Buiteaitmtiscï OvsrzicM. LANDBOUW. Gemengde Berichten. De ramp to Kingston was wel erg, dooli, gelijk wij gister reeds onder de Telegram men meldden, oDder den eersten indruk wel wat overdreven gerapporteerd. Toch blijft zij een verschrik kek ke gebeurtenis, waarvan men, vooral io Engeland en Ame rika, do nadere bijzondorheden met span «irig tegemoet ziet. Itnmers men schat dat cr gedurende den winter w»»l een twintig duizend Amerikanen op Jamaica 'n zachter klimaat gaan opzoeken. En dan de ver gadering van het lacdbouwcongres moet ongeveer bijeen zijn geweest toen de ramp plaats had. Vin de afgevaardigden schijnt niemand gedoerd te zijn. In het geheel be draagt, vo'gans gematigde schatting, het aantal docden 100, en er zijn meer dan 1000 gewonden. By den eersten schok stortten vele gebou wen iu de mindere wijken in. Onmiddellijk stonden de werven iu brand en de vlammen verspreidden zich snel tusschen de puin- hoopeD. De etraten lagen vol overblijfselen en er hearschte groote verwarring. De brandweer stond als verlamd. Langs het water breidde het vuur zich sterk uit, alvo rens krachtige maatregelen konden worden genomen. Na den eersten ernstigen schok snelden de weeschen de straat op, bomv- va'üge muren stortten in, vele vluchtelingen werden gekwetst en naar het algemeene hospitaal gebracht, dat niet vernield werd. Volgens latere berichten was men het vuur Maandagavond laat meester, maar hrandde het nog hier en daar in de dokben. Toch zijn er nog eenige voorname Engel- schen omgekomen, onder anderen de oud- minister Ferguson in hot Myrtlebank-hotel dat in de stadswijk lag dat 't meest ge teisterd werd. De negerbevolking vluchtte in groote opgewondenheid naar de omringende heu vels, doch de gouverneur slaagde er in hen to kalmeer en. Alle huizen gelegen binnen een straal van 16 K M. zijn beschadigdbijna alle huizen in de stad zijn vernield. De brand brak uit na de aardbeving en voltooide het vernielingswerk. De zakenwijk van King ston is een hoop smeulende asch. Kerken, openbare kantoren en hotels zijn verwoest. Vele aanzienlijke kooplieden, doctors, ad vocaten enz. zyn gedood 25 zieke soldaten vonden den dood in het militaire hospitaal. Jamaioa is ook iu 1692 door een aard beving bezocht geworden. Toen verging de hoofdstad Port Royal, waarop de inwo ners aan de audere zijde der baai, de tegen woordige hoofdstad Kingston bouwden. Het is opmerkelijk zooveel aardbevin gen, van lichten en z waren aard, er in den laatsten tijd al geweest zijn. Den 11 Januari in onze Oost en te Honoloeloe den 10 in Noorwegen, Zweden en Rus land den 4 bij Ceylonden 2 onder in den Stillen Oceaandeu 26 December in Chili, Sagalien en West-Iodicden 22 in Russisch Toerkeetan, op het eiland Wight, iu Oostenrijk en Italië; den 20 in Italië 6dz. En Maandagmiddag zijn er ook schok ken gevoeld te Drontheim in Noorwegen. Gisteren toekende de seismograaf te Ber gen weer een aardbeving van Z. naar N. aan. Te New-Vork kwam er gisteren uit Honoloeloe bericht vua een uitbarsting op het eiland Maunaloa, waarbij vijftig schok ken werden gevoeld. Dit zyn altegaar berichten die aan de boden van Job herinneren, terwijl dezo nog sprak, kwam een anderof ook van 's Heilands woord, dat men in die dagen vernemen zal van oorlogen en oorlogsge ruchten, en van aardbevingen op verschil lende plaatsen. Waarbij komt dat de afval steeds veld wint en de vrijmoedigheid waarmee het ongeloof het tegen den Heere en Zyn Gezalfde opneemt, al grooter wordt. Wie het leest die merke er op 1 Van vrijmoedigheid gesproken, men weet op hoe onbeschaamde wijze de Fransc.be regeering, die de lichten aan den hemel heeft ^uitgedoofd de kerk vervolgt. Men kent daarbij Viviaui's 6Dorkende taal. Thans heeft in België in een gewoon liberaal orgaau de h -er Roland de Marès dezen min'ster nog overtroefd. Deze schrijver vindt het beusch ourcius dat men zioh nog eenige illusie heelt kun nen maken, alsof er niet metterdaad van liberale zijde een oorlog was ondernomen teg-n alles wat nog aan het bovennatuur lijke herinnert. Hij geeft dea Paus volkomen gelijk, waar deze zegt, dat de oorlog verklaard ts tegen al het bovennatuurlijke, en da! het God is dien men uit de harten en uit den geest der menscheu bannen wil. Reeds nu is het geloof aan het boven natuurlijke uit alle tooogevende kringen teruggedrongen, en hierin ligt de zeker beid, dat de liberalen binnenkort eens en voor altijd dat geloof uit den meoschelij- ken gezichtskring zullen doen verdwijnen Als er een God bestond, die den mensch geschapen had, daa had die God, door aan den mensch de rede te geven, vooruit Zelf zijn eigen oudergang bewerkt. Daarom is het niet eens noodig de ge- loovigen te ver volgen, of ze tot hel Atheïsme te dwingen. Dit zou hun kracht sleoh's sterken. Het s aketsel van het bovenna tuurlijke, waarachter God zich nog staande houdt, valt vauzelf in. Dien obscuranten, achterlijken dompers rc zwakken au geest moet men stil hun bijgeloof laten. Zoolang ze geen betere kravhi bezitten, moe» men hun die krukken laten, Ze verroolotm vanzelf. De onverschilligheid brengt die vermol ming van de kruk van het geloof vanzelf teweeg. Ook de God der Christenen za! in dien vloed van het Indifferentisme verdrinken, gelijk alle goden der Heidenen er iu zijn ondergaan. Al 't bidden heeft tot niets geleid, en de moderne meusoh heeft in zijn toute- puissance, d. i. in zijn almachtigheid, veel moer gedaan om het leven gelukkiger te maken, dan alle goden van Heidenen, Jo den, Christenen en Mohamedanen saam. In dien geest orakelt de heer Roland de Marès. Niet een socialist als Viviani, maar een gewoon liberaal, in een hoofd artikel, geplaatst in het hoofdblad der libe rale partij in België vlak op onze grenzen. Zoo ziet men, wat er aan is van het liberaal geroep, dat we Daar Viviani de vrome liberalen niet mochten afmeten. De liberaal Roland de Marès gal'iu een liberaal hoofdorgaen aan Viviaui's hoon- geroep zijn contreseign. De stryd in Duitschlaud staat, zegt De Standaard, niet alleen iu het toeken van de koloniale staatkunde, maar ook wel degelyk ia dat, der autitheae. Zie maar Te Ber.ijn is de intelligentie politiek wakker geworden. Voorheen liet de politieke worsteling haar koud. Ze was deelnemend toeschouw ster, maar stak zelf geen hand uit. Nu daarentegon is dit opeens anders geworden. Nu is er leven by haar in de brouwerij, en dreunt Berlijn van haar veldgeschrei. En vraagt ge, vanwaar die plotselinge ommekeer, dan roept ze u toe Omdat het nu tegen het Clerioalisme gaat. Vou Bü'.ow heeft het Centrum losgelaten, en nu loopt heel de intelligentie achter hem op, om, kon het, hem de overwinning te verzekeren. Uit Parijs is de anti-clericale wind blijk baar ook naar PruiseDs hoofdstad over gewaaid, en nu vinden deze heeren het de moeite waard, om aao den strijd deel te neuieu. Vou Nietzche's banier gaat al hooger op, het socialisme wint gesudig veld, en nu hoorde het anti-olericalisme er nog maai bij, om den jubel der geesten te doen los breken. Zoo bevestigt zich telkens meer, hoe allerwegen de storm tegen het Christen dom opsteekt. De afval was in deze kringen reeds lang gekomen. Maar hy afval kon het niet blijven. De geest die afviel, kan niet dulden, dat wat hy verwierp, by an deren nog in eere blijft en nog als een macht zich in het land openbaart. En daarom is Gambetta's leuze„Het Cleri- calisme is de vijand de natuurlijke uit ademing van deze gesteldheid der geesten, waartoe bet vroeg of laat ook in Duitsch- land komen moest. Wat gelukkig Nederland toch, waar de antithese morsdood is. Als het in Duitschlaud spaak loopt, zal meu hier nog eens cousult moeten, nemen, hoe men dat mirakel klaar kreeg Misschien is het niet ondienstig nog eens te herinneren, hoe de partijen in den ouden Rijksdag tegenover elkaar stonden. De pariijeD die op 13 December met de re geering meestemden, beschikten over het volgende aantal zetels conservatieven 52, vrije conservatieven 22, anti-semieten 6, oeconornisclie vereeniging 14, nationaal- liberalen 51, vrijzinnige vereeniging 10, vrijzinnige volkspartij 20, Zuid-üuitsche volkspartij 6, wilden 5, tezamen 186 ze- fels de andere partijen waren sterk het centrum 103, de Polen 16, de Welfen 2, de Elzas-Lotharingers 9, de sociaal-demo craten 78 of te zarnen 208 mandaten. Drie mandaten die onbezet wareD, blijven buiten beschouwing. Daar het geheele aaotal zetels in den Rijksdag 697 is, moeten de nationale par tijen bij hun 186 zetels 13 nieuwe voegen, oin een stem meerderheid te krijgen. De sperwer loert Zoo ongeveer waarschuwt een Frausch publieist in een Amerikaansch blad. De sperwer is Duitsehland en de arme vogel- kens, die straks tusschen de roofklauwen spartelen, zullen zijn Nederland en België. Nu is 't gelukkig, dat wij ons van zulke sombere voorspellingen niet veel aan trekken, vooral niet al ze komen uit een Fransehe pen. Want nog altijd zijn de Franschen de gebeurtenissen van '70 en '71 niet vergeten. Nog steeds zien ze in Duitsehland den landhoogerigen roover, die hen onschuldig verdrukten, onverhoeds besprong en twee hunner schoonste provinciën ontstal. Wij weten beter. Wij weten ook, wie in dien tjjd het meest naar den krijg huukerdeo. Wij zijn dus volstrekt zoo baDg niet voor Duitsehland. Toeh is 't wel eens goed, te hooren hoe men in 't buitenland over ouze verhouding tot het Rijk van keizer Wilhelm denkt. Die Fransohe sehrijver wijst er allereerst op, dat Duitsehland zijn toekomst zoekt op de zee en dat het broodnoodig heeft een langere kustlijn en betere havens. De drie Duitsohe marinehavens aan de Oostzee, Koningsbergen, Dantzig en Kiel liggen feitelijk aan een meer, dat dikwijls afgesloten is door ijs. Het Keizer Wilhelms- kaoaal, zou, om te worden geschikt ge maakt voor doorvaart van oorlogschepen van het Dreadnought-type, moeten worden verbeterd, wat volgens de deskundigen minstens 200,000,000 M. zou kosten, Aan de Noordzee heeft Duitsehland een kustlijn van slechts 80 mijl. De ligging van Hamburg en Bremen is vau dien aard, dat de groote schepen met volle lading niet verder stroomopwaarts kunnen komen dan Cuxhaven en Bremershaven. Wilhelmshaven de eenige oorlogshaven aan de noordwest-kust kan enkel door baggeren iu bruikbaren staat worden ge houden. Verder wijst hij erop, hoe Duitsehland niet kan zonder de havens van Antwerpen en Rotterdam. Van welke boteekenis deze havens zijn voor de handel en de nijverheid van West-Duitschland bewijzen de vol gende cijlers: Aan den Rijn wonen en werkenl6,000,000 raensehen, of 28 pOt. van de bevolking des Duilschen Rijks Onder die 16,000,000 treft men aan 2 500,000 werklieden. De beide provincies leveren 50 pCt. van Duitsohlands steenkoolopbrengst, 83 pCt. van aijn ijzer, 90 pCt. van ziju wijnen. De Rijn is een pracht vau een rivier, maar de monding van die rivier ligt in Nederland. Te Rotterdam laden en lossen de grooie zeeschepen op stroom. Tusschen de Scheldetnunding en den Rijn wemelt het van schepen, komende van of bestemd voor den Rijn. De Rijn vrachten van Rotterdam stroomopwaarts zijn uiterst goedkoop. Ea de 22.000,000 M. door Duitsehland sinds 1879 verwerkt voor de Rijn verbetering zijn voornamelijk ten goede gekomen aau Rotteidara en Antwerpen. Om vau Rotterdam en Antwerpen meer onafhankelijk te worden, zijn millioeuen uitgegeven door Duitsehland, maar met weinig succes. De Eems blijft schaars bezocht, wat er ook aan ten koste, is gelegd en ook de pogingen om van Keulen een zeehaven te maken, hebben de Rotter- damsche rijnvaart en het spoorwegverkeer met Antwerpen niet noemenswaard ver minderd. De grootste rivier van Duitsehland welke meer daa een derde draagt van den geheeieu tonnen-inhoud van den Duitsehen internationalen handel, en welke rivier de verkeersader is voor zijn meest ontwikkelde nijverheids-districten, heeft dus tot havenplaatsen twee buitenland- sche steden. Dat feit vindt de Duitsehe Keizer ondragelijk; en velen zijner onder danen zijn het daarin met hem eens. Om te maken dat de Rijn Duitsohe steden krijge en uitvoerhavens, is maar één oplossing mogelijk de annexatie van Nederland, ge volgd door de annexatie van Antwerpen Dan herinnert de sehrijver aau 't woord tan den Keizer: „Duitsobland's toekomst drijft op het water!" en dat water vindt men natuurlijk naar de zijde van Holland en België. Of er niets tegen dat gevaar te doen is Jawel, daartoe moeten Nederland en België zich nader aan Engeland en Frankrijk verbinden, die zullen nooit toestaan dat Duitsch'and zioh van de Noordzeehavens meester maakt „De noodzakelijkheid, om de neutraliteit van Nederland en België te besotiennen, is het gemeenschappelijk belang, dat Frankrijk en Engeland vereemgt en dat de steun eu goedkeuring zal verwerven van alle besehaafile naliën Engeland en Frankrijk moeten een der gelijke gebeurlijkheid onder de oogeD zien. Het zou Keizer Wilhelm tot dicta tor van Europa maken''. Zóó eindigt de Frauscbmau zijn artikel. Nogeens verontrustendoen weons niet. Maar daarom is 't toch wel interessant zulke stemmen eens te beluisteren. Nog houdt het schrikkelijk pleit van Gezag en Revolutie in Rusland aan. Maandagnacht zijn weer in verschillende wijken van Petersburg 70 terroristen ge vangen genomengenomen. Men beeft daarbij de hand gelegd op papieren, die aantoo- nen, dat de terroristen een aanval op ver scheidene instellingen voorbereidden en de bedoeling hadden om in zekers kringen een paniek te veroorzaken door het wer pen van bommen en audere gewelddadig heden. Zij wilden gebruik maken van de feesten en li8t wegzenden van een ge deelte der troepen ui P t burg naar de provincie om de werK-ondj klasse tot opstand aan te zetten. De politie heeft dit gevaaa bszworen door de voornaamste hoofden der terroristen gevangen te nemen daarenboven heeft de politie opgaven van de opslagplaatsen van wapens in handen gekregen. Autoriteiten op financieel gebied onder de leiders der oppositie geven volgens de Times uiting aam hun opinie, dat de nieuwe Doema verstandig zal doen door geen ra dicale veranderingen te brengen in de voorloopige begroeting voor 1907, al blykt het noodig, dat de Doema zich een grooter controle over de staatsinkomsten en uit gaven waarborgt De door den minister van financiën gemaakte raming van een deficit vau 288 millioen gulden acht men in regeerings- en oppositiekringen te pes simistisch, immers ook in dit jaar hebben de inkomsten de raming met 264 millioen gulden overtroffen. In het Winterpaleis is Dinsdag onder praesidium van iStolipin een bijeenkomst gehouden om middelen te beramen tot hulp der door hongersnood geteisterde streken. Sjisjkof, een der leinende leden van het Semstwocomité zal naar Engeland en Amerika gaan, om het publiek daar op de hoogte te brengen van den ontzetten- don toestand in de provincies aan den Beneden-Wolga en een beroep te doen op de liefdadigheid, omdat het Russische volk, zoomin als de regeering iu staat is daar afdoende helpend op te treden. In de stedelijke credietbauk te St.-Pe- tersburg heeft Dinsdagavond een ont ploffing plaats gehad, waardoor het gebouw in brand vloog. De brand kostte ook levens. Thans ia gebleken dat de moordenaar van generaal Pavlof de zoon was van ee<n hooggeplaatst regeeringsamblenaar De naam wordt nog niet genoemd alleen vinden wy vermeld, dat hij behoorde tot den hoogsten adel eu dat de ontdekking van zijn identiteit groote ontroering heefi gewekt in regeeringskringeu. Te Odessa is wederom gepoogd het, stoomschip Gregorius Merck, dat Vrijdag naar New-York zou vertrekken, in de lucht te doen springen. In de voorste kielruimte had een buitengewoon sterke ontploffing plaats, waardoor in den scheeps wand een groote lek werd geslagen en ook overigens het schip sterk beschadigd werd. De ontploffing is door een holsche machine of door pyroxilin veroorzaakt Personeu werden niet gekwetst. Als vermoedelijke daders zijn twee studenten en twee leerlingen van een onderwijs inrichting in hechtenis genomen. Men vond bij hen revolutionaire proclamaties. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor iledel door ds P. de Looze te Oud-Vossemeer; voor Nieuw-Dord- door J. Boonstra, cand. Te Groningen is overleden ds. J. van Bolhuis, predikant aldaar, oud 52 jaar, bevorens predikant te Lichtenvoorde, Delftshaven en Weesp. Kan ook kaligebrek de oorzaak zijn Als er een piek op de wereld is, waar de landbouw intensief gedreven wordt, dan is dat zeker de kleistreek, die den naam draagt van „het land van Axel". En het landbouwsteisel, dat daar toegepast wordt, heeft veel van het speculatiesysteem. Voor zooveel zulks eenigszins mogelijk is, wor den die producten verbouwd, welke het meeste voordeel afwerpen. Eene vrucht- wisseling, die er op ingericht is, om uit zich zelf de vruchtbaarheid van den grond te behouden of te bevorderen, heefc men daar dan ook miuder te zoeken. Men vertrouwt zich daar in de eerste plaats op do kunst meststoffen, om den bodem te dwiugen, rijke oogsten te geven. Vau chilisalpeter, ammo niak superpbosphaat en superphosphaat worden soms per H.A. hoeveelheden uit gestrooid, als wellicht nergens elders ter wereld. De verbouw van suikerbieten eu aardappels is er schering en inslag. Zeer dikwyls doet men daarbij het tweede gewas direct achter het eerste volgen. Naar we vau verschillende zijden veraamen, zijn de daarbij verkregen resultaten, voor wat de aardappels betreft, dikwyls volstrekt niet bevredigend, soms zelfs bedroevend. En daar vooral schijnt het niet meer te willen lukken, waar noch de suikerbieten, noch de aardappelen stalmest ontvangen. Wat kan daarvan toch wel de oorzaak zijn Laten we dat trachten op te sporen. Iedere cultuurplant heeft, zal ze zich normaal kunnen ontwikkelen, heel wat stoffen noodig, die ze ófwel met hare bla deren uit de lucht, ófwel met hare wortels uit den grond opneemt. In 't geheel behoeft ze er tien en welkoolstof zuurstof, water stof, stikstof, phosphorzuur, kali, kalk, magnesiaijzer en awavelzuw. Een er van, n.l. de koolst'f, neemt ze met behulp van hare bladereu uit de lucht op, waar eene verbinding van koolstof met zuurstofnl. koolzuur steeds in kleine hoeveelheid voorhanden is. Zuurstof en waterstof zijn in het water aanwezig, dal de plant met hare wortels uit den groud opneemt. Voor dit drietal kan de land bouwer dus niet zorgen. En voor de mag nesia, het ijzer en het zwavelzuur behoeft hij zulks met te doen, dewijl deze steeds in voldoende hoeveelheid in oen grond aan wezig zijn. Zoodat er slechts vier planten- voedende stoffen overblijven, die in te kleine hoeveelheden in den grond kunnen voorkomen, en waaromtrent het noodig ban zyn, dat de voorraad aangevuld wordt. Dat zijn dan stikstof, phosphorzuur, kali en kalk. Nu is het zeker, dat de kleigron den van het land van Axel alle wel zooveel kalk bevatten, als noodig is, om in de be hoefte der cultuurgewassen aan die voe dingsstof te voorzienten andere, de aanz-.eniyke hoeveelheden aangewende superphosphaat verrijken die gronden tevens met aanmerkelijke hoeveelheden kalk. Stikstof eu phosphorzuur worden aldaar zoowel den suikerbieten als den aardappelen in genoegzame hoeveelheid toegediend. Immers, het eerste gewas krijgt gewoonlijk 300 K G. chilisalpeter, 300 K.G. amm.-super. X 9) en 300 K.G. super phosphaat (van 14%) per Gentsoh gemet, dus iu totaal niets minder dan 67,5 K.G. stikstof en 69 K.G. phosphorzuur, terwijl een goede suikerbietenoogst van 20,000 K.G. wortels en 6000 K G. loof (let wel loofdus zonder kropjes deze zijn dan bij de wortels begrepen) per Gentsch gemet niet meer dan 50 K.G. stiksLf en 23,4 K.G. phosphorzuur aan den grond onttrekt. Aardappelen ontvangen gewoonlijk 450 K.G. ammonDiak-superphosphn-t (7 X 9) per Gentsch gemet. Daarin wn ;t het ge was versterkt31,5 K G. stiksfi f en 4 >,5 K.G. phosphorzuur, terwijl eengoi Igemii- delde aardappeloogst van 8000 KG knollen per Gentsch gemet (hel lo-i ka. ncn we hier buiten rekening laten, omdat het op den akker blijft) 27,2 K.G. stikstof en 12,8 K.G. phosphorzuur aan den grond onttrekt. En hoe zit hel uu met de kaii Hoeveel wordt aau de beide gewassen daarvan ver strekt P Een onzer vrienden klaagde over de slechte aardappels (wat quantiteit betrof) die hij na suikerbieten gewonnen had. Bij had in de laatste drie jaren op hetstuk land, dat hem toe opzichte vau 't eerstgenoemde gewas zoo in deu steek gelaten had, aldus bemest: In hot najaar voor het eerste jaar t 15000 KG. stalmest per Gentsch gemor., waarna gerst gezaaid was. Dit gewas had iu het volgende voorjaar pl m. 75 K.G. Chilisalpeter gekregen. Na de gerst waren suikerbieten en na deze aardappelen ver bouwd, welke beide gewaesen bemest wer den als bij bovenstaande berekening werd aangegeven. Ze ontvingen dus geen stal mest. Laten we nu eens berekenen hoeveel kali aan dien grond in den tijd van deze drie jaar werd toevertrouwd en hoeveel vaa deze plantenvoedende stof (voor eene nor- male ontwikkeling onzer cultuurplan ten even onmisbaar als stikstof en phosphorzuur) er door een goed gemiddelde gerste-, reap - tievelijk suikerbieten- en aardappeloogst aau wordt onttrokken. Doch, omdat wo wellicht hier reeds wat veel laats hebben gevraagd, laten we Jat eens aanhouden tot een volgende maal. Koewacht-St. Andries, 15/1 '07. REMERY, Landbouwonderwyzer. (Wordt voortgezet). UIT DE PROVINCIE. Middelburg. De dader van deu diefstal aan de Stooin-oliefabriek ;/Luik" alhier, zijn heden -morgen, na voor den officier van justitie te zijn gebracht, op diens last naar het Huis vau Bewaring overgebracht Goes. De heer mr. C. Luoasse hoopt 26 April a.s. den dag te herdenken dat hij 25 jaar onafgebroken voor het kies district Goes zitting heeft in de Provinciale Staten. Zounemaire. Gekozen tot lid vau deu gemeenteraad, de beer M. P Hooke(lib) met 56 stemmen, tegen 33 op dhr. J. A. v. d. Bijl Jaozu. (anlir.) Er stemden 90 van de 113 kiezers. Door Gedeputeerde Staten van Overijsel is tot ingenieur van den pro vincialen waterstaat benoemd de beerA. van Lindeu van den Heuvell, tijdelijk adjunct-ingenieur bij den Rijkswaterstaat te Sluiskil. Wolf aartsdijk. Woensdagavond hield de afd. vau de Weerbaarheids- en Sohiet- vereeniging alhier, haar gewone jaar lij ksche algemeene vergadering Uit het verslag vau den secretaris en penDingm. bleek dat de vereeniging thans teltde Weerbaarbeidsver. 41 leden, waaronder 3 vrouwelijke, en de Schietver. 33 leden. Het batig saldo bedraagt f 4 en f2. De aftredende bestuursleden werden herkozen. In de plaats van dhr. D. C. la Porie, die naar elders is vertrokken, werd gekozen dhr. J. de Back. Door het houden van lezingen en voordrachten werd de avond verder genoegeljjk doorgebracht. De Rijksvoorjaarskeuringen van tot dekking bestemde hengsten in 1907 zullen in Zeeland gehouden worden op 14 Febr. te Kattendyke en 15 Febr. te Hulst. Het Kamerlid jbr V. de Stuers, dio reods door een zwaar jichtlijden geplaagd werd, is aangetast door een vry ernstige oogziekte, waardoor gevaar voor verlies van het gezichtsvermogen van epn der oogen niet geheel is uitgesloten. K. v. d. D. Ourtrent den moord te Nunen, waar van wy Dinsdag in onze Telegrammen melding maakten, vernemen wü nader dat tusschen den landbouwer Cr. en zyn anderen broer en twee zusters Zondag avond twist was ontstaan over geldzaken. Toen is hy zoo zwaar mishandeld dat htj Maandagmorgen overleed. De centrale chr hist, kiesvereeniging in het kiesdistrict Ede, gister vergaderd te Wageningen, kou niet tot eenstem migheid komen. Den candidaat der anti- revolutionaicenwilde tnen niet candideeren' wel steunen, een minderheid wilde een tegeneandidaat. De voorzitter, ds. Leen- maus uit Bennekom, nam als zoodanig ontslag. De heer mr. M Mendels heeft de candidatuur dar S. D. A. P. voor dat district aanvaard. Te Winterswijk is een 77-jarige Duitsehe vrouw overleden die in geen 30 jaar een straat gezieD had. Zij was met haar man, ambtenaar bij 't spoor, van elders overgeplaatst en sinds dien tijd mensohen- eohuw geworden. Na haar dood werd op haar bloot lichaam een zakje met 500 mark gevonden, dat in 25 jaar niet van haar lichaam verwijderd was geweest. Het zakje was bijna geheel versleten. Te Wierden delft men tegenwoor dig asch uit den grond, die zich daar iu een laag van 1 4 2 M- dikte bevindt, 'd is een overblijfsel van 't voor jaren telkens verbrande veen. De asch geldt ongeveer f 1 per Mr en wordt naar Duitsehland ge stuurd ter bereiding van een verfstof. Te Zwolle is een vrouw in een vlaag van krankzinnigheid uit 't rasiu der derde verdieping harer woning gesprongen. Zij kwana met het hoofd op de tramrails terecht en stierf aan de gevolgen. Te Amsterdam kwam Dinsdagnacht

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 2