Aanbestedingen. Uit de Tweede Kamer. LAATSTE BERICHTEN. i vi6HZ. Marktberichten. Watergetijen voo? Ierseke. 16 de kolen vrij aan huis bezorgd tegen den respectievelijk en prijs van 91 cent, 93 ceut en f 1,02 per H.L. Bij den aanvang van het jaar was in kas f281,39, tneerendeels als saldo op de boekjes der leden, en bij het overleggen der rekening een nadeelig saldo k f86.11. Nieuwe bijgekomen leden '29, af gevoerde leden 3, zoodat de vereeniging nu bestaat uit 271 leden. De periodiek aftre dende bestuursleden, alsmede de jaarlijksch aftredende bode zijn herkozen, die allen huntiö benoeming aannamen. Aan de leden wordt nog de gelegenheid gegeven, ge durende de eerstvolgende 14 dagen de ver handelde rekening persoonlijk na te zien. Het aandeel in de lichting van de militie voor 1907 is vastgesteld voor Mid delburg 40 17, Vlissingen 37 15, Ierseke 13 5, Kapelle, 3 2, Krabbendijke 4 2, Kruiningen 8 3, Sohore 2 1, Wemeldinge 5 2. Het eerste cijfer geeft aan het getal te leveren tot volledige en het tweede tot korte oefening. Naar de N. Ct. verneemt, zal de luitenaut ter zee 2e kl. jhr. G. L. Schorer, worden aangewezen als opvolger van den luitenant ter zee le klasse P. Koster als commandant van de onderzeeboot Luetor et Emergo. Heden wordt de boot door de commissie van overneming namens de regeering aanvaard. Men schrijft uit Ginneken: De honderdste verjaardag van den heer Vlas blom, gep. kapitein van het Oost-Indische leger, is heden onopgemerkt voorbijgegaan. De reden hiervan is, dat het geheugen van den jarige sinds den laatsten tijd in de war is en er bijgevolg van een feestviering voor hem geen sprake kon zijn. J. L. B., die verdacht werd van den op 1 dezer te Tilburg op zijn zwager gepleegde moord, heeft voor de justitie eeu volledige bekentenis afgelegd. Te Rotterdam zijn twee jongelui teruggebracht, namelijk de 19-jarige kan toorbediende J. A. D. en de 17-jarige drukkersgezel S. de J.zij waren juist zes weken op reis geweest van het geld, door eerstgenoemde ten nadeele van de Incassobank aldaar verduisterd. Dadelijk na het in ontvangst nemen van de f 4864.20'/2. zocht de kantoorbediende zijn vriend de J. op, en zij gingen toen samen op stap naar het station D. P. Onderweg kreeg de J. alvast een bedrag van f 1500 van het verduisterde geld. Het eerst ging de reis naar Leiden en van daar naar Haarlem. Al sporende en dan weer eens loopende om de politie op een dwaalspoortebrengen, trokken zij naar Enkhuizen, en van daar gingen zij per stoomboot naar Stavoren. Zij zyn toen verder door Friesland en GroBiDgen gereisd en hebben vervolgens Gelderland, Zeeland en Noord-Brabant bezocht. Hier en daar bezichtigden zij merkwaardigheden. Te Joure kochten zij voor f 50 een fiets te Hoogeveen hielden zij een gezellig praatje met een veldwach ter; te Eindhoven, Arnhem en Nijmegen werden gouden ringen, horloges en kettin gen gekocht. De laatste drie weken hielden zij te Nijmegen, dat om zijn omstreken bijzonder in hun smaak viel, verblijf in de Rozendaalstraat, waar zij voor f 10 per week en per man een gemeubileerde kamer hadden gehuurd. Juist waren zij van plan, vandaag over Vlissingen naar Londen te gaan en van daar over Marseille naar Parijs, waar de J. geen onbekende is, toen gisteren hnn arrestatie plaats had. Behalve eenig geld, dat nog in hun bezit gevonden is, was in den koffer, waarin zij hun op reis gekochte lijfgoederen doden, een bedrag van f55 aan guldens en rijksdaalders gevonden. Wat voor straf die zullen krijgen, wan neer men let op den eisch voor de Geer en De Montigny, wier verduistering geacht wordt in de honderdduizenden te loopen? De heeren Frans Mijnssen en Mr. Frans Coenen, respectievelijk voorzitter en secretaris der Commissie, benoemd door de Ned. Ver. van Letterkundigen tot onder zoek naar de werking van art. 188 Ge meentewet, hebben aan den minister van binnenlandsche zaken, onder overlegging van een rapport, opgemaakt na onderzoek vau de werking van gemeld art. 188, waar uit blijken zal hoe dit, reeds om zijn samen koppeling van zeer onderscheiden inrich tingen verouderd te noemen artikel uiterst nadeelig in ziju werking is, wijl het de zaak van het Tooneel (en trouwens van alle openbare samenkomsten met kunstbedoe lingen) enkel regelt van eon laag politie- standpunt uit, op eene wijze, die blijk geeft van een volkomen gemis aan inzicht in den aard van het Tooneel en zijne beteekenis in en voor de algemeene ontwikkeling; hoe, bovendien echter, de toepassing van dit artikel over het gansche land zoo onbe rekenbaar iswaar het den burgemeesters blijkbaar vrijgelaten wordt elk een eigen inzicht en uitlegging te hebben van de woorden Publieke Orde eu Zedelijkheid dat verscheidene Categorieën vanpersonen, als daar zijntooneelschrijvers, tooneel- apelers en theaterondernemers, er voort durende en groote schade door lijden, per request verzocht wijziging van art. 188 der Gemeentewet in dien zin, dat de zaak van het Tooneel voortaan gescheiden worde van die der Herbergen en Openbare Huizen van Ontucht, en in zijn openbare werking geregeld op een wijze, die toont de waardigheid en 't belang voor onze samen leving van 't Tooneel ten volle te beseffen. Zoo dit niet kan verzoeken zij om bevor dering van billijker en milder toepassing van dit artikel „opdat in het vervolg het niet meer mogelijk zij, dat een kleine groep, door het gemakkelijke en grove middel der ordeverstoring, bewerkt, dat een grootere verstoken blijft van het materieel voordeel, van het geestesgenot en de ver- luiming van inzicht, die eene tooneel voor stelling kan verschaffen". Door het bestuur der Vereen, tot Chr. verzorging van krankzinnigen is te Veld wijk tot geneesheer aan die stichting be noemd de heer J. A. Havercate, arts. De Minister van Oorlog heeft in zijn memorie van antwoord medegedeeld dat bij de oprichting van eene militairetuchtklasse het depót van discipline als zoodanig wordt opgeheven. De beide mannen, die thans in arrest zitten onder verdenking de inbraak by den rijksbetaalmeester, te Muiden, te hebben gepleegd, zijn een paar bekenden. Jan Stubbe werd te Amsterdam aangehouden en Jan Balkestein, de stiefzoon van den waard uit De Stad Hamburg, te Antwerpen. Beiden werden ook onlangs van de braak op de Gelderschokade te Amsterdam ver dacht, maar zijn toen wegens gebrek aan bewijs weer op vrije voeten gesteld. Te Noordbroek werd in hetstroo bij een aardappelkuil gevonden de doos, waarin de f2200 was geborgon, toen die onlangs aan den landbouwer H. Hamster werd ontstolen. Van het geld zelf heeft men nog geen spoor kunnen ontdekken. Te Nijkerkerveen (Velawe) is naar van daar aan het N. v. d. gemeld wordt sinds eenige dagen een nieuwe secte ontstaan. Wie daarvan lid wil wor den, moet zich laten doopen met een ketel kokend water. Een veekoopman aldaar, A. B. genaamd, heeft onlangs die kuur ondergaan. Te Susteren is in een sloot nabij de Duiteche grenzen het lijk gevonden van een man die op weg naar zijn daar wonende familie te water geraakt en ver dronken is. Te Rotterdam zijn twee vrouwen na gebruik van een glas stout van een bierhandelaar ongesteld geworden. De eene slierf, de ander moest de maag worden leeggepompt. Aldaariseen 14-jarige knaap bij liet openleggen der luiken aan boord van een schip in de Maashaven lig gend, in het ruim gestort en aan schedel breuk overleden. Een 17-jarige dienst bode te Reeuwijk die van een bezoek aan haar ouders terugkeerde, is door de duister misleid te water geraakt en verdronken. Huldsehinsky, een Berlijnsch sohil- derijeniiefhebber, beeft voor vier honderd vijf en twintig duizend (425,000) mark van den kunsthandelaar Sedelmayer te Parijs gekocht een goed geconserveerde schilderij van Rafaël uit het jaar 1514, den broeder van paus Leo X voorstellend. Daarmede heeft de kooper alle van Amerikaansche zijde geboden prijzen overtroefd. Nabij Kassei (Hessen) is een 40-jarige veldarbeider doodgevroren. De Brusselsche bladen bevatten bij zonderheden over eene zaak van oneer lijkheid, gepleegd door zekeren X., vroe ger bediende in den Berg van Bermher- bgheid. Deze persoon, welke zeer veie jaren dienst telt en ongeveer 5000 lr. jaar wedde had, was belast met het bewaken en nazien der verpande juweelen. Tevens was hij, telkens als een diefstal gepleegd werd, belast zich te verzekeren ol de ge stolen voorwerpen niet werden verpand door een der dieven. Van de juweelen, in magazijn gehouden ter beschikking van het gerecht, moest hij eene lijst houden. Nu, meer dan 100 dier juweelen ontbra ken. Ziehier wat X. deed Wanneer een kostbaar juweel werd verpand, stelde hij dit in een doosje, nam het daaruit weg en twee of drie dagen later bood hij het ter verpanding aan, in naam van een zijner bloedverwanten en streek het geld op. 't Zelfde juweel werd dan in bet reeds ledig staande doosje teruggelegd in het magazijn, na er 't verpandingsbriefje te hebben afgenomen. Het juweel, vermeld op het tweede briefje, welk dus eigenlijk Diet bestond, werd opgeschreven op de lijst der juweelen, liggende ter beschikking van het gerecht. Eu niemand wist er dus iets van, tot de inventaris alles deed ontdekken. Nabij Bergen (Henegouwen) woonde de 60-jarige weduwe Olympia Delferriere, met eene jonge dienstmeid Pauline Coruu. De buren, gisterenmorgen het huis niet ziende openen, braken het slot en vonden in de keuken de lijken der twee vrouwen in een hoek bij elkander liggen. Beiden waren gewurgd en de buishoudster was door een messteek gedood, in het huis was alles overhoop geworpen, de meubelen opengebroken en doorzocht en het was blijkbaar dat het dubbele gruwelstuk ge pleegd was om te stelen. En toch moeten de misdadigers weinig of niet gestolen hebben, want reeds bij het eerste onder zoek heeft men aanzienlijke sommen terug gevonden. De weduwe was een welgestelde vrouw, die zich met landbouwhandel bezig hield en tevens eene kleine herberg met kosthuis, voornamelijk voor douaniers, had gehouden. Ia de laatste dagen was zij echter hiermee uitgescheden, wegens haren hoogeu ouderdom. De moordenaars moeten met velen zijn geweest, want op de tafel heeft met vijf gebruikte koffiekommen vinden staan. Professor Marchia Sava is tot lijfarts van den Paus benoemd. Rogers, de vice-president van de Standard Oil, moet gezegd hebben dat hij zeker wist dat J. D. Rockefeller dit jaar een inkomen van 144 millioen gulden had. Van het millioen poed graan (16 millioen K.G.) welke de firma Lidwall aan het gouvernement Nisjni Novgorod zou verschaffen, zijn totnufoe 100,000 K.G. af'geleveid. Lid wall's vertegenwoordiger ie Moskou verkiaert dat Lid a all op liet oogenblik bezig is in het distrieht langs den spoorweg van Charkof naar Nikolajef graan op te koopen. Er w.orden eiken dag lot 300 waggons geladen, de prijzen zijn met twee kopeken voor het poed gestegen. Lidwall zal te Petersburg voor de com missie van onderzoek gaan betuigen. Hij heeft al 1500 waggons geladen, en indien de toestand van de verkeerswegen goed blijft maakt hij zich sterk, alle levens middelen waarvoor hij de levering heeft aangenomen, nog in December bijeen te brengen. In Kentucky gaan de geweld plegingen tegen de tabak-trust nog steeds door. Magazijnen en werkplaatsen heeft men door dynamiet in de lucht laten vliegen. Troepen zullen worden opgeroepen om tegen de oproermakers op te treden. Toen Maandagavond 1700 werklieden en vrouwen van 'n lakenfabriek te Peters burg waar zij werkten over het ijs in de Newa teruggingen, is dit, daar het tenge volge van den dooi zwakker geworden was, gebroken, zoodat verscheidene hon derden in de rivier vielen. Er ontstond in de duisternis een vreeselyke paniek. Een twintigtal werklieden zijn bewus teloos naar het gasthuis gebracht en on geveer veertig personen zijn verdronken. Ook eenige peasonen die te hulp snelden, zijn omgekomen. De Tsaar heeft uit zijn eigen middelen een millioen roebels gegeven tot leniging van de ellende in de hongersnooddistricten. In de zitting van Woensdag werd het debat over het nieuw te bouwen krankzin nigengesticht nog eens dunnetjes overge daan, met dit gevolg, dat de Minister met zijn voorstel echec moest lijden en de post van 125,000 gulden eerste termijn van den bouw werd teruggebracht ingevolge een aangenomen amendement van dhr. Tydeman tot 5000 gulden, zijnde „dekosten van voorbereiding van een voorstel tot oprichting van een nieuw rijkskrankzin nigengesticht". De bedoeling van den afge vaardigde van Tiel was volstrekt niet eene „principieele beslissing" in deze zaak uit te lokken jammer genoeg volgens den Minister maar eenig en alleen, om de regeering gelegenheid te geven met nieuwe voorsteilen te komen, hetzelfde dus wat de Commissie van Rapporteurs te vergeefs getracht had. De Kamer nam het amen dement met 52 tegen 26 stemmen aan en de zaak was daardoor beslist, in dien zin n.l. dat er vooralsnog van geen nieuw gesticht sprake is. De bezwaren waren niet verminderd. De heeren Van Aseh v. Wijk en Tydeman hadden ze nog dien eigen morgen in den breede ontvouwd. Ze gaven volmondig toe, dat het overvolle gestieht te Medemblik, waar thans drie eategoriën zijn opgenomen, dient ontlast te worden, hetzij door over plaatsing, hetzij door een contract te sluiten met particuliere gestichten. En dhr. Tyde man, die zelfs een stapje verder ging, liet zelfs doorschemeren in zij De redeneering, dat een nieuwe stichting geen gesticht alzoo waar de nieuwe «beginselen en eisohen" in toepassing gebracht worden, in het vervolg hem niet onwelkom zou zijn. Maar, zoo maar klakkeloos weg, Medem blik opdoeken, en een nieuw „gesticht" bouwen van minstens 2 millioen en wat er nog bijkomt, neen, dat gaat niet. De Minis ter vond van wel. Z.Ex. weet anders geen raad. Het gesticht in Medemblik is over bevolkt een 70 boven de normale bevol king aanbouw is niet mogelijk door gemis van behoorlijk terrein, waarvan de Kamer reeds sints 1897 overtuigd is, toen om die reden het gesticht te Grave werd gebouwd de particuliere gestichten heb ben geen plaats er zijn op het oogenblik nog slechts 25 plaatsen daar beschikbaar en op „Medemblikkers" is men niet zoo byzonder gesteld en aldoor zendt de officier van justitie er patiënten bij. De regeering zit er mee, zegt Z.Ex. Waar moet ze allen plaatsen Daarenboven wat een treurige inrichting is het gesticht te Medemblik. Het voldoet niet aan de ge ringste eischen.Er is daar van alles gebrek. Gebrek aan licht en lucht, gebrek aan ruimte om to werken, gebrek ook aan isolatie. Die treurige ervaring heeft do Ministers daar na persoonlijk onderzoek opgedaan. En dan die gevaarlijke patiën ten in de „versterkte afdeeling". Er komen nog ongelukken van, zegt dr. Kat, eene specialiteit. Wie weet, of het niet uitloopt op „oproer, moord en doodslag", 't Is maar te hopen dat die dokter in dezen een „onge luksprofeet" het mis heeft, nu de Kamer den toestand daar heeft gelaten, zooals hjj is. De „verdeeling van subsidies tot drank- misbruikbestrijding" gaan we stilzwijgend voorbij, om nog even te bespreken de quaestie over de vergoedingen aan leden der schutterijen, nu de betrekkingen zijn of worden opgeheven en wel eene bespre king, naar aanleiding van een adres van Amsterdamsche schutterijofficieren. Dit adres en de aankleve van dien gaf tot veel gedachten wisseling, zelfs tot een later ingetrokken amendement van dhr. Marchant, aanleiding. De vraag werd o. m. gesteld Bestaat er een plicht tot schadeloosstelling in dezen, ja of neen. Zoo ja, op wien rust ze dan, op rijk of gemeente Er is geen plicht tot schadevergoeding, zei dhr. Van Doorn. Die is er wel, meende dhr. Marchant. Even goed in deze sehuttersquaestie als voor openbare onderwijzers, die ten ge volge van de veranderde positie van het bijzonder onderwijs, overbodig worden en hunne betrekking verliezen. Die komen innuero ook op wachtgeld Dau zou het best zijn, volgens dhr. Lobman, de Land weer* et, door opneming van een «over gangsbepaling" te wijzigen. Eu liefst zoo spoedig mogelijk. Anders zijn verschillende titularissen al dood. En dlir. v. Idsinga meent, dat het hier een opgeheven rijks- dienstzaak betrof, van welke nu de gemeen ten de voordeelen trokken, daar zij er niels meer voor uit moeten geven. H- t is billijk, dat zij de «wachtgelden" op zich nemen. In dien zin konden de gemeenten aan geschreven worden. Blijven ze weigeren, dau kan de regeering Dog altijd met een voorstel komen, rijk of gemeente. Er is geen grond, noch billijkheids-, nooh rechts grond, om uit de staatskas te putten, zegt de Minister. Bij het komend ontwerp, dat in dezen volgens de gewijzigde conclusie van Z.Ex. wordt verwacht, zullen dan ook de gemeentebesturen de betaalmeesters worden. Voorts werd «Onderwijs" behandeld. De heeren Blooker en Janssen (Maastricht) hadden het over de «buitengewone hoog leeraren", een ambt van groote beteekenis natuurlijk, waarvoor alleen de alleruitne- mendste krachten -aan onze accademies in aanmerking kuauen komen. Dhr. Bloo ker gaf' dan ook den raad, zulk een weid- schen titel niet als een soort «belooning" of prijs toe te kennen. Er is wel reden voor dien wenk, meent dhr. Janssen. En wat alles afdoet, de Minister is genegen om die welwillende wenken te «overwegen". 's Avonds kwam de begrooting van Fi nanciën. De «algemeene beschouwingen" werden afgedaan. Besproken werden o.m. de Drielsohe vischquaestie door den heer Troelstra naar aanleiding van een ge volgde «strafprocedure", alsmede door dhr. Ruijs de Beerenbrouck, de toestand in het rentambt Hulst van het kroondomein. Maandag 17 Dec. Sint Laurens, snperphosphaat. Inl. P. Vader Hzu. Dinsdag 18 Dec. Middelburg, raadhuis half 2 leve ring van ijzerwaren, bandijzer, smidswerk, gegoten ijzeren straatsyphons, kalk en cement, touwwerk, verfwaren, glas, grind en rivierzand, over het dienstjaar 1907. Inl. tusschen 9 en 11 uur bij den gem.- bouwmeester levering benoodigdheden en sleepwerk gasfabriek. Inl. kantoor dier fabriek. Woensdag 19 Dec. Middelburg, 11 uur in het gebouw van het prov. bestuur, lo. het maken van een paar houten deuren voor de kleine sluizen van het kanaal te HaDsweert. Raming f 80002o. het verbeteren van de sleephelling voor sluisdeuren, 't bouwen van een ijzeren goederenloods en verdere werken langs de oostzijde van de buiten kom te Hansweert, behoorende tot de wer ken van het kanaal door Zuid-Beveland. Raming f 215000. 3o. baggerwerk in die buitenhavens te Hansweert en Wemel dinge van 1907 tot en met 1911. Raming f 7000 per jaar. 's-Gravenhage - Tweede Kamer. Hooger Onderwijs. De heer v. Bylandt wijzend op 't belang van den catalogus aan 't Ethnographisch museum hoopte dat de Rcg. niet zou bezuinigen op de kosten vao den catalogus. De post voor 't Herbarium wordt be streden door de heeren De Visser en v. Foreest, die weder op de duurte dei- rijksgebouwen wees, en voorstelde den post met f 5000 te verminderen. De heer De Stuers vraagt terugneming van dien post tot de volgende begrootiug, als zijnde de Kamer niet voldoende in gelicht. De heer Blooker steunde dit verzoek. De minister zei dat tot de stichting van een nieuw herbarium wordt overgegaan op herhaalden aandrang van de curatoren, maar neemt gaarne den post terug om later met een suppietoiren post terug te komen. Hij zal bevorderen dat de verpleegsters bij het gebouw wonen, en de zuinigheid be trachten. De heer v. Foreest trok hidrop zijn amendement in. Hooger Onderwijs wordt zonder stemming aangenomen. Bij het hoofdstuk Middelbaar Onderwijs betoogt de heer Bos de noodzakelijkhein van ruime subsidieeriug der bijzondere Hoogere Bur gerscholen en steun der oprichting van concessioneele Hoogere Burgerscholen. Hy wees op de noodzakelijkheid van een breedere opleiding en uitbreiding van het subsidiestelsel. De heer Nolens constateerde met genoe gen de kentering bij de vrijzinnigen inzake den steun aan het bijzonder middelbaar onderwijs, gelijk uit de rede van dr. Bos blijkt. De noodzakelijkheid wordt door spr. nader uiteengezet. De Minister zeide die noodzakelijkheid ook in te zien, doch voor een en ander is wetswijziging noodig. Alvorens deze er is zal de Minister ernstig de zaak overwegen, zoover dit binnen de grenzen der wet mogelijk is. 's-Gravenhage. Het Gerechtshof ver nietigde heden het vonnis waarbij Klooster, veldwachter te Dreischor, door de recht bank te Zierikzee wegens moord op zijn vrouw tot 6 jaar gevangenisstraf werd ver- ooidofid en opnieuw recht dosnde, ver- kWr l-» het TTof Ua m:1j - i i i poging tol dooüslag en verooj cheide Ul.ij lot 8 jaar gevangenisstraf. Rijssen. De voornaamste ingezetenen zyn heden door den burgemeester opge roepen tot een conferentie op het stadhuis teneinde te trachten de werkstaking bij Ter Horst beëindigd te krijgen. Batavia. (Regeeringstelegram). Den 5 dezer is te Cekal (Noord Almaheira) een afdeeling troepen aangevallen. Onzerzijds sneuvelden 10 Europeesche en 2 inlandsche minderen zwaar gewond werden 1 Europ. en 1 inl. fuselier, en licht gewond 2 inlandsche minderen. De vijand had 23 dooden en 200 ge wonden. Nieuw en St Joosland. Woensdag werd door not. Hosang publiek geveild lo. en 2o. huizen A 66 en 65 opgehouden. 3o. en 4o. huis Ouden dijk met schuur en tuingrond saam 529 c.A. Kooper dhr. Corn v. Leerdam alhier voor f 1583. 5o. een huis en tuin A 140 groot 360 c.A. Kooper dezelfde voor f 1930 6o. 7o. twee huizen A 165 en 166 resp. groot 42 en 45 c.A. Kooper in massa voor f 586 dhr. P. de Groot alhier. 8o. een huis Ouden dijk, verdeeld in twee woningen, met tuingrond, wijk A 18-i en 189, groot 4,54 c A. Kooper dhr. Casp. van Leerdam alhier voor f 1406. Oostburg, 12 December 1906. Oude Tarwe f-,k fNieuwe Tarwe f 8,75 f 9.Rogge f 5,75 a f 6. per H.L. Nieuwe Wintergerst f8,90 5 f 9,25. Zomergerst f 8,90 a f 9,15. Haver f7,25 k f7,40. Kookerwten f9,25 a f9,50 per H.L. Paardeboonen f 7,75 k f 8,25. Waar het er Diet by staat, ia de prijs per honderd kilo. MIDDELBURG, 13 December 1906. Matigen aanvoer, als noteering verkocht. Men besteedde voorjarige tarwe f-, k i-,nieuwe tarwe f6,85 a f 7. jarige rogge f-,a f-,nieuwe rogge f 6.k f 6,25 wintergerst f f nieuwe zomergerst f5,25 f 5,40; haver f 0, k f 0,paardeboonen f 7.f 7,25 tuin- boonen f 6,75 a f-,wittebooneu gelezen f 14,25 a f 14,50, ongelezen f k t ronde bruine booneu f 10,75 k f 11.lange dito f9.f9,25; groene erwten f k f-,nieuwe kroonerwtem f9,25 a f9,60; koolzaad f k f karwijzaad per 50 K.G. f—k f— Alles per H.L. Opgaaf v. d. mat ktze 'ters, hand 'laren. Boter f 0,62'/2 fU,67'/2 per '/2 kilo. Eieren f6.50 per 100 stuks. Opgaaf v. d. Zeeuwse,he Landb. Maatsch. Boter f0,65 a f0,70 per 'l2 kilo. Eieren i'7 20 per 100 stuks. Telegrafisch Weerbericht. tiaar waarnemingen in den morgen van 13 December medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 777.6 te Horta, laagste stand 741.4 te Sylt. Verwachting (tot den avond van 14 Dec.): matige tot krachtige, meest Westelijke wind, toenemende bewolking, waarschijn lijk regen. Weinig verandering van tempe ratuur. Dagen. 13 Dec. 14 15 17 a 18 19 Hoogwater. Laagwater. Vrm. Nam. Vrm. Nam. 1.4 1.24 7.11 7.37 0.51 212 7.58 8.20 2 33 2.56 8.42 9.7 3.25 3.49 9.34 9.59 4.11 4.33 10.22 10.42 5.3 5.17 11.9 11.23 5.32 5.48 11.37 11.56 LEESTAFEL. Wat bedoelen wij met onze scholen M. U. L O., door E. Nijland, directeur der Ned. Herv. Burgerschool voor jongens te Utrecht. Utrecht. P. den Boer. Wij willen gaarne dat boekje aankon digen. Wie belang stelt om te weten wat de schrijver wil, en de fouten van het huidige systeem van 't middelbaar en voor bereidend middelbaar onderwijs, waaraan opvoedingen gemoedsvormiDgvreemd zijn, wil kennen en meewerken om ze weg te ruimen, die make met deze uitgave kennis. De heer Nijland is een practisch man, die weet hoe 't moet, en een specialiteit die meer dan één schoolopziener, o.a. dr Gun ning op zijn hand heeft. Ons Tijdschrift, 11e jaargang, afl. 9. Rotterdam D. A. Daamen. Dit tijdschrift dat per jaargang f 4,50 kost, behoort tot de degelijkste van onzen tijd. Het tracht nu al elf jaar, en met goe den uitslag, zyn goeden naam als Christe lijk en als Tydschrift op te houden, en te vestigen. De aflevering, die thans voor ons ligt begint met een paar verzen van Tjessinga Dat van „De Friesche Ridder", als 't mooi is, noemen wij yselijk mooi. Dan volgt een laDge recensie van dr. v, d. Valks „Onze Letterkunde", door Wille. Chr. Stapelkamp, van Rotterdam, heeft de opvatting van „voor u neemt" in't Doops- formulier aan de hand der „oude »«hrij-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 3