Afloop Verkoopingen, enz. Schoolnieuws, RECLAMES. Openbare Ver&oojjinyen. Kerknieuws. Om er goed uit te zien. E e c h t a i a k e u. Uit de Tweede Kamer. L IT DE PE EIS. h. ndeld worden. Verder werd meegedeeld, di t mr. De Wilde van Goes Donderdag 22 November a.s. voor de Kiesvereeniging 's avonds om 7 unr in de School met den Bijbel spreken wil en goedgevonden, dat het alleen een vergadering zal zijn voor de leden en geestverwanten. De wijzigingen in de statuten van de Centrale Kiesvereeniging werden behan deld en goedgekeurd. De verkiezing van twee bestuursleden had tot uitslag, dat C. P. Vogelaar en C. Ha verhoek met groote meerderheid werden herkozen. Ze namen beiden hun herbenoeming tot bestuurslid aan. Eindelijk werd nog ingeleid art. 6 van Ons Program De Staatsvorm door J. de Koning. Duidelijk stelde hij in het licht, waarom we met den tegenwoordigen regeeringsvorm zoo zijn ingenomen. By de bespreking vroeg C. P. Vogelaar over de macht onzer Koningin in verband met de verantwoordelijke ministers, of onze grond wet de regeering van ons land door de Koningin zelf niet te zeer belemmert en of de macht der vroegere stadhouders, hoewei met lager titel, toch eigenlijk niet grooter was. Haverhoek vroeg over een republiek in verband met de nooden des volks, de mogelijkheid van 'm goeden aristocratischen regeeringsvorm en of er geen revolutie zou komen, als de overtuiging der Koningin lijnrecht inging tegen de wenschen en be sluiten van het volk en de Staten-Generaal. Na beantwoording dezer vragen door den inleider, bracht H. van Ham nog de theocratie ter sprake en Vogelaar de erf opvolging. Ook hierover zei de inleider zyn gevoelen. Ondertusschen was het reeds over 9 geworden en ging na het zingen van Ps. 72 11 H. van Harn voor in dankgebed. Kijkuit. Vrijdagmiddag is de stoker van de locomotief van een goederentrein gevallen en voor dood opgenomen. Per goederenwagen is hy naar Sint Nicolaas vervoerd. Zijn toestand is redelijk. By de directe belastingen zijn ver plaats met 16 dezer de kommiezen 3e klasse J. C. Prins van Breskens, en H. v. d. Berge, van Sluis, beiden naar Hans- weert, de kommies 2e klasse H. A. H. M. Wemmerslager, van Baarle-Nassau naar Sluis en de kommies 3e klasse K. Dekker van Maten naar Breskens. Middelburg. Hedenmorgen omstreeks kwartier voor elven toen juist de mailtrein voorbij het station stoomde, verschrok het paard dat gespannen was voor den wagen van den landbouwer J. van Sparrentak, te Meliskerke, zoo hevig, dat het dier een zijsprong maakte, zoodat het terecht kwam op de verhoogde klinkerbestrating voor het café Kdole, waardoor de muur van dat café werd beschadigd. De landbouwer kreeg zoodanig overwicht dat hij eenige kneu zingen aan het aangezicht opliep. Ware echter niet juist de dienstdoende politie agent A. Ph. de Looff ter plaatse geweest, die het paard tegenhield, er waren voor zeker erger ongelukken gebeurd, doordat het wiel van den wagen zeker over 's mans borst ware gegaan. De man werd by den heer Termeulen binnengebracht, waar hij enkele oogenblikken vertoefde om wat te bekomen. Lezing van professor Verriest. Men schrijft ons nit Middelburg Vrijdagavond trad voor de alhier be staande Geschied- en Letterkundige Ver- eeniging als spreker op professor Verriest, heel diep uit Vlaanderen tot ons gekomen met eene causerie over Guido Gezelle. De heer Verriest is een prettig causeur, die gaarne zyn gehoor echt gezellig heel dicht rond zich vereenigt, vooral daar de stem van den overigens flink gebouwden 66- jarigen Vlaamschen pastoor niet zoo heel ver draagt zyn talryke studenten zyn in den loop der jaren ieder met een stukje van 's professors stem gaan loopen naar hij zelf ondeugend opmerkte en weet, hoe wel zoon van Vlaanderen, zijne gedachteD in vrij goed Hollandsch weer te geven, natuurlijk soms met Vlaamsch accent en dito zinsbouw. Nu en dan zoekt hij met passend handgebaar of vingerbeweging zijn woorden meer kracht en beteekenia bij te zetten of te verduidelijken en de opge wekte stemming van zijn gehoor door pas sende wendingen, een kwinkslag, onge zochte humor natuurlijk, of een mot a rire te bewaren. Voeg daarbij een aangenaam en vriende lijk uiterlijk, eenvoudige en toch innemen de manieren, en de lezer kan begrijpen, hoe zyne Mevrouwen, Mejuffers enMijneheeren aldus sprak de profesoor, nadat hij door dr.Wagenaar was voorgesteld, zyn vrij tal rijk gehoor bij zijn optreden aan hem voor en na de pauze met gespannen aan dacht volgden, in zijn leerzamen en gezel- ligen kout over Guido Gezelle, den dichter uit Vlaanderen land, die ook zoo zachtkens aan in Nederland begint gekend en ge waardeerd te worden. Onmogelijk kunnen we, zij het ook in 't kort, onzen lezers navertellen, wat professor Verriest ons uit de volheid van geheugen en hart Je vertellen had van zijn boezemvriend Guiao Gezelle, den wonder lijken knaap met diengrooten wonderlijken waterkop, dien hij mede genomen heeft het geheele leven door, tezamen met het gebrek in de halsspieren, waardoor hij schier nimmer „neen" kon zeggen, vooral als het armen en bedrukten gold was zijne mededeelzaamheid en opoffering niet spreekwoordelijk, gelijk spreker door tref fende voorbeelden wist te illustreeren van het kleine „portierske", tevens aan komend student, van zijn onvoldoend *d missie-examen, dat niet behoefde over gedaan te worden, alleen maar op het lezen van een gedicht, dat de afgewezene in zijn snipperoogenblikken had {vervaardigd en stillekens, buiten Gezelle om, den prin cipaal (rector) was in handen gespeeld, van den lateren professor, aan wiens eminente, hoogst singuliere leiding en onderwijs pro fessor Verriest zooveel te danken had, dat hij niet nalaten kan over zijn diep vereerden leermeester en lateren vriend, met wien hij op intiemen voet verkeerde tot het oogenblik van zijn dood, niet al leen met dankbaarheid, maar ook met innige ontroering te spreken, met ontroe ring vooral als hij er aan toe is, om te ver halen van Guido Geseile's innerlijken strijd, een kwart eeuw laag, als gevolg van ver keerde bejegening, achteruitzetting, misken ning, verguizing en wat niet al, waardoor deze muzenzoon, die Vlaanderen heeft verlost van al het oonventioneele in denken en dichten, en ook op het gebied van het on derwijs tabula rasa heeft gehouden, ais een gebroken man, wantrouwend iedereen, ook zich zei ven, in diepe verslagenheid ter neder zat, zich in de beste oogenblikken afvragend „Wat zou ik toch misdaan kunnen hebben Ken verplaatsing naar Kortrijk was zijn redding. Daar vond hij waardeering, liefde, aanhankelijkheid, in den beginne onder de kleine luiden, later onder allen daar hervond Guido Gezelle, de machtige persoonlijkheid, die Vlaan deren heeft opgetrokken uit modder en slijk en het heeft gedragen op zijne reuzen armen naar beter oord, daar hervond de dichter en denker zich zei ven. Nu ruischte en bruiste weer het lied, bij Gezelle vooral de openbaring van natuur en waarheid. En niet alleen bij hem, maar in Vlaanderen overal. Op den akker en in 't veld, in boseh en beemd, in huis en schuur, tot by de wieg toe. Hy heeft zijn volk eer begrepen, eer het volk hem begreep. Maar toen dit pijnlijk moment zy het ook een crisis van 25 jaren voorbij en doorstaan was, toen hadden zij elkander gevonden, de diehter en zyn volk. En sinds was er geen verwijdering meer mogelijk. Bij Vlaan- derens echte zonen leeft Gezelle en zal hij blijven leven, al is hij ook, zooals wij menschen zeggen, gestorven. Meer kunnen we niet van de interes sante lezing zeggen. Alles blijft ver be neden de werkelijkheid. Alleen dit nog. Ieder, die Guido Gezelle als dichter heeft leeren kennen kennen en w» ardeeren is hier één zal na het gehoorde van professor Verriest, die Gezelle's portret heeft trachten naar voren te brengen, eveneens als het eenvoudig vrouwtje uit het volk bij de onthulling van Gezelle's standbeeld, niet aarzelen om uit te roepen „Dat is hij, dat is hy, dat is Guido Ge zelle, Vlaanderens sieraad en kroon". Dr. Wagenaar was aller tolk, toen hy professor Verriest voor dezen genotvollen avond in welgekozen bewoordingen be dankte. De vorige week ontsnapte te Weesp een 18-jarige jongen die daar gepakt was en gesignaleerd was wegens diefstal te Leiden, aan 't station aan 't toezicht van zijn geleideren werd gisteren opnieuw aldaar gevat. Hoewel hij bij zijn ont snapping geen geld bij zioh had, had hij thans bij zich een zoo goed als nieuw rijwiel, een nieuw zilveren horloge en eenige guldens. T., die in den nacht van 12 op 13 Nov. te Rotterdam uit het politie-bureau wist uit te breken,fs gister te Delft gearresteerd. Te Streefkerk is een koopman door een openstaand luik gevallen en aan de gevolgen bezweken. Te Heerewaarden is een schippersvrouw over boord geslagen en verdronken. Men meldt uit Pretoria. Gouverneur Selborae heeft in antwoord op Botha's brief, waarin deze zijn hulp aanbiedt tegen Ferreira, hem voor dit aanbod dank ge zegd. Selborne verklaarde steeds er ver zekerd van te zijn geweest, dat Botha de raid afkeurde. Bij het visiteeren van een personen trein te Kaldenkerken werd door de rijks ambtenaren aan het grensstation te Kal- denkirohen in een abort een hoeveelheid van pl.m. 30 K.G. spek gevonden, ver moedelijk uit Venlo afkomstig. Het spek werd natuurlijk in beslag genomen, doch degene, die het daar zoo mooi had opge borgen, scheen lont te hebben geroken en liet zich niet vangen. Vandaag zou te Jokosoeka het nieuwe slagschip Satoema, de „Japansche Dread nought", te water gelaten worden. Zijn afmetingen zijnlengte 482 Eng. voet, breedte 82'/2 voet, diepgang 27\<2 voet, waterverplaatsing 19,200 ton de machines hebben een vermogen van 18,000 ind. pk., die aan het schip een snelheid van 22 knoopen geven. Voor Japan is het een groote gebeurtenis dat het zulk een schip op 's lands eigen werf te water kan laten. Men wil dat de Satoema vrijwel een kopie van de Dreadnought is, aangezien de Ja pansche en Engelsche admiraliteit voort durend over hun plannen en denkbeelden van gedachten wisselen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Elden G. N. v. Schouwen burg te Dodewaard. Bedankt voor Papendrecht door J. G. V. Meischke te Raamsdonkvoir Bergambacht door J. G. Dekking te Monster. ,Naar gemeld wordt, is door den archi tect Hoekzema te Groningen aan den kerkvoogdij te Oud-Vóssemeer een ont werp voor een Protestantsche Kerk aan geboden, dat beter voor deze gemeente zou voldoen dan één kerkgebouw, zooals het kerkbestuur heeft bezichtigd te Glaner- brug. De giften door ds. De Looze inge zameld, beloopen reeds een aardig bedrag, maar voor de stichting van een eenigszins aan de eischen beantwoordend gebouw, zuilen nog meerdere gaven niet alleen wel kom, maar ook noadig zijn. Geref. Kerken. Dr. W. die in de Zuider Kerkbode een waardeerend woord wijdt aan wijlen ds. A. v. d. Sluijs, zegt van hem dat hij van Art. VIII was. Dit is onjuist. Ds. v. d. Sluijs studeerde van 18661872 aan de Theologisohe School te Kampen. De practisohe examens voorapotheker zullen in December en Januari afgelegd worden te Leiden, Utrecht, Groningen en Amsterdam, te beginnen 7 Dec. a.s. zioh aan te melden voor 1 Dee. a.s. aan den voorzitter der examen-commissie, dat is voor Leiden prof. dr. H. P. Wijsman aldaar; voor Utrecht prof. dr. H. Wefers Bettink aldaar voor Amsterdam prof. dr. E. Ver schaffeit aldaar. Zie verder St.-Crt. no. 269. 3ij kon. besluit is voor het tijdperk van 16 dezer tot 31 Deo. benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. en R. L. B. S. te Wageningen A. Neter aldaar. Hooyst belangrijk voor vrouwen en meisjes Men leest in Femina EEN RECEPT: Het gebruik der PinkplIIen. Mejuffrouw Lydie Fantouillier, die te Limoges woont, Aveneu Garibaldi, no. 45, was er in-en-in slechts gaan uitzien. De Pinkpillen hebben dat kwaad volkomen verholpen. „Op den leeftijd van 12 jaren, schrijft zij, ben ik ziek geworden. Ik be gon met mijn eetlust te verliezen en allerlei ongesteldheden te ondervinden als schele hoofdpijn en duizelingen. Die ongesteld heden herhaalden zich al meer en meer. Mijn eetlust werd hoe langer hoe grilliger en ik kreeg zulke maagpijnen, dat ik onmogelijk mijn voedsel kon verteren, zelfs niet het lichtste. Toen ben ik zoo zwak geworden dat het mij ondoenlijk was een trap op te klimmen zonder dikwijls te moeten ophouden. Ik was erg bleek en had nergens lust is. Iedere afleiding viel mij zwaar. Des nachts sliep ik weinig en die weinige slaap werd door schrikbeelden bedorven. Des morgens bij het opstaan was ik als verkleumd. Men zeide mij dat ik Mejuffrouw Lydie Fantouillier. (Photographie Moderne Limoges). door bleekzucht was aangetast. Ik heb allerlei geneesmiddelen gebruikt zonder verbetering te ondervinden, en dit heeft mij er toe gebracht de Pinkpillen te nemen, die een vriendin, welke zij genezen hadden, mij aanraadde. Dank zij de behandeling met de Pinkpillen begon ik spoedig veel beter te worden en deze beterschap nam toe bij een voortgezette behandeling. De Pinkpillen hebben mij een volkomene ge zondheid doen weervinden. Ik ben opnieuw krachtig, zie er goed uit en heb een frissche kleur". De schoonheid is een gave der natuur die men moet weten te bewaren. Het is een soort van schoonheid er goed uit te zien, dat is de schoonheid der gezondheid. Men moet zorgen er goed uit te zien. De bloedarmoede en de bleekzucht maken dat jonge meisjes er slecht gaan uitzien, maar de Pinkpillen zijn er voor om dat kwaad te verhelpen en haar te genezen. De behandeling met de Pinkpillen is bijzonder gunstig voor vrouwen en jonge meisjes. De Pinkpillen geven een rijk en zuiver bloed. Dat bloed verspreidt zich door alle aderen en draagt de kracht naar alle organen. Alle organen worden opge wekt en doen hun werk de eetlust komt terag, een gezonde kleur verschijnt weer, de maag verteert goed het voedsel, het zenuwgestel krijgt nieuwe krachten. De Pinkpillen genezen bloedarmoede, bleek zucht, algemeene zwakte, maagpijn, rheumatiek. Prijs f 1,75 de doos, f9,per 6 doozen, Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rot terdam, Hoofd-depóthouder voor Neder land en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Middelburg en omstreken bij Joh. de Roos en voor Goes en omstreken bij Gebr. Mulder, Drogerijen en Verfwaren. Centrale Raad van Beroep. (Ongevallenverzekering) Het Hooger beroep gister in onze Tele grammen gemeld, door den Centraleu Raad te Utrecht behandeld, gold de schippers J. T. H., Th. A. de B„ P. J. H. en J. T. de B. Zooals gemeld is de uitspraak bevestigd dat in hunne ondernemingen geen werklieden tegen loon in dienst zijn doch slechts personen die op deel mee varen dus niet verzekeringsplichtig waar om de Raad van Beroep te Middelburg do beslissing der rijksverzekeringsbank terecht had vernietigd. Maandag 19 Nov. Biezelinge, door not. Schram voor dhr. C. D. Vereeke 101 Canadas 10 uur. En half 2 43 Canada's Kattendyke en 58 idbij de hofstede te Biezelinge. Kloetinge, Groe by Bal door deurw. Hollman Verhoek 12 uur 30 loop varkens. Dinsdag 20 Nov. Middelburg, 10 uur Notarishuis door not. v. Nirnwegen meubels, huisraad brandkasten, wijnen, vernis, dames- en kindermantels, pluche, fluweel, goud en zilver, 3000 geklonken dakpannen, enz. Maandag te zien. Inl. de Groot en Hondius. Goes, 3 uur bij Boudeling door not. Overman 33 olmen hofstede J. J. Mol; 104 dito voor dhr. Boonman op hofstede D. de Winter. Goes, 2 uur, op het Slot1, door not. Liebert, op de hofstede M. Rijk 24 olmen, 24 canada's in een weide bij P. Korstanje. Op de hofstede Goense, Kwadendamme, 13 olmen. Op hofstede Walraven, Kwaden damme, 13 olmen. Op hofstede v. Lieren, Borssele 35 olmen, 32 id. en 6 esschen. Op de hofstede Boonman, Ovezande, 21 olmen. Op de hofstede Buijsrogge,Kloetinge 14 populieren. Op hofstede Goense, 's-Gra- venpolder, 1 olm. Woensdag 21 Nov. Goes, 10 uur voor D. Arents achter zyn herberg door deurws. Hollmann Ver hoek zaagmachine met toebehooren,deuren, ramen met kozijnen, kruiwagen, handkar op veeren, zonneblinden, brandhout, hout waren. Eversdijk, op Dekkers boomgaard door not. Houwer, 10 uur, 87 canada's en 37 olmen. 1 e r s e k e by Adriaanse door not. Lie bert een huis 109 c.A. op Bekhof van C. Ridderhof, 11 uur. LAATSTE BERICHTEN. Ierseke. Door den heer P. de Regt alhier zijn deze week van een stuk bouw land ter grootte van één gemet beesten peen geleverd tegen een gewicht van 45000 kilogram den hoop. Deze opbrengst is verkregen zonder behulp van kunstmest. ,Het verhoogen van den zeedijk langs den Molenpolder is nu reeds zoover gevor derd dat al de daarvoor noodige grond is aangevoerd. Met afwerken wordt met kracht voortgegaan, zoodat over een week het werk opgeleverd zal kunnen worden. Middelburg. Door B. en W. is Vrydag verpacht de visscherij in de buitenvesten en in eenige watergangen onder Middel- burgsch grondgebied. Hiervoor werd inge schreven door den heer W. de Bree, Koudekerke, voor f441. Donderdag werd hetlndische-begrootings- debat lustig voortgezet. De lezer is er al mee op de hoogte gebracht door de uit voerige telegrammen in ons blad. Aan klachten als gewoonlijk geen gebrek. Daarin had, behalve da Indische speciali teit bij uitnemendheid dhr. Van Kol, ook dhr. Van Deventer een belangrijk aandeel. De laatste vooral liet zich niet onbetuigd, Zeker dacht deze afgevaardigde aan het bekende spreekwoord, dat de aanhouder wint. Vragen, vragen en nog eens vragen, de geheele zitting door. Het begon Z.Exc. den minister blijkbaar te vervelen. Men kan ook op dit gebied van het goede te veel krijgen. En wenschen bevredigen, het gaat gemakkelijk als er het noodige voor is. Maar anders is het een onbe gonnen werk. Als men goad en fijn wil dineeren moet men er wat voor over heb ban. Zoo ook met Indië. De heer Van Deventer had het over velerlei als n. 1. vermindering van beleeningstarieven van gouvernementspandhuizen, over verbete ring van de opleiding van inlandsche ambtenaren door uitbreiding en vermeer dering van de inrichtingen daartoe, ook over verbetering van de uitzichten der ambtenaren de in uitzicht gestelde ver betering achtte dhr. Van Deventer niet vol doende - en bleef daardoor lang aan 't woord. Het resultaat was pover. En dit was ook te wachten. Alles heeft zyn tyd, mynheer Van Deventer, merkte de minister eenigs zins spy tig op en daarmee kon het klach- tenboek weer dicht. Het gesprek van dhr. Van Deventer met den minister werd onder broken door dhr. Hubrecht ea ook door de commissie van rapporteurs, l ij monde van dhr. Pierson. Het ging over oen post van 25000 gld., voor kosten van pneming en taxatie ten. behoeve van terugbrenging van particuliere lauderyen op Java aan het gouvernement. Niet gaarne zou dhr. Pier son zien, dat, nu onlangs de Kamer den aankoop van nieuwe landerijen denk aan Nanggoengverwierp, de regeering stil giDg zitten en niets deed op dit gebied^ En daarom dient een som uitgetrokken ten bewijze, dat de Kamer het eens is over het beginsel, dat de particuliere landerijen aan den Staat komen. Er kwam nog een sub-auiendementje bij van dhr. Van Karnebeek, warm ge steund weer op andere gronden door dhr. De Waal Maletijl. Doob, amendement, sab-amendement en gronden verdwenen door het leuke, alles zins afdoend antwoord van den heer minister, die de heeren wel vriendelijk dank zei voor den stenn. Hij had eenvoudig geen geld noodig, en daarom ook geen post daartoe uitgetrokken Daarenboven verzekerde ZExe. dat hij alles behalve ontmoedigd was door de afstemming nu onlangs van het voorstel tot aankoop van het landgoed Nanggoeng. Hij was direct weer aan het werk getogen en had toen naar Indië geseind, dat de plannen bleven bestaan en Ie yver om de zaak in het reine te breng -n, moest verdubbeld worden. En zoo w i d het aanbod van steun hoffelijk afgewrv.en. Byde volgende afdeeling hetonderwys kwam dhr. Bogaerdt op tegen de sub- sidiëering van de particuliere Hoogere Burgerschool voor meisjes te Batavia, die eigenlijk geen middelbare school is. En daarenboven wat komt daar van 't onder- wys in de moedertaal terecht. De onder wijzeressen kennen zelf geen Hollandsch naar behooren. De heer Ter Laan, waar deerend het vele goede op deze begroo ting ten behoeve van het onderwys, zou gaarne in plaats van de onbevredigende subsidieering, gouvernementsscholen heb ben hij vraagt betere regeling betreffende de voorwaarden voor uitzending van on derwijzers en veroordeelde den ook in Indië zoo zeer voorkomenden administra tieven omslag. Die geheele „soesah" moet weg, zegt dhr. Ter Laan. Uit de uitvoerige telegrammen is de iezer voldoende op de hoogte gebracht van het verhandelde in de zitting van Vrijdag. Rest ons nog de mededeeling en beantwoording van enkele gestelde vragen, zooals die Vrijdags in de Kamer gewoonlijk plaats vindt. En wel van dhr. Treub en Hubrecht. De eerste klaagde, dat een ambtenaar der maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen een schrijven had gericht aan naar men meende leden der internationale spoorwegvereeniging over toestanden in Hongarije, wat daar alles behalve gunstig is opgenomen. De Minister gaf de ge vraagde inlichtingen, waai uit bleek dat de directie der spoorwegmaatschappijen reeds te dien aanzien maatregelen had genomen, om zoo iets in de toekomst te voorkomen. Overigens kan naar de Minister terecht opmerkt, de regeering niet aansprakelijk gesteld voor dergelijke uitlatingen als in dien bedoelden brief. En dhr. Hubrecht wees de regeering, in verband met het in Engeland aanhangige wetsontwerp om de wet op de koopvaardy- vloot te wyzigen, op de moeilijkheden, die tengevolge van het tusschen ons en Enge land gesloten tractaatzoudenkunnenryzen, bijaldien de regeering zich niet in tijds tot de Britsche regeeriDg wendde, om die moeilijkheden te voorkomen. De minister antwoordde dhr. Hubrecht, dat reeds in dezen zin maatregelen waren getroffen, doch dat het nu nog geen tyd is om de Kamer over de kwestie nader in te lichten. Nieuwe Belastingen. Over de Tabaksbelasting geeft Onze Courant het volgende artikel Zooals men weet, heeft de min. van Financiën zijn voornemen te kennen ge geven, een „debietrecht" op de Tabak voor le stellen, te betalen door heeren reokers, ten bedrage van twee millioen. We willen dat voornemen eens nader bezien. Dat wordt een soort van verbruiks-be- lastiDg. Op de manier, als ook de jenever, de suiker en voorheen zeep en zout waren belast. Het wordt zéé geregeld, dat deze waren niet ten verkoop mogen aangeboden alvorens het „debietrecht" aan 's Rijks schatkist is voldaan door de grossiers en winkeliers. Deze kunnen dien last niet voor eigen rekening nemen en wentelen hem op de gebruikers. Zoodat elk gebruiker, zeg van een pond suiker, dat hem 24 cent kost, ongemerkt, ongeveer 14 cent in 's Rijks schatkist stort. Eiken keer, dat hij opnieuw een pond inslaat, gaat dezelfde som uit zijn zak in den algemeenen buidel, waarvan men in Den Haag de koorden houdt. Zulk een belasting is niet de meest-ver- beterde vorm van geldopbrengen 1 Zij wordt door tal van bezwaren gedrukt en de minister moet wel aan 't eind van zijn middelen geweest zijn, om de laatste twee millioen, die noodig bleken, op déze wijze te gaan zoeken. Zulk een belasting, wil ze wat opbrengen dat de moeite waard is, moet geheven worden van artikelen, die algemeen worden gebruikt, zooals de straks genoemde. Dat zijn echter gewoonlijk algemeene voedingstoffen en dergelijkeartikelen, die hel volk gebruiken moetzooals zeep b.v. Vroeger was er zelfs een accijns op het gemaal en werd dus het brood belast. Een belasting op dergelijke artikelen werkt echter nadeelig en onrechtvaardig. Nadeelig, omdat de menschen, die altijd bly zyn, als ze een dubbeltje minder betalen kunnen, zich op zulke noodige zaken méér

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2