoop van kinderen door wanhopige ouders, die voor hun gez;n voedsel noodig hebben. Er zijn dorpen, waar een veertiental meisjes verkocht zijn tegen 75 a 150 gulden per hoofd. De meeste ge rallen worden geheim gehouden. De hulp van regeeringswege is beslist onvoldoende. Een soldaat van het 134e regiment infanterie te Ma<pn, had in October zijn oog verloren doordat er by het aanmaken van de kachel op de chambrée een stukje brandend hout uitkwam. De man vroeg pensioen, doch kreeg niets, op welk feit hij reageerde, door eenvoudig te weigeren de kazerne te verlaten, bewerende dat hij zyn brood niet kon verdienen. Zaterdag ochtend zijn de commandant van het regi ment met een kapitein en een luitenant om zes uur in de kazerne verschenen om don onwillige tot rede te brengen. Op kosten van den staat waren burgerkleeren gekocht, welke den soldaat, die in ver zakelijken angst voor het burgersohap sedert den laatsten tijd gekleed naar bed ging, met geweld werden aangedaan. De manschappen moesten eerst nog jacht op hem maken, daar hy, gewaarschuwd door het sabelgekletter van de officieren, op de vlucht was gegaan. Men gaf hem 50 franos in zijn zak en stuurde hem zoo naar buiten. Sedert gisteren is de soldaat Lauvergnier beroemd. Zondag hebben te Odessa weer bloe dige botsingen plaats gehad tusschen stroopers en Joodsche winkeliers, wier winkels eerstgenoemden wilden plunderen. De roovers zijn door den krijgsraad terecht gesteld. Te Kinki (China) hadden ongeregeld heden plaats tegen de christenen. De orde werd door de troepen hersteld. In een remise van motor-huurrijtuigen te New-York zijn 300 van de voertuigen door brand vernield. De schade bedroeg 3 miljoen dollar. De graaf Henry de la Vaula, te Tartrouville, heeft gisteren 25 minuten lang in de lucht gelaveerd met zijn vliegmachine en beweerde, dat hij met deze proef alle vorige overtrof. Barot, de oudste, 79-jarige, journa list van Parijs, is Zondag overleden. Hij stierf tengevolge van een onnoozele struike ling, terwijl indertijd bij een duel zijn leven gered werd door een jasknoop. Te Berlijn is 'n meisje door haar vrijer doodgestoken, omdat zij het „af" wou maken. De dader Waldeck is gevat. De moord geschiedde met een vlijmscherp likdoornmesje. De Engelsche tooneelspeler Hubert Lueas, in de theater-wereld bekend als Evelyn, is in de Seine verdronken. Hij was met zijn vrouw in een bootje bij het eiland St. Denis gaan varen. Tolstoï iD Rusland en Daevs in België, beiden al meermalen hard ziek of dood verklaard, zijn beiden weer beter en springlevend. Daar de gevangenissen te Warschau propvol zitten, is een comité benoemd om degenen uit te kiezen, die gevoegelijk vrij geleien kunnen worden. De Marokkaansche sultan verraste de gezanten met een circulaire, waarin hij de M>(,d zakelijkheid van een leeniDg betoogt. De vervolging van Raissouli heeft zooveel geld gekost. Te Coburg beviel Zaterdag groot hertogin Cyriff van een meisje. Een moedige vriend. Miss Ellen Platt, een kleindochter van den senator van dien naam, is zwaar ziek aan typhus. De dokter heeft verklaard, dat een nieuwe aanvoer van bloed het eenige was, wat haar in het leven kon houden. Een studievriend van haar broer, aan de hoogeeehool te Yale, bood zich voor deze gevaarlijke proef aan. Als het meisje beter wordt, zal dit groote kans geven op een huwelijk. Als men 't dan maar niet als een huwelijk tussohen „bloedverwanten" beschouwt! Iu Sofia heeft men Zaterdagmorgen in de vroegte een hevigen aardschok waar genomen. Vorstin Anna zu Stolberg Wernj- gerode, de moeder van den regeerenden vorst, is Zaterdagmiddag tengevolge van een longontsteking overleden. De vorstin, een geboren prinses Reuss, was voor eenige dagen 70 jaar geworden. Onder de millionaire neemt Pedro Alvarado, de rijkste man van Mexico, zeker een bijzondere plaats in. Hij is als eenvoudig arbeider begonnen on zijn jeugd ging voorbij in armoede en ontbering. ïu de groeven van zijn vader ontdekt hij een rijken goud-ader en vond in 1901 de ont zaglijk rijke goud- en zilvermijnen van La Palmilla, die niet alleen de grootste van geheel Mexioo zijn, maar tot de uit- gestreklste van de wereld behooren. Zoo heeft hij dan nu in minder dan tien jaren een reusachtig vermogen bijeengegaard, dat men op 600 millioen kronen schat. Doch te midden van dezen rijkdom bleef hij de eenvoudige man, die hij als arbeider geweest was. De eenvoudige zeden en ge woonten der Mexikaansohe mijnarbeiders volgt hij nog steeds en a' de rijkdon, al het geld schijnt hem koud te laien. Zijn vrienden hebben hem overreed, een prach tig paleis te laten bouwen, prachtig inge richt, maar hij zelf vertoeft het liefst in een kalen kouden kelder. Een Engelsche dagblad-schrijver vond hem op een leege ohampagne-llesschenkist zitten. De hoofd stad van Mexico heeft hij nog nooit be zocht; hij is zelfs met uitzondering van eenige korte reizen, nog nooit uil zijn woonplaats Parrcil gekomen, maar in dit kleine bergoord kent hij elk bij zijn naam en weet van eiken persoon aiierlei bij zonderheden. Eiken dag komt een groote schare bedelaars naar zijn buis en hij spreekt met ieder en geeft aalmoezen. Zijn raadgevers en vrienden zijn ervaren oude mensohen uit het stadjezijn bijzondere vertrouweling is een oude priester, die wekelijks in zijn eigen kapel de mis be dient. Alvarado weet weinig van de be schaafde wereld en bekommert zich er in 't geheel niet om. Van de eigenlijke macht van het geld heeft hij geen voorstelling; het is voor hem slechts een speelgoed eu zijn eenige vreugde is, daarmee wèl te doen eu menschelijke ellende te lenigen. Het paleis is op een zeer vreemde wijze ingericht. De kostbaarste en de gewoonste dingen staan er naast elkaar. Duizende kanarievogels vliegen er rond. De kapel, die zioh iu het paleis bevindt, is met goud versierd. De salon bevat een dozijn groote spiegels en een overdreven hoeveelheii vau versieringen van allerlei aard, zoodat het geheel een chaotiscbeu indruk maakt. De milliouair verklaart zelf vrijmoedig, dat hij al die versieringen haat en ze hem door zijn vrienden opgedrongen zijn. Alva rado is eerst 36 jaar oud. Met zijn geld is hij bezig zijn geliefde bergstreken te moderniseeren door den aanleg van elee- trisoh lieht. Oranjeliefde. Onder dat opsenrift schrijft de Zuid- Bevelander In een openbare vergadering, 29 Januari te Goes gehouden, heeft de socialistische onderwijzer Ossewaarde van Ierseke in een debat met den heer De Wilde van Den Haag, verklaard, dat er terecht 6oeialistisohe onderwijzers geweest zijn, die geweigerd hebben aan de kinderen Oranjeliederen te leeren, en liefde en eerbied voor onze vorstin in te prenten. Want, zoo zeide hij, dal is staatkunde. De openbare sohool moet neutraal zijn. Zij mag geen partij kiezen. En Oranje is geen leuze meer die ons volk vereenigt, maar het is een partijnaam. Ons dunkt, dit moet tooh ook velen liberalen te kras worden. Wij voor ons vinden door deze verklaring den heer Ossewaarde, een onderwijzer op ons eiland zelf, een bedenkelijken tegen hanger van dien anderen openbaren onderwijzer, ook in onze buurt, die begint en eindigt, met gebed, en dien men onlangs vol verontwaardiging aan Ds. Kloek voor hield, om te laten zien, hoe Christelijk de openbare school tooh nog is. Niet ten onreehte werd door den heer De Wilde^opgemerkt, dat niet alleen meer de geloovige, maar ook spoedig de liberale ouIers voorstanders zullen worden van het bijzonder onderwijs. Donderdag 7 Febr. Middelburg, 1 uur door not. Ho- sang Notarishuis, verfwaren, vernissen, schildarsfournituren, velooipède-onderdee- len, glas enz. Inl. de Groot en Hondius Nisse, 10 uur bij A. Eckhardt door. deurw. Hoffmann en V erhoek 8 melk- en kalfkoeien, 8 runders, 6 aanhoudkalvers, 2 veulendragende paarden, 3 werkpaarden, 2 jaarlingpaarden, loopvarkens,tentwagen, snymolen, melkontroomer „succes". Middelburg, 8 uur in de Vorgenoe- ging door not. Hosang oen huis en tuin Lange Gortstraat I 323, groot 206 cA. Te zien 6 en 7 Feb. 10 -12 en 24 uur. 's Gravenpolder, bij Verbeek ver pachten door not. Overman 10 uur 9 H. bouw- en weiland. Vrijdag 8 Febr. Hans weert, door not. Schram half 12 bij Luijk 4 woonhuizen Hoofdstraat met tuin H 222, 223, 224, 225. Niet in massa. Dagelijks te zien. N i s s e bij de Blaeij voor erven Kouse maker door not. Houwer 2,3630 H. wei land en een kuis en tuin van H. Dane. Eerste Kamer. Aan de orde is Bin- nenlandscke Zaken. De heer WolLjer betoogde dat den Mi nister geen verwijt kan treffen ten aanzien eener gedeeltelijke of geheele reorgani satie van bet onderwijs, verdedigde echter de ineenschakelings-oommissie tegen het verwijt vanwege te weinig voortvarend heid, en kwam op tegen het verwijt dat minister Kuyper deze Staats-commissie zou hebben ingesteld om ds onderwijszaak op de lange baan te schuiven en zich lastige vragers van het lijf te houden. Overigens bestreed Spr. het vakonderwijs van Rijkswege en verklaarde zich voor het verleen en van Rijks-subsidie aan cur sussen voor de hoofdacte. Dhr. v. d. Feltz verdedigde dentCom- missaris der Koningin in Gelderland in 't bekende incident, het woordvoeren na sluiting van het debat, en betoogde dat den Commissaris die bevoegdheid bij de Grond wet in de provinciale wet is verleend, waarin een provinciaal reglement geen wijzigingen kan brengen. 's-Gravenhage. In de Wagenstraat is van het voorbalkon van een wagen van de electrische tram een man gevallen, doordat een steen op de rails lag. Hij is zwaar gewond naar 't aiekenhuis gebracht. 's-Gravenhage, 5 Febr. De Prins heeft heden weder een zitting van den Raad van State bijgewoond, welke gepresideerd werd door den vice-president jhr. mr. v. Swin- deren, die voor het eerst na herstel zijner ziekte weer aanwezig was. Berlijn, 5 Febr. Von Vollmar, een der leiders van de sociaal-democratische party, die in herstemming komt te Miinchen, is gisteren plotseling ernstig ziek geworden en den afgeloopen nacht geopereerd. Zijn toestand is redelijk. Berlijn, 5 Febr. De Ryksdag zal op 19 dezer worden bijeengeroepen. New-York. Burgemeester Schmidt van San Francisco heeft verklaard dat hy in het belang der geheele natie in den school strijd toegeeft, als president Roosevelt zulks verlangt, en de immigratie van koelies wordt belet. Vlissingen. Maandag werden publiek geveild door not. Van Nimwegen de navol gende huizenle. Lange Noordstraat 6 groot 150 c.A. Hoogste inschrijver en kooper C. Pierens, alhier voor f 2100 2e. een woon- en winkelhuis, Lange Zelke 8, groot 98 cA. Hoogste mschrij ver M. I. de Groot te Middelburg voor f 2301.Kooper J. Oolijn, alhier voor f2500. Grijpskerke. De levering van 70000 kilo amomak superph. is door de landbouw- vereeniging Grijpskerke gegund aan den minsten inschrijver, Zeeuwsche voeder en kunstmesthandel te Middelburg voor f7,21 per 100 kilo; van 20000 kilo chili "salpeter (gemalen) aan W. Boffer Lz. te Poortvliet voor f 12,90 per 100 kilo; van 7000 kilo Peru guano onder bewijs van echtheid aan E. Groosman IJzendijke voor 1'10,08 per 100 kilo. Oudelande. Maandag werd alhier van wege de handboog8ohutterij verpacht 4 perceel en bouwl., resp. voor 50, 49, 44, 46 gulden per geinet, de vorige pachtsom voor 7 jaren bedroeg gemiddeld 51 gulden. Verder werden voor genoemde vereeniging nog verpacht vier peroeelen tuingrond aan de Doelstraat, de pryzen varieerden van 40 tot 52 cent per week. B ÜRGERHJKE STAKE. Oi'er de maand Januari. GRIJPSKERKE. Getrouwd: W. Poppe, 32 j. jm. en L. Coppoolse, 37 j. wed. van W. de Wolf. Bevallen; C. Siurm geb. Krijger, d. Overleden: L de Bruine, 77 j., man van J. Schout. MELISKERKE. Getrouwd: Geen. Bevallen: E. Koppejan geb. Adriaanse, d. O verleden: Wilhelmina Looise, lm. GOES, 5 Februari 1907. De vrij ruime aanvoer van granen ruimde tot onveranderde prijzen langzaam op. Oude tarwe f o,a t o,Nieuwe tarwe f 6,25 a f 7,—. N. rogge f 5,70 a f 6,Winter- gerst per 100 kilo f 8,4o a f 8,90. Zomergerst per too kilo f8,10 a f8,50. Haver per 100 kilo f6.25 k f 7,Bruine boonen f8,00 a f8,50. Kroonerwten fo,oo a fo,oo. Groene erwten f8,00 a f8,50. De aanvoer van boter en eieren was tamelijk Opgaaf der marktzetters van de gemeente. Versche Boter per K.G. f 1,00 a f 1,16 middenprijs f0,55, part. fo,6o per pond. Versche Eieren per 100 stuks f 4,00 k f4,50; middenprijs f1,05, Part- f 1,15 a fo,oo per 25 stuks. Opgaaf van de Landbouivmaatschappij- Boter f 1,06 h fl,t6 per K.G., rekenprijs f I,l2 per K.G. Boter verkocht aan particu lieren voor f 1,20 de K.G. Versche Eieren f4,— a f 4,50 per 100 stuks, rekenprijs versche eieren f4,25 per 100 stuks VeHingsvereeniglng „Walcheren" MIDDELBURG, 5 Februari 1907. Aardappelen f2,52; Uien f1,40 a f 1,50 Koolrapen 1 1,40 a f 1,60 alles per H.L., Roode- kool 5 a 6'/2i Savooijekool 1 a 6, Boerenkool 1 cent, alles per stuk; Andijvie 40 a 9O cent per 100 struik; Spruiten f 1,a f 1,05 per griet; Peen 30 a 33, Rapen 30 a 32 cent, bei Jen per ben; Prei 2 a 6'/2, Rapen l'/2 a 2'/2, Selderij 1 a 3, Pieterselie 2 cent, alles per bos; Bruine boonen 10 cent per liter; Eieren f4,08 a f4,48 de 100 st. VLISSINGEN, 5 Febr. 1907. Boter fo,_ a f1,30 per K.G. Eieren fo,oo a f5,60 per 104 stuks. ROTTERDAM, 4 Februari. Binnenlandsche granen. Ofschoon de aanvoer nog zeer onregelmatig was, ging er in meest alle artikelen toch een en ander om tot onderstaande noteering Tarwe blij R in puike Essex soort beduidend boven de hoogste noteering waard. Overigens naar kwal. f7,25 a f9 per 100 kilo. Rogge werd naar deugd verkocht van f 5,25 tot f5,65 per heet. Gerst. Winter- en Zomer- zonder handel. Chevalier per 100 kilo i'8 a f8,50. Haver was van f7 tot f7,30 per 100 kilo te verkoopen, zware blanke daarboven. Vv i 11 e boonen waren heden niet aan gevoerd. Bruine boonen vonden plaatsing van f 7 tot f 9 per heet. Blauwe erwten werden verkocht van f7,75 tot f8,25 per heet. ROTTERDAM, 4 Februari. Buitenlandse he granen stil. Rogge. 70/71 kilo. Donau uit zeeboot f I47, 74 kilo. Helena f158. Gerst. Amerikaansche afwijkend f 130 60/61 kilo. Zwarte Zee uit zeeboot f 137, f138; 62/63 kilo. Odessa uit zeeboot f 14O 6Ó/6t kilo. Zwarte Zee stoomend f 137, f 138. Voererwten. Libau afgeladen f 6,30, 16,35. M aï s. Amerik. Mixed f 125 Amerik. Mixed gestort uit zeeboot f 122, f123; Amerik. Mixed stoomend naar lijd van aankomst f122 a f118; La Plata f I22 Ea Plata stoomend f 119 contant Turksche stoomend f118, ƒ119. AMSTERDAM, 4 Febr. Aardappelen. De prijzen waren ais volgtFriesche Magnum Bonums fo,a fo,dito Borgers f i,5o a f 1,65, dito Blauwe f 1,90 a f 2,20, dito Poters fo.a fo,dito Bonte f1,70 a f2,3o, Blauwe poters f 1,a f 1,10, Zeeuwsche Eigen heimers f 1,60 a f 1,70, dito Bonte f2,30 a f 2,60, dito Blauwe f 2,50 a f 2,65, Zeeuwsche Poters f 1,20 a f 1,30, Geldersche Blauwe f 1,90 a f2,20, Zand Eigenheimers f 1,00 k f 1,60, Bonte f1,70 a f2,10. Maltha's 75 a 8 cent per kilo. ROTTERDAM, 5 Febr. Ter veemarkt van heden (Dinsdag) waren aangevoerd27 paarden, 581 magere runderen, 819 vette run deren, 189 vette kalveren, 2C2 nuchtere kal veren, o schapen, 0 varken, 107 biggen, 0 bokken, 2738 runderen 2638 ossen, 4O45 vette kalveren, 3034 stieren. Prijzen runderen 26 a 38 c., osser. 26 a 38 c., slieren 26 a 34 c., kalveren 47 57s c., alles per Vi kilo. Melkkoeien fi4o a f275, kalfkoeien f 18o a f260, stiei en f65 a f 195, pinken f 00 a f 000, graskalveren' 00 a 000, vaarzen f 85 a f 145, biggen f 9 'a f 16, paarden I 50 2 f 130. Nuchtere kalveren: fok- f14 a f26; id. slacht- f 6 h f 12,50. Handel zeer goed. naar waarnemingen in den morgen van 5 Februari, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 776.7 te Maliu- head, laagste stand 758.7 te Nice. Verwachting (tot den avond van 6 Febr.): zwakke tot matige Noordelijke tot Oos telijke wind, veranderlijke bewolking, mogelijk sneeuw. Weinig verandering van temperatuur. De Vriend des Huizes. Tijdschrift voor 't huisgezin. Februari 1907. Neerbosch' Boekhandel. In deze aflevering worden de verhalen der vorige voortgezet. O. a. Engbert van Mannheim door Alkema en door Anna v.d. Flier In hoe sig&o vinoas. De redactie (voor kinderen) vervolgt „De osseakooper van 's-Hertogenbosch." Wat keurige rubriek „Van kinderen en speelgoed". Mejuffrouw Maclaine Pont geeft bij de portretten van Heldring en Pierson een overzicht over de Heldring-gestichten met photo's van Talitha, Bethel, Normaalschool, de Vlucht heuvelkerk, Magdalenahuis, Kinderhuis en de Opleidingshuizen „Éuphema" en „Somma". A, L. G. schrijft over den over leden Shah, waarbij ook een portret. Het Maandschrift en de overige rubrieken zijn als altijd boeiend. Welk een zorg aan het Maandschrift besteedt wordt, zeggen u de fraaie photo's en lichtdrukken niet 't minst. Het is inderdaad een „Vriend des Huizes". Keurgarven. Woorden der Schrift voor eiken dag des jaars. Amster dam. Naamlooze Vennootschap „Ege- liog's Boekhandel Een handig formaat. Een stemmig bandje- Den titel bovenop in keurig wit lettertjo op groenen grond. Voor 't uit wendige aantrekkelijk. Maar niet minder wat den inhoud aangaat. Voor eiken dag een tekst, een woordje van een der samen stellers, ter rustige overdenking, en een psalm- of gezangvers tot besluit. De le bladzijde begint met een citaat uit Da Costa's dichtwerken Bij 't openslaan van 'tBoek der Boeken, enz. Het zijn keur garven, saamgelezen uit verschillende jaar gangen van den scheurkalender. De lezeres moet zich gewennen 't heele hoofdstuk te lezen, waaruit de tekst genomen iszoo alle ju komt da Costa's wenk tot zijn recht, en 't is ook de bedoeling der samenstellers. Deze keurgarve zal baar ww: vel vinden. Om den inhoud, en otndat hef hart in liefde hangt aan zoo menigen schrijvor die er zijn bydrage in schonk. Wy noemen o.a. ker, Laan, Klap, Vermeer, v. Noort, Gun ning, (wijlen)Ter Haar Romeny, Slotemaker de Bruine, altegaar oud-Zeeuwen of goede bekenden, wier namen onderons een goeden klank hebben. (Builen verantwoordelijkheid der Redactie.) Christelijke School te Djocja. Gedurende de laatste maanden heb ik slechts een enkel penningsken mogen ont vangen voor onze sohool te Djocja. Ik weet niet, hoe het komt; maar ersohijut iets in de lucht te zitten, dat de broeders en zusters weerhoudt, mij een flink bedrag per postwissel of aangeteekend stuk toe te zenden, 't Zoude ondankbaar zijn, deze nalatigheid aan onwil of gebrek aan be langstelling toe te schrijven; integendeel ben ik overtuigd, dat ons christenvolk gaarne meehelpt, om het christelijk on derwijs in onze koloniën vooruit te bren gen. Misschien heeft men die school ver geten, en leeft men in de veronderstelling, dat alles reeds in orde is en er voor ver dere nooden en behoeften niet meer ge zorgd behoeft te worden. Dit aannemende, ben ik zoo vrij, u nogmaals aan die school te herinneren, met de mededeeling, dat er pas een begin gemaakt is, en er meer dan ooit verlangend wordt uitgezien naar steun uit het moederland. Ik behoef voorzeker niet te zeggen, hoe noodig christelijk onderwijs voorlndiëis. Een ieder, die kennis heeft genomen van den schoolstrijd in ons eigen Vaderland, weet de beteekenis van de school met den Bijbel. Met hoeveel inspanning heeft ons chris tenvolk dien strijd gestreden en, Godezij dank, is het dien strijd nog niet moede. Blijmoedig wordt op 's Heeren bevel, die strijd voortgezet, en opent men sohool na sohool, terwijl duizenden kindermonden het marschlied aanheffen „Zij zullen het niet hebben, „Ons oude Nederland, „Het bleef bij alle ellenden, „Gods en der Vaad'ren pand. „Zij zullen het niet hebben, „De goden van den tijd, „Niet om hun erf te wezen, „Heeft God hel ons bevrijd". Neen, zij zuilen het niet hebben, oos oude Nederland maar evenmin ons dier baar Insulinde. Ook dat erf heeft God ons niet gegeven, om te worden het eigen dom van de goden van den tijd. Christelijk onderwijs Een sohool met den Bijbel voor onze jeugd. De vreeze des Heeren, begin en einde van alle on derwijs, 't zijn allen zielskreten, die weer klank vinden in het hart van ieder chris tenburger in den lande. Maar dan ook die school niet alleen behouden voor het Moederlandchristelijk onderwijs ook voor Indië, zij voortaan onze leusKrachtig worde daarom medegewerkt, om Gods Woord te brengen in dat land, waar on- en bijgeloof nog welig tieren op den bodem van onkunde en materialisme. Met de meeste vrijmoedigheid roep ik dan ook ieder christen op, om steun te verleenen aan die kleine keurbende te Djooja, die den ohristelijken moed had, een sohool met den Bijbel te openen, zoodat nu reeds een 15-tal kinderen onder wezen worden naar den wille Gods. 't Geldt hier eene dure roeping, die wij hebben te vervullen, 't Geldt hier een bevel de6 Heeren, dat wij hebben te gehoorzamen, 't Geldt hier een strijd, dien wij hebben te strijden, om ten slotte in dat alles onzen Heiland en Verlosser te dienen met geheel ons harte. Beschouwt het als een gunste onzes Gods, iets te mogen doen voordat, ook mede door onze schuld, diepgezonken Nederl.-lodië. Onze Regeering zoekt, en dat met reoht, door pantsersohepen en torpedo's den buitenlandschen vijand van het lijf te houden. Onze plicht is het, den binnen- landsehen vijand van Godsdienstloosheid en stofaanbidding met alle macht, die in ons is, aan te vallen. Gods Woord worde in de beste stelling gebracht, en door dege lijk christelijk onderwijs werpe men tref fende bommen in het vijandelijk kamp! Niet dat ik u nu allen naar Indië wil zenden, om daar in de hitte des daags te strijden. Zulks zoude ondoenlijk zijn. Wat ik wel van u verlang, is: Uw naam, en achter dien naam, een, Gode welgevallig bedrag, d. w. z. een flink bedrag. Op deze wijze wordt gij ingelijfd in onze gelederen, zult gij genoemd wordenmedestrijder in den dienst des Heeren, en zult gij ont vangen de zegeningen onzes Cods. Zal ik in mijne oproeping worden te leurgesteld Ik kan en mag zulks niet veronderstellen. God gaf ons niet het goud en het zilver, om het te bezitten, wel om het als rentmeesters eu rentmeesteressen voor Hem te be heeren. Wij gaan des-halve onze bevoegdheid te buiten, zoo wij de beurs gesloten houden, wanneer de Eigenaar ons gelast, een zeker bedrag voor Zijn werk af te geven. U bij voorbaat mijnen hartelijken dank betuigende Blijf ik steeds uw medearbeider J. G. SCHEURER, Zendeling-arts, Apeldoorn. v. Hasseltlaan 121. P. S. Aan alle christelijke bladen wordt vriendelijk verzocht dit stuk over te nemen. Apeldoorn, 4 Febr. 1907.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 3