LANDBOUWERS! Gebruikt „Wavin" Messen OPENING Hieuwe Winkel Tiassrsassggroedsshappei), Openhaie Verkooping Advertentie». M. Geensen, geregeld in voorraad. Zaterdag 15 Dee. BOUWLAND, een netten INBOEDEL, Uit de Tweede Kamer. Telegrafisch Weerbericht. Openbare Yerkooplngee. LAATSTE BERICHTEN. Afloop Yerksopinpeo, enz. Marktberichten, HARMONIUMS (Orgels) en het geven van HARMONIUM (Orgel) LES. Jeh- Geensen Jz. ZesDwscbe Baalsstaiü vaDtaaiaw AfdeelingWalcheien". YEUGADERING KiiairopÉ m Dr. De Vrij Johan de Roos, Vlasmarkt, Middelburg. voor zieke Kalveren, AFDOEN D MIDDEL. ÖPEHB1RE VEMQSPING. Vrijdag 21 December 1906, partij Afbraak, Leien, Pannen, nieuwe Houtwaren, en LOOPV/MUtim Goed en Goedkoop n/"V door L. DE BRUIJNE. o'g» MIPDELB""»- SEGEERSTRAAT, Haiskenflelijte Ijzerwaren, MIDDELBURG. Draaibank, Kraanzaag, 3 zware Vijzels van verschillende lengte, Kliefhamer, ijzeren Keggen, ver schillende Zagen en meer. 3 Kruiwagens, Kalkbakken, Vaten, Vleeschblok, Reepen en Blokken, groote glazen Kast, 1 stel Men deuren met Kozijnen, Ramen, Stores, Kozijnen, breede Olmen- deelen en -platen, eiken Platen, marmeren Tegels, groot 50 bij 50 c.M., marmeren Neuten en Plinten en meer andere goederen. op Woensdag 19 December 1906, 2 mah. Tafels, waarvan een met gebeeldhouwden voet en inleg- bladen, 6 mah. Stoelen met trijpen zittingen, 6 Ween er Stoelen, Pau- teuil, mah. Secretaire, Linnenkast, Ledikanten, waaronder met staal draad en springveeren Matrassen, Bedden met toebehooren, Spie gels, Tapijten en Vloerkleeden, Pendule met Candelabres, Pendule met Stolp, Wekkers, Lampen, 2 prachtige Vulkachels, Keuken kachel, koperen Doofpot, Paraplui- stander, Barometer, Naaimachine met Tafel, Bloemenstander, Tuin bank, Kanarievogels met Kooien, Jacht- en Plobertgeweren, nikke len RevolverPetroleumstellen Tobben, Koper-, Tin-, Glas- en Aardewerk, enz. by dien Tilburgschen winkelier gehaald worden, waarvoor de Langstraatsohe patroon een premie van 40 pet. geniet, die niet de winkelier moet be*alen, doch de koopster met het waarschijnlijk toch al niet te hooge loon. (Katli. Soc. Wkbl.) Tweede Kamer. Schutterijen. De heeren De Klerk, Marchant, De Ridder tu Üuynstee hebben bij amende ment voorgesteld op de begrooting vau binnenlandsche zaken 1907 als memorie- post te plaatsenToelagen aan gewezen bezoldigde ambtenaren bij de schutterijen. In verband met de inbraak bij den rijksontvanger te Muiden is, naar De Tijd verneemt, te Antwerpen een tweede ver dachte aangehouden. De heer Deerick geneesheer aan het gesticht voor zenuwlijders Rhijngeest bij Leiden is benoemd tot geneesheer aan de stichting Bloemendaal te Loosduinen. Een aangename verrassing ondervond voor eenige dagen een caféhouder te Holz (Limburg). Hij had aan de deur van een Pruis eenige witte kooien gekocht om in te maken. Bezig zijnde ze schoon te maken, vond men in een der exemplaren een beurs, inhoudende eenige goudstukjes met nog ander geld. Te Elburg is een kind dat den vori- gen dag hoogst ernstige brandwonden had gekregen, aan de gevolgen overleden. Te Voorburg is een hovenier bij het boomen snoeien uit een boom gevallen. Hij kreeg zulke ernstige wonden, dat hij kort na den val is overleden. Het plotseling sterven van een pasgeboren kind van een gehuwde moeder te Arnhem deed denken aan een gewelddadigen dood. Er is tegen de vermoedelijke verdachte een onderzoek ingesteld. Aan de Cogradkade te's-Gra- venhage is gisterenavond ter plaatse waar kort geleden eene vrouw was overreden een 9-jarig knaapje door de stoomtram gegrepen en gedood. Het hoofdje was geheel verbrijzeld. Vier dagen op een plank in den Oceaan. Vreeselijk beeft de matroos Thomas Hoek van den Deensohen schoener Olivier Par- rett moeten lijden, welk schip op de reis van Kopenhagen naar New-York bij een orkaan kenterde. De geheele bemanning met den kapitein werd door de golven over boordj gespoeld en verdronk. Hoek hield zich aan een in het water drijvende balk vast en trachtte met behulp van andere planken, waaruit de ladiug van het schip had bestaan een vlot te vormen. Ondanks zijn bijna bovenmenschelijke' pogingen gelukte hem dit niet. Bovendien leed hij vreeselijk aan honger en dorst. Zijn eenig voedsel bestond uit drie appels, die hij in zijn zak had, toen het schip zonk. Den derden dag zag Hoek een oorlogschip, maar hij slaagde er niet in de aandacht der bemanning op zich te vestigen. Ten slotte op den vierden dag werd de schipbreukeling door het stoom schip Texas van de Soandinavisch-Ameri- kaausehe lijn bemerkt en opgepikt. De half verhongerde en uitgeputte zeeman viel aan boord van de Texas in een diepen slaap, waaruit hij eerst na drie dagen ontwaakte. Het stoomschip bracht hem naar New-York en van daar werd hij met een Deensch stoomschip naar Kopenhagen gebracht. De /Bastille van de bovenste vier honderd." De New-Yorksche kriDgen der «bovenste vierhonderd" zijn door een boek, dat de milionair John Armstrong Chander over het krankzinnigenwezen heeft ge schreven, in niet geringe verlegenheid ge bracht. Chardler was met de schrijfster Amelia Rives gehuwd, die thans van hem is gesoheiden en de vrouw is geworden van den Rusisschen vorst Trubetzkoi. Chardler werd tengevolge van de intrigues van zijn bloedverwanten kort na zijn scheiding in het Bloomingdale krank zinnigengesticht gebracht, waar hij weder rechtelijk jarenlacg werd opgesloten. Het gelukte hem echter later te ontvluchten en een groot aantal der beroemdste psy chiaters (geneesheeren die voornamelijk den geestestoestand voor de patiënten be- studeeren) van Amerika verklaarden dat Chandler geheel normaal was en dat er niet de geringste sporen van eene ook slechts tijdelijke geestverstoring viel te eonstateeren. Chandler beweert in zijn boek dat een groot aantal dergelijke ge vallen van leden der rijkste New-Yorker families in het krankzinnigengesticht zijn opgesloten door hunne bloedverwanten, om de beschikking over het vermogen van de s 'aehtoffers niet te verliezen. Op het station Welle (België) is een 85-jarige vrouw (moeder van vijf kinderen) die over de rails liep letterlijk in stukken gereden. Toen de trein te Brussel aankwam kleefden er nog vormlooze stukken vleesch aan de wielan der locomotief welke geheel met bloed bespat was. Te Wygmael (België) stond bij de fabriek van Remy een hoop kisten, vaten, pakketten, enz., per trein aangekomen en voor de fabriek bestemd. Eergisteravond zou een vrachtrijder de zaken weghalen. Hij vroeg aan een paar beambten hem eenige aanduidingen te geven. Twee nieuwsgie rigen stonden er bij te kijken. Met een lamp in de hand bekeek de jonge bediende de adressen op de verschillende voorwerpen gehecht en kwam zoodoende bij een slecht gesloten vat naphta die ontplofte de vier aanwezige personen werden deerlijk ge brand. Den bediende werden de lappen vleesch van 't lijf gerukt tegelijk met de verbrande kleeding. Hy stierf aan de ge volgen. Ook de vrachtrijder is doodelyk gebrand aan buik en beenen. Van de toe schouwera zal een 'tgezicht moeten missen. Te Bilbao is een vaartuig, dat de rivier overstak, tengevolge van een wind stoot omgeslagen 16 personen verdrouken, Te Hamburg wordt in het aanstaande najaar een nieuw hoofdtelefoonkantoor in gebruik genomen, dat verreweg als het grootste centraat-telefoonbureel der wereld kan beschouwd worden. Het kan inge richt worden voor de opneming van 80,000 telefoon-aansluitingen voorloopig zal het voor 40.000 telefoonaansluitingen worden ingericht. Tot nu toe is men nergens boven 25,000 of 30,000 aansluitingen ge komen. De groothertog van Hessen, die wel de «roode groothertog" wordt genoemd, is bekend om de welwillende gevoelens die hij ook den nederigsten zijner onder danen toedraagt. Dezer dagen zouden verschillende Darmstadtsche vereenigingen bij avond een optocht met fakkellicht voor het paleis houden, om hun vreugde te uiten over de geboorte van zijn stamhouder. De gemeente Darmstadt had 1600 mk. bijgedragen voor fakkels, vlaggen enz. en het beloofde een schitterend vertoon te worden. Maar voor de aanstalten nog ge maakt waren, liet de groothertog aan de leiders van de feestelijkheid weten dat, aangezien het weêr niet gunstig leek, hij niemand een verkoudheid wilde bezorgen en Kerstmis voor de deur stond, hij er de voorkeur aan gaf om al die marken onder de armen van de gemeente te verdeelen, in plaats van ze uit te geven voor een kortstondig vreugdebetoon ter eere van zijn knaapje. Behanzin, de vroegere koning van Dahomey is overleden. Twaalf jaar ruim heeft hij in ballingschap geleefd, nadat in 1893 overste Dodds de hoofdstad Abomy had bezet. Eerst onlangs was hij van Martinique overgebracht naar Algiers in verband met zijn voortdurende klachten over het klimaat van Martinique. Uit de „Laatste Berichten" in ons blad van gisteren, heeft de lezer kunnen be merken, dat er ook gisteren in de Kamer veel is gesproken. Vooral over den „Cen- tralen Gezondheidsraad". Men had het over de weinige resultaten van dien raad, deels een gevolg van de minder goede werkwijze en daar bestaande desorganisatie, deels ook zooals dhr. Ruyseh v. Beerenbrouck op merkt een gevolg van de zeer ongunstige omstandigheden waaronder het college gewerkt heeft. Op dit voorgehouden straf register het werd door dhr. Bos en Tak overgelegd had de heer Lohman en Bor- gesius nog al wat af te dingen. Van eigen lijke „zonden" is geen sprake, hoogstens van fouten,niets ongewoons by een college, dat nieuw is. Zoo is het een fout, dat men aan kleine zaken blijft hangen en daardoor de groote ongedaan laat. Zoo is het ook wel wenscheliik dat de secretaris geen lid is van den Raad. Nu, op meer dan een punt zou er in de organisatie wel wat gewijzigd kunnen worden, doch van «grieven" dhr. Bos had er een viertal genoemd is toch heusch geen sprake. Die er nog waren zijn onderzocht en blekeD ongegrond. Ook Minister Rink meent dat in hoofdzaak de organisatie goed is. Z.Exc. vindt dat er «hard gewerkt" wordt in den gezondheids raad «belangrijke adviezen" zijn door dit college aan de regeering uitgebracht en op dit punt kan de Raad den toets der eritiek volkomen doorstaan. Dat devierinspeeteurs lid zijn mag toch geen grief zijn. De heeren zijn het meestal onder elkaar oneens gelijk de doctoren, en gaan hun eigen weg. Van opdringen van hun wil is dan ook geheel geen sprake Een andere vraag is, of het wensohelijk is, dat de secretaris ook lid is. De Minister is het op dit punt eens met de heeren Lohman en Borgesius. Toen kwam de quaestie ven het «laboratorium" van den Raad. De Kamer keurde de post goed zonder hoofdelijke stemming, al waren niet alle leden met het denkeeld ingenomen. De bouw is veel te duur, zeide dhr. Foreest. Ik ben geen deskundige, had dhr. Van Idsinga geantwoord, toen men hem uitnoodigde op een vergadering, waar het plan werd besproken. En de heer Van Nispen zou een «nieuwe raming" willen. Nogmaals bezuinigen dus. Volgens anderen was de zaak niet rijp voor beslissinger blijven nog zooveel vragen over. Vragen over de bestemming, vragen over de kosten van exploitatie. Doch de zaak drong naar het scheen, er zou en moest een labora torium komen. Alleen bleef nog de vraag, aan welk plan de Kamer de voorkeur gaf, aan het plan van den rijksbouwmeester, nu minder duur dan verleden jaar, óf wel aan het goedkoopere en evenzeer deugde lijk plan van dhr. BlookerLeliman De Minister hield er zich wijselijk buiten en voldeed alzoo aan den wensch van dhr. Blooker, om de eindbeslissing niet te «for- ceeren". De Kamer maakte een eind aan de kwestie, door eenvoudig de begrootings- post van den Minister goed te keuren. Natuurlijk neemt de Minister de verant woordelijkheid op zich. Bij het einde werd de post onderhanden genomen een som Dhr. Leliman is een jong bouwkundige, die met dhr. Biooker een plan had ontworpen. Dit schijnt hem wel wat kwalijk genomen te zijn, want in no. 48 van het ^Bouwkundig Weekblad" wordt hem, volgens dhr. Blooker, verweten, dat Leliman zich op verzoek van dhr. Blooker, geleend zou hebben tot het ontwerpen van een goedkoopet plan. van twee millioen is er in 't geheel noodig als eersten termijn voor een nieuw krankzinnigengesticht. We zeggen met opzet «onder handen genomen" omdat er nog al bezwaren rezen. Vooral van de zijde van dhr. De Steurs om Van Kol niet te noemen. En geen wonder. Nauwe lijks 15 regels zijn in de Memorie van Toeliohting aan deze spliksplinternieuwe aangelegenheid gewijd. Wat een gebrek kige toelichting voer zoo'n belangrijk voorstel merkt dhr. De Stuers terecht op. Eigenlijk zijn het er twee. Opdoeking van Medemhlik en een nieuw gesticht er bij. Kon het niet anders vraagt de afgevaardigde, van Weert. Men klaagt over «overbevolking". Welnu, iaat een deel der verpleegden in particuliere gestichten worden overgebracht. Die zijn er genoeg, ze verrijzen als paddestoelen uit den grond, of anders uitbreiding van Medemblik Wat denkt de algevaardigde van het district over een en ander? Is dit nieuwe gesticht zoo noodzakelijk, mijn heer Borgesius? Doek deze zweeg, althans nu. Wellicht laat vandaag de afgevaardigde van Enk huizen zijn licht wel over die interessante, tevens dure aangelegenheid opgaan. Te vergeefs trachtte de commissie van Rapporteurs bij mende van dhr. Blooker, den Minister overtehalen, om voorloopig den post terug te nemen. De zaak is te dringend, zegt Z Exc. Van uitstel in dezen komt zeker afstel. En dat durf ik niet voor mijne rekening te nemen. naar ivaarnemingen in den morgen van 12 December medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 775.9 te Horta, laagste stand 741.8 te Wiek, Verwachting (tot den avond van 13 Dec.): krachtige tot stormachtige, meest Weste lijke wind, zwaar bewolkte of betrokken lucht, regen. Weinig verandering van temperatuur. Donderdag 13 December. Oi-oes, Tol 11 uur bij Westdorp door deurw. Hollmann Verhoek, aftandspaard, boerenwagen, veerkar, ploeg, 2 eggen, 5000 mutserd, vaamhout, 12 kersenboomen, kanthooi, loopvarkens. Door Gedeputeerde Staten van Zee land is het door de gemeenten dezer pro vincie te dragen aandeel in de lichting van de nationale militie van 1907 vastgesteld als volgt, met aanduiding tevens voor elke gemeente van het aantal van de tot vol ledige oefening en van de tot korte oefe ning in te lijven manschappen Arnemuiden 8 3, Domburg, Aagtekerke en Meliskerke 5 2, Grijpskerke 3 1, Kou- dekerke 6 2, Middelburg 40 17, Nieuw en St. Jooslaud 2 1, Oostkapelie 2 1, Oost- en West-Souburg 7 3, Ritthem, Biggekerke en Zoutelaude 3 2, Seroos- kerke (W.) 3 1, Veere en St. Laurens 3 1, Vlissingen 37 15, Vrouwepolder 4 1, Westkapelle 4 2, Annaland (St.) 6 3, Maartensdijk (St) 8 3, Oud-Vossemeer 5 2, Philipsland (St.) 6 2, Poortvliet 3 2, Scherpenisse 3 l,Stavenisse 4 2, Tholen 7 3, Baarland en Oudelande 3 1, Borsselen 2 1, Ellewoutsdijk 2 1, Goes 18 8,'s-Gra- venpolder en 's-Heer Abtskerke 5 2, 's-Heer Arendskerke 8 3, 's-Heerenhoek 3 1, Heinkenszand 3 1, Hoedekenskerke 3 1, Ierseke 13 5, Kapalle 3 2, Kloetinge en Kattendijke 4 2, Krabbendijke 4 2, Kruiningen 8 3, Nisse en Driewegen 3 1, Ovezande 3 1, Rilland-Bath 4 2, Schore 2 1, Waarde'2 1, Wemeldinge 5 2, Wol- phaartsdijk 7 3, Colijnsplaat 5, 2, Kort- gene en Kats 5 2, Wissekerke 9 4, Brou wershaven 4 2, Bruinisse 6 2, Dreischor 3 1, Duivsndijke en Eikerzee 2 1, Elle- meet 2 1, Haamstede en Burgh 3 1, Keik- werve 2 1, Nieuwerkerk 5 2, Ooster- land 2 1, Ouwerkerk 3 1, Renesse, Noordwelle en Serooskerke (Schouwen) 2 1, Zierikzee 18 8, Zonnemaire en Noordgouwe 4 2, Aardenburg 3 2, Biervliet 6 2, Breskens 4 2, Gadzand 3 2, Eede en St Kruis 3 1, Groede 5 2, Hoofd plaat 4 2, IJzendijke 4 2, Oostburg 5 2, Retranckement 3 1, Scho'ondyke en Wa terlandkerkje 5 2, Sluis 5 2, Zuidzande en Niemvvïiet 3 2, Axel 12 5. Boschkapelle, Ossenisse ên Hengstdyk 3 2, CliDge 5 2, Graauw en Langendam 3 1, Hoek 6 3, Hontenisse 12 5, Hulst 5 2, St. Jansteen 7 3, Koewacht 8 3, Neuzen 19 8, Philippine 3 1, Sas v. Gent 2 1, Stoppeldijk 3 2, Westdorpe 4 2, Zaamslag 8 3, Zuiddorpe en Overslag 4 1. Het eerste cyfer geeft aan het getal te leveren tot volledige en het tweede tot korte oefening, samen vormende het ge heele te leveren contingent. Den Haag. Herbenoemd tot arrondisse- ments-scboolopziener te Zierikzee dhr. H. Slot, aldaar. Baarland. Het verhoogen en verzwaren vau een gedeelte zeedijk, waarvan de aan besteding 1.1. Vrijdag heeft plaats gehad en Diet was gegund, is thans aangenomen door dhr. A. Moerdijk alhier, voor f1045. Middelburg. Heden werd aan het gebouw van het Provinciaal bestuur van Zeeland aanbesteed het onderhouden van, en het doen van herstellingen en leve ringen aan Provinciale gebouwen te Middel burg, van 1 Januari tot en met 31 Dee. 1907. Raming f745. InschrijversH. Jausen Jz. voor f586; J. C. Watter voor f739 82 en A. Loois Jr. voor f800allen te Middelburg. GOES, 11 December 1906. Bij ruimen aanvoer kwam in de prijzen geen merkbare verandering. Oude tarwe f o,a f o,Nieuwe tarwe f 6.25 k f 7.N.-Rogge f 5,70 a f 6.Winter gerst per 100 kilo f8.— a f8,50. Haver per ioo kilo f6.25 3 f7.-- Bruine boonen f8,50 a f9.50. Karwijzaad faf—.Kool zaad fa f Kroonerwten f9.a f 9.1 o. Groene Erwten f 8,60 a f 9. Opgaaf der marlctzetters van de getneente. Versche Boter per K.G. f 1.26 k f 1.32 middenprijs f 0,65, part. f 0,per pond. Versche Eieren per 100 stuks f 5.60 k f 6. middenprijs f 1,45, part. f o,— per 25 stuks. De aanvoer van boter was gering, die van eieren ruim. Opgaaf van de Landbouwmaatschappij. Boter f1.26 a fi.32 per K.G., rekenprijs f 1.30 per K.G. Versche Eieren f 5.60 a f6per 100 stuks, rekenprijs versche eieren f 5.80 per ioo stuks. Kleine Eieren verkocht voor f 5,20 de 100 stuks. B UIlGEIiLlJKE STAND. Van 1012 Deo. MIDDELBURG. Getrouwd: D. Pol derman, 24 j. jm. en C. E de Graaf, 29 j. jd. Bevallen: J. A. Murk geb. Roth, d.A. H. Joosse geb. Bos, z.S. M. Schou geb. De la Vienne, d.C. P. M. Malgo geb. Fanoij, z. GOES. Geboren: 11, Dirk Hendrik, z. v. Pieter Quist en Johanna Gerharda Jaeoba Everdina Vollenhoven12, Johanna Berbera, d. v. Josephus Henrieus van der Borgt en Dimphena Maria Johanna Clarijs. Van 8—11 Deo. VLISSINGEN. Getrouwd: H. Engels, 34 j. jm. en A. S. J. de Meijer, 24 j. jd. B e v a 11 e nM. Loekemeijer geb. Pape, d.M. J. Kokelaar geb. Slagboom, d. M. Piera geb. Meerman, z,S. van der der Hooft geb. Kusse, z. (levenl.) Overleden: J. O. Dover, wed. van S. C. Coster, 56 j. Geboren DIRK HENDRIK, zoon van P. (JUIST Bz., en J. G. J. E. QUISTVollenuoven. Goes, 11 December 1906. Öndergeteekende beveelt zich beleefd san tot het stemmenrepareer en, en schoonmaken van Ook buiten GOES. Aanbevelend, op Maandag 17 December 1906, des voormiddags ten half li uur, op de Bovenzaal der Sociëteit „De Vergenoe ging" te Middelburg. J. KR A A MER, Secretaris. per flacon 50 cent. Hcbofddepöt: W. ÏÏUBREGTSE, Middelburg en M. GELUK, Serooskerke. De Deurwaarders HOLLMANN VERHOEK te Goes, zullen op des voormiddags om 11 uur, aan de Oude Meestoof «De Eendracht", te Nieuw- dorp, verkoopen voor S&roo» VaOt-leS&i.ijderiB Niet in voorraad zijnde messen worden in den korst mogelyken tijd geleverd. VAN DE in eerste kwaliteit giftvrije, geëmailleerde het nieuwste op dat gebied, uit de be kende fabrieken van Weismdli.er, Beek en Hibij. Beleefd aanbevelend, De Notaris J. HOSANG zal op Dins dag den 18 December 1906, des na middags te 2 uur, ten verzoeke van dhr. Jan de Voogt Pz. te DOMBURG, aan de Timmermanswerkplaats aan de Noordstraat aldaar, in het op en baar v erh o op en EENE PARTIJ waaronder: Voorts Beziebtiging op den morgen van den verkoop. te 's-IIeer Arendskerkevoor de erfgen. van den heer M. van Iwaarden, ten overstaan van den Notaris JOH. PILAAR, te Goes, a. des voormiddags te 10 uur, in de herberg bij D. VAN DAMME, van in de gemeente 's-Heer 'Arendskerke, in den Sint Pieterspolder, kadaster sectie H nr. 509, groot 1 Hectare 72 Aren 30 Centiaren. Op gebruik nk de betaling der koopsom. Te veilen in 4 peroeelen en in massa b. des middags te 12 uur, aan het sterf huis op het dorp, van bestaande uit: Kijkdag des voormiddags.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 3