Buitsalsatisci! Overzicht. Kerknieuws, Ifeclits&tkeu. UIT DE PROVINCIE. Gemengde Berichten. Gistermiddag astcc.lta 5 uur is te beslissen had. Maar, had Methlifer gevraagd, ben je dan leider; heb je dan geen over wicht op de groepsleden Ook op de vraag of' de bakkers de vordering vaa f 5000, die dr. Van Eeden nog had, in geld of inventaris voldoen wilden, had De Haer goeuerlei stellig antwoord willen geven. Alle vriendschapsgevoel was dan ook nu hij dr. Van Eeden verdwenen en deze laatste was niet geneigd aan de bak kers de maand uitstel te geven, die ze gevraagd hadden, omdat de Nieuwe bak kerij pas met 1 Maart klaar kan zijn. De eaeaobewerkers daarentegen zouden 't ge vraagde uitstel wel krijgen''. Duitschland. De regoeringspartijen hebben wel eenige kans op een overwinning bij de aanstaande Ryksdagverkieoingen. Het scky'nt toch dat een scheuring is ontstaan in de (katholieke) centrumpartij. In een te Lusseldorf gehouden vergade ring van invloedrijke katholieken uit de Rijnprovincie is besloten een manifest tot de kiezers te richten waarin het verzet van het centrum in den Rijksdag tegen de begrooticg voor West-Afrika sterk wordt afgekeurd. In dit manifest wordt door de onder teekenaars aan de kiezers verzocht alleen te stemmen op die candi daten, wier ver leden en politiek waarborgen bieden dat de Regeering in haar koloniale plan nen aal worden gesteund. De aanhef van het manifest luidt Als katholieken moeten wii het betreu ren dat de leiders van het Centrum bij de jongste stemming in den Rijksdag, zoowei als by de verkiezingscampagne, een houding hebben aangenomen, die het patriottische en monarchale gevoel ernstig moet kwetsen. Die houding is in direct.en strijd met de grondstellingen, die by de stichting der Centrumpartij en by den strijd voor de rechten en vry heden der kerk werden aangenomen. Waut die grond stellingen geven den leden der partij elke vrijheid van beslissing en stemming in alle nationale economische quaeeties". Straks zal moeten blijken of deze heeren een groote party achter zich hebben. Het is haast niet te denkenwant het cen trum is, ook onder de kiezers, vast en hecht georganiseerd. Het kunnen ook liberale katholieken zijn, Rusland. Het ministerie van binnenlandsche zaken publiceert een algemeen bericht over de maatregelen, genomen tot verpleging van de door hongersnood getroffen gedeelten der bevolking. Uit dat bericht blykt, dat het ontbreken van de levering van 54 millioen Poed graan, dis de firma Lydwallo voor de maanden October en November had aan genomen, op den gang van zaken slechts weinig invloed had. Om aan de bemoeiing van tusscbenpersonen een einde te maken, besloot de regeering directe betrekkingen aan te knoopen met de groote graan markten, het toezicht op de aankoopen van graan te verscherpen en het geven van voorschotten te verbieden. Daardoor kon de hulp aan de geteisterde streken aanmerkelyk worden verbeterd en sneller worden gegeven. De regeering heeft bovendien, om de hulp kraohtiger te doen zyn, de mede werking ingeroepen van de Zemstwo's en van de openbare weldadigheid. Van alle maatregelen om den nood te lenigen wordt steeds kennis gegeven aan de be volking. Bovendien heeft de kanselarij last gekregen, alle vragen uit liet publiek, over den gang der verplegingsmaatregeleu onmiddellijk te beantwoorden. Iu het jaar 1906 beschikte het ministerie van buitenlandsche zaben voor de ver- plegingsmaa+rpgelen ten behooveder nood lijdenden over een crodiet van 80 millioen Roebels, zonder dai het noodig was een loeniug te sluiten. Van 14 Juli tot 28 December werd echter een millioen Roe bels meer uitgegeven. Dit bedrag zal, uier de sedert uitgegeven sommen, op rekening der begrooting voor 1907 worden gebracht. Uit deze regeerings-mededeeling blijkt, dat sedert het pnbliceeren van het rapport van prins Lwof een aanmerkelijke verbete ring is gebracht in de wyze, waarop door de regeering hulp wordt verleend aan de door hongersnood geteisterde gouverne menten. Hoe sfcaat 't met dit alles met den Invloed van Stolypio. Volgens zeggen, doch dat kan ook wel een praatje zyn heeft de Tsaar alle vertrouwen verloren in de macht van Stolypin om de revolutie te weerstaan. De reactionaire kringen zijn in hooge mate bevreesd, dat thans een poging zal worden gewaagd met een liberaler regime en doen Wat in hun macht ligt om het terrorisme te verscherpen iuplaats van te verminderen. Het orgaan der „ware Russische man nen" brengt artikelen, waarin graaf Heyden en prins Obolenaki worden aangewezen aio de mannen die den Tsaar raden tot de „weekhartigehouding, thans door de regeering aangenomen. Dit epitheton doet zonderling aan als men dagelijks in de cou ranten ziet de dorre 'lijstjes waarin vermeld wordt hoeveel doodvonnissen de krijsraden te Warschau en elders uitspreken. Het blad der reactionairen van de daad beweert dagelijks uit alle provinciën brie ven te ontvangen, waarin met aandrang de wensch wordt genit, dat aan het volk verlof 001} worden gegeven de hoofden der revo lutie af temaken. Een dezer opstellen be sluit met da tirade „AU da regeering van Sto'ypin ook maar een dag ophield de revo lutionairen te beschermen, dan was het gedaan met de revolutie in Rusland." Zou de toorn over Doebrowins ongenade diens getrouwe familie zoo boos doen uit vallen over Stolypins beleid Een andere verklaring vermogen wij niet te vinden. Oostenrijk. De 85-jarige ex-koningin van Hannover is aau' een aeer pijnlijke operatie aan den bliuden darm overleden. Naar aanleiding van dit sterfgeval schrijft men uitWeenen aan de N. JU. Koningin Marie kwam na de gebeurte nissen van 1866 (in dit jaar werd Han nover bij Pruisen ingelijfd met haar man, den blinden koniDg George, in Oostenrijk en vestigde zioh eenige jaren later in Gmunden, waar haar zoon, de hertog van Cumberland, een groot kasteel op een heuvel uiet een prachtig uitzicht heeft lateu bouwen. Voor Gmunden was het een groot voordeel, dat zoo'n aanzienlijke en sobat- rijke familie zioh daar kwam vestigeD, en de oude koningin is een weldoenster van het vriendelijke stad je aan het Traunmeer geworden, ledereen kende die statige dame met hare prachtige wiite haren, die bij feestelijke gelegenheden trots haar ouder dom in het wit gekleed ging. Zij was op en top een koniugin, wat niet belette, dat zij voor ieder een vriendelijk woord bad en men in Gmunden veel van haar hield. Haar zoon, de hertog van Cumbeiland, is gehuwd met prinses Thyra van Dene marken, haar eenige dochter, prinses Frede- rike, met baron Pawel Rammingen, die voorlezer was bij haren blinden vader. Dezeu woneu in Biaritz, en zulk een betrekkelijk nederig huwelijk onlmoette in den beginne vele bezwaren bij de trotsohe familie, maar zij werden uit den weg geruimd door koningin Victoria van Engeland, die als hoofd der tamilie be schouwd en gehoorzaamd werd. Een tweede dochter is eenige jaren geleden ODgehuwd gestorven. De hertog van Cumberland heeft vijf kinderen, van wie de eene dochter gehuwd is met den kroonprins van Baden en de andere met den groothertog van Mecklen- burg-Schwerin. Van de zoons is do oudste ziekelijk, en de tweede, Ernst August, gelijk men weet, pretendent voor den ledigen troon van Brunswijk. Engeland. Door de benoeming van minister Birrell tot minister van Ierland heeft de regee ring den bekwaamste en strijdlusiigste aangewezen. De Ieren zullen hem met vertrouwen begroeten. Hij is de aange wezen verdediger in het parlement van een wetsontwerp tot verleoniug van zelf standigheid aan Ierland (honierule). Een ontwerp dat in het Hoogerhuis weer wel zal verworpen worden, hetgeen 't krijgs vuur van dezen wakkeren liberaal wel niet zal vermogen te dooveD. Moeilyk regeeren met een tweeërlei meerderheid. Marokko. Waar is de roover gouverneur vluchteling Kaisoeli Niemand die 't weet, dus zullen wy ook maar nist naar hem zoeken. Onder de papieren, die hij by zijn vluoht uit Zinat achterliet, bevond zich het besluit zijner benoeming tot gouver neur, met het groote sfcaatszegel voorzien voorts brieven van atlerlei aard, zelfs eigenhandige van den Sultan, die Raisoeli zijn onbeperkt vertrouwen betuigt. Een Engelsche dame, mevrouw Campbell, die Raisoeli in Marokko leerde kennen, en door liem beschermd ongehinderd het land kon doortrekken, schryft over den grooten invloed van den roover, en over den eerbied dien do Marokkanen voor hom koesteren. „Zoolang Rasoeli in leven is", zeggen de Mooren, „zal geen volk der Giaours het wagen, een poiitietroep naar Marokka te zenden." En nog altoos wachten de mogendheden met vertrouwen op de instelling der Fransch- Spaansche pelitietroepen Omtrent de ontmoeting van mevr. Campbell met den bandiet schryft JJe 'Telegraaf: Terwijl de andere reizigers, door de beangstigende berichten in Tanger ver ontrust, de reis naar Fez niet durfden ondernemen, begon mrs. Campbell, door slechts één andere dame, mrs. Pleydeli vergezeld, den rit door dit gevaarlijke en onherbergzame gebied en kwam na veel avonturen en gevaren behouden in Fez aan. Een gelukkig toeval had den beiden dames namelijk de beste beschutting en het zekerste geleide gewaarborgd zij reis den als vrienden en beschermelingen van den machtigen Moelai Hummet, zooals de Mooren Ramsouti noemen. //De weg naar Fez, zoo vertelt mrs. Campbell, voert over den Akbar-Hanira, en 't leek mij minder een weg, dan wel een onoverklimbare massa puin en vuilnis, voor menschen en dieren nauwelijks be gaanbaar. Den eersten nacht sloegen wij ODze tenten op bij het dorp van onzen inlandscben gids, die een bijzondere voor liefde voor kerkhoven scheen te hebben, want hij bracht ons naar den doodenakker, en wees dien als de beste kampplaats aan". Toen wij tegen deze eenigszms griezelige verblijfplaats fcraektteu te protesteeren, zeide hij vriendelijk, glimlachend en kalm «De senora zal op de begraafplaats zeer aangenaam overnaohten, want de dooden zijn fatsoenlijke lieden, die geen leven maken". De dooden hielden zioh, weliswaar, rus tig, muar des te grooter lawaai maakten de bewakers, die uit het dorp waren ge komen, om ae Engelsohe vrouweu te be schermen. Zij geraakte» in een woedend twistgesprek over een of ander abstract theologisch vraagstuk en maakten zich daarbij zoo warm, dat ik meermaleu op stond, daar ik vreesde voor bloedvergieten, maar ik zag sleohts de witte mantels iu den nacht tladdereu, en de lange geweien, waarin ;-e ze gesticuleerden voortdurend door de lucht zwaaien. In het bleeke maanlicht zagen ze er uit als dolle geesten, zooals ze daar hun geweren over het hoofd slingerden en elkaar daarbij hun argu menten toeeehreeuwdeu. Ik was blij, toen het dag werd, en zij weer aftrokken. Het was toch wel wat benauwd geweest, geladen wapens met zoo'n zorgeloosheid te zien behandelen. Wij waren iu het land van Raissouli en dit waren zijn lieden. Zij bleven den ganschen naeht waken, maar zij wilden geen betaling aannemen, want zij wisten dat Moelai Iluinmet den reizigsters gunstig en getiadig gezind was. Wij waren den volgenden dag juist op gebroken, en waren nog bezig met de bedienden en de muilezels, die de bagage droegen, toen een kleine schaar ruiters langs de rievier kwam aandraven, en niet ver van ons stilhield. De voorste van hen, waarschijnlijk de aanvoerder, wiens im- poneerende verschijning alle anderen in de schaduw stelde, reed op een prachtigen Arabischen hengst en trok onwillekeurig dadelijk aller oogen tot zich. In zijn sneeuwwit gewaad en den doukerblauweu mantel, die om hem heen golfde en over het rijk versierde, bontkleurige zadel om laag viel, zag hij er niet anders uit dan een uit den doode herrezen heerseher van het oude Romeinsche rijk, die opnieuw door de velden trekt, eens gedrukt door de voeten d«r bronzen mannen. Hij was een statig man, met een ivoorblanke huid, zwarte,schitterende oogen en dunne trotseh gekromde wenkbrauwen, een koene ade laarsneus zijn gelaat was seherp, streng en vol uitdrukking besneden, als een in steen gesneden kop. De mond was onder een zijde-aohtigen baard verborgen,evenals de kin. Hij zat op zijn paard, als ware hij een deel van het dier, zorgeloos met de beenen schommelend, die hij uit de hooge stijgbeugels had genomen. Zijn koninklijke gebaren, de ongeil a ongen waardigheid en afgemetenheid van zijn doen en laten wekken myne bewondering. Hij riep ons met gebiedende stem iets toe, en ik was niets verrast, toen mijn be dienden naar hem toeylden, zijn hand, den zoom van zyn mantel, ja, zelfs de punten van de half afgegleden gele muilen kusten. Onze gids sprak met hem, en kwam toen ademloos op zyn paard naar ons toerennen, terwijl hij verrukt schreeuwde „Sonora Senora 1 Het is Moelai Hum- met. Hij heeft mij naar u gevraagd en zal u een geleider meegeven, zoolang we door gevaar lyke plaatsen trekken". Ik keeide mij om en keek hem lang na, toen hij met zyn gevolg den heuvel afreed, tot ten slotte ook zyn hooge, rechtopgerichta gestalte uit het oog verdween Ned. Herv. Kerk. Hoedekenskerke. Ook de de vorige week tot ouderling der Ned. Herv. Gem. alhier benoemde heer W. Ruysaard nam die benoeming niet aan. .De kerkeraad besloot nu, thans geen nieuwe pogingen meer aan te wenden en de vacature eenigen tijd te laten voortduren. Geref. kerk. Krabbendijke. Zondag 1.1. werd C. P. Vogelaar als ouderling bevestigd en in zijn plaatsjbij tweede vrije stemming als diaken gekozen A. van 't Leven Cz. IjAIH' I >BOUW. Vrijdagavond hield de heer Camman, Rykstuinbouwleeraar voor Noord-Brabant en Zeeland, te Waarde, voor de Vereeni- ging van oud-leerlingen van cursussen voor land- en tuinbouw eene lezing op tuinbouw gebied met lichtbeelden. De heei C.,mman gaf den aanwezigen een kijkje zoowel in het buitenland als in ons vaderland, zoowel buiten Zeeland als in Zeeland zelf. Het talrijk opgekomen publiek, zelfs van nabu rige dorpen, was recht voldaan. M. C.) Kantongerecht Goes. In de zitting van heden werd vervallen verklaard het verzet tegen het verstek- vonnis dd. 30 Juli 1906 waarbij J. P., Cz., te Ierseke wegens overtreding van het Schelde-reglement werd veroordeeld tot f 5 b. b. 5 dh. Souburg. Naar we vernemen is door de Afdeeling van „Patrimonium" alhier be sloten om eene vergadering te beleggen met de heeren patroons iu het bouwvak, om do Iconen der timmerlieden te verhoogen. Axel. Bij een onderwijzer aan de ohr. school alhier heeft zich ook een geval van diphteritus, die hier veelvuldig, met voor kinderen soms doodelyken afloop, heerscht, voorgedaan. Daar het personeel der school reeds onvoltallig is, en deze onderwijzer ook niet in school mag komen, zyn twee klassen, ongeveer 70 leerlingen, voor onbe- paalden tijd naar huis gestuurd. Hoewel vandaag vele pogingen in het werk gesteld werden om zoolang een tjjdelykonderwyzer te krijgen, om geen leerlingen thuis te moeten laten bly ven, mochten deze pogin gen niet gelukken, en zullen die leerlingen dus thuis moeten blijven. Vlissingen. In de Groote Kerk, waw op 23 Maart de De Ruijter-oantate zal worden uitgevoerd, zal bij het orgel eea galerij gebouwd worden, waarop 500 uitvoerenden kunuen plaats nemen. Be halve de cantate zal neg een ander stukje worden uitgevoerd, getiteld «Klein Neder land", voor solo en koor, gedicht door den lieer P. Landsman e«i getoonzet door den heer Van 't Kruis. Als soliste is uitgenoo- digd mej. Clasine van Sfarrenburti,sopraan- zangeres te 's-Gravenbago Bovendien zullen medewerken een orkest van 25 koper- en slaginstrumenten en de organist der Groote Kerk, de heer A. P. Varel. De St. Ct. no. 10 bevat o.a. de gewijzigde statuten der Coöperatieve Voor scholver eeniging met spaarbank te Mid delburg, en die der Coöperatieve. Boeren leenbank te Lamswaarde gemeente Hon- teiiisse. Vlissingen. Door den Minister van Oorlog is bepaald dat het aantal soldaten voor speciale diensten by het Algemeen Depot van Discipline, bij wijze van proef, van 14 op 12 zal worden teruggebracht. Het aantal soldaten, aan strengere krijgs tucht onderworpen, bedroeg op 1 Januari 29 man, waarvan 18 in de eerste en 11 in de tweede categorie. Men meldt aan de Midd. Ctdat het bezoek van den Commissaris der Koningin in Zeeland, mr. H. J. Dij ek meester, ten Hove, in verband zou staau met het, meer en meer vasten vorm aannemend, plan van de Koningin en Prins Hendrik van dezen zomer Zeeland een officieel bezoek te brengen. Bij kon. besluit is met ingang van 9 Januari j.l. benoemd tot voorzitter van de plaatselijke commissie voor de Ongevallen verzekering te Spijkenisse do heer M. van Baaien Pz., hoofd der Chr. School aldaar. Aangesteld tot onbezoldigd rijksveld wachter C. van Weele te Kruiningen. Goes. A.s. Vrijdag spreekt alhier voor do „Vereeniging voor Algemeene Weten schappelijke Belangen" dhr. V.d. Mandere, journalist te Groningen, over „Scheids gerecht en bemiddeling, haar wezen en hare ontwikkeling in de betrekkingen der volkeren". Vlissingen. In deu laatsten tyd werden hier in de stad dan hier en dandaarkopereu voorwerpen vermist, bijvoorbeeld aanslui tingen of kranen van waterleidingen, ook al eens een waterketel, onder meer een van een in liet dok liggend schip, ook zelfs deurkrukken, enz.telkens werd er aan gifte bij de politie gedaan, wie het nu is gelukt de-dieven in handen te krijgen. Het zyn een drietal jongens waarvan een nog school gaat, zijnde 12 jaar oud. De politie heeft bij den koperslager S. eenige voor werpen teruggevonden en kwam alzoo op het spoor der jeugdige dieven. Rilland. Zaterdag had hier een vry ernstig ongeluk plaats. Door middel van een huifwagen werd hot lijk van een ge storven vrouw, woonachtig in de houten keeten, bewoond door getroffenen van den watervloed, grafwaarts gevoerd. Nabij het kerkhof gekomen, werd nadat de kist uit den wagen was genomen, met de wagen gedraaid, teneinde de terugtocht te aan vaarden. Hierbij geraakten de leidsels in het ongereede, wat tengevolge had, dat de huifwagen met paarden en voerman in den sloot terecht kwam. De voerman M. K. geraakte daarby tusscben de paarden en wagen bekneld, waardoor hij vrij ernstig werd verwond. Op een kruiwagen moest de getroff ne naar zijn woning worden ver voerd. De heer Moree, arts, verleende direct geneeskundige hulp. De paarden bekwamen geen letsel en de wagen was in geringe mate beschadigd. 's-Heerenhoek. De R.-K. kiesver- eeniging heeft met algemeene stemmen een motie aangenomen waarin de wea- sohelijkheid wordt uitgesproken dat ingeval de heer Oggel zijn mandaat als statenlid voor het kiesdistrict Goes neerlegt een R.-K. eandidaat gesteld zal worden. De icerkstaking in de liaven te Am sterdam. De kans is groot dat de staking zich uitbreiden zal. Het voorstel van de gecombineerde besturen der werklieden in het geheele havenbedrijf om het geschil aan een scheidsgerecht te onderwerpen werd hedenmiddag door het bestuur der werkgeversvereenigiug besproken. De uit slag wordt nog niet medegedeeld wel dat getracht zal worden hedenavond een leden vergadering te beleggen, die de vraag beslissen zal. Hoogstwaarschijnlijk wordt het voorstel onaanneembaar verklaard, omdat de werkliedenvereenigingen geza menlijk a priori hun goedkeuring hechtten aan het stakingsbesluit der bootwerkers. Wordt de beslissing der werkgeversver eenigiug heden nog bekend, dan is morgen een groote vergadering der werklieden te wachten. (N. Crt.j Te Oudorp is eergistermiddag de schippersknecht Neliasen doorhetuiiglijden van den vaartboom overboord geslagen en verdronken. Eenige uren later is zijn lijk door een vletterman opgehaald. Een brievenbesteller te Wasseaiar is Vrijdagavond nadat hij de Iaais'e post bestelling bezorgd had, waarschijn ;k d- or de duisternis misleid, in een bloot gevalLu en verdronken, Beek (N.-Br.) een café met woon huift afgebrand. De lirand w&a ontstaan doordat de knecht viel met een petroleumlampje. De bewoners konden zich slechts met moeite redden. Vier varkens kwaaien om. De Verzekering welt en. Naar de Rea. bode verneemt, bestaat bij leden der Tweede Kamer, tot alle par tijen behoorend, het voornemen, een voorstel te doen om de voorbereiding der Verzekeringswetten te doen geschieden door een commissie. Iu afwyking van art. 36 al. 1 van het Reglement van Orde der Kamer zou hiermede niet, belast worden een kleine commissie van vyf leden, waarvan één in ieder der afdeelingoo z:tting neemt, maar zou hiervoor thans, na»r het plan der voorstellers, worden aangewezen een groote commissie, uit 12 leden bestaande, gelijk dat in andere Par lementen gebruikelijk is. Zaterdagavond omstreeks kwartier over acht klonk op de Prinsegracht te 's-Gravenhage een geluid als van een pistoolschot en van mond tot mond ging op de druk bezochte Zaterdags vond narkt het verhaal van een moord, gepleegd op een man door middel van een vuurwap. i. By onderzoek bleek, dat hier van ebn misdrijf geen sprake waswel hoogst waarschijnlijk van de baldadigheid der straatjeugd, welke byna een ernstig onge luk liadjjjen gevolge gehad Van twee mannen, Jdie rustig met elkaar stonden te praten, word nl. een bloedend aan het gelaat verwoud, jukt terwijl de electrische tram passeerde. Men vermoedt, dat een met kruit en glas gevuld voorwerp, dat op de rails was gelegd, ontplofte en dat de verwonde door een scherf in het gelaat werd getroffen. Partijdag te Zwolle. Het proviuciaal comité van anti-rov. kiesveroenigiugen in Overijsel heeft een partydag uitgeschreven te Zwolle, op Woensdag 16 Januari 1907, in Odéon. 's Morgens te 10 uur huishoudelijke ver gadering, ter bespreking van den poli- üekeu toestand, organisatie enz. 's Middags 2 _uur een openbare vergadering, waarin een politieke rede zal worden gehouden door ds. A. S. Talma, lid van de Tweede Kamer. Dt relletjes te Helmond. De ongeregeldheden duren by avond voort, na afloop van den arbeid op de fabrieken. Vrijdagmiddag is de procla matie afgekondigd en te halftwee werd voor de fabrieken der heeren Van Vlis singen en Raymakers gecharterd onder waohtend werkvolk. Er werd met steeneu gebombardeerd. Veel personen werden geslagen met desabel. Vrijdagavond was de politie meeeter van het terrein. Slechts één persoon werd gearresteerd en een charge uitgevoerd. Nog zijn in eenige winkels spiegelruiten ingeworpen. Luitenant Christolïel van de mare chaussees in Ned. Oost-lndië, ie tot kapitein bevorderd, waarschijnlijk wel uit waardeering voor zyn jongste succes op Celebes. Als speurder en impalmer van rebelleerende vorsten en hun aanhang is deze man onbetaalbaar, en inderdaad het tegendeel van een stoffel. Moge hij ook nog eens den roem behalen om een echte Ctiristoffel (Kruisdrager des Heeren te zijn. Men meldt uit HarenKortelyks is het voorgevallen. En voor de waarheid ervan staan wy in. Voor eenige jaren werden vele gemeentebesturen bevangen door een brandspuit-aanschafkoorts. Ook hier is indertyd zoo'n dingetje gekomen, dat ternauwernood een vensterkozijn kan natmaken op 2 meter afstands. Opge borgen werd zij, by gebrek aan beter, in een boerenschuur. Onlangs verschyDt er een commissie in optima forma tot het nazien en controleeren van de spuit. Edoch de spuit is zoek. Gemoedelijk komt de eigenaar van de schuur tof de commissie zeggen „Al hom probeereo wilt, dan moei 'taander jaor maor weerkoomn. Ei zit under 'theuj." Vloedgolf in Indi'è. Het regeerings- telegram betreffende den vloedgolf in Aijeh wordt door den correspondent van de TV. li. C. te Batavia aangevuld met de mededeeÜDg, dat de Regeering rijst heeft doen vervoeren naar de getroffen streek. Zoo heeft ook te Saroeng Baoeng, ten oosten van Nias, een vloedgolf veel mate- rieele schade veroorzaakt en is ook daal de Regeering helpend opgetreden. De Stromboli (op het eiland Strom- boli, een van de Liparische eilanden, waar 10 Jan. 1076 De Ruyter den Fran- cchen onder aanvoering van Duqnesne, een slag leverde die onbeslist bleefis hevig aan het werk. Vrijdag werd een zware schok gevoeld over 't geheele eiland. In treinen der Pruisische Staats spoorwegen zyn goed geslaagde proeven genomen met gasgloeilicht. Enkel vetgas is <i mrvoor geschikter gebleken dan met ae-'y een gemengd gas, dat bovendien het jubbele kost en minder lichtkracht heeft. Volgens de berekening zal men by de algeheele invoering in 1909 ruim 6 millioen kub. meter vetgas noodig hebben, in plaats van anders 10 millioen gemengd gas en zulen de kosten daardoor 7 mil lioen mark bedragen. Het niemce proces Murri. Het Ber liner Tageblatt verneemt uit Rome iels naders betreffende de onthullingen in de zaak Murri. Meer en meer worden de eerste vermoedens bevestigd, welke men echter nooit dorst uitspreken. Men weet dat op 'toogenblik zijner aanhouding dr,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 2