RECLAMES. Maaglijden. Schooinieuws. Uit de Tweede Kamer. jaarwedde werd afwijzend beschikt. Inge komen was een ontslag-aanvrage van dhr M. de Kaler ais weihouder terstond en als raadslid tegen 1 Januari as. Gekozen als voorzitter van het burger lijk ot algemeen armbest. dhr. J. P. v. W el. Westkapelle. Op Dinsdag 11 Dec. a.s hoopt Apolonia Faasr, wed. van Ste- ftnus Gabriëlse haar 95eu verjaardag te vieren. De kras ie oude vrouw raag zich nog in een goede gezondheid \erVugen, oik haar verstandelijke vermogens laten niets te wenschen over. Alleen het gehoor en het gezicht zijn merkbaar afgmomen. Axel. De gemeenteraad besloot tot bet instellen van een jaarlyktche paardenmarkt op den Maandag voor don tweeden Don derdag in Januari. Middelburg. In de gisteren gehouden buitengewone ledenvergadering van de vereeniging «De Ambaehtssohool" hebben de benoemingen plaats gehad overeen komstig de voordrachtvan elk de eerst vooigedragene, zie ons vorig no. De heer Ermerins nam de benoeming aan, aan de overige heeren zal van hun benoeming worden kennis gegeven. Krabbendijke. Gemeent.eraadhv"-™- i jL/doouiuer. i egenwoordig alle leien. Voorzitter «in r*--rr*«■- voorstel van Burg. en Weth. werd, na een schrijven van Ged. Staten, een kleine ver andering gebracht in 't vorigs raadsbesluit, aangaande de geldleening van f 4000, om in plaats van een jaarlyksche aflossing van f 100, te lezen f 100 of meer. Verder kwam het voorstel-Vogelaar, tot wijziging dei- verordening op het heffen van schoolgeld, in behandeling De voorzitter meende voor te moeten stellen, om eerst het voorstel in zijn geheel in bespreking te brengen, en bij aanneming hiervan in details te behande len. De heer Vogelaar meende, daar zyn voorstel eeu uitvloeisel was van het voor- stel-Welleman, de verhooging van de onderwijzers-jaarwedden, dat 't beter was eerst dat voorstel in behandeling te bren gen, daar hij misschien bronnen van inkomst zou kunnen aanwijzen, om die uitgaaf te dekken, tot aller genoegen, dan was een verhooging van schoolgeld niet noodig. Hieraan kon echter dhr. Welleman niet voldoon. (Het is een moeilijk werk by een noodlijdende gemeente die f 1650 buiten gewoon subsidie vraagt, een som van f 233 te vinden voor tractaments-vei hooging, ten minste voor een voorstander van kosteloos onderwijs). Nu komt in behandeling het voorstel-Vogelaar, dat hierop neerkomt: Sehoo1 geld-heffing volgens Hoofdeljjken Omslag, f575 belastbaar inkomen en hoo- ger 70 cent per maand en per kindvan f 175 f 575 belastbaar inkomen 50 cent voor 1 kind, 90 cent voor 2 kinderen enz., per maand van f 75 f 175 belastbaar inkomen 40 cent voor 1 kind, 70 cent voor 2 kinderen enz., per maand beneden f 75 belastbaar inkomen 20 cent voor 1 kind, 30 cent voor 2 en meer kinderen. Zoodoende zal het meerder te ontvangen schoolgeld voldoende zjjn, om de meerdere uitgaaf aan salarissen te dekken. Het schoolgeld zou alsdan voor 269 schoolgaande kinderen f 700 bedragen. By de bijzondere school bedraagt het voor 90 kinderen f 950. De voorzitter en de heer Welleman bestryden het voorstel, als zijnde principiëelo voor standers van kosteloos onderwys. Zij heb ben ook bezwaar om die heffing aan den hoofdelijken omslag te koppelen. De voor zitter stelt voor de verordening niet te wyzigsn, hetgeen aangenomen wordt met 6 stemmen, tegen 1 (Vogelaar). Daarna komt aan de orde het voorstel-Welleman, dat luidtbeginnen met minimum-salaris, twee vijf jarige verhoogingen k f 50,daarna twee vyf-jarige verhoogingen van f 100 en f 25 voor een bijzondere akte, n.l. land- en tuinbouw en moderne talen voor onder- wyz iressen gelijk, plus f 50 voor handwer ken. De voorzitter, bekennend dat vooral voor oudere onderwijzers betere saiaris- rege'.ing gewenscht is, kau om den finanti- eelen toestand der gemeente, thans hier niet op ingaan. De wil is er wel, om heeren requestanten ter wille te zyn, doch de dubbeltjes ontbreken, en om ze uit school geld te halen, dat kon toch ook niet. De lraer Vogelaar is nu ook tegen het voorstel, daar hy zijn stem afhankelijk gemaakt had van hooger inkomsten. Het voorstel-Wel leman wordt verworpen met 5 tegen 2 st. (Welleman en Krijger). De volgende per sonen werden nog op een suppletuir kohier voor den hoof ielyken omslag gebracht Biersteker, J. Vergouwe, in de le klasse -, W. Wagenaar, P. Huissen, in de 2e klasse F. Hoogestegcr, 3e klasseVanEemeren, juff. Bal, juffr. Scheels, 4e klasse; P.Franje 5e kl.Willem Krynse, 6a kl.Brakman, 17e klasse P. van Hcmst, 12e klassa en C. G. Kolff, in de 60ste kl. voor dezen laatste meende de raad ook termen te hebben hem op het kohier te plaatsen. Na gewone rond vraag werd de vergadering gesloten. Ofschoon voor het volksfeest 891 en voor de kermis 574 stemmen waren uitgebracht, heeft de gemeenteraad van Hillegom zich niet gehouden aan de uit spraak van het referendum. Heden is n.l. besloten de kermis te handhaven en een volksfeest met gemeentesubsidie daaraan tos te voegen Door mejuifr. mr. G. J. Steinberg te Delft is gisteren te 's-Gravenhage voor don Hoogen Raad de eed afgelegd als advocaat en procureur. Te Rotterdam bij het verlaten van de Rijnhaven kwam een sleepbootje in aan varing met een Rynschip. Door den schok Vjel een ketelbekleeder van het sleepbootje te water en verdronk. Te Den Helder is een 18-jarigo jongeling die sedert eenige weken uit de ouderlijke woniug was wog- geloopen, in het Noord- Hollandsch Kanaal verdronken. Te Sneek is uit de Stads gracht het lyk eener jeugdige moeder opge haald. Te Schoonhoven ia een man door de duisternis misleid in de Haven geloopen en verdronken. Te Merkelo is een jeugdige landbouwer na zyu meisje te hebben thuisgebracht na affoop der ker mis op weg naar zyn woning door onbe kenden aangevallen en misschien doch dit weet men niet zeker vermoord. Zijn lyk is tenminste gevonden. Tijdens 't hedge onweer dat Woens dagavond tusschen 6 en 7 uur woedde is niet alleen een boerderij te Cuyk (N.-Br.) gelyk wij in ons vorig nommer meid- pen doch ook een molen te Schoorl in de asch gelegd. Deftig logeeren. Eenige dagen gele den kwam er een heer in het Arastel- Hotel te Amsterdam, die logies vroeg en een mooie kamer op de tweede ver dieping uitkoos. Hij zeido Amerikaan le zijn, en liet het zich aan niets ontbreken. Plotseling is hij verdwenen, niet enkel -uudv. UV. ivU^uiug It tbloloo, dook ZdJ ie met medeneming van tot Up de derde etage heelt een stadgenoot reeds een paar jaar een vaste kamer en onze Amerikaan heeft, alvorens te ver trekken een bezoek aan de derde étage gebracht, kwam terecht in de kamer van den vasten logé, trok er een nieuw kos tuum aan, dat hij er vond, liet er zijn oude plunje liggen en ging kalmpjes de deur uit. Tot dusverre wacht men tever geefs op zijn terugkomst. (Res.b.) H. M. de Koningiu heeft een beloo ning van f50 voor elk toegekend aan den zeeloods Tettelaar, den loodskweekeliug Gorter en den matroos van Lien, allen te Hellevoetsluis, voor hun moedig gedrag bij gelegenheid der redding van twaalf schipbreukelingen van het Zweedsehe stoomschip Concordia. Dit vaartuig ver ging den 5 November in de Noordzee. De kapitein Anderson werd met elf mau te Helvoet binnengedragen door loodskot- ter 8, schipper Plooy. Hugo de Oroot nagedaan Te Orel (Rusland) stapte in een hötel onlangs een dame af die onder haar bagage een grooten in zakken gewikkelden koffer had, met het opschrift«Voorzichtig behandelen". Aan den hotelknecht, die naar haar pas vroeg deelde zij mede dat die te Moskou verloren was geraakt. Hij stelde onmiddellijk de politie daarmede in kennis. Aan deze gat de dame hetzelfde bescheid als aan den hotelbediende. Nadat de politic-beambten de kamer verlaten hadden en een van hen even daarna terugkeerde, zag hij tot zijn groote verwondering dat de dame niet meer alleen was, maar dat er een man bij haar zat. Dit onverwachte bezoek wekte achterdooht en men grag nn de bagage der dame eens onderzoeken. Men ontdekte, dat de groote koffer er speciaal op ingericht was om een mensch te huis vesten, er waren luchtgaten in aangebracht en een paar handvatteneen eleotrisehe zaklantaarn, mondtoorraad, een veldflesch, een inktpot en inbrekerswerktuigen lagen er in. De bewuste man was in denzelfden koffer vervoerd. Uit Charkow kwam opheldering van het geheimzinnige geval. Enkele dagen vroe ger was aan het station aldaar een koffer uitgeladen, waarvan de hoes doorgesneden was en toen weer met groote steken dicht genaaid. Bij onderzoek vond men er in plaats van de aangegeven waarde van 5000 roebel slechts wat vodden in. Hoe men ook zocht, men kon geen licht in deze duistere zaak brengen totdat de politie het bericht van de aanhouding van het geheimzinnige paar te Orel kreeg. En nu werd het geheim ontdekt. Een dievenbende had den koffer met vodden gevuld en toen aangegeven vooreen waarde van 5000 roebel. Tegelijk was een andere koffer verzonden met een der dieven er in. Deze was onderweg uit zyn eigen „woning" gestapt en had den anderen koffer openge sneden, er iets uitgenomen om hem lichter te maken, zoodat het scheen, dat er diefstal was gepleegd. Het doel was natuurlyk de 6000 roebel als schadevergoeding te ont vangen. Eu de streek was reeds zoover ge lukt, dat de dief met zijn gezellin veilig en wel te Orel was aangekomen. Doch daar was 't uit met het slimme paar. Te Budapest had dezer dagen het vol gende plaats. Keizer Frans Jozef is gewoon des ochtends om 6 uur op te staan. Om 8 uur gebruikt hij zyn ontbijt en dan maakt hij een korte ochtendwandeling. Dat ge schiedde ook eenige dagen geleden. Toen hij in de Budapester Hofburg" de trappen bij het standbeeld van Eugenius vanSavoye afschreed, kwamen hem plotseling twre oude mannen in den weg, waarvan een hin kende en de ander op een kruk steunde. Beide waren gekleed in de uniform van het 48ste regiment. Zooals te bogrypen is, was de Keizer door deze onverwachte ontmoe ting Z8er verrast. Maar als oud soldaat bewaarde hij zijn kalmte en vroeg den hem tegemoet komenden krijgslieden wat ze wilden. De gryze oud-gedienden overhan digden hierop den Keizer een verzoekschrift en vertelden, dat zij in het jaar 1848 onder de Honveds (landverdedigers) gevochten hadden en nu met hun families hongerlijden moesten. De Keizer was over deze bede bewogen en vroeg hun boe zy in den slot tuin gekomen waren. „Wy zijn over de muren geklommen en hebben hier op Uwe Majesteit gewacht!" luidde het antwoord. De Keizer nam het verzoekschritt aan en schreef daarop het volgende «1200 kronen dadelijk uit te betalen. Frans Jozef". De monarch liet de «honveds" naar zijn par ticuliere kas gaan. Terwijl de eene «hou- red" zich bij de kas bevond, onderhield de Keizer zich inetdenandereu. Oudertusschen bemerkte men iu het slol, dat eeD vreemde ling met den Keizer sprak. De commandant der wacht telefoneerde dadelijk aan de politie, en zoo geschiedde het, dat de beide «honveds", toen zij den slottuin verlieten, door twee detectieven gearresteerd werden. Eerst antwoordden zij ontwijkend, maar het geoefende oog van de detectieven ont dekte spoedig dat beide krijgslieden valsche haarden droegen. Zij rukten deze afen de oplichters werden dadelijk berkend De een was reeds wegens diefstal gestraft geweest. Beide sluwe oplichters konden, toen zij herkend waren niet meer loochenen en werden naar de gevangenis gevoerd. De Amerikaansche statencommissie heeft haar onderzoek betreffende onwet tige handelingen van spoorwegen geëin digd. Zii is tot het besluit gekomen, dat de Union Pacific groote bedriegerijen met steenkoolvelden in Wyoming heeft ge pleegd deDeuverand Rio Grande hetzelfde in nnlpnoda unlV L.U. nen hebben om den handel te beperken de Denver and Rio Grande ten bate der Colo rado Fuel and Iron Company miilioenen dollars geheime rabatten heeft gegeveD, en ambtenaren van die sporen op groote schaal menschen tot meineed hebben verleid. De regeeriug zal de beschuldigden voor den rechter brengen. Te Odessa schynt de werkstaking aan de haven op een eind te loopen. Er is on- eenigheid tusschen de stakers en velen ko men zich weer voor werk aanmelden. Er vertrekken meer en meer schepen. De Posnarsky iabriek te Lodz is gisteren voor onbepaalden tijd gesloten 7452 arbeiders zyn ontslagen. Do herope ning hangt af var. het verbond van fabri kanten, dat de arbeiders zijneischen stellen wil. Intusschen worden in de stad aauhou- dend aanslagen op arbeiders gepleegd. Gisteren werd er een zwaar gewond. Te Wilna heeft de politie twee tuig huizen van de revolutionairen ontdekt. Zy maakte 150 draaipistolen buit. Kort geleden speelden te Westward Hol (Engeland) vier mannen een partijtje golf die samen 331 jaar wnron. Gi°t"*-on deden vier andere oude heeren te Mussel burgh (Schotland) het hun na. Die vier waren saam 341. De oudste was 89, de jongste 85. Een rijk Fransoh industrieel, Hou- reaux, heeft twee prachtige blokken mar mer, een gewicht van 21 ton, geschonken voor het standbeeld dat de Italianen willen oprichten voor Anita Garibaldi de moe dige vrouw van deD grooten vrijheidsheld. De Sjah van Perzië. Als Nass-er-Eddia sterft, seint men van uit Bombay staan er groote onlusten te wachten tusschen de party der constitutioneelen en de party der reactionairen van den kroonprins. 1 e moeste gouverneurs der groote steden hebben in 't groot levensmiddelen ingeslagen alsmede wapenen en ammunitie. De geruchten van het naderend einde van den koning der koningen houden ondanks tegenspraak van uit Teheran nog steeds aan. Dr. Lapponi, de in den laatsten tijd dikwyls genoemden lijfarts van den Paus, is aan kanker in de lever overleden. Clifton (Ohio) is gedeeltelyk door overstrooming verwoest. Een dijk brak door en het water ondermynde een groot gedeelte van de stad; 60 menschenkwaman om en aanmerkelijke schade is aangericht. De spoorwegen van Arizona naar Mexico zyn mijlen ver onbruikbaar. De politie van Philadelphia heeft een vrouw, Bridget Carey genaamd, een joiigo weduwe van Indische af komst,gearresteerd onder de verdenking, vijf moorden door vergiftiging gepleegd te hebben. Zij wordt beschuldigd haar man Patrick, haar beide dochters, de 8-jarige Mary en de 5-jarige Aiini, en haar zuster en schoonbroer Patrick en Cecilia Cook, in wier huis zij woonde, door vergift uit den weg geruimd te hebben, om de verzekeringsommen, die voor elk 500 gulden bedroegen, te krijgen. De beide kleine meisjes stierven voor ongeveer een week, en men geloofde algemeen, dat be dorven suikergoed den dood veroorzaakt had. Men had met de «arme vrouw", die haar twee kinderen verloor, het grootste medelijden, totdat man bij de lijkschouwing vaststelde, dat de kinderen aan arsenicum vergiftiging gestorven waren. Een dadelijk ingesteld onderzoek leidde de aandacht op drie andere geheimzinnige sterfgevallen in de familie. Er werd vastgesteld, dat voor weinige maanden de echtgenoot der weduwe onder vergiftigings-verschijnselen in een dorp bij Philadelphia gestorven was. De vrouw kwam met haar kinderen Daar Philadelphia, waar Patriek Cook en zijn zuster Cecilia de weduwe en haar kinderen opnamen. Midden Augustus stierf Cecilia plotseling en Bridget Carey kreeg van een verzeke ringsmaatschappij 500 gulden op een polis uitbetaald, zooals de gestorvene vooruit bepaald had. Bridget nam daarop de leiding van het huishouden in handen en wist Cook te bewegen het huis aan haar over te doen en zich eveneens ten haren voordeele te laten verzekeren. Vier weken later stierf ook hij en voor weinige dagen volgden hem de kinderen van Bridget, in den dood. Het is de politie gelukt te be wijzen, dat Bridget groote hoeveelheden arsenicum, als ratteukruid, gekocht heel Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Giesun, Oud- en Nieuwkerk door ds. Verrij te Tholen. Bedankt voor Wouterswoude door N. P. Fockens te Winssen. Ovezand. In de plaats van den her kozen diaken J. J. Mol, welke bedankt heeft, is benoemd tot diakendhr. S. H. Bakker, welke de benoeming heeft aan genomen. Driewegen De gekozen ouderling J. Haasdonk en de gekozen diaken J. G. Nieuwenhuize hebben geen van beiden hunne benoeming aangenomen. In hunne plaats zijn gekozen tot ouderling dhr. Chr. Almekinders, die de benoeming in beraad heeft gehouden en tot diaken dhr. W. H. de Ryger, welke zijne benoeming aanuam. Geslaagd te 's-Gravenliage voor het examen boekhouden K XI1 de heer M. D. Caljouw uit Ritthem. Dr. A. G. Honig; aftredend rector der Theol. School te Kampen, heeft gister avona iu as auu mei ncliooi iiei rtx;to- raat overgedragen aan zijn opvolger Prof. M. Noordtzy. Prof. Honig hield daarby een rede over „Creatiauisme of Traduci- anismo P" De Pinkpillen bezorgen verlichting en genezing aan een jong meisje. De Pinkpillen zijn een geneesmiddel bij geheel een menschengeslaeht goed bekend. Zy geven altijd mooie genezingen en de volgende is daarvan een bewijs Ik oudergeteekende, Mej. Adriaua Mos- terdijk verklaar dat ik genezen ben door de Pinkpillen. Ik heb lang en veel aan ernstige maagpijnen en moeilijke spijsver tering geleden. Ik heb geen verlichting gevonden bij de behandelingen die mij waren voorgeschreven. Ten einde raad, en niet meer willende lijden en verkwijuen, heb ik een proef genomen met de Pink pillen, waarop ik mijn laatste hoop ge vestigd had. Dat is eeu goede inval geweest. De Pinkpillen hebben mij dadelijk een betere spijsvertering bezorgd. Zij hebben mij eetlust gegeveu, waardoor mijn voedsel gemakkelijk eu snel opgenomen, mij sinds dien veel versterkt heeft, en zoo ben ik er spoedig beter gaan uitzien. Nu bevind ik mij heel wel." Mejuffrouw Mosterdijk woont Haarlem merstraat 80, te Hellevoetslais. De Pinkpillen genezen de maag op de eenige wijze waarop zij genezen kan w or den. Het is toch niet de maag genazen door er een verterend gistmiddel in te brengen dat inplaats van de maag het voedsel verteert. Zu'k een middel is een drogmidde), waarvan gij u spoed.g zelf kunt overtuigen. Daarvoor behoel'i luj maar met de behandeling op te houden en de kwaal komt onmiddellijk weer terug. Het eenige middel de maag te^genezen is haar te versterken, want indien zij slecht haar werk doet, is dit omdat zij zwak is. Zij ia zwak omdat gij zelf zwak zijt, omdat uw bloed arm is. De Pinkpillen geven bloed, verrijken het bloed zij versterken ook geheel het organisme en de maag bevindt zich krachtig geworden. De Pinkpillen genezen ook bloed armoede, bleekzucht, algemeene zwakte, neurasthenie, rheumatiek. Prijs f 1,75 de doos, f9,per 6 doozen, Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rot terdam, Hoofd-depóthouder voor Neder land en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Middelburg en omstreken bij Joh. de Roos en voor Goes en omstreken bij Gebr. Mulder, Drogerijen en Verfwaren. UI DE 1>E 218. Partij hypertrophic. Onder dit opschrift schrijft de Standaard: Partyen zyn, als ze goed zyn, organi saties, gevormd met het doel, om het landsbestuur in dat spoor te dry ven en te houden, dat naar vaste overtuiging aan Land en Volk de beste welvaart, in stof felijk en geestelijk opzicht, en daarmeê de beste toekomst verzekert. Zóó opgevat, zijn partyen dan ook nood zakelijk, en komen ze vanzelf op, zoodra er over 's Lands zaken in breeder kring wordt nagedacht, en overtuiging tegen over overtuiging komt te staan. Jammer Blechts dat ook partijen zoo bijna altoos beneden het hooge ideaal blijven, en dat zich ook hier in het goede allerlei onkruid mengt, van persoonlijke eerzucht, persoonlijk belang, gemis aan waardeering, gebruik van onedele wapeneD, hartstocht die het koele nadenken over troeft. Toch is dit niet het eenige struikelblok op den levensweg eener partij. Er komt nog dit kwaad bij, dat het partyleven opnieuw de worstelingtusschen den eisch van het saam werkend geheel en den eisch dur persoonlijke zelfstandigheid van den enkele wakker roept. Een party kan niet zyn een snoer van aaneengeregen parels van all rlei kleur en vorra. Saamwerking is het doel van het partywezen en met een te sterk rea- geerend individualisme is hut onver- eenigbaar. Alleen, die eenheid moet het resultaat zijn niet van dwang en geweld aan de overtuiging aangedaan, maar van eon groeien in eenzelfde richting. Ook onze antirevolutionaire party heeft steeds getracht de noodzakelijke eenheid van actie zóó te regelen, dat de persoon lijke zelfstandigheid ongedeerd bleef. En dit moet. Want knakt ge die persooulijke energie, dan raakt ook de energie van uw partij zoek. Waarschuwend voorbeeld blijft hier voor alle partijen, wat thans steeds meer aan de sociaal-deruocratisohe partij in alle landen, <n ook ten onzent, overkomt. De Sociaal-democrutie 'heeft gepoogd van haar party eeuautomatisch-inechanisch werkende machine te maken. Hierdoor heeft ze in haar opkomst veel vermocht, omdat ze steeds met volle kracht bij haar actie optrad. Maar thans komen de naweeën. De aard der menschelijke persoonlijkheid reageert steeds sterker tegen haar stramme party-constructie, en overmits de leiders tegen wil en dank die stramme constructie pogen te handhaven, is het orzet, weer zin en vinnigheid van rondsom. Een resultaat, daarom voor dez< p vrtij, en voor tiaar vooral, zoo fataal, omdat ze er de glazen van haar eigen toekomst- ideaal ingooit. Immers thans reeds geeft ze in haar partij-bypertrophie het maar al te duidelijk beeld te zien van wat in haar stram- geconstrueerden toekomststaat aan de misleide volkeren te wachten zou staan. Zooals te verwachten was, heeft Minister Van Kaalte heel wat op het verlanglijstje der leden geschrapt. In het algemeen alles, wat niet op zijn «werkprogram" voorkwam. Er is al zooveel onderhanden en in de maak, dat geen nieuwe bestellingen meer kunnen worden aangenomen. De Minister gaat aan't opsommen. Een voorontwerp op het zeerecht, reeds in de Troonrede van 1905 in uitzicht gesteld, is om zoo te zeggen ter openbare behandeling gereed, terwijl dat over de «binnenvaart" volgen zal. Ook zal spoedig de «militaire strafwetgeving" onder handen genomen kunnen worden, daar het «voor-ontwerp" van de destijds benoemde commissie zoo goed als klaar is. En ook dit is geen kleinigheid. Het betreft de geheele mili taire rechterlijke organisatie. Dan herzie ning van het le boek Wetboek v. Straf recht herziening ook van het ontwerp op de uaamlooze vennootschappen, en ais gevolg daarvan, speciale regelingen van hypotheken en verzekeringsmaatschappijen. Gok is eene herziening van de wel op het recht van vereeniging en vergadering ter band geDomen. Daarenboven neemt de behandeling van het Arbeidscontract en de wijziging van het Burgerlijk Wetboek nog veel tijd in beslag. Ziedaar iels van hetgeen er aan den winkel te doen is. Eerst moet er wat afgeleverd kunnen worden, om weer maar bestellingen aan te nemen. Daar is b.v. de interessante kwestie van het gevangenis- en het cellulaire stelsel, waarover dhr. Hugenholtz ouder gewoonte uitweidde. Met belangstelling heeft Minister Van Kaalte in de Kamer die beschouwingen aan gehoord, al ziju ze volgens Z.Exo. daar minder op hare plaats. Ook die over het Elmira-stelsel. Men heelt er lang mee gedweept, maar het schijnt alsof de roem van dit Btelsel wat begint te tanen. Per soonlijk onderzoek van een deskundige desnoods naar Amerika is wel gewensebt. Nu, de zaak ontgaat 's Ministers aandacht niet, evenmin al» de «speelwoede", de «openbare zedelijkheid" en «eerbaarheid". Voor het beteugelen der «pornogralie", de vieze boeken en boekjes, waarover dhr. Iiegout de vorige zitting eeu hanig woordje meesprak, is heel wat materiaal bijeen. Wat de «bordeelen" betreft, de eers'e stoot ten goede moet van «bionenlandsche zaken" uitgaan. De gewraakte bepaling in zake het verplicht voorafgaand huwe lijk dit aan het adres van dhr. Kooien kunnen wellicht gewijzigd, maar niet zoo voetstoots opgeheven worden. En zoo gaat de Minister voort, om ieder dei aanvragers zoo veel mogelijk tevreden te stellen. In het dagelijksch leven zou mee zeggeD, de klanten worden niet be diend, maar zoo lang mogelijk aau de praat gehouden. Met dhr. Schaper ging dit blijkbaar zoo gemakkelijk niet. De verleende gratie aau de bekende Gronin ger fabrikanten de straf van 14 dagen was in een geldboete van 300 gld. ver anderd zat hem dwars iu de maag. Die kerels hadden de kast iugemoeten, had hij gezegd. En nu hadden ze gratie gekregen. En op welken grond Ja, op welken grond. De Minister zei, vooreerst, omdat het college, dat de veroordeeling had uitgesproken dus het bof te Arn hem zelf tot gratie had geadviseerd en voorts, omdat de minister alle reden had te gelooveD, dat, indien zulks moge lijk geweest ware, de rechtbank liever geldboete dan wel hechtenis had opgelegd. Zwakke gronden meende de afgevaardigde van Apingedam. Te zwakWant, waarom legde dan het Hof niet de minste straf n.l. één dag op, in plaats van le-ir- tien, als het feit zoo weinig te beteekenen had, vroeg ook dhr. Tak. Die vraag ligt natuurlijk voor de hand. Ja, waarom niet „Dat moet men nog niet vragen", ant woordde de Minister. Dhr. Schaper was met dit antwoord niet tevreden. De Minister had hem met

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2