Kerknieuws. Schooinieuws. Gemengde Berichten. „Iu naaiu viva Oranje" enz. zouden hebben gezongen, en van een aangeboden of ge weigerde gift te Amsterdam of waar dan ook van de speelolub „Club de Bienfai- •anoe" zijn onwaar gebleken, Groot was gisteren de verbazing der leeraren en leerlingen van het stedelijk gymnasium te Amsterdam, toen zij 's ochtends aan hun schoolgebouw een ollioieel bordje zagen aaugespijkerd, waarop stond: „onbewoonbaar verklaarde woning". Ging dat trotsche gebouw nu ook al den weg van de Beurs Bedenkelijk schudden eenige oude voorbijgangers het hoofd. Dooh ook het zotte vau de zaak deed zioh ge voelen. 't Bordje stond ook werkelijk niet onaardig op dat trotsche gebouw. Eenige leerlingen vleiden zich reeds met de zoete hoop van een of meer dagen vrij te hebbeu. Scherpzinnige toekomstige juristen ver klaarden plechtig, dat deze zaak niet in orde was, aangezien het gymnasium niet als woonhuis aangezien kou worden. Aan al deze bespiegelingen kwam echter plot seling een einde, toen om 9 uur onder groote hilariteit van de omstan h ra op bevel van hoogerhand de stoker vat; het gymnasium met een laddertje het kozijn beklom en 't bordje verwijderde. (H.J Als een merkwaardigheid mag worden gemeld, dat in een tuin te Rossum een gouden regen in bloei staat. Te Winschoten is gevankelijk bin nengebracht een meisje van buiten, ver dacht van doodslag gepleegd op haar onge veer een maand oud dochtertje, waarvan het l\jkje mede werd getransporteerd en onderzocht door twee geneesheeren. Uit de Zaan is opgehaald het lijk van een mili cien-huzaar in garnizoen te Amersfoort, die sedert eenige dagen werd vermist terwijl hij met verlof was bij zyn ouders te Zaandam. Te Winterswijk by het langen van stroo van den zolder viel een landbouwer door het openstaande luik en kwam met zooveel kracht op den harden vloer terecht dat hij kort daarna aan de ge volgen bezweek. De man die Maandag bij de in aanbouw zijnde Sint Jacobskerk te 's-Hertogenbosch een ijzeren anker ven Van grond in erfpacht aan J. A. Ver- tregt. Het wordt nu verworpen met 14 tegen 2 stemmen. Voor stemmen de heeren Sprenger en Ermerina. Thans komt het voorstel van B. en W. om het terrein te verkoopen. De heer De Veer komt terug op hetgeeD hij in de vorige vergadering reeds gezegd heeft omtrent den verkoop van dien grond. De Schelde gebruikt dien grond reeds nu niet meer. De gemeente kan zich een strook voorbehouden welke leidt naar het Balkengat. Spr. stelt voor het gevraagde te verkoopen, tegen den bedongen prijs. De heer Tak is tegen verkoopen, hij kan niet mede gaan met het uit handen geven van terrein. De heer Den Bouwmeester is het eens met den heer de Veer, het geldt hier een tak van industrie te bevorderen. De heer Fruin is tegen beide voorstel len, wie weet of de heer Vertregt niet terug komt of zijn besluit om in erfpaoht te nemen. De heer v. Dunni wil gaarne mede werken om de Industrie te bevorderen, doch hij is tegen onderhands verkoopen, wei publiek. De heer Ermerins is tegen verkoopen, hij wil wel erfpaoht. Het terreiD is met een kleine uitgave goed te maken. De heer De Veer zegt dat het principe van den heer Ermerins is verworpen voor erfpacht, destijds is een zelfde terrein aan het Ba'.k ngat verkocht, dus waarom zal men nu dit terrein niet verkoopen Beter dan in erfpacht geven is verkoopen. Het ge vraagde terrein is afgesloten door eigen dommen vau anderen. De heer v. Dunne zegt dat er verschil lend gedacht wordt over dit terrein, bij pubieken verkoop kan men komen tot de rolle waarde. De heer Schorer gaat geheel mede met het denkbeeld vau den heer De Veer, alleen wil hij publieke verkoop, dan kan de ge meente het hoogste krijgen wat te maken is. Het voorstel van B. eu W. om het terrein aan het Balkengat te verkoopen voor f3300 wordt in stemming gebracht, waarbij de stemmen staken. VoorVeThage, Snouek Hurgronje, Heijse, De Rijcke, v. d. Harst, De Veer, Den Bouw meester en Boogaert. Eindelijk komt in behandeling het aan gehouden voorstel van burg. en weth. be treffende de afscheiding van het terrein van mej. HattinkWill. De heer v. Dunne stelt namens de com missie van fabricage voor de afscheiding tussohen bedoelde peroeelen aan te brengen van palen met vlechtwerk. De heer v. d. Ree meent dat er dan een eene voldoende afscheiding is en niet zoo'n hooge kosten zal zijn als van een schut. De voorzitter zegt dat adressante hier niet mede tevreden behoeft te zijn en als zij eene schatting verlangt, die moet wor den gegeven. De heer v. T'ejlingen gelooft dat de gemeente met een afscheiding van vlecht werk volstaan kan. De voorzitter zegt dat B. en W. met adressante in overleg zullen treden voor vlechtwerk. Bij de rondvraag vraagt de heer Hur gronje hoever B. en W. slaan met de Gasthuiskwestie om daarmede den directeur van het Gasthuis te zuiveren van den blaam op hem gelegd. De voorzitter zegt dat de zaak nog Diet ten einde is, daar vele personen moeten worden gehoord. De heer Schorer zegt dat hij de benoe ming tot lid der commissie van fabricage aanneemt, ook de heer v. Dunné heelt dit gedaaD. Hierna wordt de vergadering gesloten. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Kortgene Ds. Johs. Lau- renee te Linschoten. Geref. Kerken. Aangenomen naar Sint Pancraa en be dankt voor Nieuwvliet door P. Jukkenekke, cand. te Amsterdam. Geslaagd voor de vrije- en ordeoefe ningen te Rotterdam mej. J. E. M Rade maker te Brouwershaven. Geslaagd te Breda voor genoemde acte mej. J. G. Broeke te Middelburg. Vlissingen. De dagmailboot „Engeland" vertrekt hedenavond naar Rotterdam om te dokken. Sluis. De Dinsdagmiddag gehouden zitting van den Gemeenteraad werd door 6 leden bijgewoond. De heer Breesnee was afwezig. Voorzitter de heer Dom misse, Burgemeester. Na lezing en goedkeuring der notulen werd overgelegd een schrijven vaD den heer Breesnee dat hij zijn ontslag nam als lid van den Gemeenteraad. Voorts was een verzoek ingekomen van P. de Loubel om vergunning tot het plaatsen van een gebouw op het door hem vaD de gemeente gebuurde z g. paardenkerkhof. Aangezien Loubel plan maakt aldaar een vilderij op te richten zoo stellen B. en W. voor, dit verzoek in handen te stellen van de 'ge zondheidscommissie. 't Welk wordt goed gevonden. Daarna komt in behandeling een voorstel van B. en W., om aan L. Boes en A. Dhondt eene vergoeding toe te kennen wegens schade door hen ge- Jeden bij den aanleg van een fietspad naar Heille. Goedgevonden wordt deze scha devergoeding uittekeeren tot een bedrag van resp. f 4 en f 2.50. Vergolgens wordt besloten op haar ver zoek aan de petroleum-maatsohappij „de Automaat" in erfpacht een strook grond af te staan tegen f25 de 100 M. Het terrein is tot dit einde aan den publieken dienet onttrokken. Daarna wordeu achtereenvolgens goed gekeurd de rekeningen van het Gasthuis over 1905 in ontvangst f4166,655, in uit gaaf 3254,77, alzoo sluitende met een batig saldo van f 911,88sdie van de Weezen- admioistratie in ontvangst f4206,755 in uitgaaf f3859,85 hebbende een goed slot van f346,90'. De heeren Stern en Noest, als zitting hebbende in beide ooileges, zijn bij de beraadslaging en goedkeuring niet tegen woordig. De rekening van het algemeen Armbestuur vau Sluis over 1805 bedraagt in ontvang f 981,92, in uitgaaf f822,36, zoodat zij sluit met een saldo van f 159,56, hetwelk aldus mede wordt vastgesteld. Vervolgens worden goedgekeurd A&be grootingen voor 1907van het algemeen armbestuur van Heille tot een bedrag in ontvang en uitgaaf van f1945,16 die van het algemeen armbestuur van Sluis in ontv. en uitg. van f989,56, waarbij <ie Raad bij gemotiveerd besluit een subsidie toekent van f770; die van het gasthuis in ontv. en uitg. op f4135,055 en die der weezenadministratie op f 1594.073. Daarna komt de gemeenjebegrooting voor 1907 in behandeling. Zij wordt iu ontv. en uitg. vastgesteld tot een bedrag van f 27218,38. Ingevolge deze begrooting zal wat de gasverlichting betreft, er in enkele maanden, ook nacht- verlichting zijn. De post herhalingsonder- wys wordt verhoogd, daar er een tweede leerkracht noodig is. Daartoe wordt met 4 stemmen benoemd de heer Goossen. Voor vernieuwing van bestrating is f 6000 uitgetrokken, terwyl een bedrag van f 1500 zal worden afgelost van dein 1895 aangegane geldleening ten behoeve der restauratie van het stadhuis. De raad kan tot een en ander besluiten, omdat zy het post- en telegraaf kantoor voor een bedrag van f 7500 aan het Rijk heeft verkocht. Na de gebruikelijke rondvraag, waarby aan het college enkele zaken ter over weging worden gegeven, sluit de Voor zitter de vergadering. Vele Goesenaars die over den dijk naar Kattendijke wandelden hebben ge vraagd wat doen zij daar toch en wat beteekent dat Een inzender in De Goesche Courant komt dat raadsel oplossen. Hij schrijft onder meer: Een der lage plekken nabij Kattendijke, die ;s wiuters een zee gelykt wordt daar in onvruchtbare grond herschapen. Het is de zoogenaamde Dee, eerstijds de oude haven van Kattendijke of Wijtvliet, waarnaar een hofstede, dicht daarbij gelegen, haar naam draagt, Deze tot hiertoe bijna waardelooze plas, ter groote van 16 H. A., eigendom van den Ambachtsheer Huijssen vao Kattendijke, wordt nu op voorstel en onder leiding van dhr. J. Oele Hz. droog gelegd om te veranderen in weiland, en, zoo het blijkt te kunnen, later te bestemmen tot bouw land. Dit gaat natuurlijk niet zonder daaraan eenige duizenden guldens ten koste te leggen, maar met de vrij groote zekerheid, dat die uitgave later ruime rente zal geven eu tevens, dat een onoogelijke waterplas zal herschapen zijn in wei- of bouwland. Dit werk wordt op de volgende wijze ten uitvoer gebracht. De geheele plas is omgeven door kaden of dijkjes, en voor zoover de drassige bodem het toelaat, is door het midden over de geheele lengte een sloot gegraven, van af den Katten- dijkschen tot den Monnikendijk. Daar de grondslag der Dee veel lager ligt dan het omliggende land, wordt het water, dat door afvloeiing of doorzijpeling naar die sloot trekt, in de leiding der Breede Watering gebracht door een 12 voets wind-motor, die per uur 100 M3. water kan verplaatsen. Het toevloeiende water wordt aanhoudend weggemalen, waardoor de grond wordt drooggemaakt en gehouden de waterstand is reeds ge bracht tot 80 o,M. beneden het zomerpeil der Breede Watering. Ofschoon dit werk nog slechts een jaar aau den gang is, zijn de gevolgen reeds zeer duidelijk te zien. De kanten en enkele hooger gelegen gedeelten zijn al met zoo veel voedzaam gras begroeid, dat een 125 schapen, die dezen zomer daarin mager gebracht zijn, onlangs als slachtbare dieren er uit zijn verkocht. Wel zijn nog niet alle gedeelten volkomen droog en begroeid, maar het is te waohten, dat dit na heel weinig jaren het geval zal zijn. Zoo is o. a. het Zuidelijk gedeelte nog een formeele modderpoel van metersdiepte, maar nu reeds overdekt met een harde laag of korst, waar over men droogvoets gaan kan. Na wei nig tijde zal ook dit gedeelte uirgelaagd zijn en, opgehoogd met drogen grond van elders, een vasten en begroeiden bodem vormen. Krabbendijke. Zaterdag was by een zekere L. een nicht van Biezelinge op bezoek. Toen 's avonds de nicht vertrokken was, bemerkte L., dat er eenig geld uit een doosje was. Hy deed hiervan den volgenden dag aangifte bij den gemeente veldwachter, die daarop met zijn collega van Kapelle Dinsdag 'n nauwkeurig onder zoek instelde met het gevolg, dat de nicht bekende het geld te hebben ontvreemd. Froeps-verbaal volgde van zelf, De schoolkinderen van Gawege moch ten uit school Woensdag als gewoonte met een leegen peeënwagen meerijden. Een der kinderen meende niet van den wagen geholpen te moeten worden, maar viel nu, daar het wiel glad was van de natte klei, met het noodlottig gevolg, dat het meisje een arm brak. Dhr. Geill verleende geneeskundige hulp. Sedert een, week weid vermist een landbouwerszoon onder Nieuw-Vosmeer. Niemand wist waar hij gebleven was, al lerlei vermoedens werden geuit en ver schillende geruohteu deden de ronde. Men begon zelfs te denken, dat hij was ver moord en door de familie was reeds een prijs uitgeloofd voor het vinden van den vermiste, hetzij dood of levend. Daar op eens kwam hij terecht, en het bleek, dat hij zich al dien tyd in de schuur had verscholen, zioh voedende met het voeder der kippen, katten, enz. De oorzaak van zijn zonderling gedrag is niet bekend waarschijnlijk is de jongen niet wel bij het hoofd. De Ned. verneemt, dat dr. Kuyper op een uit Zutphen tot hem gericht ver zoek, om aldaar een lezing te willen houden ten antwoord gaf, het met ziohzelven er nog niet eens over te zijn, of hij met dat doel in meerdere plaatsen van ons land zal optreden. Indien dit echter geschiedde, zouden vooral de provincie-hoofdsteden daarvoor in aanmerking komen. Bij kon. besluit zijn herbenoemd tot leden vanwege Nederland, vau het Per manente Hof van ArbitrageZ.Exo. mr. T. M. C. Asser, minister van Staat, lid van den Raad van State; mr. F. B.Coninek- Liefsting, president van den Hoogen Raad der Nederlanden; jhr. mr. A.F. de Savorniu Lohmann en jhr. mr. G. L. M. H. Ruys de Bterenbrouck. Het volgende staaltje geeft een kijk op den ongehikkigen toestand van som mige aan drank verslaafde mensehen. Een kapitein van een pakboot op de Waal lag als een zuigeling met de flesoh naast zich en een slangetje in den mond. Eu dat in de flesch geen melk of ander voed zaam vocht was, bleek wel, toen zij den volgenden morgen bij een herbergier op nieuw gevuld werd. (N. R. C.) Te Oss is gisteren de a;pha!!fabriek die 2V2 jaar geleden geheel uitbrandde en ondanks veler protest tezelfder plaatse, midden in een volkrijke buurt, is her bouwd, opnieuw afgebrand. Men vreest voor tal van belendende perceelen. Gruwelijke toestanden. De Tel. verneemt uit Westelijk Noord- Brabant De suiker-compagne is hier in vollen gang. W aggonladingen en schepen vol bieten worden aangebracht. Bij enkele fabrieken in deze streken geschiedt het lossen met behulp van elevators, die eene zeer groote besparing aan personeel en bij eventueele werkstaking der lossers eeDige zekerheid van bedrijf opleveren. Op fabrieken waar geen elevators in gebruik zijn, wordt grootendeels door z.g. „peemeiden" gelost. Ruw volkje die „pee- menschen". Dezer dagen beleefde sen ongehuwde vrouw, die met het lossen van peeën bezig was, te midden van haar werk iets, dat in een dagblad eigenlijk onder de rubriek „Burg. Stand" behoorde geplaatst te wordenEen der aanwezige mannelijke werklieden schopte de onschuldige oorzaak van het voorval het geschiedde aan den waterkant in 't water De justitie bemoeit zich met deze zaak Omtrent de reeds gister onder onze Telegrammen vermelde gasontploffing te Eindhoven vernemen wij nader: Gisteren morgen te 7 uur liep mej. de wed. Booms, wonende aan 't Stratums- eind, even binnen bij haar buurman den heer Van Leeuwen, manufacturier. Toen zy binnentrad rook zij een vreeselijke gaslucht en riep dit der in het achterhuis zijnde familie Vau Leeuwen toe. Deze vroeg haar maar even te willen zien waar de lucht vandaan kon komen, waarop zij een lucifer aanstreek om beter te kunnen nagaan wat er haperde. Op hetzelfde oogenblik volgde een ontzettende knal. Dichte stofwolken verspreidden zich. Een groote menigte kwam spoedig aangeloo- pen en weldra bleek dat 't geheele voor huis en winkel nagenoeg één puinhoop waren. De binnenmuren waren hevig ge scheurd. Het achterhuis bleef gespaard. Het ergste was er echter mej. Booms aan toe. Zy had hevige brandwonden aan hoofd, hals, armen enz. Een geneesheer was spoedig ter plaatse en legde een voorloopig verband, waarna de getroffene per rijtuig naar het liefdehuis werd over gebracht, daar haar toestand ernstig werd geoordeeld. Met welk een kracht de ont ploffing plaats had, viel te constateeren uit het feit, dat de groote spiegelruit nit den winkel des heeren Van Leeuwen dwars over de straat tegen het huis van den heer Weytens vloog, waar nagenoeg alle ruiten onder en boven werden uiteen geslagen. Door den minister van Oorlog zyu regelen vastgesteld betreffende de oplei ding van sergeant-majoors, administrateurs voor de landweer. Aan die opleiding kun nen deelnemen onderofficieren van het actieve leger, die voornemens zijn den dienst te verlaten oud-oederoflicieren van het leger hier te lande, van de reserve ▼oor de landmacht, van de koloniale troe pen en van het korps mariniers, reserve onderofficieren en dienstplichtige onder officieren- Ziekteverzekeringswet 1907. Naar de Werkmansbode meldt, heeft het oentraai bestuur van het Alg. Ned. Werklieden- Verbond een commissie benoemd voor het onderzoek van het ontwerp-ziektever- zekeriDg, bestaande uit de heeren Th. de Rot, P. Nolting, P. J. J. Klein, J. Kok en J. L. Belonje. De taak van de com missie is de leemten in het wetsontwerp op te sporen eu den invloed dien deze wet zal uitoefenen op de samenstelling van de afdeelingen van het Verbond. Invaliditeitsverzekering. De hoofdbe sturen der vijf diocesane r.-k. volks- en werkliedenbonden hebben besloten een door hen aangenomen motie ter kennis van regeering en Stateu-Generaal te brengen waarbij, naar aanleiding van de verkla ring van den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, wordt betreurd, dat door den tegenwoordigen gang van zaken in deze vierjarige periode van wet geving de totstandkoming van een wet op de invaliditeitsverzekering geheel wordt uitgesloten. Verdachte Annonces." Onder dezen titel wydt Mr. B. Hanlo, rechtsk. adviseur der Hanze te Roermond, in De Middenstandsbond een goed gegrond artikel in 't algemeen over de stellers van advertenties, waarby men tegen opzending van een kwartje wordt uitgenoodigd om deel te nemen aan eene „pryswinning", door uit eeu opgegeven woord de meeste woorden sameu te stellen en in te zenden. In 'tbyzonder heeft hy onderzoek ingesteld naarzulk een ondernemen in eene der Noor delijke provinciënen vermaant hij de advertentie-bureau's ernstig een nader on derzoek in te stellen. (Centrum.) Inzake de werkstaking van de loopers van Het Volk meldt men uit Amsterdam, dat de aaugevraagde conferentie tusscheu de Loopersvereeniging eu het bestuur van het blad heden zal plaats hebben. Inmiddels duren de staking en het posten voort. De redactie van Het Volk die geschreven had dat deze „menschen meenen dat onze krant een middel is voor enkelen om voor loopig al vast in een Aeiisstaat je te komen", krijgt van de loopersvereeniging haar ver- wyt terug met de vraag „of het ook een paradijs is waar menschen loonen vragen van f 3'/2 tot f 6". Voorts schrijven de loopers Het Volk schrijft „Speculeerende op de vrees voor staking, die by onze bestuurders voor moet zitten, tracht het onvervulbare eischen af te dwingen". „Dit is een grove misleiding, omdat tot nog toe niemand gepoogd heeft het onbe reikbare van die eischen te weerleggen. Men zegt, dat een staking bij ons ongebrui kelijk moest zijn, en ook is het is uit de feiten echter gebleken, dat ook by de S. D. A. P. een staking wel degelijk gebruikelijk is. Buitendien mag dit door menschen, die aan de zyde der werkgevers staan, als hier de redactie van Het Volk, niet gedecreteerd worden. Het is in de eerste plaats de taak der vakvereenigiDg, om dit te beoordeelen het standpunt, dat de party in dezen in neemt, als werkgeefster, beteekent niets anders dan willooze onderwerping van de werknemers aan den wil der werkgevers, in dit geval van de S. D A. P., want deze heele gedachte van de redactie van Het Volk omtrent hetgeen een vakvereeniging mag doen bij coöperatieve drukkerijen, die de S. D. A. P. direct of indirect exploiteert, gaat uit van het gronddenkbeeld, dat nooit grieven van ernstigen aard het personeel aan zulke inrichtingen tot daadwerkelijk verzet mogen brengen, in den vorm van staking. Met de meeste beslistheid moeten wy dit ontkennen, om redenen van princi- pieelen aard, ontleend aan de practijk van de vakvereeniging. De redactie van Het Volk vraagt, waartoe het posten dient Vraagt de redactie van Het Volk dat ook, indien ergens anders een staking uitbreekt? Ons dunkt van niet. „Nog willen wy wijzen op het woord „stakersorganisatie", door de redactie van Het Volk gebruikt, om ons te disqualifi- ceeren. Dit bewyst, dat de redactie van Het Volk, orgaan voor de arbeidersparty, er niet tegen opziet een kleine organisatie een smet aan te wrijven, die zy, op grond der feiten, die oorzaak waren van de staking, niet met deugdelijke bewijzen, ontleend aan de zaak zelve, kan staven, en haar toe vlucht neemt tot verkeerde voorstellingen. „O.a. willen wij even constateeren, dat wij ons al dikwijls dingen hebben laten welgevallen, waartegen de stryd moest zijn aangebonden, in den vorm van daadwer kelijk verzet, nl. door staking. Doch thans moesten wy ons verzetten tegen het voort durend dalen van het loon. Zoo is dus van „stakersorganisatie" geen sprake. „Tegen deze heele voorstelling van de redactie van Het Volk moeten wy met den meesten nadruk protesteeren". Twee kwasten! Te Dordrecht weiger den gisteren twee lotelingen zelf een num mer te trekken. Onverschillig traden ze, toen ze aan de beurt waren, naar voren en verklaarden dat „hun handen te rein waren, om ze in een bloedbad testeken." Hierop lootte de burgemeester voor hen, Met de jaren. De heer Modoo, lid van den gemeenteraad te Haarlem, soo.-dem., heeft zioh aangesloten bp de vrijzinnig- demociatische kiesvereenig ng aldaar. De berichten in ons vorig no. dat de heer Scholten zich niet herkiesbaar stelt 1 voor de Eerste Kamer, dat de Reünisten alvorens op „Het ^00" te worden toegelaten, zijn hoofd kreeg, is Woensdag aan de ge volgen overleden zonder ook maar één oogenblik tot bewustzyn te zyn terugge keerd. Te Asten werden eenige jongelui door een achter hen aankomende motorfiets aangereden, een hunner bleef bewusteloos op den klinkerweg liggen en overleed na eenige dagen aan schedelbreuk, zonder tot bewustzijn te zyn teruggekeerd. Omtrent het vergaan van het stoom schip „Hermann" in het Kanaal, Zondag nacht, waarbij slechts een van de beman ning er het leven afbracht, is deze, de stoker Moeser door een dagbladschrijver ia een kroegje te Antwerpen ondervraagd. Hij deelde het volgende mede u't Was zeven uren 's avonds, 't Was mijn beurt om de machinekamer te ver laten en eens uit te blazen «au dek. Zoo kwam het dat ik kon gered worden. Op eens gebeurde de aanvaring met een zeil schip. Onmiddellijk liep de machinekamer vol en alle man snelde naar boven. Twee of driemaal schommelde het vaartuig ver vaarlijk van bakboord naar stuurboord. Een reddingboot, die nog met zeildoek toegemaakt was, werd in allerijl te water gelaten. Ik sprong in zee. Twee minuten later verkween de „Hermann" in een vreeselijk golvengebrois. 't Laatste wat ik nog zag was de kapitein boven op de commandobrug. Toen ik weer boven kwam was er geen spoor van het sehip meer te ontwaren. Hier en daar vlotte wat drijfgoed, waai mijn maats zich net als ik aan vastklamp ten. Ik kon het bootje bereiken dat met de kiel in de lucht dreef, 't Is aan die omstandigheid te danken dat ik behouden bleef. Ware het zeil er afgenomen geweest, het bootje had het ongetwijfeld Diet uit gehouden tegen de holstaande zee. Schrij lings kon ik er op blijven zitten. Mijn kameraden riepen dat ik naar hen toe zou komen. Het was totaal onmogelijk, de stroom dreef mij weg. Zesmaal werd ik van mijne plaats gesmeten, en zesmaal kon ik er al zwemmend weer op geraken." Zestien uren lang bleef Moeser zwalken op de klotsende baren, tot een vissoherssloep O 89 (Oostende) hem aanpakte en redde. Onder het vergane scheepsvolk zijn twee Hollanderseen Rotterdammer, Cornelia de Man, matroos, aldaar in 1885 geboren en er gehuisvest, en Cornelis Schippers, van Colijnsplaat, waar hij in 1891 geboren werd. De veertienjarige kajuitjongen Jan Horen is de eenige Antwerpenaar. De kapitdn en al de anderen waren Duitsohers. Op 't oogenblik hebben de verkiezin gen plaats voor gouverneur van New-York. Het gaat tusschen Marphy (dem.) en Hearst (rep.) Maandag werden in de straten van New-York 200 groote verkiezingsbiljetten aangeplakt. Een opschriftEen manifest l Een vervelend verhaal, opkammend den een, afbrekend den ander. En daaronder een woord „Eenige KiezersNiets van dit alMarphy was er op afgebeeld in de kleeding van 'n galeiboef. Meer niet t Sedert een paar dagen stormt het ge weldig in het (Engelsche) Kanaal. De zuid westenwind stuwt ontzettende golven op, die te Dover reeds veel schade hebben ver oorzaakt. De „Esk", van Hamburg naar Melbourne met een lading dynamiet aan boord, is in aanvaring gewees' met den En- gelachen steamer „Prinsess Alexandra", Beide schepen werden beach digd en zoch ten den wal, respectievelijk te Vlissingen en Southampton.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2