Buitealandscb Overzicht. RECLAMES. JXier pijnen. Kerknieuws. Gemengde Berichten. Ban den burgemeester een tooneelvoor- atelling te verbieden, die hij in strijd acht met de openbare orde of zedelijkheid „Maar onze denkbeelden ouitrentschouw- burgen zijn geworden een element van groote beteekenis, en er zijn velen die in het tooneel zien een opvoedende kracht De burgemeester van Goes zeide in antwoord op de vraag waarom hij do opvoering van Allerzielen verboden had _ik verbood het op grond van de Christelijke gevoelens en de daaruit vol gende vrees voor de openbare orde." „Wij respeoteeren natuurlijk volkomen (deze) overtuiging, maar wij vragen waar omtrent goede zeden al naar ieders levens beschouwingen zeer verschillende begrip pen bestaan of, als in een stad vele men- schen een voorstelling gaarne willen zien, en dan het oordeel van den burgemeester van deze of gene richting den doorslag mag geven, en of men zich te dien aanzien, gelijk Prof. Oppenheim aanraadt, niet moet houden aan het repressief toezicht met loslating van het preventief toezicht. Op penheim stelt subsidiair dat men, zoo men dat niet wil, dan toch eenige aanwijzing zal geven omtrent de toepassing vau deze censuur". De minister van binnenl. zaken de heer Rink, antwoordde in de zitting van Maan dag blijkens de Handelingen: In bij na alle gemeenteverordeningen komt de bepaling voor dat openbare ver tooningen in de gemeente niet mogen plaats hebben zonder machtiging, toestemming, verlof of dispensatie van den burgemees ter. Nu merk ik op dat overal waar een dergelijke verordening bestaat, het 2e lid van art. 188 eigenlijk overbodig te achten iswant indien de burgemeester zonder opgaaf van redenen de vergunning tot het houden der vertooningen kan weigeren, dan heeft hij geen behoefte aan een andere wetsbepaling „N u geef ik toe, dat by de groote macht, die by dit artikel aan den burgemeester is gegeven, daarvan inderdaad zeer ge makkelijk misbruik kan gemaakt worden, maar nu daarom aan de burgemeesters die macht te ontnemen, ik ben daarvan geen voorstander. Als de regel goed is, dan moet men er tegen kunnen, als er een enkelen keer misbruik van wordt ge maakt. Laten wij hopen dat de burge meesters verstandig, wijs en verdraagzaam zullen zijn, en zich niet om ongegronde rodenen er toe zullen laten verleiden om kunstuitingen te verbieden. Maar om nu van de beslissing van een burgemeester appèl op de Kroon te geven, daarmede kan ik mij allerminst vereenigen Door deze bespreking is de burgemeester van Goes thans ook officieel in 'tgelyk gesteld wat 't verbod en de motiveeriDg dei- bekende weigering aangaat. Wat trouwens voor ons van de i beginne vaststond dat geschieden zou. Dat dit natuurlijk vrijzinnige menschen, die gaarne een geestelijke of dominé (na tuurlijk geen moderne dominé, die heeft le beau role I) en andere fijnen als slechten en huichelaars ten tooneele gevoerd zien, ge lijk Vrijdagavond ook weer zal plaats hebben in t, naar men ons meedeelt, schan delijk partijdige tendenz-stuk door de Nieuwe Zeeuwsche Courant bereids ge wraakt niet aangenaam vinden, is licht te begrijpen. Maar daaraan vermag zelfs een vrijzinnig minister niets te doen. Trouwens er zou een stroom van vuil loskomen, als de dam van art. 188 2e lid weid wegge broken. Da ervaringen bij landverhuizen opge daan, wijzen op de grootBte voorzichtig heid daarbij in acht te nemen. Men kan niet te voorzichtig zyn. Nu weder komen berichten van een Zeeuw, die zijn naam verzwijgt, uit Kroon stad, Oranjerivier-kolonie in Zuid-Afrika, meldende dat voor menschen die land- bouw-aibeid vorstaan goede plaats aldaar te vinden is. Een helper bij de boeren kan plaats vinden voor de helft van den oogst. En als dien oogst van mielies goed is kan hij 100 pd. st. of f 1200 verdienen. Zoo kan hij dit jaar helper, het volgend jaar reeds boer zyn. 't Is in waarheid mooi. Maar of deze voorstelling niet al te mooi is, iuformeere men eerst ter plaatse. Daar zyn onder ons zoovelen die er familie leden of kennissen of vroegere dorpsge- nooten kunnen raadplegen. Het onherbergzame Soemba zal in den eerstvolgenden tijd weder van zioh doen spreken. Soemba is, gelijk veie onzer lezers weten, station van de Nederlandsehe Gerefor meerde zending en wordt door twee zen delingen bearbeid. Behalve paarden voor onzen Archipel brengt Soemba ongelukken voor onze zending. Voor twee jaren werd de woning van den zendeliDg Wielinga geplunderd en verwoest, nu brandde, gelijk ons blad gisteren onder de rubriek Kerk enz. reeds meidde, de nieuw gebouwde woning af. Behalve stoffelijke schade men kent op Soemba evenmin assurantie als in Babei of Ninivé is er echter naar het schijnt niets te betreuren. Bij de plundering kwam persoonlijk letsel, ditmaal niet. Als men hoort van de sommen die zullen «muon hsbteed worden tot het, na den brand, opnieuw in orde maken van de Groninger Universiteit, en men denkt dan daarbij aan de sommen (ot jaarlijksch onderhoud van school en onderwijzers, dan vraagt men zich toch afwaartoe zooveel geldverspilling en waartoe zooveel kracht- versnippering Daar is schier niemand die ontkent dat onze Staatsfinanciën en ons Hooger-Onder- wijs heide lijdt onder den overdaad van vier Universiteiten. Ieder erkent dat hooge eisohen aan ons vak-onderwijs moeten gesteld worden om, in productie-vermogen met het buitenland te kuanen wedijveren, en ieder erkent evenzeer dat het geld nu in overdaad aan het Hooger-Onderwijs gegeven voor hel vakonderwijs bate geven zou. En toeh gaat men maar den ouden gang. Alle partijen. De meest democratische die zegt tegen alle protectie te zijn, en ook de, partijen der reohterzijde die zeggen het conser vatisme te haten met een volkomen haat. Hoe dikwijls zijn woorden en daden.... twee. Onder de welbekende bijdragen van de pers die de wisseling des jaars komen aankondigen behoort ook weder de Unie almanak voor 1907. Het kaartje openvouwende dat de Al manak als naar gewoonte opent en waarop de plaatsen waar christelijke scholen ge vestigd zijn staan aangegeven, trekt het onze aandacht dat in het afgeloopen jaar de mazen van het net zooveel dichter ge worden zijn. Geen wonder. Tegen 778 in December 1905 staan er nu in December 1906 opgegeven 836. F r a n k r ij k. Het gaat in Frankrijk hard tegen hard. De fatale termijn is verstreken. Tot 11 Dec. had de anti-clericale regeering aan de kerk bedenktijd gegeven, na dien datum moest zy eieren voor haar geld kiezen. Zy heeft dit niet gedaan, dus zal zij worden „aan gepakt", gelijk men een dief doet. Het zyn de consekwenties van het libe ralisme die niemand verwonderen. Maar, zooals 't spreekwoord zegt, zoolang er leven is, is er hoop. En de nacht brengt raad. Maar dat heeft zoo niet mogen zijn. De Paus kon niet anders dan het naleven der bepalingen van de Fransche vereenigings- wet van '81 op de verplichte aangifte der te houden samenkomsten der kerk verbieden. Had hij in de naleving berust, hij had er door toegegeven dat de kerk is een gewone godsdienstige vereeniging. En nu zal Cle- menceau de scheidingswet in al hare ge strengheid toepassen. Een redacteur van het socialistisch blad Matin (De morgen) had een gesprek met hem, waarin de eerste minister zeide dat, nu de Paus zich tegen een wet verzet, die altyd, zij het ook stil zwijgend, is gehoorzaamd geweest, bij hem wel zal vinden. En zijn collega, de socialistische minister van eeredienst Briand staat hem ter zjjde. Ik kan u verzekeren, zeide deze, dat de regeering zal weten op te treden met genoeg kracht om aan de wet het laatste woord te geven. De houding van den Paus, zoo voegde hij er aan toe, is zoodanig in strijd met de duidelijke belangen der geestelijk heid en der kerk, dat ik mij die slechts kan voorstellen, als ingegeven door politieke bijgedachten. Voeg hier nu bij dat de sociaal-demo craat minister Viviani aan het hoofd staat van hen die voor den arbeider „de lichten in den hemel hebben uitgedaan", en men zal verstaan hoe met dat driemanschap de clerioalen een zweren strijd tegemoet gaan. En het sein is al gegeven. Gisteren is men begonnen met de tenuitvoerlegging van hetvonnis om op de bisschoppelijke pa leizen en de pastoriën staatsbeslag te leg gen. Reeds zijn eenige geestelijken met geweld uit hunne woning verwijderd. Te Parijs had een gerechtelijke huis zoeking plaats by mgr. Montagnini, den officieusen vertegenwoordiger van den Heiligen Stoel. Tegen Montagnini werd bevel tot uitzetting uitgevaardigdhij teekende verzet aaa tegen de wettigheid van de huiszoeking. Niettemin werd hy nog denzelfden avond het land uitgezet tot de Italiaansche grens begeleid door een byzouderen commissaris. Een groot aantal papieren werd in zijn woning in beslag genomen, met name een brief aan 's Pausen secretaris Merry del Val gericht. De brandkast word door de justitie verzegeld. Denzelfden dag was door den Senaat na een heftig dobat, met 150 tegen 107 stem men besloten het lyk van Zola in het Pan theon bij te zetten. Toen na deze beslissing de premier in de Kamer kwam, werd hem terstond door een der clericale afgevaardigden rekenschap gpyreagd van zijn optreden tegen den bisschop. Clemenceau betrad terstond, Datuurlyk onder applaus der Kamer, de tribune Gij spreekt van de vroegere nonciatuur, zoo zeide hy, de bijzonderheid van dat gebouw mept ge in, dat is der justitie gansch onbe kend. Zij heeft een huiszoeking gedaan op nuiuuro 10, Rue de l'Elysée (gelach en appUus). Daar woont een monseigneur M ignini, vroeger secretaris der noncia- tiin d.o ontvangt reeds sinds lang gere gelde correspondentie van kardinaal Merry del Val. Hy ontvangt diens orders, hij brengt ze aan de Fransche bisschoppen over wij hebben hen laten begaan thans echter geeft hij den FrRiisc'non priesters bevel, zich te verzetten tegen de Fransche wetten. Gij verwyt mij dat ik eon huis zoeking heb laten doen. Drie pastoors te Parijs hebben reeds artikel 35 der Schei dingswet geschonden en worden vervolgd. Montagnini valt onder bereik der justitie al* hun modeplicht.ige. Gy hebt geineend, zoo vervolgt Clemenceau, zich tot de rech terzijde wendende, dat onze verzoenings politiek bangheid was. Zware vergissing, maar thans, nu de Paus ondanks alles schending der wet beveelt, bedenkt uthans wel dat wij onwrikbaar zijn. De Fransche wet zal geëerbiedigd worden wilt gy den oorlog, dan zult gij dien hebben. Aan den godsdienst raken wij niet, maar alle Ro- meinsche politieke actie zal zonder genade bestreden worden. West wel wat gij doet de republiek zal zich weten te verdedigen. Aan de zijde der linksch# partijen is gejuich. Aan den katholieken kant heerscht ontsteltenis. Er is reden de toekomst donker in te zien. Wie denkt hier niet onwillekeurig aan de duizenden die in een anderen tijd toen de Kerk oppermachtig was en Kerk en Staat nog één lyn trokken, door de op heffing van het edict van Nantes over de grenzen werden gedreven. Heeft hier de mishaddeling der geestelijkheid, die wij mede betreuren, aau Kerk en Staat beide niet iets te zeggen V Intusschen bereidt Frankrijk zich ten ondergang voor. Wie den godsdienst van zijn erve bant, rijpt snellyk, ook als natie, ten verderve. Italië. Gelijk Dnitschland Engeland in Perzië dwars zit, Japan Rusland in het Amoer- gebied bedreigt, en Amerika Japan in Californië tegenstaat, zoo dwarsboomt Italië Oostenrijk iD Albanië. Natuurlijk gelooven wij graag dat de regeering daaraan niet meedoetmaar de Italiaansche pers, die onder leiding van enkele voorname staatslieden staat, spreekt vaak op zulk een hoogeu toon, dat de Oosteurijksche regeering wel ge noodzaakt is op haar hoede te wezen. Want wel heeft de minister Rudini ver klaard dat Italië aan de bezetting van Albomië zelfs niet denkt, maar de oud minister Luzzatti sprak minder geruststel lend. Hij werpt de schuld tcicg op Je Oostenrijksche iegeering die „weigertItalië vriendschappelijk tegemoet te komen, zoo als de gebeurtenissen in Innsbrtick, Dal- matië en Fiume aantoonen". Vooral het aanleggen van Oostenrijksche vestingen aan de Italiaansche grens en de uitbrei ding der Oostenrijksche vloot wekt volgens dezen staatsman in Italië ongerustheid. Men ziet het, niet alleen aan den Oos telijken en Westelijken, maar ook aan den Zuidelijken hemel staat de zon droevig en schijnt de hemel zwaar bewolkt. Rusland. Te Odessa blijft het rumoerig. Thans hebben alle spoorwegarbeiders het werk neergelegd. Het vervoer van graan is dien tengevolge geheel gestaakt. De export huizen hebben hun afnemers in het buiten land kennis gegeven, dat zij met het oog op de staking, de verantwoordelijkheid voor het niet-nakomen der contracten niet aan vaarden. De staking der havenarbeiders is geëindigd. Duitschland. In den Rijksdag heeft de vleesch- schaarschte weer een punt van bespreking uitgemaakt. De Rijkskanselier verdedigde de sluiting der grenzen voor den invoer van vleesch en levend vee met verwijzing naar de veeziekte in België (o a. mond- enklauwzeer,waarvan de overbrenging in Limburg reeds plaats had en waarvan de verdere verspreiding in Nederland te duchten is). Uit Nederland mag wel vleesch worden ingevoerd, doch geen levend vee, ook geen varkens. Hij voegde er bij dat voorkoming van de duurte van het vleesch niet van het buitenland, maar veeleer van het krachtiger maken van het land bouwers bedrijf in het eigen land te verwachten is. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Velp N. de Jong te Uithuizer- meeden, J. Hoogenraad te Letmuiden en K. den Hollander te Nyehaske. Beroepen te Scheveningen H.J. de Zwart te Steen wijk. Bedankt voor Lienden door H. A. Heijer te Staphorst. Dr. J. H. Gunning te Utrecht vierde gisteren zijo 25-jarig jubilé als predikant. Betrekkelijk al vroeg kreeg de jubilaris bezoek van een commissie, bestaande uit 6 hoeggeplaatste heeren, die namens leden der Herv. Kerk van hier en van enkele plaatsen buiten dezegemeente een geschenk kwamen aanbieden. Als woordvoerder trad op Jhr. Rademacher Schorer van Nieuwerkerk, die in een allerhartelijkste toespraak de blijdachap der gemeenteleden vertolkte. Ook de kerkeraad, waarvaa dr. Gunning president is, heeft zfch niet onbe tuigd gelaten. Hierover morgen meer De twaalf jaren gedurende welke dr.» Gunning hier ter stede is werkzaam ge weest, vormen een der mooiste en belang wekkendste schakels aan de keten van zijn gansche loopbaan. Zijn arbeid is met reoht een zegen geweest voor de gemeente. Wanneer we slechts denken aan de stich ting van het algemeen bekeDde Evangelie- satie-gebouw „Irene", dal, hoewel schatten van geld gekost hehbeDde, hoe langer zoo meer in een behoefte blijkt te voorzien; wanneer we een ongenblik stilstaan bij zijn groote series cursussen op letterkundig, theologisch of wetenschappelijk gebied wanneer we deDken aau den boekenschat door hem geschreven, aan de vele, vaak bezielende voordrachten door hem gehou den, dan komt voor een ieder naar voren de man van zeldzame omwikkeling en van groote talenten. Dr. Gunning, die. op het oogenblik reeds tot de vier oudsie predikauten behoort, hij heeft er velen zien henengaan heeft ook de letter kunde lief. Vooral dweept hij met de Italiaansche en om niet te vergeten de Skaudinaviscbe litteratuur. Zijn joDgste boek „In Zweden", zou daarvan bunnen getuigen maar al is het waar, dat hij de litteratuur liet heeft, dan dient daarbij gezegd, dat geen veld van wetenschap hem onverschillig is. (Nederlander.) Geref. Kerken. Bedankt voor Waddingsveen door D. Hoogenbirk te Nederhorst den Berg. R. K. Kerk. 's Heerenhoek. De WelEerw. heer P. A. A. Timans die 25 Nov. 11 tot priester gewijd is, vertrok van hier jl. Maandag onder veel belangstelling en vergezeld van de zegenbeden der ingezetenen als Missionaires naar do Belgische Congo. Hare genezing door de Pinkpiilen. De Pinkpiilen zijn goed voor de nier- pijnen. Het volgende voorbeeld bewijst wat zy kunnen uitwerken. Mej. O. van Veen, Grootelige steeg, 21, te Utrecht schrijft ons: „Ik heb zoo hevig in de nieren geleden dat ik genoodzaakt ben geweest by na gedurende een jaar het bed te houden De geneesheeren wanhoopten aan mijne genezing. Ik zelve was ook wanhopig en wist niet meer wat te doen. Toen gaf men my den raad de Pinkpiilen te nemen. Ik kan naar volle waarheid zeggen dat zij mij volkomen genezen hebben. Ik geloofde niet dat mijne genezing blijvend kon zijn en verwachtte dat de ziekte zou terugko men. Dit is niet zoo geweeBt. Het is nu reeds een jaar dat ik met de behandeling heb opgehouden en ik heb sedert niet het minst meer geleden." Is de ontsteking der nieren ernstig Zeer ernstig. Om het waarom van dien ernst te be grijpen is het noodig te zeggen wat de nieren zijn en welke hun nut is. De nier is het orgaan dat tot roeping heeft onderweg zekere bestandeelen van het bloed vast te houden. Dat bloed, aldus gezuiverd, vormt de urine die zich in de blaas gaat ophoopen. De nier verricht een hoogst belangrijken arbeid. Zy laat slechts door de stoffen die nutteloos, zelfs schade lijk voor de werking van het orgauisme zijn; zooals by voorbeeld het ureum, maar zij laat de albumine niet door. Deze hoogst belangrijke arbeid voert zij uit op voor waarde van in een goeden staat van werk zaamheid te verkeeren. Indien zij ziek is doet zij het tegenovergestelde van haar plicht. Zy laat door wat zij moest terug houden, zij houdt terug wat zij moest doorlaten. Oumiddelyk gevoelt men pijnen in de nierstreek, in de lenden, gevolgd door bevingen en koorts De ziekte heeft brakingen, walging, benauwdheden, ver schijnselen van bloedvergiftiging door de giftige stoffen die niet zijn uitgedreven. Onder de oogleden vertoonen zich op zwellingen die zich over geheel het gelaat verspreiden en over de beenen. De zieke vergiftigt zich zelf. De Pinkpiilen oefenen een uitmuntende werking uit op de nieren, en genezen bloed armoede, bleekzucht, neurasthenie, alge- meene zwakte, maagkwalen, scheele hoofd pijn, zenuwpijnen en heupjicht. Prijs f 1,75 de doos, f9,per 6 doozen, Verkrijgbaar bij Suabilié, Steiger 27, Rot terdam, Hoofd-depóthouder voor Neder land en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Middelburg en omstreken bij Joh. de Roos en voor Goes en omstreken bij Gebr. Mulder, Drogerijen en Verfwaren. Middelburg. Door de politie alhier is proces-verbaai opgemaakt tegen zekeren Lwegens arbeidswet-overtreding. Rilland. In de Dinsdagavond gehouden vergadering van de Land bouw vereeniging „Reigersberg" alhier waren 11 leden tegen woordig. Op voorstel van den voorzitter den heer Van Gorstel werd bij acclamatie besloten den vorigen voorzitter den heer Harison Sr. tot eerelid der vereeniging te benoemen. Door den heer Van Liere werd daarna ingeleid een bespreking overstik- stofkalk. In beginsel werd besloten eene commissie te benoemen om een proef neming nader te regelen. De commissie bestaal uit de heeren Boot, Van Liere, Van de Linde en Brnijnzeel, die de be noeming aannamen. Daarna werd aange nomen dat de levering van ruim 1500 balen superphospbaat van 14% zal plaais hebben aau het station tusseh n 8 en 15 Januari, terwijl de datum van acubestediug werd bepaald op 28 December, Tot slot hield de heer Van der Linde secretaris der vereeniging een leerzaam n keurige lezing over de kennis van den bodem der grond. In het bijzonder werd behandeld klei, zand, humus en kalk. De voorzitter dankte namens de vereeuigiug deu inleider voor zijn belangrijke bijdrage. Co'ijnsplaat. De stormseinpaal, waar van reeds sedert eenige jaren sprake is, die liier te plaatsen, is nu opgesteld aau den ooatelijken wal op deu zeedijk en een keet er bij geplaatst. De paal is met vlaoge- »lok 18 M. hoog. Borsselen. Maandag besloot de ge meenteraad tot verhooging der jaarwedde van deu vasten arbeider aau de wegen met f53, dus tot f36o, tot vernieuwing van grafpaaltjes en tot uitbreiding der straatverlichting met vier lantaarns. lerseke. Er worden in deze gemeente wederom ernstige tram-plannen beraamd, en alhoewel die kwestie tot nog toe in geheim comité is behandeld, kan nu toch worden medegedeeld dat het plan thans door ingezetenen is geopperd en ook zal worden uitgewerkt. Het geldt een paarden tram van lerseke naar stal ion Kruiningen lerseke. De heer P. II. de Koster, klerk bij de Post en Telegrafie alhier, slaag 'o Zater dag ook voor zijn Telegraaf-radicaJ. Wemeldinge. Een der lokalen van de School niet den Bijbel alhier, was Dins dagavond bijna geheel met belangstellen den in het Chr. onderwijs, gevuld. Het was de najaars-ledeuvergadering. De voorzitter, de WelEerw. heer ds. Drost heette al de aanwezigen hartelijk welkom, en sprak na het zingen van Pb 118 10 en 11 en gebed, een openingswoord naar aanleiding van Ps. 115. De secretaris, de burgemeester Wabeke, las daarna notulen voor der vorige leden vergadering, en ook die der verschillende bestuursvergaderingen dit jaar gehouden, waardoor de aanwezigen een overzicht kregen van de veel omvattende werk zaamheden van het Bestuur. Penningmeesters van de vereeniging en van het suppletiefonds deden mededee- lingen over den linancieelen toestand, en tevens werd door den penningmeester van de vereeniging de begrooting voor 1907 voorgesteld, die zonder aanmerking werd goedgekeurd. Vervolgens werd overgegaan tot het kiezen van twee bestuursleden, wegens periodieke aftreding van de H.H. J. van Elsacker en Joh. Pietersebeide werden met groote meerderheid herkozen en namen staande de vergadering hunne herbenoeming aan, waarna zij door den voorzitter hiermede werden geluk ge- wenscht. Nadat nog had plaats gehad de uitloting van rentelooze aaudeelen, werd er een korte pauze gegeven. In deze pauze werden de aanwezigen onthaald op chocolade, welke verrassing door eenige vrienden, zonder bezwaar van de kas was bewerkstelligd. Na de pauze werd nog het woord gevoerd lo. door den Eere-Voorzitter dhr. K. Dominicus, die tot de aanwezigen een ernstig woord richtte naar aanleiding van de vraag „Is het wel met U 2o. door het hoofd der school dhr. Van Dijl, die sprak over het reeds vroeger deels behandelde onderwerp: „Tucht" en zich thans uitsluitend bepaalde bij het tuchtmiddelbelooning, en ten 3e sprak de secretaris van het schoolbestuur bovengenoemd, over: „De Eeuw van het Kind". De voorzitter dankte daarop de aanwezigen voor hunne tegenwoordigheid, de sprekers voor het gesprokene en diegene die hadden medegewerkt tot het voorbe reiden van dezen gezelligen avond voor hunDe moeite. Ten slotte werd nog gezon gen Ps. 25 6 en daarop werd deze ver gadering door ds. Mooy met dankgebed gesloten. Stakende Gemeenteraadsleden. Ieder kent de heerlijke verhouding tus- schen Raad en Voorzitter der gemeente Putte. Thans is er een nieuw verschil gerezen tusschen den Raad en den Voorzit ter. Deze laatste weigert om in dit gure jaargetijde tjjdens de vergadering van den Raad de kachel te doen aansteken, niet tegenstaande de Raad daarom herhaalde lijk verzocht. Het gevolg van die weige ring was nu dat de Raadsvergadering van Maandagavond nadat de notulen waren voorgelezen en de opmerking was gemaakt, waarom er geen kachel brandde, zij ander maal overgingen tot staking. De leden zeiden o.a., dat zy den Voorz. al zoo dikwijls verzocht hadden om de kachel te doen branden en dat hy toch zijn kop maar niet buigen wil. De V oorz. antwoordde, dat hy het niet koud had. De leden verkla ren, dat zy Diet gewoon zyn in armoede te zitten. Zij staan op en verlaten de zaal, den Voorz. toevoegende, dat zij niet meer zullen vergaderen vooraleer hy zal zorgen dat de kamer verwarmd wordt. Achtereen zag men uit het Raadhuis komen de raads leden, den secretaris en ten slotte den Burgemeester, daar deze toch alleen ook geen dans kon maken. De vergadering was thans weder opgeroepen tegen hedenavond. Gedwongen winkelnering. Twee meisjes uit 'n Langstraatseh dorp komen op een goeden dag in een Tilburg- schen winkel, waar beiden eenzelfden man tel ter waarde van tien gulden koopen. Toen het op betalen aankwam, gaf het eene meisje 10 gulden in geld het andere toonde een briefje van den patroon, waar zij werkte. De winkelier vond het briefje in orde, doch zei onmiddellijk „die mantel moet u nu vier gulden meer kosten want de Langstraatsche baas had esn contract met den Tilburgschen winkelier gesloten al wat de Langstraatsche patroon zelf niet verkocht, moest door zyn arboiders(sters)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2