Kerknieuws. Schoolnieuws. ^CLA^ES. II e c Ja t s z a k e n. Gemengde Berichten. zwaardere en duurdere pantserschepen voort. Een bericht uit Amerika spreekt nu van het bouwen van een pantserschip van 20000 ton, dat 65 millioen gulden kosten zal Als men nu weet dat de grootste tonnen maat onzer schepen 5000 is, dan behoeft men niet te vragen hoever we ten achteren zijn, en dan zal ook wel vaststaan dat wij en velen met ons wel nooit die hoogte zullen kunnen bereiken. Wat waarschijulijk ook niet te betreu ren is 1 In Ierland tenminste in de steden komen de huurders van huizen in betere condities. Zeer waarschyulyk zal een pas door het Lagerhuis aangenomen wet be krachtigd worden, dat n. 1. den huurders, na het verstrijken van den huurtermijn vergoed zal worden, wat zij aan hunne huizen hebben verbeterd. Zelfs zullen zy schadeloos gesteld worden, wanneer hun zonder geldige redenen de huur opgezegd wordt. Daar kan de arme Ier mee tevreden zyn. En uit billijkheidsoogpunt is voor dezen maatregel veel te zeggen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zaltbommel G. W. Kobus te Rockanjete Sneek W. Hamilton of Sylverton Hill te Abbekerkte Oud-Beijerland G. H. Beukenkamp te Huizen. Aangenomen naar Oisterwijk doorP. A. Riedel te Lochem. Het classicaal bestuur te Zaltbommel heeft aan den heer K. O. Knottnerus, predi kant te Varik, op diens verzoek eervol ontslag verleend. Geref. Kerken. Beroepen te Nieuwdorp G. Doekes te Heemse. Te 's-Gravenhage slaagden voor het 3o gedeelte van het notarieel staatsexamen de heeren G. J. Lunenberg, van Zierikzee, J. C. D. Roscam Abbing van Middelburg, en K. W. Ly bering (Ly bring), van Goes. Aan de chr. school te Zierikzee is tot onderwijzer benoemd dhr. W. G. van der Moer, thans als zoodanig werk zaam aan een openbare school te Goes. Eeu boodschap van Steenbergen. De raad die een Steenbergsche aan de inwoners van Goes geeft. Het volgende zal de lieden van deze stad zeer zeker belang inboezemen. Mejuffrouw P. de Sain, wonende Berg- sche Grintweg F 47 te Steenbergen, meldt ons Het is thans reeds twee jaren dat ik geleden heb aan een doffe pijn in het beneden gedeelte van het lichaam. Mijn maag was totaal van streek en ik kon letterlijk geen eten meer verdragen, na eiken maaltijd werd ik onpasselijk, het eten kon schijnbaar niet meer verteeren. Eveneens had ik veel last van duizelingen en kreeg ik dikwijls opstijgingen van het bloed naar het hoofd, welke door plotse linge huiveringen gevolgd werden, alsof het koorts was. Met mijn slaap was het treurig gesteld, deze was immer erg on rustig en ik gevoelde my ten eenen male lusteloos en ellendig, toen men my wees op de vele genezingen door Uw Foster's Rugpijn Nierenpillen tot stand gebracht. Dadelijk maakte ik hier gebruik van en het verheugd mij U te kunnen melden, dat zy my veel goed gedaan hebben. Ik voelde na een paar dagen de pijn vermin deren, het eten ging veel beter en nadat ik twee doozen gebruikt had, kende ik mijzelf niet meer, zoo flink en veerkrachtig gevoelde ik my weer. Uit dankbaarheid zal ik dit probaat geneesmiddel gaarne voor dergelijke ziekten aanbevelen. Ik ondergeteekende verklaar dat het bovenstaande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. indien gij op de een of andere wyze lijdt aan de nieren, loopt gy gevaar een ontsteking aan de nieren te bekomen, steenen in de blaas, waterzucht, suiker ziekte enz. want aangetaste nieren genezen nooit van zelfindien men ze verwaarloost en zonder hulp laat, is het einde noodlottig. Verzeker dat men U de echte Fos ter's Rugpijn Nierenpillen geeft, dezelfde die Mejuffrouw De Sain gehad heeft. Wij waarschuwen tegen namaak en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de handteekening van James Foster voor komt. Zy zijn te Goes verkrijgbaar by de lirma Nathan Emanuel, en te Middelburg bij den heer Joh. de Roos, Vlasmarkt K157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel k f 1.75 voor één- of f 10 voor zes doozen. Kantongerecht te Middelburg. Zaterdag zijn veroordeeld wegens nachtrumoer J. v. d. V., Ossenisse, f I b. s. 1 d. h., J. W., J. J., W. T., Westkapelle, tot f 2 b. s. 2 d. h.zijn niet uitvliegend pluimgedierte laten loopen op grond die bezaaid is L. W., Seroos- kerke, tot f 2 b. s. I d. h.loopen over eens anders grond waarvan de toegang is verboden: J. S., Oost- en West-Souburg, tot ib.s. i d. h.opge- Van van een valschen naam E. J. W., Nieuw- en St. Joosland, tot eene berisping; overtreding jacht wet C. de K., Middelburg, tot 2 maal 7 dagen h., niet verbeurdverklaring van het geweer, bevel tot uitlevering of betaling der waarde ad hos.j d. h.doen invoeren van versch vleesch zonder te zijn voorzien ran een bewijs van goedkeuring J. de N., Middelburg, tot f 5 b. s. 2 d. h.doen dooden van vee voor het is gekeurd: F. J. M., Vlissingen, tot f 3 b. s. 2 d. h.op een te anker liggend vaartuig niet voeren van een helder wit lichtJ. M. K., Atnemuiden, tot 6 b. s. 3 d. h. loopen langs den spoorwegJ. v. A., Vlissingen, tot f 2 b. s. 2 d. h.rijden met een rijwiel zonder licht: E.J. W., E. D., Nieuw-en St. Joosland, tot eene berisping, M. S., C. W., Middelburg, P. D., Koudekerke, tot f 1 b. s. I d. h.rijden met een rijwiel zonder belA. L. v. L., Middelburg, tot 1 1 b. s. 1 d. h.rijden met een voertuig niet voorzien van een lichtuitstralende lantaarn T. O., Ame- muiden, tot f I b. s. 1 d. h., C. J., Middelburg, tot f 2 b. s. 1 d. h.schuren van de straatG. S. S., Middelburg, tot f 0,50 b. s. tuchtschoolstraf van I week plaats nemen op een met een hond be spannen voertuigI. F., St. Laurens, tot eene be risping, J. A. M. de W., Middelburg, tot f I b. s. tuchtschoolstraf voor I week, L. W., Oost- en West-Souburg, tot f 1 b. s. l d. h.in draf rijden met een niet op riemen of veeren rustend voer tuig A. V., Nieuw- en St. Joosland, tot f 1 b. s. 1 d. h.niet schoon houden van de open gootC. v. d. B., Middelburg, tot fl b. s.l d. h.; en wegens dronkenschap R. K., Middelburg, M. S. de R., Vlissingen, J. C., Domburg, P. v. d. V., J. v. d. V., Ossenisse, tot f 2 b. s. 2 d. h., K. A. de B., A. O., Vlissingen, tot f 3 b. s. 2 d. h., D. S., Vlissingen, tot f 10 b. s. 3 d. h., H. K. B., Vlissingen, tot 3 d. h., W. J. S., Vlissingen, tot I week h., P. S., Vlis singen, tot 10 d. h., W. W., Westkapelle, tot 14 d. h., C. B., Vlissingen, tot 3 weken hdchtenis. Middelburg. Door het Burgerlijk Arm bestuur van Culemborg is benoemd tot directrice van het nieuwe ziekenhuis al daar mejuffr. N. v. d. Oever, hoofdver pleegster in het gasthuis alhier, Bij het 2e Bataljon 3e Regiment Infanterie alhier zijn met ingang van 26 November tot milicien-sergeant aangesteld, de milicien-korporaals: de Looze, de Baare, Augustijn, van Loo, Griep, Snijders, Pas- senier, Imanse en Jongepier, allen behoo- rende tot de lichting van 1906. Voorts bij het le bataljon de milicien- korporaals Huvsman, Krijger,® v. Gastel, Norbart, De Keijzer, Geuze, Visser, De Beukelaar, Jansen, Verhage enWillemse. En bij het 3e bataljon de mil.-korporaals Voets, Teunissen, Groffen, Kok, Polderman, Walsmit, Wijts, Vermaas, Kerlin, Note- boom, v. Baarle en De Koning. Allen te Bergen-op-Zoom. Zaterdagmiddag geraakte doorschrik- ken, ter hoogte van Oost- en West-Souburg, een paard, gespannen voor een slepers wagen van D. L. alhier, onder de maohine van de stoomtram die 2 u. uit Vlissingen vertrekt. Het dier werd over de borst gereden, met het gevolg, dat het bijna onmiddellijk dood was. Door den schrik en den hevigen schok kwam de voerman in de waterleiding terecht, doch was wel dra op het droge. De tram ondervond hierdoor 20 minuten vertraging. CM. G.) Vlissingen. Door de Rotterd. Lloyd is aan de Kon. Maatsch. „De Schelde" weder opgedragen het bouwen van een nieuw stoomschip voor haren maildienst, type „Wilis". Thans staat op „De Schelde" ook een stoomschip voor de Rotterd. Lloyd op stapel, n.l. de „Kawi", welk schip in Juli 1907 moet opgeleverd worden. Met ingang van 1 December is tot rivierloods bij het Ned. Loodswezen te Vlissingen benoemd A. van Oppen. Goes. Ter herdenking van haar twintig jarig bestaan heeft het bestuur der Harmonie Euphonia alhier, het plan opgevat om op 20 Mei 1907, d. i. tweede Pinksterdag, een oonoours en festival te organiseeren. Zaterdagavond was de welbekende M. S(teketee) weder niet op zijn gemak. Hem werd den toegang tot het Leger des Heils geweigerd, waarna hij in beschonken toestand weder trachtte daarin door te dringen, waarin hij echter werd verhinderd door de politie, en ter ontnuchtering voor dien nacht werd opgeborgen. Hansweert. In het Sohaar de Oude Doel, op de Schelde, zit een zeeboot om hoog. De naam kon door den mist niet opgenomen worden. (M. C.) Hoedekenskerke. In verband met de werkzaamheden tot verhooging en ver zwaring van den zeedijk in het aanstaande voorjaar zal eene tijdelijke afsluiting van den toegang tot de haven alhier noodza kelijk zijn, daar de beide oprillen zullen worden voorzien van een steenen doorrit. Het is te wensohen, dat bij die tijdelijke afsluiting zooveel mogelijk worde rekening gehouden met de belangen van scheepvaart en handel. 's-Heer Abtskerke. In de raadsver gadering van j.l. Zaterdag waren 6 leden tegenwoordig en was het lid M. Dekker afwezig. Werd medegedeeld dat de Kon. goedkeuring op de verordening op de hon denbelasting is verkregen en dat door Ged. Staten aan het hoofd der school vergunning is verleend tot het bekleeden der betrek king van agent van den voogdijraad. Naar aanleiding van eene opmerking van Ged. Staten dat in art. 3 der verordening op begrafenisrechten was bepaald dat voor het luiden der klok by begrafenissen slechts de kosten van het luiden was verschuldigd en volgens art. 232 der Gemeentewet het bedrag der belasting moet worden vermeld, werd besloten dat belanghebbenden die verlangen dat de klok tydens de begrafenis zal wordeD geluid, voor ieder uur luiden f 3 moeten betalen. Tot lid der algemeene armbesturen werd met 5 stemmen herbe noemd de heer M. Harinck, 1 biljet was blanco. Op den aanslag in den hoofdelyken omslag voor den dienst 1906 van wijlen C. Constant wordt wegens overlyden f 0,92 afgeschreven. Verder werd besloten gega digden op te roepen voor het schoonmaken der school. Stavenisse. De heer C. van den Berg, postbode alhier, is met ingang van medio Januari a.s. benoemd tot brievenbesteller te Vlissingen. O.- en W.-Souburg. Vrydagavond 1.1, gaf de geref. zangvereeniging „Hallelujah", onder leiding van haar directeur, den heer J. Breel uit Vlissingen, hare eerste uitvoe ring in het kerkgebouw der gereform. kerk, die, in aanmerking genomen den korten tyd van 't bestaan der vereeniging en de geringe krachten waarover zy te beschik ken heeft, boven verwachting goed geslaagd is. De vergadering werd geopend door den eere-voorzitter ds. O. F. Kerkhof. In de pauze werden door ds. Kerkhof een tweetal muziekstnkken op het kerkorgel uitge voerd, die zeer veel hebben bijgedragen om het genot van dezen avond te verhoogen Aan het einde van het tweede gedeelte van de uitvoering was ds Kerkhof de tolk der vergadering om haren dank te brengen aan de zangvereeniging voor de flinke uitvoe ring van de verschillende nommers van haar program. En niet het minst aan haren directeur voor zynen hooggewaardeerden arbeid. Daarna sloot ds. Kerkhof met dank- zegging. Wijl 'teen eerste uitvoering geldt, wilden wij dit bericht niet weigeren. De berichtgever was er anders niet ving bij. Het verslag ge werd ons pas heden Maandag. Red Sedert eenige weken verheugt het waterschap „DeVrije Polders onder Tolen" zich in eene kraohtige stoombemaliDg. Het gemaal (ontwerp van den ingenieur II. Paul te Leiden) is een centrifugaal pompgemaal achter de zeesluis, dat ruim 74 kub. M. per minuut 3.50 M. hoog opvoert. Het gebouw is zoodanig ingerioht,dat de natuurlijke loo zing behouden blijft. De machine is aange nomen door de Nederlandsche Fabriek van Werktutgen en Spoorwegmaterieel te Am sterdam het gebouw door den Heer P. M. Pannij, te Zierikzee. Ter Neuzen. Zaterdagnamiddag had alhier aan de nieuwe kanaalwerken weder een droevig ongeluk plaats. Een 25-jarige Duitscher, werkzaam op een steiger aan de sluisdeuren, had het ongeluk daaraf te vallen in de kolk, waar hij wegzonk. Toen men hem boven haalde bleek hij reeds overleden te zijn. Zijn lijk werd 's avonds naar het lykenhuisje op de begraafplaats overgebracht. Sluis. De verkiezing voor 'n lid van den Gemeenteraad alhier (vacature-Breesnee) zal plaats hebben op 29 November a. s. de stemming en zoo noodige herstemming resp. op II en 21 Dec. a. s. - Zaterdag hield de gemeenteraad eene zitting. Voorzitter dhr. Dommisse. I e notulen der vorige vergadering worden na voorlezing goedgekeurd. Aan de orde is de benoeming van twee regenten voor de Godshuizen, wegens de periodieke af treding van de heeren J. C. Stern en J. P. Bal. De Voorzitter verzocht de heeren Hennequin en Ma-nhoudt met hem 't stem bureau te willen uitmaken. De voordracht bestaat uit de heeren lo. J. C. Stern, G. Visscher en J. Lako. 2o. J. P. Bal, J. de Bruyne en F. H. Vos. Herkozen worden de heeren J. C. Stern, en J. P. Bal. Ver volgens gaat ten over tot de benoeming van twee leden van het Algemeen Arm bestuur van Sluis, wegens periodieke af treding van de heeren M. Petillon enP. Verhage. De voordracht bestaat uit de heeren lo. M. Petillon, I. de Kramer en J. de Hullu. 2o. P. Verhage, I. C. Leenhouts en C. du Fossé. Herkozen worden de heeren M. Petillon en P. Verhage. Daarna is aan de orde de benoeming van één lid van het Algemeen Armbestuur van Heille, wegens de periodieke aftreding van den heer J. C. Stern. De voordracht bestaat uit de heeren J. C. Stern, A. J. Lako en Th. de Jonghe. Herkozen wordt de heer J. C. Stern. Tot leden van het stembureau voor de verkiezing van één lid van den gemeenteraad worden gekozen de heeren De Meyer en De Brujjne en voorts de heeren Maenhoudt en Noest tot plaats vervangende leden. Naar aanleiding van het adres van de St. Nicolaas-cojamissie wordt goedgevonden aan den hoogsten inschryver de voorwerpen van het hand- werkonderwys van school A af te staan. Gunstig wordt beschikt op het adres van de vereeniging „Gemengd Koor te Sluis" om gebruik te mogen maken van den linkervleugel van school A tot het geven eener zanguitvoering, onder voorwaarden dat de kosten der inrichting komen voor rekening van de vereeniging en dat er in de lokaliteiten niet zal mogen worden gedanst. Daarna wordt het suppletoir kohier van de Hondenbelasting vastgesteld. Na een zitting met gesloten deuren, wor den vervolgens enkele reclames Hoofd. Omslag behandeld en het suppletoir kohier van den Hoofd. Omslag vastgesteld. Na de gebruikelijke rondvraag waarby enkele inlichtingen werden verstrekt, wordt de vergadering gesloten. Wij waren Vrydagavond in de ge legenheid de vyfde uitvoering der christe- lyke zangvereeniging „Excelsior" alhier by te wonen. Het was een ryk program en de heer P. Noest had als directeur 'n zware taak doch hij kan met genoegen aan dezen avond terug denken. Er werd over 't alge meen best gezongen. Het koor zette goed in met 't Bondslied door Graaf van Hogen- dorp,en zong later uitnemend Psalm 95 door J. C. de Puy. Zeer goed was ook Psalm 121 door H. van Eyk, Doch nog beter kwam de eenheidj en geschooldheid van het koor op uitnemende wyze begeleid door een strijkkwartet tot zyn recht, by het zingen van 't koor uit de Josuah van H tindel en het was niet vreemd, dat, na langdurig applaudisseeren, men gehoor gaf aan aller wensch om het nog eens te genieten. Lof mag aan het koor niet worden onthoudeD. maar wy zouden hier niet gaarne zwijgen over hetgeen de heer Noest als solist ons te genieten gaf. Keurig zong hy met zyn uit nemende baritonstem de aria uit „De Eli&s" oratorium van Mendelssohn „Es ist genug!" En later twee aria's uit „Die Jahres zeiten" oratorium van Haijdn „Lente en Herfst". Het was geen wonder dat men applaudiseerde, het was verdiend. Maar er was nog eene soliste mej. D. E, Charl Deet- man van Amsterdam, die het oor wist te boeien en het hart kon treffen. Zjj deed ons iets van de kunst van zingen verstaan. Als mezzo sopraan zong ze eerst hetschoone Wodu Hingehet" (Ruth 1 vers 16 en 17) door Eugen Hildaech. Dit was slechts een proefje. In Psalm 121 en in „Hoe zal 't ons zijn" door E. Mobach, kwamen hare gaven meer en meer voor den dag. Maar als zy de „Serenade" door S. de Lange en „Van eene herderin" door dr. E. D. Pijsel zingt dan komen hare talenten schitterend voor den dag en oogst zy in de dankbaarheid van het talrijke publiek en der zangvereeniging die in de gelegenheid is „zang" te hooren, waarbij 'taan welluidenheid,klankenryk- heid der stem en een keurige uitspraak der woorden niet ontbreekt. Als wij aan de solisten denken, moeten wij onwillekeurig hiergewag maken van de uitnemende wijze waarop Ds. Roozeineijer zieh kweet bij de pianobegeleiding. Het was zeker voor hem geen gemakkslijke taak voor liet grootste deel van den avond voor het klavier te zitten en vooral de partijen tot begeleiding der solo's te spelen. Maar hij toonde zieh er meester op, en verdient zeker lof, die hij aan het eind van de vergadering niet kon uitspreken, maar die wij hem gaarne langs dezen weg toebrengen. Ook de de Quatremains met mevr. Brand, han delende over Piet Hein, Hollandsohe Rhap- sodie door P. G. van Anrooij, toonde beider vaardigheid en kunstgave aan en deed het Hollandsch hart goed. Ds Roozemeijer sloot de bijeenkomst met een woord van dank aan allen die medegewerkt hadden, deze avond een genotvolle te doen zijn en hij eindigde met dankgebed. Wij wenschen de zangvereeniging geluk met haar succeszoo voortgaande zal zij haar leuze „Exelsior" eerenjameer een zegen voor anderen kunnen zijn. By besluit van 23 dezer is door de Gemeenteraad te 's-Hertogenbosch be vorderd tot opzichter voor den bouw en woningtoezicht, de heer J. J. Blok, ge boren te Waarde, thans adjuct-opzichter aldaar. Krabbendijke. Zondagavond trad in de Ned. Herv. kerk op de zendeling onder de Joden uit Amsterdam, dhr. Korft'. Als tekst had Z.E.W. Ezeohiël 37 WbLeze been deren die zijn het gansche huis Israël. Hij bepaalde zijn talrijk gehoor bij de dorheid van het volk der Joden, bij den zegen op den arbeid onder hen en bij de roeping der Christenen. Voor het meerendeel kunnen de Joden wel Hebreeuwsoh lezen, 95% begrijpt er niets van en van de andere wordt de meening der Schrift door de talmudisohe voorschriften geheel verduis terd. In nog geen eeuw zijn wel 200.000 Joden gedoopt en in vele landen wordt onder de Joden gearbeid op allerlei wijze. Te Amsterdam door een tehuis, huis bezoek en traktaatverspreidingte Londen ook door een ziekenhuis voor de arme Joden te KoDstantinopel zelfs door een School met den Bijbel, waarop wel 200 Jodenkinderen gaan. Spreker wees op het feit, dat de Heidenzending veel meer het hart van het Christenvolk heeft dan de arbeid onder de Joden en wekte op tot liefde ook voor het oude Bondsvolk. Het gebed moet de gaven vergezellen en de arbeid zal ook voor zieh zelf geestelijke vruchten dragen. Postpakketten. De directeur-generaal der posteryen en telegraphie brengt ter algemeene kennis: By gelegenheid van het a.s. Sint Nico- laasfeest wordt de vergunning om meer dere pakketten aan hetzelfde adres van slechts een enkele adreskaart te doen vergezeld gaan, voor den tyd van 3 tot en met 7 December ingetrokken en zal derhalve, by elk gedurende dat tijdvak ter verzending aangeboden pakket, eene adreskaart behooren te zyn gevoegd. Voots wordt ter verzekering van een goede overkomst van de pakketten, aanbevolen le. zorg te dragen voor eene doelmatige en stevige verpakking van de te verzenden voorwerpen, in dier voege, dat deze op afdoende wijze tegen breken of beschadigen verzekerd zyn 2e. zoo mogelyk de adressen op den om slag van de pakketten te schrijven en waar opplakking of aanhechting van een adres onvermydelyk is, dit zoodanig vast te hech ten, dat voor het verloren gaan daarvan tijdens het vervoer geen vrees behoeft te bestaan 3e. in de pakketten een tweede, los adres te sluiten. Gistermiddag is door de stakings leiders te Leiden medegedeeld, dat de staking opgeheven is verklaard. Dereden j daarvan 10, dat de uitkeeringen, die van J het Vakverbond kwamen, morsten ophou- den, mede door de algemeene slapte over j xet geheele land. Misdaad te Amersfoort. Na een derde onderzoek door het par ket uit Utrecht, dat gisteren te Amers foort bijna onafgebroken van een tot negen uur bezig was, is een seinhuiswach ter gevankelijk naar Utrecht geleid, onder verdenking van schuldig te z$n aan den moord op den rangeerder Hendrik Drost in den avond van 15 dezer gepleegd. Bij kon. besluit is aan den, met ingang t an 1 Deo. eervol ontslagen gene- raal-majoor H. A. H. Smeding, inspecteur van het wapen der oavalerie, mede met iügang van 1 Deo. op zijne aanvrageen het bedrag van het pensioen vastgesteld op f2100 'sjaars. Hoe vriendelijk Binnenkort zal een Engelsoh eskader Nederlandsch-Indië be zoeken. De bedrieger Op dc tweedaag- sehe Chrysanthemumtentoonstelling, ver leden week in Buitenkist te Utrecht ge houden, heeft zich een merkwaardig voor val voorgedaan. Kr waren verschillende prijsvragen uitgeschreven en één daarvan stelde tot eisch een enkelvoudig- 0 stam, bekroond door sleohts één bloemhoofd. Gedurende de tentoonstelling maakte deze afdeeling zeer veel furore, vooral door de mooie inzendingen van den bloemist D. te Utrecht. In bijna alle opzichten spande hij de kroon. De eenige inzender, die met hem in concurrentie kon treden, werd na loting verslagen, zoodat bij het publi- ceeren van den uitslag zijn naam triom fantelijk bovenaan op de lijst prijkte. Bezoekers zoowel als collega's stonden dan ook verbaasd over de verrassende resul taten, die in dit genre bereikt waren. Op den tweeden dag der tentoonstelling wilde „het toeval" ochter, dat een der planten ruw aangevat werd. Zij wankelde, neeg haar hoofdje dieper en dieper, totdat zij ten slotte geheel losliet en de Oostersehe schoone treurend naast den bloempot lag Algemeene opschudding natuur lijk. Men meende eerst aan een wonder plant zonder wortels te moeten gelooven.... Tot schade en schande van den betrokken inzender kwam de waarheid echter al spoedig aan het licht. Hij had zich van een zeer eenvoudig middel bediend om een goed figuur in deze afdeeling te maken. De meeste chrysan themums hebben een groot takkendom. Daarom is het juist een zeer groote kunst om een enkelen stam met een bloemhoofd te cultiveeren. Waoht, dacht ons bloemistje, wie niet sterk is moet slim zijn. Er werden eenige mooie takken gesneden, deze in de aarde geplaatst en ziedaar de oplos sing van het raadsel. In 't geheel waren vijftien stuks van deze „pracht-exemplaren" ingezonden. In de bloemisten wereld heersoht begrijpelijkerwijze groote verontwaardi ging over de gepieegde handeling. Utr.Dbl Gistei en nam een man te Ijmuiden een geladen geweer op, speelde er mee en legde aan op zijn 70-jarigen vriend, terwijl hij daoht dat 't niet geladen was. Het schot ging af en trof den vriend die dood neerzeeg. De dader werd in arrest ge nomen. Te Hoogvliet bij het uitgaan der school liepen eenige jongens op een drafje naast een rijdenden wagen. Eens klaps gleed een 9-jarige knaap uit en viel tusschen de wielen met het ongelukkig gevolg dat een achterwiel hem over de borst ging, en hij op de plaats dood bleef. In een der gebouwen van de Stoom sleephelling te Arnhem had een werkman, die de maat zou nemen van een drijfriem, het ongeluk door het breken der ladder te vallen. Hij greep zieh vast aan de as van de in beweging zijnde maohine, waar door hij eenige malen werd rondgeslingerd en daarna doodelijk gewond neerviel. Een ter hulp geroepen geneesheer constateerde schedelbreuk. De werkman overleed spoe dig en laat een vrouw met drie jeugdige kinderen achter. Opleiding van dienstplichtigen tot milicien-telegraphist. De Min. van Oorlog herinnert in de „St. Ct." aan het Kon. Best, van 3o Oct. i9o3No. 58, en deelt daarbij mede lo. dat lot de militieplichtige telegraaf beambten, geplaatst in eenen werkkring als bedoeld in art. 1 van voormeld besluit, uitslui tend worden gerekend a. van het personeel der posterijen en tel.de commiezen, comiezen-titu- lair en adspirant-commiezen, klerken-telegrafist en surnumerairs, en,voor zoover ze na onderzoek voldoende bedreven blijken te zijn in den sein- dienst, de adspirant-opzichters en lijnwachters b. van het personeel der Maatschappij tot Exploi tatie van Staatsspoorwegende telegrafisten, klerken-telegrafist, stationadsistenten, goederen klerken, arbeiders-telegrafist, seinhuis wachters en wegwerkers-telegrafistc. van het personeel der Holl. IJz. Spw.mij.de klerken, commiezen,adsi- stentenvoordenbuitendienstenseinhuiswachters; d. van het personeel der Nederlandsche Centraal- spoor wegmaat schappijde commiezen en adj.- commiezen, dienstdoende op stations, de stations klerken, telegrafisten-wisselwachters,stations-ad- sistenten en seiohuiswachterse. van andere maatschappijen en bijzondere ondernemingen de personen in soortgelijke betrekkingen, indien na onderzoek voldoende bedrevenheid in den seindienst is gebleken; N.B. Zij die een der betrekkingen bekleeden onder b, c en d vermeld, moeten overleggen een schriftelijke verklaring van den chef, waar onder zij zijn gesteld en gelegaliseerd door het hoofd der gemeente waarin die chef is gevestigd, dat zij bedreven zijn in de bediening van de Morse-telegraaf en de inrichting daarvan). 20. dat het aantal militieplichtigen, hetwelk in 1907 voor opleiding tot milicien-telegrafist in aanmerking komt, wordt bepaald op 60 30. dat het programma bedoeld in art. 8 van het besluit) omvat de algemeene eischen voor den milicien bij de genietroepen en de bijzon dere eischen voor den milicien-telegrafisten, zooals een en ander is omschreven onder d van het koninklijk besluit van 9 Januari 1902 (»Staatj- blad" No. 3)-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2