Kerknieuws, ifieclttszafctm, UIT BE PROVINCIE. Gemengde Berichten, ministerie Mackay Heel 't verzeke-ings- wezeu is door net ministerie Kuyper in wettelijke bepalingen geformuleerd. De arbeidswet getuigt van groote kracht in de sociale wetgeving. Het vinden van den weg omtekomeutotsooiale wetgeving is 't moei lijkste, en dit is dr. Kuyper gelukt, zie het aan de wet op de ziekteverzekering Deze was door hem ingediend doch zyn opvolger Veegens trok haar in. Hij zou een beter ontwerp geven. Ruim een jaar had hij noodig en wat gaf hij nu Een letterlijk overgeschreven ontwerp Kuyper, behoudens twee wijzigingende dienst boden worden iu 't ontwerp opgenomen terwijl de begrafenisverzekering er uit is gelicht. Nog een voorbeeld minister Kuy per gaf een ontwerp ouderdoms- en inva liditeitsverzekering. Ook dit werd inge trokken. De heer Ossewaarde schijnt van dit alles niets te weten, ook niet van de intrekking van dit ontwerp, terwijl de arbeider, die, bijv. op zijn 35ejaar, invalide wordt, geen cent krijgt, dank zij't samen gaan van liberalen en sooiaal-demooraten bij de stembus van 1905 en 't optreden van dit ministerie dat slechts pensioen- verzekerirg aan de orde stelt. Dan zeide debaterOnder het vorige ministerie was er geen vrijheid Ambtenaren van soo.-dem. kleur hebben 't land afgereisd om 't ministerie-Kuyper te bestoken, onder anderen ook met dit beweren. Duys zei ook dat er geen vrij heid was. Spr. vroeg hem, zijt gij dan geen ambtenaar meer Waarop Duys moest toegeven dat hij volkomen vrij was als ambtenaar aan de Rijksverzekeringsbank, om tegen het ministerie te propageeren. Trouwens, ook de heer Ossewaarde weet geen enkel feit van vrijheidsbelemmering onder 't ministerie Kuyper aan te wijzen. Ja, hij noemde er eende socialisten hadden te Vlissingen eens geen zaal kunnen krijgen Denkt de heer Ossewaarde nu werkelijk dat minister Knyper toen aan de Viissingsche zaalhouders heeft gelast om hun zalen niet beschikbaar te stellen Hij noemt de Matrozenbond. Minister Ellis verbood soctaal-democratisohe pro paganda op de vloot, dat is waar en dat is juist. Gij zult op de vloot niet het gezag ondermijnen. En de staking van 1903 Ook hier was landgevaarlijk verzet en maohtsoversehrijding die weerstaan moest. Door dergelijke feiten nu stelt gij, soo.-dem. u zelveu buiten de gemeenschap. En liberale en Christelijke partijen zullen u hierin weerstaan, ook een liberale Mi nister denkt er zoo over. Minister Stuart heeft de order van Minister Eliis inzake 't verbod van de verspreiding van soo -dem. geschriften op de vloot gehandhaafd, zoodat B-t Volk al klaagdelood om oud ijzer. Ëa waarlijk, daar komt de heer Osse waarde ook uog met de speetwet aandragen in weerwil van het pover figuur dat de soo. dem. in hun verzet tegen die wet gemaakt hebben. Die arme nachtwerksters niet waar? En toch waren er van 1897 tot 1901 drie socialisten in de Kamer die van dat nacht werk toch wel wisten, althans hadden moeten weten, w(jl zij het monopolie hebben in 't kennen en recht zetten van arbeiderstoestanden. En toch heeft al dien tijd niemand hunner er iets van gezegd of gezien. Maar daar treedt minister Kuyper op en die ziet heten die ziet de tegen stelling tusschen 't voorschrift der wet en de werkelijkheid, en de vrouweu zeiven vragen en de inspecteurs van den Arbeid adviseeren om dat nachtwerk niet af te schaffen en toen heeft de minister gezegd goed, maar dan tegen dubbel loon, en de baas moet er bij zijn. Ziedaar hetSpeet- weije. En daar treedt minister Veegens op. Zullen de vrijzinnige en sociaal-dem. schreeuwers nu aandringen op spoedige intrekking van dat wetje Men zou 't den ken maar zij deden het niet. Even in het Voorloopig Verslag heette het terloops: o ji, 'tspeetwetje minister? En minister Veegens antwoordt leuk dat hij vooralsnog aan wijziging van dat wetje niet denkt, cmdat het zoo goed werkt. (Gelach). Zonderling is ook de bewering van deba ter dat volgens ons de godsdienst der anti- rev. de godsdienst van allen moet zijn. Spr. legt hi-r nog eens uit wat hij hiervan ge zegd u>- tc, wijl debater daar blijkbaar niets van li-grepen heeft. In de quaeatie alge- oiemrecht door debater aangeroerd, stelt t,pr. zich naast hete inde veroordeeling va j de k'eswet-Van Houten; doch voegt er aan toe dat wij bij die wet dat algemeen stemrecht nu reeds naderen. Debater heeft, als alle vrijzinnigen en sociaal-democraten, de stelling geponeerd dat de godsdienst een zaak van het hart moet zijn. Zij moesten daarmee maat' op houden. Spr. gelooft gaarne dat er veel godsdienst in 's heeren Ossewaarde's hart zit, maar al die hartgodsdienst leidt tot daden als welke in Viviani's vermetel z-ggen «wij hebben de lichten van den hemel uitgedoofd'' worden verheerlijkt, tot ergenis van Roomschen en Chr. pro testanten die nog gelooven aan do Ster van Hethlehem. Voorts heeft debater tegen de schoolwet bij de oude bezwaren, vóór hem geopperd, o. a. dat van het versnippe ren der scholen te berde gebrachtvoor zoover spr. bekend ie, is dit nog nooit aan soc.-dem. zijde gezegd. Maar die kleine openbare scholen schoon spr. zelf er ook geen voorstander van isbestaan al, scholen uiet 11 en nog minder leerlingen. De soc.-dem. willen meer gevenzegt de heer Ossewaarde, zelfs voor de bijzon dere scholen, op voorwaarde van weten- Bchappelijken zin en een door B. en W.goed te keuren leerplan. Dat zijn woorden. Toen in den Haagsohen gemeenteraad een voor stel tot subsidieering van chr. bewaar scholen aan de orde kwam, vorderde dhr. Ter Laan (soc.-demals voorwaarde een leerplan. Goed, het leerplan kwam er in; en tooh werd het subsidie verworpen ook Ter Laan was er tegen Nog meer echter verbaast spr. er zich over dat de heer Ossewaarde het protest der soo-dem. openbare onderwijzers te Rotterdam tegen 't zingen van Oranje liederen verdedigt omdat dit politiek is. Spr. dacht dat het vaderlandsliefde was Volgens den heer Ossewaarde mag een soo.-dem. onderwijzer de kinderen niet wijzen op den plicht van aanhankelijk heid aan het Huis van Oranje, want dat is politiekVolgens hem mag het kind niet gewezen worden op den zegen van een Vorstin te bezitten, die symbool is der nationale eenheid, om wie alle par tijen zioh scharen kunnen, want dat is politiek Neen, dat is de hoogste vader landsliefde, waarin lib. en wij schouder aan schouder staau, onder den kreet van Leve de Koningin Daverend applaus). En als nu dhr. Ossewaarde, wat onjuist was, beweert dat wij hem en zijn geest verwanten buiten de gemeenschap sluiten, dan zegt spr., niet wij hebben dit gedaaD, maar de heer Ossewaarde heeft 't dezen avond* zichzelf gedaan. (Applaus). Eu dat doen openbare onderwijzers. Hier blijkt weer hoe noodig het is dat ook de liberalen tot ons standpunt inzake het onderwijs overkwamen. De openbare school, schoon het openbaar onderwijs technisch voortreffelijk is, is, wat hare pae- dagogisohe werking aangaat, met zulke onderwijzers in groot gevaar. Spr. had liever gezien dat debater in plaats van machtspreuken en onbewezen, onjuiste beschuldigingen te leveren, gepoogd had sprekers stelling«de school moet aan passen aan het gezin" te weerleggen. Onder 't ministerie-Kuyper is haat ge bracht, zei debater. Ook dat constateert hij, maar zonder bewijzen. Trouwens hij kan geeD enkel bewijs opnoeme,n. Er is haat gezaaid Maar niet door de rechtsche partijen. Haat tegen 't ministerie-Kuyper en 't Christelijk-Ministene, en door Het Volk in zijn plaat «Kuyper een werkman worgende." Dhr. Roodhuyzen zei laatst te Delft dat 't nu een lust ia Nederlander te zijn, wijl er geen godsdiensthaat meer aangekweekt wordtDie is uiet aangekweekt. Het ver wijt valt terug op vrijzinnigen en sociaal democraten, welke laateten voortdurend klassenhaat predikeD, en standenhaat, door de standen die God zelf in 't leven heeft geroepen, tegen elkander op te zetten. Maar, zegt dhr. O., Kuyper heeft de Chr. beginselen van de regeeringstafel gepredikt. Bij het algemeen debat dat hij als minister b(j woonde, opende mr. Drucker 't debat met te vragen waar zijn nu eigen lijk uw Christelijke beginselen En dr. Roessingh begon te vertellen hoe die be ginselen behoorden te luideu. En Troelstra gaf een beschrijving van den Reveil en de Afscheiding. Allemaal mannen van links. Toen eerst is dr. Kuyper opgestaan om die chr. beginselen te verdedigen. Had h(j 't niet gedaan, men had hem verweten niet te durven. Nu hij het wel deed, ver wijt men hem dat hij 't deed. Het is nu zoo rusutg, zei Roodhuyzen. Hoe komt dat? Omdat de oppositie van links naar rechts verplaatst is en de chr. historischen en Roomschen op fat soenlijker wijze oppositie weten te voeren dan de vrijzinnigen en sociaal democraten. Applaus.) Nog vijf minuten werden den heer Ossewaarde voor repliek toegestaan, waar van hij gebruik maakte om sprekers op vatting van 'I algemeen stemrecht te wra ken hem op twee onjuistheden te wijzen die het niet bleken te zijn, een door hem voorgestelde en door den voorzitter mede aanbevolen collecte voor de stakers te Rijssen te verdedigen, en den spreker uit te noodigen later over de punten door dezen in debat gebracht met hem te komen van gedachten wisselen in een openbare vergadering. De heer De Wilde wees dit laatste wegens tijdgebrek af, en toonde de onjuist heid aan van de tegenspraak. De voorzitter dankte de vergadering en den spreker en de hoer De Wilde eindig de met dankzegging. De collecte voor Rijssen bracht f 8 op. (De voorzitter heeft den verslaggever verzocht te willen melden dat door een onwillekeurig verzuim tot zijn leedwezen de heer Ossewaarde niet is bedankt voor zijn optreden als debater. Wij laten het hem nu gaarne langs dezen weg doen Red.) 30 Januari 1907. Het wordt wel eenigszins bespottelijk, maar wij moeten ook ons bericht (zie ons no. van gister I) evenals dat van Zelandia inzake voorgenomen bezoek H. M. de Koningin intrekken. Van geachte, en zeer goed ingelichte zijde vernemen wij tenminste dat de mededeelingen van onzen zegsman onjuist waren. Derhalve, ingetrokken, en nu maar ge wacht tot ons een officieele mededeeling bereikt. Nog steeds blijft de deerniswaardige toestand der, nu reeds twee maanden stakende arbeidersbevolking te Rijssen, de aandacht trekken. Hoe kan het ook anders? Duizenden bij duizenden in ons land, en zeker wel weinige lezers van De Zeeuw, hadden eenige kennis van de droeve toe standen van het Overijselsche dorp met 3600 inwoners. Wie onzer wist van de bijzonderheden der jute-fabrikanten Wie wist dat daar een bevolking werd gesloopt door de tuberculose, de gevreesde ziekte die in ons land zoovele offers eischt En het moge waar zijn dat in den aard der industrie, die de vezels in de longen brengt, het gevaar schuilt, maar waarheid is het eveneens dat dit gevaar heel wat kan getemperd worden door de inrichting der fabrieken zelf, door goede voeding en goede woning. Dat verzekeren alle deskundigen en dat laat zich ook begrijpen. Maar die verbeteringen kosten geld, en de schandelijk lage loonen aau de jute- fabrieken moeten hooger zijn indien de arbeiders betere woning eo betere voeding machtig zullen worden. Dat is voor hen een eerste levensvoor waarde. De jute-zakken, voor de koopers haast zonder waarde, in het dagelijkscb leven niet meegeteld, maar als emballage daar neergesmeten, worden duur betaald. Duur betaald met zoo menig kort men- schenleven en met gemis aan huiselijk geluk en geknakte gezondheid. Is het wonder dat deze gedruischlooze strijd voortgaat en de arbeiders aan geen capitulatie denkeu Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Kampen .J. de Bruin te Woerden en L. de Bruijne, cand. te Vlis singen. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Bij bevelschrift dier rechtbank zijn naar de openbare terechtzitting verwezen lo. J. F. v. d.R oud 18 jaar, olieelagersknecht, 2o. A. M., oud 21 jaar, werkman, 3o. J. F. N oud 36 jaar, werkman, 4o. W. G oud 53 jaar, olieslagersknecht, 5o. H. W. C. S oud 34 jaar, stathoudersknecht, en 6o. J. P., oud 32 jaar, werkman, allen wonende te Middelburg en «Hnar in lioe.h- lenis, beklaagd van bij bevelschrift breeder omschreven diefstal en heling van lijn koeken, lijnmeel en zakken uit de olie slagerij Luik te Middelburg. Aan den len, 2eu en 3en beklaagde is mr. P. J. v. Borlel, ad vocaat te Oostburg, aan den 4en mr. C. L. öratama, ad vooaat te Middelburg, aan den 5en mr. J. de Witt Hamer, advocaat te Goes, en aan den 6en beklaagde mr. J. A. de Wiide, advocaat te Goes, ambtshalve als ver dediger toegevoegd. Middelburg. Door de politie alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen drie per sonen zekeren 1., N. en V. allen in dienst bij den opkooper van lorren enz. O. die aich schuldig hebben gemaakt aan diefstal en heling van verscheidene koperen voor werpen, varkenshaar en andere voor werpen ten nadeele van genoemde G. De ontvreemde goederen zijn in beslag genomen, terwijl de daders een volledige bekentenis hebben afgelegd. De Raad vergadert a.s. Zaterdag tot benoeming van leden van het bestuur der Godshuizen te 3 uur. Vlissingen. De 2e luit. E. H. van Poelvoorde van het 3e reg. inf. alhier is gedetacheerd bij de werkplaatsen van draagbare wapenen te Zaandam tot het volgen van een wapen-oursus. Stoppeldijk. De afdeeling Stoppeldijk van de R K. Kiesvereeniging in het Slalen-kiesdistrict Hulst heeft na eenige bespreking met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen »De afdeeling van oordeel zijnde dat bij verschillende stemmingen voor de Provinciale Staten in deze provincie is gebleken dat de Katholieken op geen of weinig Meun van de anti-revolutionairen kunnen rekenenja dat onze zoogenaamde bondgenooten hebben ge tracht ons een zetel afhandig te maken, getuige de vacature-Van Waesberghe, spreekt als haar meening uit dat het aanbeveling verdient dit iaar een Katholieken candidaat te stellen in de plaats van het aftredend antirev. lid Moes." De redactie van Zelandia die 't bericht opneemt, spreekt in scherpe bewoordingen haar afkeuring over deze «onbekookte" motie uit. Vlissingen. De Kamer van Koophan del besloot aan de directie der Staats spoor te verzoeken, gedurende de zomer maanden, in het belang van de badplaats, tweemaal 's weeks, liefst Woensdag en Zondag, een trein uit Vlissingen, voorloopig naar Goes, zal laten loopen, vertrekkende des avonds ongeveer half elf uit Vlissingen. Thans is de laatste gelegenheid des avonds 8 uur. De Harmonie «Euphonia" te Goes, die in Juli haar 20-jarig bestaan hoopt te vieren, is voornemens een groot nationaal Concours uit te schrijven voor Zuster verenigingen, zij hoopt dat de noodige bijdragen en deelneming haar daartoe in staat zullen stellen. In de muziekbode zijn reeds liefhebberij-vereenigingen daar toe uitgenoodigd. Het bestuur der har monie heeft zioh eenige heeren geassu- meerd tot eene feestoommissie, die bestaat uit de ,heerenJ. E. de Koning Kooy, J. Z. Risch, I. G, J. Kakebeeke, W. Tem perman, A. R. Breetvelt, P. A. de Ligny, J. 0. H. Gollmann, D. D. v. d. Bout en A. F. v. Marcke. Oostburg. Ia een vergadering van het overgroote deel van polderbesturen in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen is een bespreking gehouden van de circulaire van Gedeputeerde Staten in zake het ontwerp wijzigingen in het polderreglement. De leider der vergadering zelte uiteen dat doorvoering van het voorgestelde artikel 17 enorme kosten ua zioh eieepen zou, die door de meeste polders niet zouden gedragen kunnen worden en voor sommige polders en vele pachters een zoo goed als geheelen ondergang ten gevolge zouden hebben, tenware het rijk en de provincie de kosten zouden dragen. Ten slotte werd een motie aangenomen waarin Ged. Staten verzocht wordt het daarheen te willen leiden dat de bedoelde kosten worden gedragen door het rijk en de provincie of door een van beide, of, zoo daartoe geen mogelijkheid bestaat, den beslaanden toe stand te bestendigen met dien verstande, dat streng worde gewaakt tegen het door- of afgraven van dijken en het onoordeel kundig maken van opritten. Wegens ingevallen dooiweder is tot nadere aankondiging het vervoer over alle kunstwegen in de geheele provincie be perkt, te beginnen met middernacht tus schen 29 en 30 Januari 1907. Waarde. In de Maandag j.I. gehouden vergadering van het bestuur en ingelanden van hot waterschap Waarde, waren aan wezig 16 ingelanden uitbrengende 18 stemmen. Op verzoek van B. Nieuwenhuijze c.s. te Kruiningen werd besloten 100 M. onderberm en opril leidende van de hof stede van B. Nieuwenhuijze noordwaarts uaar den grindweg op den dijk tnssohen de polders Nieuwlaude ca. en Waarde te verharden. Vervolgens kwam in behande ling het voorstel van Gedeputeerde Staten tot wijziging van het algemeen reglement voor de polders of waterschappen in Zeeland. Door den heer Dekker wordt naar aanleiding van dit voorstel o m. te kennen gegeven, dat ook hij het zeer bezwarend zou vindeD, de binnendijken eerstvolgend op de zeedijken in den voor gestelden zin opnieuw zeewerend temakeD, te meer nu Gedeputeerde Staten reeds de bevoegdheid hebben te gelasten dat alle zeedijken in goeden staat worden gebracht en gehouden. Hij acht het overbodig en te drukkend om aan de opvolgende binnen dijken eveneens groote uitgaven ten koste te leggen, nu bovendien bij den stormvloed van 12 Maart j.I. in Zuid-Bezeland geen enkele binnenpolder is geinnundeerd. Daarentegen vindt hij het geen bezwaar dat voorgeschreven wordt dat bij nieuwe indijking de zeedijk die dan eerste binnen dijk wordt, zeewerend wordt gehouden en dat daarop voortdurend wordt toegezien. De vergadering besluit dienovereenkomstig Gedeputeerde Staten te adviseeren. Daarna wordt met algemeene stemmen besloten den zeedijk ter lengte van 4147 M. te verhoogen tot 6 M boven N A P. en nog over een lengte van 100 M. langs de huiteokruinlijn te maken een muur van cement grintbeton gewapend met metaal gaas, systeem de Muralt, tot een hoogte van 6 M. boven N. A. P. Waarom niet. gisteren ontvangen V Red.J Wissenkerke. Onder leidiüg der Ser geanten-instructeurs Hendriksen en Van Keulen met den Luitenant Vervat uit Middelburg hielden jl. Woensdagavond, in de openbare sohool, alhier, de leerlingen der voorbereidende militaire oefeningen ten besluite hunner oefeningen eene onderlinge schietwedstrijd. Door bijdragen der inge zetenen waren zij in staat gesteld daarvoor prijzeB te koopen. De wedstrijd vond plaats met marga patronen en konden 120 punten woruen behaald in 10 schoten Behaald werden de le prijs met 117 p door Jan Boone, 2e. met 108 door Adr. Vele, 3e. met 108 door J. Leendertse, 4e. met 108 door P. d. Boer, 5e. met 105 door G. de Smit, 6e. door Abr. de Ridder met 103, 7e. met 97 door H. Bakker, 8e. met 94 door J. Noordhoek, 9e. met 87 door D. M Leendertse, en de 10e. met 83 door J. I. Leendertse. De eerste prijs was een zilveren horlogeketting. De prijzen werden door den Luitenant uitgereikt, terwijl de Sergeanten-instructeurs hunne tevredenheid uitspraken voor het gedrag en de betoonde ambitie bij het onderwijs gedurende dezen winter. Staatscommissie voor Grondwetsher ziening. De Minister van Binnenlandecbe Zaken brengt, krachtens machtiging van de Koningin, ter k6nnis, dat eene officieele uitgave van de voorstellen der Staatscom missie voor grondwetsherziening, inge steld bij besluit vau 23 October 1905, met de toelichting en de afzonderlijke adviezen, op 4 Februari algemeen verkrijgbaar zal worden gesteld. (St.-Ct Mr. P. J F. van Voorst Vader te Amersfoort wenscht zich bij depeiiodiebe verkiezing in September niet meer her kiesbaar te stellen als lid van den Ge meenteraad. Te Mill is de gemeenteveldwachter Maas hedennacht vermoord. De justitie uit 's-Hertogenbosch is daai heen vertrok ken. Te Steenwijkerwold verdronk eergistermiddag een meisje van 16 jaar. Met haar broertje uit schaa senrijden jge- gaan, reden beiden in een wak Alle moeite om haar te redden was vruchteloos. Blijkens een door de It 'geering uit Ned. Indië onti angen telegram, had in de dessa Baron der afdeeling Berbek (Kidiri) een opstootje plaats door een goeroe met oirca vijftig leerlingeu. De overige be volking bleef ruslig. De assistent-resident werd zwaar gewoad en de wedono gedood. Militairen uit Soerabaja zijn daarheen ge zonden. Over de mijnramp te St. Johann vernemen we nog dat er 125 doodcu zijn en nog minstens 200 man bevinden zich in de mijn. Het juiste aantal dooden en gewonden is echter uiet met zekerheid vast te stellen. De mijn, waarin de verschrik kelijke oalastrophe plaats gehad heeft be hoort aan den Pruisisohen staat. Eerst voor konen tijd werden ook vetkoleDgroe- ten aangelegd. In deze mijnen heeft het, ongeluk plaats gehad. In het geheel werken er in dit gebied 6000 man, waarvan slechts eenige houderden in de nieuwe vetkolengroeven. Het Saarbrtloken steen- koleDgebied ligt in de Zuidelijke punt van de Pruisische Rijnprovincie, strekt zich echter ook in den Beierscheu Pfalz en naar Elzas Lotharingen uit. liet centrum ligt echter tusschen Saarbriioken et; Ottwei- ler. De kolenrijkdom van het Saar- _,.kken wordt op 45.400 millioen ton geschat, jaarlijks wordt ongeveer 12 millioen ton voor een waarde van 70 millioen gulden uitgevoerd. Omtrent de mijnramp te Ziévin ver neemt men naderDe hoofd-ingenieur de afdeelings-ingenieur en de hooldopzich- ter hebben, den dood gevonden bij het zoeken naar de plaatsen waar zioh het mijngas ontwikkeld. Op het oogenblik weet men nog slechts zeker dat deze drie personen zijn gedood. De hoofd-ingenieur Vaissieie is met verpletterden schedel gevonden. Den ingenieur Petveo vond men met het hoofd verbrijzeld. Ook de hoofdopzichter Laurent is omgekomen. De ramp gesehiedde in de schacht Francais op een diepte van 526 M. De slachtoffers waren juist bezig met het zoeken naai de plaats waar het gas vandaan kwam, om het door buizen weg te leiden. Het bestuur der vereeuiging van Frausohe mijnwerkers had een prijs van 100,000 francs uitgeloofd voor dengene, die daarin zou slagen. Naar later bekend werd gemaakt, zijn alle werklieden behouden uit de mijn gekomen. We zeiden gister in ons relaas over den moord op den Engelsehman White- ley, dat de moordenaar geenerlei recht had, om zijn slachtoffer vader te noemen. Het blijkt nu echter, dat Rayuer hoogst waarschijnlijk daartoe wel reden had. Whiteley leefde sedert vijf-en-twintig jaar geseheiden van zijn vrouw. De wette lijke vader van den moordenaar, een effec tenhandelaar te Londen, heeft zich eeoigen tijd schuil gehouden om lastige vragers te vermijden, maar is nu terug. Hij schijnt den moordenaar niet ais zijn waren zoon te herkennen. Een kennis van den moor denaar zegt, dat Rayner dikwijls groote sommen van Whiteley kreeg. Tot groote verbazing van de aristo cratie van Spanje is de jonge hertog vau Saragossa, een Spaansohe grande, machi nist geworden. Tweemaal per weck kan men hem den express trein van Madrid naar San Sebastian zien besturen, gekleed als machinist en met zijn collega's op den meest vriendsohappelijkeu voet levende. Verleden jaar reeds, had de hertog van Saragossa permissie gekregen een locomo tief te rijden, om een match te houden met een van zijn vrienden, die op een motorfiets zat. Maar onlangs gaf de hertog zich op, om aan het examen voor machi nist deel te nemen hij werd na het ge wone onderzoek toegelaten en op de spoor wegen van Noord-Spauje geplaatst. Of hij dit baantje lang zal volhouden, de jonge grande van Spauje Een Engelsch blad verhaalt de vol gende aardige Bismarck-anecdote. Op een goeden dag was lord Russell bij Bismarck en vroeg hem iu den loop van het gesprek, welk middel hij had om van lastige bezoekers af te komen, die men niet mocht wegsturen en die plachten te vergeten om weg te gaan. De Rijkskanselier antwoordde lachend «Ooh, daar heb ik een zeer eenvoudige en zekere methode voor. Mijn vrouw be grijpt direct, wanneer een bezoeker tot deze verschrikkelijke soort van menschen behoort, en wanneer zij bemerkt, dat een van dezen absoluut niet weg wil gaan, dan vindt zij wel een voorwendsel om mij te roepen. Nauwelijks had Bismarok deze woorden gesproken, of de vorstin versoheen op den drempel van de kamer. «Beste man", zeide zij, «kom toch einde lijk eens je medieijn innemen het is reeds een uur over den tijd, dat je het hadt moeten doen 1" In den Noord-Amerikaanschen staat Dakota is een Franschman gestorven, die onder de Sioux-Indianen leefde en het zelfs tot opperhoofd van een stam gebracht had. Hst is de graaf Loizeau de Vallon. Na een veelbewogen jeugd ging hij naar Amerika om daar 't fabriekswezen te leeren kennen. Nauwelijks was de jonge man in de nieuwe wereld aangekomen of hij geraakte ver dwaald in een speelhol. Toen hij dit weder verliet bad hij al zijn geld, tot op den laat eten dollar, verloren. Hij vluchtte naar het Westen. In de prairie huwde hij uiet een Indiaansche vrouw en hierdoor werd hem de weg geopend tot de roodbuidiae aristo cratie, Op zekeren dag kreeg hij beriohtdat

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 2