RECLAMES. Slapelooze Nachten. Kerknieuws. Schoolnieuws. Gemengde Serichten. eder 2maal I 10 b. s. 2maa' d. h dronkenschap: S. H., P. A. de W., Goes, J. M.. Cats, >1. W., Kloetinge, A. N., U. de K., Kapelle, J. J. F. Hans- weert, I. H., Corigene, J. W. Borssele, H. de L., G. L. v. d. L., Rilland-Bath, ieder 12 b. s. 2 d. h.J. W., Hansweert, {3 b. s. 2 d. h. idem bij 2e herh.J. D., Wemeldinge, 3 <1. h. idem bij 4e herh.j. A. de K., Goes, 3 d. h. idem bij 5e herh.A. v. d. E., Heinkenszand, 10 d. h.idem bij 7e herh.J. V., Heinkenszand, 14 d. h.. Vrij gesproken werdenA. B., J. K., Rilland-Bath, D. B., Oudelaode, P. H Hansweert 1. de L., G 'es, M. G., M. C. W., Krabbendijke, J. W., K pelle, M. R-, 's-Heer Arendskerke, D. H., Heinkenszand, P. C. S., M. v. G., J. K., \Vissen- ki rke, M. de W., Cats, beklaagd van overtreding Leerplicht-wet; K. S., 's-Gravenpolder, beklaagd van straatschenderijJ. de J Schore, beklaagd van een paard onbeheerd te laten staan. Voorts werd bekrachtigd het verstek-vonnis d.d. 8 October 1906, waarbij J. V. te Hansweert, wegens dronkenschap bij 7e herhaling enz. werd veroordeeld tot f 10 b. s. 3 d.h. en 3 w. hechtenis. Een dienstweigeraar. Het Hoog Militair Gerechtshof deed gisteren uitspraak in het hooger beroep van den dienstweigeraar N. J. M., die door den krijgsraad te Havtlem tot vier maan den militaire gevang nisstraf werd ver oordeeld, ter zake dat hij in den morgen van 27 September j.l. in de legerplaats te Laren, uitdrukkelijk heeft geweigerd aan de order van zijn oompagnies-oommandant, om zioh onverwijld te wapenen en gereed te maken voor den afmarsch uit het kamp, te voldoen door te antwoorden „neen, kapitein, ik doe het niet'', en het dan ook niet gedaan heeft. Het Hof verklaarde den appellant, die in persoon voor het Hof was geleid, bij 's krijgsraads vonnis niet te zijn bezwaard en bevestigde dit mitsdien. Het O. M. bij de rechtbank te Am sterdam eischte heden twaaf jaar gevan genisstraf tegen Koenderiok, den man die zijn vrouw in de Gerard Doustraat heeft doodgestoken. Een inwoner van Middelburg geeft on derstaand een geneesmiddel aan, dat voor alle lyders aan aambeien en prikkelende huiduitslag van groot belang is De heer L. de Voogd, wonende Oude Vlissingscheweg C 156 te Middelburg, meldt onsIk weet niet hoe ik U mjjn dankbaarheid moet betuigen voor de voor spoedige genezing van mijn aambeien, waaraan ik reeds ruim twee jaar lijdende was. Tal van middelen en voorgeschreven medicijnen werden hiertegen door mjj ge bruikt, doch niets was er dat mij hielp, totdat ik in aanraking kwam met uw Foster's Zalf, welke onmiddellijk verzach ting schonk en in zeer korten tijd was ik geheel en al van mijn lastig euvel bevrijd. Het is thans geruimen tijd geleden, sedert ik Uw Zalf gebruikte en alvoerens U te schrijven, had ik willen zien of mijn kwaal niet terug zou komen, doch ik kan open hartig zeggen, dat ik volkomen daarvan genezen ben. Verzeker U dat men U de echte Foster's Zalf geeft, dezelfde die den Heer de Voogd gehad heeft. Wij waarschuwen tegen namaak en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de handteeke- ning van James Foster voorkomt. Ze is te Goes verkrijgbaar bij de firma Nathan Emanuel, en te Middelburg bij den heer Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel k f 1.75 voor één- of f 10 voor zes doozen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Nieuw Dordrecht G. W. Zwart, oatsd. te Groningen te Berg- schenhoek B. Batelaan te Waarder; tc Vclp N. de Jong te Uithuizermeeden te Den Helder A. v. Wijok te Franeker te Noorden J. P. v. Leusden, cand. te Utrecht. Aangenomen naar Veenhuizen door W. E. P. Germs te Gasseltenaar Lang weer door C. A. ter Linden te Ürk. In de Kerkel. Crt. worden thans uitgevaardigd de laatstelijk door de Prov. Kerkbesturen der Ned. Herv. Kerk goed gekeurde reglementswijzigingen,enz., waar onder ook het besluit tot onvereenigbaar- verklaring van het ambt van predikant met het lidmaatschap van Tweede Kamer of Prov. Staten. Geref. Kerken. Aangenomen naar Nieuwdorp door G. Doekes te Heemse. (De Nederlander.) Bedankt voor Werkendam A, door G. Elshove te Breukelen, In de gisteren te Groningen ge houden vergadering van deputaten der Zending op Soemba, werd in verband met herhaalden tegenslag, zooals nog pas met het verbranden der woning van den zendeling, den heer Wielenga, besloten, krachtig met de zending op Soemba voort te gaan. Medegedeeld werd, dat de Re geering plannen heeft om op Soemba een burgerlijk bestuur te vestigen. Chr. Geref. Kerk. Ber iepen te Gouda J. de Bruijn te Woerden. Aan de hoogesohool te Utrecht slaagde voor het voorbereidend kerkelijk examen aan de Universiteit alhier, de heer H, O. Iioscam Abbing, van Middelburg. Middelburg. Voor de betrekking van Hoofd der op 1 Mei a. te openen Christelijke School op 't Zand, gemeente Koudekerke, hebb.n zioh 16 sollicitanten aangemeld. Hofleveranciers. Naar aanleiding van gebleken misbrui ken welke hebben plaats gevonden bij het doen van aanvragen om vergunning te verkrijgen tot het mogen voeren van het Koninklijk wapen met den titel van hof leverancier, of van het praedicaat „Ko ninklijke", tegen welke misbruiken bij herhaling doch te vergeefs werd gewaar schuwd, is thans bepaald dat dergelijke aanvragen niet meer zullen worden in be handeling genomen en dus ook niet meer zullen worden beantwoord. Bedoelde aan vragen bekooren derhalve achterwege te worden gelaten, hebbende Hare Majesteit de Koningin zich voorbehouden om boven gemelde onderscheidingen uitsluitend aan die personen of firma's te verleenen, welke het Hoogst Derzei ve zal kunnen behagen daarmede zonder voorafgegane aanvrage hunnerzijds te willen begiftigen. Benoemd tot inspecteur der registratie en domeinen in de 13e divisie (Rotterdam) H. J.van Lis, thans in de 21e divisie (Goes). Voorts is ingesteld een ontvangkantoor der directe belastingen te Oosterland voor de gemeenten Oosterland, Nieuwerkerk, Bruinisse, Ouwerkerk en St. Philipsland. Benoemd tot [ontvanger te Oosterland N. R. Lubbers thans te Nieuwerkerk. Opgeheven is het ontvangkantoor der directe belastingen te Nieuwerkerk. Goes. Zaterdagavond 8 uur had het bestuur der afd. „Goes" van den „Bond van Nederlandsche Onderwijzers" een openbare vergadering uitgeschreven in „de Prins van Oranje" waarin als spreker op trad de heer J. Lamers van Amsterdam, met het onderwerp: „Het goed recht der Openbare School". Behalve vele openbare onderwijzers was er zeer weinig publiek aanwezig. Na opening door den voorzitter, den heer G. Meulenberg, deelde deze aan het publiek mede, dat deze vergadering belegd was als een protest tegen wat Ds. Kloek oolangs op een Zondagavond in de Ned. Herv. Kerk over de openbare school gezegd had en waarbij de voorstanders dier school geen gelegenheid hadden gehad de daar beweerde onjuistheden te weerleggen. Ds. Kloek, door de vergadering uitge- noodigd, had bericht gezonden niet te zullen komen. Na deze mededeeling kreeg de heer Lamers het woord. Spreker begon met te zeggen, dat de felle strijd over het goed recht der openbare school, welke verleden jaar gevoerd is, nog niet is beëindigd, maar voort blijft duren. In de eerste plaats zal spreker aantooDen dat op de bijzondere school veel slechter wordt gezorgd voor het materieel gedeelte van het onderwijs dan op de openbare school. De bijzondere sohool toch mist de waarborgen voor goed onderwijs. Immers elke school, zij zij openbaar of bijzonder, moet een leerplan hebben. Doch alleen dat van de openbare moet worden goedgekeurd. De bijzondere geniet op dit gebied vrijheid, al leert een kind dan ook, door het slechte leerplan der bijzondere school, niets, dat doet er niet toe. Hadden nu de opstellers van zulk een leerplan der bijzondere slechts liefde voor het volksonderwijs, dan zou het wel gaan. Doch die missen zijDat zal spreker aan- toonen. Spr. weet wel dat men tegen hem in zal brengen, dat de voorstanders van het bijzonder onderwijs reeds f 32.000 000 daarvoor hebben opgebracht, en dat dus daaruit hun liefde blijkt. Maar dat is niet zoo. Hoe komt het dat zjj zulk een som opgebracht hebben Dat was uit angst, die de kerk had, dat zij haar invloed op de menschen kwijt zou raken. Hot is er net mee gegaan als met de vakvereeni- gingen. Eerst was de kerk daartegen, maar toen zjj zag, dat de arbeiders zich toch gingen organiseeren, draaide zij, noodgedwongen, by. Dat voor het onderwijs niets gevoeld wordt door de antirevolutionairen, blykt wel uit wat dr. Kuyper gezegd heeft in Ons Program. Daar toch staat dat het onjuist is te meenen dat goei onderwijs onontbeerlijk is voor de welvaart van een volk, daar integendeel ons volk 't meest beteekend heeft en zijn grootste welvaart bereikt heeft toen het lager onderwijs vrij slecht was, doch toen het hooger onder wijs bloeide. En anders wordt van het onderwijs niets gezegd. Dus, zegt spr., volgens dr. Kuyperhoe slechter lager onderwijs, hoe meer welvaart. De geeste lijke meerderheid van een volk komt volgens Dr. Kuyper alleen in zyn fijnere deelen uit. Ook mr. de Savornin Lohman is tegen goed onderwijs, blijkens een citaat dat spr. voorleest, en waarin die voorstander der bijzondere school het betreurt dat de onderwijzers van het bijzonder onderwijs dezelfde acte moeten hebben als die bij het openbare. De voorstanders der bijzondere school willen die schoolquaestie om katholieke en anti-revolutionaire kiezers te kweeken. Ons daarentegen, zegt spreker, is het om het kind te doen, om het geluk en de welvaart van het kind. Ook in andere landen ziet men de min derwaardigheid vanhetbyzonder onderwijs. Z o in België, Waes, de provincie Oost- Vlaanderen, waar het byzonder onderwys sterk is, veel meer analphabeten wonen dan in de provincie Luik, waar het openbaar onderwijs overheerscht. In Spaüje is het ook zoo. Nu komt spreker tot het voornaamste ook in moreel opzicht is de bijzondere school de minderwaardige vergeleken bij de openbare. De openbare school is de meest Christelijke school. Immers wij be- hooren tot een Christelijk volk, en onze staat is een Christelijke staat, dus ook de school van dien staat is Christelijk. Boven dien, de hoogste stelliDg van het Christen dom is geen kwaad met kwaad vergelden, uw naaste liefhebben. En op de bijzondere school worden de kinderen, reeds in hun jeugd, tegen andersdenkenden opgezet, en zoo wordt onverdraagzaamheid gekweekt. Bovendien, het dogmatisch onderwijs is slecht voor het jonge kind. Wat begrijpt zulk een kind van de verschillen tusschen de Gomaristen en Arminianen Spreker wil het kind leeren zijn naaste lief te hebben. En dat geschiedt alleen op de openbare school, waar Jood naast- Christen, en Protestant naast Katholiek zit. Doe liever die kinderen elkander be minnen. En zoo wordt aan de hoogste eischen van het Christendom voldaan. Met voorbeelden toont Spr. vervolgens aan, dat op de bijzondere, zoowel r.-katho- lieke als christelijke school, de geschie denis vervalscht wordt. Op al deze gronden is de meerderheid van de openbare school boven de bijzon dere bewezen, volgens spreker. Voor het debat gaf zich op mr. J. A. de Wilde. Deze begon, na het bestuur bedankt te hebben voor de tot hem gerichte uitnoo- diging, met op te merken, dat de voor zitter omtrent ds. Kloek iets gezegd had, waarmede hij zich kwalijk vereeDigen kan. Ten onrechte verwijt men ds. Kloek, dat hij zonder debat gesproken heeft. Spr. vindiceert voor een predikant het recht om, wanneer hij het zijn plicht acht, van den kansel zijn hoorders aan te sporen hun kinderen naar de chr. school te zenden. In een kerk geeft men geen debat. Trou wens, ook van de zijde van de geestver wanten van den voorzitter wordt niet altijd debat gegeven. Gisterenavond nog, zegt Spr., is in deze zelfde zaal een tooneelstuk opgevoerd, dat volgens de Goesche Courant de gereformeerden niet van hun besten kant laat zien. Deze ceurant had zich juister uitgedrukt, als zy geschreven had: het stuk is een doorloopende satire ten koste van de geloovige protestanten. Toch ontving Spr. geen uitnoodiging om na afloop te debatteeren. Natuurlijk niet. Hy vindiceert ook voor zulk een tooneelver- eeniging het recht om zonder debat op te treden. Het zal de vergadering misschien ver wonderen, dat spreker dezelfde stelling als heden door den heer Lamers geponeerd is, voor zjjn rekening neemt. Hij beaamt het Er is een goed recht der openbare, liever gezegd der neutrale school. Maar spreker zou deze stelling niet negatief, zooals dhr. Lamers deed, maar positief verdedigen. Op grond hiervan, dat er tal van ouders zyn welke neutraal onderwijs voor hun kinde ren begeeren, maar dan ook hetzelfde recht op denzelfden grond, voor het byzonder onderwijs. Voor de materieele zijde van het bijzon der onderwijs zijn wel degelijk goede waar borgen, evenveel als voor het openbaar onderwys. Maar tegen goedkeuring van het leerplan hebben de chr. partyen zich verzet, omdat zy daarin vreesden een mid del te moeten zien, het chr. onderwys van karakter te doen veranderen. Juist de christen voelt veel voor het onderwijs. Op deze vergadering zyn enkel openbare onderwijzers en een enkele be langstellende, waaruit blykt dat de men schen voor het neutrale onderwys niete voelenmaar van christelijke zjjde is er groote actie voor. Die 32 miljoen vergaderd uit de penningen van voor 't meerendeel arme menschen, duiden de liefde voor het onderwijs aan. Niet de kerk is met het onderwijs uit angst begonnen, althans de ambtsdragers, de dominees niet. Integen deel deze hebben zich tegen Groen van Prinsterer en de zijnen verzet. Het was de overtuiging des gemoeds die hen dreef. Het citaat uit de toelichting tot Ons Program is uit zijn verband gerukt. Dr. Kuyper heeft het historisch feit, dat ons volk het meeste welvaart genoot toen het lager onderwijs niet bloeide, aangehaald als protest tegen hen, die in het onderwijs alles zien. Maar daarbij heeft hij het niet gelaten, maar heeft wel degelijk groote ideeën ontwikkeld voor 't onderwijs. Bo vendien heeft hij in zijn ministrieele loop baan getoond veel hart te hebben voor de ontwikkeling, met name ook van het vak onderwijs. Zyn wetsvoorstellen zijn echter door dit ministerie ingetrokken. Ook het citaat van mr. Lohman is uit zijn verband gerukt. Mr.Lohmanwil dathet onderwijs aansluiteaanhetleven. Trouwens de heer Lamers citeert niet uit de boeken zelf, maar neemt over uit „Maakt front voor de Openb. School". Wij willen de scholen niet gebruiken om antir. kiezers te kweeken, maar om de ziel van het kind voor onze beginselen te behouden. Dat er bij de Christenen liefde voor het onderwijs bestaat, blijkt ook ook uit het werk dat prof. Bavinck tegenwoordig doet, en dat met zijn „Paedagogische beginselen" is aangevangen. Als er door het bijzonder onderwijs in Oost-Ylaanderen zooveel analphabeten zijn, dan blijkt daaruit dat de eenige school die daar dan nog wat doet do bij zondere iswaarom rioht meu daar dan van liberale zijde geen scholen op, gelijk wij hier V Wat de inleider zeide van hetchristelijke der openbare school acht spr. woordver- valsching. In dien zin spreekt men niet van christelijke school. Dat drukt iets positiefs uit, iets dat zich stelt op den bodem van Gods woord. Dat de openbare sohool verdraagzaam heid kweekt, is met de feiten in strijd. De menschen die op de onverdraagzame bij zondere scholen zijn gekweekt, verdragen elkander zoo goed, dat roomsche- en anti revolutionairen samenwerken. Ja zelfs van roomsche zijde is hier ter stede (spr. be oordeelt niet of dat goed of verkeerd was) een actie op touw gezet om het stuk „Kleine Menschen", dat de gevoelens van de geloovige protesten kwetst, te weren terwijl de menschen van de openbare aohoo 1 in dat stuk hebben genoten, en in verk/'ezingsdagen schermen met brand stapel, schavot en paneelzagerij. En wat het onderwijs in de historie betreft: De inleider wil blijkbaar alleen dorre feiten onderwijzen, en het verwon dert daarom sp'rekcr niet dat vele leer lingen der openbare school van onze ge schiedenis zoo weinig weten. Spr. acht dat geschiedenis-onderwijs alleen goed, dat in gesehiedenis meer dan dorre feiten legt, en de feiten waardeert. De Fransche revolutie is onjuist geteekend, als zij niet geteekend wordt als een Gode vijandige macht. Spr. eindigt met te zeggen, dat hij èn het neutrale èn het bijzonder onderwijs gelijk recht wil doen wedervaren. Het komt den Staat niet toe om als spr. en de heer Lamers, beiden vertegenwooidigend twee richtingen op onderwijsgebied, zich voor de overheid stellen, dat men dau den heer Lamers alles geeft en spr. ledig henen zendt, en ten slotte nog spot met zijn kleinere scholen en geringere middelen. Dat is onrecht. En juist zoo iets houdt meer dan iets aLders de antithese in haar volle kracht levendig. Hierna repliceert de heer Lamers. Hij houdt vol dat de kerk uit angst zich op het onderwijs geworpen heeft. En speciaal geldt dit voor de R.-Katholieken. Hij handhaaft zijn citaten. In zijn dupliek heeft mr. De Wilde nog gelegenheid gehad te wijzen op de dwaze voorstelling alsof de Chr. onderwijzers de kinderen bezig houden met dogmatische kwesties. De voorzitter dankt den spreker en den debater. Hij heeft daarbij nog de onvoor zichtigheid te zeggen, dat het hem spijt dat er behalve vele openbare onderwijzers zoo weinig belangstellenden zijn, aangezien het zoo licht, volgens hem, den schijn geeft dat de openbare onderwijzers hier zijn uit, belang voor hun brood. Deze opmerking, zoo treilend juist, had de debater, waar schijnlijk kieschheidshalve, binnen ge houden. Om ruim elf uur werd de vergadering gesloten. Goes. Vrijdagavond werd, ten tijde G. zich in een herberg alhier ophield, van zijn velocipede, die hij buiten had laten staan, de lantaarn ontvreemd. Met hartelijken dank ontving de Wijkzuster f2,50 voor het Kerstfeest, f 10 voor verleende hulp voor het Comité, be nevens fl voor het busje. Wissenkerke. In de vergadering van den Dijkraad van den Cal. Vlietepolder van Vrijdag werd het nieuw benoemd bestuurslid, de heer W. de Looff, beëedigd. Op de nieuwe aanbeveling voor voorzitter werden geplaatst de heerenno. 1, G. Israël; no. 2, W. de Looff; en no. 3, M. J. van Hee, allen wonende alhier. Waarde. Zaterdag vergaderde de dorpsvereeniging „Helpt Elkander" alhier. 54 leden telde de vereeniging Dec. 1905 Deo. 1906. Aangeschaft zijn 14% super- phosphaat, 245.300 K.G.chili 38.200 K G. slakkenmeel 3200 K.G.arom. superphos- phaat 3500 K.G.kaïniet 4500 K.G.samen kunstmest 294.700 K.G.voor het bedrag van f 11.123.96, lijnkoeken 1450 K G. voor f 158 535. Totaal fll.282.495. Her kozen werd als bestuurslid dhr. J. Pieper. Drie nieuwe leden traden toe. Onder werpen „Kalkstikstof" en „Gedroogde Pulp" werden ingeleid door dhr. A. Mol. Krabbendijke. Vrijdagavond vergaderde de anti-revolutionaire kies vereeniging van Krabbendijke in het bekende lokaal. Voor zitter J. de Koning. Na de opening met gezang en gebed, wordt een gedeelte van Deut. 6 gelezen en naar aanleiding daar van een kort woord gesproken. Vervol gens wordt door den voorzitter ingeleid art. 7 van „Ons Program", en uiteengezet wat een grondwet is, waarom een grond wet voor Nederland goed is, waarom de anti-revolutionairen met deze grondwet niet geheel tevreden zyn en hoe en in welken zin ze verandering willen. Aan de bespreking namen de leden P. van Harn en G. van Harn deeldie vragen over grondwetsherziening en contra-revolutio nairen. Na een korte pauze behandelde C. Haverhoek hetonderwerp „Volkswelvaart" en wees er op hoe vooral het drankgebruik de volkswelvaart tegenhoudt. Hjj toonde aan dat èn liberalen èa socialisten voor de volkswelvaart weinig voelen en weinig doen en in dezen van de .anti-revolutionai ren alleen veel te wacht -n is, zooals het miDisterie-Kuzper getoond heeft. Hjj wekte daarom op het volgend i jaar trouw de anti-revolutionaire candid den te stemmen. Aan de bespreking werd door C- P. Vogelaar, G. van Harn en J. de Koning deelgenomen. De vergadering was niet zoo goed bezocht als de vorige, èn van Oostdijk èn van Krabbendijke waren er heel wat minder dan op de vergadering in het begin van dit jaar. Na afloop der vergaderingwerd een collecte getouden voor de stakers te Ryssen, die f 4.705 opbracht. De toestand vau het Kamerlid mr. P. C. J. Heuneyuin, te Aardenburg, is vooruitgaande. Uit Krabbendijke verzoekt men ons te melden dat de vereeniging „Dorcas" aldaar niet 200 maar bijna honderd klee- ding8tukken heeft uitgedeeld. 's-Heer Abtskerke. In de raadsver gadering van Zaterdag waren 6 leden te genwoordig, afwezig dhr. W. Minderhoud. Mededeeling werd gedaan ran de inge komen stukken lo. dat bij Kon. besluit aan den burgemeester vergunning is ver leend om tot 8 Juni 1909 te Ovezand te blijven wonen, 2o. dat H.H. Ged. Staten hebben bepaald de burgemeester 's Zater dagsmiddags van half 2 tot half 4 voor de ingezetenen moet te spreken zijn. Ver der wordt medegedeeld dat d-> schoolre- genbak voor 1907 is verpacui aan C. Meijaard voor f2,12s en dat het schoon maken der school aan de laagste insohrijf- ster L. A. Drijgers voor f30 per jaar is gegund. Voor een lid van de algemeene armbesturen (vaoature M. van lwaarden) werden uitgebracht bij le stemming op M. Vermue 3, C. Oudendijk 2 en W. van Liere 1 stem. Bij 2e stemming opM. Vermue 3, W. van Liere 2 en C. Ouden dijk 1 stem. Bij de herstemming werd gekozen W. van Liere met 3 tegen 2 op M. Vermue. In de begrootingen der ge meente dienst 1906 en 1907 werd eene kleine wijziging aangebracht. Ten slotte werd besloten langs een gedeelte van den Langeweg, aan éene zijde, palen te plaatsen. Volgens een sohrijven van den in specteur der inf. is bepaald, dat voortaan hospitaalsoldaten (vrijwillig} kader en vrij willige soldaten) die gedetacheerd zullen worden in ziekenkamers, om aldaar dienst te doen, behalve wanneer zij daar zijn om onderwijs te ontvangen een dagelijksohe toelage van 10,25 per dag zullen genieten. Als toelichting diene, dat ziekenkamers, kamers zijD, ingericht voor zieke militairen die de hospitalen op sommige plaatsen vervangen. Met het oog op de bezuiniging by het leger, is door den minister van oorlog bepaald, daar het hem niet meer noodig voorkomt dat de oppassers op de wa penkamers werkzaam, voortaan geen toe lage meer zullen genieten. Oude korporaals en soldaten die meestal aldaar werkzaam gesteld werden zullen daardoor dus dit buitenkanje misloopen. De politie te Scheveningen heeft een brutaal jongetje gesnapt. Herhaalde lijk reeds werd in een paal aldaar de stoom afgesloten waarmede de electrische trams worden in bewegirig gebracht. De politie stelde zich in de nabyheid ver dekt op en betrapte Vrijdagavond een 14- jarigen knaap die in den paal klom, met behulp van een schroevendraaier 't kastje aan den paal opende en den stroom af sloot. De knaap werd aan het politie bureau in verhoor gnnomen en daarna by zyn ouders gebracht. Een „daklooze"Donderdagavond werd tegen half twaalf aan de R.K. pastorie te Zaltbommel door den heer pastoor een brief uit de bus gehaald, aan hem gearre steerd. De inhoud was verre van aangenaam. Er werd nl. in bericht, dat een daklooze on derkomen verzocht en in afwachting zich voorloopig maar in het patronaat had neer gelegd. Heer pastoor wekte den pater en na beraad werden mede de beide bedienden die ook reeds ter ruste waren gegaan, opgeklopt. Nu toog men de straat op en daar bleek, dat in het belendende gebouw werkelijk het licht was ontstoken, 'tls begrijpelijk dat met zekeren angst het gebouw werd genaderd, doch toen het op binnentreden aankwam, werd beter ge oordeeld hulp van politie in te roepen, immers men kon niet weten met wat voor onverlaat men te doen kon hebben. Daar verschijnen weldra twee politieagenten en als mannen van het vak stappen ze onbe schroomd het gebouw binnen, angstig gevolgd door het viertal bewoners der Pastorie„Daar ligt ie", klinkt het eensklaps en met flinken greep wordt de brutale indringer in den nek gegrepen... en nu vertoont zich voor de oogen van het verschrikte viertal... een flinke haas. 'tls te begrijpen dat zoo'n daklooze een goed, veilig plaatsje in de keuken werd ingeruimd. Kleingeestig. Het volgende wordt uit Zaltbommel als hitorisch aan de Tielsche Crt. gemeld Mevrouw X. had van slager IJ. geen vleesch meer noodig, want slager had mevrouws hondje beleedigd Wat was't geval. Slager IJ. wandelde met een kleine logé, toen plotseling een hond voorbij vlooghet kind schrikte en zocht hulp by oom, die toen zeide, dat die „leelyke" hond geen kwaad zou doen. Mevrouw wandelde achter den slager, en hoorde deze ongepaste woorden, over haar lieve ling geuit. Vandaar boosheid en... be« straffing. Slager IJ. mag aan mevrouw Xj niet meer leveren. Garnizoen. Wij lezen in de M. v. A. van den minister van Oorlog. De proef met de viermaanders heeft plasJI

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2