RECLAMES. Kerknieuws. Altijd welkom te <*oes. it e c h t s se a k e sa. Gemengde Berichten. schrijven. «Wij denken er niet aan in breuk te maken op het recht van den werkmau zich te organiseeren", maar wij mogen ons tegen aanvallen verweren, en daarom krijgen de leden der organisatie die ons mishaagt, minder loon als ons overig personeel. Tot verschillende opmerkingen geeft deze geschiedenis aanleiding. De Rotterdammer trekt er de leering uit dat fle socialistische leidsman hier weer de werklieden de dupe doet worden van de predikinï van de socialistische theoriën. Volkomen juist. Want achteraf wordt nu wel van socialistische zijde beweerd, dat de vereeuiging «Door Eendracht Sterk" nooit anders dan beleefd en fatsoenlijk optrad tegen de tirma Van den Bergb maar daarge'aten dat dit na wat die firma schrijft weinig geloofwaardig klinkt kan tooh ook niet worden ontkend dat die vereeniging stond op den heilloozen grond slag van den klassenstrijd en daarom niet in vrede met den patroon het einddoel van haar streven kon zien, maar in de s iciale revolutie. Gezag weg er mee ge \oorzaamheid, bescheidenheid alte- maal ouderwetsche deugden. Heden ten dage hebben (volgens 't woord van me vrouw Roland Holst) deugd en ondeugd «stuivertje gewisseld". Kan [na redelijkerwijze verwacht wor den dat eenige patroon een vakvereeniging die staat op den grondslag van den klas senstrijd gunstig gezind zal zijn Aan de andeie zijde komt het ods ook billijk voor niet zonder meer de houding der firma Van den Bergh tegen de roode broeders uit te spelen, te zeggen «ge hebt wat ge verwachten kondt" zonder ook tegelijk een afkeurend oordeel over de daad der firma zelve uit te sprekeD. Die firma neemt den handschoen op haar door de socialistische vakvereeniging toegewor pen. Zij aanvaardt den strijd. Zij stelt hare daad voor als een eenvoudige maat regel van verweer. Om als patroon baas te blijven moet men dergelijke vereeni- gingen zoo spoedig mogelijk den kop in drukken 'tis zoo eenvoudig mogelijk. Maar eene houding overeenkomstig Gods Woord is het niet. Het is niet een poging tot verzoening, tot bevrediging, tot weg neming der dwaalbegrippen omtrent den «klassenstrijd", neen, het is «hard tegen hard" stellen, het is een aanvaarden van den klassentrijd. Het middel dat gebruikt wordt komt ons voor ten zeerste te veroordeelen te zijn. Met zulk een dwang voedt de firma Van den Bergh hare arbeiders niet op, maar krenkt ze in hun gevoel van eigen waarde als vrije zelfstandige mannen. Voor 5 loonsverhooging hebben op een achttal na de 250 leden der vereeniging hun lidmaatschap in den steek gelaten. 'I Is aan te nemen dat dit den meesten geen de minste moeite gekost heeft, maar er zullen er ook onder geweest zijn die in het lidmaatschap dier vereeniging geen liefhebberij, maar eene heilige verplichting meenden te moeten zien (aanstonds toe gegeven ten onrechte) die meenden hunne vereeniging niet te mógen opgeven, maar die voor hun vrouw en kinderen niet anders kónden, maar die dan ook de vereeniging opgaven met bitterheid in het hart, met het bewustzijn voor geld ietsleelijksgedaan te hebben, met wraakzucht bezield tegen den patroon die hun d wong. Dkt is het resultaat dat van een dwang als deze te wachten iseen oogensohijnlijk succes, en tevens een smeulend vuur. Tot op zekere hoogte kan men nu de firma Van den Bergh die den klassenstrijd gaat roeren van haar standpunt geen me delijden weigeren aan de voorstanders van den klassenstrijd die de dupe worden; het is in den rooden hoek een bekend spreekwoord dat men geen omeletten bakken kan of er moeten eieren stukge- slageu worden. Maar daarmede is de firma Van den Bergh niet verontschuldigd dat zij van haar kant hard tegen hard begint, en vooral niet dat zij daarbij aanwendt een raiddel dat het zedelijk gevoel van haar werklieden krenkt en nog ondeugdelijk is boven dien. (Hilver- en Vechtbode.j Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Benningbroek M. Rosbergen te Beets. Aangenomen naar Stolwijk door J. C. Kars te Ouwerkerk. Bankt voor Kortgene door J. Laurense te Linschoten voor Poortugaal (toez.) door J. C. Kars te Ouwerkerk voor J:sp door J. L. v. Apeldoorn, cand. te Helpmanvoor Hekelingen door B. Tuinstra, cand. te Utrecht. Middelburg. Zondagmorgen had in de Nieuwe Kerk de bevestiging plaats van ds P. J. Molenaar, overgekomen van Dork- werd, door dr. H. M. van Nes, van Rotter dam met de woorden van Ezechiël 33 7. Des avonds verbond Z Eerw. zich aan de gemeente met de woorden van 1 Joh. 1 3. B-ide malen was het kerkgebouw eivol. Hansweert. Zondagavond nam de heer D. van Dam, Evangelist voor 'n stampvolle kerk afscheid van de gemeente i et de woorden uit Galaten 1 vers 11. Daarna trad op de heer ds. Willemse van Kruiningen, die den scheidenden Evangelist uit naam van kerkeraad en gemeente van Kruiningen dankte, voor zijn haast 6-jarigen arbeid. Op zyn verzoek zong de gemeente de heer v. Dam toe Gezang 96 gewijzigd. Namens zeer vele vrienden werd dhr. v. Dam hedenavond als bly vende herinne ring een prachtige tafel aangeboden. Geref. Kerken. Tweetal te Nieuwdorp G. Doekes te Heemse en N. H. Koers te Den Helder. Beroepen te Marum R. Hamming te Schoonebeek te Moerdijk (oefenaar) H. N. Basoski te Ouddorp. Bedankt voor Vlissingen (A) door H. Meyering te Katwijk aan den Rijn. Goed nieuws van iemand uit onze om geving is ons altijd welkom en wij zullen met belangstelling het volgend berichtje van een Bergen-op-Zoomsche lezen. Het zal eveneens voor velen onzer waardevol nieuws zijn. Mejutfrouw A. Slager, wonende Klaver- straat E 165 te 3ergen-op-Zoom, deelt ons het volgende mede: Voor ik gebruik maakte van uw Foster's Rugpijn Nieren- pillen, klaagde ik voortdurend over een hevige pijn in het benedengedeelte van den rug, die steeds erger werd. Gebukt, kon ik zelfs mijn huiselijk werk niet ver richten en ik was dan gedwongen op mijn knieën te gaan liggen. De urine was immer troebel en verspreide een zeer onaangename lucht, wanneer zij eenigen tijd stond, was er veel bezinksel in. Ik had zeer weinig eetlust en het weinigje dat ik sliep, werd nog gestoord door benauwde droomen. Ik was dan ook immer aangedaan met een vermoeid, afge mat gevoel. Ik bevond my in een deernis- waardigen toestand, toen ik gelukkig kennis maakte met uw pillen dadelijk bij het gebruik hiervan bekwam ik verlichting en toen ik één doosje geëindigd had, greep er een algeheele verandering by mij plaats. De pijn verdween en ik ben nu veel sterker en flinker en gaarne zal ik diegenen, die lyden zooals ik voorheen met uw probaat geneesmiddel bekend maken. Ik ondergeteekende verklaar dat het bovenstaande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. Het is rugpijn, waarmede het gevaar een aanvang neemt. Rugpijn is het eerste en zekere teeken van nierziekte. Foster's Rugpijn Nierenpillen genezen de pijn in den rug, terwijl zij de nieren in orde bren gen die zich daaronder bevinden, want inderdaad zyn het de nieren die de pijn veroorzaken en niet de rug. Verzeker U dat men U de echte Fos ter's Rugpijn Nierenpillen geeft, dezelfde die Mejuffrouw Slager gehad heeft. Wij waarschuwen tegen namaak en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de haudteekening van James Foster voor komt. Zij zijn te Goes verkrijgbaar bij de firma Nathan Emanuel, en te Middelburg bij den heer Joh. de Roos, Vlasmarkt K157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel f 1.75 voor één- of f 10 voor zes doozen. Kantongerecht te Middelburg. Zaterdag zijn veroordeeld wegensnacht rumoer F. P., Middelburg, tot f I b. s. I d. h. laten loopen van vee op grond die bezaaid en beplant is J. D., Middelburg, tot f 5 b. s. 2 d, h. met betaling aan den eischer A. P. W., tegen bewijs van kwijting de som van (5 met verwijzing in de kosten van het geding overtreding jacht wetO., Oost- en West-Souburg, tot 2maal f 5 b. s. 2 d. h. iedere b. met verbeurdverklaring van het geweer; L. P., Gapinge, tot 2maal f 5 b. s. 2 d. h. iedere b., met verbeurdverklaring van het geweer, bevel tot uitlevering of betaling der waarde ad f 6 s. 2 d. h.rapen van schelpdieren op de vooruitspringende werken van den polder Walcheren A. M., Vlissingen, tot f 2 b. s. 2 d. h.; overtreding arbeidswet: M. H., Vlissingen, tot f3 b. s. 2d. h.overtreding ijkwetP. v. d. M., Domburg, tot f I b. s. 1 d. h., J. J., Meliskerke, tot f 2 b. s. 2 d. h. met verbeurdverklaring maat en gewichten; rijden met een rijwiel zonder licht S. T., P. C.K., E.J. F. Z., Middelburg, L. A. S., Vlissingen, J. P., Koudekerke, C. B. vr. v. J. de S., N.- en St. Joosland, tot f I b. s, 1 d. h.; rijden met een rijwiel zonder belA. M. d. M., Middelburg, tot f I b. s. tuchtschoolstraf van 1 week J. v. S., Middelburg, tot f 2 b. s. 1 d. h.noodeloos op de straat schreeuwen C. d. K., A. C., Middelburg, A. D., C. D., Zoutelande, A. W. v. S., Ritthem, tot f o,5o b. s. 1 d. h.zijn regenbak aan de straat niet afsluiten met een slot: M. v. d. V., Middel burg, tot f I b. s. 1 d. h.plaats nemen op een met een hond bespannen voertuig: C.de K., Koudekerke, tot eene berisping, J. F., Sint Laurens, tot f I b. s. 1 d. h.als bestuurder van een voertuig zich niet gedragen naar de bevelen der politieA. B., Middelburg, tot f0,50 b. s. 1 d. h.niet schoonhouden van een open gootJ. v. P., Middelburg, tot f 1 b. s, 1 d. h. laten loopen van zyn wachthond op den open baren weg niet vastgehouden aan een touw of ketting H. M., Vlissingen, tot f 1 b. s. 1 d. b. uitzenden van vleesch voor het bij keuring is goedbevonden K. D., Serooskerke, tot f 3 b. s. 2 d. h.ruimen van een privaatbak binnen de kom der gemeenteW. SSerooskerke, tot f 1 b. s. I d. h.en wegens dronkenschap J. J., Middelburg, J. D., Zoutelande, H. A. S., Rotterdam, tot f 2 b. s. 3 d. h., J. d. K., Middel burg, tot f3 b. s. 2 d. h., G. M., Middelburg, tot 10 dagen h. Bekrachtigd is het vonnis gewezen den 2en Juni 1906, tegen C. d. K., Middelburg, waar tegen de beklaagde was gekomen in verzet. M.C. Kantongerecht Goes. In de zitting van 19 November 1906 zijn ver oordeeld wegens overtreding leerplichtwetH. de K., 's-Heerenhoek, A. v. L. en H. B., Kapelle, A. X., Heinkenszand, J. de W., Hoedekenskerke, j. F. S., Ovezande, ieder f 0,50 b. s. 1 d. h., C. P. en J. den H., Ierseke, A. M., Wemeldinge, G. T., Kloetinge, J. S., J. V., 's-Heer Arendskerke, P. T., 's-Heerenhoek, C. Q,., Oudelande, M. P., Elle- woutsdijk, C. G. en P. K., Driewegen, J. van D. en C. W., Borssele, ieder f I b. s. I d. h., P. C. S., Wissenkerke, J. van L., Baarland, J. van de G., Heinkenszand, en D. van de V., Heinkenszand, ieder f 2 b. s. 2 d. h., G. v. B., Kapelle, W. W., Wolfaartsdijk, A. P., Schore, A. R., Cats, P. S., Colijnsnlaat, ieder f 3 b. s. 2 d. h., A. de B., en L. G. K., Wissenkerke, P. H., Heinkenszand, J. de F., Colijnsplaat, P. Verh., en P. Verb., Cats, ieder f 4 b. s. 3 d. h.jagen zonder vergunningJ. W., Ierseke, 2 X f 5 b. s. 2 X 3 d. h., verb, verkl. bevel uitl. geweer of f 2 b. s. 1 d. h.niet beletten dat een hond wild opspoortJ. op'tH., Oudelande, 1 2 b. s. 2 d. h., J. V., Heinkenszand, 1 3 b. s. 2 d. h., verb, verkl. haasvisschen zonder vergunning enz.A. C. F., 's-Gravenpolder, 2X13 b. s. 2X2 d. h., verb, verkl. net en visch, J. W., Goes, f 2 b. s. I d. h., J. R., Hoedekenskerke, P. P., Heinkens zand, ieder f 3 b. s. 3 d. h., verb, verkl. bevel uitl. visch of 0,25 b. s. r d. h., B. v. L., Kloetinge, f5 b s. 3 d. h.visschen zonder acte en vergunning E. M., Ierseke, 2-X f 2 b. s. 2 X 2 d. h. verb, verid. net mand en visch, P. de W.'s-Gravenpolder. 2 X f3 b. s. 2 X 2 d. h., A. J. M., Katten- dïjke, 2 X f 2 b. s. 2 X 2 d. h. beiden verb, verkl. bevel uitl. kruisnet of ieder 1 b. s. 1 d. h.strooperijF. S., J. W. M. O., C. v. L., M. L. S., Ovezande, ieder f 2 b. s. 2 d. h., P. P., Colijnsplaat f 3 b. s. 2 d. h., T. B., Kapelle, E. M., M. S., J. M., G. de W., Ierseke, allen tet een berisping straatschenderijF. M., Goes, f3 b. s. 2 d. h.trekdier onbeheerd laten staan: H. D., Ierseke, f 1 b. s. x d. h.loopen over bezaaiden grond: A. F., P. C. K., Wissenkerke, ieder f2 b. s. 2 d. h.loopen over weiland C. D. C., P. M., Ierseke, ieder f 2 b. s. 2 w. tuchtschool, J. J. V., Ierseke, f 1 b. s. I w. tuchtschoolbrandweerovertreding W. F., P. C. v. S., F. K., L. v. D., C. P., j. L. R., J. J. de J., J. L. C., W. v. E., Goes, ieder f2 b. s. I d. h., H. B., Kapelle, f I b. s. 1 d. h., J. M., J. v. S., P. EJ. B., G. de W., J. E., C. G., Kapelle, ieder 1' 2 b. s. 1 d. h., G. R., P. V., A. B., A. J. B., B. A., F. W., Kapelle, ieder f 3 b. s. d. h.na bevel mestvaalt niet op ruimen J. P. T., Kruiningen, f 10 b. s. 3 d. h. in draf rijden langs school: Z. B., Kruiningen, f I b. s. 1 d. h.zitten op een daarvoor niet bestemd voorwerp P. H. en J. de W., Colijns plaat, ieder f 2 b. s. I d. h.hange* op een daarvoor niet bestemd voorwerp C. de L., P. de W., J. K., A. M. F., Colijnspirat, ieder 1 2 b. s. 1 d. h.straat verontreinigen, A. H., Co lijnsplaat, f 2 b. s. I d. h.'s avonds rijden zonder lantaarnA. B., Hansweert, f 2 b. s. 1 d. h. fietsen zonder belA. J. M., Kattendijke, f 2 b. s. 2 d. h.'s avonds fietsen zonder lantaarn, M. M., Ierseke, f 2 b. s. 2 d. h.J. D., Zutpben, f2 b. s. 1 w. tuchtschool, J. J. K., Ierseke, f 3 b. s. 2 w. tuchtschool ;|rfjden met niet gemuilkorfde hond, W. G., Cortgene, f 1 b. s. 1 d. h.; Schelde bevisschen zonder consent, P. de W., Ierseke, f3 b. s. 2 w. tuchtschoolgraven binnen 500 M. enz. A. H., Ierseke, f I b. s. 1 d. h.drouken- scha P. G., Ellewoutsdijk, J. V., Ierseke, P. de Hansweert, J. D., Goes, ieder f 2 b. s. 2 d. h., D. V., Goes, J. P. W., Rilland Bath, ieder f 3 b. s. 2 d. h., J. v. d. R., Goes, f 5 b. s. 3 d. h., idem bij ie herhaling, W. V., Krabben- dijke, f 2 b. s. 2 d. h. Ontslagen van rechtsvervolgingP. de R. en J. W., Colijnsplaat, beklaagd van de straat te verontreinigen. Vrijgesproken werdenP. J., Kloetinge, J. W., M. v. d. P., J. v. d. D., 's-Heer Arends kerke, P. V., Hoedekenskerke, J. A. N., Wol- l'ertsdijk, allen beklaagd van overtreding der leerplichtwet. laAi^OBOüW. Te Oud-Vossemeer is natuurlijk op de overstroomde gronden dit najaar druk gezaaid en wel voornamelijk koolzaad gerst en tarwehet eerste is zeer afwis selend in stand, en er zal veel af hangen van den winter of het al of niet slagen zal de gerstakkers beginnen het op vele plaatsen thans reeds te begeven, maar de tarwe staat, ook tot verbazing van vele landbouwers, er goed bij. Vrijdag werden verschillende akkers bezocht door den Rijkslandbouwleeraar te Goes en ver schillende andere heeren voor de opname van den stand dezer veldvruchten. Middelburg. Aan de opleiding voor hoogere rangen zullen in den a.s. winter van het 2e bataljon alhier deelnemen voor aergeant-maj oor-administrateurde ser geant-onderwijzer J. Verhagevoor ser- geant-majoor-inatructeurde sergeanten 0. van Sluys, J. Mesu, M. P. Schrier, J. W. Kesteloo, J. C. A. de Keyzer, P. van der Made en de sergeant-fourier J. P. Timmer mans voor sergeant en fourierde kor- poraals-fourier J. P. F. Geervliet, J. Potter en W. A. P. L. Broeksma en de korporaals A. A. van Keulen, W. Bimmel, K. J.\V aage, H. C. Rij bering, Th. W. de Lange, G. Min- derhoud, de milicien-korporaal H. Pasveer en de milicien-sergeant Ch. Ketelaars. De opleiding voor sergeant-majoor-admini strateur geschiedt te Middelburg, die voor sergeant-majoor-instructeur te Vlissingen en voor sergeant en fourier te Bergen op Zoom. Vlissingen. De nacht-mailboot welke Zaterdagavond van hier naar Queensbo- rough moest vertrekken, is eerst Zondag middag na 12 uur vertrokken, om reden de Duitsche mailtrein eerst Zondagmorgen hier aankwam, wijl er in Duitschland een treinongeluk heeft plaats gahad, wat een langdurig oponthoud veroorzaakle Ook de Duitsche mailtrein voor de dagboot kwam veel te laat aande dagbool ver trok ongeveer half twee. Op de werf der Kon. Mij «DeSchelde" is de kiel gelegd voor de torpedoboot „Zeeslang" in aanbouw voor rekening van het departement van koloniën. Heinkenszand. Dezer dagen zijn bij verschillende ingezetenen de kooien in de schuur of hof aanwezig, ontvreemd. Daders onbekend. Nieuwdorp. Zaterdagnamiddag ge raakte de vrachtrijder H. L. van Nieuw dorp op de huisreis door den storm met zijn kar in eene sloot, Hij moest in een andere kar oterladeu, en kwam er met een lichte sohade af. Met ingang van 1 December a.s. is de gemeente-veld wachter P. Buise te Hon- tenisse uit bedoelde betrekking door dcu heer commissaris der Koningin ontslagen. Goes. In de Groote Kerk trad Zon dagavond in een overvol kerkgebouw op de heer ds. J. A. Kloek, predikant te Oudelande, met een opwekkende rede naar aanleiding van Psalm 78 4, in't belang van Christelijk Onderwijs. De jeugdige redenaar wekte zijn gehoor op acht te geven op de teekenen des tijds. Hij herinnerde aan de hand van het geen prof. Bavinck gezegd heeft in een zyner jongste werken, aan den achter uitgang op geestelijk gebied, vooral in Frankrijk waar Viviani en in Duitsch land waar Nietzsche het brutaalste ongeloof hebben gepredikt, dooli ook in ons land, waar «De Dageraad" dezer dagen baar jubileum vierde en onder de woordvoer ders, die verklaarden met den henrel te hebben afgerekend, ook een oud-minister der Koningin was. Spreker deed zich ken nen als een principieel tegenstander der openbare school, waarin tooh de onder wijzer neutraal ook tegenover God moet zijD, en 't onderwijs in onze schooue Vaderlandsche geschiedenis niet tot zijn reoht kan komen. Spr. betreurde het dat waar zoovele Hervormden hier opkomen naar 't bedehuis, de steun aan de Chr. school geboden in die verhouding zoo ge- riDg is. Hij bepaalde de hoorders bij hunne dure roeping als belijdende leden der gemeente, bij de taak in de Doopsbelofte door hen aanvaard, hij de ordinantiën Gods welke Israël had te houden, en veel meer nog de gemeente van den nieuwen dag heelt te eeren. Hij eindigde met den wensch dat de liefde voor Chr. Onderwijs zoo danig toeneme dat straks de beslaande Chr. School te klein blijke, en de voor genomen bouw der 2eChr. School worde be spoedigd. Er had een collecte plaats voor het fonds «Draagt Elkanders Lasten" het Hervormd Samuel suppletiei'onds voor arme schoolkinderen der gemeente. Goes. De Goesche vrywillige brand weer heeft besloten in korps over te gaan naar de stedelijke brandweer, onder uit drukkelijke voorwaarde, dat kommaudant, officieren en manschappen in hun tegen woordige functies gehandhaafd blijven ter bediening van de motorspuit. Bij de Mij. tot Expl. van Staatsspoor wegen zyn verplaatst van Rozendaal naar Vlissingen de machinist J. J. Aerssem en van Vlissingen naar Rosendaal de leerling machinist D. van Sabben. Wissenkerke. In de raadsvergadering van jl. Vrijdag waren afwezig met ken nisgeving de heeren Nieuwenhuijzen en Nieuwdorp. Onder de overgelegde stukken kwamen voorGoedkeuring suppletoir kohier Hoofdei. Omslag, goedkeuring raadsbesluit verkoop grond te Geersdyk en wyziging bouwverordening, benevens gunstige beschikking op reclame H. O. van L. Wisse. Daarna werden eenige be sluiten genomen tot wyziging der be grootingen van 1906 en 1907 naar aan leiding van opmerkingen door Ged. Staten. Vervolgens werden uit eene door de PI. Schoolcommissie voor de vacatures door aftreding van alle leden, ingediende aan beveling van 10 personen herkozen D. J. Helderman, A. W. Priester, J. de Looff, H. Meulenberg en P. Deurwaarder. Daarop worden gelezen ingekomen adressen van J. M. Markusse en 31 anderen te Kam perland en A. van Hee en 59 anderen te Kamperland, het eerste adres betoogt de noodzakelijkheid van algemeen verbod van berijding van het trottoir te Kamperland door wielryders, het laatste verzoekt daar toe niet over te gaan, maar alleen beper king bij donker en op Zondag met maat regelen tegen baldadig misbruik van het trottoir. Aan het debat over beide adressen namen alle leden met den Voorzitter deel, waarbij de heeren Abrahamse, Schippers en Van Damme met den eersten verzoeker het raadslid Marcusse totaal verbod be pleitten, terwijl de overige heeren meer sympathieseerden met de denkbeelden uit gedrukt in 't adres van A. van Hee c. s. Ten slotte brengt de voorzitter in omvraag eene beslissing over het adres-Markusse, waarbij de stemmen staken omdat de voor zitter zich buiten stemming houdt. Tegen stemden de heeren Van der Maas, Maris, Meulenberg en De Looff. Beslissing ook op 't adres-Van Hee c.s. werd nu tot de vol gende vergadering aangehouden. Bij de gewone rondvraag bepleit 't lid Abrahamse de wenscheljjkheid van het plaatsen van een lantaarn by Buijze. Het lid Schippers plaatsing van een steigertje aan de oost zijde der haven. De voorz. zegt bespreking bij B. en Wtoe. Op een vraag van het lid Markusse of 't geoorloofd is wegens de hoogte van 't trottoir daartegen bruggetjes of planken te leggen, geeft de voorzitter te kennen daartegen geen bezwaar te hebben. De vereeniging «Landbouwbelang" te Kamperland hield j.l. Vrijdag in het café „Wielersrust" alhier hare jaarlijksche algemeene vergadering. Uit het verslag van het bestuur bleek dat het ledental in de 3 jaren van het bestaan dezer vereeniging van 19 tot 29 was geklomm udat aan superphosphaat, amoniao, Oh li, mais en P. Boonen aan de leden was omgezet voor een bedrag van 18000, terwijl aan steen kolen werden geleverd 400 H L. 86 cent per H.L. De administratieve ontvangsten bedroegen f 150,22' en de uitgaven f148,775. Medegedeeld werd dat vooreen monster superphosphaat, opgezonden naar 't proef station te Goes en aldaar te licht bevonden, door den leverancier in beroep was ge komen en dat na opzending naar 't reclame proefstation te Hoorn bleek, dat het ge vergde percentgehalte toch ongeveer aan wezig was. Van de aftredende bestuursleden werd herkozen de heer J. Wisse, terwijl voor den heer C J. Verhulst, die niet meer in aanmerking wenschte te komen werd ge kozen de heer G. H. Leendertse. Tot voorzitter werd herbenoemd de heer P. Dieleman. Tan sh tte werd medjgedetld dat, op gevraagde inlichtingen omtrent sub- sidieering van een eventueel op te richten lanbouwcursus in deze gemeente gunstig beriohl van den directeur der landbouw school te Goes was ingekomen, waarop werd besloten nader daarop in te gaan om te trachten het volgend winterseizoen daarmede te beginnen. 's Gravenpolder. De boerenknecht J. N. alhier moest Zaterdag voor den land bouwer Van Dyke jonge paarden ,lt de weide in de Poel halen. Het paard, waarop hij was gaan zitten, werd schichtig, gooide hem er af en trapte hem zoodanig op het hoofd dat hij bewusteloos bleef liggen. Na eenigen tijd bygekomen zijnde, heeft hy zich met veel inspanning naar dr. Geill te Nisse begeven om geneeskundige hulp in te roepen. Daarna was hy echter niet meer in staat zich huiswaarts te begeven en moest hij per rijtuig naar hier vervoerd worden. De toestand is thans vrij goed. Hoedekenskerke. Aan den heer J. L. Krijger alhier, waterbouwkundig ambte naar van het waterschap Hoedekenskerke, aan wien reeds dezen zomer uitstel van opkomst voor herhaliugsoefeningen was verleend, is thans bij Kon. besluit vrijstel ling daarvan verleend, zulks op grond dat hy onmisbaar moet worden beschouwd voor het toezicht bij de werken van het waterschap, meer speciaal voor die betref fende de oeververdediging. Serooskerke (W.) Onze gemeente ge niet het voorrecht thans weer eene ver eeniging rijker te zijn. Woensdag 11. is men gekomen tot de oprichting eener 2de Chr. Zangver. met een niet onbelangrijk ledental van pl.m. 50 personen. Een der lokalen van de Chr. School is voor het houden harer vergaderingen welwillend afgestaan. Ierseke. Zaterdagnamiddag, omstreeks half vier uur, is tydens een hevige wind vlaag de muur van eeu iu aanbouw zynd huis in den Barenpolder omvergewaaid. De geheele muur die tot op dakhoogte was opgetrokken en geen steun had, daar nog geen binnenmuren waren gemetseld, viel over de geheele oppervlakte omver en nam zelfs een gedeelte van het fundament mee. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Rilland. De spoorwegarbeider D, nabij wachtpost 19, bezeerde zieh zoodanig met een vallende rail tegen een der hielen, dat hij per as naar den arts vervoerd moest worden. Aldaar onderzocht achtte deze het wensohelijk dat hij naar Middelburg werd getransporteerd ter onderzoek. Ierseke. Door don heer P. de Regt alhier zijn deze week van een stuk bouw land ter grootte van één gemet beesten peen geleverd tegen een gewicht van 45000 kilogram den hoop. Deze opbrengst is verkregen zonder behulp van kunstmest. Het verhoogen van den zeedijk langs den Molenpolder is nn reeds zoover gevor derd dat al de daarvoor noodige grond is aangevoerd. Met afwerken wordt met kracht voortgegaan, zoodat over een week het werk opgeleverd zal kunnen worden. Aangesteld tot stoker aan de machi- neriën voor het groote kunstlicht te West- kapelle L. J. Dekker en K. van Prooyen, beiden te Westkapelle. Bij kon. besluit zijn de predikanten T. J. van Oostrom SoedeenI.Ritter(respec- tievelyk by de Ned. Hervormde Gemeente te Ootmarsum en te Obdam) benoemd tot predikant bij de protestanteche gemeente in Nederl.-Indië en is benoemd tot lid van den Voogdyraad te Middelburg J. G. P. Timans, burgemeester van 's-Heerenhoek en secretaris-penningmeester van 't Alge meen Armbestuur te Ovezande. Een paartje dat Vrijdagmorgen te 's-Hertogenbosch ten stadhuize huwe lijksaangifte had gedaan, kwam vroolijk en wel van het stadhuis gestapt, doch op de Markt bleek de bruidegom zoo zat dat de politie het noodig oordeelde hem ten politiebureele in bewaring te stellen. On der een toeloop van honderden marktbe- zoekers en gevolgd door de bruid en de aanstaaude schoonmoeder werd de bruide gom in het bureau opgesloten. Een brievenbesteller in een onzer provinciestadjes vond iu zijn broek het volgende briefjeDeze broek is door een eerste-klas kleermaker in de gevangenis te Leeuwarden gemaakt voor de enorme belooning van 20 centiemen en een stuk droog brood. Dwalen is mensehelijk, en bij het opnoemen, uit het hoofd, van werken van een bepaalden schrijver, kan men hem wel eens ten onrechte een toekennen, maar, zooals nu (zie zijn no. van heden Maandag) in een der Zeeuwsche dagbladen gebeurt. drieTot de meestbekende romans vau wijlen Schimmel rekent dat blad „Het Huis Lauernesse (van Mevr. Bosboom Toussainl), De Pleegzoon (van Jacob van Lennep) en De Schaapherder (van Oltmans), De oudste inwoner van Amsterdam,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2