VOOR ZEELAND No. 43. 1906. Maandag 19 November 21e Jaargang. HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUU, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN In eigen kring. Gemengde Berichten. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,02®. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dezer dagen verraste ons de tijding dat voor de christelijke school in de Nieuw- straat te Vlissingen, die reeds eenigen tijd met bekrompenheid, en mindere doelmatig heid tobt, een nieuwe school met onder- wijzerswoning ter gelegener tijd zal ver rijzen. Alzoo werd in beginsel besloten. Binnen enkele weken zal de christelijke school te Oostkapelle worden geopend. Dan volgt Vrouwepolder en in den loop van 1907 't Zand met twee christelijke scholen. Het met christelijke scholen karig be deelde Zeeland begint meer en meer te ontwaken en neemt aandeel in de volksop voeding langs de christelijke lijn. Zoo immer dan mag bij zoozeer ontwa kend leven, een terugblik gewettigd zijn. Toen de schoolstrijd aanving, werd hij uitsluitend op politiek terrein gevoerd. De scherpziende en vooruitziende Staatsman, Groen van Prinsterer, zag, zestig jaar ge leden, met zeer weinigen slechts, waar het beginsel der liberale wetgeving noodwen dig op uitloopen moest. Daarom moest die wetgeving aangevallen worden en daarom werd door een wachter op Sions muren het alarmsignaal gegeven. Toch, niet lang kon de strijd op politiek terrein blijven, ook paedagogisoh moest dezelfde strijd gestreden worden. Wat zou een wettelijke gelijkstelling van de bij zondere met de openbare school baten, indien aan de bijzondere de kracht tot opbouwen had ontbroken, indien het chris telijk gezinde deel der natie niet iets an ders, voor het christenhart en voor het christelijk huisgezin niet iets beters le veren kon En zoo ziet men, na 1857 aan de eene zijde een, eerst nauwelijks merkbare, later meer consquent doorgevoerde tegenstand tegen het christelijk beginsel, ten slotte zeis in onderdrukking zich verloopende en aan de andere zijde een zich ont wikkelend optreden van de christelijke onderwijzers, niet alleen meer als hoofden hunner'wijd en zijd verspreide scholen, ieder afzonderlijk, maar als Vereeniging van Christelijke onderwijzers en onderwij zeressen. In 1860 wordt de Vereeniging voor Christelijk Nationaal schoolonderwijs ge boren, eenige jaren daarna gevolgd door die voor Gereformeerd Schoolonderwijs. Toen volgden de Normaal- en oplei dingsscholen. De Klokkenberg in Nijme gen dagteekent reeds van 1846, de oplei dingsschool voor onderwijzeressen te Zetten van 1864, de Groen van Prinsterer-school te Doetenchem van 1878. Intussohen wer den bij de opleiding van vele honderden onderwijzers en onderwijzeressen ook hon derden scholen geopend. Ontzaglijk is de arbeid die gedurende zestig jaren moest verricht worden, al vorens een goed georganiseerd en rijk begunstigd schoolwezen als de Nederland- sclie openbare school kon vervangen worden door de bijzondere school, die vrijwillig hetzelfde werk doen moet, dat zoo lange jaren door ambtenaren op kosten der bevolking is gedaan. En nog jaarlijks moet aan die ver vanging svorden gearbeid, gelijk we thans weder in eigen kring tal van handen aan den arbeid zien om te vestigen of te verbeteren. Door dit werkdadig optreden wordt ons volk langzamerhand voorbereid voor den komenden toestand. Naarmate de toestand aldoor men denke aan de verkie zingen van 1905 zich scherper afteekent, naar diezelfde mate verlevendigt de belang stelling en verdubbelt de inspanning. Eerst werd een poging beproefd, 't was in de dagen van den Minister Kappeyne, om de bijzondere school met behulp van 's rijks schatkist te verpletteren. Later, 't was in de dagen van den Minister Kuyper, werd beproefd de bijzondere school door de stembus te verpletteren, jqaar telkens onze scholenbouw n?ag 't getuigen werd alweder getoond dat Eén machtiger is dan allen. Uit de actie tegen de scherpe wet vaD Kappeyne werd de Unie, een school met den Bijbel geboren, en uit de frontmakende actie van 1905 voor de openbare school kwam een zich ontwikkelend schoolwezen, als van christelijke zijde tot heden nog ongekend was, op. De Israëlieten moesten bij het leveren van de tichelsteenen het leem er nog bij aandragen, maar ter bekwamer tijd ver loste God hen uit het diensthuis van Egypte. 17 November 1906. Neen, het is niet de Indische begrooting die het politiek meelevend Nederland tot attentie prikkelt. De Indische specialiteiten, de heeren Van Deventer, Van Kol en Boogaert prediken voor doove ooren, want op Hoofdstuk VIII (oorlog) is de aandacht gericht. Met klimmende belangstelling vraagt men zich af, zal de minister van oorlog valllen en het ministerie in zijn val meê- sleepen Ons zij de ietwat nuchtere vraag geoor loofd: en als het ministerie valt, wie zou het dan behooren te vervangen Mannen, meer principieel dan deze, krijgshaftiger, meer militant? Met een meerderheid van twee stemmen in de Tweede Kamer en een minderheid in de Eerste Kamer? Mannen van de rechterzijde dan, met een minderheid in de Tweede en een meerder heid in de Eerste Kamer En met een verwarden toestand, vooral op het meest aangelegen, 't sociale terrein. De rechterzijde hunkert niet naar minis- triëele zetels, zal zich allerminst beijveren een Kabinet om te werpen om zelve de ledige plaatsen in te nemen. Met de eere zij de last der regeering gegund aan het bonte velerlei dat zich vrijzinnig gelieft te noemen, en het dan ook werkelijk is, voorzoover het betreft elkan der te bestoken en te bemoeilijken. Nederland staat vrij hoog op de lijst der volkrijkste landen van Europa. Op iedere vierkante mijl wonen in Frankrijk 78 mensehen, in Duitschland 112, in Italië 113 en in Nederland 170. Hooger staat Grool-Brittanje met 215 en veel hooger België, dat het meest bevolkte land ter wereld is met 227 in woners per kilometer. Gaat men de stijging der bevolking in de laatste halve eeuw na, dan staat Neder land bovenaan. In ons land steeg de bevolking met 80 pet., in Duitschland met 71 pot., in het Britsohe rijk met 60, in Oostenrijk-Hoega- rije met 56, in Italië met 31 en in Frankrijk met 11 pet. Met de bevolking ontwikkelt zich, zoo als we weder uit den maandstaat der rijks middelen konden zien, ook de inkomst des rijks, en met die bevolking en inkomst ontwikkelt zich ook het spaarbankwezen, gelijk ieder jaar de offioieële cijfers aanwijzen. Het stemme ons tot dankbaarheid. De Kameroverzichtsohrijver van Het Handelsblad begint zijn overzicht van de zitting van gisteren met 't volgende De vergadering was niet zonder humor. Daar waren ten eerste, de twee stemmen die bij het opmaken der nominatie voor een lid van den Hoogen Raad, werden uitgebracht inplaats van op mr. v. Goor, op mr. v. Doorn, het Kamerlid voor Gouda. Op zichzelf was die keuze van die twee stemmers in 't geheel niet belachelijk maar het onverwachte ervan en het feit dat zij een lid der vergadering golden, veroorzaakte nogal vroolijkheid. Dan was er, ten tweede, het geval van den Minister, die door den Voorzitter achter de groene tafel werd teruggejaagd omdat hij den Minister (zichzelf) het luisteren belette. Dat zat zóó. -Volgens het Reglement van Orde mogen er geen leden staan tusschen de ministers tafel en de sprekersplaats. Herhaaldelijk wordt tegen dat gebod gezondigd door de Kamer leden, die in dit opzicht onverbeterlijke reci divisten zijn, en telkens verzoekt dan de Voor zitter, de ruimte tusschen de ministerstafel en de sprekerstafel weer open te maken. Ook heden deed hij dat op zeker oogenblik maar hij scheen niet te hebben gezien dat er niemand aan de ministerstafel zat zoodat de eigenlijke reden van het gebod ditmaal niet aanwezig was. Immers, de Minister stond juist vlak vóór de sprekerstribune, vermoedelijk weinig zicht baar voor den Voorzitter en toen deze laatste de bedoelde aanmaning tot de Kamer richtte, zag men dan ook, onder groot gelach, den Minister eveneens heel zoet zich naar zijn plaats achter de groene tafel begeven. Voorts was daar de vermakelijke vergissing van minister Van Tets. De heer Hubrecht zou ('t was Vrijdag) een vraag stellen aan den minister van buitenlandsche zaken en had daartoe het woord gekregen. Hij begaf zich juist naar zijn plaats om de vraag te stellen, toen de minister Van Tets reeds opstond en de vraag (die hem natuurlijk vooraf was mede gedeeld) begon voor te lezen. Ijlings schoten toen eenige Kamerleden toe, om Z.E. (in den letterlijken zin des woords) aan zijn jasje te trekken en hem te beduiden dat hij tegen de vragen-etiquette zondigde want dat hij net moest doen alsof hij niet wist wat er zou komen. En eindelijk beleefde men nog hetzonderlinge geval met de nota van den heer Bogaard t. Deze afgevaardigde heeft, bij het Voorloopig Verslag van de Kamer, twee zelfstandige nota's gevoegd, waarvan de eene handelt over eene mogelijke reorganisatie van den geeeeskun- digen dienst in Indië. Die nota werd bestreden door den heer B1 o o k e r en deze deed daarbij uitkomen dat de steller der nota prijkte met eens anders pluimen, daar hij plagiaat had gepleegd uit een boekje van den heer De Vogel. Er was bij deze «onthulling" hier en daar nog al eens een satyrieke grijns waar neembaar. Goes. Donderdagavond was het voor de Chr. Jongelingsvereeniging op Geref. grond slag alhier een aangename feestavond. Zij vierde in 't kerkgebouw haar 12-jarig be staan. Nadat vooraf was gezongen Ps. 6810 ging de voorzitter, Oranje, voor in gebed, en sprak een openings- en welkomstwoord. De eere-voorzitter ds. v. d. Veen neemt verder de leiding op zich. Uit het verslag van den secretaris blijkt dat de vereeniging 20 leden teltidem penningmeester dat de kas met een batig saldo van f 75 sluit idem van den bibliothecaris dat er 105 boeken in de kast zijn. Dus allen cijfers tot tevredenheid. De onderwerpen getiteld „Art. 21 der Ned. Geloofsbelijdenis", „Ons Streven", „Vaderlandsliefde", waarop eene gedachten wisseling was toegestaan, werden vanwege hunne uitgebreide stofrijkheid, door allen met de meeste stilte gevolgd terwijl" ook door verschillende leden en niet-leden van den Bond van gedachten gewisseld werd. De samenspraken voor al „Het Privaat-Bezit", want die was zeer leukwerden goed behandeld, en vielen alzoo zeker wel tot genoegen der voor dragers, ook goed in den smaak. De af gevaardigde van het Ned. Jongelingsver bond bracht zijne heilbede overen gaf de vergadering een stukje politiek ten beste. Idem afgev. van de Geref. kna- penvereeniging en gaf een kort overzicht (dit is de onderafdeeling van den Bond) van den toestand der vereeniging. Die knapenvereeniging telt 18 ledenverga deringen worden gehouden des Zondags onder leiding van dhr. A. S. J. Dekker. Afgev. der vereenigingen op Geref. grond slag, die een ernstig stukje voordroeg bracht eveneens zijn heil groet over. Verder werd de avond met ernstige en vroolijke voor drachten doorgebracht; terwijl toepasse lijke liederen ter afwisseling werden ge zongen. De dames zorgden zeer goed voor de feestvierende vergadering, want zij waren een heelen avond druk in de weer met het vullen van kopjes met chocolade en het ronddienen van hét daarbij passende gebak. Tot slot werd gezongen Psalm 72 11, waarna dhr. Wessels met dank- zegging deze zoo goed geslaagde verga dering sloot. In het begin van het jaar werd in deze gemeente een verordening vastgesteld op het houden van mestvaalten en het stichten van varkens-, ezels-, geiten- en schapen hokken, die later, eenigszins gewijzigd, door Ged. Staten werd goedgekeurd. De hoofdbepalingen zijnelke mestvaalt of hok moet een gemetselden voetmuur en waterdichten vloer hebben. Voorts moeten aflaat- of gierputten eveneens waterdicht gemetseld en met een deksel gesloten worden, 6 meter van de naaste woning en 1.50 meter van naburige erven verwij derd zjjn. Die verordening treedt 1 Januari in werking. Slechts een vier of vijftal houders van mestvaalten vallen buiten de verordening, maar overigens is zij van toepassing op alle inwoners der gemeente, die mestvaalten houden. Tuinders en veie veldarbeiders vallen er ouder en ook de stalhouders. Van de laatsten zijn er die, ruw begroot, voor een uitgaaf staan van ruim f 2000. Ofschoon Januari, dicht ge naderd is en er wel wordt geklaagd, wordt nog niets gedaan om de mestvaalten enz. voor de nieuwe verordening in te richten. Men voorziet alzoo dat met 1 Jan. de politie veel werk zal krijgen. (M. C.) Vlissingen. In de Vrijdag gehouden raadszitting werd o. a. aan den heer A. J. van Ockenburg Sr., op zijn verzoek, onder dankbetuiging, eervol ontslag verleend als voorzitter van het gast- en weeshuis. Be noemd werdentot voorzitter van het gasthuis de heer mr. J. Smit; tot voor zitter van het weeshuis de heer P. P. Auer tot secretaris penningmeester van het bur gerweeshuis de heer A. van de Putte'; tot secretaris-rentmeester van het algemeen armbestuur de heer G. A. Heidoorn tot leeraar aan de burgeravondschool en avond school voor handwerkslieden de heer A. L. Gerritsen, Den Haagen tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim de heer A. Wisse. Op een verzoek van TÏ. Janvier om in de week na Pasohen op het De Ruijterplein een stoomearoussel te mogen plaatsen werd afwijzend beschikt. Het subsidie aan de Zeevaartschool werd verhoogd. In beginsel werd besloten aan de vereeniging „De Zeevaartschool" om niet af te staan den benoodigden bouw grond aan den Noord-Zee-boulevaert voor een te stichten De Ruijterschool. Naar aanleiding van een adres van M. Korver c.s., betreffende 't aanbrengen van waterleiding op het Eiland werd goedge vonden aan adressanten mededeeling te doen van de ontvangen inlichtingen der duinwatermaatschappij. Omtrent het voor stel van burg. en weth. om de handelingen van den raad in druk uit te geven, werd besloten de voornaamste stukken en de notulen te doen drukken. In de op den 14 November gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders der stoomtramweg-maatschappij „Soeiéte Anonyme des Tramways k vapeur Fles- singueMiddelburg et extentions," zijn benoemdiot president de heer Eduard Thijs, administrateur-délégué de heer G. Ch.Berckmans, administrateuren de heeren J. D. Peters en F. WaltoD, commissaris de heer L. E. M. van Raalte. Voorts is beslo ten de heer G. Ch. Berckmanste Vlissingen te bevestigen in zijne betrekking als direc teur der maatschappij, en hem het voeren der administratie en correspondentie op te dragen. (M. C.) Men meldt ons uit Vlissingen Van de werf der Kon. Maatsch. „De Schelde" alhier werd heden nadat de laatste beletselen waren weggenomen door mej. M. A. A. Martin, te water gelaten het voor de Java— ChinaJapanlijn in aanbouw zijnde stoomschip „Tjikini". Het schip is lang 373' tusschen de loodlijnen, breed 49' 5" en hol 30' 0" met bijna 7000 ton laadvermogen. Het is hoofdzake lijk bestemd voor vrachtboot, doch is tevens ingericht voor het vervoer van eenige eerste en tweede klasse passagiers en een groot aantal tusschendeks passa giers. ï>e kampagne en het brugdek zijn tot een doorloopend dek vereenigd, waar onder de 2e klasse en de tusschendeks passé giers gehuisvest worden. De officie ren en de eerste klasse passagiers heb ben hunne hutten op het brugdek. Boven die hutten bevindt zich het sloependek, waarop het verblijf van den kapitein en de kaartenkamer zijn aangebracht. Boven deze laatstgenoemde kamers is de comman- dantsbrug. Het logies voor de bemanning is vooruit onder den bak. Aan boord zijn opgesteld 13 stoomlieren, die de lading kunnen verwerken door middel van 5 laadboomen aan de masten en 10 laad- boomen die bevestigd zijn aan speciaal daarvoor aangebrachte stalen kokers, die tevens als luchtkokers dienst doen. Boven dien is er een zware laadboom tot het hijsehen van lasten tot 25 ton. De machine van het vertikaal triple-compound systeem met cilinders van 24'/4, 40 en 67 Eng. dm. diameter en 45 Eng. dm. slag, is ont worpen om 1700 Ins. P. K. te ontwik kelen bij ongeveer 70 omwentelingen per minuut. Tot de hulpwerktuigen in de machinekamer behooren een centrifugaal circulatiepomp, twee Weir's voedingpom- pen en voorwarmer, een verdamper en electrisch- lichtmachine. De benoodigde stoom wordt geleverd door drie enkel voudige vlampijpketels, werkend onder een stoomdruk van 180 lbs. en met een gezamenlijk verwarmend oppervlak van 5500 vierk. Eng, voet, ingericht met How- den's geforceerden trek. Machine en ketels staan in de werkplaatsen gereed om in het schip te worden opgesteld. Vlissingen. De heer W. Anker heeft als antwoord op het verzoek van het plaat selijk christelijk arbeids-secretariaat, om te trachten de timmerliedenstaking op te heffen, het volgende antwoord gezonden „Overwegende de gevoerde gesprekken en de gehouden correspondentiën plaats gehad hebbende tusschen den dag dat de arbeiders zijn ontslagen en nu, kan er van mijne zijde geen bemiddelings voorstel verwacht worden, en ben ook niet van plan eenig voorstel te doen, om reden deze zaak na het afbreken der gedane voorstellen voor mij een einde heeft genomen. Tevens betreur ik het dat de eerste tusschenkomst door het Christelijk plaatselijk arbeids secretariaat aan den dag gelegd onoordeel kundig is afgeslagen." Stavenisse. In de Vrijdag gehouden raadszitting werd gunstig beschikt op een verzoek van den onderwijzer Buijze, om gebruik te mogen maken vaneen der school lokalen voor het geven van landbouw onderwijs. Er werd besloten tot den aan koop van een peroeeltje grond. In de begrooting 1906 werd eene kleine wijzi ging gebracht. Van den heer C. Broodman was eene kennisgeving ingekomen dat hij bedankt voor zijne benoeming als lid der C. T. W. v. S. Bij kon. besluit is aan den eervol ontslagen opzichter bij 's rijks kunstver lichting te Noord-Schouwen X. A. J. Magé, met ingang van 1 October 1906 een pen sioen verleend van f512 'sjaars. Krabbendijke. Vrijdagavond verga derde in de consistorie der Geref. Kerk de anti-revolutionaire Kiesvereeniging. Be halve de 5 bestuursleden waren sleehts 7 leden tegenwoordigzeker tengevolge van het ongunstige weer. Na gezang en gebed las de voorzitter Spr. 211—8 en wees in een kort openingswoord op het voorrecht van het bezit van Gods Woord en wat uit het voorgelezene te leeren valt. Na lezing der notulen der vergadering van 14 Mei werd verslag uitgebracht van de vergade ring van de Centrale Kiesvereeniging en besloten een schrijven over een zaak aan het bestuur 1 e richten. De vergadering van het provinciaal comité was noch door den afgevaardigde, noch door zijn secundus bij gewoond. Naar aanleiding van de gehou den bestuursvergaderirg werd voorgesteld en goedgevonden de DecembervergaderiDg te -Oostelijk te houden, waar art. 7 van Ons Program en een vrij onderwerp zullen b§-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 1