NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 105. 1907. Zaterdag 2 Februari 21e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH Baitegludscb IfrerzJekL VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JÖNGE-VERWEST. te Goes P. D'HÜIJ, ie Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers 0,02s. UITGAVE DER FIRMA £N VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. snasssLsatesasaBsaassiasn! sae 1 Februari 1907. Nu is 'ttijd. Van 1 tot 16 Febr. is er in alle gemeenten gelegenheid om zieh ter secretarie aan te melden als loon- of woonkiezer enz. Kiesvereenigingen, voorzitters en eeere- tarissen, aan het werk Nu iederen dag in het gareel. Alle plekjes afgezooht of er ook niet nog ergens een overgeslagen geestverwant zit, dien gij hebt overgeslagen op uw wandelingen der vorige maand. Haalt nu op 't secretarie eenige formu- j Lieren Model Va (loonkiezers en Model III (woningkiezers). Laten de vrienden die kiezer kunnen zijd wegens hun loon of wegens hun woning, hun naam zetten onderaan en vult g|j in hun tegenwoordigheid de aanvraag in. Hoeveel men verdient of verwoont, be hoeft niet er bij gezet. Aangifte dat men aan de gestelde vereiechten voldoet, is vol doende. Nu is 'ttijd van zaken doen. De brandspuiten worden nooit gepro beerd op 't oogenblik als de brand uitge broken is, doch lang daarvóór. Zoo ook moet tusschen 1 en 15 Febr. zoo hard gewerkt worden, dat men in Juni vrijmoedigheid heeft onze zaak in 'sHeeren hand te stellen. Wie nu zijn roeping verzaakt en toch in Juni Gods hulp op zijn arbeid zou inroepen, die is niet anti-revolutionair; die dient God niet, maar wil Hem gebruiken. Daarom geen traagheid nu of valsche lijdelijkheid. Het kan en zal in Juni bij de Staten verkiezingen aan ééa stem hangen en het zou jammer zijn indien die ééne stem die van den vriend was, welke door uwe nala tigheid ditmaal niet op de kiezerslijst kwam. Ons bericht omtrent het voornemen van H. M. de Koningin, althans voor loop ig, Zeeland niet te bezoeken, heeft gisteren in verschillende Hollandsche dagbladen gecirculeerd met de tusschenvoeging dat de Middelburgsche Courant een foutief be richt in de wereld gezonden had. Wij maken er deze bladen attent op dat deze toevoeging niet is van ons, doch blijkbaar van een berichtgever die deze bladen bedient. Wij voor ons hebben aan de Midd. Grt. zelfs niet eens gedacht. W|j meenden zelfs dat de M. C. ook reeds een bericht in denzelfden geest als het onze had ge publiceerd. Het is niet onze gewoonte, bij tegen spraak van een bericht, een bepaald blad te signaleeren. Dat toch is klein De geslagen candidaat in het kiesdistrict E le mr. P. Tideman, leerling en geestver want van mr. v. d. Vlugt, heeft op 31 Jan. onderstaanden open brief geschreven aan dr. Kuyper. Enkele uitdrukkingen spatieeren wij. Tijdens de voorbereiding tot den stembusstrijd van heden in het district Ede heb ik gelegenheid gehad in vertegenwoordigers van uw staatkun dige partij waar te nemen den innigen, gloei- e n den haat die een deel hunner bezielt tegen de vrijzinnigen al bedoelen dezen te goeder trouw het goede voor het gemeenschappelijke vaderland, doch ook om in anderen hunner waar te nemen naast kracht van eigen overtuiging 'n vrijzinnigen geest die waardeering van elk edel pogen van anders denkenden niet uitsluit en dus het beste belooft voor het welzijn des lands. Waar uw krachtige leidiDg van uw partij als het ware haar zielesterkte uitmaakt, moetenbeide hierveren omschreven gevoelens gelijktijdig in u wortelen, althans in u het sterkste leven en uit u het sterkste spreken. Het is daarom dat ik mij tot u wend met de vraag, die ik u verzoek in het openbaar te willen beantwoordenof u het neemt voor rekening uwer partij, dat is voor rekening van uw leiding, dat is voor rekening van uw persoon die daarin geheel opgaat, dat uwerzijds gehandeld wordt als gesignaleerd in 't ochtendblad van de Nieuwe Courant van heden naar aanleiding ran een publicatie in het te Enkhuizen verschijnende blad De Vrije Westfries. Wanneer u die handeling voor uw rekening neemt dan zullen in uw partij vele leden die ik heb leeren hoogachten, zichzelf bezinnen omtrent de vraag of niet waar is, wat wij vrijzinnigen omtrent u hebben gedacht en omtrent u hebben uitgesprokendat utwistzaaitinons volk om uit tweedracht partij- belang te voeden. Wanneer u die han deling voor uw rekening niet neemt, ze tevens kortaf en onomwonden wraakt, dan zal die daad van u er krachtig toe kunnen medewerken, dat tot naar de uiterste verwefpelijke rechterflank van ons staatkundig leven worden weggedrongen zij wier haat in hen de sterkere is van hun behoefte aan gemeen schapsleven; zij wier streven op den duur tot niets kan leiden dan een burgeroorlog in ons kleine lieve vaderland. Wat is daarop uw antwoord? P. TIDEMAN. Barneveld, 31 januari 1906. Dit vriendelijke schrijven zal denkelijk al wel beantwoord zijn. Er spreekt anders wel groote naïviteit uit de vraag. Zijt gij 'teens met iederen uitval in bladen uwer richting tegen de vrijzinnigen In ieder geval mag uit dit schrijven door alle antirevolutionairen de les ge trokken worden, onthoudt u van elke uiting in woord of gebaar of daad, die den tegenstander (zooals hier mr. T.) kren ken of den venijnzuigeraanleidingtot'tdoen van onjuiste beschuldiging geyen zou. Overigens begrijpen wij niet hoe mr. Tideman nu juist met zijn vriendelijke aanklacht kwam, waar hij candidaat was in een distriet als Ede waar de vrijzinnigen althans de leidersniet minder dan jarenlang gepleegd grof boerenbedrog op hun geweten hebben. Eigenaardig toch is dat de Nieuwe Courant die den brief van mr. Tideman opneemt, onder den brief een ander inge zonden stuk plaatst dat de aanklacht van mr. Tideman volkomen neutraliseert. Het is namelijk een schrijven van een Ned. Herv. predikant ds. G. Goossen uit Rummeloo, die protesteert tegen eenige onjuistheden van de redactie tegen de antirev. party en de „doleerende predi kanten" en deze weerlegt. Wij drukken er onderstaande uit af_ Wat het drijven der «doleerende" predikan ten betreft, diene het volgende. De kerkelijke scheiding van 1886, de zoogenaamde «dole antie-' heeft de inwoners, hoofdzakelijk in het Geldersche deel van het district Ede, zeer te een elkander in het harnas gejaagd. Van dele kerkelijke twisten, die onder deze zeer rechtzinnig-kerksche bevolking groote afme tingen hadden aangenomen, heeft de Edesche liberale partij zeer unfair partij getrokken. De liberale partij in Ede is hier de partij, die om uw eigen woorden te gebruiken, «uit gods dienstige en kerkelijke geschillen politieke munt heeft geslagen en die in Ede en omstreken het onheilig vuur van godsdien stig krikreel aanstookt met poli tieke b ij bedoelingen. De kiesvereeniging toch die in vroeger dagen in Ede en omstreken mannen als de heeren jhr. v. Borssele, W. E. J. baron v. Wassenaer en baron v. Nagell in Tweede Kamor en Staten bracht, droeg den verdraagzamen naam van: Anti-doleerende kiesvereeniging voor Koningin en Vaderland. Deze kiesvereeniging was het, die de her vormden ophitste tegen de doieerenden (die tot de a.-r. partij grootendeels behoorden). De haat tegen de «doieerenden" werd in dienst gesteld van en als drijfkracht gebruikt voor de vrijzinnige partij in het district Ede. Indien dan ook de heer mr. Tideman mocht gekozen worden wat ik intusschen voor zeer onwaar schijnlijk houd dan zal Z.Ed. dit voorzeker tegen zijn wil te danken hebben aan de haat van Hervormden tegen de Gereformeerden. De schrijver (eekent zich voluitG. Goos sen, Ned. Herv. predikant te Hummeloo. Trouwens de feiten die hij noemt zijn bekend, en notoir. Mogen wij in verband met de door ons hierboven overgenomen protesten van den oud-liberaal en ran den Ned. Herv. pre dikant nog even er op wijzen dat de groote liberale pers van heden morgen uit de Nieuwe Courant wel het stuk van mr. Tideman,nietdat van ds. Goossen overnam en dat wij verwachten dat de kleinere vrijzinnig democratische pers heden avond dit voorbeeld wel zal volgen! Dergelijke gevallen van eenzijdige voor lichting zijn wij aan die zijde gewend. Wij zullen het heden avond zien. Leerzaam. Frankrijk zakt al verder af. Men herinnert zich Yiviani's rede. Toen kwatn hel schrappen van het rand schrift Dieu protege la France (God be- soherme Frankrijk) van de munt. En nu leest men van het wetsontwerp tot hervorming van het huwelijk door een commissie die zieh daartoe gevormd had in gereedheid gebracht. Wat wil deze oommissie? In de eerste plaats den toegang tot het huwelijk gemakkelijk maken, teneinde die huwelijken te doen toenemen, welke steu nen op liefde, „de eenige waardige huwe lijken". Daarom wordt voorgesteld dat een man boven 21 jaar en een vrouw boven 18 jaar zullen kunnen huwen bij iedere acte waaruit de bedoeling om te huwen blijkt. Weg formaliteiten, weg ouderlijke toestemming! Leven de huwe lijken uit liefde Van onberaden en licht zinnige huwelijken te spreken is achter lijk dat zijn juist de beste huwelijken. Een tweede hervorming zal moeten zijn de volkomen gelijkstelling van man en vrouw in het huwelijk. En als derde, voornaamste, hervorming wordt daaraan toegevoegd vergemakke lijking van de echtscheiding. Naast over spel en kwaadwillige vertaling komen als gronden van echtscheiding: storing van de geestvermogens, plaatsing in een ge sticht of ourateele tengevolge hebbende verder ingekankerde drankzucht, ernsiige geslachtsziektendan „onvereenigbaar- heid van humeur of karakter". Eindelijk nog de echtscheiding zonder opgave van redenen met onuerlinge toestemming der eehtgenooton, Men ziet, van het Christelijk huwelijk wordt niet veel overgelaten wel inder daad worden de ohristeljjke grondslagen onzer maatschappij bedreigd. Maar spreek nu eens over den invloed op de staatkunde van den godsdienst en van de antithese tusschen de christelijke en de moderne wereldbeschouwing, dan krijgt gij te hooren dat het daarmede se dert den val van het kabinet-Kuyper uit is't Mooht watFrankrijk toont ons te duidelijk waarheen de vrijzinnige staat kunde afglijdt, wanneer zij niet een krach tig tegenwicht vindt. (Hilver- en Vechtbode.) F r a n k r ij k. Tirannen leven niet lang, Niet dat men ze doodschiet. Dat deed men wel in de dagen van Marat. Maar zij maken zich zelf onmogelijk. Gleriealenvreters als Gambetta, Combes en zoovele anderen in dit land der revolutie zijn mannen van één dag gebleken door hun heftig optreden, tegen de Roomsche Kerk en want het is ook hierhetgeen men ziet en hetgeen men niet zietden Godsdienst. Dat zal ook Clemenceau ondervinden. Ook bij is die geweldige man van wiöta de Schrift zegt dat hij er was en spoedig verdween. Eergisteren in de naehtvergadering der Fransche Kamer, is zijn va! begonnen. En die val zal voortduren tot hij voor goed tegen den grond ligt. In ons overzicht van gister wezen wij er reeds met een enkel woord op, hoe bij de bespreking van de verzoenende nota der bisschoppen de socialist Jaurès in de rol van ophitser optrad. Ophitser tegen zijn geestverwanten, .den minister van eeredienst Briand, die zich in ver zoenenden geest jegens deze nota had uitgelaten. Ofschoon niet vergeten mag worden dat •laurès door minister Briand bij diens ver dediging van bedoelde nota, tijdens de behandeling van het ontwerp tot afschaffing van de verplichting tot het doen van aangifte van 't plan om een openbare vergadering te houden (wet van 30 Juni 1881) beleedigd had. Daardoor prikkelde hij den premier, omtrent wien 't zeker reeds uitgelekt was dat hij met dien verzoenenden geest niet in stemde. In een holle rede, zichzelf opheme lend ten koste van zijn ambtgenoot, dien hij striemde met dc geeselslagen van zijn spot, nadat deze zoo ju'st een boozea aanval had afgeslagen, verklaarde Clemenceau dat geen pardon of verzachting wenschelijk was, en dat de strijd tegen de kerk met vastheid moest worden voortgezet. Zulk een openlijken zijaanval op een minister door een eersten minister is in derdaad iets ongehoords. En terecht verliet Briand dan ook, du het om 't gezag van zijn woord en herstel van den landsvrede ging, vol verontwaar diging de zaal. Tevergeefs trachtten zijn collega's hem tot terugkeer te bewegen. De premier was wel genoodzaakt, nu een min istriëele crisis, mat al de verwarring die er uit zou zijn voortgevloeid, dreigde, zijn woorden op te eten. Daarop begaf hij zieh naar Briand, dien hij door herroeping van zijn woord en daad tevreden stelde. Briand keerde terug, in zijn positie ver sterkt, en met de vermeerderde kans dat zoo 't kabinet mettertijd valt, Clemenceau voor altijd van de baan gaat en hij, Briand, in zijn plaats treedt. Het zal er Frankrijk wel niet slechter om gaan, doch ook niet beter. Maar 'tzal een geweldige, een praats maker minder zijn in deregeeringskringen, en dat is toe te juichen. ïjfFdè provincie. Middelburg. Donderdagavond werd in het Nederlandseh koffiehuis door de Mid delburgsche sportvereeniging T. O. V. I. D. O. een algemeene vergadering gehou den. Hierop werd besloten den 300en ge boortedag van M. A. de Ruyter feestelijk te herdenken, en wel door het organiseeren van Sportwedstrijden van verschillenden aard. Tot feestcommissieleden werden ge kozen de heeren N. Cornelisse, voorzitter; J. L. Diesch, vice-voorzilterM. K. Heeröldt le en W. v. d. Driest, 2e secre taris; S. de Vries, penningmeester en H. Jans en A. Bakker. De bovenbedoelde wedstrijden zullen be staan uit a. Estafette, loopwedstrijd over 225 M.b. vrije- en ordeoefening, (beiden vereenigingswedstrijd)c. perso- neele loopwedstrijd over 75 M.d. voet ballen, (zuiver- en ver trappen)e. hin- dernis-wielrijden bos-verspringen en g. het kampioenschap van T. O V. I. D. O. in hardloopen en wielrijden. Als juryleden voor de wedstrijden a b, c, en g zullen gevraagd worden de heeren B. Ten Have, H. J. v. d. Bel, R. Borggreve en C. J. Stompsen voor de wedstrijd d en e de heeren mr. H. Oele, I. Salberg, J. W. Sohuyteman en N. Cornelisse. Des avonds wil de vereeniging een soiree ammusante organiseeren, waarop getracht zal worden door deleden van T. O. V. I. D. O. eenige episoden uit het leven van De Ruijter voor te stellen. De heeren Herman Snijders, R. Borg- greve en J. K. Swaters zullen gevraagd worden zieh hiermede te belasten. Tot deelname aan de bovengenoemde wedstrijden zullen verschillende Zeeuwsohe sportvereenigingen uitgenoodigd worden. Voor de personeele loopwedstrijd moet men, wil men deelnemen, lid zijn van een Zeeuwsohe sportclub. Het in Middelburg gevestigde Ruyter- Comjtó benevens verschillende autoriteiten zal om stêun gevraagd worden tot het wnirm—nwstu wi aait? organiseeren van het voorgenomen feest, dal gehouden zal worden eenige dagen voor of na de De Ruyler leesten in Vlis- singen. Wemeldinge. Omtrent het optreden VVoensdagavond van dhr. De Wilde, echryft men ons nog het volgende De vergadering werd met het zingen van een Psalmvers geopend, waarna de voor zitter der a.-r. kiesvereeniging voorging in gebed, en aan de vergadering met eenige toepasselijke woorden den spr. voorstelde. Daarop nam de heer De Wilde hot woerd en wees er allereerst op dat het jaar 1907 wel geen verkiezingsjaar zal zijn, waar schijnlijk, als 1905, maar daarom, met het oog op de verkiezing van Prov. Staten ook niet onbelangrijk. Vervolgens liet spr. de verschillende werkzaamheden van 't tegen woordig ministerie de revue passeeren, inzonderheid stilstaande b|j 't voorgestelde wetsontwerp inzake het opnemen van land bouwers en veldarbeidera in de bedrijfs belasting, en vroeg„Is hier reden tot tevredenheid Spr. wees cok op de ver moedelijke belasting op tabak, verhooging van accijns op gedistilleerd en meende dat w(j ook hier niat kregen wat in 1905 was beloofd. Wel krijgen wij verlaging van suikeraccijns, doch dit is krachtens de suikerwet van 1903, en had dus b|j het voorgaande ministerie even goed plaats gehad, indien dat aan had kunnen blfjven, terwijl wij dan waarschijnlijk veel vroeger zouden hebben geprofiteerd van de ver zekeringswetten, die door dit ministerie gedeeltelijk zijn ingetrokken, terwijl de „ziekte-verzekering" b|jna onveranderd wordt voorgesteld ais onder het ministerie- Kuyper. Spr. sprak vervolgens over de onderwijs kwestie en zeide dat er van links reeds stemmen waren opgegaan om de leerplicht wet uit te breiden tot een verplichten, leeftijd van veertien jaar, van verplicht herhalingeonderwijs ook op het platte land, dat er reeds gesproken was van verplicht be waar school-onder wijs, en dat wij, wie weet? als wij geheel en al een meerderheid van links hadden nog zouden komen tot een t|jd dat de kinderen van „de wieg tot de bruidsdagen" naar school moesten. „Is er bij dat alles reden tot tevredenheid Spr. meende van neon. Daarom achtte spr. het nog zoo'n groot voorrecht dat wij een Eerste Kamer hebben die met een „rechtsche" meerderheid er voor waakt, dat de wetten toch eenigszins van „verzoeningsgezind heid" tegenover rechts zullen moeten blij ken. Die er voor zal trachten te waken, dat wij niet al te ver naar links gaan. En daarom wekte spr. de kiezers op, om te trachten bij a.s. Prov Statenverkiezing die mannen te stemmen, die op hun beurt ook weer een rechtsche meerderheid voor de Eerste Kamer hopen te kiezeD, eo spr. deed dit met de leuze van Groen„Tegen de revolutie het evangelie". (Applaus'. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. Spr. betreurde dit en drong er ten slotte nog op aan, vooral te strijden met eerlijke middelen, gel|ik ook voor het bijzonder onderwijs, wij strijden eenvoudig voor recht en billijkheid, bracht nog hulde aan diegene die ook hier een chir. school hadden gesticht en wenschte dat die op nog veel meer plaatsen zullen verrijzen. De voorz. der kiesvereeniging dankte den spr. voor deze keurige rede, die boeiend en pakkend werd voorgedra gen, waarna h|j nog liet zingen Ps. 68 16 en de heer De Wilde deze verg. (helaas niet erg druk bezocht) met dankgebed sloot. Uit Serooskerke (W.) schrijft men ons Woensdagavond hadden wij de eer te behooren tot de genoodigden op het 2de jaarfeest der Chr. zangv. „Crescendo" te Gapinge, en maakten met velen, daarvan een dankbaar gebruik. Wat was het eivol van gasten in het nette en rriendelijk verlichte kerkgebouw der Geref. te dier plaatse. Nadat door den voorzitter, dhr.. Meijors, het feest met gebed en na psalm-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1