No. 56. 1906. Dinsdag 4 December 21e Jaargang. NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Snippers uit de oude doos. jwea ssulleu wij de gegefeje- Üeeiatszalteia. 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,02'. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Zij, die zich met 1 Januari 1907 Op ons blad abonneeren ontvangen het tot dien datum gratis. 3 December 1906. De rede van mr. Goeman Borgesius in de Kamer is den vrijzinnigen niet algemeen meegevallen. De Nieuwe Eotterdamsche Courant von nist haar als „een teleurstelling", wat het zakelijke betreft tot te geringe proportiën teruggebracht en „niet gelukkig". liet Handelsblad meent „dat het voor de regeering aangenamer zou geweest zijn indien de heer Borgesius zijn rol van toe hoorder was blijven vervullen". Dit laatste zit 'm in het feit dat deze kabinetsformateur niet in alles bleek mee te gaan met het kabinetja zelfs op een bepaald punt Ouderdoms- met Invalidi teitsverzekering meeging met het door hem verslagen kabinet-Kuyper. De wolken zijn door zijn rede niet weggetrokken. Dat zal behalve aan het feit de fout, merkte mr. Sehokking terecht op dat hij niet zelf in het kabinet heeft zitting genomen, ook wei hierin liggen, dat mr. Goeman Borgesius wel is een knap man en een slim staatsman, maar de machtige talenten mist, waarop groote staatslieden van zijn richting, als Thorbeoke, Fransen v. d. Putte, Gleichman, beschikten. Dat waren groote staatslieden, maar helaas voor de vrijzinnige partijen, zij zijn niet meer 1 Een zwak ministerie kan met den steun van een staatsman van den eersten rang wonderen verrichten. Dit heeft de gesohie- denis der laatste halve eeuw bewezen. Denk sleohts aan het nhomogeen mi nisterie" in Thorbecke's tijd. Maar aan den steun van een staatsman van den tweeden rang heeft het niets. Twee dingen staan dan nn, na een vier- daagsch debat, aan de algemeene beschou wingen over de Staatsbegrooting wel vast. In de eerste plaats dat niemand op de loer ligt om, gelijk het in de poëtische taal 149 PEUILLETOÏT. DOOR SCALD1S. Z I E R I K Z E E. X. (Slot). Voor het eerst vinden wij in de Marte laarsboeken Zierikzee vermeld, toen den 8 Mei 1535 Adriaan Aerschen, wever van beroep voor 's Gravensteen opgehangen werd, omdat hij zich had laten herdoopen. Op denzelfden dag werd voor drie jaren uit het land gebannen Job Willetnse, kleer maker hij had sinds drie jaren verzuimd de mis bij te wonen. DeD 8 Sept. van het volgendejaarwerden drie mannen en ééne vrouw onthalsd, ook deze hadden zich laten herdoopen. Dit zelfde lot onderging den 2 juni 1537 Adriaan Cornelissezijn hoofd werd op een staak gesteld en zijn lichaam begraven hij was beschuldigd een Hervormingsgezind boek te hebben gelezen en vele boekjes, tegen de dwalingen van mis en sacrament, te hebben uitgedeeld. Genadiger werden in 1539 enkele per sonen behandeld, die omgang gezocht hadden met de nieuweleer-gezinden, zij moesten blootshoofds en barrevoets met eene brandende waskaars in de hand de processie bijwonen, een geheel jaar binnen de stad blijven en voor't altaar in't Koor der St Lievenskerk schuldbekentenis doen en God om vergiffenis bidden. Meerdere voorbeelden vinden wij ge boekt, doch we zullen geen verder onder zoek doen, wij hebben al genoeg jammers gehoord om die droeve tijden nog verder in herinnering te brengen. van sommige linksche bladen heette, het regeeringskasteel te berennen. Op een voudige wijze gezegd dat niemand in den zinkeeft het kabinet tot aftreden te nopen Kolkman noch De Visser, Heemskerk noch Talma spraken één woord waaruit zoodanige toeleg zou te veronderstellen zijn. Niemand benijdt de positie der heeren aan den Ministerstafel. Niemand verlangt ze op dit oogenblik voor zich of voor zijne party. En in de tweede plaats dat met ieder jaar meer blijkt dat de sociaal-democratische partij, klein in aantal, als leider van kleine vrijzinnige meerderheid optreedt. De kleine socialistische groep m de Kamer vormt zich meer en meer naar par lementaire manieren. Haar onbesuisde, persoonlijke aanvallen worden met hel jaar minder, en de bekende leider van de kleine groep spreektinzyn groote rede het woord dat stuur geeft aan de heele linkerzijde. Dat deed Tydeman niet en Borgesius met, en Drucker Di Zoo kan de rechterzijde zonder zorgen en zonder op de loer te gaan liggen om e regeeringskasteel te bemachtigen, haar tyd afwachten totdat den bekenden leider der spoorwegstaking in 1903 meer schitteren uitkomsten van zijn parlementaire leiding zal verkregen hebben. Alles op zijn tijd^ zei mr. Heemskerk. De antithese. De lezer herinnert het zich. Minister Viviani sprak het onverholen uit in de Fransche Kamerzitting van 8 Nov j.l. „Wij hebben aan de volksziel het geloof aan een ander leven ontrukt, het geloof aan bedriegelijke en onwezenlijke hemel- vizioenen. Met een heerlijk gebaar hebben wij daar in den hemel de lichten uitgedaan die niet meer zullen branden". (De vertaling is van Pastoor Bleijenbergn R -K. Pr. in Zelandia). Die rede is in heel Frankrijk door aan plakking bekend gemaakt, zoo was de Kamer die daar voor stemde het met den minister eens. denis vooruitloopen, een tijdperk waarin al meer en meer de vrijheid des gewetens openbaar werd en de Hervorming zich zóózeer uitbreidde, dat zy niet meer te weerhouden was, trots de strengste plak katen. Als baanreker voor den omkeer van zaken in Schouwen en Duiveland kan voorzeker de eerste predikant van Ztenkzee JACOB JORISSE passementwever in Vlaanderen was, maar ook de gave der prediking bezat, had hy al een en andermaal deze eilanden ter wille van zyn beroep bezocht. Met hart en ziel der Hervorming toe gedaan moest hij, bij de felle vervolging in Vlaanderenvan daar vluchten. Even wel niet werkeloos willende blyven om de zaak der Reformatie te dienen, begat hij zich naar zijn oude vrienden in Schoutven en Duiveland. In het laatst van April 1566 kwam hij te Zierikzee en, nadat hy ge zien had dat er hier een vruchtbaar veld en een open deur was voor de „nieuwe leer" trok hij, om orde op zyn zaken te stellen, heimelijk naar Vlaanderen terug, maar kwam al spoedig weder herwaarts. In de maand Juni d. a. v. werd nu onder de vrienden besloten, dat de eerste open bare leerrede - of z.g. n. haghepreeck" zou gehouden worden den 7 Juli 1566 by Noordgouwe. Die predicatie - door Jonsse geleid en waarbij meer dan 400 hoorders uit alle hoeken van deze eilanden tegen woordig waren-hebben wy bygewoond toen we indertijd het klooster Sm» aldaar ^Den'daaropvolgenden 10 Juli werd het eerste H. Avondmaal gehouden op de hofstede van Jacob van Bel vijs onder Drei- Sr en werden toen ook aldaar de eerste kerkèprads» benoemd voor DrwiïW) Jon- Met genoegen constateeren wij dat de Nederlandsche vrijzinnigen, bij monde an mr. Goeman Borgesius, zich van die sympathie-betuiging hebben losgemaakt. Maar mr. Troelstra verklaarde in de Kamerzitting van 28 Nov. dat hij voor zich ook voor die aanplakking zou gestemd hebben. En Het Volk het hoofdblad der S. D. A. P., sehreef „dat er geen socialistische partij ter wereld is die niet verheugd zou zijn, als in haar eigen land vanwege de Regee ring dergelijke woorden werden gesproken". Zoo wordt de antithese toeh nog door de de sociaal-democratie aanvaard, spijt den waarschuwenden vinger van den heer Schaper die zioh in dit oordeel blijkbaar van zijn politieke vrienden afscheidt. Het is dan ook zoo in de toekomst zal het ook deze antithese, deze tegenstelling zijn Christendom of Socialisme Dat dwaze theorie tot dwaze practijken voert is in de laatste weken in de kringen van socialist en anarehist gebleken. De staking der loopers van Het Volk was wel spoedig bijgelegd, doch wat mr. Troelstra aan het adres der stakers zeide, blyft gezegd: deze staking hadden zij niet mogen beginnen. De staking aan de kolenafdeeling van de „Eendracht", een vereeniging die de spoorwegstakers van 1903 aan een baantje hielp, is ook van voorbijgaanden aard ge weest, doch wat dr. v. Eeden, de bekende anarchist (die eenmaal verklaarde in zyn communistische meening door de ervaring op Walden te zijn geschokt) aan het adres van zijn stakers zeide, blyft ook gezegd. Hij heeft in een vraaggesprek meteen man van de courant gezegd „die menschen zyn eenvoudig gek". Gek ook hierom, dat zij „boos waren omdat ik dr. v. Eeden knappe menschen om kolen in te koopen beter betaalde dan (die) onge schoolde werkkracht". De doctor bedoelde de kolendragers. Toch blyft het feit bestaan dat deze stakers, zij mogen dan „gek zijn", of een „dwaze" daad hebben uitgehaald, niets nemaire, Bommenede, Noordgouwe en Zie rikzee. Op die bijeenkomst werd mede besloten om op 21 Juli onder Noordgouwe andermaal een sermoen te houden. Wel poogde de Geestelijkheid dit te beletten, maar kon Jorisse toch weder voor eene groote schare prediken over Matth. 5 6. Nu waagde hij, en met goed gevolg, in Aug. in 't hart van Zierikzee, ten huize van den ouderling Couwenburgh Pieterse de eerste leerrede te houden over Joh. 15 2a. Later besloot men als vaste ver gaderplaats te gebruikende meestoot' buiten de Nobelpoortde meeste eigenaren van dit gebouw waren de Hervorming toegedaan. Toen evenwel de stad weder in de macht van Spanje kwam werd Jorisse uit het land gebannen. Hoezeer men in openbare schriften nergens vindt aange- teekend, waar hij, gedurende zijn balling schap, rondzwierf, is het toeh bekend dat hij, zoowel als zijn vrouw, niet buiten deze eilanden is geweest. Eindelijk keerde Zierikzee den 8 Aug. 1572 tot den Prins van Oranje terug en kon nu Jorisse uit zijn schuilhoek weder openbaar optreden. Hij kreeg van de Hoofden der Hervormingsgezinden de op dracht: „Om in de stad van Zierikzee en 'tland van Schauwen, met sijne polderen de kercken te reinigen" enz. Na de herhaalde," maar koite overgave der stad aan den vijand, brak eindelijk den heugelijken 7 Nov. 1576 aaD, waarop zij door den Prins van Oranje werd op- geëisoht en niet meer in Spanje's macht overgingde Hervorming kon nu onge stoord wortel schieten en opgroeien. Onze Jorisse mocht dit echter niet aan schouwen, want hij stierf in 1573. Sedert de vestiging van de Zierikzeesche gemeente, werd zij, tot op beden, door juist honderd predikanten bediend. Van geen hunner vinden wij verder iets bijzoyderg vermeld, anders gedaan hebben dan gelijk zij ge leerd waren. De valsche democratie heeft geen reden tot klagen of veroordeelen, wanneer zij van haar eigen gebeten wordt. V f3K*! Cjfers. De jongste aflevering van']het Bulletin of Labor (Washington Juli 1906), bewijst opnieuw, hoe hooger invoerrecht wel den prijs der koopwaren iets verhoogt, maar tegelijk de verdiensten in die mate klimmen doet, dat de werkman er niet bij lijdt, maar er bij wint. Het bureau vergelijkt daartoe den toe stand in 1905 met dien in de periode van 18901899, en komt tot dit resultaat. De detailprijs van de voornaamste voe dingsmiddelen was in 1905 juist 12.4 percent hooger dan in de genoemde tien jarige periode. Daarentegen waren de weekloonen in 1905 ruim 14 hooger. Hel uurloon was gestegen met 18.9 maar de arbeidsuren waren met 4.1 gedaald. De koopkracht was alzoo, niettegen staande de koopwaar duurder werd, derwijs gestegen, dat de werkman, zelfs bij daling van den arbeidstijd met 4.1 nog 4 vooruitging. Juist wat we steeds beweerd hebben. De vraag is niet, of ge dit of dat duurder moet betalen, maar heel anders, of de stij ging in de verdiensten de stijging van den prijs derkoopwaren aldan niette boven gaat. Natuurlijk zijn deze cijfers middelcijfers over de geheele bevolking, maar de breede tabellen die de opgave verzeilen, geven licht over alle bijzondere vakken. Standaard.) Kantongerecht te Middelburg. Zaterdag zijn veroordeeld wegens als win telhoudend opkooper geen aanteekening hou den in zijn register: W. V., Middelburg, tot f io b. s. 4 d. h.overtreding jachtwet: J. W. Jz., Westkapelle, tot 2 X W b. s. 4 d. h. iedere b., G. B., Koudekerke, tot f 20 b. s. 4 d. h. en en toch, bij inzage der lijst valt ons oog nog op eene bijzonderheid, zooals er mis schien geen tweede voorbeeld in ons Va derland is aan te wijzen, n.m. dat hier in de 17e eeuw van 1624 tot 1694 niet minder dan zeven leeraars in dienst zijn geweest, die den naam van Bruïinvisch droegen, allen leden van de welbekende predikanten-familie van dien naam. Ten slotte willen wij nog even onderzoek doen naar de vroeger hier bestaan hebbende WAALSCH HERV. GEMEENTE. Zooals wij al meer gezien hebben was Zeeland het eerste toevluchtsoord voorde uitgewekene, Fransch sprekende Vlamin gen, en werden er dientengevolge in vele steden en dorpen gemeenten gesticht. Ook hier ter stede vestigden zich vele vluchtelingen, die aldra een kerkgenoot schap vormden, en, zoodra de stad van den Spanjaard verlost was, naar een geschikt kerkgebou w uitzagen. Op een desbetreffend verzoek van den Magistraat verkregen zij een gedeelte van het vroegere Bernadit.er- klooster, staande aan het einde van de Post- straat. Dit gebouw richtten zy nu tot bedeplaats in, en mochten hierin verga deren, totdat de gemeente werd opgeheven. In 1787 werd deze kerk, op stadskosten, van een koepeltorentje en luidklok voor zien, en werd er toen ook, uit vrijwillige giften een nieuwen predikstoel in geplaatst. Zeven jaren later kwam ze ook in bezit van een nieuw orgel, 'twelk den 17 Febr. 1795 werd ingewijd door ds. Hartman met Ps. 33 1. Nadat dan de gemeente gesticht was, kon men in 1587 als eersten predikant beroepen Jacques de Saint Amand van Marcheville, die in dienst bleef tot 1593, toen hij overleed. Na dt harroeping van het Edict van Nantes kwamen er zóóveel Fransche vluchtelingen in 011 nam het ledental 90k in ZiSi f 10 b. s. 4 d. h.overtreding drankwet: J.S., W. C. d. V., P. L. K., W. S., D. F., wed. J. B. K., J. d. J., Middelburg, tot fisb. s. 5 d. h., J. W., Middelburg, tot £20 b. s. 5 d. h.graven van specie binnen den afstand van 500 meter zeewaarts gemeten uit den buitenteen der dui nen: H. L., C. S., Veere, tot f 12 b. s. 5 d. h.overtreding arbeidswetJ. J. K., J. M. d. P., Vlissingen, tot f 3 b. s. 1 d. h., J. A. M., Mid delburg, tot f5 b. s. 2 d. h. en 2 X f2 b. s. 1 d. h. iedere b.overtreding leerplichtwetJ. M. v. O., wed. A. E., E. v. P., W. V., Vlissingen, tot £2 b. s. 2 d. h.zijn aangespannen hond niet voorzien van een muilkorfJ. D., Middel burg, tot f I b. s. I d. h.rijden met een rij wiel zonder lichtJ. H., J. d. M., J. J. A., H. C. H., J. F., B., L. P. P., Middelburg, J. M. Jz., C. B., Domburg, tot f l b. s. 1 d. h.rijden met een rijwiel zonder belM. S., Middelburg, tot f I b. s. 1 d. h.rijden met een voertuig niet voorzien van een lichtuitstralende lantaarn A. K., N. M., J. L., G. J., C. K., Westkapelle, tot f 2 b. s. 1 d. h.noodeloos schreeuwen op de straatK. L., Middelburg, tot f 0.50 b. s. 1 d.h.; zijn regenbak aan de straat niet afsluiten met een slotW. H. G., Middelburg, tot f 1 b. s. 1 d. h.wateren buiten de bakken: J. G. H., Rotterdam, tot f 1 b. s. 1 d. h.invoeren van versch vleesch voor het is gekeurdJ. d. H., Arnemuiden, tot f 3 b. s. 2 d. h.plaatsnemen op een met een hond bespannen voertuigJ. d. P., C. W., Koudekerke, W. V., Oost- en West-Souburg, tot f 1 b. s. 1 d. h.en wegens dronkenschap W. B,, Vlissingen, L. B., Arne muiden, W. R., Nieuw- en St. Joosland, M. d. S., Antwerpen, tot f 2 b. s. 2 d. h., A. v. Ou K. A. d. B., A. O., J. K. C., Vlissingen, J. d. N., Arnemuiden, tot f3 b. s. 2 d. h., M. R., Vlissingen, tot f 5 b. s. 3 d. h., J. G. P., Middel burg, tot 3 d. h., H. K. B., Vlissingen, tot J d. h. De verzetten, aangeteekend door J. v. d. B. en L. v. E., Middelburg, tegen vonnissen, ge wezen den ïöen Juni en 21 Juli 1906, zijn door niet verschijning van de beklaagden, vervallen verklaard. Kantongerecht Goes. In de zitting van 3 December 1906 zijn ver oordeeld wegens overtreding LeerplichtwetC. van B. en J. W. Rilland-Bath, A. van Z., Ierseke, A. G., Borssele, H. van G. en I. de W., Cortgene, ieder f 0,30 b, s. 1 d. h., P. R., Goes, f0,50 en f 1 b. s. 2 maal 1 d. h., L. B., T. d. N., E. P., P. R., Goes, A. K., J.V. G. K., Heinkenszand, Ph. S., 's-Heerenhoek,J.P., Hoedekenskerke, D. V., Cortgene, P. L. S., J. H. A.M., P. G., P.J. deH., Wissenkerke, J. K., C' rikzee zóózeer toe dat men in 1694 genood zaakt was een tweeden leeraar te beroepen, welke predikantsplaats bestendigd bleef tot 16 April 1809, toen een der predikanten, B. Moquette, afscheid nam en vertrok. De gemeente werd van haar ontstaan af tot hare suprenatie bediend door twee en twintig leeraars. De laatste predikant Nicolaas Henri Hartman, te Groningen geboren, kwam in 1774 hier ter stede van Aardenburgden 18 Jan. 1824 vierde hij zijn 50-jarigen dienst alhier met Ps. 116 12als eene zeldzaamheid vinden wij vermeld, dat er toen onder zijn gehoor nog twee gemeenteleden aanwezig waren, die hem hadden helpen beroepen. Hij bleef hier werkzaam tot aan zijn dood, den 29 Oct. 1826. Met zijn overlijden was de gemeente zóó in ledental vermindert, dat men eindelijk besloot ze op te heffen. Eene commissie begaf zich tot Koning Willem I, die toen te Brussel vertoefde. De heeren spraken den Vorst in 't Neder- landsoh aan de Koning antwoordde, zeer gevat, dat, naar het hem toescheen eene gemeente, waarvan de voorgangers zóó goed hunne moedertaal spraken, geen Fransche leerredenen noodig had. Na de opheffing werd den 9 Sept. 1828 het orgel in de kerk publiek verkocht en het gebouw zelf tot eenjongeHeereninstituutverbouwd. De Lutbersche gemeente alhier kreeg de beide zilveren Avondmaalbekers ten ge schenke, die, zoo deze gemeente ontbonden werd, aan de Ned. Herv. gomeente moesten komen. Deze beschikking is bekraohtigd bij Kon. Besluit van 16 Juli 1828. Van de acteboeken enz. van de gemeente, zijn afschriften voorhanden in de Biblio theek des Eglises Wallone te Leidefi. (Bevolking Zierikzee in 1824 6326 in 1906 7033 zielen.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 1