Buitenlandseh Overzicht Kerknieuws. Schoolnieuws. a e ii f »t k e si. Gemengde Berichten. strydluatigen voorganger aan "°m»n, heeft de „premier" het militaire vraagstuk dat de Kamer bezighoudt, ook zijiierzyde gebracht onder den invloed van de reeds zoozeer bewogen politiek van den dag. Het moge misschien niet zoo bedoeld zijn, maar dan heeft het Kabinet niet bedacht, welk een ontzaglijken indruk een regeeringsver- klaring in de plaats van het verweer, dat van den Minister vau Oorlog zei ven mocht worden verwacht, in de tegenwoordige omstandigheden op de Kamer en in het land onvermijdelijk maken moest. Door te spreken van „een persoonlijk feit" wat de opmerking van den heer Van Karnebeek beslist niet was ten zijnen aanzien heeft de woordvoerder van het Kabinet tevens zijn eigen optreden veroordeeldwie toch ware ter beant woording van een persoonlijk feit anders geroepen geweest dan alleen en uitslui tend de getroffene, generaal Staal Wij vreezen, dat deze daad niet te herstellen zal zijn." De Hevolutie heeft geen vooruitgang, ontwikkeling, hervorming gebracht. Veeleer liet tegendeel. Door haar is afgebroken, stukgeslagen en verwoest. Allen historischen bouw van staat en maatschappij zocht zy weg te ruimen. Op maatschappelijk gebied ging 't zoo mot de gilden en op staatkundig terrein eveneens. Wordt vaak als vrucht der Revolutie in dit opzicht geroemd, dat zij de een heid heeft geschonken, die in de Repu bliek der Vereenigde Gewesten maar al te zeer ontbrak, toch is dit voor een goed deel louter schijn. Zeker was hervorming nooaig de zelf standigheid der deelen was te grootde band der gemeenschap te los het hande len als eenheid zoo moeilijk te verwezen lijken de unie was te vaak desunie. Dit euvel moest verholpen worden. Met behoud van de historische ontwik keling, die onder do leiding Gods uit de Vereenigde Gewesten den eenheidsstaat deed groeien, had slechts gewijzigd moeten worden wat aan het plukken van die vrucht in den weg stond. Wat is evenwel geschied'? Gelijk in Frankrijk, waar insgelijks de Staat geboren is uit de saamgroeiing der provinciën, aan die historische indeeling de oorlog werd verklaard, en in plaats daarvan een geheel willekeurige, bloot administratieve splitsing in departemen ten kwam, zoo waande men ook hier dat om den eenheidsstaat te hebben, zooveel doenlijk alle spoor der oude deelen moeet verdwijnen. Geen provincialisme meer Geen federalisme. Dat deed aan de een heid afbreuk. Een volk van zooveel duizend burgers, ziedaar het ideaal. Men zag niet dat de eenheid juist in dien samenhang der deelen schoolmet de onsamenhangende menigte te loor ging dat een geheel verkeerd spoor betreden was. Het huis met zyn vertrekken was af gebroken. Dat was de verdeeldheid. Nu had men een puinhoop! Leve de eenheid Engeland. De regeering en het Hoogerhuis zijn het in betrekking tot de onderwijswet niet eens geworden. Het Lagerhuis had die wet, ontdaan van de door het Hooger huis er in aangebrachte wijzigingen, aan ket Hoogerhuis teruggezonden, en het kabinet had er een nota aan toegevoegd, waarin verschillende wijzigingen in den geest van die van het Hoogerhuis werden toegezegd. De leider der conservatieven in bet Hoogerhuis,lord Landsdowne, stelde voor dat het Hoogerhuis zou vasthouden aan de amendementen die het in het Onderwys-wetsontwerp had aangebracht. Dat voorstel werd met 132 tegen 52 stem men aangenomen. Sprekende in het stamp volle Huis, zeide Lord Landsdowne, dat de oppositie onmogelijk het wetsvoorstel kon aannemen, zelfs na de door de re geering aangeboden tegemoetkomingen De woordvoerder der regeering ver klaarde dat er tusschen de oppositie en de regeering een afgrond was die niet kou worden overbrugd. De regeering had belangrijke tegemoetkomingen willen doen en de verantwoordelijkheid voor het verloren gaai der wet rustte op de oppo sitie en de bisschoppen. By kon niet voorstellen welke consequenties van de handelwijze der oppositie'tgevolg zou zyn. De uitslag wordt terecht gekensoheist als een oorlogsverklaring. Een heftige partijstrijd staat voor de deur, en de staatsmachine wordt op een belangrijk punt stop gezet. Een feit waaraan de re geering, ondanks haar kolossale meerder heid achter zich, niets doen kan. Haar staan nog wel enkele middelen ten dienste, doch geen van deze heeft ook maar eenige kans de natie te helpen uit 't blinde slop waarin de regeering op 't oogenbhk vast gereden zit Het Hoogerhuis ontbinden kan niet. Een nieuwe nder vij^wet indienen g tal niet. Eeu w tinden n ot wijziging van de samenstelling van het Hoogerhuis, waar van dan ontbinding van het Lagerhuis het gevolg zou zijn, is hoigst gevaarlijk. Voorstellen dat een aanvulling van Peers door de Kroon de meerderheid van het Hoogerhuis zou omzetten is tijdelijk af doende, doeb is tegelijk een wapen om iedere opvolgende regeering van tegenge stelde richting de vrije hand te geven in het wyzigen of intrekken van goede maat regelen harer voorgangster. Duitschland. In Zuid-Duitschland krijgt de verkie- zinga campagne een merkwaardige kleur. Want hoewel de Rijksdag ontbonden werd om een weigering van credieten voor de koloniën komen iu de Zuid-Duitsche staten de koloniën eerst in de tweede plaats bij de verkiezingsleuzen in aanmerking. Want Zuid-Duitschland voelt weinig voor de koloniën,heeft andere belaDgen. Deliberale combinaties in Baden en Beieren hebben daarom als verkiezingsleuze gesteld „Tegen het centrum en tegen de duurte der levensmiddelen" Die leuze heeft, een dubbel doel. Want men zou, door te sterk den nadruk te leggen op de koloniale quaestie, gevaar loopen de sociaal-democraten tot een samengaan met het centrum te brengen. En zulk een „kar tel" zou voor Zuid-Duitschland noodlottig worden. Naar 't voerbeeld van Baden en Beieren wordt tevens gepoogd ook in de andere Zuid-Duitsche Staten een vereeniging der liberale groepen tot stand te brengen, om te voorkomen door versnippering van stem men, 't centrum de overwinning gemakke lijk te maken. Het blijkt thans duidelijk, dat algemeen in Duitschland de wensch ontstaat, ook in de binneulandsche staatkunde een anderen weg in te slaan, op politiek, economisch en onderwys-gebied. Daardoor krijgt de strijd een bijzonder karakter, en de Duitsche bladen hopen, dat thans de geheele richting van de Duitsche staat kunde een beweging naar links zal onder gaan. Er moet, zegt het Tayeblatt„ditmaal gepoogd worden een weg te vinden om uit de reactionaire moerassen te komen, waar Duitschland tot aan den hals in ver zonken is. In het zuiden ziet men dat in, en daarom hebben in Baden bij de jongste landdag-verkiezingen alle linker- groepen, van de nationaal-liberalen tot de sociaal-democraten, zich verbonden tot den strijd tegen de clericaal-conservatieve partijen in Wurtemburg verbond zich de volkspartij met de sociaal-democraten en in Beieren ontwikkelden zich, onder den druk der centrumsheerschappij, de zaken op dezelfde wijze". Maar desondanks vreest men in Duitsch land, dat ditmaal een groote rood-zwarte meerderheid in den Rijksdag zal komen. En in dat geval is de Regeering voornemens opnieuw den Rijksdag te ontbinden Toe maar 1 Oostenrijk. In Oostenrijk wordt de crisis, die door de houding van het Heerenhnis tegen de kieswet ontstaan is, verscherpt door de weigering van het Huis, om de bepaling van het aantal leden waaruit het zal bestaan, bij afzonderlijke wet goed te keuren het Huis wenscht die bepaling op te nemen in de kieswet. De regeering en de partijen in het Huis van Afge vaardigden verzetten zich hiertegen. Een compromis wordt voorgesteld door enkele regeeringsgezinde groepen in liet Heerenhuis. Deze willen de kieswet bij tweede lezing onveranderd aannemen, en met de derde lezing wachten, totdat het Huis van Afgevaardigden de door minister Beek ingediende wet op den „numerus clausus" heeft aangenomen. Daardoor zou voorloopig de crisis worden uitge steld maar de invoering van de kieswet tevens, daar het Huis van Afgevaardigden niet voornemens schijnt dit wetje in behandeling te nemen, voordat het Hee renhuis ,de kieswet heeft aangenomen. Bovendien weet de Regeering, dat zij rekening moet houden met de obstructie plannen van de radicale Tsjechen, die alles willen doen om de invoering van de kieswet te belemmeren. Zoo zit dan de regeering in Oostenrijk weder in het moeras, en moet pogen er uit te komen. Een deel van de oppositie tegen de kieswet in het Heerenhuis is in het bijzonder tegen het ministerie Beek gericht, zoodat er nog merkwaardige verrassingen kunnen ontstaan. F r a n k r ij k. De regeering, schoon al bezig, zich in te binden, gaat voort met uitzetten en verbannen. Het is als een wagen die aan 't rollen is op 't oogenblik dathij wordtstilgehouden. Dat gaat niet zoo dadelijk, als 't nog gaat. En zoo is de politie in alle voornaamste steden des lands nog steeds druk bezig haar „plicht" te doen, terwijl de ministers zinnen op een wetsvoorstel ter verzachting. Zoo zijn de bisschoppen op straat gezet to Parijs, Reims, Lyon, Toulouse, Auch, Bourges, Tours, Rennes, te Dijon, te Nanoy, Versailles, Poitiers, te Chalons, te Pernignan, enz. De 87-jarige aartsbisschop van Parijs verliet Dinsdag zijn woning door duizenden uitgeleid. Men spande de paarden af van zijn landauer en reed langzaam met hem naar zijn nieuwe woning. Bij de aankomst aldaar moest men, om den kardinaal de vier treden van de mo- numenteele sloep op te helpen, de om standers met de ellebogen bewerken. De vrjjzinnige lacht met deze „inven tarisatie-opstootjes''. Doch achter deze schijnbare kleinigheden staat een berg van onrecht en gruwel, en van stille verbij stering en walging, en de waarschuwende vinger van het Recht op alle beschaafde lauden van Europa waar de vrijzinnig» heid oppermachtig ie, gericht: Volken van Europa, past op voor, regeeringen van Europa, spiegelt u aan dit land, dat den godsdienst bant, het recht verkeert, de lichten aan den hemel uitdooft, en zoo voor het wraakgericht rijpt. Marokko. Hoe gaat 't daar toch Een Engelschman te Tanger die goed op de hoogte is, schrijft „De toestand is werkelijk zonderling. Raisoeli vreest de troepen van den Sultan en deze vreezen voor de bedreigingen van Raisceli. De stedelingen vreezen voor de bergbewoners, en deze vreezen zoozeer voor de stedelingen, datzy niet ter markt durven komen. „De Franschen en Spanjaarden vreezen dat een onvoorzieDO gebeurtenis hen tot gewapende interventie zal noodzaken en de inboorlingen vreezeD, dat die beide mo gendheden een gelegenheid zoeken om tus- schenbeiden te komen. „Ieder vreest, en ieder bluft tegen den ander ieder weet dat hij het doet, maar niemand vermoedt dat de anderen net zoo doen. „In andere landen zou zoo'n toestand tot een paniek voerenbier is alles juist anders en heerscht, ten gevolge daarvan, een be nijdenswaardige rust. Het resultaat van allee zal wel gelijk nul zijn. De Makhzen zal met Raisoeli onderhandelen, en met succes... voor Raisoeli. Alles zal weer juist gaan, als voor twee jaar. En de diplomaten kunnen dau weer gaan zitten eu lange pro testen schrijven aan den Sultan, die deze weer ongelezen naast zich zal neerleggen." Heerlijk land En daarvoor heeft Europa een jaar lang onnoodigen angst uitgestaan, en maanden lang de vervelende conferentie van Algeciras moeten dulden. GEMEENTERAAD. Middelburg. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad zjjn be- of herbenoemd tot rector van het gymna sium dr. A. H. Kan, en tot conrector dr. W. G. C. Wagner; tot tijdelijk leeraar in de beginselen der Nederlandsche taal aan de burgeravondschool de heer P. W. Milaantot onderwijzer in het teekenen bij het herhalingsonderwys de heeren J. W. Happee en J. Th. Boufftot lid van het bestuur der godshuizen de heeren jhr. E. A. O. de Casembroot en jhr. mr. W. H. Hoeufftin plaats van de aftredende heeren mr. Sprenger en Adrichcm Boo- gaert met 8 tegen 6 stemmentot leden van het burgerlijk armbestuur de heeren jhr. G. J. J. A. van Teijlingen, D. P. van de Kamer en J. H. C. Heyse tot lid der commissie van toezicht op het middel baar onderwijs de heer mr. S. Gratema Hz. tot leden der commissie van toezicht op het lager onderwijs de heeren C. D. A. Zimmerman, L. K. v. d. Harst J.Jz., C. M. Ghijsen, O. Verhage, jhr. mr. J.P. F. van der Mieden van Opmeer, R. Broer» en de dames J. B. W. M. HioolenMac Leod en W. G. AppelDeibel. Aangenomen werd het voorstel tot het aangaan eeuer geldleeniug van f 9000 ten behoeve van werken aan de gasfabriek en uitbreiding der duinwaterleiding. Aan het dep. Middelburg der Maat schappij van Djoerheid werd een crediet van teu hoogste f 300 verleend voor de tentoonstelling van 1907. Afwijzend werd beschikt op de ver zoeken van J. H. v. d. Bel en A. Mol om verhooging van jaarwedde. Het verzoek van den commissaris van politie om verhooging zjjner jaarwedde, aan de Koningin gericht, zal gesteund worden. Dit besluit werd met 9 tegen 0 stemmen geuomen. Een adres van bewoners van den Noord singel, houdende verzoek om, in verband met de daar te wensohen overlatende straat verlichting, tusschen de lantaarns 388 en de volgende een lantaarn te plaatsen, wordt gesteld in handen van burg. en weth. Door Ged. Staten zijn goedgekeurd de kohieren der tolgelden, behalve die van school J en Cbenevens de verkoop van grond, aan Vertregt, wordt voor kennis geving aangenomen. Nog is ingekomen bericht dat de Staten afwijzend hebben besohikt op het verzoek om subsidie voor de Burgeravondschool. Er wordt mede gedeeld dat de kas van den gemeente ontvanger is nagezien en in orde bevondeD, ontvangen is een som van f170 803, uit gegeven een som van f 159.831.175, alzoo iu kas f190.8063, en dat deze sommeu aanwezig zijn dat een verzoek van Jac. Janvier is ingekomen, om gedurende drie jaar met zijn stoomcaurrousel te mogen staan voor f 18,50 per jaar. Dit wordt aangenomen. Van de vereeniging „Vergunning" is een klacht ingekomen omtrent de politiever- ordering op het vergunningsrecht en een verzoek om deze te wijzigen. Dit stuk wordt in handen gesteld der commissie van straf- verordering. Van den heer J. A. Vertregt is ingekomen bericht dat hij den grond die hem is ver kocht aan het Balkengat verzoekt op r-aam te zetten van Louis Renguet Covan welke firma hy compagnon is. B. en W. hebben hiertegen geen bezwaar. De raad vereenigt zich hiermede. Ingekomen is een missive van Dr. Ver- heijden, regent van het Gasthuis deze zal in de Handelingen worden opgenomen. De voorzitter stelt voor deze voor kennis- ge1 ing aan te nemen. De heer De Veer legt een circulaire over en stelt voor om de behandeling daarvan en van den brief van den heer Verheyden, met het oog op den tijd, tot een volgende ver gadering aan te houden. Dit wordt goedgevonden. De circulaire is gericht aan de direc teuren en directrices van de ziekenhuizen in Nederland en luidt: „Wij verzoeken u beleefd maar zeer dringend de leerling verpleegsters P. W. Admiraal, A. de Vroom, N. Dorst, A. Twigt, A Oosterwyk, J. Koch, J. de Heer Kloota niet in uw ziekenhuis aan te stellen vóórdat u hebt geïnformeerd bij den voorzitter van ons bestuur (mr. A. P. Snouck Hurgronje) of by een der ondergnteekenden. Inzonderheid raden wij u sterk af in te gaan op mogelijke aanbeveling van deze personen door den arts Verheyden, die in de jongste vergadering van het bestuur door een krasse motie van afkeuring is getroffen. De circulaire was geteekeud door de directie van het gasthuis te Middelburg dr. Bijlsma, directeur, zuster Blaauw, adj. directrice, zuster O vereem, hoofdverpleeg ster int. afd., zuster V. d. Oever, hoofd- verpleester ehir. afd. Overgelegd wordt een nota van opmer kingen van Ged. Staten op de gemeente- begrooting voor 1907. De raad vereenigt zich met het voorstel van burg. en weth. te dezen opzichte. Na behandeling der reclamee tegen den Hoofdelyken Omslag geeft de heer v. Dunne in overweging om een klacht in te dienen tegen al die personen die zich in eau lagere klasse aangeven, dan die waarin zij dienen te worden gezet. Velen toch doen dit ten koste van anderen. De heer De Veer vraagt om het aan te houden tot een volgende vergadering. Hij gelooft dat het niet strafbaar is. Aldus besloten. Een voorstel van burg. en weth. om een persoon aan te stellen voor het op halen der biljetten wordt verworpeu met 11 tegen 4 stemmen. Voor stemmen de heeren Spreuger, Verhage, Den Bouw meester en Snouck Hurgronje Aan J. H. Wigard wordt f 93 pensioen verleend. Het voorstel inzake afscheiding tusschen terrein van mevr. Hattink en van echool K wordt aangehouden. Ned. Herv. Kerk. Tweetal te Poortvliet J. P. Paauwe te lerseke en C. de Hoogh te Vinkeveen. Beroepen te Welsrijp P. Heimens Visser te IJlst;te Dorkwerd J. F. Haselager Lutjegast. Bedankt voor Peins door B. TuiDstra caud. te Utrecht; voor Wouterswoude door N. P. Fockens te Winssen. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Kampen J. Jansen te Oud Beijerland. De Unie-collecte bedroeg dit jaar te Ooslerland (Duiveland) f 16,635. Heinkenszand. Benoemd tot hoofd aan de op 1 April 1907 te openen Christelijke School dhr. J. van der Zouwen, ouderwijzer aan de Ghr. School te Zwijndrecht. Door de arr.-rechtbank te Middelburg is, ,ter vervulling der vacature van kan tonrechter te Neuzen, opgemaakt de vol gende alfabetische lijst van aanbeveling: mr. G. F. baron Thoe Schwartzenberg en Hohenlansberg, kantonrechter te Para maribo, thans met verlof te 's-Gravenhage; mr. M. P. Sipkes, grillier bij het kan tongerecht te Vianen, en mr. J. T. Sluis, grillier bij het kantongerecht te Mid delburg. Middelburg. De kolonel G. A. Buhl- man, oommandant van het 3e Regiment Infanterie kwam heden Donderdag alhier ter stede, tot bywoninh van da.tactische oefeningen op de kaart, welke door de oflioieron van het 2e en het 4e Bataljon alhier worden gehouden. Oud Vossemeer. Hedenmorgen is de landbouwersknecht S. bijna het slachtoffer geworden van een dolle koe. By het los maken stootte de koe hem omver waarby hij een bezeerde arm en inwendige kneu zingen opliep. Het beest is oumiddelijk afgemaakt. THolen. In de Woensdag gehouden vergadering van de afdeeling van het „Groene Kruis" alhier, waren opgekomen 31 leden. Bij afwezigheid van den voor zitter dhr. Jac. Plet werd de vergadering geleid door den vice-voorzitter ds. W. F. van Dijk. Uit de voorgelezen notulen blijkt, dat de afdeeling telt 172 leden, dat de ontvangsten bedroegen over '1906 f 271.725, de uitgaven f213,41, dat het totale kasgeld (met inbegrip van een legaat destijds geschonken) nu f 132,315 be draagt. Van de heer jhr. Van Vullenburg was bericht ingekomen, dat bij hem op aanvraag gratis verstrekking van ijs voor de patiënien te bekomen is. Idem van de wed. De With Ananissen, dat zij voor aangetaste lijders, die onderheven zijn met kwalen van langdurigen aard, haar tuin huis beschikbaar steld. Door het bedanken van den voorzitter Jac. Plet wegens ver trek naar Bergen op Zoom werd in het bestuur gekozen de heer Noske, rijksont vanger alhier, die de ben eming aannam. Van de door het bestuur aangeschafte malerialeD werd een lijrt voorgelezen. Besloten werd om indien mogelijk nog dezen winter een of meer sprekers voor de afdeeling te laten optreden. De af tredende bestuursleden de heeren ds. Van Dijk, J. Somers, P. van Eekelen en mej. De Lange werden met al gemeene stemmen herkozen. Hiirop werd de vergadering gesloten. Colijnsplaat. Woensdag trad alhier op iu de Geref. Kerk ds. A. van Veelo, uiu Rotterdam, oin een Unie-rede te hou den. Het gehoor dal uit mannen en vrouwen bestond, volgde met aandacht en belang stelling den spreker, die van Gods groot heid en almacht gewaagde, doch ook vau zijne liefde tot ons menschenkinderen. Met nadruk hield hij elk de verplichting voor om dien grooten Schepper te eeren, niet alleen door ons eigen leven, maar ook in de opvoeding der kindereu. Waar de Openbare School niet neutraal kan zijn, is de Chr. School voor het onderwijs de aangewezen plaats, en daarom betoogde Spr., moet alles wat mogelijk is aange wend worden om die school tot bloei- te brengen, en te steunen met gebed en gaven. Aan het einde werd onder het gezang een collecte pehouHen ten bale van de School met den Bijbel. Met ingang van 24 Dtc. a.s. zullen de openstellingsuren, op werken_rn, van het post- en telegraafkantoor teKraLben- dijke geregeld zijn als volgt7.30 tot 12 30, 1 30 tot 3,50 tot 7en van St. Maartedsdijk 7.30 tot 12.30, 1.30 tot 3 30, 5,30 tot 7. In de vergadering van Woensdag avond der vereeniging „Groene Kruis" afdeeling Schore—Kruiningen werd herbe noemd tot bestuurslid de heer P. Molhoek. Oosterland. Candidaat voor lid van den raad, waarin eene vacature is ont staan door het overlijden van den heer L. de Weeze zijn gesteld de heeren J. M. de Weeze en J. M. van der Welle. Gisteravond kreeg een meisje in de Gerard Doustraat te Amsterdam ruzie met haar galant. De twist liep zoo hoog, dat zij uit angst de vlucht nam en het portaal van een huis in die straat binnen vluchtte. Zij kon de deur niet meer bytyds dicht krijgen, zoodat de jongeling, die haar was nagehold, ook het portaal binnendrong. Hij sloot de deur achter zich en weigerde het huis te verlaten, waardoor een heele opschudding onder de bewoners van het perceel ontstond. Men riep de hulp van een agent van politie in, die niet anders kon binnenkomen dan over het dak van een belendend perceel. Deze heeft den weerbarstigen jongeling toen verwijderd. Natuurlijk teKampen! Aldaar is failliet verklaard J. A. Voigt, Mr. schoen maker. De held van K'ipenick Vad.) In Friesland is men al aan het schaatsenrijden op zoogenaamd landijs. Te Valkenswaard is een kind van een landbouwer dat in een onbewaakt oogenblik in een ketel kokend water was gevallen, aan de gevolgen zijner brand wonden overledeD. Door het breken van een stelliDgtouw is te Berkel een metselaarsknecht naar beneden gestort en kort daarna aan de gevolgen overleden. Nabij Oudeschild op Texel is het lijk aangespoeld van een Urker-vissoher. Toen gisterennacht een 60-jarige land bouwer en zijn dochter op een met een paard bespannen voertuig den overweg van het spoor bij Usseloo wilde passeeren, kwam het voertuig met den locomotiefin aanraking. De wagen werd verbrijzeld, vader en doohter werden er uit geworpen, het meisje bleef ongedeerd, doch de man tileef op de plaats dood. In de Claeren- beekstraat te Haarlem is een geziu, be staande uit man, vrouw eu kind, bewus teloos gevonden tengevolge van kolendamp, ontstaan door onvoldoende regeling van den vulkachel. Het kind is overleden. Man en vrouw zijn naar het gasthuis vervoerd. Te Gulpen is een boeren knecht die in schuur graanbossen opwierp gevallen en zoodanig gekwetst dat de dood onmiddellijk volgde. By Kon. Besluit heeft het Hare Majesteit behaagd, met ingang van den dag, waarop de wet van 8 December 1906 (Stbl. no. 296) in werking zal treden, met intrekking van het Kon. besluit van 6 Februari 1901, m.g. aan Hoogst Derzelver Gemaal, Z. K. 11. Hendrik, Wladimir, Albrocht, Ernst, Prins der Nederlanden, hertog van Meckleoburg, enz. enz. zitting te verleenen in den Raad van State. Uit Maastricht schrijft men: Verleden jaar werden alhier in de zoo genaamde „molentjes" 5 gezinnen op straat gezet, tengevolge van onbewoonbaarver- klaring. Na geruimen tijd dakloos te zijn geweest, hebben ten slotte allen een onder komen gevonden. Een der 5 gezinnen bekwam onderdak in een huis in de Stok straat, dat f2.40 huur per week deed. Natuurlijk kon dat gezin dit geld niet opbrengen, maarhet burgerlijk arm bestuur betaalde van de f2.40 f 1*40. Het scheen evenwel dat dit gezin lang niet boos was op de woningwet. Althans de man werkte niet meer, had „vrienden" en „vriendinnetjes" en, wanneer het sluitings uur daar was en men wilde nog een borrel hebben, dan kwam men terecht bij dit gezin, het was toch geen publiek „cafii" terwijl eenige zijner kinderen door den verkoop van lucifers nog zorgden dat het huisgezin geen gebrek leed aau „nuttigheid". Evenwel, aao al die vroolijkheden, eoed- koop wonen, lustig, onbezorgd leven is thans een einde gekomen. Het armbestuur kwam een en ander ter oor en oordeelde dat de f 1.40 wel beter besteed kon woiden. En daar de bewoner maar niet méér dan f 1 wilde betalen, en ook het huis ui©t

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2