BuiteniandSGh Overzicht. Kerknieuws. Schoolnieuws. Gemengde Berichten. ment is hoogst belangrijk en verdient onze aandacht in hooge mate, nn het, van het knellend pak van dikke verflagen voorzichtig ontdaan, bijzonder mooi van ontwerp en versierd met fraai snijwerk, in blank eikenhout uitgevoerd bleek te zijn. De statige preekstoel met het mooie groote klankbord en het wetbord daar boven als hoofdmotief, dat deze rnimte beheerscht, omgeven door het doophek en de aan weerszijden geplaatste Heeren- banken, de koperglaDS der kerkkronen en het zacht getemperde licht, dat door de kerkvensters valt, geven aan dit interieur een merkwaardigs bekoring. De preekstoel, met het doophek dateert volgens een inscriptie, uit het jaar 1649 en heeft een treffende gelijkenis, zoowel in vorm als in detail, met dien van de kerk te Wemeldinge. Ter linkerzijde van den preekstoel zien wij de groote Heerenbank, dateerende uit 1650, die met een groote luifel is over huifd, bijzonder fraai van ontwerp, en met pittige details versierd is, zoo karakte ristiek aan den Oud-Hollandschen stijl. Ter rechterzijde zien wij eerst het buiten gewoon mooie deurtje, dat toegang geeft tot de consistoriekamer, en verderop de nieuwe bank van Baarsdorp, een copie van de tegenover liggende Heerenbank. Zij kwam in de plaats van de vroegere bank van Baarsdorp, die wel is waar het jaartal 1759 droeg, doch met dien tijd niets gemeen had dan het wapentje en het plaobje, waarop het jaartal stond. V ermoedelijk is doze bank jaren geleden uit de oude kerk van Baarsdorp, een dorpje op 20 minuten gaans van 's-Heer Arendskerke gelegen, naar deze kerk overgebrachtalthans reeds lang voor dat het noodlottige besluit werd uitgevoerd om dat schilderachtige dorpskerkje van Baarsdorp te sloopen. Bestaande foto's wijzen er nog op, wat een juweeltje van landelijken kerkbouw daar gesloopt is ge worden en waarom Nog bezienswaardig zijn ook de blank eikenhouten lange zij banken, die aan weers zijden van 't schip tegen de lange buiten muren geplaatst zijn. Zijn deze banken voor het grootste deel geheel vernieuwd moeten worden, omdat er aan de oude banken bijna geen goed stuk hout meer over was, de deeleu die bespaard en weder toegepaat werden, zijn enkele bijzonder fraaie en karakteristieke achterpaneeltjes in de rugleuningen der zitbanken. Zij dateeren uit het overgangstijdperk van Gothiek op Renaissance. Het middenvak van het schip is nu gevuld met de bekende oud-model kerkstoelen met biezen zitting, die zooveel beter passen bij dit kerk-inte- rieur dan de opgeruimde herbergstoelen. Van oude koperen kronen was in de kerk niets meer te vinden dan een klein kaarsen kroontje en enkele kandelabers, doch dit kroontje was dan ook bijzonder mooi en voor mij van groote waarde, omdat het niet alleen, na behoorlijk gerestaureerd te zijn, weer een goede plaats kon krijgen, doch ook omdat het als model kon dienen voor de nieuwe kronen, die door Becht en Dyserink met zorg en fraai bewerkt werden uitge voerd. Het spreekt van zelf, dat met eene kaarsenverlichting niet meer velstaan kon worden doch hier is m. i. bewezen, dat een petroleum-verlichting even goed in har monie met zoo'n kerk-interieur kan worden ontworpen, wanneer met liefde en smaak een deel dezer Noord-Afrikaners tegen de Europeanen bezield zijn. De eerste spoorweg iu Marokko is Zater dag geopend in den vorm van een smal spoorlijntje van zegge 2 K.M. lengte, tot vervoer van materiaal voor den haven- aanleg. De inlanders keken belangstellend toe. Wellicht brengen de schoorsteenen der locomotieven hen eerder tot bezinniDg dan die door oorlogsstroomers. Rusland blijft onrustig. Zaterdagnacht werden te Petersburg, zoowel in het mid den der stad als in de buitenwijken, tal van huiszoekingen gedaan en een aantal personen gevangen genomen. Te Jaroslaf werden de vroegere afge vaardigden Sohchowskoi, de seoretaris der Doema, en Nekrassof uit de Zemstwo- vergadering gestooten. Later werden ze aangevallen door eeuige leden van de „Zwarte Honderd". Nader wordt nog het volgende bericht over den aanslag op admiraal Dubaasof: Toen de generaal een wandeling ging ma ken in den dicht bij zijne woning gelegen Tauriscbeu tuin, kwamen ook 3 onbekende personen den tuin in. Twee hunner gingen op een bank zitteu en hielden Dubassof in het §Q2..(iS,flyrCyjiingaf6,Jeir^ihoogte kwam, een schot op hem, dat echter miste. Voordal de geheime politieagenten, die Du bassof op eenigen afstand volgden, toege sneld waren, losten de op de bauk gezeten personen eenige revolverschoten en wier pen tegelijkertijd een bom,die «nmiddellijk uiteensprong en den admiraal aan den voet kwetste. De politie pakte een der mannen, terwijl de anderen onder het vluchten nog herhaaldelijk schoten en nog een bom wier pen, die cahier geen kwaad deed. Het ge lukte ten slotte ook nog een anderen aan valler te vatten. De gevangen genomen personen zijn jongelieden van ODgeveer 2u-jarigen leeftijdze weigeren hunne namen te noemen. Ons vermoeden dat er ook wel laster door zou loopen onder de verhalen omtrent Koning Leopolds aandeel in de Kongo- gruwelen wordt door een achtenswaardig man den Amerikaanachen kardinaal Gib bons bevestigd. Deze hoeft zich zelfs dezer dagen overtuigd verklaard, dat de verhalen van wanbeheer in den Congostaat groote- lyks overdreven. „Koning Leopold" zeide hjj, „is een wijs, menschlievend heciccher oa van zendelingen vernemen wij, dat wanneer wreedheden zijn voorgekomen, de Koning terstond gereed heeft gestaan, die euvelen te bestrijden en de overtreders te straffen. Ik vrees dat deze beweging tegen koning Leopolds bestuur gedeeltelijk beheerscht wordt door godsdienstnaij ver en gedeel telijk door handelsafgunst. Het is te hopen dat de lieden, die dezen strijd voeren, niet slagen zullen in hun pogingen, de groote mogendheden tot inmenging te be wegen". Hiermede ligt Engelauds bewegiDg tegen Kongo door een alleszins bevoegd man geoordeeld. Melden wij nog dat Japan voortgaat zich te wapenen. De 33e torpedojager, die sedert het einde van den aorlog met Rusland van stapel liep, de „Nagasaki", is Zaterdag te Maga te water gelaten. In Februari volgt de „Ki- koezoeki", waardoor het aantal torpedo jagers, 19 aan 't begin van den oorlog, tot 54 zal zijn opgevoerd. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Uskwert C. H. Haas te W ezepe. Aangenomen naar Weerseloo door C. J. Bartels, oand. te Zwolle naar Oot- marsum door G. J. v. d. Flier, oand. te 's-Gravenhage. Ds. N.- C. Bakker, van Poortvliet, werd Zondag te IJselmuiden door ds. IJ. Doornveld, van Nunspeet, in de morgeu- godsdieustoefeuiug, met een leerrede naar Joh. 1 8 bevestigd, en deed des namiddags intrede met de woorden uit Jesaja 40 6 8. Geref. Kerken. Drietal te Makkum G. Ploos van Amstel te IJlst, K. K. Troost te Naaldwijk, en J. E. Vonkenberg te Barendrecht. Aangenomen naar Bodegraven door G. Elshove te Breukeleu. Bedankt voor Hoogvliet door J. J. Wielenga te Zuid broek voor Zalk door G. Meijer te Ezitige. Remonstrantsche Broederschap. Beroepen te Delft G. J. W. Oldeman te Dokkum. Tot directrice der Nuts-voorbereidings- sehool te Breda is benoemd mej. W. M. C. Aalbers, thans hoofd der gemeentelijke bewaarschool te Middelburg. De lezer vindt het Overzicht Ver- koopingen en Bestedingen op de 4de nnprina dezer courant. Goes. Door de penningmeester der Wijkverpleging in dank ontvangen f 1. Het volgende jaar zijn in de provincie Zeeland aan de beurt van aftreding als leden der Provinciale Staten district Mid delburg de heeren mr. P. Dielenian, W. Maas, (beiden anti-rev.) en jhr. C. J. J. A. van Teijlingeu (lib.); district Vlissingen de heeren P. J. Siegers, P. Merekens en K. Houterman (allen anti-rev.)district Zierikzee de heeren M. Bolle Lz., J. H. C. Heijse en C. J. Hocke Hoogenboom (allen lib.); distriet Tholen jbr. mr. E. A.O. de Casembroot (lib.)district Goes de heeren W. J. Vader van 's-Gravenpolder, D. Mulder, D. J. Oggel en M. Noordijke (allen anti-rev.)district Sluis de heeren H. G. Hammaeher en J. Erasmus (beiden lib.) en G. A. Vorsterman van Oyen (vrijz.- dem.)district Hulst de heeren P. F. Fruij- tier, F. C. O. M. Hombach en C. IJsebaert (allen kath.) en P. Moes (anti-rev.). In het geheel treden dus af 10 anti-revolutionairen, 7 liberalen, 3 katholieken en 1 vrijzinnig democraat. Neuzen. Zaterdag meldde zich bij de gemeentepolitie aan P. H.( afkomstig van Oostburg, vroeger tamboer bij hij het 3e reg. in garnizoen te Vlissingen, die later teekende bij het Ned. Iod. leger. Hij deserteerde 25 April 1896 meteen makker op Sumatra, en ging naar Singapore (En- gelseh gebied) van waar hij met een stoom schip in Hamburg kwam. Hij vertoefde sedert meestal in België, maar kon het thans niet langer houden om van den va- derlandsehen bodem verwijderd te blijven. Hij zal ter beschikking der militaire auto riteiten worden gesteld. Bij zijne desertie moest hij nog 3 jaar dienen. De heer P. H. de Koster, klerk bij de posterijsn en telegralie te lerseke, is ook geslaagd voor zijn telegraafradieaal. Een aantal polderjongens uit Graauw zijn naar Grimsby (Eogeland) vertrokken om te arbeiden aan kanaal werken aldaar, die worden uitgevoerd door den bekenden aannemer Kalis, 'tls voor de mannen een buitenkansje in den winterzij verdienen f20 per week en hebben daarbij vrijen overtocht. (M. O.) In den namiddag van 6 Dee. zou n.l. een stoomboot van Londen naar Brussel bestemd, te Vlissingen met een Belgisehen loods bemand, in het Pas van Neuzen op een afstand van 50 M. een drenkeling zijn gepasseerd, zonder eenige poging tot hulpverleening, hoewel de roeiboot, waar mee men den man te hulp kwam, nogwel een paar honderd meter verwijderd was. De stoomboot had nogal van koers moeten veranderen oin den drenkeling niet te overvaren. En wie stond borg dat hij 't zoo lang zou uithouden tot de roeiboot hem bereikte Dit is hem gelakt, ofsohoon de zware doorweekte kleeren hem zeer in het zwemmen bemoeilijkten. De drenkeling was schipper J. de Bakker, van het schip „Spes Patria" te NeuzeD, die bij werkzaam heden aan het zeil overboord was geslagen. (Nieuwe Zeeuwsche Crt.) Tholen. In de Maandag gehouden ge meenteraadsvergadering onder voorzitter schap van den heer Christiaanse waren afwezig met kennisgeving dhr. VanVreden- burgh en Van Stapele (burgemeester). Onder de ingekomen stukken behoorde een missive van Ged. Staten waarin zij te kennen geven hunne goedkeuring aan de ingezonden begrooting over 1907 te onthouden, omreden sommige posten be treffende het onderwijs niet voldoende zijn toegelicht. Wordt besloten om de gevraagde inlichtingen te verstrekken, en de begrooting opnieuw ter goedkeuring aan te bieden. Op een verzoek van Jaoobus Kaan, om vermindering van pacht voor in gebruik hebbende gemeentegrond wordt met algemeenestemmenafwijzei 1 esohikt. Wordt voorgelezen proces-verbaal van Kasopname uvci 1006, waaruit blijkt dat ontvangen was f 25.866.11, uitgaven f23.053,07, goed slot f2813,04. welk saldo door B. en W in orde bevonden is. Voor kennisgeving aangenomen. Verder wordt door B. en W. medege deeld dat voor de vacante betrekking van teekenonderwijzer zich één sollioitant heeft aangemeld, de heer J. Hekken. B. en W. stellen dus voorgehoord hebbende het advies van het hoofd der sohool en den districtsschoolopziener, dhr. Hekken te benoemen tegen 1 Januari 1907. Na een breedvoerige gedaehtenwisseling, waaraan deelnemen de leden Overman, Van El- saeker, Moelker, Kegge en de voorzitter, wordt op voorstel van den heer Overman besloten met 5 tegen 4 stemmen, nog meer sollicitanten op te roepen voor deze be trekking. Tegen dhr. Christiaanse, J. W. Waghtho, C. A. Wagtho en Ilollestelle. Den havenmeester wordt opgedragen om voortaan toezicht te houden op de drij vende visohbennen in de zoute vest. In de commissie tot wering van school verzuim worden herbenoemd de h.h. B. A. Overman, M. Ghristiaause en A. Avé. Hierop wordt de instructie voor den te benoemen gemeentewerkman artikelsge- wijze behandeld en goedgekeurd. Op een schrijven van den gemeente-bouwmeester om een erediet vau f500 toe te staan tot verbetering der Hoofdstraat wordt goed gunstig beschikt. Een wijziging in de begrooting van 1906 wordt ook na overleg met algemeene stemmen aangenomen. Betreffende de salarisregeling der brand meesters en opzichters der slangen wordt besloten voornoemde personen eene jaar wedde te geven van f2,50. Betreffende de hangende voorstellendergemeenle-amb- tenareu wordt op voorstel van B. en W. een oommissie benoemd die deze zaak verder zal voorbereiden. In die commissie worden benoemd de heeren Overman, Moelker en Hollestelle. Verder wordt op voorstel van dhr. J. Wagtho besloten de nog restende pimten in besloten vergade ring te behandelen, _en de vergadering na rondvraag gesloten. Sluis. In de Vrijdagmiddag onder voor zitterschap van den lieer C. 1'. I. Dommisse gehouden raadsvergadering waren alle leden aanwezig, behoudens de vacature Breesnee. De notulen der vorige vergade ring werden na voorlezing goedgekeurd. Bij de gehouden verpachting van het jacht- recht om deze gemeente was eenige in schrijver dr. B. Brand, voor f 16,25 per jaar en voor den pachttermijn van 7 achtereen volgende jaren. Burg. en Weth. stellen voor deze verpachting goed te keuren en haar eersten predikant Francois Vertreeht, die in 1614 overleed. Het kerkgebouw is in het laatst der 16e eeuw van zijn altaren en beelden ontdaan en voor den Hervormden godsdienst inge richt. Het reeds genoemde Baarsdorp behoort burgerlijk tot de gemeente van Abts- en Sinoutskerke, maar kerkelijk tot die van 's-Heer Arendskerke. Op het kasteel van Baarsdorp zou Jacoba van Beieren na haar huwelijk met Frank van Borselen, aan wien het toebehoorde, meer dan eens vertoefd hebben, en de overlevering schrijft aan haar de stichting van het nu gesloopte kerkje toe en noemde het„het kerkje van Jacoba van Beieren". Deze kerk, die sedert de Reformatie niet gebruikt en jammerlijk vervallen was, is door de zorg van Ambachtsheeren van Baarsdorp in 1744—1745 behoorlijk her steld en naar de behoeften van den Herv. Eeredienst ingericht. Van 17551768 hielden de predikanten van Abts- en Sinoutskerke daar viermaal 's jaars gods dienstoefeningen in 1773 werd Baarsdorp echter kerkeljjk met 's-Heer Arendskerke vereenigd en van dien tijd af traden de predikanten dezer gemeente er eenmaal per jaar op, op Pinkster-Maandag, totdat het fraaie kerkje in 1880 gesloopt werd. Een bank in de kerk van 's-Heer Arends kerke, voorzien van het wapen van Baars dorp, en eene fotografie van Baarsdorpa kerkje in de consistoriekamer, blijven tot het nageslacht van het verleden getuigen. Het opstel is door verschillende afbeel» dingen'en photo's gesierd. Ri n Vandaar n'et zeilen ftimotrige v'.'fgft* d< ringen, want actie wekt reactie. Zoo sprak Vi y dag onze bekende christen democraat, de heer Staalman, in eene Am- sterdamsche vergadering. Reeds het onderwerp prikkelde: lui ij per of Borjesius En de inhoud der rede niet minder. Het bleek ook nu weer dat als twee broeders kijven de twist heftiger is als onder vreemden, want in de rede open baarde zich het sterkste wantrouwen en de giftigste verdachtmaking tegenover vroe gere bondgenooten. Voor den geest der redevoering is dan illustratie voldoende wat we vonden in meer dan een couranten-verslag en dus vermoe delijk juist, nl. dit: de antithese loopt langs de brandkast en niet tusschen Jezus of Marx. Is het wonder dat in een stad als Amster dam, waar men een trompet aan den mond zetten moet om onder al het gedruisch ver staan te worden, de vergadering zich in rumoer verliep De spreker van den avond gaf zijn solierpe, waarschijnlijk verdiendeafkeuring te kennen over het rumoerig gedrag der of/gvnuUJCU Z.IJ U Ui II ij' uófv üWI ifl meerdere of mindere mate de oorzaak zou kunnen zijn van dit onhebbelijk rumoer, dat bijna altijd het optreden der christen democraten vergezelt? Twee mans kijven zal ook hier weder wel niet een mans schuld zijn. In Het Handelsblad, dat somwijlen zulke innig mooie artikelen bevat van den hoofd redacteur Charles Boissevain, komeu ook wel eens stukjes voor die toch bij dezen edelen van-dag-tot-dag-schrijver wel niet door den beugel zullen kunnen. Anders toch zouden wij van 's mans prachtige artikelen, vooral die over het Heilige Land, een Zonsopgang, de Zending, en talrijke andere, niets begrijpen. Zoo vinden wfj in het blad van gister en een Falklandje, de schrijver is immers de heer Heyermans? een tooneelstukje waarin sprake is van iemand die uit de kerk gezet is omdat hjj lachte en daar voor in 't verhoor onder anderen uitroe pen bezigt als „Allemaohtigste God en dergelijke. Zonder aan de kunstwaarde van 't stukje iets af te doen, mogen wij toch wel op merken dat dergelijke vloeken niet be- hooren in een blad, dat niet zelden instem ming ook van ons niet-„vrijzinnigen'' verdient op 't punt van Godsvereering en waardeering van den arbeid tot uitbreiding van het Godsrijk De strijd tusschen staat eu kerk vlamt in Frankrijk dezer dagen weder hooger op. Men weet dat het godsdienstig leven der Fransche natie zich voor verreweg het grootste deel openbaart in den roomsoh- katholieken kerkvorm. En ook weet men dat heersehzuoht zoomin aan de roomsch-katholieke kerk als aan den staat, ook aan den modernen staat ooit vreemd is geweest. Wie zal, in menig opzicht, gezaghebbend zijn dat is de gedurig wederkeerende vraag. En inzonderheid het land van Voltaire en Viviani, om een der eerste en een der laatste tolken van het ongeloof'te noc men. 1 n een land waar nu meer dan een eeuw lang het ongeloof zijn triumfen heeft gevierd. Een kleinen stap op den weg tot meerder heerschappij van den staat en tot minder gezag van de kerk zoekt men in denlaatslen tijd door een wettelijke bepaling waardoor de kerk onderworpen wordt aan het ge- meene leoht dat voor allerlei corporaties geldt. Daardoor wordt dus aan de kerk de souvereiniteit in eigen kring ontnomen en de bemoeizieke hand van den staat uitge stoken naar het kerkelijke regiment. Begrijpelijk is 'tdat de kerk daartegen protesteert eu de geloovigen zich verzetteu tegen het openbaar bedrijf, zooals het inventariseeren van kerkgoederen, maar die protesten die reedseen heeljaarduurden hebben «iets aan den toestand kunnen ver anderen. Ook de protesten van den Paus en van zijn vertegenwoordiger in Frankrijk zijn zonder uitwerking gebleven, en de spanning tusschen staat en kerk nam steeds toe. Totdat nu, indien men het volken recht ook op deze aangelegenheid toepast, de oorlog tusschen kerk en slaat is ver klaard, want, de lezers die ons buitenland geregeld volgen, hebben het gisteren kunnen opmerkenhet gezantschap dat den Paus in Frankrijk vertegenwoordigde is het land uitgewezen. Om onze lezers een duidelijk inzicht te geven in de scherpe verhouding tusschen Staat en Kerk, waardoor het in Frankrijk zoozeer spant melden we alleeu dat alle kerken die zich niet aan de wettelijke bepalingen onderwerpen onder Staatstoe zicht zullen gesteld worden dat alle seminariën, bisschoppelijke paleizen en pastorieën, die men niet onderwerpt aan da nieu.we wetsbepalingen ter beschikking ten slotte (fat alle protesteerende geeste lijken hun toelage of pensioen zullen ver beuren. Men ziet het is hier een belangrijk evenement in den eeuwen-ouden strijd tusschen Kerk en Staat, en tevens de be langrijkste gebeurtenis der week. Alle anti-clericalen juichen en zenden telegrammen van gelukwensching naar de Fransche hoofdstad. Toch, het is met de geschiedenis in de hand niet moeilijk te profeteeren, dat hoe verder de overheersching voortgaat, hoe meer ook weder in dit opzicht de dag der vryheid nadert. De strijd tusschen gezag en vrijheid rust nooit, want het is nooit gelukt de juiste grens tusschen die beide te bepalen en altijd drijft menschelijke ijver en men- schelijke eenzijdigheid om die grens voor zichzelf te verruimen en voor zijn tegen stander te doen krimpen. Omtrent den toestand van den Koning van Zweden luidt het jongste bericht De Koning sliep ongeveer vijf uur, hoewel eenigszins onrustig. Temperatuur 37,5°, hartwerking voortdurend eenigszins on regelmatig, toestand van de longen onver anderd. De toestand van den Shah van Perzië blijft dezelfde. De vermoedelijke troon opvolger Mohammed Ali Mirza, is eindelijk te Teheran aangekomen. Voor de poorten van de stad werd hem het welkom toege roepen door den broeder van den Sjah, Naib Es Saltaneh. Hoe het op 'toogenblik in Marokko toe gaat, is niet juist bekend. Een dagblad schrijver uit Parijs heeft Raisoeli in zijn rotsnest opgezocht en met lietu over den toestand gesproken. De gewezen roover moet zioh als volgt hebben uitgelaten Sedert dertig of veertig jaren zendt Europa zijne schepen hierheen, zonder dat wij ons daarover in het minst ongerust hebben gemaakt. Maar de thans gezonden sehepen bergen donkere plannen. Deze sehepen zullen door ons niet worden geduld. Ik heb aan den Maghzen geschreven en ik zal ook bij de gezantschappen protesteeren en binnen vijf dagen zullen de schepen verdwijnen. Ten slotte verklaarde Raisoeli nog, dat, indien de uit Fez afgezonden soldaten zijn bevelen in den wind mochten slaan, hij ze met behulp van de Andsjera's zou bestrijden. Hier is natuurlijk veel grootspraak bij. Maar 't tec kent toch deu wrok waarmee naar de oplossing van dit probleem wordt gezocht. Het wetbord, dat tegen de dichtgemaakte voormalige kooropening te zien is, is een geschilderd bord van groote afmeting, waarop de tien geboden zijn aangegeven. Van belang is het hier nog te vermelden dat deze restauratie-werken slechts 5Va maand geduurd hebben, en dat bijna al het werk, behalve de twee Heerenbanken en de lange zijbanken, die door de firma Cui- pers Oo. te Roermond uitnemend zijn gerestaureerd of vernieuwd, mét de werk krachten uit het dorp zelve is uitgevoerd door den aannemer J. van der Poel en den bouwkundig-opzichter D. van Maris Jr., onder mijne leiding. Nadat in April 1906 met het werk be gonnen was, kon het herstelde gebouw op 16 September 1.1. wederom in gebruik ge nomen worden. Veel is er in dezen korten tjjd gedaan, doch het geschiedde met liefde en toewijdingook het geldelijk offer door de kerkelijke gemeente aan haar kerkge bouw besteed, werd met liefde gebracht, waartoe vooral de Voorzitter en de Secre taris van Kerkvoogden, de heeren M. van Iwaarden en Ds. W. A. Keers, veel in het werk hebben gesteld. Door bemiddeling van Ds. Keers ontving ik onderstaande aanteekeningen uit „de Kerkelijke Geschiedenis van de Hervormde Gemeenten in de Classis Goes", door J. van der Baan. Bij van Mieris, Groot Charterboek, wordt van Baarsdorp in het jaar 1278 en van 's-Heer Arendskerke in 1341 voor het eerst melding gemaakt. Beide plaatsen be stonden echter al vroeger. De kerk toch van Baarsdorp, oorspronkelyk de slotkapel van het aanzienlijk kasteel van Baarsdorp, is tusschen 1232 en 1234 en die van 's-Heer Arendskerke reeds aan het einde der 12e eeuw gesticht. De naam 's-Heer Arendskerke, gewoon lijk van den aanstonds te noemen „Heer Arend" afgeleid, wordt door Er. Ab. Utrecht Dresselhuis aldus verklaard: onder „herken" verstond men vroeger stukken gronds, welke een afzonderlijk deel vorm den en later in „Ambachten" herschapen werden, terwijl waarden of schorren den naam „heeren" droegen. Heer-rade-herken waren dus bijzondere heeren of schorren aan de „rade" of scheepsrede gevormd. Toen naderhand op dergelijke gronden kerken verrezen, werd langzamerhand het woord herk door kerk vervangen. In 1140 waren de heer-rade-herken aan de reede van de Schenge verrezen, in het bezit van zekeren Arend, om zijn ongewone dikt9 „Arend met den buik" bijgenaamd, die de stamvader geworden is van de beroemde, rijke en machtige riddergeslachten van Van Schenge en Van de Poele. Deze Arend stichtte hier een kerk met hoogen toren, welke hij aan St.Pieter toewijdde en waarin zich een viertal vikarijen bevonden, nl. van de H. Maagd, St. Nicolaas, St. Maarten en Sinte Barbara.2) Reeds vroeg deed de invloed der Her vorming zich hier geldon, want in 1544 werd de pastoor van dezeparochie „Matthijs Buysmans" geheeten van „heresie" ver dacht en gevankelijk na:.r den Haag ge voerd en in 1583 verkroeg de gemeente 2) Vermoedelijk hebben v. ij hier te doen met een vroegere kerk dan de nu g< restaureerde, daar deze uit de 15e eeuw dateert.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2