Kerknieuws. Gemengde Berichten. gevestigd, door de regeering ontslagen was, omdat hij te zeer de belangen der zen delingen behartigde. En toen verhaalde hij tal van gruwelen door ambtenaren in weerwil van het protest der zendelingen gepleegd. Geen enkele misdaad, zoo ein digde hy, in Togo wordt gestraft. „Moet men onder zulke omstandigheden nog één cent goedkeuren voor de koloniën De directeur van koloniën antwoordde in koelen, doch zeer scherpen toon, dat de Togo-geschiedenis speelt én in Togo èn in Berlijn. In Togo gaat de strijd tus- schen zendelingen en de ambtenaren. En iu Berlijn is het zóó gesteld, dat de heer Roeren getracht heeft invloed te oefenen op ambtenaren, bekleed met rechterlijke waardigheid. (Groote onrustj. Wistuba schoot te kort in zijn plichten als ambte naar, en moest gestraft worden. Toen heeft de heer Roeren zijn invloed doen gelden, ten gunste van Wistuba, in een brief aan een koloniaal ambtenaar, den heer Küaig. Hij verzocht óf Wistuba te herstellen in kolonialen dienst, óf hem een plaats te geven aan buitenlandsche zaken. Zelfs schreef de afgevaardigde Roeren over deze quaestie een brief aan den Rijks kanselier. Maar nog sterkerde heer Roeren ver klaarde: «Wanneer de Wistuba-aangele- genheid. niet opgelost wordt tot genoegen van het centrum, dan staat het centrum geen cent meer voor de koloniën toe''. «Het spijt mij, een zoo achtenswaardig lid aan de kaak te moeten stellen. Doch de hoofdzaak is«sohoonmaak-houden". En wanneer gij mij niet helpt, kan ik niets uitrichten", zoo sprak de heer Dernburg. «Wistuba liet zich geheel leiden door de zendelingen onder wie, evenals on der de ambtenaren, ook «zwarte schapen" zijn en traohtte regeerinkje te spelen naast het ministerie van buitenlandsche zaken. «De zendelingen hadden zwarte lijsten, waarop aangeteekend stonden de namen van ambtenaren, die, volgens hen, ver wijderd dienden te worden. «Ik vraag den heer Roeren, die zelf een hooggeplaatst justitieel ambtenaar is, of hij niet geseind heeft aan den Rijks kanselier «Verzoeke dringend het onder zoek tegen Wistuba te staken". „De heer Roeren zegt, dat Schmidt nog in dienst is. Deze man is ontslagen. (Roe ren roept: «Dat weet ik!") Als gij dit weet, moest gij ;het meteen zeggen". «In Togo kon de toestand niet langer zoo blijven. De druk van de zendelingen was te sterk". De heer Roeren was grof beleedigend in zijn antwoord,waarvan de slotzinluidde „ach, mijnheer de directeur, uw verleden is zóó, dat u niet in staat is my te be- leedigen". (Ontzettend, lawaai.) En Dernburg zeer ad-rem: „Volkomen juist. Ik heb geen verleden. Ik heb alleen een toekomst". Zoo ging het een tijd lang over en weer, tot Dernburg zyn slotzin sprak, Hink en wèl-bewust „Die Eiterbeule musette aufgestochen worden, ich habe sie aufgestochen und bin gern bereit, die Konsequenzen zu trageii". Poltseling brak er rechts en bij de nationaal-liberalen en boven op alle tribunes een daverend applaus los, dat minuten duurde. Hooren en zien verging bij zoo'n enthousiasme, nog nooit in den Rijksdag vertoond. Dernburg bleef dood kalm. Maarjeen ieder voelde duidelijker dan ooit te voren, dat er kracht uit gaat van dezen man. «De etterbuil moet opengestoken Worden". Dit is het klassieke, straks ge vleugelde woord dat over alle landen van Europa waaien zal. Maar zal ieder land zijn Dernburg hebben, om dit woord in een daad om te zetten Infussehen heeft het Centrum zich al uitgesproken. Het maakte zich los van de adviezen van den fanatieken Beijer, die in deze quaestie van recht en humaniteit de politiek trachtte te betrekken. Spanje. De 82-jarige markies de la Vega slaagde er in een nieuw ministerie samen te stellen. Na nog slechts een dag levens onderging het al een kleine verandering, daar de minister van marine zich terugtrok. We gens de verdeeldheid der liberalen bestaat er niet veel kans op een lang leven ook van dit kabinet. De anti-kerkelijke geest der bevolking in de hoofdsteden des laDds begint ge vaarlijke verhoudingen aan te nemen. Te Madrid zijn gisteren ettelijke kloos ters door het gepeupel aangevallen. De bisschop van Madrid, die juist met drie geestelijken voorbijreed, geraakte daarbij in levensgevaar. Het volk wierp het rijtuig met steenen en wondde den vicaris-gene raal het sneed de strengen der paardbn doorde geestelijken moesten in een win kel vluchten. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te 's-Gravendeel M. v. Grieken te Ameidete Krewerd J. Boonstra, cand. te Groningen. Oud Vossemeer. Gekozen tot diaken dhr. A. de Wilde Azn., die de benoeming beeft aangenomen. Geref. Kerken. Beroepen te De Wilp C. v. Mourik te Hollum op Ameland. Doopsgez. Gem. festal te Middelburg G. Heeringa te Veenwoude, I. Hulshoff te Irnsum, M. J. Reiuders te Danlurnawoude, R. J. Smidls te De Rijp, P. Veen te Bovenknype en P. Ens le Grauw. Middelburg. Gisterenavond is door de politie alhier aangehouden C. de K. die nog eene hochtenisstraf te goed had bij is naar het Huis van Bewaring overge bracht. Goes. Zaterdag 15 Dec. hoopt de afd. Z.-Beveland van de vereeniging van Chr. Onderwijzers en Onderwijzeressen, te ver gaderen in 't lokaal „Samuel" alhier, des morgens 9 uur, precies. Op de agenda komt o.m. voor een referaat over: „De Verhouding van Hoofd en personeel op onze Chr. Scholen, inleider dhr. A. Boet, H. der Chr. Schooi te Kruiningan. Deze vergadering is ook toegankelijk voor de bestuursleden onzer Chr. Scholen, die tot bywoning dringend worden uitgenoodigd. Het bestuur der vereeniging tot Chr. verzorging van Krankzinnigen in Zeeland heeft aan den architect E. Knevel, ont werper ook van het Geldersche gesticht te Wolpheze, opgedragen het ontwerpen van plannen en teokeningen voor het be bouwen van de terreinen onder Bergen op Zoom en Halsteren, ten behoeve van bovengenoemd doel. (Eigenaardig dat wij dit bericht moesten vinden in een antirev. blad, dat het ontleend hadaan een vrijzinnig bladHet Vaderland. Red.) Wemeldinge. Maandagavond verga derde de raad dezer gemeente. Tegen woordig waren alle leden. Besloten werd op ingekomen verzoekschriften van de wed. Jan Kosten, Mej. den Breeijir en L. Hiemstra afschrijving op hoofdelijken om slag te verleenen over 1906, resp. 7 maan den, 8 maanden en 1 maand. Besloten werd de gem.-begrooting, dienst 1907, te wijzigen. Ook werd besloten de meer be sproken twee perceelen gemeentegrond in Stormezandepolder aan den publieken dienst te onttrekken en aan het polder bestuur der Br. W. b. I. te verkoopen. Herbenoemd werd tot lid van het Algem. of Burgerlijk Armbestuur dhr. A. de Broe- kerd. Onder voorkomende zaken werd nog besproken de uitbreiding der straatver lichting. De leden waren het allen eens, dat die verlichting wel eenige uitbreiding kon velen, maar men kon voor dit jaar de begrooting zoo niet opmaken dat er een post voor behoorlijke verbetering of uit breiding dier verlichting kon gevonden worden. Goesche Crt Be nieuwe kanaalarm te Sluiskil ge opend. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat de nieuwe arm van het Nederlandsoh gedeelte van het kanaal van Gent naar Ter Neuzen tusscben Drie kwart en Sluiskil voor de scheepvaart is opengesteld. Omtrent den heer F. J. Vlasblom, te Glnneken, gep. kapitein van het Oost- Indische leger, die op 11 Dec. a. s. zijn honderdsten verjaardag hoopt te vieren, verneemt De Tel. het volgendeDe hon derdjarige is op vrij jeugdigen leeftijd in den militairen dienst getreden als volontair bij de cavalerie. Bij het uitbreken der Belgische omwenteling was hij wacht meester te Bergen (Henegouwen) en werd daar met het geheele garnizoen onver wachts gevangen genomen. Na eenigen tijd wist hij te ontvluchten cd, zich over dag in de bosschen verschuilende, 's nachts noordwaarts loopende, het Hollandsehe leger in Noord-Brabant weder te bereiken. Kort daarop werd hij officier bij den ar tillerie-trein en nam deel aan den tien- daagsehen veldtocht. Na den terugtocht van het Hollandsehe leger, tengevolge van de Fransehe interventie, hield men, met het oog op eventueele hervatting der vij andelijkheden, een vrij groot observatie korps in Noord-Brabant op de been, dooh besteedde zuinigheidshalve een groot ge deelte der paarden uit bij boeren, in ver schillende provinciën, met recht tot ge bruik bij den landbouw. In elk der be trokken provinciën werd een bereden officier gestationneerd, om toezicht te hou den op het richtig gebruik der rijkspaarden. De luitenant Vlasblom kreeg die functie in de provincie Utrecht, met Zeist als standplaats. Dit duurde eenige jaren, die tot de aangenaamste van zijn leven be hoorden. Na sluiting van den vrede met België werd het leger zeer verminderd. Vele officieren werden op nonaetiviteit gesteld, anderen zoohten een uitweg naar Indië. Onder laatstbedoelden behoorde ook Vlasblom, die op 35-jarigen leeftijd, Da reeds bijna 10 jaar officier te zijn ge weest, weer als jongste 2e luitenant bij het Indische leger ^inviel, thans bij de infanterie. Iu 1855 verkreeg hij zijn pen sioen als kapiteiD. Van een paar jaren verblijf te Tjilatjap, berucht wegens zijne koortsen, le Muntok (toen eveneens in kwaden reuk staande) en in de moerassen van Palembang ondervond hij hoegenaamd geen kwade gevolgen. Hij verliet Indië even gezond als hij was aangekomen. En de thans bereikte ouderdom doet hem het b kende gezegde logenstraffen, dat niemand ongestraft wandelt onder de palmen. Na terugkeer in het vaderland, woonde hij achtereenvolgens te Heusden, Tilburg, Prinsenhage en Ginneken. Tot zijn 95e jaar onderhield hij zelf zijn tuin en maakte bijna dagelijks wandelingen door de straten. Sedert een paar jaar is hij doof. Boven dien is zijn geheugen dikwijls in de war. Voorvallen uit zijn jeugd (b.v. de Kozakken in Holland in 1814, de vreugde na den slag van Waterloo enz) zijn hem bijge bleven. Gebeurtenissen van lateren datum daarentegen weet hij zich vaak in het geheel niet te herinneren. Dit gebrek, gevoegd bij zijn doofheid maakt een ge- daohtenwisseliug met hem iu den laataten tijd zeer moeilijk. Overigens is hij nog zeer kras voor zijn leeftijd. Hij beweegt zich nog zonder hulp door het huis en bij goed weder door den tuin, gaat de trappen op en af enz. Sedert vier jaren is hij weduwnaar. Hij is een der weinige over gebleven dragers van het Metalen Kruis en is gerechtigd tot het dragen van het eereteeken voor 25-jarigen olliciersdienst. De staking in de jute-fabriek der firma Terhorst te Rijssert duurt voort. De ongeregeldheden van Maandagavond hebben zich niet herhaald. Een verslaggever van Het Handels blad ging tot den heer tnr. G. J. Sybrandy te Almeloo om inlichtingen omtrent de staking aan de jute-fabriek te Rijssen; rar. S. deelde mede hoe sedert de arbeiders- euquete van 1890 veel in Twenthe in de fabrieken ten bate van de arbeiders is verbeterd. Alleen Rijssen bleef ten op zichte van de loonen achterlijk, reden waarom door tnr. Sybrandy een onderzoek naar de economische voorwaarden vau het fabriekspersoneel werd ingesteld, waar vooral de loonen van de spinsters veel te, laag werden genoemd bij vergelijking met andere fabrieken. Sedeit dateert de geest van organisatie. Dat mr. Sybrandy niet zou hebben nagelaten het personeel tot ontevredenheid te brengen, zooals gisteren door de firmanten werd aangevoerd, weid door hem met nadruk betwist. Van Januari tot Mei van dit jaar was hij geheel buiten alle werkzaamheden wegens ongesteldheid en in dien tijd ontstond juist de actie, waarvan het resultaat in deze dagen speelt. Mr. Sybrandy betreurde dat de firma Ter Horst den weg om langs stille bemiddeling tot een oplossing te komen, had afgewezen, hoewel het verzoek daartoe in zeer hoffe lijke termen was vervat. Het verwijt, dit verzoek op minder heusehe wijze te hebben gedaan kwam hem geheel onbegrijpelijk voor. Het bezit van eenig vee door de arbeiders verklaarde de heer Sybrandy, deels als een historisch verschijnsel, waar de fabrieksbevolking voortspiuit uit de boerenbevolking en aan het houden van eenig vee van jongsaf is gewend, deels als een noodzakelijke aanvulling der ver diensten, hetzij door melkverkoop, hetzij door verkoop met winst van het dier zeil. Voor hetzelfde doel wordt het stukje grond aangewezen, waar de aankoop van levens- delen bovendien te zwaar zou vallen en men ze daarom van eigen grond betrekt. Persoonlijk bezoek, herhaalde malen in de armste woningen deed den heer Sybrandy zien hoe vreeselyk slecht daar het dage- lyksch voedsel is. Hy meende gerust te mogen zeggen, dat de groote fabrikanten in Twente de arbeiderstoestanden in de fabriek te Rijssen algemeen afkeuren. Vreemd vond mr. Sybrandy de houding der firma Ter Horst, om niet met het organisatie-bestuur te willen onderhande len. Te Nijverdal beslecht men arbeids geschillen toch ook door tusschenkomst van den textielarbeidersbond. Trouwens deze opvatting huldigt men nagenoeg in alle moderne fabriekskringen. Wat nu betreft de openie van ean aantal bewoners, dat in deze actie politiek verscholen zit, merkt mr. Sybrandy op, dat deze be wering allen grond mist, waar in Rijssen en omgeving de partijen zoo bewust en zoo soherp in twee deelen zijn geplitst, dat een noemenswaardige verandering in de verhoudingen niet zou zijn te bereiken. Noch de liberalen, noch de anti-revolu tionairen hebben eenige mededinging te duchten van elkander. Het stemmings- cijfer heeft aan weerszijden z'n maximum bereikt en iedere politieke bedoeling is aan deze zaak dan ook geheel en al vreemd. De eenige grond voor het beweren van het tegengestelde kan gevonden zijn in het feit dat de Christelijken de zaakhebben aangevat, maar men vergete niet dat „Unitas" de sterkste organisatie van de Textielarbeiders is. Bovendien hebben de geestelijken te Rijssen steeds totdegrootste omzichtigheid aangespoord en is tot het laatste oogenblik door beu getracht een botsing te voorkomen. Volgens mr. Sy brandy betreft de staking een zuivere loonquaestie, zonder nevenbedoelingen. Al hoopt hij het tegendeel, is mr. S.intu3schen er toch niet zoo zeker van, dat de over winning aan de zjjde der arbeiders zal zijn. Met het oog op de groote moeilijkheden verbonden aan het doen vloeien van vol doende steunpenningen, ziethy de toekomst niet onverdeeld rooskleurig in en is zijn vertrouwen op een goeden uitslag niet groot. Gisteren heeft er in de gemeente raadsvergadering te Amsterdam een warme bespreking plaats gehad naar aan leiding van het voorstel van B. en W. om f 83000 beschikbaar te stellen voor repa ratie van het Beursgebouw. Het gold de vraag wie hier de verantwoordelijke per sonen zijn. Een der leden herinnerde er aau dat toen na het verwerpen der plannen van den stadsarchitect Weissman de wet houder mr. Treub zijn vriend Berlage be noemde om de commissie voor den Beurs- bouw by te staan, het, heette dat de heer Berlage zich ten aanzien van de uitvoering van zijn beursplan op het Gedempte Dam rak te beschouwen had als te behooren onder de afdeeling Publieke Werken en dat hy te staan had onder den directeur. Maar dat onder Publieke Werken staan beperkte zich alleen tot het in ontvangst nemen van zyn salaris. Na de aanneming van Berlage's plan heeft de heer Lam- brechtsen, directeur van Publieke Werken, hot hoofdtoezicht by den bouw in handen gehad. Doch nóch deze, nóch zyn opvol ger V'an Hasselt, heeft ooit een vergadeiing der Beurscomrnissie bygewoond. De bur- gomeester die dit constateerde, laakte zeer deze manier van doen. Want daardoor heeft het aan contrüle by den Beursbouw door het gemeentebestuur en door den directeur van Publieke Werken ten eenen- male ontbroken. De burgemeester gaf open hartig inlichtingen en hij liet in zijn ant woord doorschemeren dat hij over vijf maanden ontslag wenscht te nemen als burgemeester. De heer Fabius wees er nog op dat toch het gebouw vau de Beurs indertyd door P. W. voor goed is aan genomen en vraagde hoe dit heeft kunnen geschieden aangezien toch bekend was dat reeds tijdens den bouw scheuren bemerkt werden. De wethouder antwoordde dat of schoon men van de scheuren afgeweten heeft, de aflevering toch aangenomen werd omdat men ze niet in die mate gevaarlijk achtte. Een voorstel om oen onderzoek in te stellen naar de verantwoordelijkheid werd verworpen en de f 83000, een begin van een reeks credietjes tot herstel van een verknoeid Monument, metalgemeene stemmen toegestaan. Men schryft uit Noordwijkerhout: Een jongmensch van hier is voornemens te gaan trouwen met een meisje van Noord- wyk.Eu daarvoor heefthij geld opgespaard. Enkele dagen geledon ging hij naar Leiden om een bed te koopen. Daar ontmoet bij een bekende aan wien hij zijn plan mede deelt En deze geeft hem een adres van een beddenwinkel op. Samen gaan ze daarheen. Le aanstaande bruidegom koopt een bed, en bespreekt met den winkelier, dat dit bed door hem met de Noordwijksche stoomboot aan 't gegeven adres zal verzonden worden. Dit bed is echter daar niet aangekomen. De kennis van den bruidegom was even nadat zij den beddenwinkel verlaten hadden, daarheen teruggekeerd met 'n handwagen, en heeft aan den winkelier gezegd, dat „zyn broer" uit zorg, dat het niet tijdig genoeg aan de stoomboot zou zijn, hem verzocht had het daarheen te brengen. De „broer" rijdt met het bed weg, maar komt daarmede niet aan de stoomboot maar in den lombard waar hij het verpandt.Zoo is de aanstaande bruidegom het bed kwijt geraakt en de ge waande broer is ook zoek. Het dagblad De Telegraaf heeft een nieuwe pers aangeschaft die 40000 exem- plaien van dat omvangrijke dagblad af draait per uur. Hedenmorgen 6 uur ging te Scheve- ningen het paard van een melkboer, die zijn melk loste, er vandoor. Het dier viel bij het keeren in het nauwe gedeelte aan den hoek van het Smidsslop. De wagen kwam met zooveel kracht tegen een blinden muur, dat deze ontzet werd en er een gat in ontstond. Een vrouw, die achter den muur nog te bed lag, werd op een onaan gename wijze in haar nachtrust gestoord, zoodat zij eerst aan een ontploffing of aard beving dacht. De wagen werd slechts weinig beschadigd, terwijl men het paard toen kon meester worden. NCrt.) Een der lezers van het Hbl. schryft ieder heeft in zyn omgeving wel eens iemand, die van een vier-, vijfhonderd gul den per jaar moetende leven, zich zelden of nooit een versnapering kan verschaffen. In deze dagen van verrassingen zond een van myn dames-kennissen aan zoo iemand 'n weduwe is het, zonder kinderen een bus cacaopoeder. Den dag daarop ontving zy het volgende briefje „M. Dat u mij een bus cacao-poeder zendt, vindt ik heel lief Maar daar behoo ren melk en suiker bij, want ik houd niet van water-chocolade". (Volgt de ondertee- kening). Het was eigenlijk ook niet meer dan be- hoorlyk geweest, als de dame in quaestie by de caoao een bus gecondenseerde melk gevoegd had e i een kilo suiker met een chocoladeketel en een paar koppen, terwijl het misschien ook wel op haar weg lag een paar maal daags ten huize van de begiftigde voor deze een kopje chocolade te gaan ge reedmaken Te Amsterdam is overleden de heer A. A. Bredius, directeur van de kruit fabriek «De Krijgsman" nabij MuideD. Het uitvoerend comité tot herdenking van De Ruyter's 300en geboortedag be sloot in zijn jongste vergadering, het bij de natie in te zamelen bedrag ter hul diging van de herdenking van Üe Ruyter's geboortedag mede te besteden tot stichting van een «De Ruylermedaille". op be paalde tijdstippen uit te reiken aan haar of hem, die zich op welke wijze dan ook bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt op het gebied van de zeewezen. De nadere uitwerking van de meest gewensehte ver wezenlijking van dit in beginsel vastge steld denkbeeld werd opgedragen aan een commissie. Tevens werd in deze verga dering besloten dat de feestviering in alle plaatsen van ons land zal plaats hebben op Zaterdag 23 Maart 1907. Bali. Blijkens een uit Nedsrlandsch- Indië ontvangen telegram zyn de hoofd- aanleggers van het op 28 No ember in Tabanan (Bali) plaats gehad he bend ver zet opgevat en is het daar overal rustig. Het verzet was het gevolg van eene beweerde openbaring der godheid en had by slagen ten doel de verheffing van eene halfzuster van den vorigen radja tot vorstin. Deze is opgevat. De voorname hoofden zijn niel bij de zaak betrokken. H,et geheele verlies van de bende, die het verzet pleegde, beliep 30 dooden en ongeveer evenveel gewonde Een flamingo gescholen. Men sohrijft aan de Leeuw. Ct.Of het zachte herfstweder in de vogelwereld verwarring heeft ge- braoht, of de goede Sint den vogel ln-U meegenomen uit zijn vaderland dat w< et ik niet, maar bet zeldzaam geval heeft zich voorgedaan, dat door een jager te Hinde- loopen een flamingo is gesohoten. Al eenige dagen lang hield hij zieh op in den zoogenaamden Slikput, een ondiepe water plas van ongeveer 20 minuten gaans om trek, gelegen aan de* buitenzijde van ueu zeedijk alhier. Het dier heeft helderroods poolen ongeveer 70 e.M. lang, een hals van dezeltde lengte en ruim l'/j M. vlucht. De kleur is rose, de uiteinden der vlerken zijn zwart en de gele bek is haakvormig gebogen en heeft een zwarte punt. Aau de oevers der Middellandsehe Zee kotnen de flamingo's (phoenieopterus roseus) in groote troepen voor. Het zijn steilloopers, die door het bezit van sommige i ^on aardigheden, als zwemvliezen lussohen de voorteenen der pooteu en hoornachtige plaatjes aan de randen van den snavel, tot de zwemvogels naderen. Den sbu-ei gebruiken ze op een bijzondere wijze. De lange hals wordt zoo gebogen, dat de bovensnavel onderaan komtendanwor.!t daarmee als niet een lepel het eten op geschept. Het voedsel beslaat uit kleine waterdieren, als kreeften, slakken, wor men, visehkuit en plantaardige stoffen. De vo„. 11 leven gewoonlijk gezellig bijeen en kuiiuuii gezamenlijk een oorverdoovend geraas maken. In ondiep water bouwen ze van slijk en plantenstengels een kegel vormig nest van l'/j tot 2 voet boog, dat boven water uitsteekt. Daarop gaan de vogels zitten broeden als de ooievaar op hun nest. Dat ze als een ruiter te paard met aan weerszijden afhangende pooten op het nest zitten, zooals door sommigen wordt verteld, schijnt een praatje te zijn. Behalve in Zuid-Europa, leven de flamin go's in Afrika, Azië en Zuid Amerika. Toen in het laatst der 18de eeuw de Kranschen op St. Domingo voor een laniiLg uer Engelsclien zeer bevreesd waren, bracht op zekeren dag een schildwacht bericht, dat dc vijand in aantocht was. Men rukte uit en bemerkte bij nadering dat de vijand bestond uit een grooten troep flamingo's. De onafzienbare rij der rustende vogels met hun roode kleur vertoont op eenigen afstand werkelijk eenige overeenkomst met een troepje Roodrokken. De hongerdood heeft, zooals de ervaring leert, niet bij alle dieren en menschen gelijke uitwerking en verschijnselen. Als een dierlijk organisme aan den hongerdood wordt bloot gesteld, moet het teren van zijn aanwezigen voorraadhet vet en spierweefsel wordt uan verbrand door het levensproces en door gemis van vergoeding van dat verlies gaat het lichaam te gronde. Daar die voorraad bij de onder scheidene individuen en diersoorten zeer ver schillend is, volgt de hongerdood ook na zeer verschillenden tijd voor deze dieren. Kleine dieren kunnen de ontbering van voedsel slechts korten tijd uithouden. De musch gaat reeds na twee dagen zonder voedsel te gronde, het zeevarkentje na 6 dagen, een haas na 14 dagen, een kat na 35 dagen. Natuurlijk speelt de gezondheidstoestand daarbij een groote rol, en genoemde getallen zijn gemiddelden. Want men vermeldt van katten, die 61 dagen zonder voedsel geleefd hebben. Opmerkelijk is in dit opzicht het verschil tusschen warmbloedige en koudbloedige dieren. De eerste hebben een temperatuur, die niet beneden een bepau.d bedrag kan dalen, als het dier in hel leven zal blijven. De koudbloedige daarentegen, de reptiliën en amphibiën, hebben ongeveer de temperatuur der omgeving, en maken de schommelingen daarvan mede. Eenige zoog dieren, die een winterslaap doormaken, als de vleermuizen, de marmot e. d. zijn tot de koud bloedige te rekenen, en hun temperatuur daalt gedurende den winterslaap tot die deromgeving. Daar de verbrandingsprocessen in het lichaam van de koudbloedige dieren in den winterslaap zeer langzaam voortgaan, wordt hun wec.sel en vet ook weinig verbruikt. Wegens hun geringe verbranding hebben zij ook een lage temperatuur en kunnen zij dientengevolge langen tijd zonder voedsel blijven. Enkele reptiliën kunnen 2 a 3 jaar hongeren, zonder te sterven of aanzienlijk in gewicht af te nemen. De mensch wordt, afgezien van de honger kunstenaars uit beroep, wier hulpmiddeltjes niet altijd bekend zijn, natuurlijk niet aan de proef van hongerkuren met opzet onderworpen maar schipbreuken en mijnrampen als bij Courrières, hebben onwillekeurig het proces van den hongerdood bij menschen doen kenr.cn. Duurzame onthouding van voedsel leidt bij de menschen tot hallucinaties en deliriën. De hongerdeliriën moeten, volgens dr.Lassigdardie het volgend verloop hebben. In den eersten tijd neemt de geestelijke actie, bovenal het phantasieleven toe in werkzaamheid, doch in een verder stadium komt prikkelbaarheid, zelf zucht en zelfs wreedheid in erge mate voor. Het geheugen gaat verloren, de wilskracht verstapt en aan elke wilskracht wordt, zoo mogelijk, toegegeven. Droomen en hallucina ties vervolgen den ongeluk!-^e dag en nacht, maar terwijl de laatste veelal een schrikaan jagend karakter hebben, komen ook onaan gename zinsbegoochelingen bij tusschenpoozen voor. Deze storingen bij het verminderen der geestelijke werkzaamheid zijn als een ver„il- gingsproces van het zenuwstelsel te beschouwen. (Vragen v. d. Dag). Te Berlijn liep Woensdag een trein aan den „Schlesischer Bahnhof" op ecu ploeg spoorwegarbeiders, waarvan er 3 ge dood werden en 1 zwaar gewond. De trein was door den mist onzichtbaar. Te Berlyn is de moordenaar en dief Hennig in het tuchthuis terechtgesteld. Hy ontkende tot 't laatste oogenblik en toon le geen berouw. Den laatsten nacht bracht hy in groote onrust door, en hield zich krank-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2