NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND, No. 91. 1907. Donderdag 17 Januari 21e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK S. I DE JONGE-VERWEST, F. P. D'HUU, te Middelburg. re Goes PRIJS DER ADVERTENTIËN IEDER EN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,025. T Wed. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. te* IJK Goes, ook voor Kloetinge, Kaftendijke, '«-Heer Hendrikskinderen en Wissekerke 11, 12, 13, 14, 15, 16, 18, 19, 20, 21, 22 en 23 Maart. Een bezoek aan Rijssen. De heer W. Hovy schrijft in d Standaard het volgende Op uitcioodiging van den heer P. van Vliet, Tweede Kamer-lid en Voorzitter van het Ned. Werkliedenverbond //Patrimo nium'', die mij daarbij den daartoe strek- kenden wensoh overbracht van het Bestuur van den Chrislelijken Textielbond, heb ik mij Vrijdag 11 Jan. op weg begeven naar Rijssen, in gezelsohap van de heeren Van Vliet, Aalberse, lid der Tweede Kamer voor het district Almelo (waarin Rijssen ligt, en Henri Polak, voorzitter van den Alg. Ned. Diamantbewerkersbond, daartoe aangezocht door den Sociaal-democrati- scheo TexlieJbond. De heer Vau Vliet wenschte zoo gaarne nk het bezoek, dat hij reeds had afgelegd bij de heeren Ter Horst Co. (waarbij de heer Wielinga hem had vergezeld) nog eene poging gewaagd te zien om een einde te maken aan het droeve geschil, waarvan nu reeds gedurende zeven weken eene werkstaking van een duizendtal arbeiders en arbeidsters in de fabrieken van genoemde firma het gevolg is. Op den voorgrond zij gesteld, dat de heeren Ter Horst Co. uitdrukkelijk hadden verklaard geen be middeling van buiten te zullen aanvaarden, doch het hangende geschil alleen met hun eigen werklieden te willen beslechten. Dit was dan ook de reden, dat zij ge weigerd hadden niet aan hunne werk lieden om zioh bij de Textielbonden aan te sluiten doch zei ven in contract te komen met eene organisatie, die niet samengesteld was uitsluitend uit het per soneel der arbeiders aan hunne fabrieken. Natuurlijk, dat deze wetenschap ons tamelijk pessimistisch stemde. Hoe zouden wij ontvangen worden wat zouden wij kunnen uitrichten Deze vragen lagen voor de hand, maar het antwoord was minder gemakkelijk te geveD. Ware bet niet, dat ik sympathie gevoelde voor het streven en de volharding van den heer Van Vliet, ik zou stellig verkozen hebben thuis te blijven. Thans besloot ik te gaan met een stille bede in het hart, dat het den Heere mocht believen ons te gebruiken om nog iets tot stand te brengen tot verbetering van den ellendigen toestand, waarin zoo vele ge zinnen door dit treurig eoDfliet waren geraakt. Rijssen ligt tussohen Deventer en Almelo en is een onaanzieclijk stadje van 6000 iBwoners. Het levert weinig natuurschoon en weinig afwisseling op. De twee groote jutespinnerijen en weverijen der lirma Ter Horst en Co., waarin, naar ik meen, 1022 arbeiders en arbeidsters hun middel va« bestaan vinden, zijn het middelpunt in dit plaatsje, dat bijna geheel van baar bestaat. Toen wij aan het station aankwamen stond een groepje //stakers" mot de handen in den zak uit te kijken welke bezoekers uit den trein zouden uitstappen. Kalmer luid- jes, die er alles behalve uitzagen, alsof zij door hartstocht geprikkeld waren, kan men zioh moeilijk voorstellen. Alras bleek het, dat de heer Van Vliet kennissen onder hen had tengevolge van zijn eerste bezoek, want wij vonden ter stond een leidsman, die ons bracht in een der beide hoofdcafé's van het stadje, waar wij de leden van het Bestuur der Tex tielbonden (Verveld van //Unitas"en Voogs- geerd van /;de Eendracht") ontmoetten, en ook kennis maakten met den Voorzitter van het stakings-oomifé. Ons eerste werk was, belet te vragen bij de heeren Ter Horst Co., ten einde he» in den loop van den middag te mogen bezoeken, hetgeen ons terstond welwillend werd toegestaan, en wel legen drie uur. Inmiddels hadden wij den tijd om een pnderhoud met de genoemde bondsbesturen te hebben, die ons o. a. het volgende me dedeelden Reeds sedert meer dan een half jaar was onder het fabriekspersoneel het bewustzijn ontwaakt, dat er eene ver betering moest komen in de vigeerende loonregeling. Mochten al sommige loonen iets beter zijn, over het algemeen was zulks niet het geval en stond de lage loonstandaard, bij tamelijk langdurigen arbeid, eene gezonde maatschappelijke en geestelijke ontwik keling in den weg. Men had de directie daarvan in kennis gesteld en gemeend eene algemeene verhooging van 20 pCt. Ie mogen vragen. Deze was echter door de directie onaannemelijk verklaard, doch wel was er het gevolg van, dat in over leg met de directie eene commissie werd gevormd, bestaande ten deeie uit niet aan gesloten arbeiders, welke een sohema zon opmaken eener naar haar inzien billijke loonsregeling. Deze commissie heeft haar taak met veel ernst opgevat en ook uitgevoerd, zooals ook de Directie tegenover ons getuigde, en als resultaat van haar arbeid voorgesteld sommige loonen met 5 pCt., andere weer met 10 pCt., nog andere met 15 pCt. en sommige met 20 pOt. te verhoogen. Het resultaat dezer verhoogingen zou naar hunne berekening zijn, dat f 16.000 méér aan loon zou zijn uit te betalen, De iirma Ter Horst Co. heeft evenwel deze voor stellen onaannemelijk verklaard en van haar zijde eene regeling opgemaakt, welke haar eene vermeerdering van loon van+ f9000 kosten zou. Jammer, dat daaromtrent geen onderling overleg is gepleegd, doch dat de firma h&ar regeling heeft ingevoerd dus den werklieden opgelegd met de bepaling, dat die zou ingaan Maandag 12 November. Toen dit bekend was is eene vergadering van het geheele personeel belegd, en daarin de drie voorstellen na discussie aan stem ming onderworpen. Daarvan was het resul taat lo. dat men den eisch van 20 pCt. verhooging voor het geheele pers meel liet valleD, 2o. dat de loonregeling van de Directie werd verworpen, 3o. dat de voor stellen van de commissie uit de arbeiders werden aangenomen, waarvan ook der Directie mededeeling is gedaan. Toch zijn allen den 12 Nov. aan het werk gegaan, terwijl verwacht had kunnen worden, dat zulks niet zou zijn geschied, teneinde den schijn te vermijden, alsof men zioh ten slotte toch had neergelegd bij de loonregeling, door de directie vastgesteld. Niets minder was het geval. Men had be sloten het werk neer te leggen bijaldien de directie op haar stuk bleef staan. Doch als oplossing daarvan is mij ter oore ge- komen, dat men zioh had gevleid, dat eene commissie uit de notabelen van Rijssen zich had opgemaakt om de directie te bewegen mildere bepalingen te willen toestaan, hetgeen later bleek niet het geval te zijn geweest. Daardoor is de staking begonnen nadat reeds de eerste maal uitbetaling van loon op den nieuwen voet plaats had gehad, waarbij tevens aau het licht wae gekomen (althans volgens bewering der arbeiders) d at wel eene lotsverbetering was tot stand gekomeD, maar voor niet méér dan 350 personen, duj j van het geheele personeel. Besloten werd onder ons, dat wij bij ons bezoek trachten zouden, de Directie te bewegen, alsnog in te gaan op de voor stellen der arbeiders. Immers, op een loon van pl.m. f6700 per week of bijna f350,000 per jaar, bedraagt de gevraagde verhooging van pl.m. f16,000 nog geen 5 pCt., terwijl het verschil tussohen hetgeen de Directie bereid was te geven en wat gevraagd werd slechts 2 pCt. bedroeg. Dergelijk klein verschil kon toch geen overwegend bezwaar opleveren, kwam ons voor. Voorts meenden wij, met alle vrij moedigheid der directie het verzoek te mogen doen de bestuurders der Vakbonden tot een onderhoud toe te laten, daar wij de overtniging hadden gekregen, dat het optreden dier mannen niet dan lof ver diende en het niet hel minst aan hen was tos te schrijven, dat alles zoo uiterst ge regeld ging in de plaats, zoodat ook de vertegenwoordigers der oi erheid moesten getuigen dat van wanordelijkheden of ruw optreden, zelfs tegenover het kleine deel der arbeiders, dat het werk niet had neer gelegd, veel minder tegenover de patroons, eenige sprake was. Ik zag dan ook een half dozijn marechaussees heel rustig bij de kachel zitten in het cafétje, waar wij eenige verversohing namen, en vernam uit hun mond, dat er voor hen niets te doen was. De ontvangst bij de heeren Ter Horst Co. was uiterst welwillend, doch onze voorstellen mochten geene genade in hunne oogen vinden. Zij waren niet bereid de bestuurders der vakbonden te ontvaDgen, doch wilden alleen met hun eigen arbei ders spreken, hetgeen hun zelfs zeer aan genaam zou zijn. Zij hoopten ben dan te kunnen overtuigen, dat hun nieuwe loon regeling wel een vrij aanzienlijke lotsver betering zou aanbrengen, en op onze bewe ring, dat daardoor slechts ongeveereen derde der arbeiders werd gebaat, kregen wij ten antwoord dat de tijd niet voldoende was geweest om de uitwerking te kunnen be- oordeelen. De arbeiders hadden nk de invoering der nieuwe regeling niet zoo spoedig moeten ophouden. Dan zouden zij zeiven hebben bemerkt dat hun toestand wel verbeterd was. Veel werd door ons gesproken om te wijzen op het groote belang, dat spoedig een oplossing moeht worden gevonden van het loopend geschil. Ernstig drongen wij aan op de wenschelijkheid, de bestuurders der Vakbonden te ontvangen, opdat deze ook de bezwaren der Directie mochten vernemen, die zij als vakmannen beter dan wij zouden kuDnen beoordeelen. Het mocht ons evenwel niet gelukken, de heeren van opinie te doen veranderen. Ons vleiende dat onze argumenten tooh nog ten slotte eenige uitwerking zouden hebben, vroegen wij vergunning ons bezoek den volgenden morgen le mogen herhalen, nadat de heeren nog eens ernstig over de zaak zouden hebben nagedacht en onder ling overleg gepleegd. Die vergunning werd ons gaarne gegeven. Echter bleek ons den volgenden dag, dat onze hoop ijdel was geweest, want ook toen zijn wij niet verder gekomen. Wel hebben de heeren beloofd met eene commissie uit de arbeiders te spreken. Meer konden zij ons niet toestaan. Moge deze bespreking nog tot een gun stig resultaat leiden, want bestendiging van dezen gespannen toestand kan niet dan diep te betreuren zijn en hoogst demorali- seerecd werken. Wij keerden met een bezwaard hart huiswaarts, doch ook met het bewustzijn, te hebben gedaan wat in ons vermogen was. De indruk, dien ik van de toestanden te Rijssen ontving is, dat er ingrijpende veranderingen zullen moeten komen, zoo wel in het belang van de fabrikanten als van de arbeiders. Gaarne erken ik, dat de heeren T. H. Co. voor een moeilijk probleem staan en gaarne neem ik hun verzekering aan, dat de concurrentie steeds lagere prijzen afdwingt, zoools zij zoo welwillend waren ons met de stukken aan te toonendoch de in de fabrieken gevolgde methode is, dunkt mij, niet vol te houden. Er zijn te veel arbeiders en veel arbeid, die door jongere krachtnn met beter gevolg zou kunnen geschieden, wordt nu door oudere verricht. Zeer zeker valt hierbij niet te miskennen een welwillendheid van de zijde der patroons, die hen ertegen doet opzien het aantal arbeiders aanzienlijk te verminderen en zich van minder ge schikte krachten te ontdoendooh het groote aantal drukt vanzelf de loonen naar beneden. Dit kan logisch Diet anders, en eene geleidelijke verandering, waar door één man meer moet produceeren, zal wel de noodzakelijke oplossing zijn om op den duur tot betere toestanden te geraken. De heer L. Smit, voorzitter van Patri monium te Goes ontving nogvan M. f 1,50. Wij blijven deze zaak dringend aan bevelen. (Red. Zeeuw). 16 Januari 1907. Enkele ledeo onzer clubs leggen ieder jaar bezoeken af bij die christenmanneu welke nog geen lid der biesvereeniging zijn of den leeftijd bereikten om op de kiezerslijst te worden geplaatst. Dat zy daarbij nog al eens den neus stooten, is een feit waarbij zij wel niet lang stilstaan, doch waarop wij wel eens een enkele maal de aandacht willen ves tigen. Het groote argument der vrienden die in den Dooperschen hoekwoDen,en daarom aan onze politieke actie niet meedoen, is dat zij niet aan politiek doen. „Ik doe niet aan politiek", zegt u zoo menige goede vriend met wien ge op 't gebied van maatschappij of inwendige zending zoo aangenaam kunt samenwerken. Ik doe niet aan politiekEn in zijn medelijdenden glimlach laat hij u de min achting zien die hij voor dit, immers door u zelf zoo noodzakelijk gekeurde werk, gevoelt. Ik doe niet aan politiek Wij hoorden getrouwe lezer» van De Zeeuw van jaren her, voorstanders van zoo menige actie op christelijk sociaal ge bied, zioh zoo uitspreken. De Nederlanderen aan den stijl her kent men den hoog gewaardeerdon volks vertegenwoordiger, die voor Goes zitting heeft, schreef eens in haar toelichting van het artikel Zelfbestuur van het chr. Hist. Program, art. 7. „Dikwijls hoort men iemand met zekere zelfingenomenheid zeggenik doe niet aan politiek. Toch steekt daarin niets voortreflijk8. Iemand die den moed heeft een gezin te vormen en zich aan dat gezin te wijden, staat hooger dan de zelfge noegzame celibatair, die uitsluitend zorgt voor zich zelf. Zoo staat ook hij, die zijn vrijen tijd, zyn gaven en krachten bezigt voor een kring waarvan hij deel nitmaakt, hooger, dan hjj die zich aan alle publiek leven eenvoudig onttrekt. Het arbeiden voor gemeente, provincie en land is, al thans wanneer 't uit toewijding geschiedt, een voortrefielijk werk." Voortreffelijk gezegd. Laten onze vrienden op hunne tochten ter kiezersteelt zich deze woorden her inneren. Allicht winnen zij er nog een kiezer mee. Het Kamerlid mr. Schokking heeft inder tijd aan Minister Rink gevraagd met het oog op het toenemend misbruik van Gods Naam, aan de wanden der scholen, zoo van openbare als bijzondere te willen doen schrijven Gij zult den Naam des Heeren uws Gods niet ijdellijk gebruiken. De Minister zegde overweging toe. De Volksonderwijzer, orgaan der sociaal democratische onderwijzers, is hiermede niet ingenomen. Het schrijft: s-De Minister mag toch niet vergeten, dat de openbare school toegankelijk is voor allen. Welnu, de vrijdenkers zullen er zeker geen genoegen mede nemen, wanneer hun kinderen op de openbare school geloofsdogma's worden ingeprent. Dit toch zou liet geval zijn, wanneer aan de wanden van de N ederlandsche scholen de spreuk: »Gij zult den naam Uws Gods niet ijdellijk gebruiken", werd opgehangen. Hier tocK wordt niets minder beweerd, dan dat de God vati de christenen de God van allen is. Dit ligt geheel opgesloten in het woordje Uws, niet waar Wij, openbare onderwijzers nu, wenschen hiertegen op te komen. Wij protesteeren daartegen in naam van de neutraliteit. Deze heeren zijn o zoo bang voor degma's. En toch op alle scholen, ook op de openbare worden dogma's j geleerd. Vaststaande waarheden natuur- t lijk niet te verwarren met axioma's, j Maar toch waarheden waarbij, ook voor i het kind, wel degelijk gelooven op gezag te pas komt. Dat de Aarde in 24 uur om haar as draait is er een van. Maar 't dogma dat er een God is, die zich in Zijn Woord geopenbaard heeft, achten deze heeren op de openbare school in naam der neutraliteit contrabande. Zij protesteeren daartegen in naam der neutraliteit. En wij op onze beurt protesteeren tegen hun protest in naam van de Christelijke opvoeding. Daarom zenden wij onze kinderen naar de Christelijke School, waar de Naam Gods in eere is, en het gebod Gods op de consciëntie gebonden wordt, zonder ook maar een zweem van mogelijkheid dat straks een onderwijzer opstaat, die dezen Naam bant uit de School en dit Gebed krachteloos maakt. In de practijk. Als onze sooialislische hervormers de gelegenheid krijgen huu denkbeelden in de praclijk uit te werkeü, dan blijkt het steeds duidelijk, dat theorie en praotijk niet altijd op elkander kloppen. Niet alleen ods land, ook Duitsohland levert daarvoor zijn be wijzen. Naar het Handelsblad mededeelde, heeft een Duitsch blad een onderzoek inge steld naar de arbeidsvoorwaarden bij de soc.-democratische verbruiksvereenigiDgen. Het deelt, na onderzoek, de volgende cijfers mede «Van de 1417 winkelhouders hebben 67 een wekelijkschen werktijd van 40 tot 50 uren. Voor 388 winkelhouders in 62 ver- eenigingen bedraagt de werktijd 51 tot 60, voor 600 in 175 vereenigingen 61 tot 70, voor 286 in 161 vereenigingen 71 tot 80, voor 75 in 53 vereenigingen 81 tot 90 en voor enkelen zelfs 96 uren per week. ,/De loonen zijn heel laag13 winkel houders hebben een aanvangswedde van minder dan 50 mark per maand. Voor een van hen blijft zelfs het hoogste loon onder vijftig mark. Voor 340 bedraagt de minimum-, voor 42 de maximumwedde 50 tot 99 mark, voor onderscheidenlijk 495 en 127 100 tot 124 mark, alles per maand. Boven 200 mark brengen het slechts 22 winkelhoudersvijf van dezen beginnen reeds op 200 mark hun hoogste loon is niet bepaald. Winkelhoudsters komen niet zoo ver. Van de 3106 krijgen 2238 een maandloon van minder dan 50 mark het hoogste loon voor de meesten van haar ligt tussohen 50 en 75 mark. //Onder de gezellen en gezellinnen zijn er 68 met een weekloon van ten hoogste 9 mark 275 met 9 tot 12 mark 71 met 12 —15 mark en 112 met 65 tot 11 mark. Het hoogste loon bedraagt bij 14 dezer 9 tot 12 en bij 20 van 12 tot 15 mark. //Het oentraal-oomite der verbruiksver- eenigingen besloot de winkels om 8 uur des avonds te sluiten. Van de 774 ver- bruiksvereenigingeD, waarvan de statistiek spreekt, hebben slechts 275 dit besluit uitgevoerd. Nu weten we wel, dat het niet alleen soo.-democraten zijn, die de zaken beter kunnen „beredeneeren" dan „doen". Maar als men deDkt aan de wijze, waarop deze „hervormers" de toestanden beoordeelen, dan komt tooh de vraag op, of een weinig meer bescheidenheid niet gepast zou zijn. (N. P. G. C.) Voor de Nederlandsche sociaal-demo craten kan zeker wel als lesje dienen dat de minister van arbeid Viviani en de mi nister-president Clemenceau in Frankrijk, beiden heelemaal of driekwart sociaal democraat aan een deputatie van werk gevers te FoDgeres, waar een gedeelte lijke staking is uitgebroken, uitdrukkelijk hebben verklaard dat zij den prefect (commissaris) van de provincie hebben aangezegd te zorgen dat de vrijheid van arbeid wordt geeerbiedigd. Ook drong de minister-president san op een schikking. Wie zich het debat bij (je stakingswet.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1