NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 49. 1906 Maandag 26 November 21e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J, DE JONGE-VERWEST. te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Abonné's die verhuizen, worden vriendelijk verzocht bij hun nieuw adres tevens het oude adres op te geven. DE ADMINISTRATIE. JEUILLETOIT. Snippers uit de oude doos. Z I E RI K Z E E. Gemengds Berichten. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,026. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 24 November 1906. Door alle bladen der linkerzijde wordt het debat over het voorstel der Centrale Sectie voor vervroegde behandeling der financieele wetten een storm in een glas water, een opgeblazen quaestie, een stukje Rechtache politiek genoemd. Het is moeilijk voor een buitenstaander te beoordeelen of zij gelijk of ongelijk hebben. Doch wel mag onzerzijds bezwaar geop perd worden tegen de poging van genoemde bladen om de aanleiding tot 't debat als een zeer eenvoudig quaes tie-tje voor te stellen. Men moet rekening houden met het feit dat, toen minister Harte de Tarief wet indiende, met 't doel om daaruit 't geld te slaan voor de verzekeringswetten die daarna zonden komen, de linkerzijde die vooropstelling van de Tariefwet had afge wezen meteerst de verzekering, en dan de dubbeltjes. Vervolgens dat nu 't tegenovergestelde geschiedde de Centrale Seotie toch, door de regeering geseoundeerd, stelde vooreerst de tinanoieele wetten te behandelen, dus eerst het geld en dan de verzekering. Waarbij komt dat de opzet tegen en voor het voorstel Kolkman en Lely zuiver praotisoh was. Had de discussie in dit spoor, waarin de heer Lohman haar tevergeefs traohtte terug te brengen, kunnen blijven, de veer tien dagen uitstel waren er allicht tooh gekomen. Maar er zat een geschiedenis van een politieke ommezwaai, hierboven ver meld, aan vast, en dit maakte de een voudige quaestie belangrijk. Overigens mag om te onthouden, worden geconstateerd, dat by de verdediging van het voorstel der Centrale Seotie de eerste viool gespeeld werd door den premier uit het kabinet die er niets mee te maken had, en den premier uit de S. D. A. P. als den stilzwijgend aangewezen politieken leider der ministrieele linkerzijdehetgeen ge noegzaam bewijst dat het voorstel, ook 143 DOOK SCALDIS. IV. Het eerste oproer te Zierikzee, waarvan -Ie geschiedenis spreekt had plaats in 1472, onder de regeering van Karei den Stoute, die, bij het sterven zyns vaders Philips van Bourgondie, in 1467 aan het bewind kwam. Deze vorst had, om zyne vele oorlogen te kunnen voeren, steeds geldgebrek, en zocht daarom overal, en zoo ook te Zierikzeeon gehoorde belastingen in te voeren. De eene belasting was nauwelijks opgebracht of de andere was in 't verschiet; daarenboven bekommerde hy zich niet in 't minst om vrijdommen en voorrechten der ingezetenen. In eerstgenoemd jaar schreef hy eene nieuwe belasting uit op de eerstelevens- behoeften en stelde tot ontvangers dier middelen aanMichiel van Heenvliet en Heer Claes Sijmons, Priester. Dat hy daarin streng te werk ging en dat het bevel moest uitgevoerd worden op verbeurte van lijf en goed; hooren wy uit het desbetreffend plakkaat„wel weetende" zegt hy daarin „dat wy den overtreeders met den swaerde criminelyk doen rechten ende punieren sullen, tot spieghel ende exempel van alle anderen, sonder verdrach" d. i. zonder genade. Gelijk we later zullen zien by het oproer van 1787, toen regeering en burgerij ver deeld waren in Oranje-mannen en Patriotten, zoö leefde men nu in de Hoeksche en Kabel- imwsehe tijden. zonder verband met de geschiedenis, niet zoo onschuldig was als de vrijzinnige pers het wil doen voorkomen. Op de vergadering der Nederlandsche Vereeniging tot bevordering van Zondags rust kwam naar aanleiding van een des betreffend voorstel van een der afdeelingen de vraag ter sprake, of het niet mogelijk zou zyn, het daarheen te leiden, dat door Van Gend A Loos geen bestellingen op Zondag meer geschieden, om alzoo het dienstpersoneel althans één dag in de week rust te verzekeren. Van adressen in dezen verwacht men niet bijster veel. Een ver zoek aan het bestuur der Staatsspoor zou beter helpen naar sommiger meening. In dien zin werd dan ook besloten. Intusschen behoeven ook de besturen der afdeelingen in dezen niet stil te zitten. Zij kunnen zich met de plaatselijke direc ties van Van Gend A Loos in betrekking stellen. Wie weet met welk resultaat. Want we gelooven stellig, dat de direc teuren, byaldien zulks mogelijk is, aan een bescheiden verzoek om den Zondags- arbeid met den ratelenden goederenwagen te staken, zeer zeker gevolg zullen geven, al ware het slechts ter wille van 't per soneel. Een vrye Zondag is nog altijd behoefte en bijna door iedereen gewild. Aan de vele besprekingen van leger en vloot die dezer dagen de pers van copie voorzien, is deze week een brochure toe gevoegd met den pakkenden titel: De water- en vuurnering van den Staat der Nederlanden. Ome boeren gefopt. Nu de boeren klagen, dat het nieuwe Kabinet ook hun geld komt halen, roept men hun van liberale zijde toe, dat ze met een hooger tarief er nog erger aan toe zouden geweest zijn. Wel mogelijk, antwoordt daarop de boer, maar bij de stembus hebt ge gezegd, dat als het Kabinet-Kuyper maar viel, we niets zouden te betalen hebben. Van die nieuwe belasting, waarin we nu mee moeten betalen, hebt ge toen geen woordt gerept. Ja, zegt de ander, maar we dachten, dat gij met uw gezond boerenverstand dat wel van zelf zoudt begrepen hebben. In 1470 waren deHoekschen als leden van den Magistraat gekozen, wat, volgens de oude handvesten maar één jaar duurde. Om zich nu die maGht voor langoren tijd te verzekeren, leenden zij, ten laste der stad, f 10,000, onder voorwendsel den laken handel die toen ter tyd zeer bloeide nog meer uit te breiden. Nauwelyks het geld in handen hebbende, gaven zy, waar schijnlijk aan den Graaf zelf, 3000 gld., om zich het bewind voor drie jaren te verze keren ook de 12 Thesaurieren deden dit, die voor hetzelfde tydvak f 1448 stortten. Het volk dit vernemende en ook dat tot dekking der geleende sommen de nieuwe belasting moest ingevoerd worden, kwam den 20 Nov. in verzet, wat eindelijk tot een formeel oproer oversloeg zoo werden o.a. de genoemde ontvangers op het stadhuis vermoord en hun lyken door de ramen der weeskamer naar buiten geworpen. De Graaf was woedend, en duur moest de burgery deze wandaad boeten. Hij kwam naar Zierikzee en den 3 Maart naar Brussel vertrekkende, nam hij als gijzelaars 24 der voornaamste ingezetenen mede. Deze bleven gevangen tot 6 April, toen hy weder in de stad kwam om het vonnis te vellen. Genadig kwam de burgery er af, want het vonnis luidde er moest eene boete be taald worden van 30,000 gld., in negen ter mijnen te voldoen en nog een 1200 gouden kronen voor de erven der omgebrachte ontvangers; voorts moesten de deuren uit de poorten genomen worden en een kruis opgericht voor het stadhuis, en om de maat vol te meten moesten alle handvesten en keuren in handen van den Graaf komen hietiövde was de ritst hersteld, Best mogelijk, zegt nu de boer, maar dan komt 'ter op neer, dat we voor een kater nu een kat hebben gekregen, die ons bijt, en dat we in elk geval leelijk door u gefopt zijn. (Stand.) A Als de dagen zoo opvallend korten en het late morgenlicht de gezinnen waar schoolkinderen zijn, zoo licht in onge legenheid zoo niet in de war kan brengen vooral als men niet zeer matineus is dan breekt spoedig de dag aan, waarnaar het jonge volkje met meer innig zielsverlangen uitziet dan naar het naderen van den zomer, n.l. de dag van St. Nicolaas. En dit is hun volstrekt niet kwalijk te nemen het is nog meer wellicht dan de jaardag, hun ont vangdag. Nog zooveel weken, nog zooveel dagen, nog zooveel uren en dan komt de langverwachte of beter het langverwachte. Het is toch niet te doen om den persoon, maar wel om de gaven. Zeker de kleine kleuter, die moeder zoo dikwerf heeft hooren zingen, hem ten pleiziere, van St. Nicolaas, goed heilig raap, met zijn besten tabbaard an, of heeft hooren ver tellen van den bisschop, gezeten op zijn wit paard, en gevolgd door zijn trouwen knecht, uit het zuid'» en meebrengende al die schatten en gaven zoo beheerlijk voor het kinderoog en in overeenstemming met het kinderlijk, soms zoo hartstochtelijk verlangen, zoo'n kleine kleuter kan eenige dagen voor den intocht van den goeden Sint zoo met innig gevoel uitzien naar zijn komst, met evenveel genot schier, als hij met vreeze vervuld is, wanneer het er op aankomt, den goedigen en braven mau onder de oogen te moeten zien. En we zouden zoo zeggen, verstoor die kinderlyke illusie niet ontijdig door een kil en wysgeerig betoog. De nuchtere zin van uw kind in bond met het proza van het kinderleven, zullen spoedig genoeg het rag der fantasie uit elkander slaan en ge zult dan uwen blozenden knaap evenmin in ver rukking kunnen brengen over de goedigheid van den bisschop van Mira als ge hem inti- mideeren kunt met diens gestrengheid tegenover de onbraven.Dit oogenblik komt spoediger dan ge denktvan uwe zijde be hoeft ge het niet te verhaasten. Maar is, naar ge bemerkt, dit moment daar, aarzel Karei sneuvelde in 1477 en nu kwam zijne dochter Maria, zachter van aard dan haar vader, aan 't bewind. Zy deed op den dag harer blijde inkomste in de stad den burgers al hunne voorrechten teruggeven. Van het oproer in 1672, ter oorzake van de verheffing van Prins Willem III, vinden wy niet veel geboekt. Wagenaar zegt er van „dat de boeren al de glazen van het stadhuis insloegen". Ook by de verheffing van Willem Karei Hendrik Friso in 1747 hadden er onlusten plaats. Den 25 April van dat jaar, des mor gens ten 11 ure kwam er hier een schuit uit Veere aan met de tijding dat aldaar des morgens ten 5 ure Z. H. tot stadhouder was uitgeroependat de poorten van Middel burg gesloten waren en dat daar ter stede het huis van een der burgemeesters geplun derd was. Zoodra was dit in de stad niet bekend of ook hier werden de hartstochten ontbonden en wilde men den Prins ook hier als zoodanig uitroepenmen kwam met eene oranjevlag aan het stadhuis en eischte op ruwen toon dat de Prins stadhouder moest worden, en riep dat 't land verkocht was aan den Koning van Frankrijkenz., enz. Wel was de regeering hiertoe niet dade lijk genegen, maar om erger te voorkomen moest zy eindelijk voor den drang der om standigheden zwichten, zoodat den 2 Juni de Prins met z'n gevolg in de stad kwamen. En, zoo wuft was het volk, de vreugde was algemeen, men sloeg eerebogen o;illimu- neerde, enz.de Prins ging den 4 dato ter kerk onder gehoor van ds. Canzius, die pre dikte over Ps. 75 2, 3 en 4 en verliet onmiddellyk na kerktyd de stad. En nu komen wij aan het beruchte en dan ook niet om uw kind naar zyne vat baarheid iets mede te deelen van den mo gelijken oorsprong van ditvooralinHolland zoo inheemscho gebruik, om een der eerste dagen van December tot een waren feest dag voor kinderen 1 e maken, door het weg schenken en uitdeolen van geschenken en gaven ook door volwassenen nietversmaad. En dan kunt ge, dit doende, gerust den „heiligen St. Nicolaas"buiten beschouwing laten. Zijn eer en mogelyke verdiensten ook als kindervriend blijven daarbij onge rept. En als ge vóór de uitlegging uw kind met gullen lach verzekert, dat die uitleg nu niet in de plaats treedt voor zicht- en tast bare blijken uwer liefde tegenover hem of haar, maar de geschenken even mild als wel te voren ook op St. Nicolaas 1906 uit deelt, dan zult ge eens zien metwelkeblijde gezichten de kleinen uw korte rede aan- hooren, al verlangen ze ook met kinderlyk begeeren naar het moment, dat ze de gaven in ontvangst kunnen nemen. En dit laatste is hun niet kwalijk te nemen, daar zyn ze kinderen voor. Westkapelle. Iu de gemeenteraadsver gadering van Vrijdag, onder voorzitter schap van den burgemeester, werd be handeld een verzoek van den bond van Ned. onderwijzers afdeelingMiddelburg, tot verhooging van de jaarwedde der onder wijzers, waarop B. en W. voorstellen om op het verzoek afwijzend te beschikken wegens den finaneieelen toestand der gemeente, dat- met algemeene stemmen wordt aangenomen. Vaststelling van het suppletoir kohier ran hoofdelijken omslag 1906, tot een bedrag van f20,26, eveneens met algemeene stemmen aangenomen. Een verzoek van den directeur der telegrafie te Ylissingen tot wijziging van de thans bestaande regMfng in de uren van opening van het telepbuonkantoor zoodat de ope ning zoude worden gesteld van 8V2 tot 9'/2 van ll'/2 tot I2V2, van l'/2 tot 2'/2 en van 5'I2 tot 6'/2 ure, wordt met algemeene stemmen aangehouden. De benoeming van le en 2e pU its vervangend telephonist, wordt eveneens met algemeene stemmeD aangehouden. Het voorstel van B. enW. voor ons land zoo droevige jaar 1787, en welk jaar ook vele donkere bladzijden vult iu de anmalen van Zierikzee. Te wijd- loopig zouden we worden om den oorsprong der onlusten in die tijden na te gaan. In de indertijd duidelijk geschreven opstellen in De Zeeuw over de plundering te Mid delburg hebben wij genoegzaam kennis kunnen maken hoe en om welke reden de strijd tussohen Prinsgezinden en Patriot ten ontstaan was. Met belangstelling, maar ook met weemoed zagen wij, hoe ruw het te Mid delburg toeging en hoe vreeselijk deze siad onder die burgertwisten moest lijdeD. Nu, het oproer aldaar was als 't ware het voor spel van wat te Zierikzee stond te geschie den. In koïte trekken willen wij zien hoe onbesuisd de Oranje-mannen ook hier huis hielden. Nadat het sedert de laatste helft van 1786 door allerlei oorzaken al gegist had in de stad, sloeg het morren ook op de boeren ten platten lande over ook dezen meenden bijzondere grieven te hebben naar aanleiding^ van het volgende Reeds in 1768 hadden enkele kooplieden in granen te dezer stede, aan den Magi straat het verzoek gerieht een korenmarkt in te stellen, maar hierop werd afwijzend beschikt. In 1786 besloot de regeering evenwel een handels-maatschappij op W-Indïè op te richten meteen eene koren markt in te voeren en ook dat de markt dag van Zaterdag op Donderdag zou verzet worden, wijl de handelaars dan genoeg- zamen tijd hadden hun graan nog dezelfde week naar Holland te kunnen vervoeren dit laatste besluit was vooral geen koren op jen molen van de boeren. om te besluiten of, al of niet tot 15 Februari a.s. het water op de vroonen zal worden gehouden; wordt besloten om tot dien datum het water op de vroonen te houden. Tegen stemden de heeren Cijsouw en Hendrikse. Voor de benoeming van een lid in het burgerlijk armbestuur worden aanbevolen de heeren Hubregt Cijsouw en A. Minder- houd J.Kz. Benoemd wordt met 5 stemmen Hubregt Cijsouw, terwijl 1 stem op A. Min- derhoud is uitgebracht. Vervolgens wordt door B. en W. aan den raad aangeboden de vroonrekening dienst 1906, die tot een bedrag van inning f13,60 per rund en k f 14,60 per paard over een vol jaar met algemeenestemmen word taan genomen. Bij de rondvraag stelt het lid dhr. A. Minderhoud nog voor om aan de Maat schappij tol exploitatie van den stoomtram „Walcheren" te verzoeken het gedeelte straatweg beoosten den lichttoren tot de tramhalte „Westkapelle" voldoende met lichtgevende lantaarns te voorzien en het reizend publiek daarmee ten goede te willen komen. Naar aanleiding van ons bericht omtrent een aanbod van vijf ton, dat aan den burgemeester van Veere gedaan zou zijn voor den beker van Maximiliaan van Bourgondie is gevraagd of op het verbod tot verkoop niet is terug te komen. Of zal het Rijk bereid gevonden worden die 5 ton aan Veere uit te keeren tegen het voorrecht, aan dit historische stuk in het Rijksmuseum een waardige plaats te ver- leenen, waar het tenminste kijkers zal trekken De M C. herinnert er aan dat het verbod om den beker te verkoopen berust op den schenkingsbrief. Maximi liaan van Bourgondie heeft den beker in 1551 aan Veere geschonken onder de nadrukkelijke bepaling dat de beker altijd te Veere zou moeten bijven. Toen eenige jaren geleden de gemeente Veere zelf overwoog om den beker te verkoopen, is door de Regeering beslist, dat de boven genoemde bepaling nog altijd van kraoht is en de beker niet uit Veere weg mag. Te Biervliet zijn Donderdag voor den heer mr. J. J. Heijse de in beslag genomen suikerbieten van den voortvlueh- tigen Oubrie op het land van den land bouwer Dhuy vetter publiek in massa door Luide gaven dezen hun afkeuring te kennen en wel op grond, dat er gebroken werd met het oude. De eigenlijke oor zaak zat echter dieper. De leden van den Magistraat waren meerendeels Patriotten nu kwamen die verdervende nieuwigheden uit het brein van die Anti-Prinsgezinden en dit kon men niet verkroppen, vandaar dan ook dat ook de boeren veel aandeel hadden in de troebelen die nu volgden. Het eerste openbaar verzet tegen de regeering had plaats op een der dagen van Nov. 1786eenige visschersjongens uit de stad en boeren van het platteland Tertoonden zich op straat met oranje ge tooid. De Raad dit willende tegengaan, verbood zulks bij publicatie van den 13en ditodit verbod werkte eehter juist als olie in 'tvuur. Drie dagen daarna verstoutten zich eenige boeren zich met oranje te behangen in de herberg „de drie Morianen" op den hoek van den Dam en daarbij Oranje boven! te roepen. De Overheid hiervan verwittigd nam twee personen in hechtenis en vervoerden dezen naar 's-Gravensteen spoedig werden zij echter vrijgelaten, na God en de Justitie, op hunne bloote knieën om vergeving te hebben gebeden". Deze afloop was niet naar den zin der heethoofden, die gehoopt hadden dat het nu reeds tot een formeel oproer zou ge komen zijn, waarom men wilde beproeven of de boeren ontvankelijker waren dan de stedelingen om de onlusten op te wek ken, en de muitelingen vertrokken den volgenden dag naar Brouwershaven en Zonnemaire. Hoe de uitslag was hopen we in ons volgend nommer te zien. Wgrdt vervolgd)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 1