NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 58. 1906 Donderdag 6 December 21e jaargang CHRISTELIJK- HISTORISCH Buitenlandsch Overzicht. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed S. J. DE JONGE-VERWEST. te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Zij, die zich met 1 Januari 1907 op ons blad abonneeren ontvangen het tot dien datum gratis. Abonné's die verhuizen, worden vriendelijk verzocht bij hun nieuiv adres tevens het oude adres op te geven. DE ADMINISTRATIE. ONS ONDERWIJS. 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,02s. UITGAVE DER FIRMA EN VAN s van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Bij de ontwikkeling van onze onderwijs toestanden wordt meer en meeT de aan dacht gevestigd op het uitgebreid lager onderwijs. Door vele ouders wordt dit voortgezet onderwijs voor hunne kinderen begeerd. Men telt in Nederland meer dan 200 der gelijke seholen en met ieder jaar wordt bet aantal van die seholen vermeerderd ol' bestaande loealiteiten a erg root. Bij de wet van '65 op het middelbaar onderwijs was men vrij algemeen van meening dat de hoogere burgerscholen in de behoefte van voortgezet onderwijs voor de burgerij zouden voorzien. Maar duidelijk blijkt meer en meer dat de overwegend mathemathisehe richting waarin deze seholen zich bewegen ze veel meer stempelt tot opleidingsscholen voor technisch onder wijs. Bij gebrek aan beier behelpt de burgerij zich en doet op de meeste plaatsen die scholen van leerlingen overloopen. Bij gebrek aan beter Niet omdat het onderwijs daar niet uit stekend zijn zou. Voorzoover ons bekend is wordt het onderwijs onzer Zeeuwsohe hoogere burger scholen gewaardeerd en geprezen, zelfs in toenemende mate. Maar een breeden kring onzer burgerij noemt het programma over laden en de richting eenzijdig. Vandaar ook het feit dat één christelijke eohool voor meer uitgebreid lager onder wijs te Middelburg reeds vele jaren bestaan kan met 160 leerlingen en dat een andere, nu een drietal maanden geleden kon ge opend worden met 112 leerlingen. Voorzeker het ehristelijk cachet dat deze sehoIeD dragen is de grootste kracht tot hare bevolking, maar toch op deze scholen worden leerlingen gebracht van ouders die prijs stellen op een beperkt program en minder eenzijdig onderwijs als op de hoogere burgerscholen kan gegeven worden. Mannen van naam in de onderwijs wereld hebben in brochures en tijdschriften en in bladen aan het onderwijs gewijd, met uitvoerigheid gewezen op de fouten van het middelbaar onderwijs. Zij hebben de voor ieder duidelijke les verkondigd dat het te ontwikkelen kind van 1316 jaren de grootste behoefte heeft aan eenheid in het onderwijs en dat het middelbaar onderwijs, waar niet zelden 6 of 8 leeraren elkander afwisselen, niet die gewenschte eenheid geven kan. Zij hebben op even duidelijke wijze gewaarschuwd voor het kiezen van een levensroeping reeds op den leeftijd van 12 of 13 jaren. De lust der ouders om hunne kinderen te doen schitteren is be kend, en daarom sturen zij ze hoe jonger hoe liever. En toch, hoe weinig kan nog gerekend worden met den aanleg van een kind nog zoo jeugdig. De meesten verkeeren nog tot hun 16 of 18de levensjaar in de periode van geestelijke of lichamelijke ontwikkeling die hun blik voortdurend wijzigt en bun keuze veranderen doet of, wat erger is, onbepaald doet blijven. Zoo is er, behalve uit christelijk oogpunt drieërlei bezwaar tegen het middelbaar onderwijs. Vooreerst dat het programma overladen en eenzijdig is. In de tweede plaats dat eenheid bij op voeding en onderwijs ontbreekt. Eu uit dit tweede bezwaar vloeit het derde voort, n.l. dat te vroeg en te on voorbereid de leerling geleid wordt op den weg die van zelf zijn levensroeping be- jpalen inoet, Het is waarschijnlijk om die redenen dat door ouders die meerdere ontwikkeling voor hnnne kinderen verlangen dan de lagere school geven kan en toch voor hunne kinderen geen bestemming zoeken in hooger onderwijs of aan technische in richtingen zich meer en meer tot de scholen voor meer uitgebreid onderwijs wenden. Indien we ons niet bedriegen heeft 't christelijk onderwijs in dezen een bij zondere roeping te vervullen. Voor 't algemeen om tegemoet te komen aan de behoeften van de ouders welke de bezwaren deelen die we zooeven noemden, maar inzonderheid voor eigen kriDg opdat we in den wedloop naar algemeene ont wikkeling niet ten achter raken. Hoe ijverig is niet het zij tot hun eere gezegd de arbeid der socialisten op het terrein van ontwikkeling. Ziet hun Kamerclub, sprekende over alles en bijna zonder verzuim presentziet hun persarbeid, is 't niet om den hoed voor af te nemen ziet hun rustelooze arbeid overal en allerwege met mond en pen ziet hun voortdringen en hun indringen in alle kwesties. Is onzen ijver daarmee evenredig? Hier is plaats, in de toenemende scho len voor meer uitgebreid lager onderwijs voor een aantal, een onbeperkt aantal onzer onderwijzers en voor een groot ge tal onzer leerlingen. Zeker, de wettelijke regeling maakt 't niet gemakkelijk. Voor iedere, dikwijls kleine klasse, een onderwijzer. Zes onderwijzers, waarvan voor drie het subsidie wordt uitgekeerd en voor oen het halve, terwijl voor de overige twee niets ontvangen wordt, is in financieel opzicht, niet zonder zorg. De wet rekent met dezen tak van on derwijs weinig, noemt het zelfs' niet. En toch sohuilt er als we ons niet ver gissen toekomst in, ook toekomst voor 't vrije, door minder wettelijke van wege staat of gemeente, gebonden onderwijs. 5 December 1906. Er is van rechts in de Tweede Kamer opgemerkt dat bij de benoemingen onder dit Kabinet weer de oude partijdigheid schijnt voor te zitten. Enkele burgemeesters- en schoolopzie nersbenoemingen werden met name ge noemd, waaruit bleek dat geen rekening gehouden was met de politieke en kerke lijke gezindheid der bevolking in de ge meenten of het distriet. Daar valt niet veel tegen in te brengeD, al blijft de benoeming van den gouver neur van de West een prachtige daad van de tegenwoordige regeeiing. De tegenwoordige minister van land bouw, mr. Veegeus, heeft in de Vragen des Tijds (jaargang 1880 dl. I blz. 24) geschreven, dat onder hetgeen heeft bij gedragen om de vrijzinnige denkbeelden bij de natie te discrediteeren ook behoort de //stelselmatige benoeming van burge meesters, notarissen, rechters en andere ambtenaren met liberale relatiën". Moge het vrijzinnige Kabinet zich dit herinneren Als we eens even gaan grasduinen in onze Staatsbegrooting dan treft het ons dat minister Veegens maar eventjes twee honderd ambtenaren voor de Rijksver zekeringsbank noodig acht. Tweehonderd ambtenaren meer aan een instelling die nu reeds spottend een ka zerne genoemd wordt. Men zegt dat gerekend wordt op vijf Franschen één ambtenaar. Gaan we ook die weinig aanlokkelijke toekomst tegemoet. Ook dat de menschen dikwijls beter zijn als hun leer kan men uit de Staats begrooting leeren. Wie het politiek gedoe niet bent en het gejammer heeft gehoord over de arme menschen die 't toch zoo noode missen kunnen en tariefsvevfeooging onder 't be stuur der rechterzijde zouden moeten be talen. Nauwelijks aan 't roer, zou men zoo zeggen, moeten de klagers zich tot af schaffing van het tarief-stelsel voorbe reiden. Maar in deze onvolmaakte wereld ziet men wel eens afwijking tussehen woorden en daden. Zoo ook hier weder. In 1885 was de opbrengst der tarieven ruim 4 millioeu, onder het bestuur van den minister Sprenger van Eyck, en onder het ministerie-Pierson kwam er nog één millioen bij. Alle middelen uit tarief verkregen, b.v. vleesch en bier en koek blijven zooals ze zijn, en te verwachten zijn nieuwe invoer rechten op weeldeartikelen en artikelen die hier gefabriceerd worden, benevens een plan tot „technische" herziening. Ziet ge wel dat de menschen beter zijn als hun leer. Het verhaal van den aanslag van den Köpenicker kapitein, alias schoenmaker Voigt, is begonnen in een schaterlach, en geëindigd in een snik. Men lachte algemeen over de leuke ma nier waarop deze held de gemeentekas van Köpenick wist vast te krijgen. En men huilde toen men de klacht van dezen man hoorde over de hardheid van de politie als ontslagen gevangene onder vonden. Doch, wat erger is het gansch onvol doende en verouderde van het stelsel van politietoezicht waaronder ontslagen ge vangenen staan is er door gebleken. Een rechter moet zich reeds hebben uitgelaten dat dit toezieht uit't strafwetboek moet verdwijnen. Alleen voor Berlijn en andere groote steden moet 't gehandhaafd blijven, opdat er daar niet te veel misdadigers zich ophoopen. Indien waar is wat Voigt uit zijn er varingen meedeelde, dan zal opheffing van dit doodelijke stelsel wel moeten volgen want dan is 't onverdedigbaar. Komt 'ter van dan wordt deze roover- kapitein toch noch de held van een blij eindend treurspel, gelijk hij het een tijd lang was van een klucht. Het is op 't oogenblik druk in de ver gaderzalen van de vertegenwoordigingen des volks, in alle landen van Europa en ook in Amerika. En in meer dan een van deze hebben belangrijke besprekingen plaats. In Oostenrijk wij wezen er gister al op is het de Kieswet die de gemoederen gaande hield, en eindelijk door haar defi nitieve regeling van het kiesrecht rust bracht. In den Duitscben Rijksdag is 't de nieuwe specialiteit voor de koloniën die de aan dacht trekt. Id Amerika is het de boodschap van den President aan het Congres die de tongen in beweging brengt. In België heeft hel Congo-debat nog altijd de belangstelling der natie. In Spanje is het de kabinetswisseling, in Italië de spoorwegwet die maar eventjes 610 miljoen lire vraagt voor de verbetering Jer spoorwegen, die de geesten bezig houdt. In Rusland alleen is 't rustig, of liever leegwant daar is op 't oogenblik geen volksvertegenwoordiging. Doch de ver kiezingen worden voorbereid, en op den uitslag is men nu aan alle kanten bereids in spanning. Het wekt jaloerschheid dat, volgens Roosevelts meedeeling aan het congres, Amerika zich verheugt in letterlyk weer- galoozen voorspoed, die slechts door roeke- looze speculatie en de verwaarloozing van behoorleken arbeid kan worden bedreigd. Daarom drong hy krachtig aan op een wet die der regeoring het recht zal geven misdadige gevallen te keer te gaan in het bijzonder waar de schuldigen rijke lieden en maatschappijen zyn. Na andere wette lijke hervormingen te hebben aanbevolen, veroordeelde Roosevelt het lynchen en den rassenhaat. De eenige veilige gedragslijn is, de zwarten als blanken te behandelen. Hij drong aan op goed lager onderwijs van den neger en veroordeelde redevoeringen en geschriften waardoor 't gepeupel wordt aangehitst. Inzake kapitaal en arbeid ver oordeelde hy zoowel de predikers van onte vredenheid, die trachten den klassenhaat tegen de rijken op te wekken als hen, die trachten hun mede-Amerikanen te exploi- teeren, zonder zich om hun welzijn van lichaam en ziel te bekommeren. De scha delijkste slag, die aan de volksregeering kan worden toegebracht, i het kiezen van een onwaardigen, duisteren agitator die optreedt met leuzen van geweld en schijn heiligheid. Dit ziet op Hearst! De President bracht nog velerlei ter sprake, onder anderen de beperking van den werktijd van spoorwegbeambten arbeid van vrouwen en kinderen wet op de aansprakelijkheid van werkgevers; de trusts. De president verlangt een successie-be lasting en een inkomstenbelasting. Bevor dering van landbouw en scheepvaart. Munthervorming. Voorts sprak hij nog eenige schoone woorden in verband met zijn streven tot fnuiking van de macht der trusts. Hij zal namelijk trachten aan alle fat soenlijke, hard werkende menschen gelijke kansen te verzekeren bij gelijke lasten. Vereeniging van kapitaal is evenals ver- eeniging van arbeid een noodzakelijk ele ment in het tegenwoordige nijverheids stelsel. Maar strenge en voldoende controle en toezicht moeten ingevoerd worden om te beletten, dat 't publiek benadeeld wordt. Kortingen (rebates) zijn dikwijls toe te schrijven aan den aandrang van groote scheepvaart-ondernemingen en groote spoorwegmaatschappijen. Na de hoop te hebben uitgesproken, dat het wetsontwerp zal worden aangenomen, waarbij een verlaagd tarief of volkomen vrijhandel wordt ingevoerd voor producten van de Philippijnen en aanbevolen te heb ben dat het Amerikaansche burgerschap verleend worde aan de burgers van Porto- Rico, bespreekt Roosevelt de internationale zedelijkheid. In 't bijzonder zinspelende op het huidige geschil met Japan, zegt hij, dat alle immigranten rechtvaardig moeten worden behandeld hetzij af komstig uit Engeland, Duitschland, Rus land, Japan of Italië. Hij gevoelt zich genoopt, dit op te merken, wegens de vijandige houding, die hier en daar wordt aangenomen jegens de Japanners in dit land, hetwelk de ernstigste gevolgen zou kunnen hebben voor de natie. Japan is nn een van de grootste beschaafde volken. Hen uit te sluiten van de openbare scholen is kwaad en dom. „Wij hebben evenveel te leeren van Japan als Japan van ons. Wij hopen op den Oosterschen Oceaan een toenemende rol te spelen, en wenschen een groote handelsontwikkeling bij ons verkeer met Azië, en dit zal bereikt wor den tenzij WÜ d® Japanners verschillend behandelen dan Europeanen. Dat Amerika in den Oosterschen Oceaan een rol krijgt te spelen is een boodschap die door de Japanners niet heel vriendelijk zal ontvangen worden. Ook niet hetgeen hij van Cuba zei Wij wenschen, zoo sprak hij, dat de Cubanen in staat zullen zijn, de orde en hun onafhankelijkheid te bewaren, zoo niet, dan kan hun zelfstan digheid niet voortbestaan. Een waarschu wing die aan duidelijkheid niets te wen schen laat. Het slot der boodschap was dat Amerika moet zorgen voor een machtig leger en een sterke vloot. Deze mededeeling volgde let wel op die waarin ingenomenheid met de Tweede Haagsche Vredesconferentie te lezen staat, Wel een bewijs dat Bismarcks advies nWie den vrede wil wapent zich ten oorlog" nog steeds niet in den wind wordt geslagen. In den Duitsehen Rijksdag vielen eer gisteren de slagen op den nieuwen direc teur voor de Koloniëngisteren daar entegen kwamen zij meerendeels neer op het hoofd van den Rijkskanselier Von Bulow, die namens de Vrijzinnige Volks partij en de Socialistische partij bij monde van Muller en Bebel de schuld kreeg van het wanbeheer in de koloniën. Deze laatste besprak ook de gruwelen van de eerste, luitenants en andere ambtenaren in Zuid- West-Afrika. Ten slotte werd deaanvullingsbegrooting voor Zuid-West-Afrika naar een oommissie verwezen. Wij betwijfelen of dit een gunstig teeken is. In ieder geval, ook al is de rijkskanse lier uit zijn tent getreden om Dermburg met 't gezag van zijn woord te dekken. Dermbarg heeft hiermede den flater niet kunnen herstellen dat hij een oogenblik zijn decoreum tegenover den Rijksdag ver geten heeft en toornige woorden gesproken tegen een afgevaardigde van het Centrum, de groote Roomsche Staatspartij die met de sociaal-democraten saam de beslissing in handen heeft. Wat het Congo-vraagstuk betreft, de Belgische Kamer is nu zoo ver dat een motie is aangenomen, waarin de wensch wordt uitgesproken, dat de midden-afdee- ling der Kamer belast met het onderzoek van het ontwerp op het koloniale bestuur haar rapport zeer spoedig zal indienen en terstond daarna de regeering onderhan delingen zal openen voor de overneming van de Oongolanden, in volle onafhanke lijkheid. De Engelsche veldtocht tegen den Congo- staat, in strijd met de rechten van dien Staat, werd door den liberaal Huijsmans in de Kamer scherp gehekeld. Gisteren was in de Oostenrijksch-Hon- gaarsche Kamer de verhouding tot de mogendheden aan de orde. Oostenrijk toch verkeert in de buitenge wone moeilijkheid dat twee van zijn naaste buren aan groote zwakte lijden. Toch is de verhouding met deze twee Rusland en Turkije niet minder vriendschappelijk dan die met Duitschland. De Minister Aehrenthal verzekerde dat het Drievoudig Verbond en de vriendschap met Italië nog even hecht waren als te voren, waarbij komt dat de samenwerking tussehen Rusland en Oostenrijk anderzijds niet minder betrouwbaar is. En ook met Turkije worden uitstekende betrekkingen onderhouden, al erkent Oos- tenrijk-HoDgarije de moeilijke positie, waarin het Ottomaansche rijk verkeert. Het is onmogelijk om geen rekening te houden met den ongnnstigen toestand, welke heerscht in eenige vilajets van Europeesch-Turkye. Teneinde dezen be- treurenswaardigen toestand eenigszins te verbeteren, hebben Oostenryk-Hongarije en Rusland zekere maatregelen voorgesteld geformuleerd in te Weenen en Murzsteg gehouden conferenties. Het nieuwe Spaansche ministerie is er. De namen zullen wij maar niet afdrukken. Het zal weer wel voor een blauwe Maandag zijn. Enkele oude namen komen er onder voor, onder anderen die van Weyler, mi nister van marine. Te Odessa, een Russische zeehaven, is staking uitgebroken. De haven is als uit gestorven. Alle manschappen op de Rus sische stoombooten wandelen. Geen der vele stoomschepen koos zee. Uit Zuid-Afrika nog het volgende Een telegram uit Johannesburg aan Lon- densohe bladen deelt mede, dat de nationale partij, dat is de EDgelsche parlij, die van de politiek der randmagnaten niet wil wetepj besloten heeft overal tegenover dq

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 1