is den Inspan VERKOOPING Dinsdag 30 April 1907. Ad«erlentiiit> I A. POLDERDIJK 1 een. JZnecïit is Voor afbraak te koop verpachten op Ditafci 27 Eeceitar 1906, de GRONDEN, sp Wil 28 Saber 1906, de GRONDEN, Apenbare Verkooping. Vrijdag 28 December 1906, eene partij AF1I&AAK, Openbare Yerkooping op Dinsdag 8 Januari 1907, de Woonhuizen Uit de Tweede Kamer. Marktberichten. Telegrafisch Weerbericht. „KLEIN SINT JAN" BRAND, Oostkapellé. A. GELDOF, Souburg", VERKOOPEN: Dorsch- en Vlotdelen, Battings, Ribben, Deksparren (24 voet lang), Gebinten, Balken, Stal- en Men deuren, Damhekken, 2 zoo goed als nieuwe Ramen 220 x 119, Deurkozijnen, 1200 roode Dak pannen en Dekriet drachtige Zeug, groote en kleine Loopvarkens, 700 bos Klinïboom- stroo, enz. voor AFBRAAK omschrijving//met de soheede vechten wanneet' de sabel gebroken is". De vele antwoorden, die het blad ontving, waren voor bet meerendeel nogal banaal, bijv. Moreele ruggegraat. Het hart van een leeuw in het lijf van een man. Het bests middel tegen wanhoop. De macht, die een gewonen man tot held maakt. Afwezigheid van vrees in gevaar. De stof(!) waaruit helden gemaakt zijn. Het besluit moeilijkheden te overwinnen of in den stryd te sterven. De moed leeft wanneer de hoop dood is. Heerscher der vrees. De geconcentreerde essence van „ik wil". De kracht, die een man instaat stelt neen te zeggen, wanneer hij weet dat zyn vrouw ja zegt (zeker ingezonden door een pantoffelheld). Een ander inzender noemde moed den stroom, die de mensche- lijke machine instaat stelt, de tunnel der moeilijkheden te passeeren. Definities zijn dit niet. Een goede om schrijving van het woord moed is trouwens niet gemakkelijk. Wij z udenzeggen:moed is geestkracht tot bestrijding van over macht. (Nieuwe Crt.J In Frankenthal in den Palz hebben een drietal oplichters zich gedurende ge- ruimen tijd voorgedaan als uitgeweken Oostenrijksche aartshertogen, als de troon opvolger Frans Ferdinand en de zooge naamd overleden kroonprins Rudolf Zoo wisten ze door de ongelooflijkste verhalen eenvoudige Heden voor groote somuieu op te lichten. Een der slachtoffers ging zelfs naar Servië om daar een ouden bediende van den aartshertog op te sporen De drie boeven kregen ÏO'A. 6V4, ÖV2 jaar gevan genisstraf, een van de ergst geplukte en meestgoedgeloovige slachtoffers kreeg vier maanden omdat hy een der boeven had helpen ontvluchten, een cipier'2 jaar. De ontsnapten waren den volgenden och tend al weer achter slot en grendel. wOntoerekenbaar Te Greifswald is in een reeks van zit tingen in de laatste weken de revisie behandeld van een strafzaak, die alge meen de aandacht heeft gaande gemaakt. Vyf jaar geleden werden gruwelijke moorden gepleegd op twee kinderende dader werd gevat, en verklaarde zich niets van zijn handelingen te herinneren. Hjj was dikwyls beschonken, zijn vader was ook aan den drank, zijn moeder stamde van een dronkaard af en zijn broeder was een ruwe vechtersbaas, die wegens doodslag tot tuchthuisstraf werd veroordeeld en later zelfmoord pleegde. De bekl. zelf was een zwakkeling, die aan toevallen leed en vaak zonder doel rondzwierf. Nu eens was hij behulpzaam vooral voor zieken, dan weer in zich zelf gekeerd en wreed tegen dieren. Dit alles gaf aanleiding dat hij in een krankzin nigengesticht onder waarneming werd gesteld. Daarna stond hij in 1902 terecht en werd ofschoon de deskundigen hem wegens vallende ziekte voor ontoereken baar hielden, schuldig verklaard en ter dood veroordeeld Een beroep in cassatie, een verzoek om gratie en later om resivie werden afgewezen. Maar toen hem mede- deeling werd gedaan van den dag van de uitvoering van het doodvonnis bestemd, kreeg hy weder een hevig toeval, dat zeer lang duurde, zoodat van de uitvoe ring moest worden afgezien. Hy werd nu opnieuw gedurende eenige jaren in een krankzinnigengesticht opgenomen en ten slotte werd de revisie van het doodvonnis toegestaan. By deze nieuwe behandeling verklaarden alle gehoorde deskundigen, dat hy vermoedelijk de gruweldaden had gepleegd snder den invloed zyner kwaal en daarom ontoerekenbaar was te achten. Hy zelf vdrklaarde opnieuw tzich niets van het gebeurde te herinneren. Maar de gezworenen oordeelden evenals het openbaar ministerie anders dan de des kundigen en de beklaagde werd wederom ter dood veroordeeld. In het museum van kunstnijverheid te Dresden vindt men een glazen beker, die volgens zeggen van den oppasser de tering heeft. In een glazen kast en daarin onder een stolp staat de beker als in een //ziekenkamer" opdat hij /;de andere glazen niet aansteekt". Het bedoelde voorwerp is een deksel-bokaal uit de 18e eeuw, blijkens het opschrift van Hollandsohen oorsprong. Door de inwerking der lucht verteert hij hetzij door slechte samensmel ting van het glas, hetzij het gebruik van een schadelijk poetsmiddel (hier is een mooie gelegenheid voor uitvinders te ad ver teeren dat hun poetsmiddel dit niet zou gedaan hebben Bij vaklieden is deze glaltering wel bekend zij wordt ook bij andere glazen opgemerkt en werkt inder daad aanstekelijk. Een middel daartegen schijnt het openzetten van het deksel. Luohtverversching alweerGlazen die aldus aangetast zijn zien er uit als matglas, Men kan ze ook met //zapon-lak" bestrijken maar dit wordt in het onderhavige geval niet gedaan daar de beker geen groote waarde heeft en men hiermede de ont wikkeling der //ziekte" wil bestudeeren. De beker draagt aan de eene zijde de afbeel ding van een huis, aan de andere een wapen met de justitie. Naar het Hollandsohe op schrift te oordeelen, werd het aan een kerk geschonken. (N. Crt.) CS A.ÜINIZOEllNE'N, enz. Bij de bereden korpsen van het leger zal •;en proef genomen worden om de paarceD, wanneer deze gewassohen moeten wordeD, zulks te doea met een zekere vloeistof genaamd //Algora", Waar zulks yroeger geschiedde met water en groene zeep, voorspelt de leverancier eene heil zame werking op de huid en de haren der paarden, zoodat zelfs zeer vuile en langharige dieren reeds zeer spoedig schoon en mooi glanzend van haar zullen zijn, hetgeen rnet zeep niet gemakkelijk ver kregen werd. Bovendien moet het restant na do wassching veel gemakkelijker uit de haren te verwijderen zijn dan groene zeep, wijl daarvan bij niet zeer zorgvuldige wassehiDg, nog al eens zoo hier en daar een klein vestantje achterbleef, dat soms oorzaak was, dat de remedieergerwasdandekwaal. Met betrekking tot de vergoeding van woninghuur voor de gehuwde mili tairen kau worden bericht, dat de toeken ning aanvankelijk niet verplichtend zal zijn. Er zullen 3 categoriën worden in aanmer king genomen, n.l.adjudant-onderofïioieren en boogere rangen, onderofficieren beneden den rang van adjudant-onderofficier en militairen beneden den rang van onder- offioier. Aan deze vergoeding zullen echter nog eenige bijzondere voorwaarden worden verbonden. Voortaan zullen onderofficieren en minderen van Zee- en Landmacht ver plicht zijn eerbewijzen te verrichten voor officieren van vrijwilligerskorpsen, die in eene erkende uniform zich in het openbaar vertoonen. Ook de schildwachten zullen voor hen eerebewyzen verrichten. Naar aanleiding van eene door de Rekenkamer gemaakte opmerking heeft de Minister van Oorlog bepaald, dat by het aanschaffen van buitenlandsche mili taire tijdschriften voor de herleiding van francs en Ryksmarken geen hoogere omrekeningsgetallen door de boekhande laars mogen worden gebezigd dan resp. f 0.50 en f0.60. Zaterdag werd Waterstaat voortgezet. De vergadering was na de inspanning van de laatste dagen slecht bezocht. Er was dan ook weinig animo. Tusschen de be drijven in werd nog de middelenwet, ko loniën en ook nog eenige kleinere ont werpen aangenomen, zoo vlug mogelijk natuurlijk. Zooals begrijpelijk is aan klach ten en vragen was geen gebrek. Plaat selijke en gewestelijke belangen kwamen hierbij op den voorgrond. Dhr. Schaper klaagt over de haven te Delftzijl. Van Foreest over de oud-mo- delsohe bruggen over het N.-Holl. kanaal de verandering zou minstens één mil- lioen kosten, zegt Minister Kraus Reyne over de exploitatie bij de haven van IJmuiden, Passtoors over de slechte over vaart te Velzen dhr. Fmytier betreurt, dat- er nog geen subsidie is uitgetrokken voor de haven van Terneuzen, terwijl toch Gedeputeerde Staten van Zeeland bereid bevonden worden, een voldoend subsidie te geven. Minister Kraus geeft dhr. Fruytier een bevredigend antwoord. De voorloopige plaunen voor los- en lig plaatsen zijn opgemaakt, de noodige over eenstemming tusschen den hoofdingenieur en belanghebbenden is reeds verkregen. Alleen is nog noodig de overeenkomst met de spoorwegmaatschappijen. Bij het artikel «nieuwe subsidiën" dringt dhr. Smeenge aan op verbetering van wegen in Drenthe en dhr. Roessingh op verbetering van den weg van Beilen naar Smilde. TELEGRAMM E~bL 's-Gravenhage - Tweede Kamer. HoofdstukLandbouw, Nijverheid en Handel. De heer Plate waarschuwt tegen jeug digen overmoed bij het eerst pas in wezen zijnd departement welks politiek hij een politiek van concentratie noemt. De Minister heeft zooveel onder zyn beheer dat Spr. slechts gevaar vreest. Hij meent dat dit departement niet leidend te werk moet gaan. De heer Httbrecht daarentegen acht dat juist de Minister door Handel bij zijn departement te voegen in de eerste plaats de belangen van den Handel tot hun recht doet komen. Voorts betoogt Spr. dat de Staat veel kan doen voor de materieele welvaarten zette in dat verband uiteen het zeer groote nut van de gesplitste bestekken bij de uitvinding van Rijkswerken waardoor dan de kleine middenstand in staat is mede in te schryven, Spr. hoopt dat de Staats-Commissie voor den handeldrijvenden middenstand dit be langrijke onderwerp in haar onderzoek zal betrekken en dat van de afdeeling Handel een circulaire aan de gemeentebestnren en belanghebbenden zal uitgaan om de voor deden van dit stelsel in het licht te stellen. Minister Veegens belooft zijn aandacht hieraan te zullen wijden zoodra het depar tement Handel zal zijn geconstitueerd. En betoogt dat de concentratie van handels belangen aan zijn departement juist in het belang van dan handel istijdverlies en vertraging zal er door worden voorkomen. Het departement zal geen voogdij over de andere departementen oefenen maar slechts overleg met deze plegen. De minister behandelde voortsde motie- Tak omtrent bemoeiingen van zijn departe ment en dat van Buitenlandsche Zaken inzake de vraag naar Nederlandsche ar beiders in het buitenland. De Minister en ook die van Buitenlandsche Zaken achtten het voorzichtiger en meer in het belang van de arbeiders om voortaan oproepingen in de Staatscourant na telaten, wanneer het geldt het zenden van arbei ders op werkstakingen, opdat de Neder landsche werklieden niet als onderkruipers optreden of als zoodanig in het Buitenland worden behandeld. Dhr. Tak dankte voor deze toezegging en trok zijn motie in. By de afd. directie Landbouw roemde dhr. Roessingh de goede vruchten van land bouwonderwijs. Op 't gebied van ontgin ning moest echter veel meer gedaan worden. De minister antwoordde dat subsidieering door den Staat slechts kan geschieden bij elk afzonderlijk geval. Algemeene subsidi eering van ontginningen en bebosschingen beeft een te wyde strekking. De heeren Roessingh en Reijne betoog den dat aan Baerenleenbanken die een propagandistisch karakter op godsdienstig of politiek gebied vertoonen, geen subsidie behoort te worden verleend. Vorderde dhr. Reijne dat aan instellingen die personen wegens politieke en gods dienstige richting uitsluiten subsidie moest worden onthouden, daarentegen beteogde dhr. v. d. Heuvel dat de werking dier banken op een chr. beginsel berust maar politiek of godsdienst is uitgesloten. Bovendien genieten de Centrale Banken te Utrecht en Eindhoven het subsidie niet als credietinstelliDg maar voor de inspectie op de locale banken in het belang van goed en Bolied iandbouw-crediet. Ook dhr. Ruijs de Beerenbrouck be toogde dit tegenover dhr. Schaper, die ei8chte dat ieder gebruik mag maken, on geacht zyn gezindte of richting, van door het Rijk gesubsideerde instellingen. Ook dhr. Tydeman vond dat men hier met de meest Kuyperiaansche antithese te doen had, omdat de minderheden nu niet meer concurrentfahig zyn daar zij van hulp zijn uitgesloten dat daarom der gelijke inrichtingen niet meer moeten wor den gesubsidieerd, tenzy deze belemme rende bepaling uit de statuten wordt ver wijderd. De minister kan de toezegging, dat geen subsidie zal worden verleend aan banken die personen om godsdienstige of politieke redenen uitsluiten, niet geven, waarom de heer Reyue een amendement voorstelde tot vermindering van dezen post met f 1000, en alleen voor controle op de begrooting te brengen. Dit werd met 33 tegen 28 stemm. verworpenwaarna de post werd goed gekeurd. Eerste Kamer. Vrijdag en Zaterdag openbare behandeling der Indische be grooting. 's-Gravenhage. H. M. de Koningin geeft heden avond ten paleize de jaar- lijksche Kerstfeestviering aan dames |en heeren van het Hof en hunne kinderen. Leeuwarden. Klooster de gewezen rijksveldwachter te Dreischor is heden naar hier overgebracht. 1 ROTTERDAM, 24 Dec. Ter veemarkt van heden (Maandag) waren aangevoerd 42 I paarden, 1801 magere rundeien,650 vette run- j deren, 191 vette kalveren, I07 nuchtere kal- I yeren, 502 graskalveren, biggen, i Prijzen runderen 26 a 40 c., osser. 30 a 38 c., j stieren 24 a 29 c., kalveren 40 a 55 c., alles per 'Ij kilo. Schapen 28 a 30 ct., Lammeren 30 a 33 j ct., Varkens 24 a 23l(2 ct., licht soort 21 a 26 ct. Melkkoeien f120 a f300, kalf koeien f140 a f 325, stieren f70 a f 200, pinken f 30 a f 150, graskalveren 50 k 150, vaarzen (to a f200, biggen f7 a f 14, paarden f 40 a f 130, Nuchtere kalveren: fok- f15 a f24; id. slacht- f9 a f15. Handel niet onregelmatig. GOES, 24 December 1906. Het Beursbezoek was zoo gering dat geen Marktberichten kunnen gegeven worden. Opgaaf der marktzetters van de gemeente. Versche Boter per K.G. f 1.36 h f 1.55 middenprijs f0,73, Part. f°>per pond. Versche Eieren per 100 stuks f 5.70 k f 6. middenprijs f 1,45, part. f o,per 25 stuks. De aanvoer van boter en eieren was gering. Opgaaf van de Landbouwmaatschappj. Boter f1.36 h f 1.55 per K.G., rekenprijs f 1.50 per K.G. Versche Eieren f5.70 a f 6.—per 100 stuks, rekenprijs versche eieren f5.85 per 100 stuks. Het is Woensdag 2 Januari Markt, in plaats van Dinsdag. VL1SSINGEN, 24 Dec. 1906. Boter f o, a f 1,50 per K.G. Eieren f o,a f 8.per 104 stuks. ROTTERDAM, 24 Dec. 1906. Buiten 1. Granen stil. Binnenlandsehe. Geen aanvoer wegens de feestdagen en geen kooplust. NoteeriDg granen had niet plaats. Kanariezaad - 9,50 -10.— Karwijzaad. -17,75 -18, Lynzaad - 9,-11, Blauw Maanzaad -19,-19,50 Bruin Mosterd z. - 30,- 32, Geel -25,— - 30, per 100 kilo. Maïs Mixed (Amerikaansehe) f125. Stoo- mend f120. Grove Donau f114 a f115. La Plata stoomend f114. Odessa f114. Zeeuwsche Eieren f7,10 a f7,20. Overmaasche Eieren f7,50 a f7,70. Aardappelen. Zeeuwsche Blauwe f2,60 a f2,40. Geldersche idem f2,20 a f2.Zeeuwsche Eigenheimers f 1,80 a f2,Friesche idem f 0,a f 0,Zeeuw sche Bonte f2,20 a f2,40. Weinig aanvoer, veel vraag. Ajuin 12000 HL. grootendeels in 't land gekocht. Zoover bekend niets verhandeld. Prijzen bleven gedrukt wegens de toe nemende groote aanvoeren uit Spanje en Duitsohland. Vlas. 7214 steen blauw. Wit Zeeuwsoh 190; Hol), geelGroniDgsch 2110. Prijzen Blauw Zeeuwsch 44 a55 stuivers, Wit Zeeuwsoh onveikooht. Groningsch 38 44. MEEL. De stemming was ongeveer onver anderd. De kooplust blijft beperkt en geeft op biedingen voor buitenlandsche qualiteiten zoo weinig acht, dat deze meestal niet gingen. Heden ten beurze stil. Noteering onveranderd, Prima qual. Inlandsch f 10.75 a fib75. Eerste qual. Inlandsch f 10af 10.50. Prima Amerik. (Patent) f 11,50 a f12,50. Eerste qual. Amerik. (Straight) f10,50 a f 11.25. Tweede qual. Amerikaansch (Bakers) f 9,75 a f 10,65 Extra puike qual. Hongaarsch f 13.50 a f 15. Eerste qual. Hongaarsch f a f Prima qual. Duitsch f9.75 a f 10,50. Eerste qual. Duitsche fa f Prima qual Belgisch fua f12.25. Eerste qual Bel gisch f 10.75 a f 11,75. Prima qual. Fransch f a fEerste qual. Fransch f 10.75 h f11,25. Inlandsch Roggebloem f9,50 a f 10.25 Duitsche Roggebloem f 9,50 a f 10,75. Alles per 100 kilogram netto of bruto voor netto, mcl. zak. BURGERLIJKE STAM). Van 2124 Deo. MIDDELBURG. O n d e r t rou wd: Ph. Buijs, 21 j. jm. en J. Abrahamse, 23 j. jd. Overleden: P. A. Murk, 1U d., d, GOES. Geboren: 23, Maria Cornelia, v. Antoon Mulder en Antonia Geer- truida van den Biesheuvel. Overleden: 21, Dirk Brand, 61 j., ongeh.24, Catbarina van Belkum, 61 j„ ongeh. Van 18—22 Dec. VLISSINGEN. Ondertrouwd: W. Daalhuizen, 20 j.jm. en J. F. Witte, 18 j. jd. Getrouwd: J. J. van den Bergen, 28 j. jm. en N. J. Rekkers, 27 j. jd.P.J. van Wel, 30 j. jm. en M. J. Annokkee, 26 j. jd,W. Steendam, 50 j., wedr. en J. M. Schout, 43 j. jd. Bevallen: G. Weug, beb. Mos, z. H. E. Willemse, geb. Luppers, d.G. Looij, geb. de Koning, d.J. de Nooijer, geb. van Eenennaam, d.P. Schol, geb. Kamermans, d.M. R. Ocket, geb. Smits, z.A. C. Heijden», geb. Berting, d. Overleden: D. C. Bauers, 21 j.jd.j A. F. Brysse, z. 17 m. naar waarnemingen in den morgen ran 24 December medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 777.4 teHorta, laagste stand 742.5 te Bodti. Verwachting (tot den avond van 25 Dee.): meest matige Zuidwestelijke wind zwaar bewolkte tot betrokken luchtmogelijk regen of sneeuw. Iets minder koud. 30 December 1906 Zestigjarige Echtvereeniging I van en K E. MINNAAR. g Hunne dankbare kinderen. 5) S Borssele. Heden overleed na een langdurig en smartelijk lijden ODze geliefde Echt genoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, GILLES DE BUCK, in den ouderdom van 74 jaren. Uit aller naam, Weduwe G. DE BUCK geb Ovaa. Koudekerke, 22 Dec. 1906. Heden overleed na een zeer smarte lijk lijden van slechts weinige dagen, ons eenig en geliefd zoontje JACOB THEUN1S, in den aanvalligen leeftijd van 4 jaar en 7 maanden. C. VAN DER WEELE THz. en Familie. Colynsplaat, 22 Dec. 1906. Heden overleed onze geliefde moeder JOHANNA DE RIJCKE, in den ouderdom van ruim 82 jaren. Uit aller naam, D. STROO. Koudekerke, 22 Dec. 1906. Met Maart a.s. benoodigd, bij L. DOMINICUS, land bouwer te Wemeldinge. nabij den Ouden Veerschen weg, in de gemeente V e e r e. 1 Maart 1907 kan met het afbreken worden aangevangen. 1 April d. a. v. moet alles wegge voerd zijn. Inschrijviugsbiljeiten tot en met 17 Januari 1907 in gesloten enve loppe met opschrift „Klein Sint Jan" in te leleveren ten kantore van Notaris HIOOLEN, alwaar verdere inlichtingen 1 zijn tc inkomen. De forstvolgenden twee W&& WEfcKmKfrTEM te Kruiningen zulkn, uithoofde van het Kerstfeest en don Nieuwjaarsdag ge houden worden Donderdag 2December 1906 en Donderdag 3 Januari 1907. met volle garantie, levert a contant eh zeer concurreerend. geeft kennis, dat hij niet instaat voor betaling der schulden, die zijn zoon P. JANSE Jz., ten huize van P. ADRI- AANSE te Zoutelandemaakt. Het Burgerlijk Armbestuur van 's-Heer Arendskerke zal des voormiddags om tien uur, in de herberg bij D. VAN DAMME te 's-Heer Arendskerke, gelegen in de gemeenten 's-Heer Arends kerke en 's-Heer Abtskerke, en des voormiddags om tien uur in de herberg bij J. ALLE MEKINDER8 taHeinkenszand, gelegen in de gemeente Heinkenszand. Boekjes der verpachting zijn vanaf 11 December 1906 verkrijgbaar ten kantore van den heer J. OELÈ Hz. te Goes. De Deurwaarders HOLLMANN VER HOEK, te Goes, zullen des voormiddags om 10 uur, op de hofstede, bewoond door dhr. P. van Kruisen, te Kwadendamme (Lange Weegje), bestaande uit voorts: 's avonds te 8 uren te Goes, in „De Prins van Oranje", voor de gemeente Goes, ten overstaan van Notaiis MULOCK HOUWER, van te Goes aan de Magdalenastraat en de Koningstraat, wijk B no. 7 en 8, en van den grond, waarop de huizen staan, voor zooveel die niet voor verbreeding van de straat en voor een trottoir noodig is. Te aanvaarden na betaling op 1 Fe bruari 1907 of zooveel vroeger als de perceelen ontruimd zijn. Aanwijzing op het terrein geschiedt op Maandag 7 Januari as., 's voor middags te 11 uren. De verkooping geschiedt behoudens nadere goeikeuriug. Inlichtingen te bekomen bij den Heer BURGEMEESTER en bij den Notaris. VAN op de hofstede „JPitteperk" onder Serooskerke, bewoond door LEIN COPPOOLSE, Notaris 1103 ANO,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 3