NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 84. 1907. Woensdag 9 Januari 21e Jaargang, CHRISTELIJK- HISTORISCH De Haaaeieele welfam. Buitenlandse!) OverziebL de Knecht, Halvers. makersknecht ndienstmeid ieiistiueid, ieiisthode Dienstbode. enstbode, Dienstbode ienstbode. nlijk Meisje VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. 3, J. DE JQNGE-YERWEST. ie Goes F. P. D'HUIJ, ie Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN FEUILLETON. De Saks en de Noorman. MLBVBG uur ea Donderdag CALJOUW. a.s. gevraagd r, bij A. NIEUWEN- er te Bath. Maart LAMAIN, Kamperland. Mei a.s. naar de fabriek), bij N, Kruiningen. Mei een bel, wame K te Wolfertsdyjk. t Mei IMIeicL eneden 30 jaar, by e weduwe. EMSE, St. Laurens. a.s. gevraagd ezin eene fatsoenlijke D E. Hoog loon. is. Adresbureau s, onder letter O. aan of met Mei Meid geen vereischte, bij SE, St. Laurens. Mei a.s. J. A. KLAASSEN, Ter Neuzen. SSEN, Markt, Goes s. gen 1 Mei a.s. S, bakker, 's - H e e- V- en Mei buiten huis. Adres 107, Middelburg. DER WART, Oost aagt tegen 1 Mei een tegen Mei door een te Goes burgerstand, tot hulp "ing, en zoo noodig, e ongesteldheid. Loon Adres: fiima wed. Opril Groote Markt. e 01. niet presenteerde, van den Bulcke, pred. te hem doen zou er werd nan Strange en Remeüs ngsdijk en Zaamslag de zoeken. Wat de uitslag d geworden, j, zooals we reeds zagen tier, tot op heden acht en willen wij een stukje opslaan. IMMERZEEL. t de zeedienst opgeleid ingetreden deed hij ver teder een en andermaal lndié, waarna hij die om, naar zijne begeerte, gaan studeeren, welke volbracht en sp edig tij de Cl, van Franeker, plaatse beroepen den 13 ten 14 Nov. d.a.v. beves- larinck van Neuzen, mburg beroepen 13 Sept. daar bevestigd 30 Oct. t geklaagd van dronken te zijn gekomen en de gelegenheid te hebben die zaak nog verschei- voorhanden in het ge in Domburg over de jaren r wedervoer hopen wij Br te zien. (Slot volgtj, 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,026. UITGAVE DER FIRMA EK VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. IJK Goes, ook voor Kloetinge, Kaftendijke, 's-Heer Hendrikskinderen en Wissekerke 11, 12, 13, 14, 15, 16, 18, 19, 20, 21, 22 en 23 Maart. Deze maand zullen enkele van boven genoemde wetsontwerpen in onderzoek komen bij de Tweede Kamer. Dat betreffende de registratiebelasting strekt, om ook den inbreng van zaken in naamlooze vennootschappen met het recht van registratie wegens eigendomsover dracht onder bezwarenden titel, te belasten, zoomede om weg te nemen de gelegenheid tot ontduiking, hierin bestaande, dat ver koop van vast goed aan een naaml. ven nootschap wordt omgezet in een inbreng in een zoodanige vennootschap. Ook de inbreng in coöp. vereenigingen wordt met hetzelfde recht belast. De min. vao financiën raamt de opbrengst van de voorgestelde belasting op 2 ton per jaar. Ter verhooging van het zegelrecht van sommige effecten, met uitzondering van de aandeelen in premieleeningen, reeds vrij hoog belast, wordt voorgesteld het recht van aandeelen in buitenl. maat schappijen en dat van binnenl. pandbrieven met 10 cent van elke f100 te verhoogen en dat van alle andere stukken met 20 oent van elke f100. Het reoht zal dan voortaan voor pandbrieven 2 pet. en voor de andere soorten van effecten 4 pot. be dragen. Die pandbrieven worden dan lager belast dan de overige binnenl. effecten, aandeelen in buitenl. ondernemingen zullen door het voorstel op dezelfde wijze belast zijn als obligatiën in buitenl. geldleeningen; alle binnen- en buitenl. effecten van dezelfde soort zullen voortaan aan éénzelfde reoht reoht zijn onderworpen en er zullen ten aanzien van het zegelrecht slechts drie categorieën van effecten zijn. Van de nieuwe regeling wordt een gemiddelde hoogere opbrengst van ruim f 1,000,000 'sjaars verwacht. Het mooiste ontwerp is wel dat betref fende den accijns op de suiker. Teneinde dit voedingsmiddel te brengen onder het bereik ook van kringen der bevolking, die zioh daarvan thans moeten spenen, weneeht de minister van financiën niet te volstaan met accijns verlaging met 3 d 5 gulden per 100 K.G., maar meent hij, teneinde te voorkomen, dat een geringe Een geschiedenis uit het Christelijk leven in vroegeren tijd. Vele jaren daarna bracht Bertrand zijne Normandisohe bruid in het kasteel op de hoogteterwijl Slward en Editha het erf van Aldred den Deen bewoonden, en in de vallei tueschen bet kasteel en de boerderij verhief zich een klooster, waar Marguerite tot abdis was benoemd. Er was nog veel, dat scheiding maakte tusschen de Saksische woning en 't kasteel van den Noorman; doch beiden hadden vele en dierbare herinneringen. De schakels van den k6ten, die de beide volken ver eenigen moest, werden overlang gesmeed maar men zag wel het smeltvuur en men hoorde de slagen, doch de uitkomst was er nog niet. Eene middenklasse ontstond van edeler en ouder gehalte, dan het vreemde geslacht dat zoo plotseling de hoogste klassen had ingenomen, Saksera, wier voorvaderen vrij- heeren en graven waren, gesproten uit koninklijken bloede. Den Noormannen waren die namen eene bespotting, evenals Pilatus dacht over het koningschap van Israëlmaar toch lagen de laatste gebeur tenissen nog te versch in het geheugen, dan dat men niet een middenklasse waar deerde, wier oorsprong aan die der aan zienlijken gelijk was. De kerken, die overal naast de kloosters verrezen, waren eene accijnsverlaging meer de debitanten dan de verbruikers zou baten, een verlaging j met niet minder dan f 10 te moeten voor stellen, waarmede een aanzienlijke ver hooging op het gedistilleerd gepaard gaat. Als gevolg der acoijnsverlaging in Neder- i land, verwaehtde minister, dat het gebruik per hoofd komt de verlaging in 1907 tot stand van 1906 tot 1908 met 18 pot. zal toenemen en komt hij tot een opbrengst voor 1908 van f15,350,000, voor 1911 tot f16,300,000, in ieder geval verwacht de minister, dat althans de vereischte op brengst van f 15,000,000 in 1911 ruim schoots zal worden verkregen. Tevens worden in de Suikerwet nog andere ver- bekeringen voorgesteld. De z.g. witgemaakte ruwe suiker wordt met name in de wet genoemd. Voor ruwe suiker wordt voorgesteld onder gehalte te verstaan het getal polarisatie-peroenten zonder eenigen aftrekvoorts opent het ontwerp de mogelijkheid om ook niet- afgewerkte melasse of stroop uit beet wortelsuikerfabrieken of raffinaderijen uit te slaan wordt de opslag van niet-af- gewerkte binnenl. melasse en stroop in entrepot toegelaten. Een ander art. maakt het mogelijk, alle goederen, naar het buitenland uitgevoerd, te bereiden met suiker, waarvan de aecijns vooraf niet is betaald of, in geval dit laatste wel is geschied, van dien betaalden accijns te ruggaaf te verkrijgen. Ook zal vrijdom van accijns kunnen worden verleend voor de suiker, gebezigd voor de bereiding van goederen, niet bestemd tot inwendig gebruik door den mensch, b.v. bij de vervaardiging van glycerine- of transparantzeep, en dit voornamelijk om den binnenlandschen zeepfabrikant de concurrentie tegenover den buitenlandschen mededinger mogelijk te maken. Vrijdom wordt ook verleend voor de suiker tot voeding van het vee en van da bijen. Als uitvloeisel van het zoo straks ge noemde ontwerp tot verlaging van den suikeraccijns komt dan het ontwerp tot verhooging van den accijns op het ge distilleerd. Het wetsontwerp verschilt met het gelijksoortig in 1905 ingetrokken voor stel hoofdzakelijk ten aanzien van het bedrag der verhooging, die een equivalent moet opleveren tot dekking van het tekort, voortvloeiende uit de verlaging van den suikeraccijns. Met weerlegging der bezwa ren, die tegen het vorige regeeringsont- werp tot verhooging van den gedistilleerd- weldaad voor Engeland.De kerk inderdaad was het groote vereenigingspunt der beide volken, hoewel zij niet dezelfde beteekenis voor hen had. De Normandisohe abt ont haalde zijne edele gasten met vorstelijke gastvrijheid, en zijne kerk, uitmuntende deor bouwstijl, trok de aandacht door zijne luchtige bogen en keurig beeldhouwwerk, door vreemde bouwmeesters vervaardigd. De Saksische monniken bewaarden ijver zuchtig al de relieken der Saksische heili gen, en hielden daardoor in het hart van edelman en boer de goede daden der vorige tijden levendig. De godsdiensl was inder daad het groote vereenigingspunt tusschen den bezitter en den beroofde, en hun ge zichtspunt ging uit van hun verschillenden toestand en richting. De woorden van Wolfetsn, den Saksi- schen bisschop van Worcester, die in 1050 stierf, vonden ongetwijfeld weerklank bi menig gemoed. Op eenen dag, toen zijne kerk herbouwd was, zag een zijner monni ken hem op het kerkhof in ernstige over peinzing. De monnik maakte hom opmerk zaam op de schoonheid van het gebouw, die de eenvoudige stichtingen van den ouden tijd verre overtrof. „Ik denk er anders ever", sprak de bisschop. „Wij verwerpen de werken van den ouden tijd, om onszei ven te verheerlijken. Die tijd was beter, toen men elke plaats geschikt achtte, om God vrijwillige offers van dankbaarheid te brengen. Het is treurig, indien wij da zielen der menscben vergeten, om kerken te bouwen''. accijns waren aangevoerd, verdedigt de minister zijn voorstel om den accijns van f 63 tot f 90 per H L. te verhoogen. Van de voorgestelde maatregelen verwacht hij duurzame afneming van het jeneverver- bruik. De stijging der opbrengst van den accijns door de verhooging raamt de mi nister op f 7,200,000 boven de f 25,200,000 voor 1906 geraamd, verwachtende hij, dat het verbruik na de verhooging, niet minder zal bedragen dan 360,000 H.L. en dus per hoofd der bevolking ongeveer 6.3 k 6.4 L. ad 50 pet. De verhooging treft slechts den accijns, die né de invoering der wet in vorderbaar wordt. Natuurlijk is dit nog slechts een begin. Om aan de 10 miljoen te komen die noodig zijn voor de sociale wetten is ook nog voorgesteld een inkomstenbelasting, uit saamkoppeling van vermogens- en bedrijfs belasting, dat zal een meerdere opbrengst goven van 2'/s miljoen Voorts krijgt men een tabaksverhooging van 2 miljoen en een half miljoen op verhoogd invoerrecht, makende met de 2 miljoen uit het ge distilleerd en de straks 2 miljoen meer uit de suiker, een meerdere opbresgst van 6' 2 miljoen, waarvan zeker de grootste helft weer geheel komt uit de breede massa van den middenstand. Voor de vermogensbelasting zijn onge veer 87 duizend personen of firma's, en voor de bedrijfsbelasting ongeveer 320 duizend personon aangeslagen, en onder deze laatsten nu telt men tal van kleine winkeliers, renteniertjes, gepensioneerden, predikanten, onderwijzers, journalisten en andere menschen met kleine vaste sa larissen. En ook de verhooging van het zegel recht van sommige effecten, al zal ook de rijke er door getroffen worden, treft de kleine vermogens. Dit maakt dat wij tegen het mesrendeel dezer belastingen zeer ernstig bezwaar hebben. Reeds onder 't vorig ministerie alsmede onder het ministerie Pierson hebbben wij de belasting op tabak als een onbillijke belasting op een der genotmiddelen van den werkman bestreden. Onbelast blijve dus vroegen wii onder anderen zijn pijpje, zijn pruimpje, zijn snuifje, die goedkoope gezellen op zijn niet altijd gemakkelijken levensweg. En over het geheel late men de ver hoogde belasting het meest drukken op den man van de grootste, het minst op Deze woorden zyn zeker in stilte her haald, eene overtuiging, waarin de kiem van de leer der Puriteinen lag, wier secte later onder de Saksen in Engeland zulke diepe wortelen schoot. Weder werden de zware bonten op de deur der woning van Alfred den Deen be vestigd. Een bont geschakeerde groep zat rondom het vuur. De jongste kinderen waren in slaap, de oudste, een jongen, Wilfred genaamd, zat naast Editha Deze was bezig om met haar dochtertje wol te bereiden, terwijl hij bezig was zijn boog te herstellen. Het warme hoekje aan den haard, waar vroeger de oude Deen zat, was door vader Osyth, nu een zwakke grijsaard ingenomen. De overigen waren Siward, zijn neef Prethric, de houtvester, en een bleek jong mensch, nog een knaap met edele, open gelaatstrekken. Wilfred luisterde met ingehouden adem naar Frethric. Deze verhaalde, hoe hij bij het aanbreken van den dag met zijne man schappen uit het bosch te voorschijn was gekomen en eene bende van den sheriff uit eengedreven had, en den jongen vreemde ling, hier naast hem gezeten uit hunne handen verloste. Zij wilden hem naar de markt brengen, daar hij een hert, het eigendom van den koning, geschoten had, waarvoor tot straf zijne rechterhand zou worden afgekapt. „Maar", zoo besloot hij zyn verhaal, „niet waar, diezelfde rechterhand zal nog menig koninklijk heit om het leven brengen", don man van de kleinste draagkraoht. Dat dit niet geschiedt, is een der rede nen dat wij de belastingontwerpen van dit kabinet met weinig sympathie be groeten. Alleen dan zouden wij de belasting voor den middenstand, voor den arbeid desnoods kunnen toejuichen, wanneer tegelijk het vertier en de arbeid bevor derd werden, hetgeen bij verhooging van het tarief, gelijk in het wetsontwerp- Harte werd bedoeld, zou geschied züd. Maar dit juist geschiedt hier niet. De nationale arbeid blijft wat die was. Er gaat meer uit den zak, en er komt niet meer inen wat dat zeggen wil, daar weten alle groote gezinnen van mee te praten die tobben om rond te komen en al sedert weken voor de boter, en sedert jaren voor de kolen, die dan nog slecht zijn bovendien, de hoogste prijzen moeten betalen. 8 Januari 1907. De katholieken op Zuid-Bevoland ont wikkelen een gezonde actie. Wij hadden reeds vroeger het genoegeu dat op te merken. Thans vinden wij in de Nieuwe Zeewvsche weer een berioht dat van flink practisch optreden blijk geeft. Het bericht luidt Namens het plaatselijk comité der Katho lieke Sociale Actie alhier zal, te beginnen met Ovezande, op alle parochiën in Zuid-Beveland optreden dhr. Smits uit Leiden, met het on derwerp „de K. S. A. en de Pers". Het Goesche plaatselijk comité verdient grooten lof voor deze activiteit. Nog zei len vele katholieke werklieden in stad en land in neutrale of liberalistische wateren, zoowel op sociaal als op staatkundig ge bied. Dit optreden ter voorlichting, ter preciseering van de beginselen, ter aan wijzing waar het om gaat, kan en zal vrucht dragen voor een actie, die, zij ze ook al niet precies in de door ons be geerde lijn en by voorkeur op den Dag naar schriftuurlijke opvatting voor den Dienst des Woords bestemd, toch zeker afvoert van het ongeloof. Zorgt voor de kiezerslijst is het wacht woord voor iedere Louwmaand van ieder jaar. Maar inzonderheid voor de Januari maand van 1907. Want dit jaar zal een druk verkiezings jaar zijn. meteen zijne rechterhand op den schouder van den knaap leggende. „Dat is de wijze, waarop die Noormannen moeten behandeld worden. Gij zult een vroolijk leven onder ons leiden, mijn jongen". Doch de jongeling scheen zich in dit vooruitricht niet te verblijden. „Zij zullen mijne moeder er voor deen boeten", sprak bij„zij is weduwe en alleen in hare woning, en niemand draagt zorg voor haar. Ik wenschte maar, dat mijne rechterhand was afgehouwen". Editha zag hem medelijdend aan. „Waar ligt de hoeve uwer moeder?" vroeg zij. „In de weiden, aan den overkant der rivier". Editha zweeg, doch Walfred riep uit „Moeder! aan dien kant zagen wij gisteren avond de vlammen. Zij hebben het huis zeker verbrand". „Stil, Wilfred 1" zeide Editha. „Dat weet gfj immers niet, daar zijn meer huizen in de weiden". „Maar, moeder", zeide Alice, „6en arme vrouw werd dezen morgen in het klooster gebracht, toen ik in school was, en men zeide mij, dat haar huis verbrand was, omdat haar zoon een hert van den koning i geschoten had. De arme vrouw was ziek van schrikmaar Lady Marguerite was zeer vriendelijk voor haar, en zeide, dat zij haar zelf wilde verzorgen. Nu kon de knaap zich niet meer in houden. „Ik mijne moeder noojt meer zien", Overal aftreding van leden van Pro vinciale Staten en van gemeenteraadsleden, behalve aftreding van Eerste Kamer-leden als gevolg. Rekent daar nu bij de gewone verkie zingen noodzakelijk door overlijden of aftreden en ieder zal kunnen begrijpen dat een goede, welgesorteerde kiezerslijst voor iedere kiesvereeniging zoo noodig is als een percussiehamer voor een dokter of als een duimstok voor een timmerman. Zorgt dus het gereedschap bij de hand te hebben. 22 Januari en 31 Januari zijn de datums vastgesteld voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer, in het district Ede, noodig geworden door het bedanken van dr. Brants. Het Geldersche district Ede is over wegend antirevolutionair, zoodat er weinig van dit district te zeggen valt. Voor hef- tigen strijd of bijzondere verrassingen is hier geen plaats. Alleen valt te herinne ren dat, onmiddellijk na de nederlaag der rechterzijde door de vrijzinnigen het dis trict Ede aangewezen werd om dr. Kuyper naar de Kamer aftevaardigen. Nu jhr. S. van Gitters tot eaudidaat gesteld is heet het dat men in Ede, even min als in Leiden van da. Kuyper wenscht gediend te zijn. De waarheid is dat dr. Kuyper onder de tegenwoordige omstan digheden geen oandidatuur wenscht te aanvaarden, waar dan ook. De taak rust nu op anderer schouders. Marokko. Het is in Marokko eindelijk tot uit barsting gekomen. Men kent de geschiedenis. De Europeesche mogendheden hadden den Sultan van Marokko gesommeerd her vormingen, vooral in zake de politie en de veiligheid, in te voeren doek de Sultan, die de speelbal was van zijn, laat ons zeggen Groot Visier, Raisoeli, weigerde op diens ingeving. Deze Raisoeli was oorspronkelijk ee>n vijand der Marok- kaansche regeering, een rooverhoofdman, die de regeeringstroepen telkens wist te verslaan. Doch de sultan gaf hem een hoogen ambtenaarspost om hem aan zich te verbinden. Weldra bleek met dezen schelm het Trojaansohe paard biunen ge snikte hij, „en do koeien, die mij kenden, en het paard van mijn vader, dat mij als een hond volgdearme dieren, nu zijn ze allen dood want niemand, als ik, kon hen uit het vuur trekken". „Gij zult gewroken worden", sprak de houtvester, „het zal niet lang duren, of de Noormannen zullen uit een ander toontje zingen er zijn nog rechtvaardige mannen in Engeland, mannen vandeoudeEngelsche wet, er is nog wel een andere woning voor uwe moeder, dan in dat klooster van die Fransche dame". „Neef Frethric, gij moogt niets van Lady Marguerite zeggen", sprak Alice kleurende. „Zij is mijne peet en is voor iedereen even goed". „Ik spreek geen kwaad van haar, kind", graf Frethric ten antwoord. „Het is hare schuld niet, dat zij eene Fransche is, noch de uwe, dat gij haar petekind zijt", voegde h\j er met eenige bitterheid bij. Editha gevoelde de kwetsende woorden, doch gaf ten antwoord „Gij weet, neef, welke banden mij aan haar verbinden, hoe zaj beproefd werd Hoe kon ik haar iets weigeren, zij, die ieder tot troost en steun is. Ik wenschte, datiedereen door de beproeving zoo werd als zij". „Het leed is zoo verschillend", zeide Frethric, „sommigen worden er door ver zacht, anderen verhard de karakters zijn zoo versobillendhet is als het vuur dat het ijs doet smelten, maar het ijzer verhardt". (Slot volgt,J

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1