No, 82. 1907. NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. Maandag t Januari 21e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUU, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN DE KflEZEItSLIJST. de wet of nangewoaon bij algomoonon e 7 FEUILLETON. De Saks en de Noorman. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,02*. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Abonué's die verhuizen, worden vriendelijk verzocht bij hun nieuw adres tevens het oude adres op te geven. DE ADMINISTRATIE. Wij mogen zeker onze jaarlijksobe waar schuwing weer eens onder de aandacht onzer Clubs en Kiesvereenigingen brengen! Men kaD kiezer worden en dan op de kiezerslijst van 1907 te staan komen, wan neer men vóór of op den 15en Mei 1907 den leeftijd hebbe bereikt van 25 jaar. Verschillende wegen leiden tot de kie zerslijst. Daar zijn in de eerste plaats Belastingkiezers. Belastingkiezer is hij die over het laatste dienstjaar al zijn aanslagen in de Rijksbelastingen heeft voldaan. Die belastingen zijn Personeel, Grond lasten, Vermogens, Bedrijf». Deze vier moeten op tijd betaald zijn. Dat wil zeggen het verschuldigde. De bedrijfsbelasting bijvoorbeeld behoeft op 1 Januari niet heelemaal betaald te zijn maar hetgeen men op dien datum ver schuldigd is, al loopt dit niet over een vol dienstjaar, dat moet betaald wezen. Belastingkiezers behoeven zioh niet aan te geven. Dat komt terecht. Alleen en past daarop zij, die mede-eigenaren zijn van onroerend goed, behoorende tot eene onverdeelde nalatenschap, waarvoor in 1906 grondbelasting is betaald, terwijl hun aandeel in de belasting fl bedraagt, be- hooren zioh tusschen 1 en 15 Februari aan te geven op een formulier dat vóór 15 Februari ingevuld en onderieekend moet worden ingeleverd, met de overleg ging van het voldaan geteekende belas tingbiljet. Wie verhuisde naar een andere gemeente en in zijn vorige gemeente belasting betaalde dient zioh eveneens aan te geven, met overlegging van het voldaan geteekende belastingbiljet. Hij wordt dan kiezer in de nieuwe gemeente. De rijwielbelasting telt niet mee. Let ook hieropWie op 1 Febr. zijn belasting niet betaald heeft, krijgt van den ontvanger een gratis aanmaning dat hij voor 1 Maart zijn belasting moet betalen, en anders kiezer-af is. Alle overige kiezers moeten zichtussehen 1 en 15 Febr. aangeven ter secretarie in hunne woonplaats. Zij ontvangen een formulier, dat onderteekeud en ingevuld moet worden ingeleverd. Huurkiezers. Huurkiezers zijn zij, die op den 31sten Januari sedert 1 Augustus van het vorige jaar in een huis of een deel van een buis hebben gewoond en daar huur voor hebben betaald, minstens zooveel als de huur waarde bedraagt volgens de vaststelling van het gemeentebeetuur. Ja, zelfs die tussohen 1 Augustus en 31 Januari nog een keer verhuisd is, of verhuist, blijft of wordt ook nog kiezer, als maar ieder der woningen door hem betrokken, minstens den huurprijs heeft, door de wet bepaald. Is de huurprijs van de woning minder, dau kan men geen kiezer worden, voor de huur tenminste. Of ja, in ééu geval nog wel. Wanneer gij namelijk in uwe woonplaats grond in pacht hebt of in huur, en die huurprijs doet met dien van uw huisje zooveel dat het samen aan den wettelijken huurprijs komt, dan is u bij aangifte ook kiezer. Natuurlijk moet men dien grond min stens net zoo lang in huur hebben als het huis. De bepalingen voor de huurkiezers gel den ook voor de schipperszij moeten alleen den vastgestelden tijd een sohip in eigendom of huur hebben gehad van 24 M3, inhoud of 24000 KG, laadvermogen. Loonkiezers. Inkomen- of loonkiezers zijn zij, die van 1 Januari van het voorgaande jaar tot 31 Januari van het volgende achtereenvolgens bij niet meer dan twee personen, onder nemingen, openbare of bijzondere instel lingen in dienstbetrekking zijn geweest, of als inwonende zoon in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam zijn geweest, en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten, dat óók voor iedere ge meente in de wet is vastgesteld. Het loon, in vaste dienstbetrekking, door de vrouw genoten, kan worden geteld bij dat van den man, en evenzeer het halve loon van minderjarige, inwonende kin deren. Wamneer dit alles bijeen het door de wet geëisohte bedrag haalt, kan de man kiezer worden. Men lette er op dat de minderjarigheid met het 21e jaar eindigt. Let ook op, men behoeft niet op te geven op de secretarie hoeveel men verdient. Men kan eenvoudig zeggen dat men het loon verdient, hetzij alleenhetzij samen met de vrouw, of saam met de minderjarige kin derenof saam met die allen, hetwelk de wet vordert. Nog wat. Als loon wordt ook gerekend h of pensioen of de lijfrente, dat door openbare instel lingen wordt verleend en ook dat, door ondernemingen of bijzondere instellingen wordt uitbetaald. Natuurlijk blijft het be drag van het inkomen voor iedere gemeente onveranderd. Ongevallenrente wordt ook als loon be schouwd. Staat in een of ander bedrijf in den regel het werk gedurende een gedeelte van het jaar stil, dan wordt de tijd, waarin niet gewerkt wordt, toch als diensttijd beschouwd. Is men hoogstens twee maan den ziek geweest, dan wordt toch het loon gerekend ontvangen te zijn. Ook de kost en de inwoning wordt als loon gerekend, naar een daarvoor bij de wet voor iedere gemeente vastgesteld be drag. Wie Zon- en Christelijke feestdagen den kost echter niet geniet, behoeft voor deze dagen niets af te trekken. Hij wordt toch gerekend vollen kost en inwoning te genieten. Inwonende zoons die vóór 16 Mei a. s. dit jaar 25 jaar hopen te worden, kunnen zioh als loonkiezer aangeven, wanneer zij een zeker loon genieten dat met kost en inwoning saam het wettelijk oijfer bereikt. Loonkiezers moeten zich ieder jaar op nieuw tussohen 1 en 15 Januari aangeven. Aan loonkiezers, die op de lijst van het vorige jaar voorkomen, wordt een blaneo aangiftebiljet toegezonden. Spaarbankkiezers. En nu wat van de Spaarbank- en Groot- bankkiezers. Wie op 1 Februari a.s. sedert een jaar f 100.nominaal op het Grootboek heeft staan of f50.in de spaarbank, zóó dat het inderdaad zijn eigendom is, kan op grond daarvan aanspraak maken op het kiezerschap. Hij moet tusschen 1 en 15 Februari zich op de secretarie aanmelden onder overlegging van een bewijs van de directie van het Grootboek of bet bestuur der Spaar bank, dat hij inderdaad sedert een jaar eigenaar is van de gevorderde bedragen. Het is niet meer noodig, dat men een boekje hebbe van de Rijkspostspaarbank andere spaarbanken, zooals die van het Nut tellen ook mee; doch natuurlijk moeten de lichamen, waarvan deze spaarbanken uitgaan, rechtspersoonlijkheid hebben, en, zoo ze na 1 Mei 1900 zijn opgericht, moeten ze een waarborgsom van f25000 bij de Nederlandsohe bank hebben gedeponeerd. Examen-kiezers. Ten slotte de Examen-kiezers. Dat zijn zij die „met goed gevolg hebben afgelegd een examen, ingesteld door of krachtens maatregel van bestuur en in verband staande met de benoembaarheid tot eenig ambt, de vervulling van eenige betrekking of de uitoefening van eenig bedrijf of beroep''. Hieraan voegen we nog een paar op merkingen toe. Wie alleen maar „hoofdgeld" betaalt, moet niet meenen dat hij daardoor ambts- behalve op de kiezerslijst komt. Immers „hoofdgeld" is geen Rijksbelasting. Die dus alleen „hoofdgeld" betaalt en geen Rijksbelasting, moet om ep de kie zerslijst te komen, huurkiezer, loonkiezer, examen- of spaarbankkiezer zijn. En dan is hij daarbij ook, daardoor, kiezer voor den gemeenteraad. Het hoofdgeld moet op 1 Maart ten volle betaald zijn. Natuurlijk kiezen belastingkiezers voor Kamer en Staten en Gemeenteraad, als zij in een Rijksbelasting aangeslagen zijn. Wie in 1906 onderstand heeft gehad van een instelling van weldadigheid of een gemeentebestuur, is in 1907 zijn kiesrecht kwijt. Maar als onderstand gelden niet ge loop der eeuwen de beide volken tot één Engelsch volk zouden vereenigd worden. Het was Dinsdag, den 14den April 1099. Allee was tot den aanval gereed. De ge loofsformulieren waren afgenomen, de eeden vernieuwd, het Heilig Sacrament ontvangen. De wapenen waren vernieuwd, tot op het hoogste punt gescherpt en het gansche heirleger, uitgezonderd eenige wachten, lag in sluimering rondom de belegerde stad. Bertrand en Siward be vonden zich onder de wacht. De vreemde glans van een Syrinischen nacht verlichtte de rondom liggende heuvelen, die nu in het begin der lente groen en bloeiend moesten zyn, maar door de verwoesting der bele geraars niets dan een kale massa vertoon den. Vóór hen verrezen de hooge wallen, waarboven zich de koepeldaken der heilige stad verhieven, de geheimzinnige, onbe treden grond. Doch hunne gedachten ver wijlden er nietzij waren verreweg in hun vaderland. Gedachten, anders in hunne ziel verborgen, kwamen nu over hunne lippen, die morgen door den dood voor immer konden gesloten zyn. „Siward 1" zeide de Noorman, „op dien morgen van ons vertrek in de kapel van het bosch, was daar, zonder dat gij het wist, eene getuige by tegenwoordig. Indien gij morgen tot de verslagenen mochtbehooren, dan zweer ik u by dit kruis, dat ik voor uwe beroofde bruid zorg zal dragen, als ware zij mijne zuster, en wanneer ik kom te vallen, dan heb ik de belofte van myn vader verkregen, dat al de bezittingen van den ouden Alfred de uwen zullen zyn, en na verloop van jaren, zeg uwe bruid dan, dat de ge-uchte aan haar en aan eenige neeskundige hulp en geneesmiddelenwél versterkende middelen. En wie kan nu kiezer worden Wie een huis bewoont dat te Viissingen minstens f 1.75 aan huur per week doet. Te Middelburg minstens f 1.50. Te Souburg en Koudekerke Zand minstens f 1.25. Eu voorts in alle overige plaatsen op Wal cheren, en de plaatsen op de overige eilanden, en Axel kom en Neuzen kom 1 en overig ZeeuwschVlaanderen 80 cent. Arbeiders nu die by v. f 39's jaars huis huur betalen en minstens f 13 apart aan huur voor een tuin, wei, of stukje land, die betalen dan minstons 39 plus 13 is 52 gulden per jaar, en zyn daardoor ook woningkiezer, als zy zich aangeven. Om loonkiezer te zijn moet iemand te Viissingen minstens f 450 per jaar ver dienen te Middelburg f 400Souburg en Zand minstens f 350 te Goes, Ierseke, Brigdamme, Neuzen (kom) ©n Zierikzee minstens f325, in de overige gemeenten op de eilanden minstens f 300 en in da overige gemeenten van Zeeuwsch- VlaauUeieu, uiet uitzondering van Axel (kom) en Neuzen (kom) f 275 per jaar ver dienen. Wij zeggen minstens die meer verdient dan die som is 't natuurlijk ook, maar die minder verdient is 't niet. Een knecht die by zyn heer of baas f 100 per jaar verdient (dat is f 2 per week) en hij heeft er vrij kost en inwoning bij, die is kiezer. Een knecht die by zijn heer of baas min stens f 262,50 per jaar verdient, en vrije woning, die is ook kiezer. Die getallen gelden voor de meeste gemeenten in Zeeland doch voor grootere gemeenten zijn zij eonigszings hooger. En wel voor Goes, Ierseke, Brigdamme, Neuzen (kom) en Zierikzee, vrye woning f 50 en f 275 loon. Zand en Souburg f62,50 en f287,50; Middelburg f75 en f 325. Viissingen f 87,50 en f 362.50. 5 Januari 1907. Dr. A. Kuyper begint heden in De Heraut zijn studiereeks „voorstukken" Pro Rege met 't motto Psalm 2 6. Dichterlijk schoon is reeds de aanhef. Het is of men, weer iets van zijn hand te lezen krijgend, woorden, die zy eens tot mij sprak, en die ik altyd in mijn hart bewaard heb, my in menig uur van verzoeking behoed hebben. Eene waagde ik het", voegde hij er na een oogenblik stilzwijgens by, „om over de verbintenis met u lichtvaardig te spreken en haar te dringen hare genegenheid op een ander over te brengen, die haar een beter tehuis kon aanbieden Maar zy zeide „Indien gij eenmaal waarlijk bemint, dan zult gy ondervinden, dat het leed de harten meer verbindt, dan de rijkdom ooit doen kanwant het hart wordt niet door goe deren gevoed. Ieder hart, waarin het beeld van God en Christus leeft, bezit eene vreugde, die door geen rijkdom te vergoe den is". Zeg haar, dat hare woorden en daden en haar rein gelaat, dat ik dien mor gen bij het altaar aanschouwde, mij meer en meer een tegenzin gaven van de ydele praal en vreugde, en mij iets anders leerden kennen, en dat, indien ik hier sterf by het graf van onzen Heer, hert niet is, zonder iets van Hem geleerd te hebben, die zich zeiven voor ons opgeofferd heeft, en iets van de vreugde te hebben gesmaakt, om voor Hem te sterven". „Nimmer vertelde zij my dit", ant woordde Siward. Dien nacht spraken zy niets meer tot elkander. De wacht werd verwisseld en Siward en Bertrand zagen elkander niet weder, totdat des morgens de belegering een aanvang nam. De nacht van Goeden Vrijdag was voor Jeruzalem voorby gegaan. De kruisvaarders hadden gezegepraald. De banier van het kruis wapperde boven hare wallen. (Wordt vervolgd.) Een geschiedenis uit het Christelijk leven in vroegeren tijd. Doch de gedachte aan de eeuwigheid, die alles omvat, evenals de onmetelijke ster- renbanen boven de kleine aarde, stilde zijnen geest. Hy moest de leiding van God met zyn volk erkennen, en het verblijdende denkbeeld kwam in hem op: „Misschien wordt ons volk waardig gekeurd, om God iu onze kastijding te verheerlijken. Het ploegen op den harden akker zal niet te vergeefs zijn. Misschien zyn wij in den zaaitijd, wie weet hoe groot de oogst nog zijn zal". Toen op zyn eigen leven terugkomende, dacht hy aan Editha, hoe zacht en lief zy was, meer dan eenige vrouw, die hy had ontmoeten was het niet door het leed, dat zy zoo geworden was? Nederige gedachten, die uit ware liefde voortspruiten, kwamen nu by hem op. Hij, die hier op de graven zyner vaderen knielde, en hunne daden als de zyne aanvaardde, welk doel had hem hier gebracht Was het waarlyk vanwege het onrecht, zyn volk aangedaaD, of was 't het zijne? Welk recht had hij, om zich kruisvader te noemen, wien het te doen was, ntn door dezen oorlog zijne vrijheid te verwerven? Waren zijne bedoelingen, of schoon zuiver en reohtvaardig, waarlijk onpartijdiger dan die der Noormannen, die hy had aangeklaagd Zijn oog viel op het kruis, dat door de maan verlicht werd. Voor het eerst gevoelde hy, wat het betee- kendehy zag de zelfzuoht der zonde, welke dien esnen Zondelooze aan het kruis gebracht had, maar ook de liefde en de vol heid van het offer. De gelofte, de praal der ridderschap, kende Siward niet. Geen koninklijke hand had hem tot ridder geslagen, maar hier in dezen nacht op het eenzame graf der He- walds gordde zich een ridder aan, zoo trouw, zoo dapper, als er ooit een opstond, om de onschuldigen en hulpeloozen te be schermen. „Ik ga als pelgrim naar het heilige graf', dacht hy, „en toch weet ik, het niet te zullen ontheiligen, wanneer myne hoogste aardsche begeerte uitgaat naar een tehuis in myn vaderland door murmureering en hoogmoed zou ik het ontheiligen, ik doe geene boete door het kruis te dragen, het kruis is voor my getorscht. Ik hoorde vader Osyth zeggen, dat het ware pelgrimschap is naar het Jeruzalem hier boven, en dat kan men overal volbrengen. Eiken dag, waar ik my ook bevinde, kan ik een dienst knecht van het kruis zijn, en tegen het kwade stryden, en iedere dag zal my, of ik het heilige graf bereik of niet, nader tot God brengen en nader tot Editha. Waar ik my dan ook bevinden moge, Heere Jezus I" bad hij, „Gij droegt voor mij het kruis, laat mij slechts uw dienstknecht zyn, zooals van ouds deze martelaren waren". Voor Siward kreeg het leven sedert dien tjjd meer waarde, het was de waarde der eeuwigheid. In plaats van het ruwe harnas van den hoogmoed, dat alleen geschikt is om te wonden, maar niet om voor wonden bewaard te blijven, werd hy met nederig heid bekleed. Menige ruwe scherts, die hem anders tot het kwade zou hebben aan gevuurd, ging nu voor hem verlorenals een, die het vreemde land doortrekt, maar de woning in het oog heeft, waar hy tehuis behoort. Zijne nederigheid was niet als die van een engel, te verheven, om zich met de aardsche dingen te bemoeien zy was die van een mensch, die zichzelven en de zonde heeft leeren kennen, die hy bij anderen ge zien en veracht heeft, maar nu tracht te overwinnen, zioh vasthoudende aan de hand van God, die hem veilig kon doen aanlanden. Zoo werden Editha en Seward onwetend nader tot elkander gebracht, omdat zy nader tot God kwamen, en toch werden hunne paden hoe langer hoe meer van elkander verwijderd. Het was de laatste avond voor de bele gering van Jeruzalem door de kruisvaar ders. Drie jaren van gemeenschappelijk gevaar en wederkeerige hulp hadden eene groote toenadering tusscken Bertrand de Garenne en Siward ten gevolge gehad. Siward had den waren moed leeren waar- deeren, die onder het vroolijk en lucht hartig waas by den Noorman aanwezig was. Bertrand ontdekte de vurige gehechtheid, de diepte van gedachten, die den stillen eu ingetrokken Saks bezielde. Op menigen vermoeienden tocht, in menige gevaarvolle ontmoeting kwam de doorzettende moed van den een wonderlijk wel te stade aan de vlugheid en onversaagdheid van den ande ren. Siward leerde de vroolykheid op prijs stellen, waardoor onthouding en gevaar gemakkelijker zyn te dragen, en de snelle gevatheid om aan menig gevaar te ontsnap pen. Bertrand had den bescheiden onwan- kelbaren moed leeren eerbiedigen, die geen weelde of roem noodig heeft. De hoedanig heden, in deze beide mannen aanwezig, waren de beetanddeelen, waardoor in den

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1