Keil goede i'a.acl. hij directrc, directeur nf eeoommiteerde. maar regelrecht bij her hoogste collegie, 't Bestuur der Godshuizon. Zuster Dorst verzweeg bij hare sollici tatie en benoeming dat ze reeds vroeger iu een ander Ziekenhuis werkzaam was. Wij schreveu den brief om andere direc tion te waarschuwen niet om dez" meisjes uit deze verpleging te stooten da! wij hun iets haddno te zeggen voordat ze deze leerlingen aanstelden. Ze moesten daarom in ieder geval ook informeeren bij ons of bij den Voorzitter, die geen advies geeft in dergelijke zaken «onder den directeur (e hooren. Die raad was in het belang der meisjes zelve en der ziekenverpleging. Personen met zulk een valseh, huichel achtig karakter hebben eea afzonderlijk toezicht onudig, daarom moet eene direc trice die met hen begint daarom trent zijn ingelicht. De houding door den gecommitteerde, den heer Verheijden, aangenomen in zake de ontslagaanvrage vau zuster Schenkel, deed ons vreezen dat zijne inlichtingen niet volkomen waar konden zijn, daar hij bovendien ook blijkens zijn schrijven aan den Raad zich aan groote over drijving schuldig maakt. Toen ik 1 November uit stad giug en nog geen gelegenheid bad gehad heeren gecommitteerden met de ontslag-aanvrage van zuster Schenkel in kennis te stellen verscheen hij reeds op het Gasthuis en hield de volgende dagen in en (buiten het Gaslhuis voortdurend besprekingen met de leerling-verpleegsters daarbij steeds de directrioe (hoofd der verpleging en getuige) stelselmatig passeerende. Directrice vond het zelfs noodig terwijl ik afwezig was mij met deze houding in kennis te stellen, mij verzoekende terug te komen, daar ze haar prestige niet langer kon handhavende brutaliteit vierde hoogtijzelfs onder het lage personeel braken wanordelijkheden uit, de toestand werd zoo ernstig dat mej. Blaauw en ik een brief zouden aan den Voorzitter dat icij ons niet langer voor den goeden gang van zaken aansprakeljk konden stllen. In de vergadering van 't bestuur werd de beer Verheijden door een motie van afkeuring getroffen. Die motie werd ons gezonden zonder gebruiksaanwijzing. Alleen is mij mondeling aangeraden haar in het Gasthuis voor ie lezen. Wij rneeneD dus de motie te mogen gebruiken zooals wij dat wenschelijk achten en op 't Gasthuis voorgelezen heb ik ze niet. In andere Gaslhuisbesturen springt de medious-regent op de bres voor directrioe en directeur, hier geschiedt hetomgekeerde. Dat hebben we ter kennis gebracht van onze mede-directrices en mede-directeuren, 't Is voor hen een middel om het zonder ling verschijnsel te verklaren dat dedirectie van 't Middelburgse!» Gasthuis voortdurend is blootgesteld aan de schandelijkste ver dachtmakingen, zonder dat het Bestuur der Godshuizen in staat was haar te be schermen. De verzending geschiedde 12 December. De brief van zuster Schenkel luidt: Geachte Heeren. By dezen neem ik de vrijheid my tot II te wenden met een beleefd verzook. Daar ik tot mijn leedwezen onaangenaamheden heb gehad met zuster O vereera waar var. ik ook schuld beken en daardoor in aeouw- achtigen toestand overijld mijn ontslag heb gevraagd, verzoek ik U beleefd deze aan vrage ala niet gedaan te beschouwen. Twee jaren beo ik hier ia 't Gasthuis als verpleegster werkzaam ea zou gaarne hier blijven. Het zou mij zeer verheugen wan neer ik door eene guustige beschikking uwerzijds myu werkkring zou mogen bly- veu vervolgen. Met de meesfe hoogachting, Uw dw. De., Zr. S. SCHENKEL. fterKRieuws, Ned. Herv. Kerk. Goes. Iu het ooilege van kerkvoogden is benoemd tot voorzitter de heer M. H. HarUck, tot secretarie de heer J. W. van der Weert WJz., tot vice-voorzitter-secre taris de heer L. van Bruggen. By de com missie van toezicht op het beheer der kerkelijke goederen tot voorzitter de heer L. de Beste, tot secretaris de heer J. A. Steketee. Vry Evangelische Gemeente. ierseke. Zondagvoormiddag werd de beroepen predikant ds. K. J. van der Boek in zjju dienstwerk bevestigd door ds. Van Leussen van Goes met Efezen 4:11. Aan de oplegging der handen namen deel ds Van Leasees van Goes en as. Post van Nijverdal, waarna de gemeente hem toe zong I's. 1B4 3. Ia den namiddag deed de nieuwe leeraar zijn intrede met de woorden uit 1 Cor. 2 2, waarna ds. Post hem namens de geuieeute eon hartelijk woord toesprak eu de gemeente den leeraar staande toezoo Gehang 91:3. Beide malen Jwas het kerk gebouw zeer vol. Scnoolnieuws. De Uoiecollecte bedroeg verleden jaar to Nieuw- en St. Joosland (gift) f 2,50 Eu over 't gobeele land f 90600,91s, dat i> f281,66' minder dan in 1905. Neutraliteit Steeds wordt 't ons be twist als we zeggen, dat de openbare onder wyzers niet neutraal zijn. Maar we lezen in een stukje, opgenomen in het blaadje van de afdeeling Utrecht va< tic, tfUv>...ii au N'ad ii Ojderwyz*re", ds; een onderwijzer aan een der openbare scho len te Utrecht op Sint-Nicolaasochtend de kinderen prettig bezig hield door hen o m. den socialisten marsch te laten zingen. O, die neutraliteit Ja, die onderwijzer was uog wel onpar tijdig, want verbeeldt u, hy beklaagt zich dat 't hoofd der school dit zingen verbood. Wat een „partijdig optreden'' van zulk hoofd, meent deze leidsman der jeugd. Graafschapper. St C L A ffl £S, Het feit dat de volgende gebeurtenis belang voor u heeft spruit daaruit voort dat Mejuffrouw Den Boer te Goes woon achtig is en dat zij waarschijnlijk aan een groot aantal onzer lezers bekend zal zijn. Mejuffrouw C. den Boer, Matthewes Smallegangsbuurt B 219 te Goes zegt ons Na het groote succes dat ik bekomen heb met Foster's Rugpijn Nierenpillen kan ik niet nalaten U mijn hartelijken dank te beluigen voor dit heilzaam geneesmiddel. De laatste tien maanden was ik geen oogenblik zonder vlijmende pijn in de lendenen en in den rug, dit was zeer on aangenaam daar mijn geheeie huishouden er onder te lijden had en de geringste bezigheid mij veel moeite en last veroor zaakte, vooral bij het bukken was de pijn bijzonder hevig. Ik werd ook gekweld door duizelingen en hoofdpijn, ik begon mij ongerust te maken dat mijn ziekte daar ik de eigenlijke oorzaak niet wist zich verder zou uitbreiden. Toen ik toevallig hoorde vertellen dat Foster's Rugpijn Nierenpillen hiervoor het aangewezen middel was, liet ik dadelijk een doosje komen. Hoe zal ik u mijn vreugde be- schrijveu toen ik reeds na het gebruik van deze eene doos eene buitengewone verlich ting bekwam en de pijn zoo goed als geheel verdwenen was. Ik zal thans nog een doosje innemen en vertrouw dat ik dan volkomen hersteld ben. Ik ondergeteekende verklaar dat het bo venstaande waar is en machtig uhetpubliek te maken op elke wijze die u goeddunkt. Een welbekend geneesheer verklaarde dat de ziekte der nieren de ergste was aller ziekten, met uitzondering van tuber culose. De reden hiervan is dat men meestal geen notitie neemt van verschijnselen der nierziekte of dat deze verschijnselen ver ward wordeu met andere ziekten, terwijl de nierziekte zich meer en meer uitbreidt en zich onopgemerkt complicaties voor doen, totdat ze zich diep in het gestel ge worteld heeft. Let dus op de eerste ver schijnselen van pijn in da zij, neem uw maatregel nog heden, want morgen is het missohien te laat. Verzeker U dat men U de echte Fos ter's Rugpijn Nierenpillen geeft, dezelfde die Mejuffrouw Den Roer gehad heeft. Wy waarschuwen togen namaak en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de handteekening van .Tames Foster voor komt. Zij zijn te Goes verkrijgbaar bij de firma Nathan Emanuel, en te Middelburg by den heer Joh. de Roos, Vlasmarkt K157. Toezending geschiedt franco na ontvangst- van postwissel a f 1.75 voor één- of f 10 voor zes doozen. Rechtszakt*»*. Te Amsterdam is door Jhr. de Geer, den veroordeelden bankdirecteur, hooger beroep aangeteekend. Le Fèvre de Mon- tigny berustte in zyn vonnis De oflioier van justitie beekeude tegen beide veroor deelden appè! aan. VIT 1)E PROVINCIE. Middelburg. Door de politie is proces verbaal opgemaakt tegen H. J. v. H., ter zake verduistering van eenig geld. Goes. De antir. propagandaclub ver gadert a- s. Donderdagavond 8 uur in „Samuel". Ingeleid wordt het onderwerp „Kiesrecht". Geestverwanten hebben vrijen toegang De leden worden nitgenoodigd op te komen. De kiesrechtquaesfcie is een der quaestiën van den daghare oplossing wordt voorbereid. Het is ons zeker niet hetzelfde in welken geost die oplossing komt. Bestudecring eu bespreking van dit vraagstuk is derhalve zeer gewenscht. In de volgende maaud zal de Centrale a.r. Kiesvereeniging voor het Kamerdistrict Goes, waartoe ook Tholen behoort, een bijeenkomst beleggen, waarbij ook de af gevaardigden der Thoolsch-Fliplandsche Kiesvereenigingeu behooren tegenwoordig te zijn. Alsdan zal de te volgen gedragslijn besproken worden in betrekking tot den staatkundigen toestand en tot de stembus actie bij de provinciale Statenverkiezing in het district Tholen. 's-Heerenhoek. Ia de Gemeenteraads vergadering gehouden den 19 Januari j.l, waren alle leden tegenwoordig. Daar het de eerste vergadering in het nieuwe jaar was, sprak de voorzitter, den leden een hartelijk woord van gelukwensch toe, eu sprak daarby den wensch uit, dat rij allen een gelukkig jaar mogen beleven, en by hun belang, ook de belangen der gemeente mogen behartigen. Na de notulen der vorige vergadering waren gelezen en goedgekeurd, kwamen de ingezonden stukken ter tafel, welke voor kennisgeving werden asngenomen. Door het niet aannemen der benoeming tot lid van de C. T. W. v. S., door den Z. E. Heer H. J. Stoopman, ontstond eene vaciture, waarin is voordien door de be noeming van J. A. Remiju als zoodanig, die zijne benoeming aannam. Verder werd door den Voorzitter het verslag over den toestand van het onder wijs in deze gemeeDte voorgelezen, daarin zyn, een openbare school voor joDgens en meisje?, met een hoofdonderwijzer en een onderwijzeres in handwerken, een R. K Par. school voor jongens met een hoofd en dris onderwijzers, een R. K. Par. meisjes school met een hoofd en twee onderwij zeressen (Geestelijke Zusters) en een be- waarsohool voor meisjes en jongens, be neden de 6 jaar, met een onderwijzeres en eeu helpster. Het verslag van de ge zondheidstoestand der gemeente, welke nog al bevredigend mag genoemd worden, daar er geen besmettelijke ziekte is voor gekomen, behalve een geval roodvonken 20 sterfgevallen zyn geschied. Het verslag der Woningwet, waarbij geen bijzondere gevallen zijn voorgekomen. 's-Heer Abtskerke. Benoemd tot voor zitter van de Algemeene Armbesturen de heer W. Minderhoud. In de Zaterdag gehouden vergade ringen van den Raad dezer gemeenle wa ren 5 leden tegenwoordig, afwezig M. Dekker en M. Hariuck. Mededeeling werd gedaan dat de verordening tot het heffen van begrafenisrechten voor 3 jaren goed gekeurd is, en dat de wijziging in het abonnement schoonhouden der schoollo kalen over 1906 goedgekeurd is. In de gemeentebegrooting dienst 1906 werden enkele af- en overschrijvingen ge daan. Een kohier hondenbelasting voor den dienst 1967 werd vastgesteld met 22 houden tot een bedrag van f44. In de politieverordening werden de volgende wijzigiogen aangebrachtlo. het verbod om hoornvee te laten drinken uit de dorps- put (e 's-Heer Abtskerke van 1 Dcc. tol 1 April2o. de verplichting tot sneeuw- opruiming door de bewoners in de kom der gemeenteen 3o. eene bepaling tot schoonmaken der wielen van wagens van 1 Sept.1 April. Krabbendijke. Tot meerdere veiligheid van het aankomen en vertrekken der treinen zal alhier eeue groote uitbreiding worden gemaakt op het gebied van 't sein- wezen. Een wagonlading materialen is reeds er voor gelost, waaronder niet minder dan 6 signaalpalen. Deze uitbreiding zal vermoedelijk nog uitbreiding van personeel vorderen. Kvvadendamme. Na een opwekkende rede van dhr. Smits uit Leiden werd alhier opgericht een plaatselijk comité voor K. S. A. 131 leden gaven zich op. Het bestuur bestaat uit de heeren J. Keijzer, voorz., J. Nagel, kapelaan, secr., M. van 't Westeinde, penniugm., en J. Jasperse en R. Verbeem. De spreukbeurt was een groot succes. Schore. Zaterdagavond vergaderden de landbouwers dezer gemeente, tot bespre king verhooging der melkprijs, zoodat van heden af de prijs van 3 cent op 4 cent per halve liter wordt berekend. Zondagnamiddag-werd een 13-jarig dochtertje van den heer burgemeester van Nieuvvenhuyze door zekere S. van H&ds- weert aanger and of aangereden. Na 2' 2 uur in verhoor in het gemeentehuis te zyn geweest, werd bekleagde op vrije roeten gelaten en heden (Maandag)morgpn 'weer aan een verhoor onderworpen, en onder ge leide van den rijksveldwachter Kriekaart naar Hansweert gebracht. Vlissingen. By het Belgisch loods- wezeu alhier is bevorderd tot loods de hulploods L. J Falin en is benoemd tot loodskweekeling do matroos Y. Barrey. Kloetinge. Hedenmorgen had alhier op de hofstede, bewoond door de wed. M. v. L. oen ernstig ongeval plaats. De 18-jarige zoon, die zich in de schuur op een zolder had begeven, had het ongeluk te vallen, met het gevolg dat hij op een steeoen vloer terecht kwam. Hevig bloedende,'en onder veel pijn werd hij in huis gebracht. De spoedig aanwezige geneesheer dr. Coenen constateerde schedelbreuk. De toestand is zorgelijk. Gemengde Benauen. Vrijdagmiddag werd de Dorpstraat te De Bilt een oogenblik in opschudding gebracht door een rondtrekkende familie met drie kinderen en een kinderwagen incluis, waarvan de man en de vrouw ruzie hadden, welke zoo hoog liep, dat zij handgemeen werden. Al spoedig bleek, dat moeder de vrouw niet voor de poes was. Zij had haar op de tanden, en gaf haar heer gemaal zoo geducht van katoen, dat de uiterlijke teekenen op zijn aange zicht zichtbaar waren. De politie verscheen en maakte heel gauw een einde aan het tooneel, door beiden roede te nemen naar de wacht. Daar begon het lieve leventje echter opnieuw. De vrouw vloog als een razende op den man toe, sloeg hem half lam en ontrukte hem zelfs zijn neuswar mer! je. De goedzak had tegen dit alles niets en vroeg deemoedig om zijn pijpje terug. Hiervan kon echter geen sprake zijn. Eindelijk sprak rij van vergeven, doch niet in den rechten zin des woords, want zij voegde er aan toe «roet ratten- kruid". Ten slotte wist de veldwachter op een kalme manier het tweetal in zoo verre te verzoeneD, dat zij met hun kroost weer vertrokken in de richting Zeist. Later bleek, dat zij niet getrouwd waren en tien kinderen hadden. (U. D.) Twee kinderen verbrand. Te Den Dungen is Vrijdagnacht een boerderij af gebrand, bewoond door den heer Groenen- daal. Hij was er in geslaagd zijn heide kinderen te redden en was weer het bran dende huis binnen gegaan om ook zijn vee nog te trachten redden. De kinderen zijn hun vader, zonder dat deze het wist, toen na geloopen en hebben den dood in de vlammen gevonden. Ook 2 kalvers kwamen om. Algemeen vermoedt men dat de brand het werk van een brandstichter is geweest, waarvan de 20-jarige knecht van den heer Groencuda&l wordt verdacht. Deze was den vorigen dag weggejaagd en men denkt, dat hij uit wraak het huisiu brand heeft gestoken. De schuurdeur was open men zegt, dat die niet geopend is kunnen worden dan door iemand die er goe>d mee op de hoogte was. Toen de brand was uitgebroken werd er aan de deur van de boerderij gerammeld en geroepen «Er uitToen men buiten kwam was er niemand te zien. Eenige Duagenaren ge- looven, dat de brandstichter door doze waarschuwing do bewoners zelf nog de gelegenheid heeft willen geven zich te redden. Zaterdagmorgen is bedoelde knecht met de stoomtram uit Sohijadel naar Don Dungen gekomen. Er werd door personen in de tram over den brand gesproken en het vermoeden geuit, dat hij deeohuldige was. Hij zeide daarop, «dat hij gerust uaar Deu Dungen durfde komen". De godsdienst-ouderwijzer W. van Leeuwen te Vriezenveen is met ingang van 1 Jan. 1907 uit zijn ambt ontslagen. Zijn aanhangers hebben, daar hij de ambts woning moest verlaten, een woning voor hem gekocht, waarnaast een houten ge bouwtje wordt geplaatst voor het houden van godsdienst-oefeningeo. Dan zijn er 6 kerkgebouwen op dat kleine dorp. Hollandsch het voordeeligst. Een dame schreef weken lang op haar wasohlijst een «combination". De waeobvrouw rekende daarvoor 15 cent. Toevallig werd eens op het brieije datzelfde kleediugstuk «hemd- broek" genoemd. Toen rekende de waseh- vrouw 10 cent. Daarna werd stoeds het Hollandsche woord gebruikt met hetzelfde gevolg. Nederland bovenaan 1 In het Bulletin de la Societé des études coloniales et tnari- times van December jl. vinden wij eene statistiek over 18951905 van de geboor ten en sterfgevallen in de Europeesche landen. Uit de daaraan door ons toege voegde laatste rubliek blijkt, dat in voor uitgang van het zielental Nederland de kroon spant: Op de duizend inwoners. Meer gebo- Geboren. Overl. ren dan overl. Noorwegen 28.2 14.3 13.9 Zweden 25.3 15.3 10.5 Denemarken 21.5 13.9 14.6 Duitschland 34.1 19.6 14.5 Nederland 31.4 15.9 15.5 België 27.1 16.8 10.3 Frankrijk 21. 19.5 1.5 Zwitserland 27.7 17.8 9.9 Portugal 32.1 19.1 13. Spanje 34 4 25.8 1.6 Italië 32.6 20.9 11.7 Oostonrijk 35.6 23 5 11.8 Hongarije 37. 24.8 12.2 Gr Br en Ierl. 27.6 16.5 11.5 De toeneming der bevolking houdt na tuurlijk met deze cijfers geen gelijkeu tred emigratie eu immigratie doen daarbij haar invloed gelden, Maar de stelling, door Nederland in bovenstaande lijst ingenomen, bewijst voor de kraoht van ons volk en voor de goede hygiënische voor waarden waaronder het leeft. De commissaris der Koningin iu Noord-Ilollaud is Vrijdagavond aan een groot gevaar ontkomen. Terwijl hij met zijn echtgenoote per rijtuig van Heemstede naar Haarlem reed, kwam het rijtuig doordat de koetsier in den mist niet meer kon zien, aan de Zandvoortsche laan in een diepen greppel terecht. De koetsier geraakte onder het rijtuig en de heer Van Tisnhoven en mevrouw konden dat onmogelijk verlaten, omdat de portieren tegen de wanden van den greppel beklemd zaten. Gelukkig reed de burgemeester van Haarlem per auto achterop hij ver leende met verschillende andere personen hulp. Als door een wonder werd niemand gekwetst. De staking in de Amsterdainsche haven is geëindigd. Vrijdag verzond de commissie uit de werklieden een schrijven aan het bestuur der VereeDiging van Werkgevers op Scheepvaartgebied waarna de voorwaar den werden aangegeven waarop de werk lieden 't werk zouden hervatten. Namens de Werkgevers werd echter geantwoord dat hervatting van den arbeid geweDscht werd op voorwaarde lo. De tijdeDS het conllict aangestelde, vaste arbeiders blijven iu dienst der stoom vaartmaatschappij «Oceaan" gehandhaafd. 2o. De stakers die uit eigen beweging tot 14 Jan. zijn teruggekeerd krijgen een werkboekje en zullen de voorkeur genieten bij het aannemen van werklieden in dienst van de «Oceaan". De overigen die ondanks herhaalde uitnoodiging niet kwamtn heb ben dit verbeurd. Zij kunnen echter bij onberispelijk gedrag hun werkboekje weer terugkrijgen. Voor goed ontslagen zijn 51 werkliedea. 3o Bij eventueele aanstelling van vast personeel zij nu voor eens eu alt jd vast gesteld dat den werkgevers hiervoor steeds vrije keus zal gelaten worden. 4q. Indien Maandio; 21 Tin, 7 uur mor gens geen autwoord ingekomen is, zijn alle stakers voor goed ontslagen Deze krasse, flinke houding der patroons, gevoegd bij den weinigeu steun dieu de stakers bij eigen vrienden vonden, was oor zaak dut de stakers met meerderheid van stemmen tot hervatting van den arbeid besloten. De staking is dus opgeheven. Heden gingen allen, op de 51 uitgeelotenen na, aan den arbeid. Eeu schilder te Brussel was mot een zangeree gehuwd, maar het huwelijk was in den laatsteu tijd uiot gelukkig meer, en dc eohtgenoot had besloten te scheiden. Zelfs de gemeenschappelijke liefde vau iiuu kind kon de huiselijke eendracht niet meer herstellen. Sedert verscheidene dagen bemerkte de schilder, dat hij regelmatig ua het eten sterke maagkrampen kreeg; het wekte verdenking bij hem op en hij zelte op eeu goeden keer het voor hem door zijne vrouw toebereide eten aan een hond voor. Spoedig kromde zich de houd onder zichtbare pijnen. Nu nam de schilder het dienstmeisje in verhoor en dezL zeide, dat mevrouw dagelijks een poeder i.. ''e spijzen mengde. Nu stond bij deu u.» i de overtuiging vast, dat zijn vrouw hem wilde vergiftigen en hij waarschuwde snel do politie. Deze uam de vrouw streng iu verhoor, maar het resultaat was anders, dan men verwacht had. Madame bekenJo onder tranen het poeder gebruikt te hebben, om de verloren liefde vau haar man terug te winneu, waut het was een geheim mid del, dat deze maoht bezat, zoo had de apotheker gezegd. Deze zonderlingeartsenij menger, ciie zoo de vrouwelijke lichtge- loovigheid misbruikte, zal spoedig voor het gerecht verschijnen. In het dorp Jegorowka, in het gouver nement Tula werd oen schijndooue boer begraven, die iu den nacht, die op ziju begrafenis volgde, ontwaakte en vreeselijk begon te schreeuwen. De voorbij het gref gaande boeren, die het doffe geschreeuw uit het graf hooiden, dat wegens de vorst niet diep gegraven was, dachten, dat de zoDden van den gestorvene hem van zijn rust beroofden eu besloten een paal van eiken hout in het graf te slaan, om deu schreeuwer rust te geven. Het meerendeel der boereu wendde zieh echter tot den priester, om verlof te krijgen, den begraveue weer op te graven. Dit verlof weigerde de priester, en de boeren wendden zich nu tot depolitie. Twee dagen gingen voorbij. Toen het graf aan den avond van den tweeden dag ge opend werd, vond men den schijndoode in een vreeselijken toestand, met bloedende wonden, gebroken vingers en sneeuwwit haar, doch nog levend. Het verblijf van 48 uur in een graf, waar de luolit door de losgegraven aarde toegang had, had vau een jongen man een grijsaard gemaakt. Uit Rusland Een bericht over Parijs lot ons gekomen, meldt, dat een hevige brand het landgoed van graaf Tolstoi, intendant van het Russische kroondomein en neef vau den schrijver verwoest heeft. Graaf Tolstoi zolf is op de derde verdieping levend verbrand met verscheidene ayner bedienden. Anderen zyn gewond. Een gerucht, dat te Moskou loopt, wil dat de brand gesticht is. De marine-krijgsraad te Sebastopol heeft drie officieren en een arts van eeu kanonneerboot veroordeeld, wegens op ruiende en tegen superieuren gerichte redevoeringen, tot ontslag uit deu mili tairen dienst, verlies van burgerschaps rechten en vestingstraffen. De hongersnood iu China gaat ver gezeld van ziekten. Te Ssing-kiang-poe, waar een groot aantal slachtoffers vau den hongersnood in een vluchtkamp was opgenomen, moesten deze lieden daaruit verwijderd worden, wijl het noodzakelijk was gebleken het kamp op te heffen. Er was nl. onder de kampbewoners een pokken-epidemie uitgebroken. Te Luik heeft zekere Brandeburger, handelaar in wijn en andere artikelen, gistermorgen, tegeD twaalf uur, den advo caat Nols doodgeschoten. Brandeburger is iemand met 12 ambachten en dertien ongelukken, die al jaren heel zwak stond, en die gisteren failliet verklaard is. Mr. Nols trad voor de rechtbank op als ver tegenwoordiger van een derschuldeisohers. Toen Brandeburger bij het reohtsgebouw kwam en hoorde dat hij failliet verklaard was, stapte hij op Nols af, uitte hevige verwijten, en toen Mr. Nols antwoord gaf haalde Brandeburger eeu revolver te voor schijn en schoot Mr. Nols in het gezicht. De kogel droDg tot in de hersenen door. Mr. Nols was weldra overleden. Brande burger werd in hechtenis genomen. Ui! IIK PERS. De Nederlander schrijft onder 't opschrift „Onkunde" Onlangs heeft een kantonrechter „uitge maakt", dat een aanslag in den kerkelijken om.-lag niet behoeft te wordeu betaald door ieroaud, die door doop en belijdenis lidmaat is der Nederl. Herv. Kerk, wijl iemand alleen lidmaat kan worden door eene per soonlijke handeling verricht tijdens ziju meerderjarigheid. Met de bepalingen van het kerkelijk recht had de kantonrechter, meende hij, niet te maken. Wy hebben deze uitspraak slechts als een staaltje beschouwd van de erassa ignn* rantia onzer juristen op het gebied van het kerkelijk recht. Noch in Duitschland, noch in Emgeland zon zoo iets kunnen voor komen. En niet alleen iynorantia op het

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 2