NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 59. 1906. Vrijdag 7 December 21e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH Bultenlaadsch Overzicht VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST. te Goes E. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Zij, die zich met 1 Januari 1907 op ons blad abonneeren ontvangen het tot dien datum gratis. afdeeling la ssingen ovar- re krijgstucht an het Depar- lerscheidings- jderlandschbn aan de vol- 3e reg. inf. luit. G. Smit P. Geill. an de maand iezoek plaats lieid van de van een p-e- geoefendhcid Ie commissie dit examen, le officieren; apitein Van ankeel. er Inf. is be- zieh zonder ekader willen zijn van '"'en stingartJWii lat z^j minder in hebben aan geoefendheid litiewet lüüi. Beusichern rca twee uur zieke moeder aar boven te ijn moest hij aan, toen hij iterhuis, waar ontwaarde, was van dat eer, daar dat en vermoe ids gestikt of zou hij toch zijn, indien iden. Daarop heid en redde oorhuis. De de vrouw en men in de n Jan ervoor, annemen, dat ebben de an- noedt, dat de )m vallen van personen die de vrouw 74 aaren haar jaar en Lena neisjes waren j haar grcot- on besluit tot lien van bij- 3 en 5 rent, velijk 2, 6 en igbaar gesteld erdam van 21 vroeger als de zijn uitgeput. Is is de helft keerd aan de 'ot bestrijding ten, valTeude oelde zegels, )e bijzondere ankeering in ot en met 31 middernacht, 1907 buiten had 't nr« ïer brandende raken. Deer- in leeraar be- op een lu-u- hij zulks tiiet de kerk zou alle pogingen te doen be ien. De man i, zoodat men hulp van den roepen. hoed af te idragen; doch trvond mede roerigheid en in 's mans ielde Proces- te maken en .al van eerste De zaak 'eensen werd, goede orde ïienst vercor- nisstraf, eene ding van alle allen. /erzet zouden wy zullen het KleVerakerke en steeds, om in, Gez. 918 oord toen wij w. ader Budding k hij kon zich idel niet ver- 1835 aan den et zijn besluit dathij zich van af heden lingen. Dien- ne bediening ,rt 1836 voor .ropvolgendo IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,02'. büse UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 6 Deoember 1906. Omtrent de rede van mr. Goeman Bor- gesius in de Kamer die volgens Het Han delsblad „veel zwakke steeën" vertoonde en zelfs een paar „onhandigheden" be vatte, en door de overige vrijzinnige pers voorzoover zij gezag heeft, wordt afge keurd, schrijft Het Handelsblad (vrijz.) Maar gedurende de rest van de rede was het rumoer en de beweging in de Kamer meer van humoristischen aard. Men vermaakte zich, e n niet alléén rechts, al merkte de spreker dat zelf niet, om sommige uitingen van den spreker en om de niet zelden grappige effecten die door zijn persoonlijke eigenaardigheden in het u i t e r 1 ij k van wat hij zeide werden teweeg gebracht. Enkele van zijn veel voorkomende versprekingen deden de Kamer, die langzamer hand tot hooge spanning met lachlust was geladen, daveren van hilariteit en er waren leden die inderdaad »tranen lachten". Waaraan Het Friesch Dagblad (antir.) de volgende opmerkingen vastknoopt: Wij hadden liever gezien, dat onze mannen méér het wezen en den vorm in overeenstemming met elkander hadden gehouden en ernstige zaken met ernst behandelden. Overigens erkennen wij gaarne dat de tegen stelling tusschen de aspiraties en het onbeholpen laatste optreden van Mr. Borgesius echt humoris tisch is en dat na ingespannen geestelijken arbeid de humor vaak met onweerstaanbare kracht de reactie (na zulk een inspanning) in den vorm van onbedaarlijk lachen opwekt. Zou het waar zijn, wat men beweert dat de vader van het concentratieprogram en dito ministerie als redenaar, in de Kamer althans, er niet op vooruit gaat? In arbeiderskringen neemt men het te recht dit Kabinet, en inzonderheid den minister Veegens, kwalijk, dat de invalidi- teits-verzekering er onder dit Kabinët niet komt. In 't Propagandaboek van mr. Goeman lBorgesius was in 1905 wel degelijk ver klaard dat de invafiditeits-verzekering be hoorde tot de meest dringende zakenen de indruk was gevestigd dat een volgend Kabinet den arbeiders iets beters zou leveren dan het Kabinet-Kuyper had voor gesteld. Minister Veegens heeft verklaard dat de voorbeelden van simulatie, zich ziek of invalide houden, in Duitschland zoo groot zijn dat hij vooralsnog geen invaliditeits verzekering aandurft. Mr. Borgesius heeft dit loslaten van de invafiditeits-verzekering betreurdhij kon wel niet anders doen, dewijl hij in 1905 aan het beloven van die verzekering had mee gedaan. Maar wat dan te zeggen van mr. Troelstra die in de Kamer dit loslaten van de invali- .diteits-verzekering heeft toegejuicht? In zake de Kiesrecht-voorstellen bestaan er in de anti-revolutionaire pers twee mee ningen. De eene is die van De Rotterdammerdoor meerdere bladen gesteund, welke hierop neerkomt, dat het Centraal Comité voor lichting dient te geven in verband met het reeds bijna twee jaar geleden ingekomen commissie-rapporten niet te wachten tot de Grondwetscommissie gereed is met hare vooratellen. De andere is die van De Standaard, welke op grond van een 30-jarige ervaring, advi seert om het rapport der Kiesrecht-com missie niet ontydig te publiceeren. Voor beide opvattingen valt te zeggen. Openbaarmaking nu reeds van het ad vies van het Centraal Comité zou aan de kiesvereenigiagen en de pers de gelegen heid bieden zich een meening te vormen, waaruit men tot een communis opinio, een door allen aanvaarde formule kan ge raken. Maar hiertegenover staat het gevaar dat Jpbliceering van het advies van het Cen traal Comité den politieken tegenstander ten goede komt en bereids ons pogen om onze kiesrechtformule in de Grondwet te krijgen met lamheid slaat. Daarom zouden wij er de voorkeur aan geven dat de vrije pers zich alvast in enkele artikelen over de kiesrechtquaestie uitspreekt en haar gedachten zegt over de steeds door haar verdedigde beginse- selen van Huismanskiesrecht en over het Arbeiderskiesrecht, met name door Patri monium voorgestaan. Wij zien volstrekt niet in dat de kies verenigingen moeten wachten tot een en ander klaargemaakt voor haar staat. De pars lichte voor; de kiesverenigin gen zeggen hunne meening, leggen die voorloopig in een motie vast, en laten zich goed op de hoogte houden van het geen de andere partijen verlangen en tot welke formuleering met name de vrijzin nige blanco-pertij in zake het kiesrecht komt. Wy juichen het toe dat onze Kamer leden zich niet in hun kaart lieten zien- Zij zouden wat in hun schik geweest zijn, de woordvoerders der linksche partygroe- pen, wanneer Talma en Heemskerk in die fuik gezwommen waren. Op het oogenblik zjjn er twee partijen die weten wat zjj willen. De sociaal-democraten vragen algemeen stemrecht, en daarmee uit. De antirevo lutionairen vragen Huismanskiesrecht, zonder zich nog te hebben uitgelaten over de vraag wie tot die „gezinshoofden" zul len gerekend worden. De andere partijen weten het nog niet of willen 't om tactische redenen nog niet zeggen. Laat ons nu voorzichtig zijn en hen niet door te vroege publiceering van rapport of leiddraad of leidend advies op de hoogte brengen en zoo de leiding die ons in deze quaestie toekomt uit de handen geven. De antirevolutionaire partij is de eenige, die zich al sinds jaren prineipieel in deze qmaestie heeft uitgesprokenlaat zy zor gen dat zy wanneer het zoo ver is op grond daarvan ook haar woord mee spreekt en haar invloed doet gelden. 4* De Tweede Kamer heeft beslist dat wy voortaan zullen krijgen een analytisch verslag van haar vergaderingen. Dit zal f 40000 kosteneen rente van een kapitaaltje van een miljoen gulden. Yoor dat geld had de Tweede Kamer een blijvende verbetering kunnen hebben in de verbouwing van haar vergaderge bouw en vergrooting van de tribune voor de verslaggevers der couranten. Van vrijzinnig-democratische zijde wordt met 't plan de draak gestoken, en naar ons inzien terecht. Ons dunkt zoo'n analytisch verslag zal al evenmin 't verlangde kunnen geven als de verslaggevers van de pers het kunnen. De pers is party dig en hoort slecht; de pers moet wel eens eenzydig naar dezen of dien kant zijn, dat hangt af van om standigheden, van de belangrijkheid van 't onderwerp, van de gesteldheid des spre kers, enz. Zoo werd geoordeeld. Maar over 't geheel was men vol lof over haar. Dan had men het ook by haar hulp wel kunnen houden. De saamsteller van het analytisch ver slag zal wel een onmogelyk man moeten zijn. Goed kunnen hooren, in zich opnemen, verwerken, schiften, en te boek stellen objectief; zóó, dat hy de pers verbetert geen der sprekers ongenoegen geefthet lezend publiek in verrukking brengt over den gevonden sleutel der wyzenen een getrouw beeld van de Kamerzitting levert... Wij zijn benieuwd wie die gelukkige zal wezen. Wij vreezen dat het publiek met dat analytisoh verslag toch niet bevredigd zal zyn. Wat wy hebben moeten, geeft de groote pers, tamelyk juist op den dag zelf,de kleine pers verwerkt 't den volgenden dag met haar eigen woordenen de kleinere pers nijpt alles nog eens saam tot een beknopt overzicht. Hieraan ontbreekt dan slechts één ding, zouden wy zeggeneen physionomie, geen photografie, van enkele der meest pikante zittingen. Maar zulke zittingen zijn er niet zoo veel in een jaar, om naast de goede verslagen der pers den steun van een analytisch ver slaggever, die dit gewenschte trouwens ook niet geeft, en niet geven mag, te wettigen. Tegen den maatregel om onzen mili ciens hun gewören van Rijkswege bij den ingang van het groot verlof mee naar huis te geven, hebben wy van den aanvang geprotesteerd als eene openstelling der gelegenheid tot stroopery op rijkskosten. In de Nederlandsche Jager kwam dezer dagen een jachtopziener met de volgende mededeeling ons vermoeden bevestigen. „Verleden Dinsdag als militieplichtige bij de landweer ingelijfd, gevoel ik mij gedrongen, hetgeen ik daar als jachtopziener te hooren kreeg, bekend te maken. „Ik ontmoette daar 5 landweermannen uit het dorp B., die zeer blij waren dat zij hun geweren in handen kregen, want, zeiden zij, nu kunnen wij ook gaan jagen, wij hebben al patronen ge kocht met kogel en hagel. Met die rijksgeweren kan men heel goed wild schieten, vooral op korte afstanden. Patronen koopen wij in Ant werpen en, zoo vertelden zij verder, bij ons in BJ zijn veel stroopers, die dikwijls, vooral Zondags, met rijksgeweren er op uittrekken. Ik vroeg of die geweren niet veel te zwaar waren, waarop een hunner mij antwoordde neen, die zijn niet zoo zwaar als zij schijnen en toen wij ze vroeger tegen wil en dank in dienst moesten dragen. Nu zal menig lezer denken, dat zij met mij den spot dreven, doch ik ben vast overtuigd, dat deze eenvoudige lieden niet wisten, dat ikjachtop- ziener ben. Ook zeiden zij mij, dat, als zoo'n geweer in beslag wordt genomen, zij het toch terugkregen, want de regeering laat haar eigen wapens niet stuk slaan of verkoopen. De man nen vertrokken vol moed, in de hoop, menigen haas met de rijksgeweren over den bol te doen duikelen. Wij hopen dat ook deze aangelegenheid onder de aandacht van den minister komt en aan dat stroopen op Rykskosten en verknoeien van Rijkswapenen spoedig een einde komt. Deze geweren behooren tot het soort „blyvend gedeelte" dat nooit naar huis moest worden gezonden, doch op de rust kamer diende te verblijven. Klein gedoe. In 19Ó5 liet de heer De Meester (aldus De Standaard) bij het groote politiek debat, heel de reeks zjjner paladijnen voor het front komen. Het mocht niet meer zijn, als onder 't ministerie-Kuyper, één die namens allen spreekt, maar ieder Minister moest zijn beurt krijgen. Aanvankelijk kon dit opzij zetten van den monoloog nog worden opgevat als noodzakelijk gevolg van het staan van den kabinets-formateur buiten het kabinet. Thans niet meer. Reeds nu toch heeft de president-minister, de heer De Meester, voor allen en uit aller naam gesproken, zonder dat inmiddels de kabinets-formateur in het kabinet was opgenomen. Zoo blijkt dan nu, dat het probeersel van 1905 welterdege strekte, om tegen den gewezen president-minister te reageeren, en het in alles anders te doen dan hij. Vooral het hierop terugkomen nu reeds, toont wat /klein gedoe" dit alles was. Dat zoogenaamd //tijdelijke" van den voorzitter van den ministerraad is niets dan een wassen neus. Minister Pierson bleef het vier jaren lang. Ook minister De Meester blijft 'taldoor. Precies zooals in de periode van 19011905 Alleen met dit verschil, dat de benoe ming van den president-minister, thans weer aan de Koningin ontnomen, en her geven is aan de Ministers zelve. O, dat altoos wijzer willen zijn dan andere regeeringen, Bijna overal is een president-minister, en die president is altoos dekabinetsformateur. En feitelijk is het hiertelandeprecieszoo. Alleen het mag er den naam niet van hebben. En daarom heet wat //altoos duurt" ook nu weer //tijdelijk". Zakelijk daarentegen had men er fiasco mee gemaakt. En daarom sprak, na korte mislukte proefneming in 1905, reeds nu weer (De Meester) de man cuis nomen omen (wiens naam een voorteeken) is, doodbedaard alleen. De draak, die in 1839 van den ouden klokkentoren te Sluis afgenomen werd, woog ongeveer 900 kilo. In 1771 was hij insgelijks, wegens noodzakelijke herstel lingen afgenomen en vond men er in een doos met muntstukken, onder welke de uiterst zeldzame zilveren munt, bekend onder den naam van Dubbel vier-ijeer, ge slagen te Sluis, onder Philips den Goeden, in het jaar 1492. Deze noodmunt wordt anders door de penningkundigen te vergeefs gezocht. Be halve dit eene stuk, dat in het museum voor de geschiedkunde te Gent bewaard wordt, is er wellicht geen bekend. Deze munt vertoont op de voorzijde de vesting (het kasteel) van Sluis, bewaakt door een leeuw, en heeft op de keerzijde de wapens van Oostenrijk, Bourgondië en Vlaanderen in de hoeken de letters S. L. V. S. Rusland. De Doemaverkiezingen zijn bepaald op 1 Jan. O. S., dat is derhalve 13 Januari. Inmiddels hebben nog steeds vijandelijke treinaan vallen, moordaanslagen, rooverijen, arrestatiën, stakingen en terechtstellingen in het groote Czarenrijk plaats. Niet ver van Askarsk (gouvernement Saratof) vielen gewapende boeren een goederentrein aan en plunderden drie wa gens met koloniale waren, schoenen en hoeden. Door het geven van valache sei nen hadden ze den machinist genoopt den trein te doen stilstaan. Het is der politie te Charkof gelukt door de gevangenneming van 18 revolutionnai- ren en door beslag te leggen op hunne briefwisseling en hunne wapens de strijd organisatie geheel en al machteloos te maken. Deze beide berichten teekenen den on verpoosden strijd op leven en dood tus schen de twee maehten, tussohen Gezag en Vrijheid, zoo men wil, maar die op 't oogenblik beiden buiten de hun gestelde banen zijn. Waarbij komt dat de Russische regee ring door oneerlijke ambtenaren bij den neus genomen wordt en recht te doen heeft in zake knoeierijen tijdens of na den oorlog gepleegd. Zekere Lidnall, leverancier van levens middelen aan het gouvernement, heeft ge knoeid met den adjunct van den minister van binnenlandsohe zaken Goerko. Le vensmiddelen voor ongelukkigen tijdens den hongersnood bestemd, bereikten nie t hun bestemming en 'tgeld er voor werd toch als ontvangen verantwoord. Goerko wist dit en toeh verzweeg bij 'taan Sto- lipyn. Zoo bleek ook 1600 duizend Roebel gestolen die bestemd waren voor de uit voering van openbare werken. Zoo komt de eene treurige ervaring na de andere de meeniDg versterken dat er in Rusland nog heel wat te redderen zal zyn, eer het weer met goed fatsoen in de rij der natiën zal kunnen plaats nemen. Waarbij nog eenige onrust komt over de groote bedrijvigheid der Japanners in het verre Oosten. Reeds zyn nieuwe Ja- pansche regimenten naar Mandsjoerye ge zonden. De Japanners en Chineezen schij nen de Russen te willen terugdringen tot aan het Baïkal-meer. Hetgeen zeggen wil dat het Gele gevaar topnaemt, H o n g a r ij e. Deze week is te Boedapest het stand beeld voor Andrassy onthuld, den grooten staatsman die Oostenrijk-Hongarye tot bloei bracht en een groot aandeel in de totstandkoming van het Oostenryksch- Duitseh verbond had. De gansche Hongaarsche pers maakt met voldoening melding van het feit, dat keizer Wilhelm het nationale feest by ge legenheid van deze onthulling niet heeft laten voorbijgaan zonder Andrassy's ver- diensfe ten opzichte van dien bond te herdenken. De meeste bladen wyzen er op dat 's keizezs telegram aan keizer Frans Jozef een nieuw bewijs is van de kracht en de onwrikbaarheid van den bond. Het bewuste telegram luidde „Ter gelegenheid van de op heden plaats grijpende plechtige onthulling van het monument voor graaf Julius Andrassy, den grooten zoon van Hongarije en den grooten staatsman, wiens naam met de grondlegging van onzen Bond zoo nauw is verbonden, zend ik U met vriendschap pelijke deelneming mijne hartelijkste groeten. WILHELM. Keizer Frans Jozef zond een telegram terug, waarin hij den Duitschen keizer bedankte. Ook de koning van Italië zal Andrassy's schepping op de een of andere wijze her denken. Wie juicht dergelijke stemmingen niet toe Duitschland. Onder den eersten indruk deden wij het in ons overzicht van gisteren voorkomen dat de directeur van koloniën (Dernburg) het in den Rijksdag verpeuterd had bij het Centrum. Doch het tegendeel is waar. Hij heeft zoo flink van zich afgesproken dat hij allen partijen eerbied afdwong. Waarlijk, hij heeft de beschermende hand van Von Bulow niet noodig. Hij heeft, zelfbewust en krachtig, verklaard niet te zullen wijken voor pressie, noch van rechts, noch van links, en liever te zullen heengaan, indien hij zijn ambt niet in eere kan waarnemen. W el beschouwt men van liberale zijde deze verklaring voor een oorlogsverklaring aan de machtigste partij in den Rijksdag het Centrum. Maar het is te denken dat de nu bewierookte nieuwe staatsman op deze in sinuaties niet ingaan zal. Want niet rechts, maar links schuilt de vijand. Gaat hij recht door zee, dan kan in ieder geval voor Duitschland, wat zijn koloniaal beheer aan gaat in de eerste plaats, een nieuwe toe komst zich baan breken. Gelijk men weet hadden Centrum en Sociaal Democratie saam plan den post voor Koloniale aangelegenheden te ver werpen bij de laatsten was dit om Dern burg te treffen. Bij de eersten was het uit protest tegen velerlei onrechtmatig heden voor Dernburgs^optreden gepleegd. De sociaal democraten brachten niemand minder dan hun aanvoerder Bebel in 't vuur om den directeur af te maken met de //schandalen". Hij noemde ze met name de autoriteiten die ongestralt rondliepen nu zoovele gruwelen als door hun gepleegd aan het lioht kwamen. Daar was Von Puttkamer, een ministerzoon, dien men eigenlijk moest ophangen. Daar was lui tenant Kenszor die drie zwarten ellendig mishandelde. Daar was kapitein Dominik die 52 kinderen in manden gestopt liet verdrinken in een waterval. Daar was dr. Peters die ontslagen is later werd hem genade geschonken omdat hij twee negers aan den Kilimandsjaro liet ver moorden. Daar was de Rijksdagafgevaar digde dr. Arendt, die de oorzaak was dat Geheimraad Heil wig belast met het onder zoek in deze zaak, pensioen moest vragen. Deze acte van beschuldiging nu kwam 't Centrumlid Roeren nog eens aandikken. Deze verhaalde hoe zekere heer Wistuba, regeerings-oommissaris in Togo,_ en onder- h%ndelaar tusschen de regeering en de katholieke zendingsgenootschappen, dfwï

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 1