NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No, 86. 1907. Vrijdag 11 Januari 21e Jaargang. HISTORISCH BUSSEN. CHRISTELIJK- VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed, S. J. DE JONGE-YERWESI te Goes F. P. D'HUIJ. ts Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers 0,026. UITGAVE DER FIRMA SN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. De heer Huizinga schrijft onder meer in Patrimonium De firma Ter Horst heeft aan de ver slaggevers der groote bladeu een opgave van de loonen verstrekt, doch die opgave is zóó gedaan, dat ze het lezend publiek op een dwaalspoor brengt. De lirina deelt mee dat van de 120 zakkennaaisters er 66 zijn, wier hu:sge- nooten Diet naar de fabriek gaan. Van de 54 vrouwen verdienen andere huisgenooten de volgende loonen van f 6 lot f 7 door 20 personen, waarvan de vrouw zakken- naaister, wordt verdient van 7 tot 8 gulden door 3 personen van f8 tot f9; door 5 van f9 tot f 10 door 5 van f 10 tot f 11; door 8 van fll tot f 12door 5 van f 12 tot f 13 door één van f 13 tot f 14en door één persoon van f18 tot f19. Wanneer buitenstaanden bovenstaande opgave lezen, dan zullen velen zeggen nu, dat gaat met de loonen nogal. Maar wij zullen een en ander in een ander en beter daglicht plaatsen. Wanneer de firma van //andere huis genooten spreekt, dan moeten de lezers niet denken dat bovengenoemde loonen worden verdiend door één persoon aoo als de oppervlakkige lezer den indruk krijgt maar dat die loonen van 10, 11, 12, 13, 14, 15 gulden enz. door meerdere huisgenooten in één gezin worden verdiend. Ook tracht de firma nog op andere wijze het publiek omtrent de loonen op eed dwaalspoor te brengen. Mr. Sybrandy heeft onlangs, vóór de staking in het Twentsch Volksblad een opgave der loonen gegeven. Die opgave is volgens de firma niet juist, wat uit het volgende blijkt, ontleend aan De Telegraaf. Mr. Sybrandy noemde dc volgende loo nen voor de brekerjf 6,60 a f 7.80 de firma geeft op f8.16 a f 10.05. Voor 'f afval sorteeren noemt de een f 6.20, de firma zegt f7. Voor de krasserjmr. S. voor vol waseen mannen f6.50, de firma Ter Horst f7.20; voor de voorspinnerij: respectie velijk f7 25 en f7.10 A f819. Veor de klossen-afnemers, jongens van 12 tot 17 jaar, geven beiden op f3.50. In de eigenlijke s-pinnerij wordt volgens mr. S. door een volwassen vrouw f4, soms f 4,50 verdiend, de firma geeft op f4 A f6,37; meisjes van 12 tot 17 jaar verdienen er f 2,50de firma geeft als leeftijd der meisjes op 14 tot 16 jaar en als loon f3,30 A f 4. De opsteeksters (afneemsters), meisjes van 12 tot 14 jaar verdienen volgens mr. S. fl,80 A f2,50, volgens de firma Tec Horst f2,10 A f2,80; in de spoelerij verdienen jongens van 12 tot 18 jaar, volgens be doeld volksblad, gemiddeld f2,50, soms f3,50, terwijl de firma opgeeft f2,30 A f4,80. Aandekopmachine(inslag-maohines) verdienen volgens mr. S. de werklieden van f6,50 tot f7,50, volgens de firma f6 tot f8,75 en in de sterker ij volgens den eeu f9 A f 10, volgens de firma f 9,59 Af 12,90. Laten we eerst opmerken, dat de firma gebruik heeft gemaakt van het noemen van een hoog loon, als f 10,05, dat eens één enkele keer door een arbeider is ver diend. En wat het verschil betreft met de opgave van mr. Sybrandy en der firma, merken wij op, dat de eerste de loonen heeft genoemd vóór dat sommige loonen iets waren verbeterd, en de tweede een opgave doet, nadai zij de bekende con- sessiee aan de arbeiders had gedaan. De opgave van Sybrandy en die, welke wij reeds in ons blad hebben genoemd, komen vrijwel overeen. Laten wij nog eena zeggen, dat, behalve het bazenpersoneel, eenige sterkers en een 30-tal wevers, die twee getouwen bedienen, een loon verdienen van 9—10 gulden, dooh dat de groote meerderheid der vol wassene mannen een loon verdienen van 67 gulden per week gemiddeld. De 01'beidsters in de spinnerij (volwassene) verdienen van f3,50 tot f5,per week gemiddeld, om nu van de jeugdige per sonen maar niet eens te spreken. Wij zullen trachten het publiek wat beter en volgens de waarheid in te lichten. Laat de firma bedenken, dat wij beschik ken over onze arbeiderspers. Bondsleden, laten wij allen ons best doen om deze stakers te steunen. Er moet als 't ware een wedstrijd tusschen de verschillende organisaties ontstaan, wie het meeste kan bijdragen. Bedenkt wel, het is geen staking van 30 of 40 man, maar er zijn er ongeveer 1000. En daar moet wekelijks een groote som voor noodig zijn. De speciale berichtgever van Het Volk heeft in eenige woningen der Rijssensclie fabrieksbevolking een bezoek gebracht, teneinde met de toestanden aldaar goed op de hoogte te komen. Hij geeft daarvan eenige schetsjes in bovengenoemd blad, waarvan wy er één overnemen. We zijn een woning binnengetreden, van een der meest bevoorrechte families onder de fabrieksbevolking en waarvan het wekelijksche inkomen, behalve vrij- aardappelen bedroeg f 12.50. De man verdiende op de fabriek gemid deld 6 gulden per weekeen dochtertje vau 15 jaar f2.50, nu de firma eenige verhooging had toegestaan, terwijl een zoon van 18 jaar op het naburige Njj ver dal, in de textielindustrie f 4.50 verdiende. Van laatstgenoemd bedrag ging wel f0.75 af als huur voor de fiets, doch de opbrongst van het stukje land beliep ook ongeveer dit bedrag, zoodat het inkomen der drie werkkrachten f 12.50 was. De woning, gevuld met meubelen als vermeld, zag er zindelijk maar armoedig uit. Het 15-jarig meisje zou men nauwe lijks een leeftijd van 10 jaar hebben toe gekend ze was nietig, klein en had de onfrissche kleur van het fabrieksvolk. Een reeds in den ouderdom van één jaar verschrompeld wezentje lag onder de lom pen in een kinderwagen bedolven. Hoe oud bent u, moedertje? vroegen we de vrouw des huizes bij 't binnentre den. Ze aarzelde, zei in Rijssensch dia- lekt „Vief 'n durtig Vijf en dertig riepen we verwonderd. Nu ja, 'twas gezegd, we waren nu ge noodzaakt de vrouw te verklaren, dat we haar zeker schatten op ver in de vijftig. Ze zag er erbarmelijk uit en kuchte bij ieder door haar gesproken woord. U heeft zeker zakken genaaid Ja, maar nu m'n jongen ook verdient en het meisje, heb ik het zakkennaaien er aan gegeven. Het was geen leven en 'k moest oppassen voor het kleine kind. Hoe zoo 't Kucht zoo meneer en de kleinen heb ben het bier gauw beet, de longen van onze kinderen zyn niet sterk, want de zakkenstof zit te gauw in de keel. God dank dat ik de zakken niet meer behoef te naaien, dan was 't heelemaal ellendig. Zeg eens vrouwtje, kom je rond met die f 12.50 Rondzei ze glimlachend't mot wel meneer, maar ons, menschen, komt heel wat te kort. Toch hebben wij nog geen klagen, in andere gezinnen is het nog slimmer. En je hebt ook een stukje land en in dat hok daar een koebeest? Het stukje land moeten we hebben voor de eigen aardappelen en aan het koebeest wordt niet of weinig verdiend. Hoe scharrel je rond, moeder Moeder en dochter gingen aan 't over leggen en oprekenen van huur, fondsen fabriek, brandstoffen, brood, margarine^ meel, kleeren, klompen, petroleum, enz. enz. totdat ze tot een bedrag kwamen van f 11.9472. waaraan ze ten slotte toe voegden we komen nog te kort, want er zijn nog zoovele kleine huiselijke uit gaven, die niet dadelijk voor den geest komen, maar toch iedere week uitgaven kosten. Maar tooh, vervolgde de vrouw, icij mogen nog niet klagen. Hoe slaapt u Zij wees op twee donkere gaten in den wand, bedsteden, gevuld met jutelappen en muffig riekende matrassen, 't Meisje sliep in een hol van 't koehok Lachend verklaarden moeder en dochter, dat men zich er- in moest schikken. Toen we vol afgrenzen voor de muffe slaapholen terugdeinsden, bevestigde een inmiddels naderbij gekomen buur, dat die toestand nog niet de slechtste was in Rijssen. Toen z\jn we verder gegaan, namen uit een lange rij arbeiderswoningen er ééne voor ons onderzoek. Werkelijk, men had in de eerstbezochte woning de waarheid gesproken, daar was 't heilig, vergeleken bij den toestand van de ongelukkigen die dit varkenshok bewoonden. Wij laten onze lezers hierover oor- deelew. Ontvangen van N. te Goes f 0,50. 10 Januari 1907. Kiesrecht. Past op Wij kunnon bij de aanstaande Gemeente- raads- en Statenverkiezingen het gemakke lijkst werken wanneer wij nu zorgen dat al onze geestverwanten dit jaar op de kiezers lijst komen. Daarom zij nogmaals het volgende her innerd. Voor 1 Febr. 1907 moet de belasting kiezer zijn aanslag over 1906 ten volle hebben voldaan. Wia pas in Febr. betaalt moet met zijn voldaan biljet vóór 1 Maart naar het ge meentehuis gaan. Wie in 1906 naar een andere gemeente verhuisde, moet vóór 15 Febr. a.s. met zijn voor voldaan geteekend aanslagbiljet naar het gemeen tehuis in zijn nieuwe woonplaats gaan om zich aan te geven. Wie geen kiezer is krachtens belasting, die moet zich op secretarie of gemeentehuis aangeven als woning-, loon-, examen- of epaarbankkiezer. De woningkiezer mag tusschen 1 Augustus 1906 en 31 Januari 1907 niet meer dan eenmaal zijn verhuisd in dezelfde gemeente, en 'n zekeren huurprijs in de week betalen. Een stukje land in huur mag bij de huis huur opgeteld worden. Woniugkiezers die al op de lijst stonden en in hetzolfde huis wonen als verleden jaar, behoeven zich niet op nieuw aan te geven. Loonkiezers mogen tusschen 1 Augustus 1906 en 81 Januari 1907 niet meer dan een maal van patroon veranderd zijn. Zij moeten ook een zeker loon verdiend hebben dat in do gemeente waar zij wonen voor het kies recht is aangegeven. Pensioen of lijfrente mag bij het loon worden opgeteld. Kost en inwoning mag ook bij het looa worden opgeteld. Loon, kost en inwoning kan ook door den zoon die in het bedrijf zijner ouders werkt, als aanspraak te geven op kiesrecht worden aangemerkt. Wie vast loon heeft en wegens ziekte of verwonding twee maanden of korter niet of niet ten volle zijn loon trok, mag toch het volle loon, alsof hij 't gehad had, in rekening brengen. Wie in een onderneming werkt, waar het werk een zekeren tijd van het jaar wegens den aard van het werk stilstaat, mag ook dien tijd meetellen alsof hij toen net als altyd gewerkt en verdiend had. Inkomen, lijfrente of pensioen van de vrouw mag by 't loon van een man bijgeteld worden. Inkomen, pensioen of lijfrente van de minderjarige kinderen mag voor de helft bij het loon vvn den vader opgeleid worden. Wie op Zon-en feestdagen geen „kost'' verdient, behoeft voor deze dagen niets af te trekken. Hy wordt toch gerekend op die dagen „kost'' genoten te hebben. Loonkiezers moeten zich ieder jaar tus schen 1 en 15 Febr. aangeven, de nieuwe dus zoowel als de oude. Men behoeft niet op te geven hoeveel men verdient. Men vol- taat met te zeggen dat men het bij de wet vereisohte loon geniet. Spaarbankkiezers zyn zij die op 1 Febr. 1907 sedert minstens een jaar f 100 op het Grootboek hebben of f 50 op de Rijkspost spaarbank, in een gemeentelijke of in een andere erkende spaarbank. Ook de examenkiezers behoeven zich niet ieder jaar aan te geven. Het liegt. Het liegt er maar op los in Het Volk. En 't ergste is, hoe herhaalde lijk ook gesignaleerd, hoe dikwijls weer- leegd, het brave blad doet maar steeds, of het van den prins geen kwaad weet In zijn jaaroverzicht van 1906 rakelt het o. a. deze legende weer eens op „Het ministerie-Kuyper is op geen gebied zóó doorgehold als op het mili taristische, het deed de begrooting van oorlog met 4'l2 miljoen stijgen en toen deed de rechterzijde daar als één man aan mee". Zoo, als 't daar staat, krijgt ieder lezer den indruk, alsof 't Ministerie-Kuyper en de rechterzijde de uitgaven voor onze de fensie zoo opvoerden uit zich zelf, schryft De Tijd. Ook de liberale propagandisten, onlangs nog de heer Reyne, die toch als Kamer lid beter moest weten, stellen herhaaldelijk deze zaak onvolledig en dus onjuist voor. Wel zijn de legeruitgaven gestegen onder het vorig Ministerie, zelfs met 6V2 millioen Het Volk weet 't dus niet eens juist) maar men vertelle er dan ook onmiddellijk bij, dat dit kwam door de uitvoering van de onzalige legerwetten, waarmede het vooruitstrevend liberale kabinet Pierson- Borgesius-Eland ons tijdens zyn bewind heeft opgeknapt. Wij vloien ons natuurlijk niet, dat zekere propagandisten van het slag van Rood- hDyzen, Reyne, Het Volk e. t. q. het nu voortaan juister zullen mededeelen, maar 't blijft o. i. toch goed, telkens weer op onjuiste voorstellingen de aandacht te vestigen. In Gorinchem is de Friesch Ghr. Histo rische candidaat met elf stemmen in de minderheid gebleven, hetgeen te voor spellen was nu de vrijzinnigen een alge meen geacht, aan „kerkelijken'' geparen teerd, invloedrijk notaris hadden candidaat gesteld. Ook hebben politieke logen en laster wellicht ook het hunne er toe by gedragen. De (vrijzinnige) „Gorinchemsche Cou rant" toch schreef brutaalweg het vol gende „Nu onder de regeering der vrijzinnige mi nisters het onderling vertrouwen en de wel vaart in ons land toenemen en de geloofsver deeldheid haar invloed niet meer uitoefent op 't zaken doen, zijn de inkomsten des Rijks met een belangrijk cijfer gestegen, zoodat die tien opcenten, als herinnering aan 't financieel be heer der kerkelijke partij, wel kunnen en wel zullen verdwijnen." Even te voren wordt gezegd, dat de tien opcenten //eene erlenis waren van het Kuyper-ministerie, dat te ruim geleefd had met 's lands geld". Het accres der in komsten onder het tegenwoordig bewind gevolg van terugkeer van het onder ling vertrouwen heeft dan die opcenten weer overbodig gemaakt Hoe is 't mogelijk Een blad, dat zoo iets aan zijn lezers durft voorzetten, moet geen hoogen dunk van hun onderschei dingsvermogen hebben. Deze liberale overwinning en de logen waarmee zij bevochten is, zij een waar schuwing ook voor onshet zal er in Juni, ook op Walcheren en de Bevelanden heet toegaan. Clubs en kiesvereenigingen, doet dus nu uw best. De besten uwer moeten terstond de loop graven in. Met andere woorden, denkt om de kiezerslijstenl Volksleger in België. Ook in België begint de liberale pari ij met een volksleger te dwepen. Toch op andere wijs dan hier. Het hoofdorgaan der liberalen in Belgid merkte tooh onlangs op, dat een Volksleger vermoedelijk 100 miljoen 'sjaars aan de Staatskas zou kosten, terwijl België nu slechts 56 millioen voor zijn leger betaalt. Dus bijna het dubbele. Maar, zegt 'tblad, België is rijk genoeg om 50 millioen meer voor zijn defensie te betalen. Een land, dat zioh niet sterk wapenen durft, zinkt in onbeduidendheid weg. Ook voor ons land is het niet kwaad hiernaar te luisteren. Tegelijk zijn leger verdubbelen en zijn uitgaven inkrimpen, lijkt op koud vuur en droog water. Bezuinigd moet worden op alle noode- looze uitgaven. Streng en scherp. En dit kan ten onzent, want, vergeleken met andere landen, kost de defensie pro rato veel te veel. En ook, versterking van ons leger is noodig, want een volk, dal voor zijn onaf hankelijkheid geen offer over heeft, boet het respect voor zijn onafhankelijkheid bij het buitenland in. Maar het is volksmisleiding, indien men aan de goè gemeente diets maakt, dat een sterker leger minder kosten zal. Ook al verkort men den oefeningstijd nog iets, een grooter leger met goed kader en goede bewapening koet meer. Laat ónze liberalen zich dit nu eens door hun vrienden in België laten gezeggen. Standaard 4c Loonsverhooging. Onlangs vestigden we de aandacht op het feit, dat de Pennsylvania Spoorweg maatschappij het loon van haar personeel met 30 millioen gulden verhoogd had. Blijkens de laatst ingekomen berichten hadden de United Steel coreoration en de Standard Oil Company dit voorbeeld ge volgd, en de eerste aan haar 60,000 werk lieden, de andere aan haar 35,000 arbeiders een verhoeging van 10% toegestaan. Ook de Fall River Company verhoogde met 10% het salaris van de 25,000 man van haar personeel. En van de New-York Central spoor, en de St. Paul, de Union Paoifie spoor e. a. komen soortgelijke be richten in. Over het algemeen loopt het loon in de Vereenigde Staten derwijs op, dat de ver hooging van het loon overtreft de ver hooging van de koopprijzen voor huis houdelijke behoefte. De werkman eet beter, is beter gekleed, werkt korter, en int meer surplus, dan het surplus aan inkoop hem kost. Vrijhandel is er niet, maar de arbeid neemt steeds toe, de werkuren dalen, en de arbeider kan bij ruimer loon beter leven. Bij ons is dit andersmaar hier staat tegenover, dat men ten onzent roemen kan nog altoos het mysterie van den t rij- handel hoog en heilig te houden. Voor ons een schrale troost, maar niet voor den dweper. Als hij zijn vrijhandel maar behoudt, heeft hij 't er voor over, zioh te bekrim pen en er armelijker aan toe te zijn. Hij is dan tenminste een //bewuste" arbeider, zich klaar en helder van het voordeel van den vrijhandel bewust, ai kwijnt hij er zelf onder. Gelukkig Nederland. Ongelukkig Ame rika Standaard. Gouverneur Idenburg. Het volgende ontleenen wy aan het (vrijzinnige) Bataviaasch Nieuwsblad. Wy houden 't er voor dat het wel waar zal zijn. (Reeds vroeger) deelden wij mede dat gouver neur Idenburg over het algemeen niet erg in de West kon aarden. Levenswijze, zeden en ge woonten in Suriname vielen hem tegen en het stond daarom thans reeds vast dat hij na de gebruikelijke dienstjaren naar Nederland zou terugkeeren,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1