Buitenlandse!; Overzicht. h e r k n i e w s. Schooinieuws, e i\ t s i a k e ss. Gemengde Berichten. dediging die door geenao val- -T•'mig- deraieraat kan worden uilgeblusoht; ware 't r.oo 't 7.0u uit zijn met ou7,e beteekenis als koloniale mogendheid, met onze aan spraak op een onafhankelijk volksbestaan. Deze anti-militairistisohe heereo, levende, veel meer dan zij welen, uit de beginselen der (Fransehe) revolu ie, zouden met hun anti-nationaal gespeel ons vaderland ten ondergang voeren, en daartegen hebben Talma met den Minister, nagenoeg de ge- heole rechterzijde en een twintigtal vrij zinnigen 7,ioh verzet. Met genoegen zagen wij in de rijen dezer palstaanders de Zeeuwsohe afgevaardigden Lohman, Fruijtier en Luoasse. (De heer Hennequin was afwezigde heer Patijn stemde met de vrijzinnig- en sociaal democraten en een tiental katholieken tegen de Minister, dat wil zeggen tegen de noodzakelijke plannen eener goede landsverdediging ter zee. Het Hmdelsblad heeft in Den Haag een redacteur, die zijn stukken teekent met een hoefijzer en daarom gewoonlijk de hoefijzer-oorrespondent genoemd wordt. Aan dit hoefijzer is in de laatsle dagen iets te veel. Bevreesd dat de winter plot seling zou invallen en door zjjn vorst den beganen weg ietwat gevaarlijk zou maken, is dit hoefijzer te vroeg en te onhandig op scherp gezet. En tengevolge daarvan leest men in het kameroverzicht allerlei hatelijke diagen, die niemand anders schaden dan den hoef ijzer-correspondent zelf. Zoo merkte deze schrijver op, dat de heer de Waal Malelijt gezegd had, dat de Minister de rechter zijde wel erkentelijk mocht zijn voor hare houding. Ia het Handelsblad lezen we nu Tweeen-ean-half millioen 's jaars toebedeeld en dan nog te durven zeggen: Wees blij dat wij niet mopperen. Het doet denken aan het verhaal, dat dezer dagen de ronde deed door de bladen over de juffrouw die een bus cacao ten geschenke had gekregen en het hoogst ongepast vond dat er geen suiker bij was. De sohrij ver vergeet dat het niet de Chr. scholen zijn, die de bus eaeao ontvingen, met de suiker nog er bij, maardeNeder- landsohe regeering, die op haar budget tien millioen bespaart, omdat er in Neder land zooveel liefde voor 't bijzonder onder wijs is. Als er dus van bedeeling sprake kan zjjn, dan is het niet de christ. school, maar de Nederlandsche schatkist, die van die be deeling ontvangt, of beter misschien nog 't liberalisme dat voor zijn onderwijs louter op die schatkist steunt. Men ziet welhet hoefijzer stond op scherp en dit veroorzaakte dat het wegge drukt werd in het slijk en modderig en vuil te voorscbjjn kwam. Dit scherp veroor zaakt e dat in hetzelfde kamerverslag het hoefijzer later nog meer in den modder wegzonk. Ooidat minister De Meester de verklaring aflegde dat hij de Rotterdatnsche kommiezen zou beboeten als zij zich in woorden te buiten gingen, verklaarde de schrjjver Men voelde dat hier een man stond, in wiens hand de teugels van het gezag niet minder vast werden gehouden dan in die van Dr. Kuyper, maar die vrij was van elk machtsfanatisme en met wien elke vakvereeniging, ook van ambtenaren, op goede voet kon komeD, als zij maar wilde. Deze schrijver kan dus minister De Meester niet prjjzen zonder zjjn voorganger te belasteren. Wij ontleenen dit aan de Nieuwe Provin ciale. Zoo krijgt derhalve 't Hand. tegelijk uit het Noorden en uit het Zuid3n van het land (zie ons no. van gisteieen klacht over minder gepaste vrijzinnigheid van een (of meer) zijner redacteuren. Ieder op zijn beurt wil wel eens Her vormer zijn. Vooral idealisten hebben die liefhebberij gemeen en als men er dan nog dichter by is, dan wordt de liefhebberij te grooter. Maar de betrekking van Hervormer is geen gemakkelijke. Dat ondervindt onze dichter-idealist Fr. van Eden ter dege. Prosven door hem nu een half dozijn jaren op de maatschappij genomen falen alls. Nu is het eens een landbouw-kolonie waar men bij gemis aan gezag niet vol doende werk levert, dan is het een winkel- vereeniging die niet rendeert, maar waar men toch hooger loon verlangt en het nu volgende laatste conflict ontstond omdat men intellectueelen arbeid gelijkelijk met handenarbeid betaald wil zien en niet hooger. W at is toch gewapend beton P In de industrie hoort men tegenwoordig flos al eens spreken vau gewapend beton. En het antwoord is dat men onder deD naam van gewapend beton die Constructies samen vat die zoodanig uit portland ce ment en ijzer zijn «amengesteld dat deze beide materialen een innig geheel vormen, dat bestand is tegen uitwendige krachten. Gewapend beton heet nu wat vroeger wel bekend was onder den naam van ijzeroement of cementijzer. Uit de verbinding van twee, anders zoo ongelijke materialen, beton en ijzer, sprui ten vele voordeeleu en hoog te schatten eigenschappen voor de samen to stellen constructies voort. De boreowerken die met behulp daar van zijn tot stand gekomen, verbinden het tna«sieve van betonwerken aan den lichten vorm en het lichte uiterlijk van ijzeroon- strueties en danken hare toepassing, die op steeds ruimer schaal plaats heef', aan de groote voordeelen, die een saracusfel- liug uit gewapend beton heeft boven de daarmee overeenstemmende eonstructies in hout, ijzer of steen. Ook de kosten van bouw zijn geringer, doordat de beide samenstellende materialen zoo doeltreffend mogelijk aangewend wor den, en de koston van onderhoud zijn rniuder dan van eenig bouwmateriaal. Een andere eigenschap van gewapend beton is zijne volkomen bestaudheid tegen brandgevaar. Daarom vindt het veel toe passing voor brandvrije trappen en om- kleedingen van ijzere zuilen on liggers. Tegenwoordig wordeo kolommen en balken uit dit materiaal gemaakt, vroeger moest men brandvrijheid zoeken door allerlei, vaak ingewikkelde middelen. Engeland en Zuid-Afrika. Het Congres van „Het Volk'' (dit is niet het Nederlandsche soc. dem. dagblad maar een vereeniging van Transvalere te Pretoria) heeft besloten de Grondwet te aanvaarden, ofschoon verklarende dat het niet vindt, dat hierdoor zelfregeering in den vollen zin des woords aan het land wordt gegeven. Generaal Botha drong aan op eendrach tige samenwerking, zoodat de leden van „Het Volk" een flinke democratische re- geeriug zouden vormen en hun leiders zouden steunen, als dezen de candidaten van andere partijen hielpen. Aan de mededeelingen door Winston Churchil gisteren in liet Lagerhuis ge daan is nog het volgende ontleend. Van het parlement te Bloemfontein zal het „Lagerhuis" bestaan uit 36 leden21 voor het platte land, 5 voor Bloemfontein en 10 voor de andore steden. Elk vol wassan man, die 6 maanden iu de kolonie heeft gewoond, is kiezer. Het „Hoogerhuis" zal bestaan uit 11 leden, die voor de eerste maal door den gouverneur en de rijksregeering zullen worden benoemd en later zullen worden verkozen. In het Hoogerhuis sprak lord Elgin nagenoeg dezelfde redevoering uit als Churchil in het Lagerhuis. Duitschland. Iuteressante cijfers geeft de Nat.-lib. Korrespondene over het aantal kiezers en hun verdeeling bij de vorige Rijksdag- rerkieziogen. In 1871 maakten slechts 51 pCt. der kiezers van hun recht gebruik, in 1874, 61,3 pCt., 1877, 60 6 pCt., 1871, 63,4, 1881, 56,3, 1884, 60,6, 1887, 77,5, 1890, 71,6, 1893, 72,2, 1898, 68,1 en in 1903, 76,1 pCt. In 1887 werden door de nat -liberale kiezers 1,677,979 stemmen uitgebracht, in 1890, 1893 en 1898 resp. 1,117,807, 996,980 en 971,302, bij de laatste ver kiezingen werden op de nat.-lib. 1,324,855, op de candidaten der 3 vrijzinnige groepen samen 863,645, op die der conservatieven en vrij-conservatieven samen 1,285,504, op die der sooiaal-democraten 3,010,771 en vau het centrum 1,876,092 (centrum Elzassers en Polen 2,420,049). Men schat het aantal kiezers op 25 Jaauari a s. op 13,4 millioen of 22 pCt. der bevolking. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Schraard A. W. Voors te Wolvega; te Utrecht E. B. Couveete Schiedam. Eliewoudsdijk. Herkozen of gekozen tot ouderling de heer M. Geense, en tot diakenen dhrn. Adr. Laniper en G. Noels. Hoedekenskerke. Gekozen tot ouder ling de heer M. van den Durpel en tot diaken de heer A. Harthoorn, zulks ter vervanging van de heeren M. J. Bakker en W- Ruysaard, die als zoodanig heb ben bedankt. Geref. Kerken. Beroepen te Dinteloord de. H. J. Heijda te Ierseke. Colijnsplaat Daar het tegenwoordig hoofd der Chr. School alhier, dhr. A. Kes, eerstdaags vertrekt, en het nieuw benoemde hoofd niet kan in zijn plaats treden vóór 1 Maart a s., is voor dien tusschentijd benoemd als zoodanig mej. E. C. Wolff, onderwijzeres te Middelburg. Kantongerecht Goes. Door bovengenoemd kantongerecht zijn vervallen verklaard de verstekvonnissen d.d. 25 Juni 1906 waarbija. A. T. te Hein- kanszand wegeDS het in gesloten jachttijd jagen zonder buitengewone machtiging en vergunning werd veroordeeld tot 2maal f 5 b. s. 2maal 3 d. h. verb.verkl. bevel uitl. geweer of f 2 s. 2 d. h.en b. O. M. te Hein- kenszand wegens het jagen zonder acte en vergunning werd veroordeeld tot 2maal f 5 b s. 2maal 3 d. h. verb.verkl. bevel uitl. geweer of f 2 s. 1 d. h. Een tweetal zaken wegens overtreding der Arbeidswet werden gisteren voor den Hoogen Raad behandeld, te weten de cas satieberoepen van twee vrouwen te Brou wershaven W. P. van 't H., huisvr. J. B., en T. v. d. V., huievr. A D., tegen de von nissen van de rechtbank te Zierikzee, waarbij zij tot resp. 2 en 4 geldboeten van f 0,50 werden veroordeeld wegens het door hare kinderen beneden den leeftyd van 12 jaren doen verrichten van arbeid voor de te Brouwershaven gevestigde Brouwersche Inmakery, welke arbeid bestond in het pellen van garnalen. In één dezer zaken was by memorie één cassatiemiddel voorgesteld en daarbij o.a. beweerd, dat niet is gebleken datdemoeder last had gegeven aan hare kinderen tot den bedoelden arbeid. De kinderen pelden de garnalen om moeder, die voor de Brou wersche Inmakery werkte, te helpen. Advocaat-generaal mr. Noyon deed in zijne conclusie uitkomen dat bekl. z. i. in den zin der wet hare jeugdige kinderen arbeid heeft doen verrichten toelaten van arbeid levert op doen arbeiden. De conclusie strekte in beide zaken tot verwerping vau het cassatieberoep. Uitspraak 14 Januari. Aan belanghebbenden wordt herinnerd, dat wederom gelegenheid bestaat onu brieven, briefkaarten en andere stukken, die men op 1 Januari a. s besteld wenscht te zien, tussoben 22 en 30 December ter post te bezorgen. Bedoelde stukken moeten over de volie adres/.yde van twee elkaar snijdende lijnen voorzien zijn. Goes. Een onbekende vrouw, in boe- rinneukleeding, heeft reeds een paar Dins dagen achtereen getracht eenige ingezete tenen op te lichten. Ouder voorgeven te komen van Waarde, bij anderen weder van 's-lleer Arendskerke en de portemonuaie te hebben vergeteD, traehtle zij geld los te krijgen, onder belofte dit terug te zullen geven. Bij een winkelier moet haar gelukt zijn, een gulden los te krijgen. Goes. Benoemd met ingang van 16 Dec. j. 1. tot klerk-telegrafist 3e klasse de heer J. W. A. Manders, surnumerair te Kruiningen-Ierseke. Een broodbakker alhier is bekeurd geworden wegens het doen bezorgen van brood bij de klanten door een kind beneden den leeftijd van 10 jaar. De anti-rev. propagandaolub ver gadert a. s. Donderdag 20 Dee. in de Chr. School. Onder meer zal een referaat ge leverd worden door een der leden over «volksinvloed". Wij herinneren er aan dat er vrije toegang is voor geestverwanten, zoo oudere als jongere. Wie lid wil worden van deze elub, welke zulac gezellige, leer rijke maandvergaderingen houdt, kan zich ten allen tijde als lid opgeven bij een der bestuursleden. Het bestuur bestaat uit de heeren J. Buijse, voorzittermr. J. A. de Wilde, viee-voorzitter P. (juist, secre taris, J. M. de Jonge Mz., penningmeester, en J. J. de JoDge Nzn., bibliothecaris. Middelburg. Een der grootste heeren huizen in de Lange Delft, vroeger jaren bewoond geweest door het oud-Kamerlid jhr. mr. Pompe van Meerdervoort, later vele jaren door den heer Van Woelderen, ia aangekocht door den heer P. J. Wij ten- burg. Hij zal daarin zijn rijwielzaak gaan vestigen, en tevens 7,ijn eerste Zeeuwsohe emailleer- en vernikkeifabriek. Eliewoudsdijk Tol leden van de commissie tot wering van schoolverzuim zijn door den gemeenteraad benoemd de aftredende heeren P. Stouten, P.C.Vroegop, G. Molhoek en J. Rijnberg. In plaats van den beer H. Koole werd gekozen de heer J. W. Rijsdijk. Middelburg. In de heden gehouden ziting der gemeenteraad zijn benoemd tot rector aan het gymnasium de heer dr. A. H. Kan, thans conrector, en tot oon- reetor d. W. G. C. Wagner. Tot tijdelijk leeraar in de beginselen der Nederlandsche taal aan de burgeravondschool de heer P. W. Milaan, hoofd van school K tot leden van het bestuur der Godshuizen de heeren Casembroot en Hoeuffttot leden van het Burgerlijk Armbestuur de heeren Jhr. C. J. J. A. van Teijlingen, A. P. van de Kamer en J. H. C. Heijse (aftredende leden)tot lid der commissie vaa toezicht op het Middelbaar Onderwijs de heer mr. S. Gratema Hz., (aftr. lid)tot leden van toezicht op het Lager Onderwijs de heeren C. D. A. Zimmerman (vacature Vogler), L. K. v. d. Harst J.Jz., C. M. Ghijsen, C. Verhage, Jhr. mr. J. P. F. van der Mieden van Opmeer, R Broere, Mevrouw J. B. W. M. Hioolen, en mevrouw W G. Appel- Derbei, alle aftredende leden. Middelburg. De Commissaris der Koningin verleende eervol ontslag aan dhr. J. de Witt Hamer als voorzitter der gezondheidscommissie zetel te Goes. Vlissingen. De ladingmeester W. A. v. d' Grijp van de maatschappy Zeeland welke eenige dagen geieden betrapt werd op diefstal van struisvogelvederen en die den anderen dag de wijk nam naar Antwerpen is dezer dagen van daar weer hier teruggekeerd en gisteren op straat opgepakt door de politie en in voorloopig arrest gesteld. Hedenmorgen is hij door de maréchaussees per trein van 9 uur naar Middelburg overgebracht. Kwam gisterenmorgen de nacht mailboot eerst om 8 uur binnen, de dag mailboot „Nederland" kommandant W. A. Schenk had gisterenavond nog veel meer vertraging door de mist hoewel ongeveer 7 uur op de haven was het reeds 9 40 stadstijd eer genoemd schip aan de ponton gemeerd lag. De Duitsche post en passagiers vertrokken hedennacht per facultatieven trein om half twee. Ook de Provinciale booten ondervonden veel ver traging, de eerste boot van Ter Neuzen kwam eerst om half een aan, omstreeks 5 uur had nog een exstra reis plaats van en naar Neuzen, ook heden weer hetzelfde. De heer W. Vis gepensioneerd militair is benoemd tot ladingmeester by de stoomvaart maatschappy „Zeeland" znlks in de plaats van den ontslagen W. A. van der Gryp. Hoedekenskerke. Bij het snijden van veevoeder had een zoon vau den land bouwer C. B. ouder deze gemeente het ongeluk zoodanig met zijn hand in de snijmolen te geraken, dat geneeskuudige hulp nood takelij k moest worden iogeroepen. 's-Heerenhoek. Ia den gemeenteraad, gehouden den 17 Dec. waren alle leden tegeuwcordig. Voorzitter den burgemeester. Nadat de notulen der vorige vergadering' waren gelezen en goedgekeurd, werden de ingekomen stukkeu na lezing voor kennis geving aangenomen. Door B. en W. werd een voordracht vaa 8 personen voor 4 leden van de C T. W. van schoolverzuim, waaruit de aftredende leden, N. Pols, A. Roelofs, H. J. Stoopman en J. B. Werri door den raad zijn herkozen. Tot leden der Commisiie voor de Kerst- en Nieuw- jaarsb;deeling werden benoemd J. A. Remijn, J. B. Werrie, M. van der Meulen en P. A. Remijo. Door den raad werd besloten aan de politie een granfioatie te verleenen van f30 Op het verzoek om afschrijving van 5 maanden liooi'delijkeu omslag van wijlen J. J. van Eijzereu Sr. werd gunstig bt schikt. Door het college van zetters is be noemd tot schatter der huurwaarde voor 1907 C P. Serrarens Sr. Zierikzee. Nadat surseance van be taling was geweigerd verklaarde de recht bank heden failliet den heer J. E. Mulock Houwer. Zij benoemde tol rechter-com- missaris inr. J. W. D. Sch. Boeije en tot curators mr. Polvliet eu WF. Delcampo, notaris te Renesse. Ter Neuzen. Bij de herstemming voor leden van de Kamer van Koophandel werden 85 geldige stemmen uitgebracht. Gekozen werden de heeren R. Drost met 42 en J. C. J. Kolijn met 41 stemmen. De laatste als oudste in jaren aangezien de heer M. Verbrugge eveneens 41 stem men bekwam. Op den heer P. J. Scheele waren 31 stemmen uitgebracht. Op 1 Oct. 1906 bedroeg het incompleet aan kader sergeanten, 109 by de int'., 93 bij de vesting-art. en 4 bij de pontonniers en torpedisten 75 korporaals-fouriers bij de inf.457 korporaals by de inf., 188 by de vesting-art. en 25 by de pontonniers en torpedisten. Gedurende de a.s. feestdagen wordt aan de militairen van het 3e reg. inf. die in hun dienst gemist kunnen worden, verlof verleend vanaf 22 December 12 uurmiddag tot 27 December le gelegenheid en van 29 December tot 2 Jan. 1907 le gelegenheid. Te Kessel werd een koopman door de tram overreden en stierf aan de be komen kwetsuren. Te Kampen ge raakte een 60-jarige vrouw te waler en, eehoou spoedig gered, stierf zij kort na hare redding. Iu de laatste uren van haar bestaan heeft de stoomtram Rotter damSchiedam nog een onheil op haar geweten. Zondagavond tusschen 9 en 10 uur werd op weg van Schiedam naar Rotterdam een man doodgereden. Men zegt dat hij «onder den invloed" was. Daar de conducteur hem niet mede wilde nemen, liep hij de lijn langs, met het ongelukkig gevolg, dat hij door de machine gegrepen en totaal vermorzeld werd. Een 49 jarige landbouwer te Neerbosch, die gistermorgen ten kantore van den burger- lyken stand te Nijmegen aangifte deed van het overlijden van twee zijner kinderen (tweelingen, 16 dagen oud) en ook de varkensmarkt daar moet hebben bezocht, is niet thuis gekomen. Men vermoedt dat hij verdronken ie. Het N. v. N. schrijft Vrijdag belooft het druk op de post kantoren te Amsterdam te worden dan zyn voor 't eerst de weldadigheidszegels verkrijgbaar en men kan er staat opmaken, dat het er druk zal loopen. Want ieder be langstellende en vooral ieder belangheb bende, wil er gauw bij zijn, dat wordt drin gen en van dringen kan het tot ongelukken komen. Dat is o.a. gebeurd te Zurich, toen daar, we meenen in 1890 jubileum- brielkaarten werden uitgegeven. Het pu bliek had toen zoo'n haast, dat het elkaar wegdrong van de loketten, en ongevallen zijn niet uitgebleven. De werkstaking te Bijssen. Naar men aan De Tel. meldt, weigert de firma Ter Horst met de hoofdbesturen van Unitas en De Eendracht te onder handelen, op grond dat deze bestuurders te Enschede woonachtig zijn en we) goed op de hoogte met de katoen-, doch niet met de jute-industrie. Te Eindhoven is op de succursale der tirma José Tinchant,sigarenfabrikanten een werkstaking uitgebroken, omvattende 70 man daarop is de gansehe fabriek, waarop ongeveer 150 mannen werkzaam zijn, stop gezet. In een vergadering van den Intern. Bond van sigarenmakers van de N. R. K. Tabaksbewerkersbond werd tot deze staking besloten. De stakers eischen hooger loon. Alles ;s rustig. (Nbr.) De loopers van Het Volk. De Vrije Socialist brengt in herinne ing, dat de loo- persstaking aan Het Volk is opgeheven, nadat toezegging was gt laan, dat een nieuwe looniugeling zou werden getroffen. De nieuwe loonregeling meldt het blad is den loopers per individueel contract aangeboden met de boodschap er by, dat zy het binnen acht dagen geteekend moeten teruggeven en dat zij anders ontslagen zouden worden. De loopers hebben in een huishoudelijke vergadering eenparig beslo ten, dit aanbod van de hand te wijzen, als zijnde een miskenning van de organisatio. Het is slechts een concept geweest, naar 't schijnt. Het wordt dus verbeterd. Te Moskou heeft de politie weer een uitgebreide bom men fabriek ontdekt. Er zijn een vijftigtal personen, onder wie studenten, gevangen genomen. Te Fort Talbot, in Wales, is gisteren aan boord van de Fransehe bark Nesley uit Nantes, geladen met steenkool, een ontploffing geweest. Eenige mannen van de bemanning werden ernstig gewond eu een is er waareohijnlijk verdronken. Merk waardig is, dat een inan een heel ei«d de lucht werd ingesliugerd en met zijn kleeren in het want vast raakte. Hij bleet hangen en dus behouden. Het gebouw van de Knickerbocker Club te Nieuw-Vork, in de Fifth Avenue, loopt gevaar van instorting. Fr wordt diohbij een tunnel voor een spo„i .veg ge graven en het praehtgebouw vroeger het huis ran Cornelius Vanderbilt verzakt al bedenkelijk. Adami, prelaat bij het Vatikaan te Brussel, heeft volgens het Journal des Débats, aan den Paus 4,000,000 lire ten behoeve van de ondersteuning der Fransehe geestelijkheid vermaakt. Eenige berichten over den kerkelyken strijd in Frankrijk De geestelijkheid van de kerk van Notre Dame des Champs te Parys heeft, volgens de Eclair, wegeas het proces-verbaal, dat de politie dagelijks tegen 't onwettig lezen van de mis in die kerk opmaakt, besloten de openbare godsdienstoefening daar te staken en haar voorloopig in particuliere lokalen te houden. In de provincie zijn de processen wegens onwettige uitoefeDiog van den eeredienst reeds begonnen. Te Orleans heeft bisschop Touchet zichzelf en elf zijner geestelijken voor den rechter verdedigd. Het vonnis is acht dagen uitgesteld. Twee pastoors zijn gisteren voor den vrederechter te Ferné- Bernard vrijgesproken. Te St. Flour, in het departement Cantal, kreeg de commissaris van politie, die den bisschop moest aanzeggen, zijn paleis te verlaten, zooveel last van de bevolking, dat de burgemeester, voor onlusten vreezende, de regeering raadpleegde. Deze liet den bisschop vrij den dag te kiezen, waarop hy verhuizen zou. De bisschop besloot dat morgen te doen. Onlangs is te Toronto, in Canada, een dame honderd jaar geworden, die op het oogenblik nog vier zoons en een dochter in leven heeft, terwijl er 26 kleinkinderen en 1 achterkleinkind ziju. De honderd jarige is op haar jaardag gehuldigd met een reusachtige taart, waarop 100 kaarsen brandden. De korst vertoende de beel tenissen van de vijf vorsten onder wier regeering mevr. Featherston Osler heeft geleefd George 111, George IV, Willem IV, Koningin Victoriajen Eduard VII. Stuitend eigenaardig is, dat mevrouw Osler de moeder is van professor Osler, die een jaar geleden decreteerde, dat alle personen, ouder dan 60 jaar, tot niets nut meer waren, en maar moesten worden gechloroformeerd tot de dood er op volgt. Een vreeselijke moord is in de bos- schen bij Leutmansdorf (Silezië) gepleegd. De grondbezitter Kunnsch was des mid dags naar het bosch gegaan, om hout te halen. Toen hij op den laten namiddag niet terugkeerde, werden nasporingen naar zyn verblyf gedaan. Hier'oy vond men den on gelukkige bij zijn wagen liggen, op ver schrikkelijke wijze verminkt de schedel was door een aantal scherpe bijlslagen ge spleten, ook was het gezicht door slagen met den stompen kant van debijlonherken- baar verwond. Om de verdenking van zich af te leiden, had de moordenaar het lyk dicht by den wagen gelegd, zoodat het eerst leek, alsof Kunnsch overreden was. Spoedig werd zijn buurman, de 28 jaar oude August Tannbiiuser, die wegens een proces met K. op vyandelijken voet met hem leefde, van den moord verdach. Bij eeninde woningvan den verdachte door den gendarmerie ge houden huiszoeking werden met bloek be vlekte kleedingstukken gevonden. Tann- hiiuser zelf is echter spoorloos verdwenen, en wordt nu ijverig gezocht. Totnogtoe echter vergeefs. De twee aanranders van admiraal Doebasof zyn volgens een bericht uit Petersburg, gisterenochtend ter dood ge bracht. De admiraal maakt het goed, dat wil zeggen de toestand van zyne wonden is goed. De wet op een tunnel onder het Kanaal is gisteren by het Lagerhuis in gediend. De kosten worden op 16,000.000 pd. st. geraamd, waarvan Engeland en Frankrijk elk de helft moeten opbrengen. Volgens een telegram uit Petersburg, is voor den krijgsraad gisteren de dood straf geëischt voor admiraal Nebogatof en vier zijner onderbevelhebbers wegens de overgave van hun schepen in den slag van Tsoesjima. Zy hebben, zeide de aan klager, hun land oneer aangedaan. Ook de officieren, die tot de overgave hebben aangespoord, behooren streng gestraft te worden. De overigen kunnen vrijuit gaan. Het dochtertje van Stolipin, dat aan zware longontsteking l$dt, is nu buiteq

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2