NIEOWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 106. 1907. Maandag 4 Februari 21e Jaargang. leXöö)} iii Mtrriepaart r ai Rolslepr, GHRISTELIJK- HISTORISeH 1 Weiland, Beschuit- edbakkerij jer's Koffie KOOP of Trekhond 65 c.M., keur uit 2, i J. ANDRIESSEN, nolen te koop, ijven en raspen, by Grijpskerke. nil psraaci iiezel E, oud 10 jaar. GEVER, Zieriksee. annex i denierswaren, eden stand te Top vragen bij J. VAN te Ter Neuzen. OOP 8 jaar, zonder ge- ^INSDI JK, Kortgene. lr00P Roeden, bij de hof- issk Ploiipert. cbe Kruisweg No. e. OOP DE DREU Co., e 1 an d e. Mei Meid AN MALDKGEM Mei rvt EI S ERÏÏAGE, Grjps- ctober ende ffeid CORN'ELISSE Jr., d e 1 b u r g. rt of 1 Mei )ienstbode ed. H. DE JONGE, aart biedt zich aan Beschuit- akkersknecht. lett. A, boekhandel d-Vosmeer. laart 'e Knecht DDE, landbouwer, s k e r k e. Mei idkuedits KLERCK, N. Vliss. weg. t of Mei liksiecht IELE MAKER, Mei necht RNELISSE Az., Se burg. f met Mei e Smidsknecht, g gevraagd, bij A., stkapelle. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed S J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUSJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN EERSTE KAMER. Dhr. Van Zinnicq Bergman ongetwij fKechtszaken. UIT DE PROVINCIE. DELBVBG' - ysteem Prof. LIEBIG versch verkrijgbaar bij PH. BOM, ishoudelijke artikelen. sclijk, bij een alleen- ge-Ver west - Goes. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,02'. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. ;aaa« 2 Februari 1907. De Goesche Cri. geeft geen verslag van de rede van den heer De Wilde naar zij zegt omdat deze niets nieuws verkondigde. Oaze opmerking in ons jongstvorig no. noemt zy een domme. Haar motief schijnt ons echter nog meer dan ons stukje dien naam te verdienen. Dooh dit tot daaraan toe. Wij nemen er nota van dat de Goesche Courant „niet zoo mal" is om door het weergeven van herkauwde ideën, de pro paganda voor a.-r, politiek te helpen be vorderen''. Misschien vinden de talrijke antirev. lezers van dat in schijn neutraal, doch inderdaad partijdig voorlichtende en hunner beginselen vijandige blad, hierin aanleiding om hun abonnement op dat blad op te Dat de Goesche Crt. in hare verantwoor ding de onbewezen beschuldiging inlasoht dat de heer De Wilde of zijn voorgangers zieh aan logen schuldig maakten, blijft natuurlek voor haar rekening. Het zal den spreker, gelijk ons, wel koud laten. Da Middelbargsche Courant oppert het denkbeeld om, ter besparing van kosten, evenals te Leeuwarden is geschied, een geestverwant van wijlen dhr. Maas iu 't district Middelburg bij enkele candidaat- stelling te doen verkiezen, mits dit een geestverwant zij die in Juni a. s. zich niet meer beschikbaar stelt. Een voorstel daar toe, zegt het blad, zal dan van de antirev. kiesvereeniging behooren uit te gaau. Met dit advies gaan wij geheel mee. Het heeft alles voor. Geen kosten geen onnoodige agitatie geen verlamming van den in Juni te verwachten strijd. Wij denken dat het bestuur der Centrale zich een en ander wel voor gezegd zal houden. Ook De Standaard bevat 't ingezonden stuk van mr. P. Tideman den geslagen lib. cand. in Ede. Maar tegelijk een ingezonden stuk uit Nij kerk met een uitknipsel uit een ver- kiezings-oiiculaire van „het Centraal Comité der Vrijzinnigen" waarvan burge meester Van Nagell uit Barneveld kieaer is. Als een staaltje van vieze verkiezings woorden door fatsoenlijke liberalen ver zonnen en verspreid, mogen ook onze lezers dit oitaat van het Vrijzinnig Comité wel eens genieten. Het luidt: Waar gij hebt te kiezen tusschen kalme ont wikkeling, en teruggaan tot de pPesterheer- schappij is de beslissing niet moeilijk. Zie naai de landen waar Rome steeds heeft geregeerd en gij zult ons toegeven, dat aldaar alles is achteruitgegaan. Het vroeger rijke Spanje is geheel verarmd, de kloosters zijn verrijkt, en het volk is dom gehouden Zie naar Zuid- Amerika, naar Portugal, en dan zult gij be seffen, welk onheil een priester-heerschappij teweegbrengt. Dordt en hare predikanten zou den hetzellde doen, als zij maar de baas waren. Een klein proefje hebt gij er van gehad onder het vorige Ministerie. Nu reeds durft Dr. Kuyper zeggen, dat de Kerk naast den Staat moet staan, als gelijke, terwijl zij zich in het geheel niet mag bemoeien met den Staat, wil de Godsdienst zelve er niet onder lijden. Toen een antir. debater in de kiezers- meeting te Ede den spreker mr. Tideman op deze vuile circulaire te zijuer aanbe veling wees, antwoordde hij„Ik ken dit stuk niet". En de voorzitter, de boven genoemde heer Van Nagell, burgemeester, die 't wel kende, zweeg. Waarlijk mr. Tideman koos wel een ongelegen tijdstip uit om zich over zijn tegenstanders te bekhgen. Na de besehuldiging van ds. Goossen, is het vonris, door zyn eigen verdedigers geveld, het best passend antwoord. Overigens herhalen wjj onzeuituoodiging tot onze geestverwanten Zijt altijd voor zichtig heiligt den strijd Wij beginnen te gelooven dat de ijver aan vrijzinnig democratische zijde om door agitatie den wettenmakenden arbeid te bespoedigen, afhangt van de kleur van 't ministerie dat aan het roer zit. Onder 't ministerie-Kuyper, schoon de opneming van de veldarbeiders in do on gevallenwet in de Troonrede was toege zegd, werd alom, ook in onze provincie in openbare volksmeetiogs gesproken en gestemd, meest met de herinnering dat zjj niet wachten konden, geen dag en geen nacht. Onder 't anderhalfjarig bewind van dit vrijzinnige ministerie daarentegen, niet tegenstaande dit een wetsontwerp van 't vorige kabinet gereed vond, en dus ter stond had kannen indienen, heeft deze agitatie gezwegen Is de aandrang nu minder noodig Kan de landbouw nu weer wel wachten In verband met bovenstaande verdient ook de aandaoht dat de klacht van Het Volk dat de vrijzinnig-demoeraten zich thans herhaaldelijk aan de taak van krach tig hervormen onttrekken met de bewering dat de sooiaal-democraten met hun eischen te ver gaan. Zij wijst als voorbeeld op de staats- pensioneering, "in welke zaak de heeren nu zachtjes bijdraaien" en de verbeterde arbeidswetgeving. Het Sociaal Weekblad heeft met zooveel woorden den sociaal-democraten, die „iD vereeniging met het Vakverbond deagitatie voor de verbeterde arbeidswetgeving op touw hebben gezet" beduid dat de vrij zinnig-democraten hieraan niet kunnen meedoen. En dat terwijl in de redactie van ge noemd weekblad enkel vrijzionig-demo- oraten zitting hebben, onder welke ook een paar Kamerleden. En waarom wordt 't verzoek om mee doen afgewezen Omdat de agitatie uitgaat vrni ééneparty en het Vakverbond niet neutraal is; en daerom de oproep geen „ruimen weerklank zal vinden". Eu dan de regeling gaat moeilijk want van 12 aur 's middags tot 10 uur 's avonds is een te korte tijd voor grondige bespreking. Het is te begrijpen dat Het Volk uit haar humeur is. Immers het agitatie-plan voor de opneming der veldarbeiders in de ongevallenwet ontmoette die bezwaren niet Wel ging de agitatie toen uit van twee politieke partijen, maar die tweede partij was de vrijzinnig-democratische En toeD deed ook wel het Algemeen Nederl. Werk liedenverbond mee, doeh dit was tooh ook slechts in naam neutraalimmers zijn woord voerder de heer v. d. Voorde onderscheidde zich in niets van de soeiaal-democraten Zoodat wij niel anders kunnen besluiten dan dat het meedoen van de vrijzinnig- democraten toen gevolg was van 'k feit dat zij hier stonden tegen een Chr. kabinet, en het niet-meedoen der vrijzinnig-democraten nu in de omstandigheid gelegen is dat 't gaat tegen een vrijzinnig-democratischen minister. Toen moest Kuyper getroffen, nu moet Veegens ontzien worden. Is onze opvatting juist, dan ligt in de verontschuldiging een nieuw bewijs voor de zwakheid van dit ministerie. Wij citeeren hierbij de slotopmerking van Het Volk „Onze indruk is dat men daar met de zaak verlegen zit en een gesohikt voor wendsel meent gevonden te hebben om thuis te blijven". Dat „niet-meedoen" der vrijzinnig-demo craten teekent zij als „een dwaas liguur maken". //Het ministerie moet met zijn wetge- vende taak nog een aanvang maken. Het leverde het Arbeids-Contract aan de Eerste Kamer af, maar de heeren Drucker en Loe0 zijn de vaderen van dat ontwerp, het is niet het ontwerp van het ministerie De Meester." Aldus ia Ome Eeuw de heer Plemp v. Duiveland, een vrij-liberaal. De opmerking is alleszins juist. En hoelang is dit ministerie er al Ruim anderhalf jaar. En 't vorig kabinet was nog maar aoht maanden bezig toen mr. Veegens, thans minister, het toeriepwaar blijft nu toch je wetgevenden arbeid 1 Nadat de Minister van Financiën ver schillende sprekers had beantwoord ook tevreden gesteld werden de „alge- meene besehouwingen" gesloten en kwamen <le verschillende hoofdstukken in behande ling. Vooreerst hoofdstuk II der begroo- liug, n.l. de uitgetrokken gelden voor de hooge colleges van staat. Het is aangeno men met 28 tegen 16 stemmen, dus op het kantje af. Wat daarvan de reden was? Het giDg velen leden zooals 't dhr. Reekers ging, die zeide te zullen tegenstemmen, omdat 't analytisch verslag in deze begroo ting is opgenomen. Zooals de lezer weten kan, is er door eene kleine meerderheid in de 2e Kamer aangedrongen op het uitgeven van een analytisch verslag van hare beraadslagin gen. Sommigen zien daarin niets meer dan een soort liefhebberij. Duchtig trokken de heeren Reekers en Vermeulen in ons hoo- gerhuis tegen dat verslag te velde. Het is bepaald overbodig, een som van 40 duizend per jaar daarvoor is veel te duur. En daar- by komt nog een grieve, aangevoerd door de heeren Van Weideren ReDgers, Van Houten en VanNierop. De Eerste Kamer was miskend, zeiden ze. In plaats dat de 2e Kamer, het zoogenaamde lagerhuis, met hare zuster, het hoogerhuis, eventjes te voren over deze quaestie eens geredekaveld had, wat wel zoo netjes ware geweest, en zooals tot heden gebruikelijk was in der gelijke gevallen, had zy zonder overlegmet de andere Kamer, op eigen houtje de zaak bedisseld en nu stond men voor het geval. Wat te doen? De Kamer zou als de meerdere in ervaring, de wyste zich be- toonen en edelmoediglij k deminder hensche behandeling barer zuster toeschrijven aan onbedachtzaamheid de jeugd nog al eens eigen en haar vergrijp door de vingers zien. Bij „Buitenlandsche Zaken" hoofdstuk III besprak dhr. Rahusen de „consulaire regeling". Hij had sommige bezwaren zoo wel betreffende den inhoud als den vorm. Wat dit laatste betreft, meende spreker, dat het beter ware geweest, dat deze rege ling niet was vastgesteld bij K. B. maai bij de wet. Het is een zaak van belang, waarbij vele handelsbelangen zijn betrok ken. Zulke zaken moeten niet bij K. B. geregeld worden. De rechten der Eerste Kamer worden daardoor verkort. En daarbij wisselen tegenwoordig de Ministeries te dikwijls. Ook op den inhoud had spreker meer dan eene aanmerking. Hij kon zien, dat de „schaaf der Tweede Kamer" over die regeling niet gegaan was. Er moet volgens dhr. Rahusen meer duidelijkheid zijn. Ook laat het verband der artikelen wel wat te wenschen over. Ook het ver band tusschen den diplomatieken en con- sulairen dienst is niet naar wensch van dezen afgevaardigde. De Minister van Buitenlandsche Zaken merkte den spreker op, dat hy de regeling, waartegen dhr. Rahusen zooveel bezwaar had, by zijn optreden nagenoeg afgewerkt had gevonden. Wat de aanmerking betreft over de regeling by K. B. en niet by de wet, wil de Minister opmerken, dat ook de vorige regeling by K. B. is ingevoerd en daartegen was nooit bezwaar door de Staten-Generaal geopperd. V erder beant woordde Z.Exc. de opmerkingen van den spreker aangaande eenige ondergeschikte punten der regeling. Aan de orde komt Justitie. feld een auteticus had 's Ministers atelier bezocht, natuurlijk op invitatie. Hy was er alles behalve voldaan uitgekomen. Hij zag „groote doeken", maar miste de „kleine schetsjes". Bedoeld werd, dat de Minister wel „wetsontwerpen",maar geen „partieele wijzigingen" wil. Zoo b.v. geen wetsbe palingen tegen de pornografie. Zoolang deze er niet zyn, blijft Nederland „de stapelplaats voor het vuil", zooals later dhr. Van Waterschoot v. d. Gracht het uit drukte. Preventieve hechtenis mocht kun nen worden toegepast op alle verspreiders van die vieze, vuile geschriften. Met dhr. Bergmann is het o a. ook dhr. Hovy eens, die ook de regeering een wenk geeft, den woeker te bestrijden in verband met de ellendige praktijken der „particulierepand jeshuizen". Hem zijn woekeraars bekend, die tegen schandelijke rente (iemandleende 125 gulden tegen een premis van 50 gld. en 12,5 gld. rente per maand) geld leenen. Daar moest reeds lang een einde aan zijn gekomen. Voorts verlangde dhr. v. Water schoot v. d Gracht bepalingen tot 't tegen gaan der zaakwaarnemerij en drukte zijn blijdschap er over uit dat de Minister maat regelen wil nemen tegen als hersteld ont slagen „krankzinnige misdadigers", die toch zoo'n groot gevaar opleveren voor de maatschappij. Eo dhr. v. d. Feltz dringt aan op het mogelijk maken van „subsidie" voor de natuurlijke, niet erkende kinderen, alzoo op wijziging der kinderwetten. Voegt nu de lezer bij dit verlanglijstje nog de vraag van dhr. Van Weideren Rengers naar een gevangenis-courant natuurlijk uit te geven van regeeringswege dhr. Van Velzen was maar bang voor zoo iets en den wenseh van dhr. Wilünge om verbetering bij de achterstand van sommige rechter lijke colleges, dan heeft hij een vrij vol ledig overzicht van hetgeen de heeren van ons hoogerhuis van den Minister verlangen. Morgen hoopt Z.Exo. zelf dat lijstje in de Kamer te bespreken. Centrale Raad van Beroep Ongevallen verzekering. De Raad te Utrecht deed uitspraak in zake hooger beroep van de Rijksverzeke- ringbank tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Middelburg, waarbij met vernietiging eener beslissing van de Bank, houdende weigering van schadeloosstelling aan F. B. te Viissingen voorloopig is toe gekend van 27 Juni tot 9 Juli 1906 een rente van f0,975 per werkdag, ter zake van een ongeval waarbij zijn rechteroog werd gekwetst. De Centrale Raad beves tigde de uitspraak. Onze Middelburgsche corresp. schrijft (tot ons leedwezen echter een dag te laat, want het verslag stond al in de Middelburg sche Crt. Laten onze medewerkers toch begrijpen dat ons blad een dagblad is en wij op vlugheid gesteld zijn. Wij ontvangen liever niets dan een dag later dan een ander blad. Red. Onder veel belangstelling van de ge meente en van vele corporation met het onderwijs in verband staande, werd Vrijdag het zilveren jubilé van de School met den Bijbel op het Molenwater en van haar hoofd de heer A. Rademaker en passant herdacht. Nadat Donderdagavond aan de ruim 300 leerlingen der school op de zaalBogard- Btraat een feest was bereid, vonden zij die het Hoofd en het Bestuur der feestvierende school wenschten te ontmoeten, de zaal Bogardstraat herschapen in een feestzaal, versierd met groen en bloemen en vlaggen- tooi. Tal van belangstellenden en afge vaardigden vulden den heelen middag deze feestzaal en herdachten een reeks van jaren van stryd en zegen. 's Avonds vergaderde in de Nieuwe Kerk een talrijk gehoor om met de gemeente te danken voor het bezit van deze bloeiende schooi. Ds. De Ligt sprak over de roeping der chr. school naar aanleiding van het woord en hij leidde hem tot Jezusen ds. De Visser sprak over geloof, liefde en ge duld als drie gaven voor het christelyk leven gekweekt door de christelijke school. Ds. De Visser schotste daarbij don profeet Elia, den krachtigen profeet van Isrel, den kampioen tegen de Baaispriesters, wiens geloof, liefde en geduld zoo sterk sprak in het zich driemaal, tot opwekking, neder- bukken over een kind. De leerlingen der sohool brachten onder leiding van een der onderwijzers een drietal coupletten ten gehoore. Serooskerke (W.) Heden had alhier de begrafenis plaats van het stoffelijk overschot van wijlen dhr. W. Maas, lid der Prov. Staten in Zeeland en van den gemeenteraad van Serooskerke (W.) Aan de groeve stond een breede schare van vrienden en bekenden geschaard o. a. do heeren Staten-leden Dieleman en van de Putte. Nadat het lijk aan den schoot der aarde was toevertrouwd, nam ds. de Jager het woord en schetste ons den overledene als een Christen, die jaren lang zijn licha melijk lijden zonder morren had gedragen, zijn geloof had behouden en in het aste vertrouwen op de genade van zijn Heiland is heengegaan. Daarna sprak onze bur gemeester, jhr. van Teijlingen, een woord van dankbare hulde aan den overledene, die als gemeenteontvanger, alsburge meester en als lid van den gemeenteraad der gemeente Serooskerke zeer vele en gewichtige diensten heeft bewezen en die als burger steeds bereid was, zijn mede burgers met raad en daad bij te staan. Dhr. Dieleman herdaoht den overledene als ijverig Staten-lid, die aan bescheiden heid een helderen blik paarde, welke de geheele provincie omvatte. Dhr. W. Maas was een Statenlid, wiens adviezen altijd grondig gedocumenteerd waren en die streed voor de ideale belangen van ons volk en uit wiens graf nu een slemme tot ons kwam, om ook dien strijd te strij den. De echtgenoot van de pleegdochter des overledenen dankte voor de eer den overledene bewezen, waarmede de plech tigheid was geëindigd. In het Raadsverslag (wij hadden dit als naar onze meening niets ter zake die nende, geschrapt Red.), behoort nog voor te komen de inededeeling, dat de heer P. Melis, le wethouder, de zitting in 't begin niet bijwoonde, wegens ambtsbezigheden elders, zoodat hij eerst later ter vergade ring kwam. Alsook, dat de gemeenteraad eene bydrage voteerde van f 5 voor de ver eeniging van vreemdelingenverkeer in Middelburg. Westkapeile- In het „Kasteel van Batavia" trad Vrijdag als spreekster op mej. Neeltje Lokersè, met bedoeling oui propaganda te maken voor invoering van „Onderzoek naar het Vaderschap ten op zichte van onwettige kinderen". Na geschetst te hebben wat eene on gehuwde moeder gevoelt en lijdt, hoe zij overal als een slecht persoon wordt aangezien en behandeld, hoe zwaar ze menigmaal te zwoegen heeft, om èn voor haar kind èn voor haar zei ven in het levens onderhoud te voorzien, hoe voor menige die taak te zwaar is voor haar krachten, en ze daardoor tot diefstal of ontucht wordt g bracht, daardoor in gevangenissen, krank zinnigengestichten enz. komen, terwijl degene die haar verleidde en bedroog, en dus erger schuldig is dan zij. vrij blijft rondgluren of hij nieuwe slaoht( ffers vinden en maken kan, en daardoor als zeer ge vaarlijke individuën voor de maatschappij kunnen beschouwd worden, die men dus noodig onschadelijk moch kunnen maken, ging zij over tot opwekking aan de vergadering, om mede te werken dat in ons Nederland, vsaar ongeveer 5000 on wettige kinderen per jaar geboren worden, spoedig eene wet tot stand kome, die het onderzoek naar het vaderschap beveelt, en de bedrogene in eer, en het onwettige kind in rechten wordt hersteld, door

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1