Buitenlandscii Gverziclu. Kerknieuws. Sfechtszak e». Gemengde Berichten. namens de Commissie uitgegeven, heeft vee! belangstelling gewekt. De prijs werd laag ge steld om het zooveel mogelijk binnen ieders bereik te brengen. Miet het minst belangrijke der Bilderdijk- herdenking is geweest de opening der Bilder- dijk-tentoonstellmg op 2 October in het Stede lijk Museum te Amsterdam. Ter gelegenheid waarvan de voorzitter der Tentoonstellings commissie de heer J. F. M. Sterck een rede uitsprak. De Tentoonstelling is algemeen als hoogst belangrijk erkend en vereerd met een bezoek van hare Beschermvrouwe, H. M. de Koningin. Deze mooie verzameling van bescheiden, betrekking hebbende op den grooten dichter en diens tijd, zal echter weer moeten uiteengaan. Bij ons is de vraag gerezenzou het niet mogelijk zijn een gedeelte der tentoongestelde Bilderdijkiana bijeen te houden, en aldus te komen tot de stichting van een Archief. En dit is mogelijk. Indien wij de beschik king hebben over een bedrag van minstens vijf duizend gulden, kunnen wij de hand leggen op een groot deel dezer tentoongestelde werken. Vondel heeft zijn Museum, en voor Bilderdijk is in dezen geest nog niets gedaan. De kans tot stichting van een Bilderdijk Archief zou er zeker niet minder op geworden zijn, wanneer wij U hadden kunnen meedeelen, dat een voordeelig saldo door de Bilderdijk- feesten opgeleverd, voor dit doel ware gere serveerd. Dit heeft niet zoo mogen zijn. De Bilderdijk-herdenking heeft een tekort opge leverd, dat door de leden van het bestuur nagenoeg werd gedekt, maar waarvan het saldo eerst dient te worden aangezuiverd. Wij wenden ons thans tot U om Uw steun ter verwezenlijking van ons plan. Elk bedrag is welkom te zenden aan den penningmeester mr. C. W. Wormser, Singel 230, Amsterdam. Voorzitters van de Commissies zijn de heeren J. F. M. Sterck (Tentoonstelling) en jhr. A. W. G. v. Riemsdijk (Bilderdijk). Het aantal scholen met deD bijbel be draagt in ons land op 't oogenblik 836. Deze scholen vertegenwoordigen door elkander genomen een waarde van niet minder dau ƒ8,360,000, zegge 8 miliioen 360 duizend guldenwijl de gemiddelde prijs op ongeveer 10 duizend gulden per schoolgebouw kan worden gesteld. Die ruim miliioen ia het stichtings- kapitaal onzer scholen. Waarlijk, een respectabel bedrag, waar voor 't Kijk geen halve cent heeft bijgedragen en alleen uit de particuliere beurzen van de vrienden der vrije school met den Bij bel is bijeengebracht. Behalve het stichten en onderhouden, vereischen onze scholen natuurlijk een niet minder belangrijke som voor exploitatie. Ook het bedrag daarvoor moet jaarlijks door de voorstanders van het Christelijk Onderwijs, voor verreweg het grootste deel uit eigen beurs vrijwillig worden betaald, terwijl zij tevens ook voor do exploitatie van de zoogenaamde „neutrale" openbare scholen moeten opbrengen. Het getal leerlingen op deze scholen met don By bel bedraagt ongeveer 110 duizend. Rekent men nu, dat elk kind, door elkan der gerekend, ƒ20 kost, wat zeer zeker eer te laag dan te hoog is geoyferd, dan kosten onze scholen met den Bijbel jaar lijks ƒ2,200,000 Hiervan gaat af aan rijks subsidie ƒ5,per kind 550,000 Blijft dusƒ1,650,000 zegge 1 miliioen 650 duizend gulden. Een bedrag dat jaarlijks door de vrien den en belangstellenden in ons onderwijs uit eigen beurs boven het stichlings-kapitaal moet worden bijeengezameld. Uit deze cijfers blijkt klaar a. dat de scholen met den Bijbel in onze natie hebben wortel geschoten, veel meer dan de staatsschool b. welk een uitgebreiden omvang die scholen reeds hebben verkregen, niettegen staande den harden stryd, dien wij jaar in en jaar uit voor ons goed recht hadden te strijden c. met hoe weinig recht men kan be weren, dat de „openbare school'' de school van heel de natie is; d. dat het juist de anti-revolutionairen bygenaamd de „clericalen", en niet de liberalen of „anti-clericalen" zijn, die met de daad toonen voor het onderwijs der jeugd wat over te hebbenen e. dat van geheele rechtsgelijkheid tus- schon het „openbaar" en het „bijzonder" onderwijs volstrekt nog geen sprake is. En nu hebben wij nog maar alleen van de Scholen met den Bijbel gesproken. Er ziin echter ook nog andere Christe lijke scholen. Men denke aan het niet minder groot getal Roomsche scholen. En de voorstanders dezer scholen maken geen poegaai. Zij tasten eenvoudig in den zak. Zij geven stilzwijgend het voorbeeld aan de vooratanders der „openbare" school hoe dezen hebben te toonen dat zy hunne school liefhebben. Met name het kleine Vrouwepclier zij dezen heeren ten voorbeeld gesteld. „De „klassenstrijd" is dan ook met den iü eike overeenkomst werkende belangen strijd zóó weinig congruent, dat hij er zelfs soortelijk van onderscheiden is. Hij is ni6t een maatschappelijk verschijnsel, maar een leer; niet e9n levensuiting, maar een dogma; niet een sociaal feit, maar een wysgeerige hypothese. Eu wel eene, die den tendenz heeft te hesiachen op alle terrein, ook op dat van de arbeidsovereenkomst, maar die daar, ook zonder het wezen der overeen komst te verbloemen, met dezelfde kracht en gewisheid kan en behoort te worden afgewezen als op het terrein van de politiek, Let recht, de moraal en waar meer ze haar Verderf poogt te brengen." Aldus besloot De Nederlander een artikel over „Belangeiistriid." Kongo gruwelen. Het is met de gruwelen in den Kongo- staat nog niet aan een einde. Zendeling John. H. Harris verhaalt het volgende „De zon neigde zich ten ondergang. Aan den oever der rivier (de Kongo) zat een zendeling in diep nadenken verzonken „Zal er hulpe komen Moet een geheel volk tot slaven gemaakt zonder eenig protest der Christenheid" Deze vragen hielden hem bezig aan het einde van een zorgvollen dag. Een donkere gedaante kwam nu uit het bosch te voorschijn en trad op den blanken man toe. Hij was iemand van een echt mannelijk voorkomen en edele gelaatstrekken. „Boudele wa Nzkomba" (d. i. blanke man Gods), zoo begon hij, „ik ben de zoon van het opperhoofd van den stam Ik heb zeven dagen en zeven nachten gereisd om u te vinden. Mijn bedoeling is u te vragen ons land te bezoeken, voor men ons allen heeft omgebracht. Niemand bood zich aan om u te overreden tot ons te komen. Toen heb ik, de eerstgebooroe, mijn land verlaten en ben nu hier om mijn mijn dringend verzoek aan u bekend te maken". Het was alweer de oude geschiedenis „Kaoetschoek of het leven" „De opper hoofden eerst afgezet en dan dood gepijnigd, mannen in het gezicht hunner vrouwen doodgeschoten, vrouwen gesehonden voor de oogen hunner kinderen en dau ver moord, onschuldige zuigelingen opgespiest of hen de hersenpan verpletterd in het bijzijn der moeders". Zulke dingen, 0 gruwel, geschieden in een staat, welke onder het opperbestuur staat van een Europeeschen vorst Men heelt uitgerekend, dat in de laatste twee jaren het stelsel van koning Leopold van België aan meer dan drie miliioen mensehen het leven gekost heeft. Bovenstaande ontleenden wij aan de Mededeelingen van het Zendingsveld. Den laatsten volzin onderschrijven wij niet. „Het stelsel van Koning Leopold" dat zouden wij niet kunnen bewijzen. Wij hadden gisteren geen plaatsruimte meer beschikbaar; anders hadden wij uit een der bladen het verslag overgenomen van een vraaggesprek door een dagblad schrijver met dezen energieken vorst ge houden. Het komt op 't volgende neer Al het gelaster is napraterij van men- schen die nooit Afrika gezien hebben. Niet dat er geen gerechtelijke dwaliugen plaats hebben en wreedheden zijn bedreven en misdrijven gepleegd. Maar Koning Leopold ontkent dat men niet al zijn mogelijke best gedaan heeft om een eind te maken aan de misdrijven van blanken tegen negers, en ook van negers tegen negers, die eeuwen lang naoit anders gedaan hebben dan elkaar opeten of als slaaf verkoopen. Oeen regeering is er ooit in geslaagd alle misbruiken uil te roeien binnen haar gezagskring. En het is wel merkwaardig dat een land dat aan een ander land het volmaakte geluk verzekeren wil, zich altijd meester maakt van een gebied dat aan een ander toebehoort, om er zijn proeven te nemen. Dit laatste ziet op Engeland, die den Kongo voor zich begeert; en er nu reeds door een spoorweg-coneessie begin van vasten voet verkreeg. De Koning noemde toen de weldaden op onder zijn beheer in den Kongo gebracht. De pokziekte be dwongen den slavenhandel gefnuiktden alcoholaan voer verboden spoorweg- en stoom vaartwezen geregeld. Het bestaande stelsel van arbeidsregeling der negers, zoo eindigde hij, is noodig voor een volk dat nooit gewerkt heeft en lui geworden is door eeuwen van kannibalisme. De geleerden doen ai hun best om den Schepper op zij te streven, Hem het scheppingswerk na te doen, en te beproeven zekere organismen te doen leven. In die mooie voordrachten over cellen en protoplasma en meer van die geleerd heid, komt 't uit. In de voorlaatste vergadering van de Ooesche Vereeniging voor Wetenschappe lijke Belangen heeft men een rede kunnen hooren waarin de voorliefde voor dit streven hier en daar duidelijk doorstraalde. Maar de geleerden, of moeten wij zeggen de dwazen hebben het zóó ver nog niet gebracht In dit licht beschouwen wij onderstaand, schijnbaar onschuldige, berichtje dat wij wij knipten er laatst ook nog een van dat soortaan de groo'.e pers ontleeneo. Te Mlinchen is enkele dagen geleden een voordracht gehouden door prof. Hertwig, den bekenden zoöloog. Deze deelde als resultaat van zijn onderzoekingen mee, dat de laagste organismen, d. w. z. de eencelligen, ook al wor den zij blijvend omringd met de allergunstig ste levensvoorwaarden, ten slotte sterven moeten. Na zekeren levensduur treedt, ook voor deze eenvoudigste organismen, in het eerst een degeneratietoestand in, welke eindigt met den dood. Waarmee bewezen is dat deze heeren voorloopig nog geen middel weten tegen dtn dood. W tt 'n moeite eu iuspanning van zoo'n professor om dat te vioden D c.h waartoe komt men al niet wanneer tn de zonde ontkeDt, welker bezoldiging de ueuj is, en zich afwenitvau Gods Woord! Een moordenaar behouden. In de maand Augustus dezes jaars werd in Koemase een gewezen felisch-priesler, die zyu vrouw had vermoord, ter dood veroordeeld. Van uit zijne gevangenis zond hij het verzoek tot zendeling E. Bauer om bij hem te komen en met hem te spreken. Aan zijnen wensch werd voldaan. Daar echter de zen deling op reis moest, nam de inlaudsche leeraar Asare het werk over. Hij sprak met den misdadiger, die een diep berouw toonde over zijn vreeselijke daad en met inuige belangstelling vernam, dat er ook voor hem vergeving was in het bloed van Christus. Niet in eens echter kwam hij lot de blijdschap des geloofshet ging langs een weg van twijfel en angst. De geschiede nis van den moordenaar aan het kruis had echter den gewen^ohten invloed. De man leerde zich aan het kruis van Christus vast te klemmen en vroeg nu met ernst om gedoopt te mogen worden. Zuster Bauer, die deze zeldzame doopplechtigheid bij woonde, schrijft 3 Sept. 1906 „Nog nooit ben ik zoo innerlijk verheugd geweest als bij gelegenheid van dezen doop. Asare hield een diep ernstige rede. Hij wees den doopeling op zijn schuld, en dan op Gods genade en de alles overwinnende liefde des Heilauds. Knielend, de gebonden han den, waaraan de kettingen rammelden, opgeheven, met een lichtend gelaat, ont ving hij het heilige sacrament. Een po- litie-soldaat stond onbewegelijk naast hem. Het was een aangrijpend oogenblik. De tot heden door de zonde gebondene, naar het liohaaur in ketens geklonken, was gekomen tot de vrijheid der kinderen Gods. Hij was een geboudene en toch een vrij man. We mochten met en voor hem bidden; en toen wij heengiugen, wierp hij ons een innigen blik van dankbaarheid toe. Op Zondagavond vond br. Asare hem in ern stig gebed. Den volgenden morgen om 8 uur werd hij terechtgesteld. Zonder vreeze, in het zekere bewustzijn der vergeving zijner zonden ging hij den dood in. Hij was een vuurbrand uit het vuur gerukt." (Mededeelingen van het Zendingsveld.) F r a n k r ij k. De vrijmetselaars doen van zich hooren. Nu de regeering doortast, en onder anderen msgr. Montagnini over de grenzen heeft gezet, terwijl zy zieh te goed doet aan 'smans papieren en andere zaken, heeft het „Groot Oosten" in Italië aan het „Groot Oosten" in Frankrijk een telegram gezon den, waarin het zyn ongemeene vreugde over dea behaalden triumf uitspreekt. Ja, zoo roepen deze auti-clericale heeren uit, Frankrijk heeft vandaag een roemrijken stap gedaan op den moeilyken weg der menschelijke verlossing, terwijl het een gedenkwaardigen datum neerschrijft, in het gouden boek der burgerlijke veroveringen. Wij zenden u een broederlijken groet, aan u, die gestreden en overwonnen hebt voor ons gemeenschappelijk ideaal. En welk dat „gemeenschappelijk ideaal" is, dat heeft men verleden jaar kunnen zien in den brief van een Nederlandscheu vrij metselaar, tijdens de verkiezingen, welke brief dezer dagen door de Standaard werd gepubliceerd, en dien wij mettertijd nog wel eens hopen over te drukken. De politie heeft intusschen hare huis zoekingen by verscheidene Roomsche geestelijken en staatslieden voortgezet. Ook de kardinaal-bisschop van Parys, mgr. Richard, is uit zijn huis gezet met de aan zegging het land te verlaten. De 87-jarige man moet bedlegerig zijn. De Parijsche katholieken zijn van plan, hem onder een groote betooging uitgeleide te doen. Allerlei bisschoppen (die van Chalons, Nimes, Saint-Flour, Bourg«s, Nevers, Gre noble, Nancy, Vannes, Limoges en Per- pignan) hebben aanzegging gekregen hun paleis te ontruimen, in sommige gevallen binuen eeu etmaal. De koerier met de briefwisseling van den Paus is aan de Fransche grens aangehouden. Men heeft de papieren in beslag genomen en hem over de grens teruggezonden. Volgens een enkel vrijzinnig blad heeft een deel der geeste lijkheid besloten zich te onderwerpen, en de wet op de vereenigingen te erkennen, en goed te vinden dat twee leeken, buiten den pastoor om, voor de burgerlijke over heid de door de wet vereisckte verklaring betreffende het houden van godsdienstige bijeenkomsten aliegden. De kerkelijke overheid zal waarschijnlijk deze aanmel- diug blijven negeeren (doen alsof zij niet geschied was) maar den pastoors toch ver oorloven onder deze omstandigheden gods dienstoefeningen te houden. De juistheid van dit bericht kunnen wy echter bevestigen noch ontkennen. Het feit zelf zou wel niemand bewondering afdwingen. Het Vatikaan heeft bereids in een nota verklaard dat de maatregelen tegen Mon tagnini genomen, verbijstering wekken en in strijd zijn met de diplomatieke gebrui ken. Het voorval zal in diplomatieke krin gen streng veroordeeld worden. Engeland. De handvest, waarbij aan Transvaal een grondwet wordt geschonken, is afgekon digd en bepaalt, dat er zal zijn een wet gevende raad van 15 leden, door den gou verneur benoemd, totdat de wet is aan- gecomeu, waarbij in de verkiezing der leden is voorzien. Om de 5 jaar zal tel kens een nieuwe raad worden bijeenge roepen. Verder bepaalt de handvest, dat er een Volksvertegenwoordiging van 69 gekozen ledou zal zijn. Zoowel het gebruik van de HollanJsshe als van de Engelsche taal is bij de beraadslagingen geoorloofd. De handvest kent aan den gouverneur 't voorbehoud voor bekrachtiging door de rijksregeering toe, van wetten, waarbij personen van niet-Europeesche geboorte of afkomst onderworpen worden aau bijzon dere belemmerende bepalingen of waarby in den invoer van werkkrachten van buiten het land zonder contract, geregeld ver hag of verlof wordt voorzien. Het Lagerhuis hoeft het voorstel van de regeeriug, om de door het Hoogerhuis in de onderwijswet aangebrachte wijzigin gen en bloe te verwerpen, met 416 tegen 107 stemmen aangenomen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Eijerland op Texel L. Th. Wieten, cand. te Amsterdam te Daarle J. A. v. Voorthuijzen, caud. te Ede te Aduard J. Boonstra, cand. to Tolbart. Bedankt voor Zalt Bommel door G. W. Kobus te RockaDje voor Bergambacht door G. H. Beekenkamp te Huizen. Poortvliet. Ds. N. C. Bakker Dam Zondag afscheid van de gemeente met een predikatie over Phil. 4:9. Tegen de giftmengster te Grauwendijk (Groningen) is voor de rechtbank te Gro ningen wegens moord op een landbouwer en diens vrouw, levenslange gevangenis straf geëiseht. De beklaagde die bij de behandeling harerzaak geheel onaandoenlijk toeluisterde en sprak, veranderde ook heelemaal niet op 't vernemen van dien eisch. De ver dediger meende dat bekl. erfelijk belast is en verzocht onderzoek naar haar geest vermogens. Uitspraak 24 dezer. Goes. Gelijk onze lezers weten, hield gisterenavond de chr. werkliedenvereen. „Patrimonium" een vergadering met ruime introductie, in de melksalon Opril, een zaaltje te klein voor het doel. Na een inleidend woord van den voorzitter, waarin hij de noodzakelijkheid betoogde van een intensiever leven der vereeniging, ontving ds. Van der Veen het woord, otu aan de hand van Jacobus' Zendbrief een practicale toelichting te geven. Spreker deelde mede, dat hij, na rijp beraad de vergadering voor stelde, niet voort te gaan met de behan deling van dezen Zendbrief. Spreker vond het nuttiger in 't vervolg te behandelen „het burgerlijk sociaal recht bij Israël." De voorzitter achtte deze verandering uitnemend, en de vergadering ging daarin mede. Na enkele huishoudelijke besprekingen, waarin ook depenniDgmeestereenigecijfers omtrent het ziekenfonds gaf, welk fonds ongeveer f 270 in kas heeft, verkreeg de heer Mr. J. A. de Wilde het woord. Onderwerp van zijn rede noemde spre ker „Da voortbrenging van stoffelijke goederen". Om een goed inzicht te verkrijgen in de tegenwoordige maatschappelijke vraag stukken, met name in't sociale vraagstuk, achtte spreker noodig, dat we, om met het eenvoudigste te beginnen, ons allereerst beginnen rekenschap te geven omtrent de vraag, wat er in de voorziening van onze stoffelijke behoeften zooal noodig is, en tot welke verhoudingen men daarbij komt. Bij de voortbrenging van stoffelijke goe deren onderscheiden we drie factoren 1. natuur, 2. menschelijke arbeid, 3 kapitaal- De eerste twee zal spreker heden avond kort behandelen. I. Menschelijke arbeid. Zonder arbeid kuunen we in geen stoffelijke behoeften voorzien. Hoe brengt nu de arbeid produc ten voort Door handenarbeid, denk arbeid en leidende arbeid. Er is een tijd geweest dat handenarbeid veracht was. Biet het doorbreken van het Christendom is dat echter veranderd. Alle arbeid is niets dan plaatsverandering bren gen in de stof. Rembrandt, de Nachtwacht schilderende, en de man diesteenenhouwt uit de rots, doon beiden niets anders dan plaatsverandering brengen in de stof. Denkarbeid is nooit veracht geweest. Soms echter denken onze handarbeiders over dien arbeid wel wat lieht. Denk arbeid kan zeer zwaar zijn en is in elk geval van hooge waarde. Aan alle handen arbeid gaat denkarbeid vooraf. James Watt, die de kracht van den stoom ont dekte, heeft een machtigen arbeid verricht. Zonder leidenden arbeid kan niets ge heels tot staod komen. Wanneer 10 tim merlieden, 10 metselaars en 10 sjouwer lieden tret gereedschappen, steenen, enz. enz naar een terrein gaan, zal er, zonder den arbeid van architect en patroon, on mogelijk een fraaie villa kunnen verrijzen. Hieruit zien we 't verband, dat er tus- schen den verschillenden arbeid bestaat. Nog een onderscheiding maakt men arbeid in de landbouw, ia de handwerk nijverheid, in het transport, enz. Welke arbeid is nu 't meeat productief? De physiocratische school noemde alleen den Jau'dbouw, desnoods ook den wijn bouw, de jaoht en vissoherij productief, omdat alleen die arbeid iets geeft wat er eerst niet was. Spreker toont echter door voorbeelden aan dat ook de arbeid de handwerkslieden en der expedit rnrs en ver voerders wel degelijk produel if is. II. Natuur. Welke machtig factor de natuur voor den arbeid is, bli, kt als we zien op de krachten vanhei dier, den wind, stroomend water, spankracht van gassen en de eleotrioiteit. Al die kraohten, door den nionseh aangewend, vervangen arbeiders-krachten. Zien we de kracht der stoommachines. De kracht van een cycloon, van 't vuur, van de zon, van eb ea vloed. Als al die krachteu eens vol komen konden worden benut Nu de vraag: is de aanwending van de machines eu natuurkrachteu in 't voordeel «f in 't nadoel der werklieden De li berale school zegtten voordeele, want zij maken de producten g-edkooper. Blaar dat is niet geheel juist. Wat baat het als de schoenen door invoering van machines goedkoop worden, doch iomiddels de arme schoenmakers zonder werk zijn De pro- ducenten hebben er voordeel van, de ma chines winnen geld uit. Eu dit geld wordt natuurlijk meestal weer productief ge maakt, doch het vrij geworden kapilaal heeft vleugelen, en wat hier wordt uitge spaard, kan misschien in Rusland besteed worden. En al is 't waar dat er sinds de machi neries werken niet minder arbeiders noodig zyu, telkens komen er thans crisissen vjor, en is geregeld 15—20 pCV onzer werklieden werkloos. Daarom zulh-u wy natuurlyk mettertyd tot de vraag konuii in hoeverre op de patroons ook de plicht rust om voor hunne arbeiders in dit op zicht te zorgen. In den grooten arbeid van het menseh- dom is elke schakel onmisbaardenk-, hand- en leidende arbeidelk arbeidt in zijn Goddelyk beroep, alleen deze con clusie wil spreker dezeu avond trekken. Deze rede welke met groote aandacht gevolgd werd, kan een prachtige opening van de reeks sociale onderwerpen, welke mr. De Wilde deze wintermaanden hoopt te behandelen, genoemd worden. Na nog enkele vragen te hebben be antwoord, werd den spreker door den voor zitter hartelijk dank gezegd en sloot deze de vergadering. Moge het bestuur van „Patrimonium" voor de volgende vergadering weder zulke ruime introductie geven, dan zullen zeker nog meer „hoorgragen" aanwezig zyn, en zal Patrimonium" velen aan zich ver plichten. Het 4 jarig zoontje van H. O alhier is heden aan diphteritis overleden. De aangifte van werklooze inge zetenen voor de Werkverschaffing alhier had gister plaats. Er zijn er 45verleden jaar bedroeg hun getal 40. Middelburg. Aan de heeren P. Sonius, opperbrandmeester, en K. J. Kuiler brand meester, is door B. en W. met 1 Januari a. s., op hun verzoek, op de meest eervolle wijze ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de vele en langdurige diensteD, aau de gemeente bewezen. Door de politie alhier is aangehouden en over de grenzen des Rijks naar de zijde van Duitschland gezet C. F E. H., welke zonder middelen van beslaan alhier ver toefde. Vlissingen. Donderdagmorgen bij het aangaau der fabriek „De Schelde" had de 17-jarige jongen van den machinist der S. Spoor, J. Kopmels, het ongeluk op het S. S. Tjikini door een luik te vallen (door den donker) in de diepte van het schip, met het ongelukkig gevolg dat hij zwaar gewond op verschillende plaatsen, en met schedelbreuk werd opgenomen Na ver bonden te zijn is de ougeiufuge naar het r.-k. ziekenhuis vervoerd. Neuzen. Alhier is opgericht een bond van binnenschippers voor Zeeuwseh Vlaan deren, Walcheren, Noord-en Zuid Beveland. Het doel is het verkrijgen van betere be- vrachting8voorwaarden en het tegengaan van misbruiken, die bij het bevrachten voorkomen. Aanvankelijk traden 30 leden toe. Het bestuur bestaat uit de heeren A. de Jonge, voorzitter, F. Dooms, M. van Leuven, W. Bondewel, commissarissen, en Jan Tollenaar, secretaris-penningmeester. Sluis. Bij de stemming voor een lid van den raad waren uitgebracht op den heer H. C. Bakker 114 en op den heer B. Brand 117 stemmen, zoodat laatstge noemde gekozen is15 stemmen waren van onwaarde, terwijl een 120 kiezers niet waren opgekomen. Hansweert De machinist K. bij den prov. stoombootdieust, dienstdoende op de stoomboot Walsoorden had het ongeluk met zyn linkerhand tnssehen de machine te geraken, waardoor een lid van een vinger geheel werd afgesneden. Het met haver geladen sieepsehip „God vertrouwen", schipper L v.d. Meulen, geraakte Woensdagavond alhier op de Schelde aan den grond. D?or twee sleep- booten is het schip afgetrokken en alhier binnengebracht. Blr. P. C. J. Hennequin, lid ?an de Tweede Kamer voor het district Oostburg, is Dinsdag plotseling zeer ernstig ongesteld geworden. (N.v.d.D.) De Staatscourant (no. 291) bevat de statuten van de afdeeling Hulst van den R. K. Volksbond in het diocees Breda te Hulsten de vereeniging „Het Groene Kruis" te Wissenkerke. Westkapelle. Dinsdagavond verga- derde de kolenvereeniging „Helpt Elkan der" alhier, tot het doen van de gewone jaarlyksche rekening en verantwoording, Uit het verslag van den secretaris dier ver eeniging bleek dat bij den aanvang van dit jaar aanwezig waren: 433 H.L., aangekocht 5808 H.L., verkocht 5995 ILL, zoodat nu nog in voorraad zyn 246 H.L. Deleden zyq

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2