NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. Maandag 24 December 21e Jaargang. No 73. 1906. CHRISTELIJK- HISTORISCH Buitenlandscb Overzicht. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. 1 PRIJS DER ADVERTENTIËN Gemengds Berichten. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,026. UITGAVE DER FIRMA SN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. ES33 Zij, die zich met 1 Januari 1907 Op ons blad abonneeren ontvangen het tot dien datum gratis. 22 December 1906. Verbijsterend. Het optreden van den President-Minister was eergisteren eenvoudig verbijsterend. Men zou nu geen President-Minister meer hebben. Foei neen 1 Alleen een tijdelijken Voorzitter van den Ministerraad. En elk Minister zou voor zichzelf spreken. Alleen bij het heel algemeen debat zou de tijdelijke Voorzitter de Kamer te woord staan. Dat systeem onderging reeds wijziging by de jongste algemeene beraadslaging, toen alle overige Mininisters botweg zwegen, en als van ouds weer de President-Minister alleen de spits afbeet. Maar wat niemand had durven denken, en wat onder alle partijen voor onmogelijk zou zijn gehouden, is thans geschied. Midden onder de bespreking -van het budget van een zijner collega's, komt de PresideBt-Minister binnenstappen, vraagt het woord, doet alsof zijn collega het niet afkan, en maakt van wat de heer Van Karnebeek gezegd had, een persoonlijk feit. Een persoonlijk feit niet voor den Minister van Oorlog, maar voor hein, President-Minister, als spreekbuis van heel het Kabinet. Ons volk begrijpt er niets meer van. Uit reactie tegen Dr. Kuyper mocht er geen President Minister meer wezen, en nu vertoont de heer De Meester een parle mentaire kluoht, gelijk nog nimmer in ons land gezien was. Laatst begon dit reeds, toen hij zich mengde in de discussie van de Kamer over de regeling van werkzaamheden. Maar nu is het toppunt bereikt. Een arme collega die het niet af kan, en de Minister-President die hem het werk uit handen gaat nemen. De rubriek van het nie dageivesenes wordt onder dit Kabinet breed. Men bekomt van zijn verbazing niet. (De Standaard De begrooting van oorlog is heden met 60 tegen 88 stemmen aangenomen. Onder de vooratemmers waren 18 leden van do reohterzijde. Van de ohr.-historischen stemden voor Lohman, v. Bylandt, v. Wassjnaer, De Visser en v. Dedem. Van de anti-revolutionairen stemden voor: Okma en Talma. Voorts de heer Sohokkiug. Van de katholieken stemden voor: Kolk man, Passtoors, v. Nispen, Fruytier, v. Wichen, Loeff, Kooien, De Ram, Janssen en v. Vuuren. Zonder de hulp van deze 18 getrouwen ware de Minister gevallen en met hem, wie weet, het heele Kabinet. Dat het een zware dag is geweest, blijkt uit het verslag van de Nieuwe Courant, waarin telkens wordt aangegeven hoe laat het was. Elf uur! Half 12! Twaalf uur! Half 11 enz. Zoo tot kwart over 1 toe. Welkeen stemming voor de stemming. Half 9. Troelstra dient een motie in uitspraak alleen over het blijvend gedeelte. Negen uur. Mr. Heemskerk slingert de beschuldiging van Marchant als zou de rechterzijde politieke bijbedoelingen heb ben van zich. Negen en een kwart. Mr. Kolkman werpt de motie Troelstra van zich. Half 10. De Minister doet een concessie. Hij zal zorgen 1 April met de voorzieningen gereed te zijn en zijn plan intrekken als het bljjkt te falen. De stemming wordt beter. Half 11. Troelstra trekt zijn motie in. Talma dient er een in tot instelling van een commissie van onderzoek. Nieuw rumoer. De heer Lohman vraagt nog een inlichting. Zijn rustig woord spelt dat beterschap gaat intreden. Verscheidene leden van links en rechte spreken lang en levendig met hem. Elf uur. Sluiting algemeene beraadsla gingen. Half 12. Verwerping motie-Troelstra om dit jaar geen gelden voor de 8e herhalings oefening op de begrooting te brengen. Twaalf uur. Een amendement v. Vlij men om geen gelden op de begrooting te brengen voor juridische colleges voor officieren aan de Universiteit zoolang niets omtrent de hervorming der militaire rechtspraak is beslist wordt aangeno men. De heer Tydeman spreekt veel en lang met den heer Lohman, met eenige Ministers, met den Voorzitter. „Half een. De laatste artikelen worden afgehandeld. De spanning neemt toe. Bij den considerans vragen de heeren Tyde man en Lohman tegelijk het woord. De heer Tydeman laat den christelyk-histo- rischen leider voorgaan. Onder ademlooze stilte zegt deze, dat hij zijn stem slechts aan de begrooting zou kunnen geven, indien de Minister van Oorlog verklaard had of nog verklaart, dat hij alvorens de door hem voorgeno men maatregelen uit te voeren, de Kamer in staat zou stellen daarover met volledige kennis van zaken te oordeelen. De heer Tydeman sluit zich bij die verklaring aan en stelt twee positieve vragen lo. Zal de Minister de maatrege len, met name dia betreffende het blijvend gedeelte by de bereden wapens, met 1 April niet uitvoeren, tenzij overtuigd is, dat dit zonder eenige schade kan ge schieden 2o. Is de Minister bereid de Kamer vóór de uitvoering nog al die in lichtingen te verschaffen welke zij be hoeft om harerzijds daarover een beter oordeel te vellen dan zij thans kan doen Te Minister van Oorlog blijft lang zitten, staat dan op, haalt de schouders op en zegt, dat hij de eerste vraag natuur lijk bevestigend beantwoordt. De tweede... de Minister aarzelt, zegt een paar woor den, blijft steken. De voorzitter komt hulpvaardig tusschen- beideIs het der Regeering ook aange naam, indien de vergadering een kwartier wordt geschorst Ja. Kwart voor een. De ministers gaan de zaal uit, die niet ontruimd wordtde tri bunes en loges blijven bezet. De heer Tydeman en enkele andere afgevaardig den zijn in deze pauze eveneens afwezig. Sombere gezichten rechts en links. Een uur De gansche rij der negen ministers keert in de zaal terug. De Mi nister van Oorlog stoot een paar half ver staanbare korte zinnetjes uit. Op de eerste vraag van den heer Tydeman ja. Op de tweede; ik heb eigenlijk alles gezegd wat ik te zeggen heb, maar het spreekt van zelf, dat in de Kamer te allen tijde zal inlichten en op haar vragen antwoorden, zoover 's lands belang dat gedoogt. Hieropverklaart de heer Lohman zieh bevredigd. Ende heer Kolkman namens eenige vrienden eveneens. Waarop de heer Troelstra nog even komt zeggen, dat de sociaal-demoeraten, nu het bij de eindstemming niet meer om het blijvend gedeelte gaat, zich niet zullen verwijderen, maar tegen de begrooting stemmen. Kwart over één. Eindstemming. Afwe zig de heer Hennequin (lib.) en Van Lim burg Stirum (ehr.-hist.) Zestig stemmen vóór de begrooting, te weten alle vrij zinnigen, behalve de heer van Karnebeek, dus 42 stemmen plus 18 stemmen van de Rechterzijde. Tegen de begrooting: aoht en dertig stemmen, t. w. de soeiaal-demo- craten, de heer Van Karnebeek en 30 leden van de reohterzijde. Luid gejuioh in de zaal en donderend applaus op de tribunes. De ministerstafel omringd van gelukwenschenden alle ge zichten in eens op mooi weer. Generaal Staal vuurrood, maar zioh bedwingend, hoewel merkbaar bewogen. De heer De Meester knusjes laohend, handjes wrijvend met het gewone gebaar, alleen wat inniger dan anders". Aldus de Niemve Qourant, De uitslag mag bevredigend genoemd worden voor alle partijen. Een Ministrieele crisis op dit oogenblik zou nog meer tegen 't landsbelang geweest zijn dan het aanblijven van den Minister en enkele zijner collega's. En de Minister heeft, zy het ook te laat ster ure, een belofte gedaan die met zekere gerustheid ons den loop der uitvoering zijner plannen kan doen tegemoet zien. Wij herhalen echter, het was weer een deel der Rechterzijde, op welke dit Kabinet had te steunen. Ons Overzicht kan heden kort zijn. Hetgeen er voorvalt beperkt zioh in de meeste landen tot binnenlandsche kra keelingen. In het gezicht van Vrede op Aarde schre ven wij reeds enkele overzichten, naar aan leiding van oorlogen tussehen enkele mogendheden. Thans zouden wij 't in denzelfden geest kunnen doen, doch nu met 't gezicht op de binnenlandsche geschillen. Oostenrijk-Hongarije met zijn kiesrecht- twisten, Duitschland met zjjn Rijksdag- verkiezingen, Frankrijk met zijn kerkver volging, Spanje met zijn elkaar bestokende en opvolgende kabinetten, Rusland met zijne worstelingen tegen eigen volk en Choenchoezen, Engeland met zijn botsingen tussehen Lager- en Hoogerhuis ministers en lords; liberalen en conservatieven. Alles wijst ons, in deze dagen vooral, op 't con trast tusscheu het vrede op aarde en de werkelijkheid. De schoolwet ie door het Hoogerhuis begraven. Maar deze zal geen in vrede rus tende doode zijn. Zij zal weder opstaan en nog velerlei harten in beweging zetten, en de scheur tussehen Lager- en Hoogerhuis verbroeden od, gelijk elke rechtsquaestie, niet rusten voor zij is opgelost. In het Lagerhuis deelde minister Ban- nermann de intrekking van 't wets-ontwerp mede. Hij zette uileen dat de regeering een nationale onderwijswet gewild had wat de Lords er van gemaakt hadden, was een volkomen omkeering van de bedoe lingen der regeering. Het Hoogerhuis heeft de wet vernietigd. En de minister ver zocht «dat het doode lichaam, door de Lords aan de deur van het Lagerhuis neer gelegd, zal worden weggeruimd, opdat niemand het meer zien zou". Onder daverende toejuichingen van de meerderheid werd de intrekking goedge keurd. In Rusland is nu ook de datum voor de verkiezing der tweede Doema vastgesteld en toevallig op denzelfden tijd als die voor den Duitschen Rijksdag. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft bevoleD, dat de bijeenkomsten der kiezers in elk gouvernement op denzelfden dag moeten plaats hebbeD, maar niet voor 12'25 Januari, opdat de kiesmannen den 5/18 Februari in de gouvernements-hoofd- plaatsen kunnen bijeenkomen. De ver kiezingen moeten dus op 18 Februari ge ëindigd zijn en de nieuwe Doema kan, zooals bepaald is in het ontbindingsbesluit der eerste Doema, op 7 Maart bijeenkomen. Wel zal dan de Doema even onvoltallig zijn als de eerste Doema bij haar samen komst, op 10 Mei 1906maar de schuld licht thans geheel bij de regeering, die nu al tweemaal de verkiezing heeft uit gesteld. In den laatsten tijd worden steeds meerdere revolutionaire elementen ge vangen genomen wat zeker hier en daar wat de overmacht der revolutie bij de stemming betreft, niet zonder invloed zal blijken. In de zitting der Grieksche Kamer werd gisteren door den minister-president Theo- tokis een redevoering gehouden, waarin de minister de buitenlandsche betrekkingen van het Helleensohe koninkrijk uiteenzette. Belangrijk was in die redevoering de mededeeling dat Kreta weldra bij Grieken land zal worden gevoegd, op initiatief van den machtigen heersoher eener groote mogendheid. Deze mededeeling verraste eenigs/.ins, nadat pas onlangs prins George, wiens pogingen om de annexatie te be werkstelligen mislukten, vervangen is door Zaïmis. Maar wellicht is die vervanging juist geschied om daardoor de annexatie te vergemakkelijken. De officieele mede deeling van Theotokis, met de bijvoeging dat weldra de afgevaardigden van Kreta in het Grieksche parlement kunnen worden begroet, laat aan de oplossing geen twijfel. De scheiding8wet blijft in Frankrijk de gemoederen verontrusten. Het ontwerp-wet der regeeriDg op de uitoefening van den openbaren eeredienst (een soort terugtred je hebben wij 't ter stond betiteld) is in de Kamer in behan deling gebracht. Briand minister van eeredienst, soci aal democraat hield een rede waarin hij trachtte Paus en Fransche Katholie ken van elkander te scheiden. Eerstge noemde, zoo verklaarde hij, heeft de schei- dingswet verworpen, nadat de geestelijk heid in Frankrijk haar had aanvaard. Heel behendig, en ziedaar weer een prachtig stukje revolutie dat alle begrippen op hun kop zetwist de minister de taxatie van het gebeurde om te zetten door de oplegging van den Paus „knechting" te noemen en de daad der regeering een „vrijheidverleening". En dat terwijl het juist het omgekeerde was. Wat de Paus deed was verdediging der vrijheid, wat de regeering bracht was tirannie van den Staat over de Kerk. (/Ik ken", zeide de minister, (,geen erger knechtschap, dan dat 't welk Rome aan de Fransche katholieken heeft opgelegd, ter wijl de regeering hun de vrijheid van eere dienst wilde geven". Deininisterhandhaafde de wettigheid der door de Kerk bestreden circulaire, die toch eigenlijk slechts een voorwendsel was, en trachtte in het licht te stelleD, dat de toestand uitstekend is, want men beweerde, dat de scheiding het land in beroering zou brengen en tooh is het overal rustig, daar het geheele land en zelfs de meerderheid der katholieken met de regee ring zijn. Hij deelde daarop de bijzondere omstandigheden mede van liet vertrek van den aartsbisschop van Parijser was een bevel uitgevaardigd om aan alle oude en zieke bisschoppen uitstel toe te staan, maar de bisschoppen, die vreesden den schijn op zich te laden, dat ze van de welwillendheid van de regeering gebruik hadden gemaakt, hadden hem verzocht hen te verdrijven", omdat ze bevreesd waren voor Rome. De regeering is er op voor bereid, dat het Vaticaan de nieuwe wet zal verwerf en. De regeering kan in geenerlei onderhandelingen treden, zonder verraad te plegen dit zou het land tot een burger oorlog brengen. De Minister somde daarna alle concessies op, die aan de Kerk zijn gedaan. Verder zeide hij„Wat de regeering thaDS brengt is noch definitief, noch abso luut, maar wij kunnen niet in een periode van uitstel blijven". De wet werd met 413 tegen 166 stemmen aangenomen. De Paus heeft nu aan de mogendheden een nota gezonden, waarin geprotesteerd wordt tegen de inbeslagneming van het archief der gewezen nunciatuur te Parijs. Hier toch is schending van het onbe twistbare recht van den Paus-souverein, onafsoheidelijk verbonden aan zijn ver heven ambt, om zich direct of door be paalde tusschenpeasonen in verbinding te stellen met de katholieken, bisschoppen zoowel als geloovigen. Zelfs geen schijn van waarheid is er in hetgeen de Fransche regeering heeft beweerd ten einde de wettigheid van haar daden goed te praten. De circulaire eindigt met de uitspraak, dat de Heilige Stoel niets anders vervulde dan zijn plicht, toen hij aan de Fransche geestuyiijjeid de bekende instructies gaf. De sneltrein voor den dagdienst op Engeland vertrok al een half uur te laat uit Roosendaal en had even voor het station Krabbendijke nog geruimen tijd oponthoud door het springen van een der slangen. Goes. Gisterenvoormiddag was zekere S. in het Sehipperswegeling aan het af hakken van tronkboomen. Bezig zijnde een tak af te zagen brak deze plotseling en viel hij met een been tussehen de ladder door naar benede» en kwam in de'sloot terecht. Daarbij kreeg hij de zaag op het lichaam en verwondde hij zioh dermate aan een zijner armen, dat de wond door een geneesheer moest dichtgenaaid worden. Ook klaagt hij over veel pijn in den voet. Toen de welbekende De Koning zich by den heer A. L. van Melle in de bakkerij bevond, werd hij door hevige benauwd heden overvallen. Nadat men een uur la g vruchteloos gepoogd had hem tot zijn be wustzijn te brengen, werd hy in bewuste- loozen toestand per brancard naar huis vervoerd. Colijnsplaat. In de vergadering van ingelanden van den Nieuw Noordbeveland- polder waren 10 van de 17 ingelanden tegenwoordig of vertegenwoordigd. Het ontwerp tot wijziging van art. 17 en 18 van het algem. reglement werd met al gemeene stemmen goedgekeurd. Omtrent het uit te voeren oeverwerk waren 2 voor stellen, n.l. van het bestuur en van deu hoofd-ingenieur. Het bestuursvoorstel was het plaatsen van 2 zin kstukken, ieder lang 70 en breed 20 M. met de noodige be- stortingen, aan de oostzijde van 't bestaande oeverwerk en eene steenbestorting aan te brengen langs den laagwaterrand tussehen de peilraaien Xlè en XIIIó, ter lengte van 140 bij een breedte van 20 M. en zwaar 50 scheepston per 100 M2. De hoofd-ingenieur stelde voorde beide genoemde zink- stukken aan de oostzijde, benevens 1 zink- stuk aan de noordwestzijde van 't be staande oeverwerk, met bestorting. Met op één na algemeene stemmen werd besloten aan den hoofdingenieur over te laten, welk werk zal worden uitgevoerd. Met ingang van 24 Dec. a.s. ziin in Zeeland de openstellingsuren op werkdagen van het rijkstelegraafkantoor te Kortgene, van de post- en telegraaf kantoren te Breskens en Oostburg, en van het hulptelegraafkantoor te Cadzand, Colijnsplaat, Groede, Kamperland, Kats, Schoondijke, Wissekerke en Zuidzande geregeld als volgt Breskens, 7 30 tot 3, 5.30 tot 7Cad zand 8.30 tot 12.30, 1.30 tot 2.30, 5.30 tot 6.30Colijnsplaat, 8.30 tot 12.30 1.30 tot 2.30, 5.30 tot 6 30Groede, 8.30 tot 10.30, 11,30 tot 12.30, 1.30 tot 2.30, 5 30 tot 6.30Kamperland, 8 30 tot 12.30, 1.30 tot 2.30, 5.30 tot 6 30 Kats, 8 30 tot 12.30, 1.30 tot 2.80, 5.30 tot 6.30Kortgene, 7.30 tot 12.30, 1.30 tot 3, 5.30 tot 7Oostburg, 7.80 tot 12.30, 1.30 tot 3, 5.30 tot 7 Schoondijke, 8.30 tot 10.30, 11.30 tot 12 30, 1.30 tot 2 30, 5 30 tot 6.30Wissekerke, 8.30 tot 12.30, 1 30 tot 2.30, 5.30 tot 6.30Zuid zande, 8.30 tot 12.30, 1.30 tot 2 30, 5.30 tot 6 30. (Greenwichtijd). De diensttijden op Zon- en feestdagen blijven onveranderd. Benoemd bij het reserve-personeel der landmacht van de iDfanterie-landweer tot reserve eerste-luitenant in het 40e distriet de gewezen eerste-luitenant der schutterij te Middelburg jhr. R. Nahuys. Vlissingen. In de Vrijdag gehouden raadszitting werd een uitvoerig plan van rioleering enz., waarvan de kosten zijn ge raamd op f 82,985,70, zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Besloten werd tot het voor rekening der gemeente uitgeven van een door den heer P. K. Dommisse samengesteld boekwerk over M. Az. de Ruyter. Het weekloon der karren- eu

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 1