RECLAMES. De dankbaarheid van een inwoner van Middelburg. Kerknieuws. Schoolnieuws, il e c h t s z a k e u. Gemengde Berichten. r'ie, in een Hollandsoh spreekwoord uit gedrukt, luidt «het oog van den meester maakt het paard vet". Met eigen oogen wil deze actieve man er zioh van overtuigen of de geruchten v atrheid bevatten, dat bij dekanaalwerken zekere misbruiken heerschen, die groote onregelmatigheid in de uitwerking der plannen veroorzaken. Deze werden echter reeds door den minis ter van Oorlog Taft tegengesproken, ter wijl minister Root verklaarde, dat alles in de beste orde werd uitgevoerd. Het is te hopen, dat de reis van den president goed afloopt voor zijn persoon en voor de kanaalwerken. Het laatste kon wel eens niet het ge val zijn. Zuid-Afrik a. Uit „De Volksstem" en „Ons Land". Verbazend is het te zien, hoe de boer, zonder zich om de hulp of de sympathie der regeering te bekommeren, ziehzeli' weet te helpen en zioh naar de omstandigheden te schikken. Een leeraar verteldeons.dat in een zekere w(jk zijner gemeente, uit 120 huisgezinnen, slechts drie na den oorlog een dak boven het hoofd hadden, terwijl niemand een enkel dier bezat. Toch zijn thans alle huizen, die eigenaars hadden, herbouwd of bewoonbaar gemaakt, terwijl ieder zijn klompje klein en groot vee heeft, en zijn bedrijf voortzet, schijnbaar alsoi er niets gebeurd is. Te Johannesburg hield den 11 October de vereeniging Jong Afrika een feestelijke bijeenkomst ter herdenking van den ge boortedag van wijlen President Paul Kruger, waarop een groote menigte per sonen aanwezig was. Tijdens de pauze legde advocaat De Villier8 het doel der vereeniging uit. Het doel, verklaarde hij, was niet van politieken aard, doch meer om een rechten patriot- tisohen en Zuid-Afrikaanschen geest op te wekken door historische en groote gebeur tenissen uit het glorie-rijk verleden te herdenken. Ten slotte zeide de heer De Villiers, dat er geen reden voor twist tusschen beide blanke rassen bestond, doch dat zij beiden dit land als 't hunne behoorden te erkennen. Generaal Botha heeft op een vergadering van de Hollandsche Vrouwen vereeniging te Pretoria erop aangedrongen dat het kies recht tot de vrouwen zou worden uitgebreid. Aan het eind zijner rede deed hij een beroep op de beide rassen in het land om samen te werken in het streven naar de stichting van één natie, nu het eenmaal God's wil was dat zij tezamen zouden leven. Een Transvaler, Ferreira en verscheidene andere Boeren, kort geleden in betrekking in Duitsch-Zuid-West-Afrika, zijn deKaap- kolonie ten noordwesten binnengedrongen om een opstand te verwekken. Zij hebben te Abeam en te Witkop twee kampen, bewoond door politie, verrast, twee soldaten gewond, en zioh meester gemaakt van de wapenen en de munitie. Vervolgens namen zij den politie-korporaal gevangen. Te Abiquasaar werft Ferreira mannen aan en trekt op Zwartmodder aan, waar hij de farmers dwingt, zich hij hem aan te sluiten, door hun te vertellen, dat een opstand in Transvaal voor de deur staat. Een inspeoteur van politie is met 15 sol daten vertrokken om den aanvallers den weg te versperren 25 verkenners aan de grens zijn opgeroepen en 150 bereden Kaapsohe fuseliers vertrekken onmiddellijk naar Prieska (aan de Oranje-rivier op de grens van Griqualand-West). De Kaapsohe regeeringneemtallenoodige maatregelen om de beweging, die zij niet als een ernsligen opstand beschouwt, den kop in te drukken. Het gevaar schuilt hierin, dat de be woners van het land, die bijna geen be trekking onderhouden met de rest van de wereld, bedrogen kunnen worden door de overdreven verhalen van het welslagen van Ferreira's onderneming. De voornaamste Hollanders in de Kaap kolonie raden de bewoners van het noord westen aan, zioh aan de zijde der regeering te scharen. Hen ziet hier twee stroomingen vriend schappelijk om den voorrang worstelen. Botha vertegenwoordigt de getrouwen, Ferreira de onverzosnlijken. De over- groote meerderheid gaat mee met hen die aan stille onderwerping aan den over winnaar de voorkeur geven boven de onzekerheid van een ver van algemeen door te voeren opstand. Alles moet zijn tijd hebben. Op Gods tijd wordt Zuid-Afrika toch weer vrij Het laatste bericht uit Kaapstad van gister Zondag luidtDe roovera grepen Zondag een handelaar en eenige andere personen aan en ontnamen hun paarden, wagens en ammunitie. Gister waren zij op dertig mijlen ten noorden van Upington, toen elf man in aantal. Te Kenhart is een stedelijke wacht gevormd. Hoe men er in Zuid-Afrika over denkt, kan men zien uit de volgende telegrammen. Durban, (Natal) 11 Nov. De (Engelsche) Mercury („Bode") zegt: Eenige kennis van zaken maakt ongeneigd om te geloo- ven dat de leiders der Boeren in eenig deel des lands zoo dwaas zijn om aan een opstand te denken. Het voor val kan evenwel niet missen een ver ontrustende uitwerking te hebben in het goed vertrouwen der Boeren. Het kan ook uadeelig zijn voor het toestaan van uitgebreide voorrechten onder de nieuwe wetgeving. Ja, ja, Engelschman, wie een hond wil slaan kan best een stok vinden. In Trans vaal denkt men er echter anders over. Pretoria, 11 Nov. De leider der Boeren Smuts beschouwt den aanhang van Fer reira als een troepje roovers uit Duitsch Zuid-West-Afrika ontsnapt, waarheen zij terugkeeren, wanneer zij tegenover de Kaapsohe politie gesteld worden. Het denk beeld van een algemeenen opstand der Boeren is de grootste onziu. Er wordt aan het incident geen politiek gewicht gehecht. Uit dankbaarheid voor de verkregen weldaden en met den wensch dat velen nut mogen trekken van hare ondervinding, machtigt ons een inwoner van Middelburg hare volgende verklaring te publiceeren. Mej. de Wed Marys de Klerk, wonende Seisweg R. 148 te Middelburg, meldt onsVoordat ik gebruik maakte van Uw Foster's Rugpijn Nierenpillen heb ik ongeveer twee jaar gesukkeld met een nierziekte, waardoor ik zeer veel pijn te doorstaan had in den rug en in de zijden. Ik leed ook veel aan zware hoofdpijn en gevoelde my steeds erg vermoeid en af gemat het ergste mijner ziekte was echter de verschrikkelijke pijn die ik had bij het urineeren. Elk oogenblik moest ik aan den sterken drang hiervan toegeven en menigmaal bevond zich bloed in het water. De medische hulp die ik hiervoor onder gaan had, had my weinig of geen beter schap bezorgd en ik wist niet hoe ik het had toen ik begon met Foster's Rugpijn Nierenpillen, deze hebben my wonderlijk veel geholpen. Na een paar dagen bekwam ik reeds een groote verlichting en toen ik één doosje geledigd had, kende ikmyzelf niet meer, want in langen tyd had ik my niet zoo wil gevoeld. Mijn blijdschap was des te grooter daar men my gezegd had, dat er niets aan mijn kwaal te doen was en ik hierdoor geheel mismoedig was geworden. Voor alle zekerheid zal ik thans nog eenigen tyd met uw geneesmiddel verder gaan en hoop ik U spoedig mijn volkomen herstel te kunnen mededeelen. Ik ondergeteekende verklaar dat het bovenstaande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. Rugpijn duidt aan dat er een overmatige hoeveelheid urinezuur in het lichaam is. Dit vergif veroorzaakt de urine-ongesteld- heden, want het verstopt niet alleen de nieren, doch belemmert tevens kanalen welke van de nieren naar de blaas gaan en tegelijkertijd brengt het de prikkeling en ontsteking der blaas met zich mede. Het urinezuur is de hoofdoorzaak der blaas ontsteking, van stoornis der urine, van het verlies van eiwitstoffen enz. Foster's Rugpijn Nierenpillen lossen het urine zuur op en helpen de nieren om het op natuurlijke wijze af te voeren. Verzeker U dat men U de echte Fos ter's Rugpyn Nierenpillen geeft, dezelfde die Mejulf. Marijs de Klerk gehad heeft. Wij waarschuwen tegen namaak en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de handteekening van James Foster voor komt. Zjj zijn te Goes verkrijgbaar by de tirma Nathan Emanuel, en te Middelburg bij den heer Joh. de Roos, Vlasmarkt K157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel k f 1.75 voer één- of f 10 voor zes doozen. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Aduard door R. H. v. d. d. Molen, cand. te Oostwold. Goes. De herkozen en gekozen kerke- raadsleden, de ouderlingen Dekker en De Kruijter en de diakeuen v. d. Heil en Wessel hebben hunne benoeming aan genomen. Geref. Kerken. Beroepen te Dwingelo, Wüosterheert te Kielwindeweer. Bedankt voor Hoogeveen door A. H. v. Andel te Zuidland. Chr. Geref. Kerk. Aangenomen naar Nieuw Amsterdam door H. Woudstra te Assen. Middelburg. De heer E. Pioard te Dordt, consulent der Waalsche gemeente, bevestigde dhr. E. C. Le Cornu naar aan leiding van Rom. 14 vs. 19. De bevestigde hield zijn intreerede met de woorden van 2 Cor. 5 vs. 20. De Unie-Collecte bedroeg dit jaar te Borssele f 22,90. Te 's-Gravenhage slaagde voor het examen Wiskunde L. O. art. 65 dhr. C. Brakman te Nieuw- en Sint Joosland. Kantongerecht te Middelburg. Zaterdag zijn veroordeeld wegens: over treding arbeidswetA. J. v. B., Middelburg, tot 2 X f 3 b. s. 2 d. h. iedere b.overtreding boter- wetC. S., vr. v. J. d. J., Vlissingen, tot 12 b. s. I d. h., A. O., vr. v. R. M., Vlissingen, tot f I b. s. 2 d. h.zich bevinden in een spoortrein zonder plaatsbewijs: P. D., Arnemuiden, totflOb.s. 3 d. h.rapen van schelpdieren op de vooruitsprin gende zee werken van den polder Walcheren T. v. H. Pz., J. B. v. H. Tz., Philippine, tot f 15 b. s. 5 d. h.als schipper van een visschersvaartuig niet 1 voeren van letterteeken en nommer op de daarbij j behoorende roeibootP. L. Ez., Philippine, tot fljb.s. 5 d. h.als schipper van een visschers- vaartuig het gevoerde letterteeken en nommer door besmering onkenbaar maken T. v. H. Tz., Philippine, tot 1' 20 b. s. 5 d. h.des nachts rijden met een voertuig niet voorzien van 'n lichtgeven de lantaarn J. D., Middelburg, tot fo.50 b. s. 1 d. h.rijden met een rij wiel zonder lichtA. K. K., A. S., J G. M. B., Middelburg, W. R., P. v. d. B., E. v.'B., J.W., A. M. S.,Vlissingen,G. v. B., Arne muiden, tot f I b. s. 1 d. h.aanbieden van versch rundvleesch ter keuring, zonder datlongen, lever, milt en hart aanwezig zijn H. B., Oostkapelle, tot 1 2 b. s. 2d. h.; lijden met een middel van vervoer over een wandelweg J. W. B., Middel burg, tot f 0,50 b. s. tuchtschoolstraf van I week plaats nemen op een met een hond bespannen voertuig J. N., Middelburg, J. D. K., Arnemui den, tot f I b. s. X d. h.laten loopen van zijn trekhond niet voorzien van een muilkorfJ. D., Middelburg, tot f I b. s. I d. h.zijn trekhond niet voorzien van een aan den halsband bevestigd metalen kenteeken A. S., Middelburg, tot 1' 1 b. s. 1 d. h.noodeloos schreeuwen op de straatJ. F. G., Middelburg, lot f 1 b. s. 1 d. h.wateren buiten de bakkenJ. F. G., Middelburg, L. 1. Vlissingen, D. d. J., Terneuzen, tot 1' 1 b. s. 1 d. h.; veaontreiniging van de straatJ.S., Domburg, tot f 1 b. s. 1 d. h.en wegens dronkenschap M. V., Middelburg, K. A. d. B., W. d. K., Vlissingen, C. H., Arnemuiden, tot f 2 b. s. 2 d. h., A. D., J. T. Vlissingen, P. B., Koudekerke, W. T., West- kapelle, tot 1 3 b. s. 2 d. h., M. d. W., J. N. M., A. J. M., Vlissingen, tot f5 b. s. 3 d. h., J. J. Arne muiden, tot 2 d. h., H. S.,Oost- en West-Souburg tot l week h., A. L., Westkapelle, tot 2 X 5 d. h., P. S., Vlissingen, lot 10 d. h., W. W., Westka pelle, tot 14 d. h. Vr ij gesproken zijn A. d. J., Klcvers- kerke, beklaagd van overtreding der leerplichtwet en C. v. B wed. A. J. M., Vlissingen, beklaagd van het houden van een huis van ontucht. Goes. Zaterdagavond kwamen twee personen in de herberg bij J. Huige alhier. Een dezer betaalde aan de vrouw van den herbergier een oude schuld en gafdaarvoor, 't was duister, wat grootte betreft eeu rijksdaalder, waarvan zij zeventig cent afhield en het overige hem ter hand stelde. Toen de bezoekers vertrokken waren be merkte zij dat haar een waardeloos stuk, een gedenkpenning «Exposition Bruxelles'' 1897 in de band gestopt was. Van Zaterdag op Zondag werd de logement- tevens verlofhouder J. W. be keurd, van na bezetten tijd, niet-logeer- gasten in de gelagkamer toegelaten te hebben. Bij het uur van sluiten had hij ze in de huiskamer, maar de politic had zulks bemerkt en kwam terug. De lieer J. K. Anderson, die om gehondheidsredenen zioh genoodzaakt zag thans definitief ontslag als directeur van de harmonie «Euphonia" te nemen, werd sedert eenigen tijd reeds vervangen door den waarnemenden directeur, den heer J. Horst, onderkapelmeester van den staf te Bergen op Zoom. Deze heer is nu door het bestuur definitief benoemd. Den heer Anderson werd dank gebracht voor de diensten aan Euphonia bewezen en de goede vorderingen die het corps onder zijne leiding gemaakt heeft. In de Zaterdag gehouden vergadering van de commissie voor «de Oeconomische Spijsuitdeeling" zijn in plaats van de uit getreden leden, de heeren E. van den Bosch en Gust. van der Hoek, gekozen de heeren Joh van Asperen Vervenne en Jac. Z. Risch, die beiden de benoeming hebben aangenomen. Middelburg. De heer J. Crucq, eerste klerk der prov. griffie, wordt den 1 Jan. bevorderd tot adjunct-commies der tweede klasse. Hedenmorgen reed een voerman met een sleperswagen tegen de zy vleugel van het huis van den banketbakker v- d. M. aan de Kortedelft, waardoor dit gedeelte ern stig werd beschadigd. Dit is de tweede maal in korten tyd dat dit huis de dupe is geworden van deze nauwe ingang. De Commissaris der Koningin en mevrouw Dijckmeester zullen des avonds ontvangen op Dinsdag 18 December, 8 Januari en 19 Februari te half negen. Vlissingen. Zondagmorgen met den Duitschen mailtrein van 10,20, die een uur te laat aankwam, arriveerden alhier het Noorsche koninklijke echtpaar Hakon en Mand met hun kind op reis van Kopen hagen naar Londen. Na eenig oponthoud op het perron begaven zy zich aan boord van het aaD de zuidelijke ponton gereed liggende koninklijke Engelsche jacht „Victoria and Albert" dat om half 12 spoortijd de haven uitstoomde, en koers zette naar Engeland. e Hollandsche loods H. Visser had in opdracht genoemd schip over te brengen. De twee oorlogsschepen ter begeleiding gezonden waren reeds te 10 uur naar de Wielingen vertrokken met het oog op het gety en diepgang. Dui zenden menschen waren op den boulevard om genoemd schip te zien uitstoomen vooral ook met het prachtige weer. Gisterennacht heeft op de Schelde ter hoogte van Ter Neuzen 'n aanvaring plaats gehad tusschen 't Engelsche s.s. „Lincoln" van Antwerpen naar Grimsby en het Bel gische s.s. Willy Alexander" van Ant werpen naar Middlesbro. De „Lincoln" is alhier op de haven gekomen en ligt ge meerd in de eerste binnen haven en heeft een gat aan bakboordzijde achter de ma chinekamer. Aan boord bevindeu zich eenige Russische landverhuizers bestemd naar Amerika. De Willy Alexander" heeft schade aan den voorsteven en verschansing en is naar Antwerpen terug gekeerd. Benoemd .ot kapitein-intendant met bestemming als intendant bij de 1ste divisie infanterie de eerste luitenant A. M. Vorst man van het 8e reg. infanterie, Vrijdagavond is uit de tram van Domburg naar Middelburg, die te 7.14 te Westkapelle aankomt verwijderd C. W„ Mager te Middelburg, wijl hij hel den passagiers lastig maakte. Daar nog eon goederenwagen moest worden aangekop peld, was W inetzijn tiets vooruitgereden en bevond zich even buiten Westkapelle op de lijn, waarvan hij zich niet wilde verwijderen. Hij bleef voor de machine loopen en rijden tot Zoutelande. Detrsm had hierdoor 45 minuten vertraging en miste de aansluiting op den spoortrein te Middelburg. (M. C) Serooskerke (S.) Vrijdagmiddag is de schippersknecht L. door het stagzeil over boord geworpen, en eenige uren later levenloos opgehaald. Met ingang van 17 Nov. is de brig, tit. bij de rijksveldwacht, D. van Bloois, verplaatst van St. Maartensdijk naar Rot terdam, en is de rijksveldwachter P. M. de Vos verplaatst van St. Annaland naar St. Maartensdijk. Bij de belastingen is verplaatst met ingang van 16 Nov. a.s. de rijksklerk 3e klas J. F. Hoogenstraate, van de directie Middelburg naar de inspectie Amsterdam (M 3e k.), met intrekking van zijn ver plaatsing naar de inspectie Haarlem. Bij beschikking van den minister van waterstaat is W.v.d.Velde te Zierikzee benoemd tot buitengewoon opzichter bij het baggerwerk in het Zuiderdiep nabij de haven van Goedereedeen M. S. Meeuwse tot buitengewoon opzichter bij de verbetering van den IJsel. 's-Heer Arendskerke. Alhier zyn he dennacht van den machinist M. P. twee konijnen gestolen. Dader of daders onbe kend. De politie doet onderzoek. Heinkenszand. Als een staaltje van brutaliteit dient te worden gemeld, dat voor een paar dagen bij een werkman alhier des nachts twee groote koDynen uit hun hok zijn genomen, doodgeslagen en weer in het hok neergelegd. Wel was de man nog uit bed gekomen op 't gehoor van onraad, doch de schurk die dat bemerkte, was op de vlucht gegaan. Bloedvlekken van de onnoozele diertjes waren aan het hok zicht baar. Dader(s) onbekend. Men schrijft ons uit Rilland-Bath Er zullen zeer zeker weinig gemeenten ia Zuid-Beveland, ja zelfs in Zeeland, althans wat de plattelandsgemeenten betreft, wor den gevonden, waar in een tjjdperk van anderhalf jaar, zooveel verandering in het onderwijzend personeel plaats had, dan het geval is in onze gemeente aan de open bare lagere school te Rilland. Met 1 Mei 1905 werd een der onderwijzers ziek welke ziekte tot gevolg had dat binnen een tijds verloop van een jaar bedoelde onderwyzer overleed. Door B. en W. werd in diens plaats tijdelijk benoemd dhr J. Butyn, die in April voor het onderwijzers-examen geslaagd was en afkomstig was uit onze gemeente. Met 1 September werd dhr. A. van Dijke benoemd als onderwijzer te Dubbeldam, waardoor bovengenoemde heer Butyn definitief benoemd werd. Tot tijde lijk onderwijzer werd toen benoemd dhr. D. van Male te Schoondijke die 14 dagen in functie zjjnde benoemd werd tot onder wyzer te Oude Tonge. Tydelyk werd toen hier benoemd dhr. Van der Moer te Co- lijnsplaat. Nauwelijks in betrekking werd deze den 15 Nov. benoemd te 's-Heer Arendskerke. Alsnu werd tijdelijk benoemd dhr. A. Mol van St. Philipslaud, die na het over lijden van dhr. Francois delinitief werd benoemd. Kort darrop in Mei 1906 werd deze benoemd te Bruinisse en werd defi nitief benoemd dhr. P. Tazelaar te Groede. In Augustus vroeg het hoofd der school dhr. H. Bakker tegen 1 Nov. 1906 en zijne dochter mej. W. P. H. Bakker met ingang van 1 October ontslag aan. In plaats van de laatste werd benoemd mej. D.P.Paul te '8-Gravenpolder, die evenwel voor hare benoeming bedankte waarop uit eene nieuwe voordraoht mej. van den Heuvel te Breskens werd benoemd. Onderwijl werd dhr. P. Tazelaar te Neuzen benoemd. In de plaats van dhr. Bakker werd be noemd dhr. M. Nieuwenhaize te Middel burg en in de plaats van dhr. Tazelaar dhr. Verburg te Borsele. Daar dhr. Nieu- wenhuize echter met 1 November niet in dienst zijn kon werd tijdelijk benoemd als onderwijzer dhr. I. van Prooijen te Walerlandkerkje. Tot slot weid de vorige week dhr. J. Butijn alhier nog benoemd als onderwijzer te Tiel. Indien alles me- deloopt kan met 1 Januari hel personeel weder voltallig zijn. Sinds Mei 1905 heb ben dan 16 onderwijskrachten dienst ge daan. Onnoodig te zeggen dat een der gelijke verwisseling van slechten invloed op hel onderwijs is. Rilland. Kort na de ramp van 12 Maart j. 1. werd aan de leden van het Plaatse lijk Watersnood-Comité uit alle oorden van het land, kleederen, levensbehoeften enz. gezonden in ruime mate. Door den secretaris van het Comité, dhr. Griep werden meer dan 200 dankbetuigingen aan de verschillende milde gevers gezon den. Niettegenstaande het damescomité, bijgestaan door eenige leden der commissie zonder aanziens des persoons deelden, bleken er toch nog velen omUskbaar te zyn en reclameerden een 6 '1 7 slacht offers aan het adres van het Algemeen Watersnood-Comité te Amsttrdam. Ge lukkig kon de commissie zich ruimschoots van de aangewreven beschuldigingen schoonwasschen, en wat bleek nu deze week Op een koopdag van meubilaire goederen van iemand die onze gemeen'e verlaat waren door een ander een aantal kleederen enz. gebracht ter verkoop en die ook verkocht werden, die afkomstig 'deken te zijn van de uitdeeliug, gedaan door bovengenoemd comité. In de Maandagmorgen gehouden ge meenteraadsvergadering waren alle leden tegenwoordig, uitgezonderd dhr. J. Blok. Ingekomen was eene dankbetuiging van inej. van den Heuvel te Breskens, voor hare benoeming als onderwijzeres aan de openb. lagere school te Hilland en een aanvrage van ontslag door dhr. J. Butijn, onderwijzer aan die school, alsmede eeu afschrijving inzake hoofdelijken omslag van J. van der Klooster. Op het verzoek van dhr. Butijn werd besloten hem ontslag te verleeneu tegen 1 Januari of zooveel vroeger als in de vacature zal zyn voorzien en op het verzoek van dhr. J. van der Klooster werd gunstig beschikt en gebracht in de 3e klasse. Daar er slechts 2 leerlingen voor het herhalings- onderwiis aangegeven waren, werd besloten dat te Bath te doen plaats hebben, evenals het vorige jaar. Tot onderwijzer daarin werd benoemd dhr. M. Petri, houtd d,r school te Bath. Daarna werd een suppletoir kohier van den hoofdelyken omslag opge maakt om in de volgende vergadering nog met een tweede te vermeerderen. In de Vrydag gehouden vergadering der Liberale Unie, waarin de heeren Goeman Borgesius (voorzitter), Pierson en De Boer gloedvolle optimistisch gekleurde redevoe ringen uitspraken en de heer Roodhuyzen aandrong op het zenden van propagandisten naar de dorpen om alle „Kmypery" uit te roeien, werden tot leden van het bestuur gekozen de heeren mr. E. Schaafsma, J. IJssel de Schepper en mr. H. Smeenge. Men meldt uit SchoterlandHet klinkt vreemd, dat B. en W. onzer ge meente gedagvaard zijn voor den kan tonrechter ter zake, dat zij iets hebben bedreven, zonder schriftelijke vergunning van B. en W.De quaestie is deze. B. en W. wordt bij dagvaarding ten laste gelegd „dat zij een aan de gemeente toebehoorende woning gedeeltelijk hebben doen ver nieuwen, zonder dat zij zooals de Woningwet voorschrijft daartoe schrif telijke vergunning hadden bekomen van B. en W." Een en ander geschiedde in het begin dezes jaars, toen nog de heer L. Feits burgemeester was. Deze thans te Baarn wonende is ook gedagvaard. De Gezondheidscommissie maakte tegen B. en W. proces-verbaal op. Terwyl de eentrifugist in de boter- fabriek te Hijlaard (Fr.) bezig was het plafond in de fabriek schoon te maken, werden zyn kleeren plotseling gegrepen door de as van de in werking zijnde centri fuge. De man werd nu zoolang mede rond- gesleurd totdat hem al zijn kleeren van het iyf gescheurd waren, waarna hij werd los gelaten en wonder boven wonder recht op zijn voeten op den grond terechtkwam. By het spoedig daarnaingestelde geneeskundig onderzoek bleek, dat hem geen enkel licha melijk letsel was overkomen. Reeds geruimen tijd vermenigvul digden zich te Zwolle de klachten over het vermissen van goederen uit de goede rentreinen en loodsen. Alle nasporing was vruchteloos. Doch dezer dagen overkwam een treinsmid op 't emplacement een on geluk, waardoor hy in 't ziekenhuis moest worden opgenomen. Zyn aanwezig zyn op dat gedeelte van het terrein dor Staats spoor wekte achterdochtde politie ging een huiszoeking houden by den gekwetste en vond een wagen vol vermiste goederen. Een bejaard boerenarbeider te Langezwaag kwam dezer dagen te over lijden. Niet zijn familieleden maar zijn boer, was de erfgenaam van 's mans aardig fortuintje, meer dan f30000, dat twee broers en een zuster, die 0 zoo zuinig leefden, hebben bijeenvergaard. De laatst overledene toonde zoo zyn dankbaarheid voor al het goede dat hij en zyn familie van den boer en diens gezin mochten ondervinden. Te Kampen werd voor eenige dagen door iemand aangifte gedaan van de ge boorte van een meisje, welk kind kort na de geboorte in het gemeente-ziekenhuis werd opgenomen, alwaar het sedert is overleden. By de aangifte van overlijden op het bureau van den Burgerlijken Stand werd het kind als een jongen opgegeven. Toen de ambtenaar de aangeefsters deed opmerken dat ,,Jentje" een meisjesnaam was en dat ook de vader het kind als een meisje had aangegeven, werd geant woord „Neen mijnheer, 't is heusch een joDgen". Op verzoek van den ambtenaar werd echter per telefoon aan het zieken huis nader geïnformeerd en het antwoord was „'t Is een meisje." De zaak was dus in orde, het was en bleef een meisje, tot eenigen tijd daarna dr. H. op het bureau verscheen en mededeelde, dat het bedoelde kind een jongen was. Of het kind officieel een meisje is gebleven, wordt niet gemeld. Een bediende van een kantoor te Kat wijk ging er met eenig geld der firma en een fiets van door, welke laatste hy te Roozendaal staan liet. Uit Parijs zond hij bericht aan zyn moeder te Leiden dat hij daar was. Deze vrouw schrok zoodanig van dit bericht dat zij naar 't ziekenhuis moest worden vervoerd, waar zij reeds is over leden. De 15-jarige zoon van den machi nist van het stoomgemaal onder Nijkerk is door de machine gegrepen en kort daarna aan de gevolgen overleden. Te Dfepen- Relm is het Ijk gevonden vap eeno vrouw,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2