Buitenlandse!) Overzicht. RECLAMES. De Pinkpiilen genezen een jongen molenaar. Kerknieuws. Schooinieuws. Gemengde Berichten. Hierin gaan wij accoord. Zoo toch wordt de waarheid het beat gediend en blijven wy behoed voor ver flauwing der grenzen. Ook de middenstand behoort, niet min der haast dan de arbeidersstand tot die waarover men gaat spreken. Loon en vakonderwijs is schering en inslag bij de arbeidersbeweging vak onderwijs is het eersteen het voornaamste bij de middenstandsbeweging. Het zou wel merkwaardig zijn eens na te gaan hoe weinig er voor tien jaren bv. bij gemeentebegrootingen gesproken werd over ambaohts- of vakonderwijs en hoe veel nu. Ontegenzeggelijk heeft het vorige Mi nisterie een krachtigen stoot tot de ontwik keling van de belangstelling in het vak onderwijs van den middenstand gegeven, en het is ook dientengevolge dat de erkend bekwame Inspecteur van het ambachts- onderwijs, de heer de Groot een studie reis naar het buitenland heeft ondernomen, en eerst in de Staats-Courant en later in boekvorm zijne ervaringen en inzichten heeft meegedeeld. Het verslag zelf zou voor onze lezers, naar we vreezen, ongenietbaar zijn, maar velen onzer, tot den middenstand behoo- rende, zullen ongetwijfeld met eenige belangstelling kennis nemen van het beeld der toekomst dat de heer de Groot voor ons vakonderwijs ontwerpt. Zijne meening is dat het leerlingen wezen bij de wet moet geregeld worden, hoofdzakelijk om de leerlingen vrij te houden voor het avondonderwijs, terwijl de praelische opleiding in de werkplaats door het Rijk moet gesteund worden. En verder dat het vakonderwijs zoowel van hoogere als van lagere orde, in de wet moet vastgelegd worden, ook om tot tinancieele regeling te komeD, voor zoover dit onderwijs niet direct door het rijk wordt bekostigd. Zoodanig wetsontwerp zou moeten omvatten 1. Het leerlingen-wezen. 2. Het vakonderwijs (gewoon en hooger). Op die wijze wenschst de Inspecteur het vraagstuk der vakopleiding na opge dane ervaring en vergelijking met liet buitenland op den weg der ontwikkeling te leiden. Onder het gewone vakonderwijs wordt begrepen de gemeentelijke avondscholen voor ambaohts- en handelsonderwijs avondscholen voor ambachtsonderwijs in gemeenten van minder dan 6000 zielen ambaohts- en vakscholen met daaraan verbonden geheel op zichzelf staande cur sussen zeevaart- en visscherijscholen en indus- trlesclioleu, huishoud- eu kuukaoholcn. De schrijver van de rubriek „Onder de menschen" in de N. li. C. geeft den lezers een aardig kyfeje. hoe het onder de speel- banklui zooal toegaat. I e bankhouders en spelers hebben elkander soms niets te ver wijten. Ook onder de laatsten vindt men schurken. Een staaltje geeft hij daarvan als volgt. Het viel voor in het bekende Monte- Carlo. Op het laatste moment, dat het bal letje al gevallen is, maar nog vóór de employé kleur, nummer odz. opgedreund heeft, reikt een meneer over de andere spelers heen,en zet een vijffrankstuk op het nummer, dat uitkomt. „Meneer, 'tis te laat", zegt de employé. „O pardon" en hij neemt behoorlijk zijn geld terug. Maar met een roept een ander speler aan de tafel „Pas op, laat u mijn louis staan Tot aller verwondering stond er dus blijkbaar al een louis op het uitgekomen nummer. En de bank moet die twintig franc vijf-en-dertig maal uitbetalen Hoe zat dat? Er stond aanvankelijk niets op het nummer dat uitkwam. Maar de de meneer van het 5 francstuk had daar onder een louis. De 5 franc nam hij op de aanmaning weg, de louis liet hij staan. En degene, die zich als eigenaar daarvan op deed, was zijn maat. Beide kregen daar sam,en een 700 francs te verdeelen. Een tweede keer zulks te probeeren, gaat minder mooi. Bij de bank te Monte-Carlo beeft men te doen met nette menschen, al tijd, wat er ook gebeure. En als nette men schen wordt men daar behandeld. In zulk 'n geval vraagt een der bedienden beschei- dcnlijk, op den toon van een net mensch, of meneer even op 't bureau wil komen. Daar geeft men meneer zonder meer zijn hoed en deze weet wat dit beduidt. Hij verdwijnt. Daar merkt niemand iets van. Het gaat al'es zoo stil en geheimzinnig. Men is zoo baag voor opspraak. Wie rijk willen worden, vallen in een strik, zegt de Bijbel. En de ervaring be vestigde zulks al de eeuwen door. De Goesche Courant geeft in haar no. Van gister een reeks berichten uit andere bladen met leuke drukfouten ten beste. De leukste drukfout is echter wel die van haar zelf, in haar Bijvoegsel. Daar laat zij op heden 2 Nov. in haar opgaaf Burgerlijke Stand een op 9 Oct. jl. reeds gestorven kind nog eens weer overlijden. Oostenrijk. De gewapende vrede tusschen Oosten- rijksche en Hongaaarsche regeeringen twee lichamen onder één hoofd duurt voort, doch zoolang als 't duurt. De Keizer wil volstrekt het contingent het jaarlijks op te roepen aantal recruten verhoogen en dat juist was van ouds een grief van Hongarije. Men kwam zelfs zoo ver dat men in 1904 weigerde de reoruten in te schrijven en op te roepen. Dit geschil is wel bijgelegd maar op voorwaarde dat aan het recruten- vraagstuk vooreerst niet zou geraakt wor den. Maar Oostenrijk kan zich er niet aan houden. Sedert de manoeuvres in Dalmatië en de daarbij aan den dag gekomen betreurens waardige verschijnselen, heerscht in Oos- tenrijksche militaire kringen 'n zeer opge wonden stemming. Het is bekend, dat aartshertog Franz Ferdinand behoort tot de leiders der partij, die een snelle verbete ring van de Oostenrijksche legermacht dringend noodzakelijk acht. Dat heeft de militaire partij met nieuwen moed vervuld. Maar Hongarije verklaart beslist, dat aan de inwilliging van dien eisch niet kan ge dacht worden, zoolang de nationale wen- schen der Hongaren op legergebied niet zijn toegestaan. Geeft de Keizer aan die wenschen toe, waarvan de voornaamste is 't Hongaarsch als commando-taal, dan is de quaestie uit. Doch de Keizer wil daarvan niet weten. Hij ziet er in het begin van de scheiding tusschen de twee landen. Anders zou zijn minister Von Pittreich de invoering van het Hongaarsch als regimentstaai voor het Hongaarsche deel van het leger, afzonder lijke vaandels en onderscheidingsteekenen, en gelijkstelling in de buitenlandsche ver tegenwoordiging wel aan de Kamers heb ben voorgesteld. Nu is hij afgetreden en komt zijn opvolger Schönaich 't contingent verhoogen, zonder oplossing der genoemde quaesties, en dit heelt nu kwaad bloed gezet. Men kan derhalve op conflicten rekenen. F r a n k r ij k. Picquart minister Eenige jaren geleden op instigatie van zekere kliek naar Tunis verbannen, of, wil men, gedetacheerd, teneinde van een lastigen veelweter die niet zwijgen wou bevrijd te zijn, later zelfs veroordeeld wegens insubordinatie omdat hij tegen zijn eigene, hetzij slordige, hetzij onnoozele of gewetenlooze chefs had getuigd, is hij nu op den stoel der eere geplaatst. Zijn eerste werk is voorstellen om de krijgsraden af te schaffen. Men begrijpt waarom. Die krijgsraden met hun offioieren die rechter moeten zijn zonder voorafgaande opleiding, zijn de gewezen balling, den onrechtvaardig gestrafte zooais hij meent, een dooren in 'toog. En nu houdt hij van radicale maatregelen. Niet verbeteren, met opknappen of oplappen, maar weg er mee, ooht militair, ziedaar Picquart. Of hij nu met 't bad ook het kind weggooit, schijnt hem niet te kunnen schelen. Bovendien hij heeft een radioo-sooialistische meerder heid achter zich. Hij zal dan, in vredestijd, de misdrijven van militairen door de burger- (civiele) rechtbanken doen bereohten. Maandag zal 't nieuwe ministerie in de Kamer komen met zijn nieuw program en kan men op heete debatten rekenen. Clemenceau kon 't wel eens taai krijgen. Want hy heeft eerzuchtige tegenstanders, naast de door 't onrecht hecht aaneenge sloten partij van rechts. Onder de meest geduchten zyn de oud-ministers Millerand (soc.) die het niet verkroppen kan dat hem geen portefeuille geboden werd, Doumer, de tegenstander van Combes, en Pelletan, die zich thans tegen zijn ouden vriend Clemenceau keert. Engeland. Het liberale kabinet heeft een moeilyke taak. In het Hoogerhuis heeft het een verpletterende conservatieve meerderheid tegen zich, wat het by de behandeling van het Schoolwetontwerp nog eens herinnerd wordt. Doch daarnaast heeft het in het Lagerhuis een verpletterende meerderheid op zyn hand, doch een meerderheid die uit drie groepen bestaat die wy, om ze van elkaar te onderscheiden, de stoomers, de wande laars en de kruipers zouden kunnen noemen. Tot de eersten behooren de werklieden afgevaardigden met hun socialistische nei gingen. En nu is de steun van deze groep, die de sterkste schijnt in de party, niet altijd gemakkelijk voor de regeering. Zy moet nu al eens wat doen en laten tegen haar zin. Dit is baar dan ook reeds openlyk verweten bij de bespreking van het wets ontwerp op de arbeidsgeschillen. Verschei dene ministers ontkenden dit bewys hun ner zwakheid. Een amendement van de oppositie om Ierland uit te sluiten van de werking van den maatregel veroor zaakte hevige beweging. Butcher (unio nist) verklaarde, dat de wet het boycotten zou wettigeu, hetgeen in Ierland beteekent verbanning van de levenden en het wei geren vau doodkisten aan de dooden. Tegen deze uitdrukking werd geprotes teerd. Hot amendement werd ten slotte ver worpen, doch de regeering heeft weer eens ervaren waartoe de oppositie in staat is, en waar de vrienden haar willen brengen. Een harde slag voor de regeering is zeker ook de uitslag der verkiezing te Londen voor de verschillende Borough Councils. Van de 1362 councillors (raadsleden) zijn thans ruim twee derden gematigden. By de verkiezing in 1903 kregen de progressieven Ju 14, de moderaten in 12 college's de meer derheid, thans is 't nog erger dan andersom. In de provinciën waar ook de gemeente raden moesten vernieuwd wordeD, is het fiasco nog verpletterender. Natuurlyk heeft de verdeeldheid dei- liberalen hun parten gespeeld. Gelyk overal vallen ook hier de roodste elementen de liberale party af, en by de in Engeland gangbare meerderheidsstemming is dan de buit voor de conservatieven. De liberale bladen rouwen. En terecht, want daar volgt meer op Marokko. Donderdagochtend zyn Ouled Berian, het bendehoofd dat den inval deed in Arzila, met 13 van zijn volgelingen, zwaar geboeid, onder bedenking van 50 aanhan gers van Raisoeli, te Tanger binnenge bracht en daar in de gevangenis opge sloten. De roem van Baisoeli onder zijn land- genooten wordt steeds grooterze zien in dezen roover reeds een toekomstigen Marokkaanschen Add-el-Kader, met wien de Europeesche mogendheden rekening zullen hebben te houden.. Zuid-Bevelandsche Brieven. IV. Deze of gene heeft wellicht de vorige week tevergeefs naar no. 4 dor Zuid- Bevelandsche brieven uitgezien. Ik had toen geen gelegenheid om een brief te schryven en nu is het schrijven ook nog een dag verlaat. Eer ik mij, zoo de Heere wil en wij leveD, weer tot het schryven van een brief zet, zullen we op Zuid-Beveland den gewonen jaarlyk- schen dankdag weer hebben gehad. Hier en daar staat alles dien dag byna geheel of geheel stil, maar toch zijn er die op dien dag met hun kerkgemeenschap kerk waarts zouden willen gaan en daarin ver hinderd worden, omdat ze moeten werken. Zal de dankdag waarlijk een dag van af zondering zyn om God voor Zyn zege ningen te danken, dan dient voor zoover de werkgevers met God wenschen te rekenen, het bedryf, de zaak dien dag geheel stil te staan. Het gewone leven dient dat echter door te gaan, anders offeren de arbeiders ook zonder hun dankoffers naar verhouding meer dan hun werkgevers. Juist op zulke dagen kan het uitkomen uit welk beginsel we leven, of God ons is de bron en oorsprong van al het goede dat we genieten óf dat we op eigen kracht, eigen arbeid, eigen kapitaal ons vertrou wen stellen. Als een by zonderen dag wordt afge zonderd om God te danken, dan zullen ook bijzondere dankoffers de sprekende be wijzen onzer dankbaarheid zyn en dat naardat een ieder welvaren heeft en naar den stand, waarin men zich bevindtde arbeider zijn dubbeltje, kwartje, misschien zelfs zyn gulden of rijksdaalder, de wel gestelde landbouwer zyn bankpapier en zoo ook ambachtsman, ambtenaar, predi kant, onderwijzer of welk beroep of ambt men uitoefent een ieder naar zyn ver mogen. Jezus zeide, dat de arme weduwe, die maar twee penningskens gaf, meer offerde dan de rijken, die hun zilver of goud gaven en ieder dient dan ook nu zijn dankbaar heid te toonen naar zijn vermogen be denkende dat de Heere het hart kent en niet aanziet wat voor oogen is. En wel is er reden tot dankbaarheid. Hoe hachelijk stond het met Biddag, in Maart, in Oostelijk Zuid-Beveland niet geschapen. Ook in het Westen had het gevaar gedreigd maar de Heere spaarde en nu zijn alle breuken weer geheeld en geen duim gronds is er verloren gegaan. Wat tegen scheen is voor velen tot voor deel geweest. Menig arbeider en nering doende kreeg heel wat meer binnen dan in andere jaren. Sohulden konden worden afbetaald, en er kon iets meer worden genoten, dan het betrekkelijk karige loon anders toelaat. Over het geheel kwam er ook een stijging in de loonen, wat niet weinig de algemeene welvaart bevorderd heeft. Uitgezonderd in de overstroomde pol ders, hebben de akkers over het geheel wel gedragen, zoodat in weerwil van het meerdere loon dat werd uitgekeerd, het landbouwbedrijf niet minder loonend was dan anders, daar men toch tevreden dient te zijn, als men dooreengenomen uit zijn bedrijf goed kan leven. Wel had het nog voorspoediger kunnen zijn als er in het geheel geen kroeftziekte in de ajuin ware geweest, het in den oogst een dag minder had geregend en de suikerpeeën wat grooter waren gegroeid, maar wat de laatste betreft gaf dit voor hen, die op gehalte zaaiden, door het hooge gehalte al heel weinig schade en het keurige, droge najaar gaf nog veel groei voor de laatste leveranties. Of de warmte in Oktober nog schadelijk zal zijn geweest voor de ajuiD, die aan het broeien is gegaan in de rennen, zal de tijd leeren. En voor welken prijs ten slotte dit produkt zal worden opgeruimd, is nu nog niet te zeggen. Een voorrecht is het, niet het minst voor den kleinen man, die een klein stukje grond heeft, dat de prij zen der produkten niet meer zoo dalen als eenige jaren geleden. Die den overvloed lief heeft, wordt van de inkomsten niet vet, zegt de Schrift en dit is de oorzaak, dat er nog altijd ontevre denen blijven, maar die God in oprecht heid vreest, zal overvloedige stof hebben om vooral dit jaar met de gemeente des Heeren God te danken voor zijn zegeningen^ Nu ik er toe gekomen ben om ditmaal mijn stuk van den derden brief niet te vervolgen, wil ik in dit verband nog eens ergens over sohrijven. In vroeger jaren was begin November alles van den akker ingezameld en het winterkoren alles uitgezaaid. Met Sint- Maarten (11 November) was het paarden- werk dan ook geheel klaar. De tijden zijn echter veranderd en zelfs in dit jaar, waarin alles zoo geregeld en vlug van stapel loopt zullen alle akkers met Dank dag niet geheel leeg zijn en zal er, tenzij er vorst komt, nog wel tot December op het veld gearbeid worden. Vroeger droeg Augustus zijn naam Oogstmaand terecht, maar nu beteekent de graanoogst lang zooveel niet meer en valt de drukke tyd, de eigenlijke oogsttijd, de tijd waarin er wat meer wordt verdiend dan anders en schulden kunnen worden afbe taald, in het najaar. Het zou daarom wel goed zijn dat althans voor Zeeland de dankdag werd verzet van den eersten Woensdag in November naar den eersten Woensdag in December Als deze zaak eerstdaags op alle kerkeraads- vergaderingen eens besproken wordt en daarna op de verschillende klassikale en provinciale vergaderingen komt, dan kan hiertoe eenstemmig door alle verschillende kerkgemeenschappendie den dankdag hou den worden besloten, want juist het gemeen schappelijke maakt de beteekenis van den dankdag zoo heerlijk. Nog beter naar den laatsten Woensdag in November, wegens St. Nicolaas. Red. De heer Henricus van Gorp, molenaar te Tilburg (prov. Noord-Brabant) schryft ons het volgende „Sedert langen tyd leed ik aan de maag, die slecht werkte en mij nauwelijks voeddi. Vóór mijne maaltijden ondervond ik maag krampen en brand. Na te hebben gegeten verteerde ik mijn eten zeer langzaam en pijnlijk, en gedurende al den tyd dat ibijn voedsel in vertering was had ik harditlop- pingen, hoofdpijn en in het bijzonder een soort van spanning aan de slapen. Ge durende mijn spijsvertering had ik een groote neiging in te slapen en ondervond ik een aandoening van walging. Ik heb vele middelen gebruikt, want ik wilde met alle geweld genezen omdat die ziekte hoogst oneangenaam is voor een jongen man van 24 jarenmaar het mocht mij niet gelukken. De geneesmiddelen bleven zonder uitwerking en ik leed altyd even erg. Een geneesmiddel evenwel zou mij voldoening schenken en my genezen „De Pinkpiilen". De Pinkpiilen hebben my volkomen genezen, zij hebben mij een nieuwe maag gegeven. En nu eet ik met smaak, verteer mijn voedsel gemakkelijk, zoodat ik daarvan alle voordeel heb." De meerderheid der ziekten waaraan de menschheid lydt, hebben heel dikwijls geen anderen oorsprong dan de verslapping van de krachten der maag. Inderdaad, wanneer de verteringstoestel slecht werkt en te langzaam, en dan de overblijfselen der spijsvertering niet behoorlijk uit het darmkanaal worden verwijderd, komt de gezondheid onmiddelyk in gevaar. Het bloed ondergaat een bederf dat veroorzaakt wordt door het organisme van nadeelige giststoffen, werkelijke vergiften die de ern stigste ziekten kunnen ten gevolge hebben Bovendien kan de prikkeling, te weeg gebracht door de ophooping van overblijf selen der spijsvertering, inwerken op de belangrijkste organen en hevige stoornissen veroorzaken in het zenuwstelsel en den bloedsomloop. In enkele dagen genezen de Pinkpiilen de maag, herstellen de eetlast en bevorde ren de spijsvertering. Maar daartoe alleen bepaalt zich huDne werking nietzij ver wijderen uit het lichaam het ureum, het urine-zuur, de uraten, stoffen welker onvol komen verwijdering het bloed vergiftigt en rheumatische, jichtige en zenuwstorende aandoeningen te voorschyn roept, zoowel als huidziekten, puisten, prikkelingen, uitslag, eczeiaa. De Pinkpiilen zijn boven dien een krachtige bloedherstellor en een krachtbron voor het zenuwstelsel. Zij bestrij - den de bloedarmoede, de bleekzucht de ver zwakking an overwinnen de neurasthenie. Prijs f 1,75 de doos, f9,per 6 doozen, Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rot terdam, floofd-depóthouder voor Neder land en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook eoht verkrijgbaar voor Middelburg en omstreken bij Joh. de Ros en voor Goes en omstreken bij Gebr. Mulder, Drogerijen en VerfwareD. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Jukwerd W. A. Vermeer te Delfzijl. Aangenomen naar Otterloo door D. van Luttervelt te Sprang. 's-Heer Hendrikskinderen. Gekozen tot notabel dhr. D. J. v. d. Graaff. lerseke. Bij de Dondeidag gehouden stemming voor twee notabelen werden 87 geldige briefjes ingeleverd. Volstrekte meerderheid dus 44. De heer I. Hage kreeg 43, de lieer J. L. Bom 41, de beer J. Marlijn 41 en de heer A. Hartoog, aftredenden 40 stemmen. De overige stemmen waren over 8 personen verdeeld. De 4 genoemde heeren komen dus in herstemming. Goesche Crt.y Geref. Gem. onder 't Kruis. Beroepen te Charlois A. Makkenzie te Dirksland. Aan de hoogeschool te Leiden is het doctoraal-exameu afgelegd door dhr. J. J. öoasson, van Middelburg. Geslaagd te Venlo voor de vrije- en orde-oefeningen tuej. A. F. Knijff te Zaamslag. Vlissingem Vrijdagavond werd op het stadhuis een vergadering gehouden van het plaatselijk „De Ruijter-oomité". De bur gemeester presideerde. De Commissaris der Koningin zal verzocht worden als eere voorzitter op te treden. De vergadering stelde een roorloopig programma vast van deze feesfen, dat eerst de goedkeuring moet veryerven van het opgericht Natio naal Comité van de De Ruijter-lierdenking. Op dit programma komt als hooi'jrnmmer voor de -uitvoering van een canlaii. in de Groote Kerk, verder een feestrede, het hechten' van een krans aan het standbeeld van döi zeeheld, volksconcerten enz. Daar de gedenkdag op Zondag valt 24 Maart werd door de vergadering be- sloteji aan het Nationaal Comité voor te stell/n het feest te herdenken op Maandag 25 Afaart. Middelburg. In de Raadsvergadering vaB Woensdag 7 November te 2 uur worden overstaande zaken behandeld. I. Notulen. 2. Snikken. 3. Herstemming over het voorstel der gom missie van Financien betreffende de subsidie »on de Vereeniging tot bevordering van Vreem delingenverkeer. Voortzetting van de behande ling der Gemeente-begrooting voor 1907. 4. Herstemming over het voorstel om het terrein aan het Balkengat te verkoopen aan J. A. Vertregt. Bventueel voortzetting van de be handeling van het voorstel om het terrein aan. de Loskade aan Vertregt te verkoopen. 57. Voorstellen naar aanleiding van verzoeken van Van Kregten e. a. en van Dalman e. a. om aanleg van duinwaterleiding van Van der Heil om aan leg van gas- en waterleiding voor gemeente rekening op zijn terrein bij Klein Vlaanderen. Middelburg. De vereeniging voor By'z L. O. op Geref. grondslag 't Zandt, gesticht 19 Oct. 1906 heeft besloten tot den bouw van een school over te gaan. Terrein is reeds aangekocht. By de directe belastingen is benoemd ingang 16 Nov. tot ryksklerk 3e klasse ter directie Middelburg (tyd.)"P. W. Ellen. En zijn bevorderd totkommies 2e kl. de kommiezen 3e kl. L. C. v. Splunter te Terneuzen, J. Fo6sen te Aardenburg, J. van Keulen te Koewacht en I. Bod- dery te Sas van Gent. Verplaatst met 16 Nov. G. J. Schuirink, ryksklerk 2e klasse, directie Zwolle, naar inspectie TerneuzeD, met intrekking van de verplaatsing van den kommies 2e klasse A. Beun van Ter- neuzen naar Ameide. Aan de gemeenfeD Clinge, Hoofdplaat en Koewacht is bij kon. besluit boven en behalve de bijdrage bedoeld bij art. 48 der lager onderwijswet f3500, f450 en f3000 ter behoorlijke inrichting van haar lager onderwijs. De dubbele moord te Heerlen. Naar wij vernemen, is door de Duitsche politie te Bottrop (Westfaleii) aangehouden de voortvluchtige Bussmann, betrokken inzake den dubbelen moord te Heerlen. By den aangehoudene werden 'n drietal schot wonden geconstateerd. Van Bastiaans, welke tegelijk met Bnssmann Nederland den rug toedraaide, heeft de poiltie ondanks haar ijverige onderzoekingen, nog niet het minste spoor ontdekt. (L A') Een voorloopig comité heeft besloten te Amsterdam een OraDje-Vereeniging op te richten. Het comité zegt in een rondschrijven„Kerkelijke riohting of kleur behoeft hier evenmin te scheiden als positie of werkkring, kennis of kunne, leeftijd of stand. Wij vragen alleen, om met Hofdijk te spreken, „of gij een Neder lander zijt''. De heeren dr. H. Bavinck, (geref.), ds. J. J. van Noort, (herv.), jhr. mr. W. F. Röell, E. Sillem, dr. J. Th. de Visser en ds. P. van Wijk Jr. (luth.) betuigen sympathie met het plan. Tegen den predikant Andriesse, te Zuid-Schermer, is door een lid der Ned. Gem. aldaar een klacht ingediend bij het classicaal bestuur wegens laster, daar de afscheidsrede van den predikant leugen en laster zou bevatten en beleedigend was voor een deel der gemeente. (O. H. Ct.J De mogelijkheid bestaat, dat de be handeling der zaak Hollandsche Hypo theekbank voor de rechtbank te Amster dam vertraging zal ondervinden. Een der beklaagden, De Montigny, moet vry ernstig ongesteld zijn. De geneesheer constateerde hedenmorgen hoogs koortsen. (Hdbl.) Te Tilburg had gisterenavond op een fabriek een brutale aanranding plaats. Een dezer dagen ontslagen werkman trad de direotiekamer binnen, waar hij den directeur, dien hy als den bewerker van zijn ontslag beschouwde, met een mes aanviel en ernstig in 't gelaat verwondde. Een brutale inbraak heeft eergisteren te Uitgeest plaats gehad. Terwijl een landbouwer te melken was en zjja vrouw nog in een naburige kamer sliep, heeft men zich van al het geld (f 400) en gouden sieraden in een kast, meester gemaakt Naar het Hbl. verneemt, heeft het Amsterdamsch Studentencorps een zi j Der leden, die in het begin van October een groen opzettelijk een slag tegen den recbter- slaap beeft toegebracht, onder aanneming

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2