NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 63. 1906. Woensdag 12 December 21e Jaargang CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK i Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST. te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Zij, die zich met 1 Januari 1907 op ons blad abouneeren ontvangen het tot dien datvim gratis. Bulteilandsch OverzielH. Gemengde Berichten. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers0,02c. UITGAVE DER FIRMA SN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 11 December 1906. Band met. God De maatschappij bestaat uit een onein dig aantal deelen, die wederkeerig op elkander inwerken, en waarvan liet eene boven het andere is geplaatstdoch zóó dat elk deel meestal bestemd is zoowei om te leiden, als om te volgen. De band die al deze deelen vereenigt is van zedelijken aard. Hij verbindt onsniet alleen aan elkander, doch tevens aan God. Zoolang die band in ons bewustzijn ons ook aan God verbindt, kan de maatschap pelijke ordening blijven bestaan en het leven in de maatschappij zich ontwikkelen. Zoodra echter wij dien band met God doorsnijden, beginnen ook de deelen der maatschappij los te wordenzakt alles naar beneden komen de mensehen, in plaats van onderling verbonden te blijven, als zandkorrels naast elkander te staan, en is het einde van dat alles de dood. F r a n k r ij k. Het amendement in zake de lichting 1903 werd door de Kamer niet verwor pen zooals wij in ons overzicht gisteren abusievelijk meldden maar aangenomen. Toen echter minister Picquart verklaarde dat hij de wegzending der lichting 1903 niet aanvaarden kon, kwam zij op de be slissing terug en nam een motie aan waarin alleen van de wegzending der kostwinners sprake was. De strijd met den Heiligen Stoel dreigt in hevigheid toe te nemen. Briand en Clemenceau hebben zich zeer heftig over de inmenging van den Paus uitgelaten. Laatstgenoemde schold zelfs de geeste lijken die den raad van den Paus volgen „dienstknechten van den vreemdeling". Natuurlijk werpen zij de schuld van het geen volgen zal op de kerk terug. Rusland. Zou er weer wat broeien tusschen Rus land en Japan? Dat Amerika Japan inde gaten houdt is bekend; en ook dat Japan misbruik maken wil van Rusland s machte loosheid. Maar dat Rusland zich nu reeds tegende indringing van Japan inOost-Azië verzetten wil, zal toch wel een verzinsel zijn. Hoe zou het met zijn berooide geld middelen en zijn totaal gedemoraliseerde leger en vloot zich aan een nieuwen oor log durven wagen. En toch loopen er ge ruchten. Japan aast op de Amoer-provincie en wenscht door te dringen tot het Baikal- meer. China schijnt heelemaal omgedraaid te zijn. Het wil nu aan Japans zijde tegen Rusland vechten. De invloedrijke kringen zien de toekomst donker in. Nader wordt gemeld, dat de onderhan delingen tusschen beide landen naar aan leiding eener visschery-quaestie geheel op het doode punt zijn gekomen. Japan moet zulke vernederende voorwaarden voor het handelsverdrag hebben gesteld (o. a. vrije scheepvaart op den Amoer, transito handel van Japansche goederen tot aan de Oostzee, recht van Japanners om grond te mogen bezitten in Siberië,) dat Rus land genoopt was deze eischen eerst met vriendelijke opmerkingen af te wijzen. Toen nu dezer dagen de Japansche ge zant Motono dezelfde eischen op vry bit sen toon herhaalde, werden zij door minis ter Iswolski op denzelfden toon beantwoord met de mededeeling, dat de eer van Rus land de aanneming niet gedoogde. Rus lands positie is nu zeer moeilijk, daar dit land tot eiken prijs een nieuwen oorlog moet vermijden. Men spreekt van Engelsche of Amerikaansche bemiddeling. belangstelling volgt men dan ook jn Petersburg de Japansch-Amorikaansche schoolkinderenquaestie, maar veel hoop of kiacht kan men daaruit ook al niet putten. Het zijn Engelsche bladendie'tvertellen, hetgeen grond geeft tot 't vermoeden van overdrijving. Engeland toch is op Japans hand en tegen Rusland. Intusschen moet het Russisch Japansch geharrewar wel een nadeeligen invloed oefenen op de Engelsch Russische onder handelingen. Inmiddels blijft er in sommige streken van Rusland nog steeds hongersnood heer- schen. In het district Arbatof in het gou vernement Nisjni Novgorod is geen stuk brood meer te krijgen. De boerenbevolking voedt er zich daarom met eikels, die zij van 't najaar bijeenbracht voor de varkens. Maar zelfs de eikels raken nu gedaan en ziekten nemen hand over hand toe. Ook komen er nog altyd nieuwe gevallen van bedrog aan 't licht. Tusschenpersonen bij de levering van levensmiddelen in't district Kazan voor rekening der stedelyke overheid stalen als de raven. Het zal lang duren eer aan al deze laagheden paal en perk zal gesteld zijn. Maar wat zal Rusland vermogen zoolang er tweespalt heerschtde reactie scheldt op den vooruitgangen het gezag aan alle kanten wordt tegengestaan Nu weer is te Petersburg een verga dering van den Bond van ware Russische mannen gehouden, waarbij al wat reactio nair is, zich druk weerde. Hooge geeste lijken zegenden de vaandels, er werd luid hoera geroepen voor den Tsaar en zijn familie, er werd gescholden op de revo lutionairen, wien de schuld aau Ruslands nederlaag werd toegeschreven, YVitte's naam en al wat jood is, werd uitgejouwd, de Japanners werden gehekeld, en de Doema werd door een adellijk man den voorzitter vergeleken bij een etterbuil, die weer dreigde op te komen. Onder kreten van, „weg met de con stitutie" werd een processie door Peters- burg gehouden. Waar nog dergelijke dwaasheden moge lijk zijn, schijnt het tijdstip van Ruslands herleving niet niet veel nader gekomen. Graaf Witte is Zaterdag door den Tsaar ontvangen ter gelegenheid van zijn terug keer in Rusland. Gelijk zieh laat denken, heeft dit gewone beleefdheidsbezoek heel wat tongen en pennen in beweging ge bracht. Men beweert, dat de audiëntie in verband staat met de wrijving die met Japan is ontstaan over het tesiuiten handels verdrag. Voorts vindt men het bezoek ook van belang in verband met de woedende campagne, die de «ware Russische mannen" tegen Witte zijn begonnen. De ruim 7500 werklieden der Pbsnanski-fabriek te Lodz hebben zich onderworpen, zoodatdesluiting achterwege is gebleven. Een meesterknecht der fabriek werd in de tram door revolver schoten vermoord. Engeland. Het zal bij het eene conflict niet blijven. Het Lagerhuis is juist bezig met het haar door het Hoogerhuis tot onkenbaar wordens toe verfonfaaid ontwerp schoolwet in be handeling te nemen, of daar komt bericht dat het Hoogerhuis nog een ander door het Lagerhuis aangenomen wetsontwerp, en wel met 143 tegen 43 stemmen, heeft verworpen. Het is de wet waarbij het meervoudig kiesrecht vervalt, zoodat personen, die kiesrecht hebben in meer dan één district, slechts in een dier districten zullen gaan stemmen. Hier werd een privilege van rijken en geleerden prijsgegeven, en dat zou 't was te voorzien het conservatieve Hooger huis niet gedoogen. Straks krijgt derhalve het Lagerhuis ook dit ontwerp terug, dat zij nog zoo pas met 333 tegen 104 stemmen had aangenomen. Voordat gisteren het Lagerhuis de be handeling van de amendementen begon, die door het Hoogerhuis in de Onderwijs wet waren aangebracht, kondigde minister Birril onder luid gejuich van minjatevieele zijde aan, dat de regeering besloten had de vergadering te verzoeken de amendementen in zijn geheel naar het Hoogerhuis terug te zenden, daar zij den opzet en de hoofdbe doeling van de wet vernietigden. In haar tegenwoordige gedaante wenschen wy de wet niet te aanvaarden, zoo sprak de minis ter, en wanneer de Lords aan de tegen woordige amendementen of iets dat daarop lykt, vasthouden, dan zal de wet ten offer moeten worden gebracht. Zijn woord vond op de linkerbanken algemeene instemming. Toch is de regeering tot nader overleg bereid. P e r z i De Sjah van Perzië is dood of zal naar men8ehelijke berekening weldra sterven. Perzië is een zwak land, doch de dood van den Sjah is een feit dat vèr strek kende gevolgen kan hebben. Van- ouds hebben Rusland en Engeland elkander de controle over dit land betwist. Nu Rusland zwak staat is Duitschland begonnen reohten te doen gelden, onder den naam van handelsbelangen. Duitsche staatslieden haasten zieh wereld kundig te maken, dat hierin geen gevaar steekt voor den wereldvrede. Prof. Schiemann eh Delbriick legden er reeds den nadruk op dat, voor men met de Bagdad-spoorweg gereed is, de geheele wereldkaart nog wel kan veranderen bovendien als eenmaal hetgeen toch onvermijdelijk is bet Turksohe Rijk in Europa ineenzakt, zal Turkije zich in Klein-Azië terugtrekken en alle vreemde elementen daaruit weren. Is de Sjah dood dan zal er geen Russis- sche beweging in Perzië ontstaan tegen Engeland want beide landen gaan daar samen, zeide prof. Schiemann. Hoe kan hij 't zeggen, waar Engeland en Rusland hier zoowel als elders concurrenten en tegen standers zijn. Van andere zijde wordt nog gezegd, dat de komende gebeurtenissen voor Duitsch- land's belangen niet nadeelig kunnen zijn omdat de Perzische liberale partij, openlijk anti-Russisch en anti-Engelsoh gezind is, waarbij de verhouding van Perzië met Duitschland slechts kan winnen. Immers heeft Duitschland's gezant graaf Rex gezorgd voor de oprichting der Duit sche school te Teheran, is met een staf van Duitsche geneesheeren in de Perzische ziekenhuizen werkzaam en komt er niet aldaar een Duitsche Bank Dit is naiever, maar ook eerlijker en duidelijker. En Duitschlands bedoeling wordt er te beter door verstaan. De ver houding tusschen Engeland en Buitsehland zal ook hierbij niet verbeteren. Parlementaire portretten. In zijn schetsen „Uit 'a lands raads zaal" heeft „Politicus" iu de Opr. Iiaarl. Vrt. een schets gegeven van den heer mr. Th. Heemskerk. Van de leden der anti-rev. partij is Th. Heemkerk zoo meent hij zonder twijfel de meest fanatieke. Bij een Talma is het meer oratorische zwier, meer „aan- wendsel", meer gevolg ook van drang om door eloquintie te „pakken", meer samen hangend met aangeboren redenaars-gave, welke meebrengt, dat men zich „warm maakt" voor het onderwerp, waarover 'tgaat, zonder dat de ziel-zeive zoozeer in beroering komt en gansch 't nerven- stelsel meetrilt met de extase voor wat zij bepleit of met de felheid van haat tegen hetgeen zij aanvalt 't Is niet gemakkelijk om deze scha keering aan te geven. Men kan haar eer gevoelen, na aandachtige observatie, dan er iets van meedeelen aan anderen Zeker, tusschen de doodsche, duffe, koude, onbezielde en metterdaad ontactische, on kundig^ slappe woordvoering van een De Waal Malefijt en het warme, kleurige woord van een Talma is groot verschil Toch blijft er tusechen Talma en Heems kerk, zeer belangrijk onderscheid. De strijdmanier van laatstgenoemde kan nooit vrij blij ven van het schampere, bittere, schier-smalende, sarcastische. Is zijn taal zelden bekorend door tinteling van fijnen humor gelijk J. Heemskerk Az., de ver maarde staatsman, de vader van dezen anti-revolutionairen leider, zoo vaak en met zoo leuke ongedwongenheid in zijn rede voering wist te mengen bet zal mr. Th. Heemskerk niet licht gebeuren, dat hij de grenzen van parlementaire welvoegelijk- heid overschrijdt! Daar is hij te „ge schoold'1, te kundig en te beschaafd voor. Maar de sarcastische „gryns", de „sneer", die men bij hem waarneemtdie men gevoelt als in den klank van zyn schijnbaar in ijzige bedaardheid voorge dragen rede, verraadt hoe 't in hem kookt, en hem woelt en gist.Hij is moet men toegeven zelfs een meester in de manier om, ook op 't warmste oogenblik, te doen alsof 't in zijn gemoed onbewogen ware. Iets van een Keuchenius heb ik altijd gevonden in den man met nog steeds jeugdig, zelfs ietwat-zwierig enmondain- elegant voorkomen, die in de voorste rijen van de anti-revolutionaire partij zijne plaats vindt en die by den jongsten, vinnigen kamp in de kamer, waarbij de grimmige, gevaarlijke „politiekerij" de echte, weer den toon aangaf, natuurlijk haantje-de- voorste was. Wie zieh de moeite getroost om met eenige aandacht te letten op de expressie van mr. Heemskerk's blik zal er spoedig ook zonder diepgaande psycho logische kennis iets in ontdekken van de persoonlijkheid, die hem beheerscht.In die matblauwe oogen, die kwyneide, die soms als omsluierde, die doorgaans half geslotene, smeult een vuur.Daar brandt het fanatieke in.Daar is iets in van den dweper, van den fel-hartstochtelyken man, die geleid, beheerscht wordt door het geloof, dat hem dierbaar werd. in mr. Heemskerk zijn allerlei tegenstrij- diglijkende qualiteiten vereenigd. Van zijn vader heeft hy, geloof ik wel. geërfd die liefhebbery tot 't knutselige in het politiek handwerk, als ook het ietwat-ondeugende „tijdverdrijf" om de kampioentjes tegen elkaar op te hitsen.Ook is, ondanks al de passie en al het tot 't fanatieke over hellende van zijne natuur hem eigen zekere nuchterheid van beschouwing, zekere sceptische manier om menschen en zaken te bekijken. Men zal gaarne erkennen, dat hij be hoort tot de lieden van schranderen geest, van groote kennis, van eerbiedwekkende werkkracht,van warmen ijver, van geest kracht. Doch diezelfden zullen streng ob jectief oordeelend, toestemmen, dat mee warigheid of goedhartigheid, of wat daar mee in meer of minder verwijderd verband staat, nu juist niet vertegenwoordigd waren onder de „feeën", die gestaan hebben by de wieg van dezen staatsman-wethouder. Arbeidersverzekering. De minister Veegens bespreekt in de Memorie van Antwoord nopens de begrooting van Land bouw, Nijverheid en Handel de opmer kingen in het Voorloopig Verslag gemaakt nopens de invaliditeits- en ouderdoms-ver- zekeringen. Hij geeft toe, dat de verzekeringen tegen ongevallen, ziekte, ouderdom en invalidi teit als deelen van een geheel zijn te be schouwen in dit opzicht, dat zij samen vor men een verzekering tegen geldelijke ge volgen van storing van den gezondheids toestand van lichaam of geest en van liohamelijke of geestelijke ongeschiktheid tot werken. Daaruit volgt evenwel, naar den Minister voorkomt, nog niet, dat die verzekeringen op dezelfde leest moeten worden geschoeid. De ziekteverzekering behoort z. i. zooveel mogelijk aan bijzon dere ziekenkassen te worden overgelaten voor de ongevallen-verzekering daaren tegen bestaat een centrale openbare in stelling, welke voor de ouderdomsverze- kering stellig onmisbaar is. Voor het stelsel van verzekering van rechtswege, dat in de Ongevallenwet 1901 is aange nomen en voor de ongevallenverzekering als aangewezen is, zou bezwaarlijk plaate zijn in een regeling der ziekteverzekering, waarbij de bijzondere ziekenkassen zooveel mogelijk op den voorgrond staan. Voorts wijst de Minister er nog op dat, worden de onlangs ingediende wetsont werpen tot regeling der ziekteverzekering en tot wijziging der Ongevallenwet 1901 wet, de ziekteverzekering dan reeds dienst baar worden gemaakt aan de ongevallen verzekering. De Rijksverzekeringsbank toch zal alsdan ontlast worden van de zorg voor de getroffenen gedurende de eerste negen weken na het ongeval, ook indien de getroffene niet tegen ziekte is verzekerd, en die zorg zal worden overgenomen niet alleen door de distriets-ziekenkassen, maar ook door de bijzondere ziekenkassen, dus ook door belanghebbenden zelf. Middelburg. De gisteren alhier gehou den collecte voor de R. K. armen heeft f 199,89 opgebracht. Aan den heer Th. H. de Meester, directeur der stoomvaart-maatschappij Zeeland te Middelburg, is verlof verleend tot het aannemen der ridderorde van den Verlosser van Griekenland. De afd. Zeeland van den Nederland- schen Bond van Gemeente Ambtenaren houdt Donderdag 13 Dtc. a.s. te Middelburg eene vergadering ter bespreking van adres sen inzake jaarwedden van burgemeesters, secretarissen, ontvangers en ambtenaren ter secretarie. Tevens zal dan een voor zitter van de afdeeling gekozen worden, noodig wegens het bedanken als zoodanig van den heer J. N. Elenbaas. Vlissïngen. Door den politiebeambte bij de stoomvaartmaatschappij Zeeland is op heeterdaad op diefstal betrapt de ladiDg- meester dier maatschappij J, C. v. d. G. Hij had zieh een bos struisvogelvederen, 67 stuks, op een waarde van ongeveer f500 geschat, toegeëigend. Die vederen en een breekijzer zijn in beslaggenomen. De verdachte is, nadat hij eene volledige bekentenis had afgelegd, op vrije voeten gelaten. Hij is uit zijae betrekking ont slagen. (M. C.j Vlissingen. Heden Dinsdagmorgen tus schen 7 en 8 iiur is de Belgische sloep schipper P. L. Elias, by het hysehen van het zeil gekapzeist. Al de inzittenden schipper, 6 roeiers en 3 loodsen geraak ten te water maar gelukkig werden allen gered door een daar in de buurt zich bevindende Hollandsche sloep en een spoedig toegesnelde sloep van het Bel gische loodswezen, allen hebben meer of min door den schrik en koude geleden zoodat de meeste thans bedlegerig zijn. Een der loodsen schijnt nog al erg te zijn. De roeier Verburg is ook nog ge wond. De loods werd per rijtuig van de buitenhaven naar huis vervoerd. Vlissingen. De minister van waterstaat is voornemens met de stoomvaart-maat schappij „Zeeland" een nieuwe overeen komst aan te gaan voor het uitvoeren van den maildienst, waarby een verhooging van de aan haar uit te feeeren vergoeding voor het postvervoer in uitzicht zal worden gesteld. De milicien J. J. Preuninger, der lichting 1906 van het 4e bat. alhier, heeft zich als reserve-officier van gezondheid verbonden bij het korps genietroepen te Utrecht. Westkapelle. Iu de Laatste dagen heeft de storm op enkele plaatsen vau den dijk nog al schade aangebraeht. Al de dijk werkers vinden thans in dezen slappen tijd weer voor enkele dagen werk om de schade te herstellen. Zierikzee. Op de voordracht voor dyfe- baas van den polder Dreischor zijn, in alphabetische volgorde, geplaatst de heeren C. H. Berrevoet te'Kerkwerve J. Nieuw- dorp te Rilland-BathZ. van de Velde te Poortyliet.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 1