Dnhuis NIEUW8BLAD VOOR ZEELAND. eboonen No. 102. 1907. Woensdag 30 Januari 21e Jaargang. ersknecht, GHRISTELIJK- HISTORISCH „Groenendraak". 'SI'li KEUZE KOOP e te koop, KOOP frijzHP so ie Bijzeiiere Sctol. 1 IZ OPTEI ZEZOOZE3 steenen Schuurtje, Jspaarden en 'n irtkar, Beschuit- ïingoedbakkerij iriei-sgezin. tenstbode 11,- .4 VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S, J. DE JONGE-VERWEST, te Goes Snippers uit de oude doos. E. P. D'HUU, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN IBDELIi UBG' - 5 pep mud. Bn mooi mahoniehout, Off/cabinet te koop, BUIJS, Schuitvlotstraat ogdok, Middelburg. g 1 uur en Donderdag l a 1 v e r e n. ABRAHAM8E. gebouwd, geriefelijk M., geschikt voor elk geveer 300 M-. beste staande en gelegen in te Goes. Te bevragen RIET Jr., timmerman, ïlitig-e Oeit, RIEMENS Lz., Serooskerke (W.) P of IN RUIL Driewegen. i van haar derde kalf, 1 o m b u r g. voor weinig geld, j timmerman, Oostkapelie. zaken TE KOOP IN ijirger bestaan oplevert, ps A D, Bureau DE 1 Maart a.s. kr. En tevens tegen een derde Knecht IE. N i s s e. art of Mei idkneeht ÏRIELSMAN, West- art of Mei hdkneclit 1EERSE, Serooskerke. Maart gevraagd irooskerke (W.) BREVET, L. Delft, Mei M eid leid benoodigd, bij Middelburg. t „SCHEIDS" uari. Vrjjd. 15 7,- Zater. 16 7,30 Zond. 17 8,- Maan.18 9,— Dins. 19 8,30 Woen20 8,30 Dond.2110,— Vrjjd. 22 8,30 Zater.23 8,30 Zond. 24 9,30 Maan. 2510,— Dins. 2610, Woen 2710,30 Dond.28 6,- ichter een datum is kei tweede getal ii 10,— 10,- 10,- 10,30 10,30 10,- 11,- 11,30 8,30 9,30 10,30 10,30 10,- IEDF.REN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers 0,02', UITGAVE DER FIRMA £N VAN 1.3 K does, ook voor Kloetinge, Kattendijke, 's-Heer Hendrikskinderen en Wissekerke 11, 12. 13, 14, 15, 16, 18, 19, 20, 21, 22 en 23 Maart. Dat de geleerde liberale staatsman Thor- becke niet zoo bang was van de bijzondere school als vele zijner latere volgelingen, is misschien in onze kringen niet algemeen bekend. Het doen van grepen uit de historie kan zijn nut hebben. Wij herinneren ten dezen opzichte aan hetgeen Thorbecke blijkens de Handelingen der 2e Kamer 1852/1853 pag. 189 zeide „Een land, waar enkel bijzondere scholen zijn, zou zich zeer wel kunnen bevinden. Het onderwijzen is geen taak der regeerxng. De regeering moet alleen voor publiek onderwijs zorgen, omdat de bijzondere personen gemeenlijk te kort schieten". Het nageslacht zou eer der geneigd zijn deze woorden aan Groen van Prinsterer toe te schrijven dan aan Thorbeoke. In zijn narede zeide hij nog duidelijker zijn standpunt: Het zijn in wezen, bestemming en middelen andere levensmachten dan de Staatsmacht, welke de kerk, het onderwijs, wetenschap en kunst maatschappelijk te vormen en te be sturen hebben machten in wier sfeer bur gerlijk overheidsgebod of dwang niet te pas komt (Parlement redevoeringen Mi nisterie van September 1861, Februari 1866, bl. VIII). De bekende atheïst Mr. van Houten, de groote anti-clericaal, erkende grif weg dat men (dus de vrijzinnigen) zich aan ietwat modern clericalisme had schuldig gemaakt bij de inrichting der openbare school, dewijl men een aachten dwang door haar deed uitoefenen ten gunste van het Chris tendom boven geloofsverdeeldheid(Nieuwe staatkundige brieven nr. 10, 17 October 1899 biz. 104/105). Hij ging nog verder door in zijn staats- en strafrechtelijke op stellen toe te geven dat het stelsel, hetwelk wij voorstaan, in menig opzicht de voorkeur verdient boven het bestaande. Op gebied van de richting van de volks school worden de vrijzinnigen, die neutraal staatsonderwijs voorstaan, dan ook onom wonden door den vrijzinnigen prof. van der 171 P U1L-L 2 T O IT. DOOR SCALD1S. B r u i n i s s e. VI. Het vroegere koor werd afgebroken en aan het oude deel werden Uvee zij vleugels aangebouwd in dezen platten- giondvorm. a. is de kansel. Het is nu door dien zonderlingen aanbouw een meer praetische dan mooie restauratie voor een kerkgebouw. Naar wij vernemen is er 15000 gulden aan ten koste gelegd. Bij weinig of geen meerdere uitgaven had o. i. van het ge bouw in den oorspronkeljjken Gothischen bouwstijl wel wat heerlijkers kunnen ge wrocht worden. Hadden de autoriteiten, b. v. den architect Verheul te Rotterdam geraadpleegd,een deskundige, die, blijkens de gerestaureerde Zeenwsche kerken te Kapelle, Wemeldingeen nu laatst weer die te 's-Heer Arendskerkeal lang zijne sporen in h«t herstellen van oude kerken in den oorspronkelijken bouwstijl, ver diend heeft, dan had ook van dezen tem pel een mooi stuk werk kunnen geleverd worden. Nu is het, met het oog op de grohiteptugr, een wel wat smaakloos ge- Wijck, de mannen vanhetbehondgenoemd, die hun tijd zoo schreef by in 1885 een dertig jaar teti achter zijn. En zoo oordeelen nu niet alleen de grond leggers van het Nederlandsch liberalisme en een paar voorname vrijzinnigen van con servatieven huize, maar evenzoo, wellicht nog krasser, mannen van radicalen geest. Immers Dr. Bruining noemde op de ver gadering van den Protestantenbond in September 1899 te Assen gehouden do vrije moderne secteschool als zijn ideaal. Later werd van die zijde de wensch geuit dat het ministerie Kuyper heel de neutrale school uit ons staatsrecht zou ruimen. De van conservatieve smetten vrij zijnde hoogleeraar Mr. Krabbe te Groningen, rechtvaardigt ons geheel in onzen school strijd, waar hij schrijft in 't Rechtsgeleerd Magazijn 20 jaarg. pag. 475/476: „Met de schoolwet van 1889 wordt baar afgod (n 1. die der liberale partij), de neutrale over- heidsschool, verbrijzeld en de eerste stap gezet op den weg naar de vrije school. Dat is een andere vrijheid, dan die welke het liberale staatsbeleid in het vizier had, een vrijheid van hooyer orde, voor de bemachti ging waarvan niet de liberale, maar de anti revolutionaire party een historische» strijd heeft gestreden." Me dunkt wij kunnen tevreden zijn. Een ieder trekke uit het bovenstaande zjjn conclusie. Walchersch» Crt. 29 Januari 1907. Er hebben eenige weken geleden ge ruchten door de pers geloopen omtrent voorgenomen bezoeken van H. M. de Koningin aan onze provincie. Men kent het bericht uit Zelandia, ook door ons overgenomen en geloofd. Uit zeer vertrouwbare bron vernemen wij thans dat H.M. vooralsnog geen plan heeft dit jaar Zeeland te bezoeken. Onze Commissaris der Koningin is ook niet naar de residentie gegaan om H.M. en den Prins der Nederlanden te gaan uitnoodigen. Zoo iets doet men niet, dat is tegen de etiquette. Doch Z.Exc. is door het Koninklijk Echtpaar ten paleize ontboden en de reden daarvan is dat waarschijnlijk de Prins de De Ruyterfeesten te Vlissingen zal bij- heel. Een nieuw stuk, waaraan niet de minste bouwstijl te bespeuren is, en dit geplakt aan 't oude, oorspronkelijk mooie gebouw. Hoe ook, ter herioneriog aan deze ver- grooting zien wij in de kerk een zwart glazen plaat, geplaatst 20 Mei 1904, waarop met vergulde letters, het feit van de eerste steenlegging door ds. Waardenburg her dacht wordt; de steen vermeldt ook de namen van kerkvoogden en hun secretaris, alsook die van den aannemer van het werk J. van der Valk van Zierikzee. In Jan. 1872 werd de kerk van petro leumlicht voorzien, bestaande uit vier kronen met ieder acht lampen, geleverd door F. W. Braat te Delftde kosten werden bestreden door vrijwillige bijdra gen der gemeenteleden. Het orgel't welk wij boven den pre dikstoel zien, werd geleverd door G. van DrtUen te Hemmen voor 2500 gld., welke som gedeeltelijk gegeven werd door de ingezetenen, met eene gift, groot 300 gld. van den Amb. Heer jhr. A. des Tombes te 's-Hage. Om het ontbrekende te vindeD, besloot men om maandelijks, onder de gemeenteleden, eene lijst te doen oirou- lerenzoodat er op het einde van 1889 reeds 2200 gld. was aangezuiverd, en de kerk het nu in vrijen eigendom heeft. Het instrument werd ingewijd 23 Nov. 1887 door ds- Karres met Ps. 3313. In de kerk vond men tot 1798 een paar gedenkteekens, waarvan men de sporen nog kan nagaan vóór het koor onder den j moker des sloopers viel. Het waren de grafteekens met de kwartierwapens van den in 1705 overleden Willem de Jonge van Bruinissedit was aan de Z.Zijde te wonen en daarover wenBchte te Bpreken met den Commissaris der Koningin in onze provincie. Wij kunnen onzen lezers niet genoeg op 't hart binden dat zjj aan de stakers te Rjjssen meerdere aandacht hebben te schenken. Daar is wekelijks minstens f 3000 noodig en die som komt voor de helft nog niet in. En het aandeel uit Zeeland is heelemaal niet groot. Het is de tijd der vergaderingen van kiesvereenigirgen. Laat men daarvan profiteeren door het houden van een collecte. Het is nu eenmaal esn feit dat de loonen te Rijssen over het geheel veel te laag zijn voor de behoeftende bemiddeliDgscom- missiën v. Vliet en Hovy niet geslaagd zijn; terwijl de direotie alsnog weigerachtig blijft door inzage van hare boeken 't bewijs van haar onmacht om aan 't verzoek om loonsverhooging in den door de werklieden verlangden vorm te voldoen. Zoo ergens, dan is hier algemeenen steun dringend gewensclit. Naar men weet staat de Eerste Kamer nog vóór de behandeling van de verschil lende Hoofdstukken der Staatsbegrooting. Successievelijk komen de afdeelings- verslagen in, en dat voor oorlog trekt meer dan andere de aandacht. Omdat de meerderheid der Eerste Kamer aan de rechterzijde en omdat men terecht of ten onrechte in 't booze rapport de hand van een der bekende leden van de rechter zijde generaal Von Löben Seis meent te zien. Het rapport is van dien aard dat er alle kans is verwerping der oorlogsbegrooting. Maar hoe scherper Kamer-verslag, hoe kalmer behandeling, dat is al meer ge bleken. Aan de rede van Minister Staal, zoo over tuigend en indrukwekkend, moge hier en daar af te doen zijn, toch dit is niet de zaak. Alles beheerschend is de toezegging van den Minister om vóór 1 April de noodige Volgens vrijzinnige bladen is de heer Van Houten niet vreemd aan 't rapport. zien en aan den Noordkant dat van den in 1745 gestorven Anthonie Nollens, beide Amb. Heer der plaats, en begraven in den grafkelder der kerk, die bij de verbouwing werd opgeruimd. Behalve vele anderen waren hierin ook bijgezet jhr. Paulus van Hertsbeeke cn zijne vrouw Elizabeth van Zuydlandtdie in 1566 aan de Heerlijkheid was gekomen. Maar toe» de uit Frankrijk overge waaide leus van vrijheid, gelijkheid en broederschap ook hier opgeld deed, moest alles verwijderd worden wat maar eenigs- zins aan den adel herinnerde, en was dit ook het geval met de eereteekens. Van hoogerhand kwam het bevel dat de graf teekens vóór 8 April 1798 uit de kerk moesten verwijderd worden. De marmeren wapensohilden werden door de warm bloedige Bataven weggebroken en in 't water gesmeten later evenwel zijn er een paar uit de toenmalige kerkgracht opgevisoht. In de kerk ligt nog eene grafzerk uit 't midden der 16e eeuw, waaronder een schout der plaats begraven is. Hij had Jeruzalem bezocht en voert als Ridder van het Heilige Graf een Jeruzalems-kruis op zijn grafsteen. De toren, aan de westzijde op de kerk staande, werd met deze in 1616 belangrijk hersteld. Wij zien er twee klokken in op de jongste lezen wij het jaartal 1693; zij draagt de namen en wapens van den toenmaligen Amb. Heer en die van het plaatselijk Bestuur. Aan de oudste klok, gegoten in 1461, is eene overlevering verbonden. Zooals velen uwer wel zullen weten, zijn de inwoners van vele Zeeuwsohe van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. gegevens omtrent het blijvend gedeelte te verstrekken. Daarom, al was het om anders niet, zal de Eerste Kamer vóór April de oorlogsbe grooting wel niet verwerpen. De verkiezing in bet district Ede voor een iid van de Tweede Kamer die Don derdag zal plaats hebben heeft een extra ordinair kalm verloop. De antirevolutionair Van Citters en de gematigd liberaal Tideman zullen te kam pen hebben om dezen zetel met niet twijfelachtigen uitslag. De candidaat der sooiaal-democraten mr. M endels kan slechts als tel-oandidaat beschouwd worden. Incidenten van eenige beteekenis deden zich bij deze stembus-karwei niet voor. Eenige ontevredenen die aan hunne ontevredenheid op de chr.-hist. kiesvereeni- ging lucht gaven lieten al spoedig niets meer van zieh hooren. Het balletje opgeworpen om mr. Van Citters buiten de antirevolutionaire partij te sluiten of te laten werd door den can didaat zelf zoo spoedig mogelijk op af doende wijze over de scheidingsmuur geworpen. Ziedaar alles, te weinig om te noemen. Tegenover de Schriftcritiek, die op dit oogenblik zoovele hoofden en harten onzer broeders beweegt, en die het leven geeft aan een klein aantal preeken of brochures en aan een groot aantal courantenartikelen stelle men zich de eenvoudige, toepasselijke vraaghoe sta ik tegenover de Heilige Schrift of liever hoe behoor ik er tegenover te staan Sta ik tegenover de Schrift als een recht vaardige dan veroordeelt ze mij. Sta ik tegenover haar ais een zondaar dan wijst ze mij genadiglijk den weg tot gerechtigheid en vrede. Kom ik tot haar als leerling dan onder wijst ze mij. Kom ik tot haar als een kind tot zijn vader dan ontsluit zij het Koninkrijk Gods. Maar wie zich als een wijs meester tegen over haar stelt dien belacht zij. De wijsheid der wereld is zoo ongelijksoortig aan God delijke hoogheid. gemeenten, in hun geheel, van een schimp- of scheldnaam voorzien. Ook dit is te dezer plaatse het geval. De Bruinissenaars heb ben den min eervol len naam van «klokkedieven". Dit hoogst ernstig verwijt staat nu, volgens de legende, in verband met onze klok van 1461, die bij de gieting Martinus gedoopt werd. Volgens oud gebruik werd de naam van den Heilige waaraan de kerk was gewijd, op de klok gegoten. Waar deze klok nu dagteekent van vóór den tijd der indijking, moet zij zeker van elders afkomstig zijn, en nu werden de voorvaderen van de Bruinissenaars beticht, dat zij ze aan de kerk van St. Philipsland zouden ontvreemd hebben, wijl de kerk aldaar aan den II. Martinus was gewijd. Tot geruststelling der tegenwoordige bewoners, vinden wjj echter aangeteekend dat dit booze vermoeden op geen enkelen historischen grond steunt. Bespraken wij indertijd, te Nieuwerkerk zijnde, het oude „Kerkhof" rondom de kerk gelegen en zagen toen dat er, om het eigendomsrecht daarop te doen gelden, doer sommige, 't zij plaatselijke, 't zij kerkelijke gemeenten wel eens rechts kundig advies is ingewonnen, maar er blijkbaar nog geen termen gevonden kon den worden, eene rechterlijke beslissing uit te lokken, zoo zien wij nu, te Bruinisse zynde, dat er indertijd ook hier dienaan gaande een geschil rees tussohen kerk voogden en het gemeentebestuur. Slaan wij het Provinciaal verslag op van Juli 1861 dan lezen wy op blz. 167 over deze„Het Provinciaal College van to; zicht over de kerkelijke administratiën De Schrift is gelijk aan Hem van Wien zij getuigt tot een gericht in de wereld, opdat degenen die niet zien ziende werden en die zien of meenen te zien blind worden. Is het ook dat God gezegd heeft is een vraag alle eeuw op duizendvoudige wij zo herhaald, maar er was altijd en er blyft een gemeente des levenden Gods, dieantwoordt met den danktoon Uw Woordo Heere is een lamp voor mijnen voet en een licht op mijn pad. Met zoodanige dankbare erkentenis zul len we sterk staan ook tegenover de scherpste oritiek. 'tls een oude geschiedenis die immer nieuw blyft. Neutraliteit is onbestaanbaar. De be wijzen voor die stelling zyn legio. Voor hen die in deze overtuiging nog niet geconfijt zijn een spiksplinternieuw voorbeeld. Ds. Sehofeking, het bekende chr.-hist. Kamerlid, klagende over het onmatige vloeken onder jong en oud wenschte dat aan de wanden van alle scholen zou ge schreven worden de woorden Gij zult den Naam des Heeren uives Gods niet ijdeljk gebruiken. Wat is dat? zegt 't orgaan der vrijzinnige onderwijzers. De minister mag toch niet vergeten dat de openbare sohool toegankelijk behoort te zyn voor allen. Welnu, de vrijdenkers zullen er zeker geen genoegen mede nemen, als den kinde ren op de openbare school geloofsdogma's ingeprent worden. En dat zou toch het ge zal zyn ala aan de wanden van de Nederlandsche scholen de spreuk Gij zult den naam uwes Gods niet ijdelyk gebruiken, werd opgehangen. Hier toch wordt niets minder beweerd, dan dat de God van de christenen de God van allen is- Dat ligt opgesloten in het woordje uwes. Wij openbare onderwijzers wenschen daartegen op te komen, wij protesteeren daartegen in naam der neutraliteit. We begrijpen en verstaan dit opkomen voor de zoogenaamde neutraliteit, die nooit anders zijn kan dan anti-clericalisme, soci alisme, vrijzinnig-democratie, modernisme in Zeeland, heeft by Gedep. Staten aan gebracht een verschil tusschen kerkvoog den der Herv. gemeente te Bruinisse en het Gemeentebestuur, over het eigendoms recht op het kerkhof. Ofschoon het niet twijfelachtig schijnt, dat het aan de keikelijke gemeeute toe- behooit, wensehten Kerkvoogden nochtans de zaak, zoo mogelijk, zonder tussehen- komst van den rechter, beëindigd te zien, waartoe gemeld college de bemiddeling van Ged. Staten heeft ingeroepen, die alzoo een schrijven aan Burg. en Weth. hebben gericht. Bij het einde des jaar» was die zaak nog niet tot afdoening ge komen". En in dat van Juli 1862«ook bij het einde van dit jaar, was deze zaak nog niet beslist. Er bestaat evenwel uitzicht dat de pogingen, om de zaak, zonder tusschen- komst van den rechter te beëindigen, zullen slagen". Idem Juli 1868: //Het genoemde ver schil zal, naar het zich laat aanzien, in eene vereenigde vergadering tot een ge- wenscht einde worden gebraoht''. En eindelijk in dat van Juli 1865 „Dit verschil is nu in het afgeloopen jaar door eene tusschen partijen te dezer zake aan gegane overeenkomst in der minoe ver effend". Op welke manier het geschil is bijge legd, blijkt verder uit de Provinciale ver slagen niet. Naar wij eohter te dezer plaatse ver nemen, is het recht der kerkelijke gemeente toch wel eenigzins erkend. De huizen welke op het oude kerkhof gebouwd zijn, zijn althans voor den grond cijnspliohtig aan de kerkelijke kas. (Slot volgt.) ;e-Verwe8t- Goes,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1