NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 99. 1907. Zaterdag 26^.Januari 21e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST. te Goes F, P. D'h'UIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Wijziging der Boterwet. De verplichting tot aangifte rust ook op hen di9 boter en margarine fabriceeren. Geschiedt deze fabricage van beide arti kelen in eenzelfde perceel of in perceelen die niet door een openbaren weg geschei den of op niet voldoenden afstand van elkander gelegen zijn, dan moeten, gelijk wij reeds boven aangestipt hebben, hunne perceelen ten allen tyde voor de ambte naren ter controleering toegankelijk zijn. UIT BE PROVINCIE. Sluis. Woensdag hield de gemeenteraad alhier zijn eerste zitting. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers0,026. UITGAVE DER FIRMA EN VAN - van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Het wetsontwerp tot aanvulling en wijzi ging der Boterwet is een loffelijke poging j der regeering om den goeden naam van onzen boterhandel op de buitenlandsehe markt, die dreigde te loor te gaan, en thans bezig is zich te herstellen, blijvend te vestigen. Reeds het ministerie -Mackay had de noodzakelijkheid eener betere regeling van den boterhandel ingezien en een wetsont werp in dien zin voorbereid. Het ministerie-Pierson deed een goeden stap vooruit met haar wetsontwerp. Tooh is een nog betere regeling spoedig nood zakelijk gebleken, en deze breDgt ons het ministerie-De Meester. De wetgever van 1900 had zich op het standpunt geplaatst dat het der scheikunde mogelijk zou zijn elke botervervalsching op te sporen en te verijdelen. Doch bij de verschillende processen, na de invoering dezer wet gevoerd, is duidelijk aan 't licht gekomen dat dit onmogelijk is. De eigen aardige wisselende samenstelling van boter heeft dit geleerd en tot verschillende vrij sprekende of buiten vervolging stellende vonnissen geleid. Het bleek totaal onvoldoende om alleen margarine onder controle te stellen. En de regeering deed thans in dien zin een goede poging. In Denemarken had de regeering al voor eenige jaren ingezien dat vooral heil ge zocht moest in steeds scherper toezicht op de boterbereiding en dat beginsel in wette lijke bepalingen vast te leggen. De Nederlandsohe regeering heeft echter gemeend en terechtaan de margarine- fabricage geen meerdere lasten op te leg gen, waardoor toch de uitvoer van dit artikel belangrijk zou worden geschaad, misschien wel aao dien belangrijken export- handel de doodsteek zou worden toege bracht. Immers uit Nederland wordt jaar lijks 50 miljoen kilo margarine uitgevoerd, terwjjl bijna geen ander land in Europa aan eenigen uitvoer van dat artikel denkt. Een omstandigheid waarmede de regeering dan ook rekening denkt te houden. Wat geremder kan, nu een betere weg om het doel te bereiken, mogelijk is. Een der hoofdbepalingen der wijzigings wet is wel de scheiding tusschen de boter en margarine-producten, benevens de vast stelling van maximum- en minimum-boter- gehalte, in margarine en in boter. Zoo krijgt de rechter getallen te zijnen dienste, waardoor hij een houvast en maat staf heeft, zoodat hij bij het vellen van een vonnis niet meer in den blinde zal behoeyen rond te tasten. Het vetgehalte van boter, bij koninklijk besluit vast te stellen, zal hoogstwaar schijnlijk, tenminste wanneer op het advies van deskundigen wordtingegaan, 80 procent bedragen. In andere landen wordt er streng op gelet dat niet in eenzelfde fabriek boter en margarine allebei worden bereid. Het wetsontwerp echter zal die combinatie toelaten, doch op voorwaarde van zeer scherp en voortdurend toezicht. Boter en boterbereidiDg beiden komen derhalve onder scherper controle, wat natuurlijk meerdere kosten meebrengt, op den boterbereider te verhalen, waardoor de prijs der margarine natuurlijk wel eenigs- zins zal stijgen, doch waarvoor men dan in ruil voorkoming van bedrog verkrijgt, en het belang van onzen boterhandel zeer wordt bevorderd. Den margarinebereider toch wordt de verplichting opgelegd zijn bedrijf te laten registreeren, zoodat het verbod aan de ambtenaren om zijn inrich ting te inspecteeren omdat het opschrift „margarine" op zijn bereidplaatsen prijkt, zal komen te vervallen. En den boter bereider zal het verbod treffen in zijn bereidplaats andere voor vervalschings- doeleinden geschikte vetten aanwezig te hebben. De gevallen toch waren voorgekomen (lat een boterbereider door zich als mar garinebereider voor te doen,, wat met 't zoo straks genoemde middel het hebben van het opschrift „margarine" in zijn be reidplaats gemakkelijk ging, knoeiingen pleegde. De wijzigingswet bepaalt nu dat boter- bereiders (en ook botermengers) in hunne bereidplaatsen geen margarine of andere vetten die boter kunnen vervangen (sur rogaten) of er in gemengd kunnen worden, meer mogen aanwezig hebben. En niet alleen in die bereidplaatsen maar ook in ruimten die daarmede gemeenschap heb ben, en andere ruimten bij boterbereiders in gebruik. De minister zal natuurlijk voor uitzonderingen zorgen, vooral met het oog op die boerenbedrijven waar de boterbereidiDg in huis geschiedt. Van belang is ook het artikel dat betrekking heeft op den invoer van bui tenlandsehe boter. Deze wenscht de regeering in, zoover aan vosrschriften te binden dat zekerheid omtrent zuiverheid van het product wordt verkregen. Een noodzakelijke maatregel. Immers wat zou 't al baten de boter van den land genoot zuiver te houden, en die van den buitenlander vrij door te laten gaan zonder waarborg dat ook deze boter zuiver zij. Men zou de botervervalsching in 't groot zien terugkomen, waar zij in 't klein onmogelijk was gemaakt. Deze controle zal bij algemeenen maat regel van bestuur worden geregeld. Een goede bepaling, dewijl, wanneer een derge lijke maatregel in de praotijk niet aan 'tdoei blijkt te beantwoorden, langs den zelfden weg spoedig kan worden gewijzigd en vea-beterd. Later kan men er dan een wettelijke bepaling van maken. Handelde men zoo bij elke wetgeving, men zou niet zoo telkens met wijzigings- wetsoutwerpen ter verbetering van be staande wetten beliooren te worden lastig gevallen. Wat de margarine betreft, opdat voortaan margarine van boter zal kunnen worden onderscheiden, wordt bepaald dat zij niet meer dan 30 proeent zal mogen bevatten. Dit zal echter niet aldus in de wet worden geschreven maar ia een anderen vorm, voor den margarine-fabrikant alleszins verstaanbaar. Nog bevat het ontwerp bepalingen in betrekking tot enkel margarine-bereiders bereiders van boter en margarine tegelijk en handelaars en winkeliers. Margarine-bereiders, dus die alleen aan margarine-fabrieage doen, moeten daarvan kennis geven aan hun burgemeester, met opgaaf hoe hunne bereidplaatsen gelegen zijn, in kadaster, sectie en nommer. Wie na bet in werking treden der wet een margarine-fabriek opent, moet daarvan veertien dagen te voren schriftelijk kond doen. Het zal hem in dit geval verboden zijn boter te fabiieeeren, (e verzenden, af te leveren, of in voorraad te hebben. Handelaars en winkeliersdie mengsels maken van boter en eenig ander vet wor den als margarinebereiders beschouwd en ingesohreven. Z(j zullen in dat geval geen boter in vooraad mogen hebben, verzen den, afleveren, uitstallen, rondbrengen of rondventen. Ten aanzien der strafbepalingen bepaalt het ontwerp dat in sommige gevallen dadelijk hechtenis of gevangenisstraf moet worden opgelegd, als opzet bewezen is. Dit is wel een afdoende maatregel. Knoeiers zullen toch, waar zij een geldboete gaarne er voor over hebben, door hechtenis wel worden afgeschrikt. Ieder, die in den laat- sten tijd wel eens boter op zjjn brood kreeg, die niet alleen puur maar ook slecht en niet vrij van vervalsching was of al thans scheen te zijn, zal met ons dezen maatregel toejuichen, waardoor de huis moeder kans krijgt op goede waar voor haar geld. Aan het knoeien op groote schaal met onze eetwaren behoort een einde te komen te beginnen met de boter. Daarom verdient dit ontwerp, uit een oogpunt van landbouwbelang en van 't algemeen belang beide, den steun van alle partijen. En het feit dat zuivelbereiders en consumenten het op dit punt schijnen eens te zijn, geeft hierop groote kans. 25 Januari 1907. Kiesrecht. Past op Wij kunnen bij de aanstaande Gemeente- raads- en Statenverkiezingen het gemakke lijkst werken wanneer wij nu zorgen dat al onze geestverwanten dit jaar op de kiezers lijst komen. Daarom zij nogmaals het volgende her innerd. Voor 1 Febr. 1907 moet de belasting kiezer zijn aanslag over 1906 ten volle hebben voldaan. Wie pas in Febr. betaalt moet met zijn voldaan biljet vóér 1 Maart naar het ge meentehuis gaan. Wie in 1906 naar een andere gemeente verhuisde, moet vóór 15 Febr. a.s. met z(jn voor voldaan geteekend aanslagbiljet naar het gemeentehuis in z(jn nieuwe woonplaats gaan om zich aan te geven. Wie geen kiezer is krachtens belasting, die moet zich op secretarie of gemeentehuis aangeven als woning-, loon-, examen- of spaarbankkiezer. De woningkiezer mag tusschen 1 Augustus 1906 en 31 Januari 1907 niet meer dan eenmaal zijn verhuisd in dezelfde gemeente, en 'n zekeren huurprijs in de week betalen. Een stukje land in huur mag bij de huis huur opgeteld worden. Woningkiezers die al op de lijst stonden en in hetzelfde huis wonen als verleden jaar, behoeven zich niet op nieuw aan te geven. Loonkiezers mogen tusschen 1 Augustus 1906 en 31 Januari 1907 niet meer dan een maal van patroon veranderd zijn. Zij moeten ook een zeker loon verdiend hebben dat in de gemeente waar zij wonen voor het kies recht is aangegeven. Pensioen of lijfrente mag bij het loon worden opgeteld. Kost en inwoning mag ook bij het loon worden opgeteld. Loon, kost en inwoning kan ook door den zoon die in het bedrijf zijner ouders werkt, als aanspraak te geven op kiesrechtworden aangemerkt. Wie vast loon heeft en wegens ziekte of verwonding twee maanden of korter niet of niet ten volle zijn loon trok, mag toch het volle loon, alsof hij 't gehad had, inrekening brengen. Wie in een onderneming werkt, waar het werk een zekeren tijd van het jaar wegens den aard van het werk stilstaat, mag ook dien tijd meetellen alsof hij toen net als altijd gewerkt en verdiend had. Inkomen, lijfrente of pensioen van de vrouw mag b\j 't loon van een man bijgeteld worden. Inkomen, pensioen of lijfrente van de minderjarige kinderen mag voor de helft bij het loon vvn den vader opgeteld worden. Wie op Zon- en feestdagen geen „kost" verdient, behoeft voor deze dagen niets af te trekken. H\j wordt toch gerekend op die dagen „kost" genoten te hebben. Loonkiezers moeten zich ieder jaar tus schen 1 en 15 Febr. aangeven, de nieuwe dus zoowel als de oude. Men behoeft niet op te geven hoeveel men verdient. Men voLtaat met te zeggen dat men het b(j de wet vereischte loon geniet. Spaarbankkiezeis zyn zij die op 1 Febr. 1907 sedert minstens een jaar f 100 op het Grootboek hebben of f 50 op de Rijkspost spaarbank, in een gemeentelijke of in een andere erkende spaarbank. Ook de examenkiezers behoeven zich niet ieder jaar aan te geven. Middelburg. Gisterenavond hield de Ned. vereeeiging van Christ, kantoor- en hand elsbedienden, af deeling Middelburg en Vlissingen, in het Schuttershof alhier hare eerste jaarvergadering. De heer C. W. van der Kuip opende de vergadering met gebed, daarna leeat hij 1 Cor. 3 en roept hij de leden een hartelijk welkom toe en spreekt de hoop uit dat de afdeeling dit jaarin bloei moge toenemen. De secretaris leest de no tulen, waaruit blijkt dat de cursus in het boekhouden goed van stapel is geloopen, waarna deze onder dankzegging worden goedgekeurd. De boeken van den penning meester worden door de heeren De Neef en Kögler nagezien en in orde bevonden. De ontvangsten bedroegen f 126,08, de uitga ven f91,655, batig slot f34,425. Van de heeren D. C. van Nimwegen, var. L. van Acdel en F. J. Woltering is bericht inge komen dat z\j niet ter vergadering kunnen tegenwoordig zijn. Van den Middelburg- schen Bestuurdersbond is een verzoek ingekomen, of de afdeeling mede wil werken tot eene commissie te vormen voor de werk staking te Rijsseo. De voorzitter zet uiteen dat deze staking billijk is, terwijl de heer Kruze er op wijst dat het hier geldt een rechtvaardige zaak Wordt besloten hier aan mede te werken. Tot lid om in die commissie zitting te nemen wordt gekozen de heer J. Daman, die deze benoeming aanneemt, de afdeeling geeft de afgevaardigde machtiging om aan het comité in overweging te geven bussen te plaatsen in sigarenwinkels en bij boekhandelaren. De begrooting voor 1907 wordt vastge steld, voorloopig op ontvangsten f 158,675, die der uitgaven f 158,25, alzoo een ver moedelijk goed slot van f 0,425. Thans wordt overgegaan tot het ver kiezen van een bestuurslid wegens aftre ding van den voorzitter den heer C. W. v. d. Kuip, die zich door de vele werkzaam heden die hij heeft niet herkiesbaar stelt, hij brengt dank voor den steun die hij heeft ondervonden tijdens zjjn voorzitter schap. Daar niemand der aanwezige heeren eene meerderheid bjj herhaalde stemming verwierf, blijft deze vacature bestaan. Tot lid van het Hoofdbestuur wordt door de afd. gekozen de heer T. Verschoor te Haarlem. Nog wordt medegedeeld, dat in Maart waarschijnlijk een propaganda- avond te Vlissingen zal worden gehouden, waarvoor als spreker is uitgenoodigd de heer N. de Visser Jr. te Dordrecht. Daar niemand meer het woord verlangt wordt deze vergadering door den heer J. P. Kögler met dankzegging gesloten. Tegenwoordig zijn alle leden, uitge zonderd de heer, J. H. Hennequin om ge zond heid sredenen De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Alvorens tot de behandeling der zaken over te gaan, houdt de voorzitter de vol gende toespraak Mijne Heeren 1 In deze eerste zitting van den gemeen teraad in dit jaar zij het mij vergund u een hartelijk welkom toe te roepen. Achter ons ligt een jaar, dat voor Sluisin- derdaad niet kwaad mag worden genoemd. In de zittingen van den gemeenteraad en van het ooilege van Burg. en Wetb. werd gehandeld over tal van zaken die voorziening eisohten of waardoor de be langen der gemeente konden worden be vorderd. Vergund zij het mij hier in her innering te brengen hoe de gemeenteraad o. a. besloot a. tot plaatsing van een bliksemafleider op het Raadhuis b. tot vüxkoop van gemeentegrond aan het Rijkskantoor c. tot goedkeuring der verpachting van gemeentegronden en het pachtreclit d. tot het in gebruik geven van school lokalen en enkele vitrines voor de Huis- vlijttentoonstelling e. tot verbetering en aanschaffing van brandbluschmiddelen tot vernieuwing vau eenige straten g. tot het uitzetten van de te ontvangen koopsom van het Post- en Telegraafge- bouw op prolongatie h. lot het in erfpacht geven van grond aan de petroleum-mij. ,/De Automaat" i. tot het in erfpacht geven van groud aan den heer Van Bunnen, industrieel te Brussel. In de elf zittingen van den g 'meenteraad waren bijna steeds alle leden tegenwoordig. Ln de vacature, die ontstond door het vertrek van dhr. A. Breesnee, werd op 11 Deo. gekozen dr. Brand, die weldra vraagt om als raadslid te worden toegelaten. Benoemd werden a. dhr. Kerpestein, om zoo noodig als plaatsvervangend hoofd aan school A op te treden b. dhr. G. Goossen uit Woudriehem tot onderwijzer aan genoemde school. Voorts werden in de vacatures, ontstaan door het overlijden van den bekwamen heer L Noest benoemd tot teekenonder wijzer, dhr. J. F. Bauer, tot gemeente opzichter, dhr. D. de Smit-De Groote, en tot ontvanger bij het Alg. Armbestuur, dhr. L. G. James van Heille. Op handelsgebied zij herinnerd, dat rappe handen tijdens de bietencampagne alhier ruim 22,350,000 K.G. bieten in scheepten, en dat de handel in granen en andere landbouwproducten tot onze blijd schap toeneemt en het handelsverkeer bevorderd. Wij verhengen ons daarom dat het Rijk besloot hier ter stede een Rijkstelefuon- kantoor te brengen, dit is zoowel in net belang van den handel als van het vreem delingenverkeer. Het aantal vreemdelingen die gepasseer- den zomer Sluis bezochten, was meer dan ooit, dank zij het mooie weder en de pogiDgen door particulieren ondernomen om de aandacht op Sluis te vestigen. De tentoonstelling voor industrie en huisvlijt, die van 13 24 Augustus alhier werd gehouden, slaagde uitsnemend en bracht eirea vier duizend personen uit alle deelen van Z. Vlaanderen en daarbuiten binnen het trouwe, vermaarde Sluis. Onder die allen bevond z:ch de Hoog Edelgestr. heer mr. Dijokmeester, Com missaris der Koningin in onze provincie, en den WelEd.gestr. heer mr. P. C. J. Hennequin, lid der 2e Kamer der Stalen Generaal. De hier ter stede opgerichte vioololub en zangvereeniging voor gemengd koor, verkregen schoolloealen ten gebrüike tot oefening en uitvoering van muziek en zang. Andere op muzikaal gebied optredende vereenigingen ondervonden steun en had den succes bij hun streven. Voor de kunsttentoonstelling van oud zilverwerk uit de provincie Zeeland te Middelburg gehouden, werd ook uit Sluis iets in bruikleen gegeven. Aanvaardt mijn dank, heeren leden van den gemeenteraad voor de ondervonden medewerking en ontvangt mijne erken telijkheid heeren weihouders en gem.-se cretaris voor den steuD mij ia 1906 verleend. Ook wat de gemeente-ambtenaren in trouwe plichtsbetrachting en in het belang der gemeente hebben verricht, wil ik dankbaar hier memoreeren. Mijne heeren andermaal vraag ik Uw krachtigen steun en medewerking. Laat ons arbeiden en hopen! Hopen op een blijden dageraad van vernieuwde welvaart voor Sluis. En vergis ik mij niet dan is die komende! Wat de heer Van Bunnen door zjjn steenfabriek hoopt te bereiken geve aan velen een goed bestaan en zij een krach tigen stoot tot de oprichting van andere industrieele ondernemingen, fcgftt

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1