Kerknieuws. Schoolnieuws. dankte den spreker voor zijne schoone rede, waarop prof. D. met dankgebed eindigde. Serooskerke. (W.) Woensdagavond hield de Weleerw. Zeergel. lieerde. J. H. Donner van Breda in het Ned. Herv. Kerk gebouw alhier eene rede in het belang der Ver. tot chr. verzorging van krankzinnigen in Zeeland. Naar aanleiding van een ge deelte uit Gods Woord schetste hij eerst den toestand der ziekte, verder de roeping, die wij als christenen ten opzichte van deze moeten innemen en ten laatste welk een zegen God ons er voor zal schenken. Door de zonde is er veel en velerlei ellende naar lichaam en ziel gekomen. Zijn de krank heden van 't lichaam erg, die des geestes zijn zeker erger. Het missen van 't redelijk verstand is de grootste kwaal daar ook de andere vermogens er onder lijden. Ziet eens naar het gezicht van een krankzinnige. Doordat zoo'n ongelukkige zyn toestand onbewust is, komt bij zijn ellende nog eene ellende. De kranken van geest worden ge woonlijk spoediger vergeten dan de kranken van lichaam. Met deze laatsten praat men en tracht men hun leed te ver zachten, doch voor de eersten heeft men vrees, ontwijkt ze zooveel mogelijk, ja niet zelden worden ze hard behandeld. Willen w\j echter zoo veel mogelijk Jezus voet stappen drukken, zoo moeten wij evenals H\j gedaan heeft, ons niet alleen ontfermen over de kranken van lichaam, maar ook over de kranken van geest. Wel zijn er van overheidswege krank zinnigengestichten en wij ontkennen niet dat er daaraan niet gebrek is op stoffelijk gebied, doch wij, als christenen, eisohen eene verzorging die rekening houdt met Gods woord. Wij moeten niet alleen trachten genezing te zoeken voor het licham maar ook voor de ziel. Evenals Jezus de woedende golven tot bedaren bracht, zoo kan hij ook tot de beroerde wateren der ziel zeggen «Zwijg, blijf stil". Er moet met de kranken, gesproken, gebeden en gezongen worden. Ofschoon wij de mid delen der wetenschap niet ter zijde zetten, is toch de eerste de beste medewerker Gods woord. Nu moeten wij niet vragen Zullen allen genezen of Hoe zal de uit komst zijn Neen, maar wij moeten merken op onze roeping. God, die wondt, kan ook heelen en het loon, dat wij dan zullen ontvangen, niet uit verdienste maar uit genade, zal niet gering zijn. Verder ging de spreker in 't kort de geschiedenis na der vereeniging tot chr. verz. der krankz. In 1884 is men hiermee begonnen en thans zijn er een 3-tal gestichten n.l. te Ermelo (Veldwijk), bij 's-Hage (Bloemendale) en bij Zuidlaren (Dennenoord). Er worden 1500 patiënten verpleegd en nog houdt de aanvrage tot plaatsing aan. Dit laatste is wel te begrijpen, als men bedenkt, dat er meer dan 10.000 krank zinnigen in ons land zijn, welk getal jaar lijks met ongeveer 150 vermeerdert. Te recht kan onze eeuw «de eeuw der krank heid'1 genoemd worden. Daar de drie genoemde gestichten vol zijn en zij ver van ons, bewoners der zuidelijke provin ciën, afliggen, is er in Zeeland behoefte gevoeld om er eene vereeniging te vormen tot ohr. verz. van krankz. Aan ieder is bekend welke moeite er was om een ge schikt terrein te krijgen, doch de Heere heeft den leden veel reden tot dank ge- s honken. Het bij Bergen-op-Zoom voor een tamelijk geringen prijs aangekocht stuk grond heeft goed en voldoend water, mastbossohen, heide en weiland. In Zee land zijn er een 40 afdeelingen met eene jaarlijksche bijdrage van ruim f 4000. Bij onze verdere plannen, als bouwen, enz. vertrouwen wij, dat weer de Heere in alles zal voorzien. Na de talrijke hoorders ('t kerkgebouw was stampvol) opgewekt te hebben om zich als lid aan te melden en hen verzocht te hebben niet alleen op stoffelijk gebied, maar ook in den gebede dezen arbeid te gedenken, wees de rede naar nog op het land, waar geen zonde, dus ook geen krankheid meer zal zijn. De collecte bracht f24,15 op. Krabbendijke. Woensdagavond trad in de Geref. Kerk op dhr. J. de Riemer, bestuurslid van den Bond van J.V. op Geref. grondslag, om te spreken over „Vooruit gang". Na gezang en gebed las de oud- voorzitter der Geref. J. V., C Haverhoek, Nehemia 4 en knoopte daaraan een kort woord ter inleiding vast, waarna hij het woord aan den spreker gaf. Deze begon te wijzen op den vooruitgang op stoffelijk gebied in de laatste eeuw, maar zei tevens, dat vooruitgang in geestelijk opzicht meer is daa deze. Spr. wees er op, hoe in het begin der vorige eeuw de heerschappij van Frankrijk wel een einde nam, maar de Fransche revolutionaire denkbeelden hier het leven en de wetten bleven beheerschen. Bij zoo'n treurigen toestand noemde hij het reveil en de scheiding een paar lichtpunten, deelde van den strijd van ds. Schotman te Leiden en 1. da Gosta mede en noemde als strijder op staatkundig terrein vooral mr. Groen van Prinsterer. Deze strijders wer den miskend en men meende 't zou spoedig uit zijn met hun invloed, en ziet onder lei ding van dr. Kuyper is er èn op kerkelijk èu op staatkundig terrein een heerlijk leven voor de beginselen van Gods Woord. De J. V., een plant van vreemden bodem, uit Engeland overgebracht, breidde zich ook hier uit^maar bleef over het geheel metho distisch tot in 1887 de Bond van J. V. op Geref. grondslag werd opgericht en nu een groot getal Geref. J. V. arbeiden tot het kweeken van flinke Calvinisten. Spreker schetste de Geref. J.V. als een groot belang voor het Koninkrijk Gods en tot groot nut voor de jongelingen en zag vooral op dit terrein, hoewel ook hier nog gebreken blij ven, oorzaak tot roemen in vooruitgang by vergelijking met een eeuw geleden. De werkzaamheden der vereeniging, de zoo genaamde bondsidée, werden geschetst en tot aansluiting by de Geref. J. V. en steun dier vereeniging opgewekt, vooral ook met het oog op de toekomst. Na een kort slot woord van den oud-voorzitter, C. Haver hoek, werd de goedbezochte vergadering na Psalmgezang met dankgebed gesloten. Te Delft heeft men Zaterdagavond ook een Köpenick-geschiedenisje gehad. Op het politiebureau aldaar kwam een man aanloopen met het bericht dat vier kerels, waarvan er een zich voor inspecteur van politie uitgaf, zijn huis waren binnen gedrongen en daar, o.m. geweldplegingen, zyn vrouw mishandelden. „Maar't is geen inspecteur", verklaarde de man. De politie ging dadelijk met den man mee, maar do vogels waren reeds gevlogen. „De inspec teur" is echter bekend. Door de marechaussee is te Varsse- veld in een gezelschap, dat met wilde dieren reisde, een persoon aangetroffen, die by onderzoek bleek in de maand Augustus gedeserteerd te zijn van de rij dende artillerie te Arnhem. De deserteur werd geboeid naar zyn garnizoen terug gebracht. Het is gebleken dat het verhaal van een moord te Dongen, onder 't Hoefke, een verzinsel is en door een voerman was rondgestrooid. Van „De Berkelmans", roman van het groote stadsleven, verschijnt heden, binnen 6 maanden na het verschijnen van den le druk, de 3e druk. Te Arnhem heeft gisterenmiddag een patroelje een korporaal moeten inreke nen, die op luidruchtige wyze den volke kond deed, dat hy de bekende kapitein van Köpenick was. Twee stemmenTot lid van den gemeenteraad van Dordrecht is gekozen de liberale candidaat met 430 stemmen tegen 428 op mr. J. M. Rens (antir.) Eén stem! Te Krimpen aan de Lek werd de liberale candidaat gekozen met 135 tegen 134 op den antirevolutionnair. Te Boedapest is gisteren de confe rentie van de Oostenryksch-Hongaarsche, Belgische en Hollandsche spoorwegmaat schappijen gehouden. De heer Bake, in specteur-generaal te Utrecht, heeft ge sproken over de Hollandsche circulaire om den zetel van de conferentie over te brengen van Boedapest naar Dresden, uit hoofde van de revolutionaire beweging in Honga rije. Ik moet zeide hij uit naam mijner directie, zoowel als namens myzelfs, mijn diep leedwezen uitspreken over deze circulaire, die uitgegeven werd op grond van verkeerde inlichtingen. De directeur van den Hongaarschen Staatsspoorweg, nam akte van deze ruiterlijke verklaring. Te Rotterdam werd de politie ïnge- roepen in een huis in de Zandstraat waar een 70-jarige vrouw die daar in een kamertje op de 3e verdieping huist, in geen twee dagen gezien was. De politie brak de deur der kamer open en vond daar het oude vrouwtje dood op een stoel aan tafel zitten. Aldaar is inwendig ernstig gekneusd naar het ziekenhuis ver voerd de schippersknecht C. L. L. uit Ter Neuzen, die werkzaam in het ruim van het vaartuig de Onderneming aan het Haringvliet een vat met stroop dat uit een takel schoot toen het in het ruim werd neergelaten op het lichaam kreeg. ln de beetwortelsuikerfabriek te Werkendam was een werkman op den suikerzolder aan het werk. Hij moest een suikerputjeschoon- maken en kon toen het dekseltje niet dade lijk dicht krijgen. Terwijl hij daarmede bezig was,kwam de suikerladder van boven en sneed een gedeelte van zijn rechterhand af. Snel trok hij den arm terug, waardoor voorkomen werd dat de geheele beneden- arm werd afgesneden. Hij werd bewusteloos per rijtuig naar zijn woning vervoerd. Een kunstmatig meer, dat Andrew Carnegie aan de hoogeschool te Princeton (N. Y.) ten geschenke zal geven, is nu klaar en zal op 5 December geopend wor den. Het is 5600 M. lang, ongeveer 120 M. breed en een paar meter diep. Dit geschenk zal den rijkaard op 350,000 pd. st. te staan komen. Omtrent het ongeval met den tijger temmer Hendrioksen in het circus te Berlijn (zie ons vorig no.) verneemt men nader Hij was klaar met de kunsten, die negen tijgerinnen verrichten moesten en wilde de tijgerin «Empress" haar sprongen laten doen, toen dit dier weigerde en de zweep slagen met een verschikkelijk gebrul be antwoordde. Eindelijk deed het den sprong, maar te laag, zoodat het op den temmer terechtkwam. Deze sloeg het dier terug om den sprong over te doen, maar de tweede maal raakte de springende tijgerin den temmer zoo hard, dat hij viel. Onmid dellijk sprong zij boven op hem en sloeg haar klauwen in zijn borst. Een bloed stroom kwam te voorschijn, maar hij schoot iu liggende houding op het dier en wist overeind te komen vóór twee andere tijgers bij hem waren. Daarna joeg hij de dieren met schoten en zweepslagen in hun kooien terug en liet zich in een naburige kliniek verbinden. Later versoheen hij weder in de manege. De behandeling van de zaak van Wilhelm Voigt, den man van Kópeniok, is op Zaterdag 1 December vastgesteld. Een drijvende mijn is nabij Akita op de Japansohe kust aangespeeld. De dorpelingen die haar zagen liggen, ver drongen zioh om het vreemde ding. Plot seling klonk een ontploffing, tien der nieuwsgierigen werden gedood en 46 gewond. Gisteren gaven wij een bericht over een mislukte poging tot treinroof, gepleegd in een der sneltreinen tusschen Chicago en Sl. Louis. De nadere bijzonderheden welke over het geval zijn bekend ge worden, doen zien, met hoe ongelooflijke driestheid deze roover daarbij te werk ging. De man was in een der tussohen- stations in den trein gekomen, waar hij plaats nam in een van de rookwagens. Plotseling stond hij op, haalde een revol ver te voorschijn en beval zija mederei zigers zioh te ontdoen van hun geld en andere bezittingen van waarde. De man stond met den rug tegen de deur en maakte, met de revolver in de hand, zoo'n geduehten indruk, dat alle aanwezigen gehoorzaamden. Hierop begaf de roover zioh naar den slaapwagen, wekte de rei zigers en ontnam hun, wat zij aan voor werpen van waarde btj zich hadden. Maar langzamerhand raakte de bandiet zoo be pakt en beladen met buit, dat hij zijn armen niet meer vrij had. Hiervan werd onmiddellijk op kordate wijze partij ge trokken door een conduoteur, Hey wood, die zich verdekt had opgesteld in een nis van de wagengang. Heywood sprong plot seling te voorschijn, wierp zich op den bandiet en sleurde hem tegen den grond. De beroofde passagiers, die reeds een wei nig van hun eersten schrik waren beko men, snelden te hulp, en spoedig was de schurk onschadelijk gemaakt en stevig gebonden. Men gelooft, dat de gevangene een Calil'orniër is, die onder den nom de guerre «True Heart Will", al heel wat treindiefstallen heeft uitgevoerd. Zijn groote kracht lag in nachtelijke aanslagen op sneltreinen. Ware hij er ook ditmaal in geslaagd, te ontsnappen, dan zou de vangst zeker een goede f5000 hebben bedragen. Op 12 September 1905 zonk het Japansche admiraalschip «Mikasa" tenge volge van een ontploffing. Er liepen toen zonderlinge geruchten sommigen spraken van een «harakiri" in het groot wegens den teleurstellenden afloop der vredes onderhandelingen. Het officieele onderzoek is eerst thans afgeloopenhet rapport verklaart het personeel voor volkomen ontlast en bewijst overtuigend, dat de ontploffing een gevolg was van zelfont branding van chemische preparaten. Te Beguins in het kanton Waadt- land is een meisje ontdekt, dat sinds 18 jaar door haar vader in een kelder opge sloten werd gehouden. Op 15-jarigen leef tijd was Marie Thouney verleid en de vader was daaroi ei zoo woedend, dat hij haar tot levenslange gevangenisstraf doemde. Haar verleider benam zich in wanhoop het leven. Een familietwist bracht den gruwzamen toestand waarin het meisje verkeerde ten stotte aan het lichtde ongelukkige werd in een versohrikkelijken toestand op een hoop vuil teruggevonden, niet instaat iets anders uit te brengen dan onverstaanbare klanken. De mirakelen der ivetenschap. Dr. Stephane Leduc te Nantes heeft kunst matige cellen gemaakt, bestaande voor één deel uit koper-sulphaat, voor tweedeelen uit glucose of suiker. Een dezer cellen, met zeker niet meer dan 1 millimeter doorsnede werd geplaatst in gelatine die 3 tot 4 pCt. natrium ferrocynznur en een weinigkeuken zout bevatte. De cel ontwikkelde zieh daarop zeer snel en men kon kunstmatige planten verkrijgen, met vertakkingen, en bladeren, overeenkomende met water planten of zeewier en soms 30 tot 50 centimeters hoog. Nagenoeg het eenige ver schil met natuurlijke planten is, dat zij zich niet kunnen vermenigvuldigen. Zij zijn gevoelig voor licht en warmte en de gewone plantenvergiften, en groeien op natuurlijke wijze. De kapitalisten van de Standard Oil Company te New-Fork zijn van plan 7 millioen dollar ten koste te leggen aan den aanleg van spoorwegen in Bolivia. De nieuwe spoorwegen zouden een groot kaoetsjoekgebied uitsluiten. Het gebrek aan arbeiders in de zui delijke staten van Noord-Amerika is zoo groot, dat de fabrikanten comité's hebben opgericht, die moeite zullen doen, om arbeiders aan te werven. De dagloonen zyn tot 2—4 dollars gestegen. Booker Washington heeft in een rede te New-York over het negervraagstuk gezegd dat Carnegie meer deed dan geld geven voor de opleiding van negers. In plaats van zijne laarzen in een deftigen winkel te koopen, had Carnegie onlangs schoeisel aangetrokken dat een leerling van Booker Washington's ambachtsschool vervaardigd had. Carnegie was zoo inge nomen met die laarzen dat hy er nog twee paren by besteld had. De multimillionair Roebling, een be kend staalfabrikant en brugbouwer, heeft Zaterdag dag en nacht meegedaan aan de vervolging van een neger te Ashville, die vyf blanken dood had geschoten. Om van zyn negerhaat te getuigen, schonk hy 500 dollar voor het fonds voor de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers wat niet veel is voor een multimillionair. Een ambtenaar van 't kantoor van den landcommissaris van den staat Nebraska, heeft gezegd de bewijzen te kunnen leveren dat er in Nebraska een maatschappij is, die er haar bedryf van maakt kinderen uit Duitschland in te voeren 6D die tegen 25 dollars het stuk te verkoopen. Op het station te Odessa is een dame gearresteerd in wier bagage men een groote hoeveelheid kredietbiljetten vond. Men vermoed, dat deze papieren van den straat roof te Petersburg afkomstig zijn, waarbij 362,000 roebels werden buitgemaakt. In Oost-Zwitserland zijn verschil lende krachtige aardschokken gevoeld. Ook in Davos en in het Engadin zijn sterke trillingen waargenomen. De hongersnood in China. Een in ternationaal comité, bestaande uit gezag hebbende personen uit Chineesche en bui tenlanders-kringen met inbegrip van de consuls, wendt zioh tot Europa en Amerika met het verzoek om hulp tegen den hon gersnood in Noord-Kiangsoe, waar tien millioen mensohen door den hongersnood worden bedreigd, tengevolge van verwoes ting van den oogst door overstroomingea. Volgens den uitersten wil van Mars hall Field, een te Chicago overleden koop man, zijn 300,000 dollars als legaat onder 200 oude getrouwe ondergeschikten van hem verdeeld. Arthur James, zyn secretaris kreeg 100,000, James Sampson, zijn onder directeur, 50,000, Edward Revers, een oude kantoorbediende, en Hawxhurst, het hoofd van de afdeeling verzekeringen, elk 10,000 dollars. Verder werd 100,000 dollars ver deeld onder menschen die meer dan 25 dienstjaren hadden. Mevr. Stetson, een der meest bekende ijveraarsters voor de leeringen van de z.g. christian science, (ziekelijke uitwas van de secte der geloofsgenezingheeft zich tegenover een dagbladcorrespondent uit gelaten over de jongste geruchten nopens den gezondheidstoestand van mevr. Eddy, de grootmeesteresse der Amerikaansche aanhangers van die «christian science". Wat deze mevr. Stetson meedeelde, was eenvoudig verbluffend. «Ik geloof" zoo moet de dame hebben gezegd «dat mevr. Eddy zal bewijzen, dat zij in het bezit is van het eeuwige leven Haar gelaat vertoont nog geen enkelen rimpelhaar gezondheid is volmaakt P Uit de gevangenis te Wladimir (Rusland) ontsnapten deze week 35 ge vangenen onder welke 9 zware misdadi gers, nadat zij den directeur, twee ad- j uncten en alle opzichters hadden gekneveld. De vluchtelingen namen 22 revolvers met patronen en drie sabels weg, sneden de telefoondraden door en braken het maga- zyn open waar zy zich meester maakten van burgerkleederen. Uit de woning van den directeur namen ze, nadat zy diens echtgenoote hadden vastgebonden, een aantal voorwerpen van waarde weg. Acht der vluchtelingen werden later gevat. De positie van de Belgische Prinses Louise, gescheide» echtgenoote van den prins van Saksen Cuberg (zij vertoeft thans te Parijs 1) is niet rooskleurig. Zij is op het punt hare meubelen in beslag te zien nemen. Omtrent een aanbod door Koning Leopold aan deze zijn oudste dochter ge daan, verneemt men nader Eens ontmoetten beider rijtuigen elkaar te Monte-Carlo. Hem herkennende, groette de prinsns en de Koning groette terug. Te Parijs teruggekeerd, waar de Koning zelf ook was, schreef zij hem een brief, het inzicht te kennen gevende, hem te Brussel te komen bezoeken. Eenigen tijd nadien kwam een ordonnance-olfioier des Konings haar voorstellen, zich in België of in Duitschland te vestigen, maar er bij voegende, dat zij noodzakelijk hare omgeving van Parijs moest verlaten. Daar tegen verzette de prinses zieh uit alle kracht. Zij hoopt, ondanks de weigering, haars vaders voorstel aan te nemen, toch nog op eene aanstaande verzoening. Zij zal, bij den nieuwjaarswensch, dien zij den Koning zal sturen, daartoe eene nieuwe poging voegen. Zij hoopt op die wijze het misverstand, door booze lieden tot stand gebracht, tot een einde te zien komen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Peize J. L. v- Apeldoorn, cand. te Helpman. Aangenomen naar Tuil en 't Waal door J. Ravesloot, cand. te Harderwyk. 's-Heer Hendrikskinderen. Herkozen tot ouderling dhr. M. Vermeule en tot diaken dhr. J. v. d. Berge. 's-Gravenpolder. Herkozen tot ouder ling dhr. J. Kruys Voorberge en tot diaken dhr. P. van Boven. Krabbendijke. Herkozen tot ouderling dhr. M. Tollenaar, tot diaken dhr. A. Joossen. Driewegen. Gekozen in plaats van dhr. P. Verbrugge die voor een herbe noeming bedankte tot ouderling dhr. J. Haasdonken tot diaken in plaats van dhr. P. Koeman die niet meer in aanmer king wenschte te komen dhr. Jac. Nieuwen- huyze. 's-Heer Abtskerke. Herkozen tot no- belen de heeren W. Dekker en W. Min- naard, tot ouderling dhr. A. v. d. Meule, tot diaken dhr. P. A.de Graag. Goesche Crt Schore. Herbenoemd tot onderling dhr Jac. Zoetewey en benoemd iu plaats van dhr. Deij (overleden) dhr. Jac. Paasse, thans diaken. Benoemd tot diaken dhr. Jan Lepoeter Pzoon. Ev. Luth. Kerk. De heer ds. J. A. Helper Seabrugger te Amsterdam, vroeger (17 Nov. 1889—'93) te Zierikzee, is op 55jarlgen Ieeftyd over leden. Volgens het jaarverslag van Eflatba, vereeniging tot bevordering van Christe lijke opvoeding en onderwijs van doof stomme en blinde kinderen en jongelieden, die haar instituut te Dordrecht heeft, wyzen de ontvangsten en uitgaven een eindcyfer aan van f 11,700.62V2 de baten en lasten een totaalcyfer van f 32,684.13. Door 17 corporaties wordt deze vereeniging gesteund, terwyl op 199 plaatsen, in ons land correspondentschappen gevestigd zyn. In de stichting worden 34 leerlingen verpleegd. Vereeniging van Christelijke Bewaar school-Onderwij ter essen in Nederland. Afd. Amsterdam. Woensdag 1.1. hield deze vereeeiging haar tweede jaar-vergadering. Tot by woning waren alle besturen van chr. bewaarscholen in Amsterdam en om streken uitgenoodigd, alsmede alk- begun stigersisters). De WelEd. Heer A. J. Hoogenbirk had zich bereid verklaard dien avond te spreken over een onderwerp, dat allen boeien kon. Na het openen der vergadering met ge bed en een kort woord door de presidente, uiejuffr. Strahl, volgden de verslagen. De secretaresse, mejuffr. M. Willers, deelde mede dat de afd. Amsterdam in deze twee jaren steeds was vooruitgegaan. Het leden tal was evenals dat der begunstigers(sters) toegenomen. De vergaderingen, die den 3den Woensdag van iedere maand in de school van de vereeniging „Luther", Prin sengracht 357 gehouden worden, en ook voor begunstigers(sters) toegankelyk zyn, werden steeds goed bezocht Verschillende onderwerpen de belangen der bewaarschool betreffende werden behandeld. Er heerschte steeds een opgewekte stemming, zoodat met dank mag teruggezien worden op het afge loopen jaar. Ook de penningmeesteres, mejuffr. A. E. Breukelaar, kon een opgewekt verslag uit brengen. De leden hadden getoond de ver gaderingen te waardeeren, door de kosten mede te dragen. Er behoefde dus van geen tekort te worden gesproken. Met dank aan God, die ons tot hiertoe zegende, kan het nieuwe jaar dus worden ingegaan. Daarna werd het woord aan den geachten spreker gegeven over het onderwerp „De beteekenis der Chr. Bewaarschool voor het leven". Spreker begon met er op te wyzen, hoe men vroeger opgehoord zou hebben van een vereeniging en vergadering als deze. Wordt er thans getracht de bewaar school zoo goed mogeiyk te maken, door ook hen, die daaraan werkzaam willen zyn, een zoo goed mogelyke opleiding te geren, voorheen was het anders. Soms richtte een huisknecht, die niet lezen of schryven kon, wanneer zyn krachten hem begaven om het gewone werk te doen, een school op, en een baker of werkster onder dezelfde omstandigheden een be waarschool. Er is dus wel reden tot verblyding. Vroeger was eens door spreker gezegd mannen en vrouwen worden in de kinder kamer gevormd ook van de bewaarschool (een groote kinderkamer) geldt dit. Hoe de bewaarschool aan dit doel kan beantwoorden r't Zijn juist de eerste in drukken, welke zulk een grooten invloed hebben op het leven van een kind. 't Is zooals het oude versje zegt„Een nieuwe pot houdt lang den reuk van het eerste nat door hem ontvangen. Krijgt dus de jeugd een kwade kreuk, hij blijft haar in de leden hangen." Wat jong op genomen wordt, blijft het langste by. Klaagde William Sewell vóór twee eeuwen over botte school vrouwen, die het werk voor later bedierven, ook vader Cats wist het, waar hy zeide ,,jong rijs is te buigen maar geen oude boomen". De bewaarschool is voor het kind noodig. Zij brengt het samen met andere kinde ren het kind komt tevens onder vreemd gezag, wat voor velen hoog noodig en voor allen nuttig is. De mensch, ook het kind moet ingeleid worden in het leven. Ieder dier kleinen heeft wellicht later een rol te vervullen in de maatschappij. En al behoeft men nu juist niet te doen als die onderwijzer, welke gewoon was voor de kinderen in de school den hoed af te nemen, omdat er onder die kleine menschen, a annen en vrouwen kon den zyn, welke later beroemd zouden wor den, wij moeten toch van deze waarheid doordrongen zyn, dat wy niet weten, waar toe God ze misschien heeft bestemd. Een kind kan tot zyn bestemming opge leid wordenin het huisgezin, zooals vroeger velen uit hoogen stand; in de lagere school; maar ook de bewaarschool is hierin van groot nut. Hoe zal de Chr. Bewaarschool hiervoor dienstig gemaakt worden, hoe zal zy daar toe in staat zyn Allereerst door de ontwikkeling van ge heugen en verstand. Deze twee behooren bij elkaar, ofschoon ook weer ieder afzon- lijk staat. Ten tweede moet zy dienen tot vorming van leven en karakter. Ten derde, wat wel het voornaamste is, moet zy het kind bekend maken met het Woord Gods en daardoor leiden tot kennis van God, immers„Dit is het eeuwige leven, dat zij U kennen Christus blyve steeds het middelpunt. De oefening van 't geheugen is van zeer groot belang, ofschoojj mon ook dient op iq

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2