Z. Zachariasse Houtwaren, OPENBARE VERKOOPING GfiZi enz, Openbare Yerkooping een Woonhuis met Schuur, Timmermanswinkel 113 kavels Dwarsliggers eo 24 kavels Wisselhout, Woeisii 6 Februari 1907, Kerknieuws. ingezonden Stnlcken. Mooht dit onverhoopt, geen gewenscht jgayolg kunnen hebben, dan wil ik gaarne LAATSTE BERICHTEN. Ariweptemtiët. Vereeniging de Ambachtschool te Middelburg, Marktberichten. Telegrafisch Weerbericht. Openbare Vergadering Spreker: Ds. H. MEULINK. Onderwerp: „De politieke partijen". Gelegenheid tot debat. veifeoopen: op Vrijdag 1 Februari 1907, veikoopen: eene groote paptij AMERIKAANSCH GRENEN 1. Op Vrijdag 1 Februari 1907, 2. Op Vrijdag 1 Februari 1907, 3. Op Zaterdag 2 Februari 1907, 4. Op Zaterdag 2 Februari 1907, l bruin Ruinpaard oud ffP§L 8 jaren, een dito dito VS oud 5 jaren, een zwart Merriepaard, oud 2 jaren, een bruin Merriepaard, oud 2 jaren, een Rund, oud 1 jaar, drie Aanhoudskalvers, 2 drachtige Zeugen, vet Varken, 1 Utrechtsche Tentwagen met portieren, 1 Tilbury, 1 Men wagen, 1 Kar op veeren, 1 Sacksploeg, 1 Cocksploeg, 4 Eggen, 1 Rolblok, 1- Sleper, 1 Stroosnij molen, Want het overeengekomen bedrag is tot den laateten cent uitbetaald geworden. Daar stond De Jongh nu, vrij en met een som goRfk, maar toch voor de vraag, waarheen Toen nam zijn tweede zuster, een weduwe met een 24-jarige dochter, echtgenoote van een ministerie-ambtenaar, hem op in haar huis. En daar werd de ontslagen tuchthuisboef vol toegenegen heid verzorgd. Toen hij wat op verhaal gekomen was en zqn lichaam zich had aangepast aan de betere voediDg en het zachtere bed, werd hij langzaam gewend aan het schit terende, holle leven. Eerst liep hij in het donker en later in den schemer, steeds nog met zijn geleide, schuw en angstig als een opgejaagde hond. Vreesde hij de menschen, die allen naar hem keken, zooals hij dacht, en die er omgiegelden, als hij schrikte van het rumoer om hem heen Totdat hij weer had geslenterd in. het volle, scherpe licht, en langzamerhand de samenleving was binnengevoerd. Toen liep hij weer langs den weg, als elk ander, in colbertje, met 'n dopje, stropdasje eu kuierstok, dandylike, voelde hij zich weer op z'n gemak. Zelfs zoo, dat hij zich voor zjjn 24-jarige nicht begon te inte- resseeren Toen liet zij haar echt genoot en oude moeder in den steek en ging met hem er vandoor. Dit was de dank van oomlief aan zijn zuster, die hem had opgekweekt, vertroeteld en verzorgd de verleiding van haar eigen kind. Wij laten dit verhaal natuurlijk geheel voor rekening van De Sumatra Post. (Zelandia). De koude. De berichten over de plot seling ingevallen koude zijn vele. TeMeurs, Koblentz, Trier, in het Moezeldal, in de Eifel enz heeft het niet altijd even hard gevroren als hier, maar ook gesneeuwd of geijzeld. Uit Oostenrijk komen berichten over nog feller vorst, sneeuw en ijzige winden. Te Weenen daalde de thermometer in den nacht van Maandag op Dinsdag 17 graden Celsius onder nul, maar in Galicië was het nog barder. Daar heeft het 34 graden gevroren. Het vrijwillige reddingsgenoot schap moest daar 93 menschen hulp bieden wier ooren, voeten en handen bevroren waren. Op hst platteland in Oost-Galicië vriest het 26 graden. Daar de putten dicht gevroren zijn, is er gebrek aan water. In de steden van Oost-Galicië is gebrek aan brandstof, daar de prijs ervan buitensporig hoog is. Ook in Rusland heerscht strenge koude. Te Petersburg wees de thermometer eer- gistereren 24 graden, te Reval 27 graden en te Jaroslaf 40 graden vorst aan. Te Lemberg (Galicië) heerscht sedert Maandagmorgen een Siberische koude. De thermometer daalde tot 27 graden Celsius 160 menschen met bevroren neuzen en ooren moesten worden geholpen. De straten zijn ledig. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Kortgene T. Stigter te Berkel. Ds. Pierson. Het was 21 Jan. juist 30 jaar geleden dat ds. P. optrad als directeur der Heldring-gestichten te Zetten en zoo de Heer hem het leven spaart zal hij op 12 Juli a.s. den dag gedenken, dat hij vóór een halve eeuw zijn intrede deed als prediker in zijn eerste standplaats Heinenoord. Ondanks zijn bijna 74 jaren is zijn oog nog altijd helder, zijn kracht niet vergaan, zijn stem nog onverzwakt en klankvol, zijn geest opgewekt en frisch en vervult de kloeke grijsaard nog al zijn werk onverminderd, een arbeid, die met de jaren we denken hier bijv. aan de pas ingevoerde Kinderwetten nog eer toe- dan afneemt. God sterke hem nog JaDg voor zijn rijkgezegenden werkkring te Zetten en voor zoovelerlei andere be langen daarbuiten. (Ned.) De heer Van Beuge, vroeger evan gelist te Zierikzee, aangesteld als evan gelist-colporteur metOostburgals centrum, staat in betrekking tot de Evangelisatie - vereeniging, waarvan die te Schoondijke e. o. een afdeeling is. Zondag is ZEd. in zyn dienstwerk bevestigd in het evange lisatielokaal te Schoondijke. Hersteld Evaog. Luth. Kerk. Aangenomen naar Gorinchem door A. Klinkenberg te Harlingen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.)^ Aan een getrouw lezer te Oostburg. Ml W el ter dege interesseerde mjj uwe me- dedeeling omtrent de nog aanwezig zijnde grafzerk van den ongelukkigen ds. Stuir- bout. 't Was mjj inderdaad onbekend, dat er nog een zichtbaar teeken was, dat aan deze treurige geschiedenis herinnert. Ook ben ik het volkomen met u eens, dat zich iemand over dit grafteeken mooht ont fermen. Zou het niet op den weg van Kerkvoog den van Waterlandkerkje liggen om den steen zien te eigenen en hem b.v. in de kerk aldaar te doen plaatsen. Gelijk Domburg zijn gedenkstukken in het Kerkgebouw heeft, zou het ook voor 't Kerkje wel eigenaardig zijn, om, met dit monument voor oogen, de herinnering aan dit droevig feit levendig te houden. U kunt, als in de buurt wonende, mis schien wel eenige relaties aanknoopen met de autoriteiten daar ter plaatse. Mr. Fruin, voorzitter van het Zeeuwsch Gen. der Wetenschappen te Middelburg met uwe opmerking in kennis stellen om dan do zerk te doen opnemen in 't Museum van gezegd Genootschapte meer nog, wijl zij, volgens uw beweren, nog in goeden staat verkeert. SCALDIS. Stavenisse. Met 17 mannelijke en 8 vrouwelijke leden is hier, onder den naam „Nieuw Leven", eene gemengde zang- vereeniging opgericht, die onder leiding staat van den heer J. van Dalsen. Hilversum. Door het springen van een kanon is het huis van den heer Paap afgebrand. Petersburg, 23 Jan. Pivilef is op zijn verzoek als minister van marine ontslagen. Benoemd tot hoofd der vloot adjudant- generaal Piokof. Zijn a-sietent, die nog niet benoemd is, wordt minister van marine. Londen, 23 Jan. Volgens bericht uit Kingston vertrok van daar onverrichter aake de Amerikaansche boot Selpic, met vleesch, zonder te hebben gelost. De vijan delijkheden tegen gouverneur Swettingham zjjn toenemende. Men verwijt hem wanbeheer, opzette lijke verkleining der ramp, overmoed en onbeschoftheid De bevolking is zoo ver bitterd dat zijn onmiddellijk ontslag wordt geëischt. Als zijn opvolger wordt ge wenscht Sidney Oliver, den ambtenaar die aan generaal Davis had willen toe- staau te landen. Inmiddels duren de aard schokken voort. Buenos Ayres, 22 Jan. De staking onder de werklieden in de haven isopnieuw uitgebroken. De oorlogsboot//Independen- cia" is uit Rosario in de haven aangekomen om de orde te handhaven. GEMEENTERAAD. Goes. In de gemeenteraadszitting van Dinsdag, bij afwezigheid van den heer De Witt Hamer wegens ongesteldheid en na de gebruikelijke nieuwjaarstoespraak van den voorzitter den heer burgemeester kwam na de medeieelingen aan de orde punt 2a der agendade verordening op de keuring van vee en vleesch. De heer Donner vraagt of het wel noodig is dat er voor die keuring een inspeo- teur benoemd wordt. In de voorgestelde verordening vindt hij tal van artikelen, die voor hem groot bezwaar opleveren. Hij vraagt, ot het wel noodzakelijk is, dat men een inspecteur moet hebben, iemand die, volgens hem, den geheelen dag moet werkzaam zijn, eo die daardoor een groot salaris hebben moet, èn ook nog een keur meester. Spr. meent, dat er geen reden bestaat, om over de tegenwoordige keuring te klagen. Was die anders, dan zou hij gaarne ook een inspecteur hebben. Hij wil eerst bepaald zien, of er een inspecteu zal benoemd worden en verzoekt verder ar- tikelsgewijze behandeling. De voorzitter wil eerst uitgemaakt zien, of meD, volgens voorstel, al of niet een inspecteur zal nemen. Dhr. Pilaar zegt niet precies te weten, wat zoo'n inspecteur zal moeten doen. Deze is belast met de keuring, maar dit is niet te rijmen met andere artikelen uit het voorstel. Spr. meent, dat B. en W. zich geen goed begrip hebben gevormd van den werkkring van den inspecteur, en is er voor deze verordening in te trekken, en te doen voorgaan de behandeling der ver ordening zonder inspecteur. Verder meent spr. nog eeDige onjuistheden te ontdekken in de artikelen 25 en 28 in verband met de verordening. Dhr. Dekker wijst er op, dat in de 2de beschrijving van wat inspecteur en keur meester moeten doen niet klopt't is eigenlijk preoies 't zelfde. Als de inspecteur moet worden benoemd op deze verorde ning, dan moet hij den heelen dag ge reed staan om de mensehen te helpen. Spr. meent dat zoo op de neringdoenden zware lasten worden gelegd en de han delaren in vleesch benadeeld. Dhr. v. d. Bout zegt, dat B. en W. dit ontwerp hebben ingediend naar 't ad vies van de gezondheidscommissie. Dhr. Fransen v. d. Putte stelt de ge nomen beslissing niet gelijk met een onder gewone omstandigheden genomen. In een besloten zitting zijn de leden als 't ware overrompeld. Spr. verklaart belangrijke bezwareto te hebben. Is die keurmeester niet berekend voor zijn taak, dan zou hij een inspecteur willenanders niet, men kan dan later altijd nog een inspecteur aanstellen. Spr. heeft nog bezwaar tegen keurloon, omdat de slagers dan zullen overgaan tot verhooging van de vleesch- prijzen. De heer Donner wenscht artikelsgewijze behandeling en zegt, dat het nieuwe ont werp theoretisch schoon, doeh praktisch onnitvoerbaar is. Dhr. Dekker zegt dat de quaestie anders geworden is dan zij was. Toen waren wij niet rijp in de besloten zitting om de zaken af te handelen. Toen was de bedoeling, dat de inspecteur slechts op pertoezicht zou uitoefenen en dus niet zoo heel veel te doen zou hebben. Maar als dit ontwerp aangenomen wordt, dan is de inspecteur eigenlijk een gewoon keurmeester. In stemming komt eindelijk het voorstel van de tin. commissie om in behaudeliog te nemen 't ontwerp, waarin geen sprake is van inspecteur. Dit werd aangenomen met alg. stemmen, uitgezonderd die van dhr. Holltna-nn. Nu volgt artikelsgewijze behandeling. Dhr. Dekker vraagtwaarom komt B. en W. met deze nieuwe verordening Dhr. Bollmann wil bij art. 4 de straf bepaling opheffen. Dhr. Risck vraagt, wie de keuring door veeartsen betalen zal en wenscht, dat die betaald zal worden van gemeentewege. Dhr. Dekker zegt, dat in de verordening aan de veeartsen is vrijgelaten, wat ze rekenen willen en wil daarvoor een zekere som zien aangewezen. Dhr. Diwekot vindt het art. onuitvoerbaar en vraagt of de keurmeester dan boven den veearts staat. De voorzitter zegt, dat de keurmeester zich bij het besluit van den veearts moet neerleggen. Dhr. Kakebeeke ziet geen bezwaar in art. 4. Dhr. Pilaar voelt veel voor de bezwaren van dhr. Duvekot en wil 't art. wijzigen. Dhr. Dekker vrasgtmag men ziek vee ter keuring aanbieden. Dhr. Pilaar zegtmen kan zich ook ver voegen tot den veearts. Dhr. Risch heeft niet veel vertrouwen in zoo'n keurmeester 't moet verboden blij ven dat ziek vee ter keuring wordt aange boden zonder door een gediplom. veearts gekeurd te zijn. Dhr. Pilaar wil voorkomen, dat een stuk vee door den rijksveearts gekeurd, door den keurmeester wordt afgekeurd. Dhr. Dekker vraagt, hoe B. en W. de salarisregeling van den keurmeester zich voorstellen. Dhr. v. d. Bout. zegt, dat een inspecteur meer waarborgen biedt, maar ook meer kostbaar is. Ten slotte wordt de verordening met algemeene stemmen aangenomen, waar door punt 2b komt te vervallen. Bij punt 3, over het veilingslokaal vraagt dhr. Pilaarof de gemeente nu het ge bruik op sommige dagen mist en wenscht verhuring uiteluitend als veilingslokaal. Overeenkomstig 't voorstel van B. en W. wordt besloten. Bij de punten 4, 5, 6, 7 en 8 der agenda wordt overeenkomstig voorstel van B. en W. besloten't zyn de punten, die han delen over 't aangaan van een geldleecing ad f 4200, eenige af- en overschrijvingen op de gemeentebegrooting, vaststelling 2de suppl. kohier hoofd, omslag^ aai vragen om kwijtsohelding van schoolgeld en het be palen van een tweede rooilijn aan den Oostsingel. Dhr. Dekker zegt, dat men over twee zaken bezig is, en dat we noodig hebben als inspecteur een man op wien verhaal is. Dhr. Risch wil terugkomen op de wijze van belooning van den veearts. Dhr. Pilaar wenscht steeds keuring van ziek vee door een gedipl. veearts. Bij art. 6 vraagt dhr. Donnerof dit art. niet 'n beetje beperkt is met 't oog' op de uren van keuriug, ook vindt spr. den termijn (48 uur) in art. 9 te lang. Bij art. 11 vraagt dhr. Dekker of 't wel klopt met de f 15 voor de herkeuring kan men daarvoor een tweeden veearts krijgen Bij art. 14 spreken nog dhrn. Hollmann en Pilaar en vraagt dhr. Dekker, waar geschreven staat, wie als keurmeester in aanmerking kan komen De voorzitter zegt dat als deze veror dening wordt aangenomen, ze 1 Juli in werking zal treden. Aan de orde komt nu de mestvaalten- quaestie. Dhr. Dekker zegt meer geneigd teziju die verordening in te trekken, veel men schen worden daardoor in hun bedrijf bemoeilijkt, al voelt hij ook wat voorde goede bedoeling in de verordening. Hij doet daarom het voorstel om een com missie uit den gemeenteraad te benoemen, die met een commissie van belangstellen den de zaak nader onder de oogen zien zal. De gemeente-secretaris en -bouw meester zouden in die oommissie ook zit ting dieoen te hebben. Dhr. Pilaar zegt eenigszins 't zelfde standpunt in te nemen al? dhr. Dekker en wil ook 'n weg vinden om niet zoo'n zwaren druk te leggen op de inwoners, en wenscht die verordening ingetrokken 1,e zien. Dhr. v. d. Leeuw gaat mee. De voorzitter zegt, dat geen bezwaar bestaat bq B. en W. tegen het voorstel- Dekker. Dhr. Risch zegt, dat de gezondheids- commiss e alleen te zorgen had voor hy giënische maatregelen, afgezien van de finanoieele bezwaren. Het voorstel wordt met algemeene stem men aangenomen en als leden in die com missie worken benoemd dhrn. Dekker, Pilaar en Duvekot. Als lid van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs wordt geko zen dhr. G. Hajenius met op drie na alg. stemmen. Bij de rondvraag wensoht dhr. Donner besloten vergadering. Dhr. Holltnann spreekt over de slechte verlichting van den Agneejang. Dhr. Fransen v. d. Putte behandelt den toestand van den jongsten sneeuwval. Spr. wijst er op, dat de burgemeester zijn be velen meer klem moet bijzetteD, of anders nalaten ze te geven. Hij wenscht sneeuw- opruiming van gemeentewege. De voorzitter zegt dat 't geen gewoonte is om bij vorst sneeuw te doen opruimen en die was plotseling ingevallen. Hij vindt opruiming van gemeentewege ook beter. Dhr. Dekker Is van dezelfde meening, Dhr. Duvekot geeft in overweging de Heden overleed, na een langdurig en smartelijk lijden, onze geliefde Vader-, Behuwdvader en Grootvader, de Heer MATTHIJAS DE KATER, in den ouderdom van ruim 75 jaren. C. H. STAMPERIU8— de Kater. Vlissingen. L. STAMPERIU8. J. DE KATER. J. DE KATER— Gortgene. van der weele. J. DE KATER. Wobphaartsdijk. N. DE KATER. M. DE KATER- \A^Zrke Goetheer i M. C. WESTVEER- 1 de Kater. Middelburg. C. WESTVEER. P. W. H. DE KATER. Tegal (Java). Wolphaartsdijk, 21 Januari 1907. Heden overleed onze geliefde vader, groot- en overgrootvader, WILLEM BOSSELAAR, in den ouderdom van 90 jaar en 7 maanden. Uit aller naam, L. BOSSELAAR. O.- en W.-Souburg, 22 Januari '07. Voor de vale blijken van belang stelling mij betoond tijdens de ziekte en het overlijden van mijn geliefden echt genoot C. A. MARCUSSE, betuig ik mijnen hartelijken dank. De Wed. C. A. MARCUSSE- Karelse. Kamperland, 22 Januari 1907. Aangifte van nieuwe leerlingen vanaf Vrijdag 1 tot en met Vrijdag 8 Februari a. s. bij den Directeur der School (L. Gortstraat). Toegelaten kunnen worden zij, die in September 1906 den leeftijd van 13 jaar hebben bereikt, dien van 17 jaar nog niet zijn ingetreden en overigens aan de gestelde eischen voldoen. De Secretaris, Mr. A. A. DE VEER. zuinigheid te betr&ohten en ziet liever bepaald dat ieder zelf de sneeuw voor zijn 1 woning moet opruimen. Dhr. Holbnann zegt, dat opruiming door de gemeente juist goedkooper zal blijken. De voorzitter zegt dat B. en W. op de eerstkomende begrooting daarvoor een post zullen uittrekken. Dhr. v. d. Leeuw vraagt nog of bij de soeeuwopruitniog met de werkverschailing is gewerkt, waarop [bevestigend wordt geantwoord. Daarna sluiting. GOES, 22 Januari 1907. Het beursbezoek was gering, en in den handel ging niet veel om. Oude tarwe f o,a f o,Nieuwe tarwe f6,25 3 f 7,N. rogge f 5,70 a f 6,Winter- gerst per 100 kilo f8,50 a f8,90. Zomergerst per 100 kilo f8,10 it f8,50. Haver per 100 kilo f6.50 i f7,Bruine boonen f8,00 a f8,50. Kroonerwten f9,a f 9,50. Groene erwten f8,00 k f8,50. De aanvoer van boter en eieren was ruim. Opgaaf der marktzetters van de gemeente. Versche Boter per K.G. f 1.05 k fl.08; middenprijs f0,53, Part- f°>55 Per pond. Versche Eieren per 100 stuks f 4.00 k f 5.60; middenprijs f1,20, part. f1,50 k f 0,00 per 25 stuks. Opgaaf van de Landbouwmaatschappij. Boter f l.o5 k f 1.08 per K.G., rekenprijs f 1.06 per K.G. Versche Eieren f4.k f 5.60 per 100 stuks, rekenprijs versche eieren f4.85 per 100 stuks. Aanvoer boter en eieren ruim. B VBOERL1JKE STAND. Van 2123 Januari. MIDDELBURG. Getrouwd: J. den Boer, 33 j. jm. en P. L. Faase, 28 j. jd. Bevallen: J. A. Bos geb. De Wagter, d.M. Baljeu geb. Vos, z. Overleden: D. van de Poll, 82 j., weanr. van N. van der Weel. GOES. Geboren: 21, Pieter Jan, z. v. Izaae Paulus Geense eo Adriana Pieternella Maria van Veen. Van 19—22 Januari. VLISSINGEN. Bevallen: A. G. Weug geb. De Jong, z.E. Machgeels geb. De Nijs, d.C. Bulz geb. Koets, d. J. Bok geb. Buurman, d.E, S. Gazan geb. Besemer, d. (levenl.) Overleden: A. J. Kleineeder, vrouw van J. van der Straaten, 72 j.W. Steenhaard, 7 m., d.A. vao Dam, 19 j., ongeh., d. naar waarnemingen in den morgen van 23 Januari medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 799.0 te Memel, laagste stand 763.3 te Bodo. Verwaohting (tot den avond van 24 Jan.): matige tot krachtige Oostelijke wind, licht- bewolkte lucht, droog weer. Strenge vorst. van de Anti-Rev. Kiesvereeniging te MEL1SKERKE, te houden op Maandag den 28 Januari 1907des avonds zes uur in de Chr. School. Toegang vrij. HET BESTUUR. te BIGGEKERKE, beveelt zich dit jaar weer aan tot le vering van de Ohlendorffsche opge loste Peru Guano. Reclame overbodig. ten overstaan van den Notaris M. NOOR- DIJ KE te Colijnsplaat, op Donderdag 31 Januari 1907, des namiddags ten twee uur, te Wisse- kerkein het koffiehuis „De Kroon", ten verzoeke van dhr. L. C. Maas, van EN ERF op het dorp en in de gemeente Wisse- kerke, kadaster sectie L no. 1102, groot 10 Aren 30 Centiaren. In het te veilen perceel is sedert jart n een goed beklante timmermanszaak uit geoefend. Inmiddels uit. de hand te koop. De Deerwaarder KOULON, te Mid delburg, zal ten verzoeke van de Maat schappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen, om CONTANT TE MIDDELBURG, des voormiddags ten tien uur precies, op het emplacement van en bij den Staatsspoorweg aldaar. Bezichtiging drie dagen vóór den dag van verkoop op bovengenoemd emplacement. Inlichtingen te bekomen bij den heer R. H. DE KONING, Opzichter van den D.enst van Weg en Werken te Vlis singen, en ten kantore van genoem den Deurwaarder. De Notaris H. R. STRUVE te Middel burg, is voornemens publiek te bestaande in: PLATEN, PLANKEN, RIBBEN, LAT TEN, BADDINGS, enz, als: des voormiddags 10 uur op de hof stede bewoond door DINGEMAN8E te Gapmge. des namiddags 1 uur aan den Camp- veerschen toren te Veere. des voormiddags 10 uurvöér de herberg van ROOZE te Oostkapelle. des namiddags 1 uur vóór de herberg van VAN HAM te Serooskerke. OP 's voormiddags te 11 uren, te Ovezande, op het hofsteedje bewoond door J. van Liere, in Oud Ovezande, ten overstaan van den Notaris MULOCK HOUWER van

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 3