NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 52. 1906. Donderdag 29 November 21e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Abonné's die verhuizen, worden vriendelijk verzocht hij hun nieuw adres tevens het oude adres op te geven. DE ADMINISTRATIE. Snippers uit de oude doos. Gemengde Berichten. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,02'. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 28 November 1906. De Sprokkelingen van de Middelburgsche Courant zijn vandaag wel wat eenzijdig. Het ia jammer, wij hebben geen plaats ruimte om ze over te nemen, maar als de Middelburgse/ie zelf ze nog eens overleest, komt ze allicht tot dezelfde slotsom. Zjj heeft het bijvoorbeeld over het verzet tegen de wegzending van het blijvend gedeelte. Nu weet iedereen dat daartegen door dr. Kuyper geen bezwaar is gemaakt, maar dat hier alleen geopponeerd wordt tegen den toestand van onzekerheid, waar de minister voor enkele wapens het bly vend gedeelte (blijkens zijn uitlating in de Kamerzitting van 21 Dec. 1905) absoluut niet missen kan en de landsverdediging er gevaar bij loopen zou, en de minister dit blyvend gedeelte nu toch terug neemt. Dat nu noemt de Middelburgsche Courant een „groote en ongemotiveerde beweging die door de anti-revolutionaire bladen ge maakt wordt over de plannen van den Minister van Oorlog" Men zou haast denken dat de Middel burgsche De Standaard niet leest. Waar dan nog bijkomt dat de „groote" bewegingniet van anti-revolutionaire bladen maar van een oud-liberaal blad De Nieuwe Courant kwam en gaande ge houden wordt. Natuurlijk beroept de Middelburgsche zich in dit verband op 't oordeel van een zich noemend anti-revolutionair, die zijn be zadigd schrijven'' waarin hij die „ongemo tiveerde beweging" afkeurt, nota bene in Het Nieuws van den Dag plaatst, de wegzen ding van het blijvend gedeelte verdedigt onder anderen met het bekende vrijzinnig- democratische ivanhoops-a.Tgoxo.ent„tegen den buitenlandschen vijand is elke wapening onvoldoende" en ten slotte let wel, de Middelburgsche noemt dien man „anti-revo lutionair" een beroep doet op het „partijbestuur" en zijn „partijge- nooten". 146 TEtf ILLETOIT. DOOK 8CALDI8. Z I E R I K Z E E. VII. Van het stadhuis, waarvan de beide voor gevels in 1554 in blauwen en witten arduin steen zijn opgetrokken, weet men den tijd der stichting niet; voor het eerst vindt men er gewag van gemaakt in het begin der 15e eeuw vóór dien tijd moet er een Raadhuis gestaan hebben bij de Groote Kerk. In verschillende eeuwen is het gebouw vergroot, waarvan men nog duidelijke sporen kan zien. Op het oudste gedeelte werd de toren opgetrokken. Treden wij het gebouw binnen door de ronde poort, welke versierd is met het wapen der stad en eenig loofwerk, dan komen wij aan een steenen wenteltrap en deze opgaande in eene bovenzaal, waarvan de bekapping uit 't midden der 16e eeuw afkomstig uitnemend en kunstig afge werkt isaan deze bekapping valt ons oog al dadelijk op een zonderling voorwerp, waarvan de herkomst duister isin een met zeehondenvel overtrokken kano, zit een houten eskimo in de kleeding van zijn vaderlandin zijn handen houdt hij een pagaai al3of hij de golven doorklieft. Ver moedelijk zinspeelt dit vreemd gevaarte op de vroegere tochten der Zierïkzee'ènaars naar de noordelijke ijszeeën. Op de eerste verdieping vinden wij de groote zaal met een schepenbank en pla fonden van 1775 j in de vergaderkamer van Een woordenkeus die dan toch ook zelfs de Middelburgsche zoo weinig anti-revolu tionair toeschijnt, dat zij bereids de naïeve vraag doet„of zal men de gewone taktiek volgen en beweren dat de heer Visser uit Zutfen" zoo heet die schrijver „niet anti-revolutionair is". Neen dat zullen wij niet beweren maar, dat de man anti-revolutionair schrijft let wel, in Het Nieuws van den Dag voelt zelfs de Middelburgsche beter. En dan, dat deze militaire quaestie onzer zijds tot een politieke gemaakt is, is onbe wijsbaar en beslist onjuist. De beraadslagingen bij Hoofdstuk VIII zullen straks bewijzen, dat niet party belang, maar landsbelang de critiek op dit punt van 's ministers beleid beheerscht. Een tweede eenzijdigheid van de Middel burgsche zit 'm hierin dat, volgens haar, de bestrijding zy noemt het „kabaal" van 't voorstel tot behandeling der finan- cieele wetsontwerpen op 15 Jan. niet geschiedde wegens het ongelegene om Kamerleden, b.v. uit Aardenburg en andere afgelegen plaatsen naar Den Haag te doen komen, en ook niet wegens het ongehoorde om op dat tijdstip de Kamerleden uit hun privé aangelegenheden op te roepen voor een paar dagen en ze dan weer naar huis te zenden, terwijl 't best een paar weken later kon, maar omdat „zij met alle geweld de tot standkoming der ontwerpen- De Meester wil tegenwerken'". Dit wordt dan nader toegelicht met een stuk van Het \olk, die van dezelfde meening is. Dit laatste is natuurlijk niet te ver wonderen. Nu Troelstra de leiding der linkerzijde in de Kamer bleek te hebben, spreekt het van zelf dat de vrijzinnig-democraten in depers die van Het Volk zouden aanvaarden. W ij hebben dan ook, toen wij de heftige onjuistheden aan 'tadres der „Kuyper- garde" in Het Volk lazen, terstond gezegd dat wordt een „Sprokkeling". Als een bewijs van welke lage motieven deze waard zijn gasten verdenkt, drukken wij terloops onderstaande uit de Middel burgsche „Sprokkeling" van Het Volk af den Raad, in 1775 en 1776 veel vernieuwd en verfraait, alsmede in het vertrek van den secretaris zien wy mooi geschilderde schoorsteenstukken, vervaardigd door J. Geraerts van Antwerpen. De burgemeester kamer heeft een prachtig bewerkte schoor steen van 1673deze is versierd met de wapens der heerlijkheden van Schouwen en Duiveland. Voorts verdienen onze aandacht nog een paar oude schilderyen, de een voorstel lende Zierikzee in de 16e eeuw en de andere de vroegere wyze van zoutbereiding, het z.g.n. darinkdelven, alsmede eene prachtige zilveren drinkschaal van 1580de baluster van den voet dezer gedreven schaal is door vier leeuwenkopjes met ringen in den bek omgevenin de schaal zien wy het wapen van Zierikzee gehalveerd met dat van Dui veland, vastgehouden door een meermin nog ontmoeten wij hier eene afdeeling van het vroeger door ons bezochte klooster Sion te Noordgouwe en 't portret van Pieter Mogge aan wien de stad zoo veel te danken heeft. Van het oude stedelijk archief, waarvan, zonder den minsten grond, een groot ge deelte door den Fransch-gezinden Maire 'Nies. de Kater in 1811 voor de luttele som van 600 francs werd verkocht, is niet veel meer overgebleven, alleen vinden wy nog een charter van 1425, waarbij alle gilden der stad zich verbinden om de privilegiën te handhaven het is gewaarmerkt met 39 zegels en ook zijn nog de poorterboeken aanwezig vanaf 1802. Den toren, een mooi stuk bouwkunst, be zoekende, staan wy verbaasd over het kun stig en fraai geslaagd timmerwerkhet uurwerk is vervaardigd in 1554 en het klokkenspel van 1550-1554; tof windwijzer »Het was dus een zuiver politieke streek van de rechterzijde, om te trachten de behandeling der belastingontwerpen van de regeering te vertragen. Vooreerst gunt de Kuypergarde dit ministerie het licht in de oogen niet en moet men zich, blijkens haar houding bij deze dis cussie, voorbereid houden op de wanhopigste pogingen om gedaan te krijgen, dat deze re geering na vier jaar blijkt even weinig uitge voerd te hebben als de Kuyperregeering. En in de tweede plaats geldt hun tegenstand spe ciaal de belastingplannen". Hier is erger dan eenzijdigheid, bier is onwaarheid. Een derde eenzijdige voorstelling van de Middelburgsche sprokkelaarster is deze. Zij neemt natuurlijk het geval Amsterdam op, waarin de heer Byleveld den ohr.-democraten wilde verbieden de vergadering waar de heer De Wilde sprak,, by te wonen. Nu zou een logisch mensch allicht zeg gen dit is geschied in één kiezersvergade ring, derhalve geldt dat niet voor een gansche party. Of ookdaar in Amsterdam zullen zij zelf het best kunnen beoordeelen in hoever het vruchtbaar is debat met een paar herriemakers te verkiezen boven een saamspreking onder de naaste geestver wanten. Maar zoo oordeelt de Middelburgsche niet. Zy constateert dat 't gesprek Byle- veld-Kreuzen „kenschetst de verhouding van de broeders onderling, de bijzondere kracht van den „gemeenschappelijken wortel des geloofs" benevens de licht schuwheid van de Calvinistische Antire volutionairen of hun vrees dat de Christen democraten bij hen roet in het eten zullen werpen". Wat 'n gemak toch als men zoo spoedig met zyn conclusiën klaar staan kan. En wat een voorrecht een Middelburgsche sprokkelaarster te hebben die zulke diep zinnige opmerkingen aan haar overneem selen weet te verbinden 1 Er is een prachtig goedkoop welgelij kend portret van dr. A. Kuyper in den handel gebracht. Welke boekhandelaar zorgt nu eens voor de pendant? voert hij een bijna levensgroot verguld beeld van den zeegod Neptunus, met zijn drietand, als symbool van de aloude zee vaart der stad. De St. Lievens Minster toren, indertijd aan de kerk behoorende en er één geheel mede uitmakende, doch thaDw in eigendom van het Rijk zijnde, ligt nu aan de beurt van ons bezoek. Hij is in Gothischen bouwstijl opgetrok ken en gegrondvest in 1454, welk jaartal wij lezen boven de deur die toegang geeft tot de 278 treden hooge zuidelijke wentel trap in de v olgende woorden „deze torre is Ao. 1454 geiindert". De toren is slechts tot 'l3 der beraamde hoogte volbouwd het zwaar verlies van schepen en volk, al eerder door ons aangehaald, waardoor o. i. misschien wel eenigszins verdicht, wat het getal aangaat 500 vrouwen in de stad weduwen werden, heeft het bouwen doen staken. Volgens het gemaakte bestek, zou hij met de spits eene hoogte gehad hebben van 207 M.thans heeft hij, met de kap, slechts 71 M. De bouwmeester was Anthonie Kelder mans uit Meclielen, een lid deT beroemde Duitsche bouwkunstenaarsfamilie van dien naam. De kosten van dit steenen gevaarte bedroegen sleohts 15761 Pd. Vis als bij zonderheid vinden wij vermeld dat voor den bouw het hoek kalk kostte vjf grooten, het daggeld van den meesterknecht was drie grooten en van den opperman een braspenning. De vjf zware klokken, eertijds in den toren hangende, zijn allen verkooht: de laatste werd van de hand gedaan in Nov. 1871, aan de Amsterdamsche firma van Baren en Zoon tegen 86.27 gld. per 100 Vooral in het kiesdistrict Goes, doch zeker elders niet minder verlangt men Kuyper en Lobman in de huiskamer te hebben. Er zijn wel portretten van den heer Lohman, doch niet in 't genre van dat van dr. Kuyper, hetgeen toch noodig schynt, dewijl zij eikaars tegenhanger moeten zijn. Kuyper en Lohman, hoe ook later ge scheiden en onderscheiden, behooren bij elkander. Hun werk, vele verdiensten, leeftyd, dienstjaren als minister en volksvertegen woordiger, liefde voor ons volk, afwer king van Groens program in zake de vrijheid van Onderwijs, enz. geven hun daar aanspraak op. Wie onzer uitgevers durft de uitgaaf aan Zij zou groote kans hebben van slagen. Gefopt Tegen ons beweren dat de boeren ge fopt uitkomen, stelt men over dat in het curieuse liberale stembus-repertoire van 1905 tegenover elkander stond uitgere kend wat de boeren n»ar het Tarief en wat naar Treubs opgeworpen balletje te betalen zouden hebben. Wat bewijst dit? Hoeveel boeren hebben dit curieuse boek gelezen Neen, wat beslist, is de locale pers, de zwerm strooibiljetten, de advertentien, de aanplakbiljetten, en hetgeen op de mee tingen gezegd. Dat boek kan dus veilg blyven rusten, ook al ware het vermakelijk eens na te cijferen hoe in dat boek de twee reke ningen zijn opgemaakt. De vraag is, hoeveel boeren zijn er ge weest, die geweten hebben, die er op ge rekend hebben, dat zij nu in de belasting zouden komen. Waar dan nog byko 1 t dat ze in de tabak ook zullen moeten mee betalen, want boeren rocken sterk. Om nu nog niet eens te spreken van het duurder gedis tilleerd, waar heel veel boeren ook gere geld gebruik van maken, al zal het ons een voordeel dunken als ze voor 't slokje een stokje steken. Standaard. kilo zij had een gewicht van 911 kilo en droeg het jaartal 1709 met de namen van kerkmeesters uit dien tijd de oudste klok dagteekende uit 1411 en was dus ouder dan den toren zelf. Zij had een latijnsch opschrift, 'twelk vertaald luidde: „Ik ge loof den waren God, roep het volk te zamen, vergader de Geestelijkheid, beklaag de dooden, verdrijf de pest, geef luister aan de feesten en mijn naam is Levinusin 'tjaar onzes Heeren 1411". Onder de Fransche overheersohing werd op den toren een telegraaftoestel geplaatst. In 1818 was het gebouw in zoo'n bouw- valligen toestand geraakt, dat het Stads bestuur besloot, ten einde ongelukken te voorkomen, eene afschutting er om heen te plaatsen, dezen vervallen toestand moest nog duren tot 1836, toen er eindelijk, bij kon. besluit eene subsidie door den Staat werd verleend van 10,000 gld. om tot ge deeltelijke restauratie over te gaan de oude kap werd afgebroken en een nieuwe met balustrade en met zink te beleggen kroonlijst voor 18,000 gld. aanbesteed, welk werk in 1840 geëindigd was. In weerwil dezer uitgaven zag het dage- lijkseh bestuur zich in 1855 genoodzaakt een tweeledig voorstel aan den Raad in te dienenèf den toren te laten vervallen óf hem voor afbraak te verkoopen. Zoowel van de zijde der burgerij als vau de meer derheid van den Raad, kwamen protesten in, om het eertijds sehoone gebouw tot ondergang te doemeD, wat dan ook ten gevolge had, dat genoemde voorstellen werden ingetrokken. Toch moest het nog duren tot 1878 eer er afdoende hulp kwam in dit jaar werd er n.m. op de Staatsbegrooting eene som uitgetrokken om m$t de herstelling voort Bestrjding van mond- en klauwzeer. Zooals bekend is, werden in den laatsten tijd in de ons omringende landen meerdere gevallen van het mond- en klauwzeer ge constateerd, waaruit blijkt, dat deze ziekte onze grenzen wederom nadert. Aangezien het mond- en klauwzeer in de laatste jaren in Nederland niet meer is voorgekomen, wordt het, inzonderheid met het oog op de belangen van onzen vee-uitvoerhandel, in hooge mate wenschelijk geacht, dat alles worde gedaan om die ziekte buiten ons land te houden. Ook in verband daarmede zou het, naar wij vernemen, bij de Regeering een punt van overweging uitmaken, den weder-invoer van het in België geweigerde Hollandsche vee te verbieden. In elk geval wordt onze veehouders deD raad gegeven, wanneer zich onder hun vee een geval van bovenbedoelde ziekte mocht voordoen, of wanneer een van hunne dieren hun ver dacht mocht voorkomen, dadel jkdaarvan aangifte te doen en onmiddelljk alle maat regelen te nemen, welke strekken kunnen om te beletten, dat de ziekte zich uitbreidt. Tot die maatregelen behooren vooral afzon dering van het dier en reiniging van den stal. II. Goes. In Juli 1907 moeten voor den ge meenteraad aftreden de heeren L. Duvekot, mr. J. de Witt Hamer, A. E. Janssen, J. F. v. d. Leeuw en W. Temperman. Ellewoutsdijk. Alhier heeft de heer J. W. een paling gevangen die het mooie gewicht had van 7 pond. Hulst. De oppasser der in beslag geno men leeuwen, zekere P. J. W., kreeg in de vorige week, terwijl hij de dieren voederde en zich onvoorzichtig genoeg met zijn hand tusschen de tralies waagde, van een der leeuwen een krabbel over de hand, welke door de nagels van het dier werd opengescheurd. Sedert is de hand opgezet en de geneesheer vermoedt dat er bloed vergiftiging heeft plaats gehad en waar schijnlijk zal de arm moeten worden afgezet. Zelandia Een zekere J. M. uit Kieldrecht, die Zaterdag te Axel een revolver had gekocht, wilde dit in den omtrek onzer te gaan, mits de gemeente de helft der kosten op zich nam, aan welk verzoek bereidwillig werd voldaan. Men trok aan 't werk en werd er eene som van 38,445 gld. aan ten koste gelegd. Eindelijk ging de toren, na eenige onder handelingen, in 1881 aan het Ryk over en werd de gemeente van den onderhoud ont last de verdere en degelijke restauratie kon nu in 1883 'n aanvang nemen en waar door, geëindigd zynde, de kolossus nu een goed figuur maakt en den tand des tijds weer eeuwen kan verduren. Van de verdere openbare gebouwen komen voor ons bezoek in aanmerking de beide kerkgebouwen de z.g.n. Nieuwe- of Groote- en de Kleine- of Gasthuiskerk. Eer wy onze schreden richten naar eerst genoemde, verplaatsen wij ons in den geest eerst naar den tijd toen de oude St. Lievens Monsterkerk nog terzelfderplaatse stond en willen wij dit trotsche gebouw in-en uit wendig bezien. Smallegange zegt in zyn kroniek van de Magdalena kerk te Goes, „dat diergelijke kerk, nochte van grootte, nochte van door luchtigheid in Zeeland nauwelijks te zien is", en van de St. Lieven te Zierikzee schrijft hy „het gebouw is gansch deftig, geheel opgemaakt uit arduin, zijnde weinige kerken in Nederland bij deze te verge lijken". Wel een bewijs dus dat hij als kunstwerk de St. Lieven hooger stelde dan de Goesche kerk. Waar wy indertijd ook de laatstge noemde bezochten, kunnen wy nu, hier zijnde, meer een zelfstandig oordeel vellen en zien, in hoeverre vader Smallegange ge lijk heeft, dit hopen wij bij onze volgende zamenkomst te onderzoeken. Wordt vervolgd j

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 1