Kerknieuws, Schooinieuws. e c it t s z a k e u. 8 E O L hWËST" Behoort Goes te helpen. ÏAATSTE BERIclrrm Goes. Met goedkeuring van Z. E. den minister van Biuoenl. Zaken wordt ala aasistent-leera&r in het handteekenen aan de avondschool voor ambachtslieden ter benoeming voorgedragen de heer F. G. C. Rothuizen, gemeentebouwmeester, alhier. Wolfertsdijk. Uitslag van den op l2 en 13 Dec. gehouden Schietwedstrijd. Vaste baan naar kunstvoorwerpen, maxi mum aantal punten 36,36. lpr.J. Okker, Wolphaartsdiik, 35, 34 2e P. v. d. Linde, id 35, 34; 3e J Rouw,'s-Heer Hendriks- kinderen, 34. 33 4e P. de Jonge, 's-Heer Abtskerko 33, 33, 5e I. Kole, Heinkens- zand 34, 32 6e S. Berrevoet, Wolphaarts- dijk, 33, 32; 7e A. de Graag, 's-Graven- polder, 33, 32; 8e J. Cuppoolse, '8*Ueer llotdrikskinderen, 33, 32 9e A. Braam, 's-Heer Abtskerke, 34, 30 10e J. de Kater, Wolphaartsdijk, 33, 30; lie M. Vleugel, Wilhelminadorp, 34, 28 12e A. Lokerso, 's Gravenpolder, 32, 3013e M. v. d. Kreeke, Wolphaartsdijk, 31, 29. Vrije Baan, naar geldprijzen maximum. Aantal punten 36. Ie prijs M. Vleugel, Wilhelminadorp, 2 maal 36 p.; 2e pr. J. Okker, Wolphaartsdijk, 36 p., (11 m. 35 p 3e pT. A. de Graag, 'a-Gravenpolder, 36, (2 m. 35 p.)4e pr. A. Braam,'s-Heer Abtskerke, 35 p., (3 m. 35 p 5e pr. S. Berrevoet, 35 p. (2 m. 35 p.); 6e pr P. v. d. Linde, Sp rrf, ai' p.), allen te Wolphaartsdijk 8e pr. I. Kole, Heinkens- zand, 35 p.9e pr. J. Coppoolse, 's-Heer HendrikskindereD, 34 p., (2 m. 34 p.) De wedstrijd was bijzonder druk bezocht. Beide avonden werd van 5 tot 11 uur geschoten. Op de «Vrije Baan" werden 266 series geschoten. De voorzitter dhr. J. Okker, overhandigde de prijzen met een toepasselijk woord, en dankte voor de deelname Dit was de 4e winterwedstrijd die «Nimrod" te Wolphaartsdijk gal'. Wolfaartsdijk. Donderdagnamiddag ontstond alhier een begin van brand in de woning van den arbeider D. Schipper. Door spoedig toegesnelde hulp wist men den brand met eenige emmers water te blus- scheu. Het ongeval was vermoedelijk ont staan door het aangloeien van uitgebrande turf. Nisse. Benoemd tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim de heer J. Eckhardt, in de vacature Kousemaker, en herbenoemd de heeren P. Meyers, P- Bos telaar, J. Huiszoon en L. de Blaeij. Voorts is benoemd tot klokkenist met ingang van 1 Jan. 1907 de heer L. de Blaejj. Heinkenszand. De slagers Harthoorn en Bek alhier, die een rund uit de weide zouden halen, kregen het, door het dol worden van dat dier zoo te kwaad, dat ze genoodzaakt waren het een kogel door de hersenen te jagen. Hoedekenskerke. Evenals andere jaren is ook dit jaar alhier weer een zoogenaamde Nieuwjaarscommissie opgetreden. Zij bs- staat uit de heeren W. O. Groenewege, J. Louisse, A. van der Linde en P. de Putter. In de Donderdagavond gehouden bestuursvergadering van de Afdeeling Hoedekeuskerko der vereeniging «Het Groene Kruis" is tot secretaris-penning meester benoemd de heer J. Ermerins gemeente-secretaris. Kwadendamme. In het stookhok by de bakkeet der woning bewoond door G. B. aan het Langeweegje onder deze gemeente ontstond Maandagavond jl. een begin van brand. Spoedig aangebrachte hulp voorkwam erger. De oorzaak is onbekend en assurantie dekt de vrij ge ringe schade. Vlissingen. De 17-jarige jongen die in het ruim van het stoomschip „Tjikioi" is gevallen, is, zonder tot bewustzijn te zyn gekomen, hedenmorgen overleden. Veere. De gemeenteraad heeft Woens dagnamiddag herbenoemd als regent van het Godshuis don heer H. Gideonse en als leden van liet burgerlijk Armbestuur de heeren M. Adamse en J. 0. Brouwer. De binnenvader en de moeder in het Godshuis werden voor 1907 bestendigd. Verder werden de geloofsbrieven van het nieuw inkomend raadslid jhr. H. A. van Doorn onderzocht en tot zijne toelating besloten, en 'n besluit genomen tot regeling eerier gemeenschappelijke zaak (inrichting en instandhouding van een lokaal als cho- lerabarak) met de gemeentebesturen van Vrouwepolder, Serooskerke W en Oost- kapelle. Nieuw- en St.-Joosland. Woensdag avond keerde de trmmerman A v. B., die te Vlissingen werkzaam is bij baas Auker, van zijn werk naar zjjn woonplaats alhier terug, in gezelschap van twee andere per sonen, werkzaam op De Schelde te Vlissin gen. Even voorbij de hofstede Waldarome kwamen vier personen op Van B. af en brachten hem zonder iets te zeggen, eenige Stokslagen toe en een steek of snede met een scherp voorwerp aan het achterhoofd. Na zich even verweerd te hebben, zag Van B. de gelegenheid schoon zyn aanvallers te ontvluchten, die hem nog een oogenblik achtervolgden. De oveiige personen werd door hen geen leed gedaan. De daders zijn onbekend en van het gebeurde is aangifte gedaan by de politie. Vermoedelijk staat de aanranding in verband met het feit dat Van B. sedert enkele dagen by baas Anker werkt. (if. C.J Krabbendijke. Onder de gepaste en doeltreffende leiding van den voorzitter, den WelEerw. heer ds. J. Sijbrandy hield Donderdagavond de meisjes-vereeuiging jjDoK'd»" alhier haar tweede jaarfeest. Allergezelligst afwisselend met samen spraken eu voord rachteu van scherts en ernst, het aangename verhoogend door do sehoone liederen die nazongen werden, met begeleiding van het orgel, en mag dit feest weer goed geslaagd heeten. Den lof toegezwaaid door den leider aan het bestuur der vereeniging, waar de ovganisatie van het feest in orde en dege lijkheid zoo seboon uitkwam was niet lè hoog. De nel iugekleede verslagen van secretaresse en penningmeesteresse, mej S Hendrikse en C. Krijger, lieten duidelijk zien hoe de werkzaamheden dier vereeni ging plaals hebben, den steun die er aan wordt verleend, wat zij verrichtte enz., zij deelde bijna 200 stuks kleedingstukken uit. Onder het feestelijk samenzijn ging men rond en gaf men een feestgave voor de inwendige zending van Noord- Brabant, die ruim zes gulden opbracht. Donderdag vergaderde de werk- liedenvereeniging. Geopend door den voor zifter P. Slabbekoorn, werden de notulen gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stuk ken werden voorgelezen, lo. betreffende de afwijzende beschikking stichten eener Bewaarschool2o. wordt behandeld een vragenlijst omtrent ziekte-verzekering; 3o. wordt ook gesprokeu over een vragenlijst °°?^V*na'een proefjaar voor f 1 de leden van 't ziekenfonds niet meer medicineeren kan. Wordt overgegaan tot verkiezing van een voorzitterSlabbekoorn weuschte niet meer als zoodanig in aanmerking te komen. Gekozen wordt Jacobus Jacobasse, die zyn benoeming aanneemt. Tot penningmeester wordt gekozen I. Kurvink, die zijn benoeming aanneemt. Tot bestuursleden werden gekozen M. van den Boomgaard, P. Eogelse en P. Slab bekoorn, die hun benoeming aannemen. Tot bestuursleden van liet ziekenfonds worden herkozen de heeren J. Welleman en J. N. Elenbaas. Tot bode werd her benoemd de heer H. Fontein. Bij de rond vraag vraagt C. Haverhoek over den stand van den Zeeuwschen Bond, die treurig kan genoemd worden. Wordt nog mee gedeeld dat op Zaterdag 12 Januari dhr. Snijder met lichtbeelden komt over de Fransehe Revolutie. Weldadigheidspostzegels. Eerstdaags zullen in gevolge ver leende machtiging by Kon. Besluit van 26 Nov. 1.1. ten behoeve der Amster- damsche Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose «Weldadigheidspostzegels" worden uitgegeven, die geheel voldoen aan de eischen van gewone postzegels. Zeer artistiek van uitvoering, ontworpen als zij zijn door den heer Der Kinderen, Directeur der Academie voor Beeldende Kunsten, mogen zij evenals gewone zegels op brie ven worden geplakt, zonder dat een gewoon postzegel daaraan behoeft te worden toe gevoegd. Van zulke zegels worden er uitgegeven van 1, 3 en 5 cent, kostend in dit geval 2, 6 en 10 cent. Zy zijn uit sluitend verkrijgbaar te Amsterdam aan post- en bijkantoren en depóts. Zij zyn daar verkrijgbaar van 21 December tot 3 Januari, mogen echter gebruikt worden tot 31 Januari 1907 alleen voor binneu- landsch verkeer. Zy mogen derhalve uit alle plaatsen van Nederland naar alle plaatsen iu Nederland worden verzonden en worden dan als gewone postzegels afgestempeld. Aldus hebben zjj, zooals van zelf spreekt, groote pbilatelistische waarde. Ten einde ook niet-Amsterdam mers, die óf een steentje willen bijdragen tot een goed werk bedenkende dat Amsterdam '/io van Nederland's inwoners herbergt, en de droeve Tuberculose daar by de ongunstigste woningverhoudiugen meer slachtoffers dan elders maakt die een philatelistisch unicum willen be zitten, hiertoe in de gelegenheid te stellen, is het Consultatie-bureau te Amsterdam, Vijzelgracht 23, bereid tegen overmaking van het gevraagd bedrag de verzending der postzegels in couvert op zich te nemen. Men richte zich dan eenvoudig tot het Consultatie-bureau der Vereeniging tot be strijding der Tuberculose te Amsterdam, Vijzelgracht 23. Toch een misdaad Het nader onderzoek aangaande den dood van den landbouwer 8., te Markelo heeft aan het licht gebracht dat hier toch misdaad in het spel is. Zondagmorgen is het lijk gei echtelijk geschouwd. Van dit onderzoek is niets bekend, doch in verband met deze zaak is een zekere 8. gevangen genomen deze moet naar men verneemt reeds bekend hebben geslagen te hebben. De verslagene moet een slag met een liesch hebben ontvangen op het hoofd. Hij heeft toen wel over pyn geklaagd doch is toch nog in staat geweest een eindweegs zijn weg te vervolgen. Uit Amersfoort meldt men.- Maandagavond is door de politie van hier in de woning van zyn vader te Weesper-Kerspel gearresteerd D., die kort na den moord op Drost alhier iu hechte nis werd genomen. Hoewel voor eeDige dagen uit de preventieve hechtenis ont slagen, is D., op bevei van do justitie, weer gevankelijk naar Utrecht gebracht. Menschenschmv t In het jaar 1848 was het, dat op zekeren morgen een bijna 10-jarig meisje, te Nieuwe Pekela, dat de school zou bezoeken van meester Wol- tors erg schrikte bjj het zien van een tToepje soldaten, die het dorp doortrokken. Zij nam de vlucht Daar bet buiten de be- bou-vite kom slaande ouderlijke huis en verschool zioh in een bedstede. Met geen middel was bet kind daar weer uil te ver- w ij derenze was nienschensohuw ge- wordi-n. Bijna niemand, behalve de huis- genooten, heeft haar sedert gezien. Die bed stede heeft haar als eenig verblijf gediend g-'dureude ruim 57 jaren. In dien iijd zijn de ouders overleden en hebben al haar broers en zusters ook deu tol aan de natuur betaald. De eenige baar nog over gebleven zuster stierf dezer Hagen I)e vraag was zeker hoe de mensehenschuwe Maria nu verder zou moeten leven. De. buren waagden een bezoek aan het sterfhuis. Eu wat vond men? De mensohen- schnw-e, bijna 70-jarige Maria was zoo 11 iuk. en kordaat zelfs, dat ze den besten mm wel troel'durfdebiedeo. Ze red» neerde, besprak haar toestand met wie 't hooren wilde en alles kwam daarop neer, dat zij alleen wilde blijven wonen op de boerderij, die. zij wilde behouden zoolang ze leefde. Sjarltje en zijn hond. De hond van Sjarltje is een donkere does met helder-bruine oogen en altyd- kwispeleuden staart 't ideaal van een hond. Sjarltje houdt veel van z'n hond, eu gaat er dee avonds mee wandelen, langs de De Ruyterkade. Dan loopt hij aan dachtig, met z'n handen op den rug, ge bukt en gebogen, over de straat. En z'n w„„H ..nr. .-v— --1- is, sjokt er lilosotiscli-Hroomend achteraan. De hond van Sjarllje staat echter niet inge schreven en ontduikt iederen dag de honden-belasting. Sjarltje wil die belasting niet betalen, en zoo blijft z'n vreemdeling in de staatsburger honden-maatschappij. Op 'u goeden dag geschiedde her, toen Sjarltje niet thuis was, dat 'n eoniroleur vau de honden-belasting aanbelde. Does blafte, zooals hij iinmer deed, wanneer hij onraad rook. «Ksj hond riep de vrouw en ze stond op de donkere trap met't dier op 'r arm. Ze deed dc deur open. „Wie is daar?" riep ze, en ze tuurde naar beneden. „Ik ben controleur van de hondenbe lasting heeft u hier 'n hond ,,Nee m'nheer 1" riep de vrouw en ze vloog naar den zolder, opende het raam, en zette does in de dakgoot. De controleur steeg halverwege de trap op, en zag door 'n venster ongeveer wat er gebeurde. Toen vloog hij naar beneden eu keek naar boven, naar de dakgoot. Daar stond droomerig en kwispelstaartend, in de dakgoot, turend naar het panorama van Amsterdam, de hond van Sjarltje. Zóó kwam Sjarlitje voor den kanton rechter, die hem tot zes gulden boete, sub sidiair één dag hechtenis veoordeelde. In hooger beroep eischte mr. Quinlus bevesti ging-(Tel) Ned. Herv. Kerk. Zestal te 's-Gravenhage dr. J. F. Calien- baoh en dr. G. F. Haspels te Rotterdam, E. B. Couvee te Schiedam, O. J. v. Paassen te Haarlem, G. A. J Jonker te Utrecht en H. J. Rooseboom te Delft. BeroepeD te Exinorra, P. Bootsma, cand. te Nijlaod te Moerkapelle, J. Goslinga te Haarloo. Geslaagd schoonschrijven M. O., dhr. W. D. de Vries van Ter Neuzen, Wy hebben een grove fout gemaakt iu onze berekening in zake de Rijkssubsidie aan onze scholen per kind. Wy kwamen tot het cijfer f 5, doch het moet zijn f 14. Dank zij de jongste wijzigingen in de wet op het Lager Onderwijs is de verhou ding tusschen de Rijksbijdragen per kind op de Bijzondere en op de Openbare school thans f 14 en f 34. Inderdaad een groote stap vooruit, al is de rechtsgelijkheid uog niet volkomen. Wij haasten ons deze rectificatie te geven, opdat deze onjuiste voorstelling onder ons geen voortgang hebbe. Wy danken de vrienden die ons op onze vergissing attent maakten inzonder heid as. Meulink te Meliskerke die oos een volkomen juiste berekening zond en tot dezelfde slotsom kwam ruim 74 gulden. Arrondisseinents-Rechtbank (e Middelburg. Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld wegens ive'lerspannigheiit: P. J. P., 26 j., pol derwerker, Hontenisse, tot 3 w., C. v. H., 34 j., koopman, Middelburg, tot 1 m., en B. M., 22 j., visscher, Arnemuiden, tot 14 d. gev. straf mishandelingA. B. L., 18 jwerkman, Krabbendijke, en 8. A 51 jlandbouwer Wolphaarisdijk, beiden tot 1 m. gev. straf en R. F. M., 29 j., landbouwer, Heille (Sluis), tot f5 b. s. 5 d. h. mishandeling ambtenaarL. deN., 19 j., visscher, Vlissingen, tot 14 d. gev. straf diefstal: R. V. N., 19j-, veldarbeidster, Kapelle, en L. H., 19 j., schilder, 's-Gra- vendeel, beiden tot 14 d. gev. straf, Vrijgesproken P. de R., 24 j,, werkman, T. B., 21 j., schippersknecht, P. B., 52 j., M. V., 65 j., werklieden, H. v. V., 19 j C. v. W., 25 j D. v. W., 32 j., schip persknecht, A. V., 32 j., werkman eu C. K 17 j., arbeider, allen Sliedrecht, be klaagd van diefstal. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft den gewezen veldwachter te Drei- schor, K., wegens poging tot doodslag, tot acht jaar veroordeeld, en bevestigde verder de vonnissen der arr.-reehtbank te Middel burg, veroordeelende P. O koopman te Goes, tot achttien maanden, wegens een misdrijf tegen de zeden A. E. P., schipper te Philippine, en H. v. d.V., schippersknecht te Bouchaote, ieder toteén maand, wegens diefstal van mosselen te Wolphaartsdijk; voorts het vouuis der rechtbank te Zierik- zee, veroordeelende J. A. v. Darbeider te Oosterlaud, tot twee maanden, wegens mishandeling. Voor P. O. komt het voorarrest in mindering. Voorts hadden zioh als appellanten van een vonu's der Middelburgsehe reobtbauk te verantwoorden de gebr. Bergs, rijwiel herstellers te Kruinit gen, die tot 5 en 3 jaar waren veroordeeld wegens poging tot mishandeling. C. J. B heeft 15 Sept. ge poogd twee politiemannen dood te schieten. Dezen verklaarden voor het hof de broe ders B. te herkennen als de daders; ter wijl een getuige ter ontlasting beweerde een der broeders op dat uur dronken naast zijn fiets te hebben zien loopen op 3 kwartier afstands van de plaats waar 't feit plaats vond. Het O. M. vorderde bevestiging van liet vonnis. De verdediger mr. Jacobse-Bou- dewijnse pleitte vrijspraak en onmiddel lijke invrijheidstelling, waarvoor echter bet hof geen termen vond. Uitspraak 27 December. Dit kleine artikeltje afkomstig van Steen bergen kan een groot aantal lijdenden hier te Goes helpen en wy moeten den edelmoedigen geest van onzen buurman bewonderen voor de bereidwilligheid, waar mede hij spreekt om het goede nieuws voor ons welzijn te verkondigen. De heer J. Koevoets, wonende Dam A 75 te Steenbergen, meldt ons Het is thans reeds acht maanden dat ik aangedaan ben geweest met een bedroevende nierziekte, waardoor ik onophoudelijk een vlijmende pijn in den rug had. De pijn was van dien aard, dat ik nauwelijks meer kon bukken en wanneer ik iui,j dan wilde op richten, moest ik mij moeite doen om het niet uit te schreeuwen. De urine was immer erg troebel en wanneer zij eonigen tijd gestaan had, bevond zich een laagje bezinksel op den bodem. Ik werd ook veol geplaagd door duizelingen en gevoelde my steeds lusteloos en vermoeidtoen mij overal zulke gunstige resultaten be kend werden door het gebruik van uw Foster's Rugpijn Nierenpülen wenschte ik hier ook een proef mee te nemen. Ik was zeer gelukkig toen ik reeds na de eerste week een groote beterschap koa waarnemen en toen ik twee doozeu ge bruikt had, was myn pijn verdwenen. Na zulk een voorspoedige genezing, voel ik mij gedrongen U mijn dankbaarheid te toouen, door deze merkwaardige pillen aan elk nierlijder ten zeerste aan te be velen. Ik ondergeteekende verklaar dat het bovenstaande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. Tast elke verkoudheid die gij hebt den rug aau, wat rillingen veroorzaakt, die gevolgd worden door het niet geregeld werken der niereD Gevoelt gij U ge- piikkeld door kleinigheden? Hebt gij koude handen en voeten Ljjdt gy aan rheumatiek, hoofd- en rugpijn, wordt Uw urine abnormaal en vormt zich daar steen Indien eenige dezer verschijnselen zich bij U voordoen, kunt gij aannemen dat gij lydt aan zwakte of ziekte der nieren en deze verschijnselen zijn de voorboden van een ongesteldheid van meer ernstigen aard. Verzeker U dat men U de echte Fos ter's Rugpijn Nierenpillen geeft, dezelfde die den Heer Koeroets gehad heeft. Wy waarschuwen tegeu namaak en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de handteekening van James Foster voor komt. Ze zijn te Goes verkrijgbaar bij de tirma Nathan Emanuel, en te Middelburg bij den heer Joh. do Roos, VlasmarktK 157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel k f 1.75 voor één- of f 10 voor zes doozen. Wolfaartsdijk. In de heden gehouden raadsvergadering is tot wethouder benoemd dhr. P. v.d Linde met 4 van de 6 stemmen, in plaats van dhr. M. de Kater, dio zijn ont slag genomen heeft. Tot Jeden van het stembureau zijn gekozen P. v. d. Linde en C. Slabbekoorn, als plaatsvervangers M. Parhan en P. Koeman. Ovezand. De raad dezer gemeente ver gaderde Vrydag in openbare zitting. Pre sent 5 leden, afwezig M. Rijk Jz. en D. van den Dries. Tot leden van de commissie tot wering van schoolverzuim worden her benoemd de met 1 Januari 1907 aftrodende heeren B. G. Lambers, J. H. Schreine- machers en L. W. B. A. Mulder. In de vacature P. Oomen werd benoemd de heer P. Verdonk. Tot leden van de Nieuwjaars commissie werden benoemd de heeren P. Priem, P. B. Thomaes, A. van der Slikke, D. van den Dries, A. de Jonge en L Goense. Op een verzoek tot bepaling van de rooi lijn voor een te bouwen woning aan de k'erkdreef, door A. Rijk werd besloten deze even ver verwijderd te doen zijn van de haag, als de aau de overzijde staande woningen van de haag af zijn. in de be grooting dienst 1906 werd eeuc af- en overschrijving verricht en verder besloten tot het verleenen van eenige grut ficaliën aan politiebeambten voor in 1906 bewezen diensten. Rilland. Tot ouderwyzar aan de open bare lagere school alhier werd met alge- ineene stemmen benoemi de heer I. van Prooyen, tydeiijk onderwijzer alhier eu tot lid van de commissi i tot wering van school- \erzuim de heer M. Nieuwenhuijse, be noemd hoofd der school. 's Heer Arendskerke In de heden Vrijdag eehouden raadsvergadering, die do »r 10 leden ea den secretaris word bijgewoond en waarin de heer Van de Poel afwezig was, werd na onveranderde goedkeuring der notulen vastgesteld het suppletoir I ohier vau den boofdelijkeu omslag dezer gemeente voor het dienstjaar 1906 tot eeu bedrag van f280,703 en dat van de belasting op de honden eveneens voor 1906 tot een bedrag vau f 12.50. Naar aanleiding van een 5-(a! ingediende reclames tegen den aanslag in deu hoof- delijken omslag dezer gemeente voor het jaar 1906 wordt besloten de aauslag van H. H. vaD Londen te verlagen en te bren gen van de 7e naar de 6e klasse die vau C. Magnus te veriaeen en te brengen van de 4e naar de 3e klassedie van J. vaa Boven in de 2e en die an L. Goedegebure in de 11e klasse te lm;, ha ven en die van Joz. Kloosterman van het kohier af te voeren. 's-Gravenhage - Tweede Kanier. Binnenlandse,he Maken. Het onderwijs debat wordt voortgezet. De heer Ketelaar doet uitkomen dat zyn voorspelling van 't vorige jaar is uitgokomen, dat de iueeu- schakelingscommissie een kapstok zou worden voor tal van onderwijs-quaestiea. Tal van urgente-hervormiugen op onder wijsgebied, onder anderen verbetering leer plichtwet, godsdienstonderwijs, meer uitge breid lager onderwijs, enz. z jn op die wijze blijven hangen. Spr. driugt aan op eeu goede degelijke rijkskweekschool voor onderwijzers, echter niet iu de richting van de normaallessen Wat aangaat de leerplichtwet heeft een speoiaal onderzoek aan het licht gebracht dat in 58 gemeenten verordeningen bestaan waarin bepaald is dat bij wanbetaling van schoolgeld de leerlingen van desohool verwijderd worden. Krachtig ingrijpen van regeeringswege is hier eisch. Het voorbereidend onder richt ligt op de neutrale zóne, verbetering salarissen onderwijzers, enz. de regeering ga nog eens na oi' zy het kuune bewerk stelligen. De heer De Wanl Malefijt bepleitte op schorting van het Kweekschool besluit en regeling bij de wet. Tegenover de kalme, waardeereude houding der rechterzijde toonde de minister waardeering. De heer Ter Laan betuigt in antwoord aau den vorigen spreker dat niet liefde voor 't bijzonder onderwijs aan sommige scholen de bezoldiging der bijzondere onderwijzers hooger maakt dan die der openbare, maar gebrek aan sollicitanten. Voorts sprak hij zijn teleurstelling uit over de weinige werkzaamheden van dezen minister iu zake het onderwijs. De heer Tgdeman betoogt dat deze Min. alles vau zich afschuift, wat spr. betieuro. Dc instelling der Inschakeliugseoin- missie voor 't onderwijs door dr. Kuyper noemt hij zijn meest talentvolle daad. De minister schuift er eehter alles door op de lange baan. De heer Talma va!! in de rede datdr. Kuyper die commissie niet heeft ingesteld om niets te doen. De heer Tgdeman antwoordt dat dr. Kuyper veel voor het ouderwijs heeft ge daan, maar niet voor het openbaar, waar bij trouwens gelijk in heeft. Spreker wijst verder op leemten in de wet ten aanzien van dequaestiegodsdienst- onderwijs op kerkelijke scho en, subsidie. Hij betoogt dat vast moet staan dat het bijzonder h. rhalingsonderwijs onder het zelfde toezicht staat als 't ge.vone. Anders wordt 't op verkeerde bauen gelegd. Deze leemten moet de Minister aanvullen. De heer Schokking klaagde over de tuch teloosheid der jeugd die hij toeschreef aau mindere waakzaamheid der openbare on derwijzers, die bovendien zeiven die tuch teloosheid in de hand werken door hun agressieve houding tegenover de hoofden der scholen. De Minister moet hier krachtig ingrijpen om verbetering te bre' gen en het vloeken en Godslasteringen zoover dit mogelijk is tegen te gaan, door bijv. op openbare zoowel als bijzondere scholen op 't schoolbord te laten aanplakken Gij zult den Naam des Heeren uws God e niet ijdelyk gebruiken. De minister onaangenaam getroffen door de verwijten van bevriende zyde van ge ringschatting van het volksonderwijs zet uiteen dat de houding der regeering niet in stryd is met het program in de Troon rede. De miniater is niet gewoon te be- looven dan hetgeen hij houden kar. Maar alle quaesties heden ter sprake gebracht zijn reeds by zyn departement in studie. De sprekers nader beantwoordende, ver klaart hy volstrekt nog niet te hebben opgegeven het denkbeeld van een nieuw te stichten Rijks-kweekschool. Voorts be toogde hy dat de Leerplichtwet heilzaam werkt, en ook ket relatief schoolverzuim er sterk door afueemt. Bij wijziging dier wet zal hij voorstellen de leerplicht uit te strek ken tot het 15e jaar, doch vreest dat hier voor geen meerderheid in de Kamer zal te vinden zijn. Wat de subsidieeriDg van Godsdienston derwijs aangaat, daaraan is niets te doen, dewijl de wet die verplichting op de schoolbesturen afwentelt. Hel kweekschoolbesluit, aan dewijziging daarvan heeft de minister de laatste hand

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2